גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה הממשל הסיני מתעלל בחברות ואיזה מסר מרגיע הוא שלח למשקיעים?

אחרי שבוע של קריסה במניות הסיניות, הרגולטורים במדינה שלחו שורה של מסרים מרגיעים למשקיעים הזרים ● אלא שהשלטון הסיני נחוש לקדם את המטרות החברתיות והכלכליות שלו ומוכן לרמוס לצורך זה את השוק החופשי, וגם חלק מהחברות המקומיות

ירידות במדד המניות בהונג קונג, השבוע / צילום: Associated Press, Vincent Yu
ירידות במדד המניות בהונג קונג, השבוע / צילום: Associated Press, Vincent Yu

הרשויות הסיניות ללא ספק נבהלו מהקריסה של המניות הסיניות הנסחרות בארה"ב ובהונג קונג, שאיבדו בתוך ימים מאות מיליארדי דולרים מערכן. הקריסה הגיעה לאחר פרסום שורה של רגולציות אגרסיביות בתחומים שונים, האחרונה שבהן בתחום החינוך הפרטי, שגרמו למשקיעים לברוח בפאניקה מהמניות הסיניות ויצרו את הקריסה החדה ביותר בהן מאז המשבר הפיננסי של 2008.

כדי לעצור את הסחף נכנסו בסין למצב בקרת נזקים. בפגישה שאורגנה במהירות ביום רביעי, אמר סגן יושב ראש רשות ניירות ערך הסינית, פאנג שינגחאי, לנציגי בנקים וגופי השקעה בינלאומיים, כמו גולדמן זאקס ו-UBS, כי הרגולטורים ישקלו מעכשיו את ההשפעה על שוק ההון לפני שיציגו מדיניות עתידית כדי למנוע תנודתיות ויתנו יותר זמן למשקיעים לעכל מהלכים חדשים. פאנג הבהיר גם כי לסין אינה כוונה לפגוע בתעשיות אחרות, מעבר לאלו שכבר עומדות במוקד.

במקביל העיתונות הפיננסית הרשמית יצאה למהלך הסברה נרחב עם שורת טורי פרשנות שנועדו להרגיע את הרוחות. לפי הפרשנויות, למשקיעים הזרים אין מה לפחד מהשקעה בחברות סיניות. "תנודתיות בטווח הקצר לא משנה את התחזית החיובית ארוכת הטווח למניות הנסחרות בסין", נכתב בעיתון Securities Times. "הירידה האחרונה בשוק משקפת במידה מסוימת פירוש שגוי של המדיניות ופורקן רגשי. הבסיס הכלכלי לא השתנה והשוק יתאזן בכל רגע".

אבל האם לאור השבוע הסוער ומלא ההפסדים שעבר על המשקיעים במניות סיניות, כדאי וצריך להאמין למסרי ההרגעה האינטנסיביים המגיעים מבייג'ינג? לא בטוח.

המפלגה היא הבוס

בחודשים האחרונים חברות סיניות ולפעמים מגזרים שלמים עוברים אחד אחרי השני מתקפות רגולטוריות מהרשויות בסין. בהתחלה הייתה זו ענקית הפינטק אנט גרופ של ג'ק מא, שהנפקת הענק שלה בוטלה ימים לפני שאמורה הייתה לצאת לפועל. אחר כך הייתה זו חברת הזמנת הנסיעות דידי צ'ושינג, המקבילה הסינית לאובר, שימים לאחר שהונפקה בוול סטריט הרשויות הסיניות פתחו בחקירה נגדה על ניהול מידע וחסמו את ההורדות של האפליקציות שלה. בסוף הגיעו חברות החינוך הפרטי, חלקן נסחרות בארה"ב, שנאסר עליהן לפתוח מרכזי לימוד חדשים או להפעיל שיעורים פרטיים לחומר מבתי הספר בסופי שבוע וחופשות.

