גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עושר דמיוני: צמד יזמי ריסקיפייד מחזיקים לאחר ההנפקה מניות בשווי של כ-2 מיליארד שקל

ריסקיפייד, המפתחת מערכות תשלומים ומניעת הונאות אשראי במסחר מקוון, הונפקה בניו יורק לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר ● המנכ"ל עידו גל: "לפני ההנפקה היו לנו דיונים כמו כמה להקצות לאיזה משקיע, וגם מהסוג של האם ללבוש לטקס בבורסה חולצה מכופתרת או טישרט עם לוגו של החברה" ● המניה מזנקת בכ-30%

אסף פלדמן (מימין) ועידו גל, מייסדי חברת ריסקיפייד / צילום: עדי אורני
אסף פלדמן (מימין) ועידו גל, מייסדי חברת ריסקיפייד / צילום: עדי אורני

חברת ריסקיפייד (Riskified) היא חברת הטכנולוגיה הישראלית העשירית שמנפיקה בוול סטריט מתחילת השנה. מפתחת מערכות התשלומים ומניעת הונאות האשראי במסחר מקוון מגיעה לבורסת ניו יורק לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר. בשעה זו מזנקת המניה בכ-30% ביום המסחר הראשון שלה.

החברה מנפיקה 17.3 מיליון מניות במחיר של 21 דולר למניה, גבוה מעט מטווח המחירים המבוקש שהיה 18-20 דולר. היקף הגיוס עומד על 363 מיליון דולר, והוא עשוי לגדול ב-55.1 מיליון דולר אם החתמים יממשו אופציה שיש להם.

במקביל, אחד ממייסדי החברה מוכר בהנפקה מקצת ממניותיו: אסף פלדמן (49), מנהל הטכנולוגיה הראשי, מכר תמורת 4.2 מיליון דולר. לאחר ההנפקה הוא מחזיק מניות בשווי כ-283 מיליון דולר, בעוד ששותפו להקמת החברה, המנכ"ל עידו גל (36), מחזיק מניות בשווי 287 מיליון דולר - עושר דמיוני של כמעט מיליארד שקל "על הנייר" לכל אחד מהשניים.

"לא יצאנו להנפקה בגלל צורך במזומנים"

המערכות של ריסקיפייד מבוססות על בינה מלאכותית, ונועדו לאפשר לחברות העוסקת בתחום המסחר המקוון להבחין באופן מיידי ומדויק בין לקוחות לגיטימיים ובין מקרי הונאה, ובכך להפחית עלויות וסיכונים. מוצר הליבה שלה, Chargeback Guarantee, מאשר או מונע באופן אוטומטי עסקאות אונליין, והמודל העסקי הוא גביית אחוז מסוים מכל דולר של GMV של הלקוח (היקף המכירות) שהחברה מאפשרת.

"מבחינתנו, ההנפקה זה אירוע מיצוב מעולה שיכול לעזור לנו בפיתוח העסקי", אומר המנכ"ל גל בשיחה עם גלובס. "אנחנו החברה הראשונה בקטגוריה שיוצאת ומספרת לשוק הציבורי את הערך שאנחנו מייצרים ללקוחות: אנחנו חוסכים להם 39% מהעלויות ובמקביל מעלים להם את המכירות ב-8% - כל זה דרך אוטומציה מלאה של התהליך. אנחנו מאמינים שזה יעזור לנו להאיץ ולתפוס את שאר הלקוחות בשוק. לא יצאנו להנפקה בגלל צורך במזומנים, לא היה צורך מיידי בהון נוסף".

גל מספר על פעילות ריסקיפייד: "בצורה מופשטת, מה שאנחנו עושים זה שבכל פעם שמישהו קונה אונליין, צריך לדעת האם זה בעל הכרטיס האמיתי או גנב, מתחזה. כל הסוחרים היו בונים מערכות פנימיות, ואנחנו מציעים את התהליך הזה כשירות עבור הסוחרים כפתרון מקצה לקצה, כולל machine learning ואבטחת סייבר.

