גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אין לי כסף לחיות": סיפורה של משקיעה של מייק בן ארי שנותרה מחוסרת כל

אודי בת ה-61 השקיעה יותר ממיליון שקל אצל מייק בן ארי ● היא מכרה את דירתה והפקידה את כל כספה אצלו - וכעת הגיעה לפת לחם ● בראיון לגלובס היא מספרת בכאב: "אין לי כלום. בחיים שלי לא הייתי במצב כל-כך שפל. אני צריכה לקחת תרופות יקרות, ואין לי כסף לקנות אותן"

אודי, שהשקיעה בחברה של מייק בן ארי ואיבדה את כספה / צילום: איל יצהר
אודי, שהשקיעה בחברה של מייק בן ארי ואיבדה את כספה / צילום: איל יצהר

ב-6 באפריל השנה, עם היוודע דבר מעצרו של מייק בן ארי, התהפך עולמם של מאות משקיעיו, שקמו בבוקר וגילו כי מי שסמכו עליו עם כספם חשוד בהונאת ענק, וסיכוייהם לראות את כספם בחזרה נמוכים.

אודי בת ה-61, גרושה ואם לשתי בנות בגירות, היא אחת ממאות המשקיעים של בן ארי. היא נותרה חסרת כל והגיעה לפת לחם' לאחר שמכרה את דירתה ברמת גן והפקידה את כל כספה, כולל כספי פיצויים מתאונת דרכים שקיבלה בתה, בידיו של בן ארי.

הקשר של אודי עם בן ארי נוצר לראשונה בשנת 2016 בעקבות המלצה חמה. "לפני 4.5 שנים דודה שלי בת ה-80 סיפרה לי שהשקיעה אצל בן ארי מאות אלפי שקלים, היא הייתה מאוד מרוצה, קיבלה ריביות כל חודש והמליצה לי להשקיע", מספרת אודי.

"באותה תקופה הייתה לי דירה גדולה בבעלותי ברמת גן, התקשיתי להתפרנס, לא יכולתי לעזור לבנות שלי, ואמרתי לעצמי, אני אמכור את הדירה, אקנה דירה קטנה, יהיה לי כסף להשקיע ולעזור לבנות שלי. הייתי בת 57, עבדתי אז באימוני כושר לגיל הזהב ודוג-ווקינג והרווחתי בערך 4,000-5,000 שקל בחודש".

אודי נפגשה לראשונה עם בן ארי בשנת 2016 בבית הדודה המבוגרת בתל אביב. "הוא סיפר על חברת ההשקעות, שהוא עובד בארץ ובחו"ל, אמר שיתן לי ערבון של בנק בארה"ב, הציג מסמכים והבטיח ריבית קבועה של 10% בשנה ואפילו של 12% אם אני אסגור את הכסף".

"הוא ענה על כל השאלות שלי תשובות מתוחכמות וענייניות, חשבתי שבגלל שדודה שלי שנה אצלו ומרוצה אז אפשר לסמוך עליו".

למה החלטת להשקיע?
"שמחתי שאוכל לעבוד פחות. היה לי קשה להתפרנס והיה לי חשוב לעזור לבנות שלי בשכר דירה ולימודים אקדמאיים. החלום שלי היה שיהיה לבנות שלי יותר קל מאשר היה לי כל החיים. ילדתי בגיל 20 את הבת הבכורה, תמיד היה לי מעט, רציתי שלהן יהיה אחרת".

אודי החליטה להשקיע. בתחילה השקיעה עשרות אלפי שקלים, חיסכון של שנים מעבודתה. אחרי שראתה שהיא מקבלת ריביות קבועות כפי שהבטיח בן ארי, החליטה למכור את הדירה שלה ברמת גן. הדירה נמכרה ב-1.5 מיליון שקל, והיא העבירה את הכסף לבן ארי.

"בסך-הכול פגשתי את מייק פעמיים, פעם אחת אצל דודה שלי ופעם שנייה אחרי שכבר השקעתי בבית קפה בנחלת יצחק במגדלי תל אביב. הוא הזמין אותי לקפה".

איך התרשמת ממנו?
"מקסים, רהוט, אמפטי, חביב, קשוב וחכם. נשמע מאוד מקצועי, הוא גורם לך לתת בו אמון. אמרתי לעצמי 'הלוואי והוא היה קרוב משפחה שלי'".