מאחורי מכלול הצעדים האגרסיביים האלו עומדות סיבות רבות, חלקן גלויות יותר וחלקן פחות. יש כאן מרכיב משמעותי של רצון להראות לבוסים החזקים של חברות הטכנולוגיה שהמפלגה הקומוניסטית השולטת היא הבוס האמיתי. יש גם רצון לתקן עיוותים אנטי-תחרותיים בשוק שנתנו כוח גדול מדי לחברות מסוימות על חשבון האחרות.

עם חלק מהצעדים הסינים אפשר אפילו להסכים. אחת הדרישות הרגולטוריות האחרונות הייתה מחברות משלוחי המזון להבטיח שכר מינימום לשליחים, מטרה שקשה לא להזדהות עמה. גם הצעדים נגד חברות החינוך ניתנים להבנה כאשר מסתכלים על העומס הנפשי המוטל על הילדים הסינים, שנדרשים להשתתף בשיעורים ארוכים בסופי שבוע כדי להבטיח שלא יפגרו אחרי חבריהם שלומדים באותם שיעורים. השיעורים הנוספים בסופי שבוע וחופשות מטילים גם מעמסה כלכלית כבדה על ההורים ויוצרים אי-שוויון בין אלו שיכולים לממן אותם לאלו שלא.

 

חזרה למסורת הסוציאליסטית

אלא שגם אם מסכימים עם חלק מהצעדים, אי אפשר לשכוח כי כל אלו קורים בהקשר לשינוי רחב ומשמעותי יותר המתרחש בסין. במשך עשרות שנים, מאז שסין נפתחה לעולם בסוף שנות ה-70, יזמים ועסקים פרטיים קיבלו חופש פעולה נרחב לקדם את פעילותם ולייצר רווח. התפיסה הייתה כי כל עוד אלו אינם מתערבים בפוליטיקה ואינם מאתגרים את השלטון הקומוניסטי, הם יכולים לפעול בשוק יחסית חופשי וקפיטליסטי יחסית, שיצור שגשוג עבור כולם.

מאז עלה לשלטון הנשיא שי ג'ינפינג ב-2012 הוא שב והדגיש את מחויבותו לחזור למסורת הסוציאליסטית ולהעמיד את המדינה והמפלגה, ואת יעדיהן, מעל לכל. כתוצאה מכך כיום נדרשות חברות סיניות ליישר קו לחלוטין עם המטרות של השלטון ומי שלא עושה כן תספוג מתקפה קשה. אבל בזה דברים לא מסתיימים. סין של היום כבר אינה סומכת על השוק החופשי אלא מחזקת את המעורבות הממשלתית בהכוונת הכלכלה והחברה. באופן כללי כאשר סין רוצה לקדם יעדים מסוימים, כמו העלאת הילודה הנמוכה, היא מוכנה לדרוס בדרך את כל מה שנתפס כמפריע, למשל ההוצאות הגבוהות על לימודים פרטיים.

בימים האחרונים סין אמנם הבינה כי הלכה רחוק מדי והבהילה את השווקים באופן שפגע בה, אך התפיסה הרחבה שלה כי היא זאת שצריכה לנתב את הכיוון שבו תלך התעשייה, ולא היזמים והשוק החופשי, לא השתנתה. פרשן סין הוותיק ביל בישופ הגדיר בצורה משעשעת את מסרי ההרגעה הסינים של הימים האחרונים: "המסר הכללי של סין נשמע בערך כך ‘אנחנו מתכוונים להרוס רק תעשייה אחת בכל זמן נתון'".

עלייה בסיכונים

משקיעים זרים נוהרים לשוק הסיני מאז שנפתח לעולם וזה אכן סיפק להם רווחים לא מועטים לאורך השנים. קרנות השקעה זרות כמו סופטבנק היפנית בנו את המוניטין שלהן על זיהוי הזדמנויות בסין, כמו זיהוי מוקדם של הסטארט-אפ הצעיר עליבאבא, שהניב לה תשואות ענק. גם משקיעים מוסדיים ופרטיים רשמו תשואות יפות על השקעה במניות סיניות צומחות.