"הכוונה היא לא להיות כלי שמשתמשים בו, אלא לנהל את כל התהליך. בנינו את המערכת הכי מתוחכמת בעולם לעשות את זה. ככל שיותר לקוחות מצטרפים, יש לנו יותר דאטה ואנחנו נהיים יותר חכמים ונותנים יותר ערך ללקוח, בטח יותר מכל סוחר אינדיבידואלי".

 

"גלובל-אי מדהימה, אנחנו חלק אחר בתחום"

מלבד המוצר המרכזי, החברה פיתחה מוצרים נוספים - בהם מוצר שפותר בעיה של הונאות בהחזרי מוצרים לסוחר (לדוגמה לקוח שמזמין מוצר, מקבל אותו אך טוען שלא קיבל ומבקש החזר) וכן פתרון אבטחה שמוודא שאין ניסיון גניבה של פרטי כרטיס אשראי או נקודות מועדון. מוצר אחר מאפשר ללקוח שהעסקה שלו לא אושרה, אך החברה זיהתה שהוא לקוח לגיטימי, להשלים את העסקה.

חברת טכנולוגיה ישראלית נוספת שהונפקה השנה ופונה לשוק המסחר המקוון היא גלובל-אי, שהנפיקה לפי שווי של 3.6 מיליארד דולר ומנייתה זינקה מאז ב-178%. לדברי גל, המשקיעים מגדירים את שתי החברות כחלק מאותה קטגוריה - e-commerce enablers - חברות שמספקות פתרונות לסוחרים אונליין. "גלובל-אי חברה מדהימה, היא עוזרת לסוחרים עם מסחר חוצה גבולות, משלוחים, מיסוי. אנחנו חלק אחר בתחום. התפיסה היא דומה, אנחנו מבצעים כשירות תהליך שאחרת היה מתבצע פנימית".

"אנחנו חלק משוק עם רוח גבית משמעותית"

בין בעלי המניות בריסקיפייד נמצאים ג'נסיס, ג'נרל אטלנטיק, קומרה, פיטנגו Growth, פידליטי ואנטרי קפיטל. לריסקיפייד יש לאחר ההנפקה שני סוגי מניות, Class A - המניות הרגילות בהנפקה, שבהן כל מניה "שווה" קול אחד בהצבעות של בעלי מניות, ו- Class B, מניות בהן מחזיקים בעלי המניות הקיימים, ש"שוות" 10 קולות למניה.

ריסקיפייד כמובן לא המציאה את העניין, אך נראה שברוב ההנפקות לא משתמשים באפשרות הזאת. "לבעלי המניות הנוכחיים יש יותר say, עד שיחליטו למכור את המניות", מסביר גל. "אני לא יודע אם זה מאוד נפוץ, אבל זה קיים בהרבה הנפקות. לנו זה היה חשוב כי זה מאפשר לנו אמירה לאן אנחנו רוצים לקחת את החברה, איך להתייחס לשוק, לעובדים. זה נותן לנו יותר גמישות והשוק קיבל את זה בהבנה".

לפי התשקיף, ריסקיפייד צפויה לרשום ברבעון השני הכנסות של 54.8-55.7 מיליון דולר, צמיחה של כ-46% ביחס לרבעון המקביל ב-2020. ההפסד הנקי יגדל ל-19.4-24.8 מיליון דולר, לעומת 7.3 מיליון דולר ברבעון המקביל בשל הפסדים שקשורים להמרת מניות מועדפות, וה-EBITDA (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) יהיה בין שלילי בסך 2.3 מיליון דולר לחיובי בסך 2.2 מיליון דולר.

ריסקיפייד צומחת אבל לא רווחית. מה הצפי שלכם לעתיד?
"אני כמובן לא יכול לספק צפי קדימה, אבל הראינו היסטורית שאנחנו מסוגלים לנהל עסק בצורה אחראית. יש פה הזדמנות גלובלית מאוד ייחודית, ואנחנו מאמינים שכדי להתרחב צריך להיות אגרסיביים איפה שאנחנו רואים הזדמנות. יש לנו מינוף תפעולי גבוה ועלות שולית נמוכה להוסיף עוד לקוחות".