בן ארי קנה את אמינותו בקרב המשקיעים בכך שהעביר להם כספים באופן קבוע ובכל פעם שביקשו במהירות. כך היה גם במקרה של אודי. "אחרי מכירת הדירה, שכרתי דירה ב-3,500 שקל, יכולתי להרשות לעצמי לעבוד פחות ולשלם את הצרכים של הבנות שלי. קיבלתי ממייק 3,000 שקל באופן קבוע וכשהייתי צריכה יותר, הייתי פונה למייק או למיכל העובדת שלו ותוך יומיים היה לי את הכסף בחשבון".

"באותן שנים חליתי בסרטן והיה לי מזל שהיו לי ההפקדות ממנו. לא עבדתי ולא יכולתי לחזור לעבוד. בשלב מסוים החלטתי לקנות דירה קטנה ברמת גן. מייק החזיר לי לבקשתי 1.1 מיליון שקל. הטעות שלי הייתה שאחרי שנה מכרתי אותה, ובסוף 2020 נתתי שוב את הכסף למייק".

ערב מעצרו של בן ארי, באפריל 2021, יתרת הכספים של אודי, על-פי הרישומים שנשלחו לה על-ידי בן ארי, הכוללים את סכום הקרן והריביות, עמדה על כ-1.9 מיליון שקל.

"בחיים שלי לא הייתי במצב כל-כך שפל"

על הרגע בו גילתה על החקירה נגד בן ארי היא מספרת - "רציתי למשוך סכום גדול יותר מהקבוע כדי לתת לבת שלי, אז פניתי למיכל העובדת שלו בווטסאפ וביקשתי להגדיל את התשלום של אותו החודש. מיכל ענתה לי 'כרגע אין אפשר להעביר כספים. מייק עצור'".

"לא יכולתי לקום מהכסא. נכנסתי לחרדה וחשבתי שזה התקף לב. התקשרתי לבת שלי והתחלתי לבכות. היא הייתה בשוק בעצמה. אני מתביישת בעצמי. יש המון האשמה עצמית במקרה כזה. אני מרגישה טיפשה".

אודי מספרת שאפילו כספי פיצויים שקיבלה בתה כתוצאה מתאונת דרכים בה הייתה מעורבת הועברו לבן ארי - "לקחתי את כספי הפיצויים ונתתי למייק. עכשיו הבת שלי נאלצת לעבוד בעבודה נוספת כדי לשלם לי את השכירות. אני לא יכולה לחיות עם הידיעה שהפיצויים שלה הלכו. הכסף היה מיועד לעזור לה. החלום של הבת השנייה היה ללמוד בחו"ל וטרינריה. הלך לה החלום".

מה קרה עם דודה שלך?
"גם לה קשה, היא לקחה תקופה כדורי הרגעה ומרגישה רגשות אשם, כי היא שכנעה אותי למכור את הדירה בפעם האחרונה. היא גם הפסידה מאות אלפי שקלים וחיה מריביות, אבל לפחות יש לה עדיין דירה בבעלותה".

מה המצב שלך היום?
"אין לי כסף לחיות. אני גמורה נפשית. אין לי כסף בצד. אין לי כלום. בחיים שלי לא הייתי במצב כל-כך שפל. אני צריכה לקחת תרופות יקרות, ואין לי כסף לקנות אותן".

אודי מספרת שאחרי מה שקרה היא גילתה את הבירוקרטיה הקשה שמעבירות הרשויות ובעיקר ביטוח לאומי. רק בשבוע האחרון, לאחר יותר מחודשיים וחצי, אושרה לה הבטחת הכנסה של 2,000 שקל. בצר לה פנתה לבנותיה, והבת שלה לקחה עבודה שנייה בשביל לתמוך בה.

"אני מחפשת עבודה אבל בגלל גילי אני לא מוצאת. העבודה היחידה שמקבלים אותי היא בניקיון, ואני רוצה אבל לא מסוגלת לעבוד במשרה מלאה בגלל מצבי הרפואי".

"נאמר לי שאם אני אעבוד במשרה חלקית, לא אקבל הבטחת הכנסה. במדינה זה או שאת עובדת בשחור ועוברת על החוק, ואני לא רוצה לעבור על החוק".

בן ארי ממשיך להסתתר

החקירה של רשות ניירות ערך נגד מיכאל (מייק) בן ארי, הבעלים של חברת EGFE שהחלה באופן גלוי באפריל השנה נמצאת בעיצומה. בן ארי חשוד בהונאה של מאות משקיעים בסכום של למעלה מחצי מיליארד שקל. המשקיעים העבירו לבן ארי כספים שנעים בין מאות אלפי שקלים ועד מיליונים לכל משקיע.