ההשקעה בסין תמיד הייתה רוויה סיכונים. החברות הסיניות התגלו במקרים רבים כמקור להונאות, שקרנות שורטיסטיות התפרנסו מלזהות ולדווח עליהן. במקביל הממשל הסיני היה ידוע במדיניות ההפכפכה ולא צפויה שלו, כמו הכרזה ביום בהיר אחד על עצירת הההשקה של משחקי וידיאו חדשים בשוק המקומי מטעמים חינוכיים, מה שריסק את המניות בתחום ובראשן הענקית טנסנט.

אבל במצב הנוכחי ההשקעה בשוק הסיני הופכת מסוכנת הרבה יותר מאשר בעבר. למרות מסרי ההרגעה הנוכחיים, הממשל הסיני ימשיך להעדיף את היעדים והמטרות שלו על פני האינטרסים של המשקיעים הזרים. מטרות כאלו יכולות להיות אקזוטיות כמו לרסק חברות הנסחרות בחו"ל כדי שיעבירו את המניות שלהן להיסחר מבית ויעלה כמה שיעלה כל זה למשקיעים הזרים. כפי שהגדיר זאת בבוטות טור פרשנות באתר בלומברג השבוע: "לסין לא אכפת כמה אתה מפסיד".

בשבוע האחרון, על רקע התהפוכות בשווקים, היו משקיעים כמו גורו ההשקעות קאתי ווד מקרן ARK, שהודיעו כי הם מוכרים את ההחזקות שלהם במניות טכנולוגיה סיניות. אולם ההערכה היא שרוב המשקיעים זרים ימשיכו לנסות הלך בין הטיפות, להמשיך להשקיע בסין דרך סקטורים שהסיכוי שיפגעו מרגולציה נמוך יותר, למשל תעשיית השבבים. גם אם השבוע החולף שלח מסר ברור לגבי הסיכונים בהשקעה במניות בסין, הסיכוי להרוויח משוק מתפתח עדיין גדול ועדיין מושך. "אף שזה ייקח קצת זמן למשקיעים לחזור, בסוף תאוות בצע לרוב גוברת על פחד", העריך בישופ.

השפעת הצעדים הרגולטורים האחרונים

● מניית מייטואן נפלה ב־15%
● הודעה שחברות משלוחי מזון חייבות לשלם שכר מינימום לשליחים
● מניית דידי איבדה מחצית מערכה
● נפתחה חקירת אבטחת מידע נגדה ונחסמו חלק מהאפליקציות
● טנסנט נחתכה ב־100 מיליארד דולר
● נחסם ניסיון לרכישה של שירות סטרימינג מתחרה
● חברות החינוך הפרטי צנחו
● חוקים חדשים אוסרים על שיעורים פרטיים בחופשות ובסופי שבוע

עוד כתבות

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: עמוס בן גרשום - לע''מ

"שתי מגפות מסכנות את העתיד": ראש הממשלה בנט נאם בעצרת השנתית של האו״ם

ביומה האחרון של העצרת הכללית של האו"ם נאם נפתלי בנט לראשונה מאז נבחר לראשות הממשלה ● נאומו של ראש הממשלה בנט נמשך כ-20 דקות ועסק בין היתר במשבר הקורונה ובגרעין האיראני: ״תוכנית הגרעין של איראן הגיעה לקו פרשת המים, וכך גם הסבלנות שלנו״

סנט ג’ון הארווי. “המודל שלנו הוא להגיע לתפוסה ממוצעת של 88%” / צילום: יח''צ

"אנחנו האחות של איזי ג'ט": הכירו את רשת מלונות הלואו קוסט החדשה שמגיעה לתל אביב

המחסור במקומות לינה בולט בתל אביב בעיקר בסגמנט הזול יותר - ולנישה הזו נכנסת כעת רשת איזיהוטל, המוכרת בעיקר בזכות החברה ה"אחות" איזיג'ט ● בראיון לגלובס מציג האחראי על תחום הזכיינות של הרשת את המודל שמביא רווח למשקיעים גם עם 40% תפוסה ● האם החברה שחוללה מהפכה בענף התעופה תצליח כך גם בתחום המלונות?

