גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהי נקודת האור בשנה החשוכה של ענף התעופה?

הרכישות שלנו באינטרנט משפיעות גם על חברות התעופה: נתוני eMarketer מייחסים גידול עולמי של 27.6% בהיקף הקניות באונליין בטווח של שנה, מה שמתורגם לעלייה בהכנסות מהטסת מטען ● בכיר בענף התעופה: "הביקוש להטסת מטען הוא אדיר, והמחירים בהתאם"

החבילות שלנו מכל מקום בעולם משונעות ברובן דרך האוויר / צילום: Shutterstock, OlegRi
החבילות שלנו מכל מקום בעולם משונעות ברובן דרך האוויר / צילום: Shutterstock, OlegRi

שנה וחצי לתוך המגפה, ועולם התעופה עדיין רחוק מהתאוששות. ההגבלות על הנוסעים וסגירת מדינות רבות לתיירות (כולל ישראל) טלטלה את ענף התעופה בעוצמות שלא זכורות גם לוותיקים ביותר.

ובין כל המטוסים המקורקעים והאלפים שאיבדו את מקום עבודתם יש נקודת אור: העובדה שקניות האונליין דווקא זינקו בתקופת המגפה השפיעה על חברות התעופה, וזאת משום שהחבילות שלנו מכל מקום בעולם משונעות ברובן דרך האוויר.

בימי השגרה כ-70% מהמטען משונע בבטן מטוסי הנוסעים וכ-30% במטוסי מטען יעודיים, אלה שנמנים על ציי חברות התעופה המסחריות ואלה של חברות השילוח דוגמת UPS ,DHL וכו'. כשמטוסי הנוסעים קורקעו ברובם, מחירי הטסת המטען זינקו בעשרות אחוזים לאור תנועת המטוסים הדלה.

בשלב מסוים חברות רבות, בהן גם ישראייר ואל על, הפכו את מטוסי הנוסעים למטוסי מטען כשארגזים הונחו על המושבים או באמצעות הסבת מטוסי נוסעים למטען, מגמה שהלכה ותפסה תאוצה בעולם.

מעבר למשלוחים והציוד הרפואי ששונעו בין מדינות, בעיקר בתחילת המגפה, הקניות באונליין שזינקו בכל העולם הסבו נחת (גם אם סמלי) לא רק לאתרים הגדולים והקטנים, אלא גם לחברות התעופה.

נתוני  eMarketer.com המובאים בדוח שפרסם לאחרונה ארגון התעופה העולמי IATA, מייחסים גידול עולמי של 27.6% בהיקף הקניות באונליין בטווח של שנה - הגידול הזה מתורגם לקניות בהיקף של 4.28 טריליון דולר. עיקר הגידול במכירות הורגש בסין, עם צמיחה בשיעור של 52.1% (בהיקף קניות של 2.79 טריליון דולר), 28.9% מהגידול בקניות המקוונות נעשה בדרום קוריאה, בבריטניה שמחזקת את מעמדה כמעצמת אונליין שיעור הקניות המקוונות זינק ב-28.3% ובארה"ב ב-15%.

התוצאה: הטסת מטען (קרגו) מהווה כיום כשליש (30%-35%) מהפעילות העסקית של חברות התעופה המסחריות בעולם לאור הגידול בביקוש להטסת מטען במקביל לירידה בתפוסות הנוסעים - 18% מתוך הטסת המטען העולמית הן הקניות של כולנו באונליין, שיעור שצפוי על פי ארגון התעופה העולמי לעלות ל-22% בשנת 2022.

נציין כי זהו גם השיקול של חברות תעופה בקווים מסוימים להציב מטוסים רחבי גוף לנוסעים גם כאשר מדובר בקווים קצרים יחסית - במטוס הגדול אפשר לשנע עוד מטען ולמקסם את הרווח, או כפי שאמר לי בכיר בענף, "אם הייתי יכול לתת לכל נוסע להחזיק על הברכיים שלו קרטון, הייתי עושה את זה. הביקוש להטסת מטען הוא אדיר, והמחירים בהתאם".

נחזור לרגע לימים שלפני המגפה: גרף מחזור ההכנסות של חברות התעופה מאז 2010 הצביע על עלייה בשיעור ההכנסות מסגמנט הטסת נוסעים. ב-2019, שנת השיא בתיירות העולמית עם תנועה של כ-4.5 מיליארד נוסעים, ההכנסות מפעילות הנוסעים תפסו נפח של כ-37% בקרב כלל חברות התעופה, לעומת נפח יציב לאורך השנים של כ-4%-5% של הכנסות לחברות המסחריות מפעילות הקרגו - כך על פי נתוני יאטא.