לפי החשד, בן ארי התחייב למשקיעים לבצע השקעות בטוחות עם תשואות גבוהות קבועות ופעל בשיטת פונזי, כך שהשקעות המשקיעים החדשים שימשו לשלם את הריביות של המשקיעים הקודמים. התוכנית התמקדה בעיקר בהשקעות באגרות חוב בקרן "בלו ריבר" בארה"ב, אך בדיעבד התברר כי בן ארי ניתק את הקשר עם הקרן בשנות האלפיים.

בן ארי נמלט מישראל זמן קצר לאחר ששוחרר באפריל, לאחר שהפקיד ערבות בסכום של שני מיליון שקל. הוא נמלט מישראל תוך שימוש בדרכון מזויף של משקיע וחברו נחום אייזנשטאט. בימים אלו מתקיים שימוע לאייזנשטאט בחשד לעבירות שיבוש מהלכי משפט וזיוף.

במקביל, מתנהל הליך פשיטת הרגל והפירוק בבית המשפט המחוזי בתל אביב. המפרק עו"ד ליאור דגן פועל לאיסוף כספים לקופת הפירוק - חוקר מעורבים, ופועל נגד גרושתו של בן ארי, ורד כלש בן ארי. השופט ברנר הורה על איסור דיספוזיציה על הרכוש של גרושתו של בן ארי לאחר שהמפרק טען כי בן ארי העביר לגרושתו במהלך השנים סכומי עתק מחשבונותיו האישיים ומהחברה, באמצעות העברות כספיות ובהעברה של נכסים. כלש בן ארי טענה מצידה כי היא עצמה קורבן והשקיעה כספים אצל בן ארי.

למרות שבן ארי הודיע לאחר שנמלט כי ברצונו להשיב את הכספים ולערוך הסדר עם הרשות, הוא ממשיך להסתתר ולא העביר כספים לקופת הפירוק. לאחרונה שכר בן ארי את שירותיו של עו"ד ירון טיקוצקי על-מנת לנהל משא-ומתן עבורו, אבל כרגע לא מסתמן הסכם.

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של מייק בן ארי.

*** חזקת החפות: החקירה בעניינו של מיכאל (מייק) בן ארי עודנה נמשכת. הוא לא הורשע, ועומדת לו חזקת החפות.

עוד כתבות

שליחי וולט / צילום: שלומי יוסף

התקלה עולמית בשירות המשלוחים של וולט תוקנה

בערב שלפני צום יום הכיפורים נרשמה תקלה נוספת באפליקציית המשלוחים וולט, פחות משבוע לאחר תקלה שהשביתה את המשלוחים - שנמשכה 4 שעות ● התקלה תוקנה לאחר כחצי שעה ● מוולט נמסר: "חווינו תקלה טכנית עולמית, מתנצלים על אי הנוחות. חזרנו לשירות מלא"

סדרות מומלצות

הדרמה הבלתי נסבלת שתגרום לכם להתמכר והסדרה של מארוול שתעביר לכם את הסופ"ש: המלצות טלוויזיה

הסדרה הצפויה שתדביק אתכם למסך, המשפחה שבנתה לעצמה טירה - ותיעדה הכול, סיפור האונס שכמעט כולם מכחישים ועונה שלישית לקופה ראשית ● מה שכדאי לראות בטלוויזיה עכשיו

חוף ים ת''א / צילום: כדיה לוי

מדידות גובה פני הים: לתחזיות העלייה המשמעותית אין ביסוס במדידות

מדידות גובה פני הים בחופי ישראל שנערכו ב-62 השנה האחרונות מראים עלייה של כ-0.5 מ"מ בשנה בגובה פני הים ● המשך מגמה זו, יביא לעלייה של 4 ס"מ עד שנת 2100 ● המשך התכנון לצד חופי ישראל על בסיס תחזיות של עלייה במטר בגובה פני הים פוגע בתכנון, ואין לו ביסוס במדידות

אושר עד, מדפי מוצרי חלב / צילום: אסף עיני

מדד אוגוסט עלה ב-0.3%; מחירי הדירות עלו ב-8% בשנה

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-2.3%, וב-12 החודשים האחרונים עלה ב-2.2% ● מתחילת השנה עלה מדד מחירי תשומות הבנייה למגורים ב-4.3% ● עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי ירקות ופירות טריים שעלו ב-2.6%

