גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מרצ מובילה מגעים אזרחיים וכלכליים מול הפלסטינים בברכת רה"מ בנט

גורמי השמאל בממשלת השינוי יזמו מפגשים של שרים עם מקביליהם הפלסטינים, תכנון ועידה משותפת עם הרשות ושיחות קבועות בין השר לשיתוף פעולה אזורי לבין עמיתיו ברמאללה ● גורם בלשכת רה"מ: המו"מ המדיני לא יחודש בקרוב

עיסאווי פריג' ותמר זנדברג בועדה המסדרת / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת
עיסאווי פריג' ותמר זנדברג בועדה המסדרת / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת

המחיר ששילמה מרצ על הקמת הממשלה הזו הוא כבד מבחינה אידאולוגית, ובכמה תחומים. זאת בשל הרכב הממשלה הכולל בתוכו את ימינה ותקווה חדשה. בנושא המדיני, כדי למנוע מחלוקות שיאיימו לפרק את הקואליציה, יש הסכמה כוללת שבסוגיה הפלסטינית יהיה שינוי כיוון אבל זה יתמקד בעיקר בצדדים האזרחיים, ואילו ההיבט המדיני, קרי חידוש המו"מ עם הרשות, יחכה ולא ברור לכמה זמן. חבר הכנסת מוסי רז, משמש סוג של עלה תאנה והוא מוחה, מציף עניינים הקשורים בכנסת ומתבטא בסוגיות כמו חרם בן אנד ג'ריס מעל כל בימה אפשרית.

המקום שבו בכל זאת יכולים שרי מרצ לפעול הוא אם כן חיי היומיום והתחומים האזרחיים מול הפלסטינים, ולו כדי להרגיש שהנה עושים משהו עבור הדגל העיקרי של התנועה, גם אם זה לא הכיוון המרכזי, זו פעילות סמי מדינית הנעשית בתיאום ובברכת ראש הממשלה נפתלי בנט. במסגרת הזו נפגשו ביום רביעי שרי מרצ ניצן הורוביץ ותמר זנדברג עם עמיתיהם הפלסטינים השרה מאי כילה, ונשיא רשות הגנת הסביבה הפלסטינית ג'מיל אל-מטור.

פריג' מדבר עם הרשות

ומי שעומד מאחורי המפגשים ונכנס למרווח הזה 'במרצ' רב הוא השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' שמאז כניסתו לתפקיד, מקדם ולמעשה מחדש את הקשר בין הממשלות. בפועל בשנים האחרונות היה נתק מעשי בין הנהגות ישראל והרש"פ, מי ששמר על הקשר היה שר האוצר לשעבר משה כחילון אך לאחר פרישתו רק מתאם הפעולות בשטחים, קציני הצבא פקידים וגורמי בטחון עסקו בכך. בחודש האחרון השתנתה המגמה בשיחות של שר הבטחון גנץ והשר לביטחון פנים בר לב עם אבו מאזן, ובנוסף שתי שיחות עם הנשיא הרצוג.

פריג' התקדם מעבר לשיחות הנימוסין והברכות לחג וכאן אנו מפרסמים שהוא העלה מהאוב ועדה כלכלית משותפת לישראל והרשות, (JEC - Joint Economic Committee) ועדה שהוסכמה עם הפלסטינים בעבר ופעילותה הופסקה בשנים האחרונות. פריג' הסתמך על החלטת ממשלה מ־2009 בדבר העברת סמכויות הוועדה ממשרד האוצר למשרד לשת"פ אזורי והורה על הקמת הוועדה שהוא בראשה. הוועדה פריטטית ומהצד הפלסטיני משתתף בה השר האחראי על הקשר עם ישראל חסיין א-שייח' שעמו כבר נפגש פריג'. הוועדה אמונה על פיתוח קשרים ושת"פ בתחומים אזרחיים כמו בריאות, הגנת הסביבה, מסחר ועוד. היא לא עוסקת עם זה בסוגיות מיסוי מכס ועניינים אחרים הנשארים תחת אחריות האוצר. המשמעות היא מרחיקת לכת בתחום האזרחי בוודאי ועשויה להוביל לחזרה לעוד סעיפים ותחומים בהסכמים עם הפלסטינים שהוקפאו לאורך השנים.