ב-2020 הגרף של הכנסות החברות מפעילות הנוסעים צונח לכ-10% מהכנסות החברות והכנסות מהטסות מטען גדלות לכ-7%, ב-2021 (עד כה) ההתאוששות התעופתית (בעיקר בשווקים שבהם הפעילות הפנים ארצית חזקה דוגמת סין, רוסיה וארה"ב) עולה לשיעור של כ-15% מהכנסות החברות, ופעילות המטען עולה לכ-8%.

ומה לגבי פעילות המטען בנתב"ג? חודש יוני הסתיים עם עלייה של 25% במטען ששונע ל-31.5 אלף טון. כשליש מתוך זה הוטס במטוסי נוסעים והשאר במטוסי מטען. מבין מטוסי המטען שינעה אל על 26% מהסך-הכול במטוסי הנוסעים שלה, אחריה יונייטד ששינעה שיעור של 18.5% מסך המטען במטוסי הנוסעים שלה. דלתא שלישית עם כ-8% מכלל המטען ואמריקן איירליינס שינעה 7% מכלל המטען במטוסי הנוסעים שלה.

מבין מטוסי המטען חברת ק.א.ל שינעה 25% מהמטען שהגיע במטוסי המטען, אל על שינעה כ-17% מהמטען במטוסי מטען וטורקיש איירליינס הטיסה במטוסי מטען כ-16% מכלל המטען ששונע במטוסים אלה.

ומה לגבי התאוששות? בתחזית האחרונה שפרסמה יאטא ל-20 השנים הבאות בתעופה המסחרית, ההערכות הן שהתעופה העולמית תחזור לממדים של 2019 בשנת 2023. בחלוקה לפי שווקים מעריך ארגון התעופה העולמי שבאירופה ובמזרח התיכון התעופה תחזור למימדיה הקודמים רק ב-2024.

בסיכום הרבעון הראשון של 2021 ממשיכות רוב חברות התעופה להציג נתונים חלשים לאור מגבלות התעופה ולאור העלייה המחודשת בתחלואה העולמית. השווקים שצפויים להצביע על התאוששות ברבעון השני של השנה מכוונים בעיקר לצפון אמריקה, בעיקר הודות לפעילות הפנים ארצית שממשיכה להתאושש לצד התעוררות במגזר העסקי לטיסות.

עוד כתבות

פועל באתר בנייה. 2021 תשבור כפי הנראה את שיא המשכנתאות השנתי / צילום: שלומי יוסף

היקף המשכנתאות שוב שובר שיא: 11.9 מיליארד שקל באוגוסט

המידע שמסר בנק ישראל על היקף המשכנתאות בחודש אוגוסט לא כולל פירוט לפי משקיעים, קוני מחיר למשתכן או ממחזרי משכנתאות ● כמו כן, עדיין לא פורסמו נתונים משלימים על שוק הדיור, אך בהנחה שהוא התנהג בהתאם לחודשים האחרונים, נראה שגם באוגוסט נמכרו יותר מ-10,000 דירות

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א; וונטייז הכפילה את שוויה, טראלייט וליברה צללו

מדד ת"א 35 ירד ב-0.3%, מדד ת"א 90 התחזק ב-0.8% ● אופקו וטאואר נסקו לאחר ששבו עם פערי ארביטראז' חיוביים; פריגו ואורמת איבדו גובה ● מחר וביום שלישי לא יתקיים מסחר בתל אביב לרגל חופשת חג הסוכות

בית קפה בתל אביב / צילום: Shutterstock

לראשונה מתחילת השנה: ירידה במספר המשרות הפנויות בענף המסעדנות

מספר המשרות הפנויות בחודש אוגוסט עלה ל-134 אלף ● מגמת העלייה במספר המשרות הפנויות התמתנה ● מספר המשרות הפנויות בענף שירותי האירוח והאוכל ירד ב-18%

מהנזק שגורמת אינסטגרם לנערים ועד להנחות הסלב: תחקיר ענק חושף את הסודות האפלים של פייסבוק

תחקיר מהדהד של וול סטריט ג'ורנל מציג איך מכופפת הרשת החברתית את הכללים עבור משתמשים בעלי פרופיל גבוה, כיצד הסתירה מידע שקושר בין פגיעה נפשית בצעירים להתמכרות לאינסטגרם ואיך משמשת הפלטפורמה בידיעתה לסחר בבני אדם ולהזמנות של רצח ● סגן נשיא בפייסבוק: "מבינים את האחריות של תפעול פלטפורמה גלובלית. המאמרים הכילו טענות שגויות"