פרויקט תמ''א 38 / צילום: Shutterstock

התחלות הבנייה באזורי הביקוש בירידה - ותמ"א 38 הופכת לדומיננטית מתמיד

כ-25.5 אלף התחלות בנייה נרשמו במחצית הראשונה הנוכחית ● נתוני הלמ"ס שוב מצביעים על הקושי לבנות בתים חדשים במקומות מבוקשים ומאוכלסים, ובראשם מחוז תל אביב, ועל הצורך לקדם נוסחאות מהירות של התחדשות עירונית

הדירות ''הכלואות'' הן אלה שבעליהן לא מעוניינים למכור אותן בשל החשש לתשלום מס שבח בעת מכירתן / צילום: Shutterstock, Pormezz

הפתרון המיידי למחסור בדירות המגורים: שחרור הדירות הכלואות

יש לחוקק הוראת שעה ולבטל מס שבח למשך שנה, מה שישחרר לשוק דירות מוכנות רבות

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

מכשול בדרך למיזוג פאגאיה? האשמות בדילול יתר של מניות ה-SPAC

שני משרדי עורכי דין הוציאו מכתבים לבעלי המניות שהם פותחים בחקירה על טענות ל"דילול יתר של המניות" ● עסקת הספאק מגלמת שווי חברה של 8.5 מיליארד דולר, ובמסגרתה צפויים בעלי המניות הקיימים ב-SPAC להחזיק פחות מ-6% מהחברה לאחר המיזוג

ברק כהן, מירב אורן, דני הרמן ורן אורן, Versatile / צילום: Ray Habot

מירב אורן גייסה 80 מיליון דולר ורוצה להיות חד-קרן ישראלי ראשון בעולם הבניין

הסטארט-אפ ורסטיל, שמנטר את עבודת המנופים באתר הבנייה, השלים גיוס משמעותי מקרנות הענק אינסייט פרטנרס וטייגר גלובל ● המייסדת-שותפה והמנכ"לית מירב אורן, שגדלה לאב קבלן, פוזלת היום לדבריה לתואר היוניקורן הישראלי הראשון בעולם של טכנולוגיית בנייה

ניל צור, האוני' העברית / צילום: יוסי זמיר

"בעקבות ההרצאה 'המתמטיקה של המלחמה' הבנתי שאפשר לשלב יחסים בינלאומיים ופיזיקה"

ניל צור, בן 34, דוקטורנט במחלקה ליחסים בינלאומיים ומכון דיוויס ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית ● חוקר תופעות של סינכרון חברתי, השייכות לתחום הפיזיקה של מערכות מורכבות ● פרויקט מיוחד

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

עליות באירופה: הקאק עולה בכ-1%; ירידות במטבעות הקריפטו

הדאקס עולה ב-0.62%, הפוטסי עולה ב-0.28%, והקאק עולה ב-0.96% ● בורסות אסיה נסגרו בעליות: מדד ניקיי עלה ב-0.58%, ובורסות שנחאי ושנזן בעליות של 0.19%, ו-0.71%  ● המסחר בוול סטריט ננעל אמש במגמה מעורבת

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

למרות המדד הטוב מהצפוי: וול סטריט ננעלה בירידות

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.8%, נאסד"ק איבד 0.4% ומדד S&P 500 נסוג 0.6% ● מדד המחירים בארה"ב עלה באוגוסט בשיעור שנתי של 5.3% ● רדהיל צנחה בעקבות כישלון ניסוי בחולי קורונה קשים ● סיירן זינקה לאחר חוזה הפצה חדש ● הזהב התחזק ושוב מעל 1,800 דולר, הנפט יציב

אלי פיניש + טל פרידמן-פרסומת ביטוח ישיר- יונים / צילום: יח''צ

סוף עידן היונים: תקציב הפרסום של ביטוח ישיר עובר מבאומן למקאן

ביטוח ישיר מעוניינת להחליף שפה פרסומית ולוותר על אייקון היונים, ולכן ניהלה מכרז בו התמודדו גם גיתם וגליקמן ● באומן-בר-ריבנאי סירב להתמודד ● היקף התקציב: כ-5 מיליון דולר

דודי עזרא / צילום: אביב חופי

דודי עזרא מאבד שליטה: השלים מכירת 23% מניות נטו אחזקות לדוד מצסה בכ-270 מיליון שקל

לאחר שמכר כמחצית ממניותיו בנטו למצסה לפי שווי כפול ממחיר השוק, דיווחה ענקית המזון כי עזרא חדל להיות בעל השליטה בחברה, שהקים אביו לפני כ־80 שנה ● סך התמורות לעזרא בפחות משלוש שנים ממכירת מניות ודיבידנדים - כמעט מיליארד שקל

מנכ''ל אפל טים קוק מציג את האייפד החדש / צילום: צילום מסך

אייפון 13: המצלמה עברה שידרוג, ומה עם המחיר?