פריג' אישר לגלובס את הדברים ואמר כי לבד מפגישותיו הוא יפגיש שרים עמיתים, כמו המפגש שהיה אתמול. נציין כי בתחום הבריאות למשל יש משקעים לא מעטים, כזכור הפלסטינים ביטלו עסקה של קבלת מיליון חיסונים שתוקפם עמד לפוג כי טענו שישראל רימתה אותם בהקשר לתאריך התפוגה. אתמול סוכם כי ישראל תכיר בתעודת המתחסן הפלסטינית, ויורחב שיתוף הפעולה בענייני קורונה ותחומים אחרים.

אזרחי ולא מדיני

בנוסף, הפלסטינים מנצלים את הערוץ להעברת בקשות בסוגיות כלכליות. כך למשל ביקשו העברת סמכויות מכירת הדלק לספקים הפלסטינים מישראל לרשות הדלק הפלסטינית. ישראל גובה עמלה של 3% על השירות הזה - והפלסטינים רוצים להפחית עלויות ומחירים בשטחיהם. סוגיית העמלות ודמי הטיפול שגובה ישראל נמצאת גם במקומות אחרים כמו גביית המסים והמכס עבור הרשות וגם טיפול בתשתיות מים ועניינים אחרים. לא בטוח שפריג' יקבל הסכמה של גורמים ממשלתיים אחרים.

פריג' נזהר ומדגיש שמדובר במהלכים אזרחיים ולא מדיניים ובכל צעד הוא מעדכן עם רה"מ בנט שעימו גם נפגש השבוע בנושא. גורם בלשכת רה"מ מאשר ואומר לגלובס כי המהלכים של פריג' ושרי מרצ נעשים בתיאום מוחלט ובברכת רה"מ. פריג' מקבל מחמאות על אופן הטיפול בנושא וקידום העניינים האזרחיים והכלכליים. עם זאת מדגיש הגורם כי לא תהיה שיחה בין בנט לבין אבו מאזן, ולא יהיה חידוש של המשא ומתן המדיני בטווח הנראה לעין. לדבריו כל עוד רודף אבו מאזן את חיילי צה"ל בבית הדין הבינלאומי ובזירות בעולם, לא יהיה שום מהלך מדיני.

תקציב משרד החוץ

מעמדו של שר החוץ לפיד כשותף הבכיר בממשלה וכרה"מ החלופי, מסייע לכך שתקציב משרד החוץ יהיה מאלה שבניגוד לרוב האחרים, דווקא יגדל במסגרת הצעת תקציב המדינה.

תקציב משרד החוץ ספג קיצוצים כבדים בשנים האחרונות, חלקם קיצוצים רוחביים, וחלקם ישירים. הקיצוצים גרמו להפחתת פעילות מדינית חיונית, לירידה במצבת כוח האדם ולאירועים הזויים כמו זה שפרסמנו בגלובס אודות היעדר התקצוב לרכישת ריהוט בבית הקונסול בדובאי, לרבות מיטה.

תקציב המשרד הסתובב סביב 1.6 מיליארד שקלים בשנה, עד 2018 - אז נוסף תקציב זמני של כ-200 מיליון שקלים. בסוף אותה שנה הוחל קיצוץ של כ-300 מיליון שקלים והתקציב ב-2019 ואילך הגיע לכ-1.3 מיליארד בלבד. במסגרת התקציב הזו וברקע אירועים מדיניים כמו הסכמי אברהם בשנה שעברה, התקשה המשרד לעמוד במשימותיו. המשרד הפך לגירעוני. מי שהחל בשינוי הכיוון היה גבי אשכנזי שדאג למחוק את הגירעונות והביא תקציבים.

כניסת לפיד למשרד עוררה תקווה במשרד, תקווה שמתממשת. לפי גורמים המעורים במו"מ בין האוצר למשרד החוץ, היקף תקציב המשרד לא רק שיחפה על קיצוצי העבר אלא יגיע לסדר גודל שלא היה בעבר, יותר משני מיליארד שקלים. לכך יתווספו תקציבי המשרד לעניינים אסטרטגיים שמוזג עם משרד החוץ שגם לו היו תקציבים בהיקף של פחות מ-200 מיליון שקלים.