"יש לנו מקום טוב ושוק שאוהב את הסיפור"

מה היעדים שלכם לשנים הבאות?
"אנחנו חלק משוק עם רוח גבית מאוד משמעותית, שבעוד עשור אמור להתקרב ל-10 טריליון דולר (שוק המסחר המקוון הגלובלי). החדירה שלנו היא אחוז מזערי, ה-GMV שלנו ב-2020 היה כ-63 מיליארד דולר. המטרה היא לתפוס נתח שוק משמעותי בעשור הקרוב".

הקמתם את החברה ב-2012, אחרי 9 שנים אתם מנפיקים בניו יורק בשווי 3.3 מיליארד דולר, איך ההרגשה?
"החוויה מדהימה. ההנפקה היא התחלה של שלב אחר בחיי החברה. זה משהו מאוד רגשי לי ולכל העובדים שהיו מעורבים - בין אם הם 8 שנים בחברה או 3 שנים - לראות מה הצלחנו לבנות יחד, איך הצלחנו להביא את זה למקום טוב, ביצועים פיננסיים, שוק שאוהב את הסיפור.

"זה מאוד מרגש וחגיגי, וזה היום הראשון והתחלה של משהו חדש עבורנו. לפני ההנפקה היו לנו דיונים כמו כמה להקצות לאיזה משקיע, וגם מהסוג של האם ללבוש לטקס בבורסה חולצה מכופתרת או טישרט עם לוגו של החברה. וכמובן גם מי יצטרף לטקס, כי אנחנו מוגבלים בגלל הקורונה".

Riskified

עיסוק: מספקת מערכות תשלומים ומניעת הונאות אשראי במסחר מקוון
היסטוריה: הוקמה ב־2012 על־ידי המנכ"ל עידו גל ומנהל הטכנולוגיה אסף פלדמן
נתונים: מעסיקה כ־650 עובדים, מתוכם כ־450 בישראל; עוד כ־170 בארה"ב והיתר במשרדים נוספים שיש לה בסין ובאנגליה. צפי הכנסות ברבעון 2/2021 - כ־55 מיליון דולר, תחזית הפסד נקי - כ־22 מיליון דולר, ה־EBITDA עשוי להיות חיובי

עוד כתבות

מסי במדי פריז סן ז'רמן. חלק מחבילת השכר של מסי בקבוצתו החדשה שולם במטבעות דיגיטליים / צילום: Associated Press, Francois Mori

חברות תעופה אאוט, ביטקוין אין: בעולם הספורט מצאו דרך חדשה לעשות כסף, והרבה

משבר הקורונה פגע בענפי הספורט בעולם, וליגות וקבוצות מחפשות ספונסרים חדשים לפצות על ההפסדים ● בורסות הקריפטו זיהו את הפוטנציאל והחלו לתת חסויות לקבוצות כדורגל ● אם לעולם הכדורגל לא הייתה בעיה לקחת כסף מחברות הימורים וטבק - למה שתהיה לו בעיה עם קריפטו?

תערוכת הנשף מוזיאון העיצוב חולון / צילום: אלעד שריג

אל תיכנעו לעוד יום של מסכים: 5 תערוכות למבוגרים, שגם הילדים שלכם ייהנו מהן

בית שכולו חומרים מתכלים, נשף שמלות מפואר ותפאורה שתראה מוש באינסטגרם ● לא מוזיאוני ילדים ולא מוזיאוני מדע - קחו את הקטנים לתערוכות מן המניין שגם אתם יכולים להנות מהם

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

למה הרכב החשמלי לא באמת ירוק ועשרות המלצות שיעזרו לכם להעביר את סוכות

המירוץ על ניהול הסוכנות היהודית תופס תאוצה, ואיתו מתגברת המתיחות בין לפיד לגנץ ● בתל אביב התאהבו ברחובות ללא רכבים, והאופי העירוני משתנה ● כמה עולה לילה במלון הכי יפה בפריז ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

זרים מושלמים / צילום: ז׳ראר אלון

ההצגות ששווה להצטופף בשבילן בתיאטרון, גם בימי קורונה

העיבוד של ארז דריגס לזוכה האוסקר האיטלקי, הסיפור שיגרום לנו לבקר את ההורות שלנו וגרסת הבמה המהנה ל"אפס ביחסי אנוש" ● שש הצגות מומלצות