אייפון חדש, אייפד עם ביצועים טובים יותר ב-20% ומהירים פי 6 מהטאבלט אנדרואיד שיש בשוק, ושעונים עם זמן טעינה מהיר יותר: ענקית הטכנולוגיה אפל חשפה מוצרים חדשים ב"אירוע ספטמבר" שלה ● כל הפרטים מאירוע ההשקה בלייב בלוגינג מיוחד, שלב אחר שלב

הפגנת תמיכה באסירים הביטחוניים בנצרת / צילום: Reuters, Ammar Awad

בריחת האסירים הוכיחה שוב: החברה הערבית תמיד חשודה במשהו במדינת ישראל

מפלגת רע"ם ניצלה השבוע את זכות השתיקה שלה, בעוד הרשימה המשותפת הפכה לקולנית במיוחד והכל בגלל שאלה אחת - האם כל האסירים הביטחוניים צריכים לשלם על ההימלטות מכלא גלבוע? ● וגם: כך השתנו דף המסרים של המשטרה ויחסה של התקשורת לחברה הערבית בבת אחת

כלי רכב צבאיים סיניים נושאים טילי DF-41. הטילים מיועדים לשאת עד 10 ראשי נפץ שניתן לשלוח למטרות שונות / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין רואה בארסנל הגרעיני שלה יותר מגורם הרתעה

בייג'ינג מוסיפה ראשי נפץ, טילים וצוללות בקצב מדאיג. המטרה שלה היא דומיננטיות כלל עולמית

מתחם הבניינים במהלך ההריסה. עמדו נטושים במשך שנים וניזוקו / צילום: מתוך יוטיוב

סין מציגה: כך הורסים 15 בניינים ב-45 שניות בלבד

שכונה שלמה בעיר קונמינג בסין נהרסה בשבוע שעבר באמצעות חומרי נפץ ● הבניינים בני פחות מעשר שנים אולם מעולם לא הושלמו

בנייה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי

כך הפכו מחירי הדיור לנושא הכמעט יחידי שבו הפוליטיקאים מעדיפים לדבר פחות ולעשות יותר

שלושה חודשים אחרי הקמת ממשלת בנט-לפיד, נדמה שלמרות שורה של צעדים עדיין אין בשורה אמיתית בתחום הנדל"ן ● איך, בניגוד מוחלט לממשלות עבר, הפכו מחירי הדיור לנושא שבו הפוליטיקאים מעדיפים קודם כל להנמיך ציפיות, לדבר פחות ולעשות יותר? ראשי סיעות מהקואליציה ושני השרים האמונים על התחום מסבירים

הרצאה אקדמית / צילום: Shutterstock

החוק הראשון של המערכת האקדמית היום: אתה חייב להכניס לנו כסף

במודל התקצוב הנוכחי יכול חבר סגל להכניס למערכת כסף בשתי דרכים מרכזיות: קרנות מחקר ופרסום מאמרים ● כאשר המטרה היא הפרסום עצמו ולא תוכן הפרסום התוצאות לא מאחרות להגיע - כתיבה מיותרת ואינסופית תוך ציטוט עצמי בלתי נגמר ● התוצאה היא שאנשי האקדמיה נאלצים להצדיק את קיומם באינספור דרכים נלוזות

רונאל פישר / צילום: יונתן בלום

הסאגה שלא נגמרת כבר 6.5 שנים, והיד עוד נטויה: מה קורה במשפטו של רונאל פישר?

בדיקת גלובס מעלה כי ההליך בתיק פישר, שנמשך שנים רבות וסבל מליקויים ועיכובים, ממשיך להתנהל באיטיות - בין היתר בשל עיכוב בהחלטות מצד השופט משה סובל, לצד עיכוב שנבע מהחלפת ייצוג הנאשמים בתחילת 2021