ההחלטה של פורד להפסיק את הייצור הפתיעה את המומחים המקומיים / צילום: Associated Press, David Zalubowski

פורד מפסיקה את הייצור שלה בהודו עם הפסדים של 2 מיליארד דולר

שוק הרכב ההודי אינו מבטיח כפי שנדמה: ענקית הרכב פורד מסיימת את היצור שם עם הפסדים תפעוליים של שני מיליארד דולר בתוך 10 שנים ● תורה של פורד מגיע אחרי ג'נרל מוטורס, שעשתה צעד דומה ב-2017 ● המומחים מסבירים: "חברות הרכב האמריקאיות לא מבינות את הנפש ההודית"

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבינוי והשיכון זאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הסעיף המפתיע בתוכנית הדיור החדשה של הממשלה

האם ממשלת ישראל מתכוונת להפוך את אתר מפ"י (האגף למיפוי ישראל) למתחרה לאתרי madlan ו-yad2? כך ניתן להבין מפרסום מדיניות הממשלה, לפיו האגף ישכלל את פרסום המידע שלו בתחום שוק שכירות הדירות

קיבוץ גבע / צילום: שלומי יוסף

רצו (טורבינות) רוח, קצרו סופה: תביעת ענק נגד קיבוץ גבע

חברות האנרגיה המתחדשת EDF ו-Blue Sky Energy הגישו תביעת פיצויים בסך 52 מיליון שקל בגין שינוי בעמדת חברים באגודה השיתופית של קיבוץ גבע, כך שפרויקט להקמת טורבינות רוח בשטחי הקיבוץ יסוכל ● התביעה הוגשה לאחר שהליך גישור שהתקיים בפני השופטת בדימוס הילה גרסטל נכשל

קובי מימון / איור: גיל ג'יבלי

"לא פועלים לטובת החברה": בעלי מניות מיעוט בפוליגון נגד ילדיו של הטייקון קובי מימון

דורשים החלפת כל חברי הדירקטוריון של חברת הנדל"ן ובהם בעלי השליטה אורי וניר מימון ● פוליגון: "שיקולים זרים שאינם עולים עם טובתה של החברה או של יתר בעלי מניותיה"

מי יכול להיות הייטקיסט

חולמים על משרה בהייטק? אלה חמשת המכשולים שתצטרכו לדלג מעליהם

אם נדמה לכם שכולם פתאום עוברים להייטק, אתם כנראה טועים ● לרבים הדרך למשרה מאתגרת בשכר דמיוני רצופה משוכות שצריך לדלג מעליהן: מחוסר ניסיון ועד קושי לדבר באנגלית ● בדקנו עם מגייסים ומנהלים מה הם באמת מחפשים ומה צריך לעשות כדי להכניס רגל בדלת של התעשייה

הנמל הימי של אזור התעשייה ומרכז הסחר החופשי קיזאד / צילום: Reuters, Ben Job

בנק לאומי חתם על מזכר הבנות עם מרכז הסחר החופשי הגדול ביותר באיחוד האמירויות

ההסכם בין הבנק לבין אזור הסחר החופשי קיזאד יאפשר ללקוחות עסקיים להקים פעילות במפרץ ובכך להגיע לשווקים במזרח הרחוק ● במקביל, חברות הפועלות באמירויות יוכלו להקים פעילות בישראל

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

מחיר הדחייה: יאיר נתניהו שילם 310 אלף שקל לעורך וואלה לשעבר - ואז גילה שהסכום תפח

בית המשפט המחוזי דחה את בקשת נתניהו לעכב את פסק דינו של בית המשפט השלום, וחייב אותו לשלם מיידית לאבי אלקלעי את הפיצוי שנפסק לטובתו במסגרת תביעת הדיבה שהגיש נגדו ● יאיר נתניהו טען כי לא קיבל את התביעה, אולם השופטת לא קיבלה את הטיעון והחליטה להותיר את פסק הדין על כנו, ואף לחייבו בהוצאות משפט נוספות בסכום של כ-30 אלף שקל