שרת הפנים איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

איילת שקד מחזירה אותנו 80 שנה אחורה

למעלה מ-9 מיליון נפש חיים כיום בישראל, ועפ"י תחזיות הלמ"ס צפויים לחיות כאן כ-15 מיליון נפש בשנת 2048, כשימלאו 100 שנה להקמת המדינה ● הצפיפות והתחרות על משאב הקרקע מורגשת בכל מקום, ובעת הקורונה ובימות החגים והחופשות, היא מורגשת גם במרחבים הפתוחים

אייפון 13 / צילום: צילום מסך

קיבלנו את האייפון החדש ל-24 שעות. אלה המסקנות

אפל חשפה את האייפון החדש שלה לפני שבועיים, עם שיפורים במצלמה, חיזוק לסוללה ועם תמיכה במערך השבבים המתקדם של אפל ● האם שווה להשקיע בו, כמה הוא יעלה, ומתי יהיה אפשר לקנות אותו?

המלצות ספרות / צילום: Tom Hermans / unsplash

עיון, פרוזה וגם שירה: ספרים שאנשי מערכת גלובס אוהבים וממליצים

ספר על האנשים שבשוליים, סיפורים מקו החזית של חקר המוח, כלת פרס נובל לספרות שכתבה ספר מתח וגם 3 ספרי שירה ששווה לשים אליהם לב

מסעדת מלכה / צילום: דרור עינב, וואלה!

משיפודים ועד סושי: ארבע מסעדות כשרות טובות במיוחד

דגים היישר מהים באשדוד, הסניף הכשר של הסושייה המיתולוגית בתל אביב והגרסה של אייל שני ● מהן המסעדות הכשרות הטובות בארץ?

משרדי אוורגרנד בשנזן, סין / צילום: Shutterstock, hxdbzxy

למה אוורגרנד הסינית קורסת דווקא עכשיו ומה הסיכוי שתפיל את השווקים בכל העולם?

אף שבתחילת כהונתו ציפו מנשיא סין לקדם כלכלה חופשית יותר ולשחרר רגולציה, בפועל הוא דווקא מטיל מגבלות הדוקות מאוד על עסקים ● אחת הנפגעות היא ענקית הנדל"ן אוורגרנד ● האם קריסה של אוורגרנד תכניס את הכלכלה העולמית לסחרור מסוכן?

סוחר בקומת המסחר בבורסת ניו יורק / צילום: Associated Press, Richard Drew

נעילה אדומה בארה"ב: נאסד"ק ביום הגרוע מאז מרץ, VIX זינק ב-23%

S&P 500 איבד 2% ודאו ג'ונס ירד ב-1.6% ● המדדים באירופה איבדו עוד 2.2% ● התשואות על אג"ח ממשל אמריקאי טסות ● שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן: "לקונגרס יש כשלושה שבועות כדי לאשר את העלאת תקרת החוב ובכך למנוע הגעה לחדלות פרעון" ● אינמוד נפלה בכ-13% וטבע עלתה ב-3.8%

קו הרקיע של תל אביב. מחירי הנדל''ן בעיר עולים ודוחקים ממנה אוכלוסיות / צילום: Shutterstock, EAZN

