גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מפורסמים ומשקיעים: גם אברי גלעד נכנס ליזמות

גלעד ייקח חלק בסטארט-אפ החינוכי DAATA המפתח את פלטפורמת הלימוד Brain Station, וישמש כחבר בוועדה המייעצת של החברה; גלעד אף רכש מניות של החברה ● וגם: משרד התיירות מחפש סמנכ"ל/ית שיווק ● אירועים ומינויים   

גם אברי גלעד נכנס ליזמות / צילום: גל חרמוני
גם אברי גלעד נכנס ליזמות / צילום: גל חרמוני

הזמר יוני בלוך הקים את הסטארט-אפ אקו, מגיש הטלוויזיה אביב פרנקל ייסד את אנרוט, לא מעט בכירים ביטחוניים הצטרפו כמשקיעים במיזמי קנאביס, וכעת גם מגיש הטלוויזיה אברי גלעד מצטרף לעולם היזמי. גלעד ייקח חלק בסטארט-אפ החינוכי DAATA המפתח את פלטפורמת הלימוד Brain Station, וישמש כחבר בוועדה המייעצת של החברה.

גלעד יפעל לקידום הפלטפורמה והשקתה בישראל ובעולם, וישתף פעולה עם המייסדים, דב רוטשטין ודרור אלוני, מנהל הגימנסיה העברית הרצליה לשעבר. גלעד אף רכש מניות בחברה.

בדאטה, שהוקם ב-2018, מפתחים פלטפורמת לימוד דיגיטלית מבוססת בינה מלאכותית וחיישנים מתקדמים, בשילוב משחקים חברתיים וחלקים מוחשיים. הפיתוח מאפשר לימוד חווייתי ומאתגר, דיפרנציאלי ועצמאי, פיתוח מיומנויות ועבודת, והוא כולל התאמה ייחודית לילדי החינוך המיוחד ולילדים על הרצף, יחד עם פיתוח עתידי המותאם גם לגיל השלישי.

"כמי שחינוך בראש מעייניו, והניכור שגורמים המסכים לילדים מטריד אותו מאוד, אני שמח להצטרף ליוזמת השולחן החכם, שהוא אמנם סוג של מסך, אבל עם בשורת החיבור", אומר גלעד. "הפיתוח הזה מחבר ילדים ללמידה, למשחק ולשיתוף פעולה סביב שולחן, שהוא בעצם מסך חכם מאוד באופן שלא הכרנו עד כה.

"אחרי שהשולחן הגיע לניסיון אליי הביתה, ובנותיי וחברותיהן התנסו בו, הבנתי שניתן להשתמש במסך כדי לייצר עשייה משותפת, גם במרחב הדיגיטלי וגם במרחב המעשי. אני בטוח שהמיזם ישנה מהותית את היחסים בין ילדים ובני נוער".

החברה, הפועלת בתחום האד-טק (חינוך טכנולוגי), נמצאת בימים אלו בהליך גיוס הון באמצעות פלטפורמת השקעות ההמונים פיפלביז. החברה בחרה בגיוס במודל אנג'לים, כך שרק 35 משקיעים בסכומי השקעה גבוהים יכולים להשקיע במיזם. על פי הצהרת החברה, היא שואפת להיות מופצת בשוק הפרטי בכל משק בית, והמטרה היא להנפיק בבורסה ב-2024.

קרדיט: גלית חתן

אזור התעשייה

לשווק את ישראל

תיירים אין, אבל היערכות יש: משרד התיירות מחפש סמנכ"ל/ית שיווק, שלוש שנים אחרי שהתפקיד לא אויש. המשרד פרסם מכרז לאיתור מועמד, בתקווה להחזיר את המספרים שלפני הקורונה.

התפקיד כולל ניהול קמפיינים בינלאומיים, לרבות בזירה הדיגיטלית, ניהול כ-20 לשכות תיירות ברחבי העולם ואירוח אלפי מובילי דעה, בהם עיתונאים ובלוגרים בישראל. לפני המגפה עמד תקציב השיווק במשרד התיירות על יותר מחצי מיליארד דולר, אך עדיין לא ברור מה יהיה התקציב שיועמד לשווק את ישראל בעולם כעת.

מאז עלה המכרז בימים האחרונים נשלחו כ-100 קורות חיים של מועמדים ומועמדות לתפקיד. זוהי המשימה האחרונה של מנכ"ל משרד התיירות בתשע השנים האחרונות, אמיר הלוי, שבקרוב יסיים את תפקידו. הלוי משמש מאז 2018 גם כסמנכ"ל השיווק, ויישם אסטרטגיה שיווקית ששיקפה חשיבה אחרת באשר להבאת תיירים לישראל, עד למספר השיא של 4.55 מיליון תיירים ב-2019. שנת 2020 התחילה במומנטום חיובי, שחזה שיא של 5 מיליון תיירים - אך כידוע משבר הקורונה קטע את התוכניות.