ועוד מילה על תקציב הביטחון שהוסכם השבוע. בדיונים מול האוצר השתתף אל"מ ד"ר גיל פנחס שמונה לתפקיד היועץ הכלכלי החדש של הרמטכ"ל. פנחס, שמועלה לדרגת תא"ל כתב דוקטורט על התעשיה ביטחונית ואתגריה ובין השאר הראה שדווקא ביזור והקטנת הריכוזיות של התעשיות הביטחוניות והפרטה חלקית כמו זו שמתוכננת כעת בתעשיה האווירית, עשויים להביא לתוצאות טובות יותר ולהרחבת הענף.

ביום ראשון יעלה תקציב המדינה לדיון ראשון במליאת הממשלה - וכמה מהשרים אינם מרוצים מהתקדמות או אי התקדמות המו"מ של התקציבים שלהם, צפויים מאבקים לא מעטים, אבל השבוע קיבלתי תשובה זהה מלפחות ארבעה שרים ממפלגות שונות. התקציב יעבור בסוף כי זה האינטרס של כולם בקואליציה. המבחן האולטימטיבי שלה. ופתרונות למצוקות אלה ואחרות יגיעו בהמשך הדרך. "רק שיאושר התקציב ונתקדם" - כדברי אחת מהשרות.

עוד כתבות

נשיא צרפת עמנואל מקרון. תגובה חריפה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

פרשת הצוללות שמסעירה את המעצמות: צרפת מאיימת על עתיד נאט"ו

למרות שראש ממשלת אוסטרליה אמר כי ממשלתו הביעה בפני צרפת הסתייגויות מעסקת הצוללות מבעוד מועד, צרפת ממשיכה את הקו הנוקשה נגד ביטול רכש הצוללות ממנה ● שר החוץ הצרפתי הודיע כי במדינתנו  "זקוקים להבהרות נוספות, הרי יש חוזים קיימים", ואף איים כי למשבר "תהיה השפעה על עתיד נאט"ו"

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

מחיר הדחייה: יאיר נתניהו שילם 310 אלף שקל לעורך וואלה לשעבר - ואז גילה שהסכום תפח

בית המשפט המחוזי דחה את בקשת נתניהו לעכב את פסק דינו של בית המשפט השלום, וחייב אותו לשלם מיידית לאבי אלקלעי את הפיצוי שנפסק לטובתו במסגרת תביעת הדיבה שהגיש נגדו ● יאיר נתניהו טען כי לא קיבל את התביעה, אולם השופטת לא קיבלה את הטיעון והחליטה להותיר את פסק הדין על כנו, ואף לחייבו בהוצאות משפט נוספות בסכום של כ-30 אלף שקל

בית קפה בתל אביב / צילום: Shutterstock

לראשונה מתחילת השנה: ירידה במספר המשרות הפנויות בענף המסעדנות

מספר המשרות הפנויות בחודש אוגוסט עלה ל-134 אלף ● מגמת העלייה במספר המשרות הפנויות התמתנה ● מספר המשרות הפנויות בענף שירותי האירוח והאוכל ירד ב-18%

אולף שולץ / צילום: Associated Press, Michel Euler

רגע לפני הבחירות בגרמניה: המועמד המוביל מציע להטיל מס על העשירים

העלאת שכר מינימום דרמטית, ייצוב רמות הפנסיה באופן שיעוגן בחוק וגם הגדלת המסים שיוטלו על הגרמנים העשירים ביותר במדינה: אלו עיקרי התוכנית הכלכלית של אולף שולץ, מועמד המפלגה הסוציאל-דמוקרטית לבחירות שיתקיימו בעוד שבוע ● "מי שמרוויחים הרבה יחסית, כמוני, יכולים להרשות לעצמם לתרום יותר לטובת הקהילה", אמר

קרנות הנאמנות השתקמו מנזקי הקורונה? / צילום: Shutterstock, Elle Aon

מעבר מהיר בין הבנקים יוצא לדרך: מתי זה משתלם ואיך זה יעבוד?