חלוקת רכוש בעת גירושים / צילום: Shutterstock

מתגרשים? מתי ואיך תשלמו היטל השבחה על הדירה

נוסף למחיר הכלכלי שנאלצים לשלם בני זוג שמתגרשים, כאשר הם מוכרים את דירתם המשותפת, הם צריכים להתמודד עם קנס משמעותי בדמות היטל השבחה ● מי צריך לשלם וכמה? ● גלובס עושה סדר

ראשי המפלגות המתמודדות בבחירות בגרמניה / צילום: Reuters, Fabrizio Bensch

"ההצבעה הדרמטית ביותר מזה עשורים": כל הקואליציות, ההשלכות והמאבקים לקראת הבחירות בגרמניה מחר

הכלכלה הגדולה באירופה תצביע מחר על עתידה אחרי עידן מרקל, כשעל הפרק מאבק בין הצעה סוציאל-דמוקרטית להשקעה בתשתיות, בכלכלה ירוקה וברווחה, מול מצע שמרני שכולל הפחתת מסים וצמצום הגירעון ● גלובס מציג ארבע קואליציות אפשריות, ומשמעותן לכלכלה, לאירופה ולישראל

בניין הסוכנות היהודית ירושלים / צילום: בר - אל

כוח, תקציבים ובעיקר ג'ובים: הקרב על יו"ר הסוכנות היהודית מתחמם, ואיתו המתיחות בין לפיד לגנץ

לאחר שנשיא המדינה יצחק הרצוג פינה את כיסא היו"ר, המירוץ על ניהול הסוכנות היהודית תופס תאוצה ● במי תומך בנט? איך היריבות בין לפיד וגנץ קשורה לנושא? והאם אחת מ-50 היהודים המשפיעים בעולם תהיה האישה הראשונה בתפקיד?

תנועת ''מינימום 40'',  9.8, טוויטר

"40 שקל לשעה": יוזמה חדשה קוראת להעלות את שכר המינימום, אך בטיעון שלה יש בעיה

שכר המינימום בישראל לא הועלה כבר ארבע שנים ויש מי שדורש להעלות אותו ● אבל האם זה נכון שמדינות רבות באירופה הגדילו אותו "דווקא" בגלל משבר הקורונה, ואיך זה השפיע על העלאות המחירים שם?

עגלת קארינה / צילום: אורלי גנוסר

הטרנד הכי מוצלח של הקורונה: 3 עגלות קפה שוות בטבע

אחת מתופעות הלוואי המבורכות של הקורונה הוא טרנד עגלות הקפה שצץ באחת, ותפס חזק ברחבי הארץ ● שלוש עגלות מיוחדות שממוקמות באזורי טיולים מוצלחים

טיסה לחלל / אילוסטרציה: Shutterstock

מהו נוהל "סיר לחץ" ומי הייתה האישה הראשונה שטסה לחלל?

מיהו המיליארד שנשר מבית הספר בגלל 16 והפך לטייס קרב ולאסטרונאוט, ואיך קוראים לארוס של בריטני ספירס? ● הטריוויה השבועית 

 

6 חדרים ביבנה הירוקה: "דירה זהה נמכרה ב-8.8% פחות לפני כחודש"

הדירה, שהוסבה לחמישה חדרים, נמכרה ב-2.83 מיליון שקל. לפני כחודש נמכרה דירה דומה ב-230 אלף שקל פחות ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע האחרון

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הסוגיות המשפטיות בדרך לפתרון: השב"כ יצטרף למאבק בפשיעה בחברה הערבית

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הוא מהמצדדים העיקריים במהלך, ולאחרונה הוא יותר מרמז על כך בהודעה שהופצה ברשתות החברתיות ● מי שמתנגד למהלך הוא ראש השב"כ נדב ארגמן, העומד לסיים את תפקידו בקרוב וחושש שהמהלך יפגע ביכולותיו של הארגון

דריכות בבורסות בעולם. מסחר בבורסה בסיאול, אתמול / צילום: Associated Press, Ahn Young-joon

האינפלציה, ענקית הנדל"ן הסינית והדלתא: הדילמות שיכריעו בקרוב לאן פני הכלכלה העולמית