לדברי הלוי, "בטרם אעביר את השרביט לבא אחריי, הבאת סמנכ"ל שיווק מהמעלה הראשונה היא מטרה בפני עצמה, כדי להוציא את ישראל מהמשבר התיירותי שאליו נקלעה בעקבות נגיף הקורונה. השארת התשתיות הנכונות לאנשי המקצוע היא הדבר המהותי ביותר בימים אלה, וכך ייעשה".

קרדיט: מיכל רז-חיימוביץ'

צעד יפני

אם לא בספורט, אולי בפודטק: אג'ינומוטו, מחברות המזון הגדולות ביפן, הודיעה שתחל לשווק מוצר המבוסס על מנקאי, צמח מים הנחשב סופרפוד, בפיתוח ישראלי של חברת הינומן. זהו אמנם מוצר ראשון, אך החברות חתמו על שיתוף פעולה ארוך טווח לפיתוח מוצרים מועשרים בצמח הירוק, שנמכר במרכולים בישראל. 

אג'ינומוטו גם השקיעה בחברה במהלך השנים האחרונות, בסכום מצטבר של כ-23 מיליון דולר. נציין כי ההשקה ביפן מצטרפת להכרזה לאחרונה של חברת שטראוס על שיתוף פעולה בלעדי עם הינומן בשילוב המנקאי בקטגוריות מזון שונות של החברה בישראל.

למרבה הפלא, המוצר הראשון שהינומן הישראלית תמכור ליפנים הוא תה: אג'ינומוטו ישווקו אריזה הכוללת 30 שקיקי מנקאי, כמשקה שמיועד לצריכה יומיומית. החברה מציינת על גבי האריזה כי הוא מכיל כשליש מתצרוכת הירקות היומית המומלצת על ידי משרד הבריאות היפני.

זוהי בשורה טובה להינומן הישראלית, שמצליחה לפלס את דרכה בשוק היפני בעזרת חברה ציבורית שנסחרת בבורסה של יפן לפי שווי של כ-14.5 מיליארד דולר, וברשותה יותר מ-120 מפעלים בכ-130 מדינות. לפי הינומן, פלח השוק האפשרי שלה ביפן נאמד בכ-700 מיליון דולר בשנה.

עד היום לא רשמה הכנסות משמעותיות, ולאחרונה הודיעה כי היא מבקשת לבצע הנפקה בבורסה לפי שווי של 100 מיליון דולר, לאחר שצברה הפסדים של כ-48 מיליון דולר.

קרדיט: שני אשכנזי

זינוק בביטוחי סייבר

מאז פרוץ הקורונה נרשמה עלייה משמעותית במספר אירועי הסייבר בארץ ובעולם, מה שהוביל לזינוק גם במחירי הביטוח. מהשוואה שערכה חברת At Bay הישראלית בין גובה הפרמיות בסוף יוני 2020 לעומת היום, עולה שבענפים המסורתיים - תעשייה ותשתיות - נרשם הזינוק החד ביותר: כ-200%, כלומר פי שלושה.

לדברי רומן יצקוביץ', מייסד וסמנכ"ל ריסק בחברה, מדובר בענפים שבעבר כמעט שלא היו יעד לתקיפות, אולם מכיוון שמערכות המיחשוב בהם "ותיקות" ועם רמת הגנה נמוכה, החברות בענף מהוות כר נרחב לפעולה עבור האקרים - בוודאי בהשוואה לחברות ההייטק. חלקן גם לא מעסיקים מנהלי אבטחת מידע ומיחשוב פנימיים, ולעיתים אינן מצליחות למצוא ביטוח גם בתעריפים גבוהים - מאחר שאינן עומדות בתנאי הסף של המבטחים.

טיפוח הסביבה

מפחיתה את הפלסטיק: מותג הטיפוח הניו-יורקי קילס Kiehl's משיק לראשונה שקיות מילוי העשויות מחומר ממוחזר, לארבעה מוצרים פופולריים של החברה. את השקיות ניתן יהיה להשיג בחנויות החברה בארץ, ועל פי החברה, הן חוסכות בממוצע 80% יותר פלסטיק ממוצר חד פעמי של קיל'ס, ומכילות כמות גדולה פי 2 עד 5 מבקבוק רגיל של 250 מ"ל. בנוסף משיקה החברה בקבוק רב שימושי העשוי מ-100% אלומיניום, המתאים גם הוא למילוי מוצרים.