רפורמת ניוד חשבונות הבנק תצא השבוע לדרך. המתנגדים טוענים שהיא לא תגדיל את אחוז המעבר בין הבנקים השונים, אבל כך או כך - היא תיתן ללקוחות כוח מיקוח ● אז איך זה יקרה בפועל? גלובס עושה סדר

המערכות של מצרפלס מיועדות בעיקר לתחום האינסטלציה הביתית / אילוסטרציה: Shutterstock

אינרום במו"מ לרכישת פעילות צנרת האינסטלציה של מצרפלס ב-150 מיליון שקל

לאחר השלמת העסקה ימשיך קיבוץ מצר להחזיק ב-100% ממניות מצרפלס, שתיוותר עם פעילות של פתרונות השקיה לחקלאות

פועל באתר בנייה. 2021 תשבור כפי הנראה את שיא המשכנתאות השנתי / צילום: שלומי יוסף

היקף המשכנתאות שוב שובר שיא: 11.9 מיליארד שקל באוגוסט

המידע שמסר בנק ישראל על היקף המשכנתאות בחודש אוגוסט לא כולל פירוט לפי משקיעים, קוני מחיר למשתכן או ממחזרי משכנתאות ● כמו כן, עדיין לא פורסמו נתונים משלימים על שוק הדיור, אך בהנחה שהוא התנהג בהתאם לחודשים האחרונים, נראה שגם באוגוסט נמכרו יותר מ-10,000 דירות

סוכות בירושלים. התעשייה סביב בנייתן מתחילה כבר באלול / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

אתרוגים לאחרי סוכות: איך לשווק לחברה החרדית בלי לטעות

כל אחד מחודשי השנה העבריים יכול לשמש הזדמנות מצוינת לקמפיין שיווקי ופרסומי עבור החברה החרדית, אם רק משתמשים בשפה המתאימה ● למה משתלם לקדם מוצרי חלב באוגוסט, מתי מומלץ לפרסם לימודים אקדמיים ומתי כדאי למכור מקפיאים ● מבוסס על פרק מהספר "איך למכור ארטיק לחרדים"

מטה גוגל במאונטיין ויו, קליפורניה / צילום: Shutterstock, achinthamb

איך תושבי בני ציון מאיימים על גוגל ולמה הייטקיסטים ישראלים נודדים לטקסס?

מה מניע את ההייטקיסטים הישראלים לעזוב את עמק הסיליקון ולעבור דווקא לאוסטין, טקסס ● וגם החוקרת שגילויה אפשרו את חיסוני הקורונה של פייזר ומודרנה מדברת ● סיכום השבוע שהיה בהייטק

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

צים לא לבד: בענף הספנות לא זוכרים חגיגה כזו כבר מעל עשור

שילוב מנצח של ביקושים גוברים לסחורות ועומס רב בשרשרת האספקה העולמית התניעו את מחירי ההובלה הימית, וחברות הספנות נהנות משיאים בהכנסות וברווחים ● צים הישראלית לוקחת חלק בחגיגה ● ויש גם חברות שהחליטו להקפיא העלאות מחירים ולתת עדיפות ללקוחות הוותיקים

מנכ''ל ונשיא נייקי ג'ון דונהיו / צילום: Reuters, Mike Blake

הדרך המפתיעה שבה מנכ"ל נייקי ג'ון דונהיו מתחיל את היום שלו

שגרת יום שני בבוקר של נשיא נייקי והמנכ"ל: ליטר מים, אימון ומדיטציה של הכרת תודה

הרכב האוטונומי של אפל בנסיעת מבחן בעמק הסיליקון / צילום: Shutterstock, Sundry Photography

שבע שנים אחרי שיצאה לדרך, המכונית האוטונומית של אפל עדיין תקועה

פיתוח המכונית האוטונומית של אפל - פרויקט "טיטאן" - דורך במקום, שבע שנים מהקמתו ● מנהלים בכירים שעורקים, ניסויים לא מוצלחים ושאפתנות יתר משאירים את ענקית הטכנולוגיה הרחק מאחור במרוץ אל עבר הרכב האוטונומי

יורם בלומנטל, מנכ''ל משותף בחברת יועצי הנדל''ן Cushman & wakefield -אינטר ישראל / צילום: אייל מרילוס

הביקוש למשרדים במרכז תל אביב בשיא: "היוניקורנים מחליפים את הבנקים ומשרדי עורכי הדין"