שליחי wolt / צילום: שלומי יוסף

בפעם השלישית בשבועיים: תוקנה התקלה בשירות המשלוחים של וולט

לפני שבוע וחצי חוותה אפליקציית המשלוחים הבינלאומית תקלה שנמשכה למעלה מ-4 שעות ● בשבוע שעבר, בערב שלפני יום כיפור, ארעה תקלה נוספת ● גם הערב מי שניסה להזמין דרך האפליקציה נתקל בהודעה המבשרת על השבתת השירות "לכמה דק' בלבד" ● מוולט נמסר: ״ חווינו תקלה רגעית שטופלה במהירות, חזרנו לפעילות מלאה״

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

ההישענות על השקעות סיניות: הנזק רב על התועלת

מן הראוי כי אותם אלה שסוברים שהגדלת הסחר וההשקעות של סין בישראל תניב לנו יתרונות חוץ, ישקלו זאת היטב מחדש ● אם סין צריכה לבחור בין השקעותיה בישראל לבין גישה לנפט ולנמלים ערבים, הבחירה ברורה

לשכת תעסוקה ת''א / צילום: שירות תעסוקה

המגזר העסקי לליברמן: לפתוח במבצע נרחב של הכשרות מקצועיות

נשיאות המגזר העסקי פנתה הערב לשר האוצר אביגדור ליברמן והתריעה: "תופעה מדאיגה: למרות שמספר המשרות הפנויות עומד על כ-135 אלף משרות (זהו שיא של כל הזמנים) לאחר פתיחת המשק, רמת האבטלה יורדת בקצב איטי"

סוכות בירושלים. התעשייה סביב בנייתן מתחילה כבר באלול / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

אתרוגים לאחרי סוכות: איך לשווק לחברה החרדית בלי לטעות

כל אחד מחודשי השנה העבריים יכול לשמש הזדמנות מצוינת לקמפיין שיווקי ופרסומי עבור החברה החרדית, אם רק משתמשים בשפה המתאימה ● למה משתלם לקדם מוצרי חלב באוגוסט, מתי מומלץ לפרסם לימודים אקדמיים ומתי כדאי למכור מקפיאים ● מבוסס על פרק מהספר "איך למכור ארטיק לחרדים"

מפגינים נגד החובה להתחסן בקליפורניה,  אוגוסט 2021 / צילום: Associated Press, Rich Pedroncelli

ההיסטוריה הארוכה של חובת ההתחסנות באמריקה

מגפת הקורונה החייתה את השיח הציבורי על חירויות הפרט מול בריאות הציבור, שהחל כבר בזמנים קולוניאליים

מירי רגב / צילום: רמי זרנגר

מכינה את הקרקע לתפקיד היו"ר? מירי רגב התפקדה להסתדרות

רגב טרם הודיעה אם בכוונתה להתמודד בבחירות להסתדרות שיתקיימו במאי 2022, אך בליכוד מעריכים כי היא מכינה את הקרקע לאפשרות הזו ללא מעורבות נתניהו ● מטעם רגב נמסר בתגובה: "ח"כ רגב ראתה לנכון להתפקד להסתדרות על-מנת לחזק ולתמוך בערכים שההסתדרות מייצגת; את דרכה הפוליטית היא תעשה אך רק בתוך הליכוד"

שרת הפנים איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

"אני מתנגדת לפיקוח על שכר דירה. בניגוד לאירופה, פה יש תרבות של קנייה. ככה זה"

שרת הפנים איילת שקד מודה כי אין טעם לדבר על ירידת מחירים אלא על ייצוב, ומצהירה כי תקים שבעה יישובים חדשים בנגב ובגולן ותשחרר סמכויות לרשויות ולוועדות מקומיות ● האם היא תצליח בריסון שוק הנדל"ן, במקום שקודמיה נכשלו?

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אייל מרגולין

ממרץ 2022: בזק תחל לספק שירותי אינטרנט מלאים ללא הפרדה

משרד התקשורת הודיע היום כי הוא מאשר הסכמי מדף של חברת בזק עם ספקיות אינטרנט ● המשמעות היא שבתוך חצי שנה החברה תספק שירות אינטרנט מלא, וכבר לא תחול בשוק התקשורת ההפרדה בין ספק לתשתית

אביגדור ליברמן, שר האוצר / צילום: איל יצהר

האוצר מקדם חוק: סרבתם להתחסן ופוטרתם? לא תהיו זכאים לדמי אבטלה במשך 90 יום

רגע לפני כניסת חג סוכות, הפיץ משרד האוצר תזכיר חוק, שקובע כי עובד אשר פוטר או התפטר עקב סירובו להתחסן או להיבדק יהיה זכאי לדמי אבטלה רק לאחר 90 יום בדומה למי שהתפטר ● התזכיר פתוח להערות הציבור עד ליום שלישי הבא בלבד