חדשות טובות

חברת סינופסיס ישראל תרמה כ-30 מחשבים ניידים של עובדי החברה לנערי ונערות פנימיית נווה הדסה, שרבים מהם מגיעים מרקע משפחתי-חברתי קשה.

חברת ווסטרן דיגיטל ערכה מסיבת בני ובנות מצווה לילדי בית הנוער "קדימה" בכפר סבא, המופעל על ידי עמותת לשובע. זו השנה ה-15 שהחברה מאמצת את ילדי בית הנוער, ומלווה אותם במגוון פרויקטים לאורך השנה.

ארגון FIDF ערך השבוע, לנוכח החום הכבד, מבצע חלוקת ארטיקים וחטיפים לחיילי צה"ל ומג"ב בעשרות בסיסים בכל רחבי הארץ. במבצע, שנערך בשיתוף "יחד למען החייל", השתתפו חמש ניידות ממותגות שעברו בין הבסיסים, המוצבים בגבולות והמעברים, וחילקו ללוחמים כ-45 אלף ארטיקים ואלפי חטיפים. כל המוצרים נתרמו על ידי תומכי הארגון בארה"ב, במטרה לעודד את חיילי צה"ל ולהודות להם על עשייתם למען ביטחון המדינה.

מבצע חלוקת ארטיקים וחטיפים לחיילי צה"ל ומג"ב / צילום: אורי שמש

אגף הלקוחות העסקיים של חברת סלקום ניהל השבוע הפנינג קיץ לילדי "שלווה" בתל חי, בהשקעה של כמה עשרות אלפי שקלים. ההפנינג כלל מתנפחים, תותח קצף, שולחנות משחקים, דוכני מזון, דוכני יצירה ועוד. בנוסף חולקו לילדים תיקים ושרביטים. בסך הכול השתתפו באירוע כ-150 ילדים בעלי צרכים מיוחדים ו-150 מלווים.

בשבת הקרובה (31.7) תיפתח בגלריה GH - גבעת חביבה לאמנות - תערוכת צילום קבוצתית של קבוצת "בעיניים אחרות", הכוללת בני נוער ערבים ויהודים. במהלך שנת הקורונה הם למדו יחד צילום, בעיקר דרך הזום. כעת הם מציגים תערוכה משותפת סביב יצירת האמנות "הסעודה האחרונה" של לאונרדו דה וינצ'י. את התערוכה אצרו ג'ינאן שרוף חלבי ודנה פרידלנדר אורן, והיא תתקיים עד ה-21.8.21.

תערוכת צילום קבוצתית של קבוצת "בעיניים אחרות" / צילום: קבוצת בעיניים אחרות 21

עוד כתבות

זרים מושלמים / צילום: ז׳ראר אלון

ההצגות ששווה להצטופף בשבילן בתיאטרון, גם בימי קורונה

העיבוד של ארז דריגס לזוכה האוסקר האיטלקי, הסיפור שיגרום לנו לבקר את ההורות שלנו וגרסת הבמה המהנה ל"אפס ביחסי אנוש" ● שש הצגות מומלצות

ראש ממשלת עיראק מוסטפא כאזמי / צילום: Associated Press, Khalid Mohammed

יוזמה פרטית בעיראק קראה להצטרף להסכמי אברהם; הממשל מתנגד

300 מנהיגים מקומיים ואנשי ציבור מעיראק וכורדיסטאן יצאו אתמול בקריאה לנורמליזציה עם ישראל ● מטעם ראש ממשלת עיראק נמסר: "העלאת נושא הנורמליזציה מנוגדת לחוקה" ● בנט: "זוהי קריאה שבאה מלמטה ולא מלמעלה, מהעם ולא מהממשלה. ישראל מושיטה לכם את ידה לשלום בחזרה"

ראשי המפלגות המתמודדות בבחירות בגרמניה / צילום: Reuters, Fabrizio Bensch

"ההצבעה הדרמטית ביותר מזה עשורים": כל הקואליציות, ההשלכות והמאבקים לקראת הבחירות בגרמניה מחר

הכלכלה הגדולה באירופה תצביע מחר על עתידה אחרי עידן מרקל, כשעל הפרק מאבק בין הצעה סוציאל-דמוקרטית להשקעה בתשתיות, בכלכלה ירוקה וברווחה, מול מצע שמרני שכולל הפחתת מסים וצמצום הגירעון ● גלובס מציג ארבע קואליציות אפשריות, ומשמעותן לכלכלה, לאירופה ולישראל