קריסת חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד לא צפויה להוביל למשבר פיננסי בסין, אך מאותתת על האטה בצמיחה ומסמנת את האתגרים של בייג'ינג ● וריאנט הדלתא עוצר את ההתאוששות העולמית מהקורונה ובארה"ב מנסים להתמודד עם צווארי בקבוק בלתי צפויים הפוגעים בצמיחה ● שלוש נקודות על הכיוון של הכלכלה העולמית בתקופה הקרובה

המלצות קינוחים

בקלאווה בחמאה ומלבי לא שגרתי: פינוקים מושחתים ששווים את הקלוריות

הטירמיסו הנדיר שיכול להגיע אליכם הביתה, חטיפי בקלאווה בנצרת והמעדנייה של איגרא רמא ● פינוקים שלא כדאי לפספס

הבית ברחוב מלצ'ט 59 בת''א. ''לא יכולים להרשות לעצמנו שיפוץ'' / צילום: איל יצהר

תל אביבים, סגרתם את המרפסת? תצטרכו לפתוח אותה בשביל תמ"א 38/1

ברבעים 3 ו־4 דורשת עיריית תל אביב לפתוח מרפסות שנסגרות, מה שמוריד מזכויות הבנייה של היזם ומקטין את הדירה החדשה שיקבלו הבעלים ● עו"ד מיטל טויסטר רוזנטל: "הסיכוי של יזם לשכנע דייר לשתף פעולה בפרויקט התחדשות תמורת ויתור על שבעה מ"ר מהסלון הוא קלוש"

''ונציה של העתיד'',  שונית אלמוגים סינתטית ענקית למניעת שקיעתה של ונציה. פרויקט של פרופ' רייצ’ל ארמסטרונג / צילום: הדמית מחשב של Christian Kerrigan

בניינים צומחים וקירות מחיידקים: חוקרים מגדירים מחדש את מושג הבית

דמיינו בניינים שמשתנים בהתאם לתנאי הסביבה, חזיתות בתים שמזמינות אליהן חזירי בר וקיפודים ותקשורת שוטפת עם חיידקים באמצעים טכנולוגיים ● חוקרים בתחום המתפתח של "מבנים חיים" מתכננים את הבית של העתיד, והוא יהיה מיועד לא רק לבני אדם ● מגפת הקורונה, הם טוענים, רק הבהירה עד כמה השינוי הזה נחוץ

פרויקט בינוי פינוי, שכונת סלע–ביתר בחדרה / הדמיה: יח''צ

"ההפרטה הכי גדולה שהייתה פה היא הטיפול ברעידות אדמה"

פרויקט בינוי פינוי בשכונת סלע-ביתר בחדרה תלוי בהחלטה על היטל השבחה ובקרקע משלימה כדי שיוכל להתקדם

חיסון לקורונה בתחנת מד''א / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

עובדי מערכות החינוך והבריאות שימו לב: המדינה מעלה הילוך במלחמה במתנגדי חיסונים

לאחר שבשבוע שעבר פרסם האוצר הצעת חוק לשלילת דמי אבטלה מעובדים שפוטרו כי לא עמדו בדרישות התו הירוק, כעת הופץ להערות הציבור תזכיר חוק נוסף בנושא ● על הפרק: עובדים במערכות הבריאות, החינוך והרווחה שחייבים בתו ירוק ומסרבים לא יוכלו להתפטר ולבקש זכויות כאילו פוטרו

מוצרי בן אנד ג'ריס / צילום: Shutterstock, TonelsonProductions

החרם של בן אנד ג'ריס נגד ישראל: גם טקסס תטיל סנקציות על יוניליוור

טקסס מצטרפת לרשימת המדינות בארה"ב שהודיעו כי יפסיקו השקעות ביוניליוור, החברה האם של בן אנד ג'ריס העולמית, לאחר שזו החליטה שלא לאפשר מכירת הגלידות ביהודה ושומרון

אהובה תורג'מן / צילום: איל יצהר

למה מנכ"לית BBB כל כך מאמינה בדיסקרטיות ואיזו אפליקציה מנהלת לה את החיים

האפליקציה שאומרת לה כמה זמן לישון, הפודקאסט שמשאיר את הנכדים שלה בריכוז גבוה והדמות הטלוויזיונית שמשמשת לה השראה ● 5 המלצות אישיות של מנכ"לית BBB אהובה תורג'מן