יורם בלומנטל, מנכ"ל משותף באינטר ישראל-קושמן אנד וייקפילד, מספר איך גיוסי המיליארדים של הסטארטאפים הישראליים תדלקו את שוק המשרדים התל אביבי ● "מחירים של 140-150 שקל למ"ר חורגים מכל תחזית שהייתה אצלנו"

צרכנים עומדים בתור בסניף בסט ביי בארה''ב / צילום: Shutterstock

הסערה המושלמת שהגבירה את הצריכה בדרך להסתיים

השהייה בבית בזמן המשבר הובילה לזינוק חסר תקדים ברכישות מוצרים ושירותים ● אבל הזינוק במכירות הקמעונאיות בא על חשבון צריכה עתידית, ולכן ירידה חדה במכירות היא בלתי נמנעת ● מי שבכל זאת צפויות לחוות שגשוג הן חברות ההלבשה - עם חזרתם של האירועים והחתונות

שר המשפטים גדעון סער / צילום: תמר מצפי

ועדת שרים לחקיקה אישרה את הרחבת סמכויות בתי המשפט הכלכליים

כעת, סמכויות בתי המשפט הכלכליים יכללו גם עבירות הלבנת הון ומסים ● את הרפורמה יזם שר המשפטים לשעבר אבי ניסנקורן ● שר המשפטים גדעון סער: "מדובר בצעד משמעותי במלחמה בארגוני הפשיעה, בהון השחור ובעבירות הכלכליות"

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

זה המועמד המוביל של קארין אלהרר למנכ"ל משרד האנרגיה

ליאור שילת, שביצע בעבר תפקידים ציבוריים לצידם של אריאל שרון ואהוד אולמרט, משמש כיום כמנכ"ל מכון ירושלים למחקרי מדיניות ● הוא צפוי להחליף בתפקידו את אודי אדירי שמכהן בתפקיד מאז נובמבר 2017

כלא גלבוע / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich

שני הנמלטים האחרונים מהכלא נתפסו בג'נין ע"י כוחות הביטחון

בתום פעולת הונאה, השניים נעצרו ללא התנגדות, יחד עם שני סייענים ● האסירים יועברו לחקירת שב"כ ומשם לתא כליאה בהפרדה בצינוק בבית סוהר בדרום ● המפכ"ל: "ידענו שמקום הימצאותם הוא בג'נין, נערכנו במשך ימים לפעילות המורכבת, והלילה התקבל המידע לו חיכינו" ● רה"מ בנט: "את מה שהתקלקל אפשר לתקן"

ביג אילת / צילום: ביג מרכזי קניות

ביג במו"מ לרכישת קניון במונטנגרו ב-95 מיליון אירו

ביג דיווחה שהחברה הבת CEE-BIG B.V מנהלת משא-ומתן מתקדם לרכישת הבעלות המלאה על קניון פעיל במדינת מונטנגרו ● הקניון מניב NOI (הכנסה נטו מפעילות) של כ-7.6 מיליון אירו בשנה

שליחי wolt / צילום: שלומי יוסף

בפעם השלישית בשבועיים: תוקנה התקלה בשירות המשלוחים של וולט

לפני שבוע וחצי חוותה אפליקציית המשלוחים הבינלאומית תקלה שנמשכה למעלה מ-4 שעות ● בשבוע שעבר, בערב שלפני יום כיפור, ארעה תקלה נוספת ● גם הערב מי שניסה להזמין דרך האפליקציה נתקל בהודעה המבשרת על השבתת השירות "לכמה דק' בלבד" ● מוולט נמסר: ״ חווינו תקלה רגעית שטופלה במהירות, חזרנו לפעילות מלאה״

אנדרו אביר ראש חטיבת השווקים בבנק ישראל / צילום: ליאור מזרחי

יתרות המט"ח של בנק ישראל צמחו בשנה האחרונה בקצב מסחרר: למה זה אמור להיות מטריד?

בהמשך להתערבות של בנק ישראל בשוק המט"ח, יתרות המט"ח של בנק ישראל מגיעות לכ-50% מהתוצר ● "לאורך זמן יהיה קשה להתמודד עם החלשות הדולר. ירידות חדות בשווקים מבחינת בנק ישראל יבלמו את הייסוף של השקל"