דריכות בבורסות בעולם. מסחר בבורסה בסיאול, אתמול / צילום: Associated Press, Ahn Young-joon

האינפלציה, ענקית הנדל"ן הסינית והדלתא: הדילמות שיכריעו בקרוב לאן פני הכלכלה העולמית

קריסת חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד לא צפויה להוביל למשבר פיננסי בסין, אך מאותתת על האטה בצמיחה ומסמנת את האתגרים של בייג'ינג ● וריאנט הדלתא עוצר את ההתאוששות העולמית מהקורונה ובארה"ב מנסים להתמודד עם צווארי בקבוק בלתי צפויים הפוגעים בצמיחה ● שלוש נקודות על הכיוון של הכלכלה העולמית בתקופה הקרובה

אורי וטרמן / צילום: איל יצהר

בגיל 15 אחותו של מנכ"ל Be נפטרה מסרטן אלים: "הבנתי שהכל יכול להיגמר ברגע ובניתי קריירה מוקדם"

אורי וטרמן איבד את אחותו הקטנה לסרטן אלים, תוך חצי שנה בלבד. מאז החיים המשיכו, אבל התפיסה שלו אותם השתנתה ● מהשנים הארוכות בפרטנר, לחיים על קו ישראל-אפריקה, והקמת רשת גדולה על הריסות ניו־פארם. ריאיון עם מנכ"ל Be ● פורטפוליו 

חצי שעה של השראה / צילום: Shutterstock

קחו רגע והתבוננו ביומן הפגישות שלכם. כמה מהן רוקנו אתכם מאנרגיה?

אילו משימות טענו אתכם ואילו רוקנו אתכם? מנהלים טובים ידעו להצביע על כך, לתעל את האנרגיות הגבוהות ולהימנע משחיקה ● אז איך בדיוק עושים את זה? ● חצי שעה של השראה 

היתרונות של מאזן דופמין בריא יותר שווים את המאמץ / צילום: Shutterstock, GrAl

התמכרויות דיגיטליות מטביעות אותנו בדופמין

עלייה בשיעורי הדיכאון והחרדות במדינות עשירות כמו ארה"ב עשויה להיות תוצאה של התמכרות המוחות שלנו למוליך העצבי הקשור לתחושת העונג

כוכבי ''גמביט המלכה'' על השטיח האדום בטקס פרסי האמי / צילום: Associated Press, Chris Pizzello

מה שנכון לנטפליקס, נכון לעסקים קטנים: נתונים ואימוץ חדשנות הם הדרך לפסגה

למרות כל הטענות נגדה, נטפליקס רשמה שיא זכיות בפרסי האמי והראתה לעולם שהיא חברת הייטק מוטת דאטה מהמתקדמות בעולם ● זה נכון לארגונים וגם לעצמאים: מי שלא יעבוד על בסיס נתונים, לא ידאג להגיב מהר ולא יאמץ חדשנות כתפיסת עולם, לא יצליח לשרוד

אהובה תורג'מן / צילום: איל יצהר

למה מנכ"לית BBB כל כך מאמינה בדיסקרטיות ואיזו אפליקציה מנהלת לה את החיים

האפליקציה שאומרת לה כמה זמן לישון, הפודקאסט שמשאיר את הנכדים שלה בריכוז גבוה והדמות הטלוויזיונית שמשמשת לה השראה ● 5 המלצות אישיות של מנכ"לית BBB אהובה תורג'מן

פורשה טאייקן קרוס טוריזמו 4S / צילום: יח''צ

הקרוס-אובר החשמלי של פורשה: הרבה ביצועים ודרמה במחיר של מיליון שקל

מי שיוצא לשוק הרכב עם תקציב של כמיליון שקל לא יתקשה למצוא מכוניות פאר וספורט מרגשות עם מנועי בנזין ● הקרוס-אובר החשמלי החדש של פורשה מציע שילוב ייחודי של דרמה, ביצועים ומצפון סביבתי נקי

שמורת הטבע עיינות צוקים / צילום: עין פשחה - יניב כהן רשות הטבע והגנים

החוף שיזכיר לכם את סיני והנקודה הכי רגועה במדבר: 3 מקומות יפים לנוח בהם

זו הייתה שנה שבה מקומות כאלה היו נחוצים מתמיד, פינה לברוח אליה מהטירוף והלחץ כדי לנשום עמוק ולהירגע ● 3 איים קטנים של שפיות, שהם בחזקת חובה כדי להמשיך לתפקד

