ההחלטה של יו"ר הכנסת, מיקי לוי, לא לאפשר חקיקה פרטית בחודש הראשון שלאחר הקמת הממשלה עוררה זעם רב בקרב סיעות האופוזיציה. "זה דבר שאין לו תקדים, דבר מאוד בעייתי, הייתי אומר גם מסוכן במונחים דמוקרטיים", אמר על כך למשל ח"כ יואב גלנט מהליכוד. לוי התייחס לנושא בכאן ב' וטען מנגד כי "הנוהג הזה קיים מזה 20 שנה… מהכנסת ה-15 בשנת 99' ואולי עוד קודם לכן. ומה ההיגיון?", הוא שאל ואז השיב: "אין עדיין ועדות כנסת... השרים עדיין לא השלימו את הכניסה למשרדיהם… אין ועדת שרים לחקיקה. לוקח כמה שבועות להתארגן".

 

לוי צודק, אבל גם טועה. איך אנחנו יודעים? חברו לסיעת יש עתיד, בועז טופורובסקי, שהוא גם מ"מ יו"ר הקואליציה, הסביר כמה ימים מאוחר יותר, בראיון ב-103FM, מה באמת עשתה הפעם הקואליציה, שהוא שונה, לפחות ברמה ההצהרתית, ממה שעשו קואליציות בעבר: "פשוט אנחנו אמרנו על השולחן את מה שאנשים עשו מתחת לשולחן… אז הם לא אמרו את זה, אלא עשו את זה. כל שבוע אמרו נחכה עוד שבוע".

ואכן, בדיקה שערכו בתוכנית "מהצד השני" מעלה כי כנסות קודמות מעולם לא קיבלו החלטה להקפיא חקיקה פרטית למשך חודש שלם, אלא אישררו את הנושא על בסיס שבועי. כמה שבועות לקח להן בכל פעם? כפי שהזכיר טופורובסקי בהמשך דבריו, העובדה שגם בעבר הדברים לקחו לפחות חודש מעוגנת בבדיקה שערכו בנשיאות הכנסת. במילים אחרות, זה נכון שגם בעבר חקיקה פרטית של האופוזיציה לא הובאה לדיון במשך פרק זמן שהוא לכל הפחות זהה למשך הזמן עליו הכריזה הפעם הקואליציה, אלא שאז, כך נראה, איש לא יצא מבעוד מועד בהכרזות נחרצות - ויש שיאמרו גם מגושמות מבחינה פוליטית - כפי שעשה לוי.

וגם אם לוח הזמנים הנוכחי הוא זהה ללוח הזמנים ההיסטורי, מה לגבי המניע? מה גרם בעבר לכך שהחקיקה הפרטית נדחתה לפחות בחודש - כוונת מכוון של קואליציה דורסנית או אילוצים טכניים? כאן, למרבה הצער, אנחנו נשארים מעט בערפל. פנינו לשני יושבי ראש הכנסת שכיהנו בתפקיד מאז 1999 וכיום אינם חלק מהמערכת הפוליטית: אברהם בורג ודליה איציק. מאיציק לא קיבלנו תגובה. בורג מסר לנו שהוא אינו זוכר דבר כזה ושלא נראה לו שהיה מאשר התנהלות כזאת.

אז אולי אפשר לסכם ולקבוע כי אכן מדובר בעניינים טכניים ופרוזאים שפשוט לא עוררו עניין רב בזמנו ולכן לא הותירו חותם? יכול להיות, אבל הנימוק שהציגו לוי וטופורבסקי - אי הקמת ועדות הכנסת - לא ממש מחזיק מבחינה עובדתית. לקחנו כמקרה מבחן את ועדת חוק חוקה ומשפט, ובחנו כמה זמן לקח עד שהוקמה בכנסות הקודמות. הנתונים מראים כי בדרך כלל היא הוקמה בתוך שבוע עד שבועיים מיום כינון הממשלה, וכי רק במקרה אחד (בכנסת ה-18) הקמתה לקחה יותר מחודש.

בשורה התחתונה: דבריו של לוי מטעים. אמנם ב-20 השנים האחרונות חלף לפחות כחודש עד לתחילתה של חקיקה פרטית, אך מעולם לא סוכם על כך מראש, ונשיאות הכנסת דנה בנושא בכל שבוע מחדש. הטענה שלפיה משך הקמת ועדות הכנסת היא שגרמה בעבר לדחייה של חודש היא בעייתית, משום שהוועדות קמו מוקדם יותר.

 

תחקיר: אוריה בר-מאיר