מכוניות טסלה ביציאה מהמפעל / צילום: Shutterstock, Sundry Photography

הרכב החשמלי הרבה פחות "ירוק" ממה שחשבתם

כלי הרכב החשמליים ועתירי התוכנה, שמתחילים לעלות כיום על כבישי ישראל, מציבים שלל אתגרים בפני הרגולציה הוותיקה, שתוכננה עבור רכבי הדור הקודם: מאיומי סייבר ועד עלויות סביבתיות ● בינתיים הרגולציה בישראל מגיבה באיטיות

פרויקט ההמלצות - לפתוח איתן את השנה

הסרט המדהים שקבור בנטפליקס ועגלת הקפה שאסור לפספס: אספנו עשרות המלצות שיעזרו לכם להעביר את החג

החגים, החופשות והבידודים מאפשרים להקדיש זמן למה שתמיד רוצים ולא מספיקים: ספרים, סרטים, סדרות, טיולים, פודקאסטים, תערוכות ועוד ● המלצות לשנה החדשה, פרויקט מיוחד

מפעל אינטל בפתח תקווה / צילום: אינטל

אינטל מנסה להמציא את עצמה מחדש, ולישראל יש תפקיד מרכזי

ההחמצה במובייל, הפספוס בבינה מלאכותית והאווירה העכורה: ספינת הדגל של תעשיית השבבים ירדה מגדולתה ● בדרך להחזירה למסלול מסמן המנכ"ל החדש של אינטל את ישראל כמוקד מרכזי באסטרטגיית ההתאוששות ● כדי להצליח אינטל ישראל תצטרך לרענן את התרבות הארגונית שלה ולשוב לימיה כמעסיק האטרקטיבי במשק

ניק קלג (במרכז) כסגנו של דיוויד קמרון (משמאל). היה לשון מאזניים, וגמר עם הלשון בחוץ / צילום: מתוך ויקיפדיה - באדיבות משרדו של ניק קלג

הלקח שלימדה גרמניה מפלגות קטנות שהפכו להיות לשון מאזניים

ערב הבחירות בגרמניה, כדאי להיזכר מה עוללו בוחרים שם - ובמקומות אחרים - למפלגת קטנות שרצו לטעום את נזיד העדשים ● תזכורת אפשרית לשמאל הישראלי

היו זמנים באמריקה / צילום: באדיבות YES

הכינו את הפופקורן: המלצות צפייה ביתית בחגים

אף פעם אין זמן לסרטים ארוכים, להשלמת חורים בהשכלה, לסרטי ילדים שהם לא "דיסני" או לסרטים שסתם חמקו מהרדאר ● אבל החגים והבידודים הם זמן נהדר לעצור את החיים ולהתמסר לאפוס ארוך ומתגמל או למרתון סרטים של במאי אחד

מנג וואנז'ו אתמול / צילום: Reuters, Jesse Winter

סמנכ"לית הכספים של וואווי שוחררה לסין בעקבות הסכם עם ארה"ב

מנג וואנז'ו השתחררה ממעצר בית בקנדה לאחר שהגיעה להסכם עם ארה"ב בפרשת הונאה שבה הייתה חשודה ● סין שחררה אתמול שני אזרחים קנדים שנעצרו לאחר מעצר מנג בדצמבר 2018

מנכ''ל אינטל העולמית, פט גלסינגר / צילום: אינטל

מפת האינטרסים של אמזון וגוגל בשוק הענן הישראלי ותהליך השיקום של אינטל

ישראל חווה תור זהב בבנייה של חוות שרתים חדשות בשטחה על ידי אינספור גורמים, בהן גם ענקיות הטכנולוגיה ● אינטל נמצאת באחת מתקופות השפל הגדולות שלה ולישראל יש תפקיד מרכזי בשיקום ● ומדוע נחתכו חברות האוטוטק בעשרות אחוזים? ● השבוע שהיה בהייטק 

שיאני השבוע במדיות המובילות / עיצוב: גלובס

מאט דיימון בפסטיבל חיפה והספר שכולם קראו ביום כיפור: על מה כולם דיברו השבוע

מה הכי לוהט בנטפליקס אחרי שכולם כבר ראו "פגע וברח", ואיזה ראפר הוציא שיר במקום להתייצב לבית משפט - ואז כבש את ספוטיפיי ● על מה דיברו השבוע

עגלת קארינה / צילום: אורלי גנוסר

הטרנד הכי מוצלח של הקורונה: 3 עגלות קפה שוות בטבע

אחת מתופעות הלוואי המבורכות של הקורונה הוא טרנד עגלות הקפה שצץ באחת, ותפס חזק ברחבי הארץ ● שלוש עגלות מיוחדות שממוקמות באזורי טיולים מוצלחים