הצלחת תעשיית הטכנולוגיה מציפה את עמק הסיליקון של ישראל במזומנים, וחושפת פערים

ישראלים שהפכו למיליונרים בשוק טכנולוגיה לוהט משנים את פני תל אביב והכלכלה שלה

נמל אשדוד. צפי למכירות של 290 אלף כלי רכב חדשים השנה / צילום: תמר מצפי

התרגלתם להגיע לסוכנות ולהתמקח על מחיר הרכב החדש? המציאות השתנתה. זה מה שבכל זאת אפשר לעשות

בתוך רבעונים ספורים הפך שוק הרכב ישראלי משוק של קונים, שמחוזרים על ידי המוכרים, לשוק של מוכרים עם זמני המתנה הולכים ומתארכים והנחות מזעריות ● איך זה קרה, על מי זה משפיע ומה עושים ● גלובס עושה סדר

רוב משמעותי מבעלי הדירות במקומות היקרים מחויבים במס על השכרת דירתם / צילום: שלומי יוסף

מי יודע, יום אחד אולי יהיה מנגנון מיסוי לנדל"ן

עד היום לא נמצא מנגנון כולל כלשהו, שיבחן את כלל המיסוי שמוטל על משקיעי נדל"ן, החל ממס רכישה, דרך מס שכר דירה, וכלה במס שבח שמוטל בעת מכירתה ● התוצאה: התבטאויות פופוליסטיות בגנות המשקיעים, אך היעדר בדיקת עומק של התחום המורכב הזה

המלצות פודקאסטים / עיצוב: גלובס

בזמן הכלים, הפקקים או סתם במקום עוד בינג' בנטפליקס: הפודקאסטים שכדאי להכיר

מהנושאים הכי איזוטריים (ראיון עם פחית קולה), דרך שיחות על קריירה וניהול ועד לאקטואליה כלכלית: הפודקאסטים ששווה להכיר, ואח"כ להתנשא על החברים

''ככל שהצוות יגדל ותוכנית העבודה תהיה מורכבת יותר, יידרש לוח זמנים מפורט יותר''

איך לספק גמישות ואוטונומיה בלי לאבד את השליטה?

סגנון עבודה שונה של מנהלים ועובדים עלול להוביל להתנגשויות ● איך יוצרים נוהלי עבודה שכל הצדדים יחיו איתם בשלום ● ניהול וקריירה

מפעל לעיבוד פחם בסין / צילום: Shutterstock, humphery

גולדמן זאקס חותך את תחזיות הצמיחה של סין בעקבות משבר האנרגיה

בנק ההשקעות האמריקאי חותך את תחזיות הצמיחה של סין לאור הפסקות החשמל המרובות שפוגעות בתעשייה ● לא רק פחם חסר: המחסור בגז הטבעי, לצד הציפיות לחורף קר במיוחד, מזניקים את מחיר הגז לשיא של מעל עשור

פודקאסט / צילום: Shutterstock

הכירו את היוסיין בולט של הפודקאסטים העסקיים

לג'ון לי דומאס נמאס לשמוע אנשי עסקים מדברים למשך שעתיים על נושאים שמדי פעם לא רלוונטים ליזמים צעירים, אז הוא עשה פודקאסט משלו: מקיף, קצר, ולעניין ● ביקורת פודקאסטים

פטרול אמריקאי בקאבול, אפגניסטן ב־2019 / צילום: Associated Press, Hoshang Hashimi

אחרי 20 שנה ו-15 טריליון דולר: מה אמריקה השיגה במלחמותיה?

בסוף החודש עזבו אחרוני החיילים האמריקאים את אפגניסטן ומלחמת "עשרים השנים" בטרור הגיעה לסיומה, באופן רשמי לפחות ● זו הזדמנות טובה לשאלות וסיכומים: מה קנו לארה"ב הטריליונים שהושקעו בצבא ובביטחון מאז תחילת המאה ה-21, ואיך ולמה תקציב הביטחון האמריקאי מתנפח בזמן שהאימפריה לא יכולה להרשות לעצמה את ההוצאה?

גבעת הקפיטול בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Brad Booysen

מטבע אחד בשווי של טריליון דולר יכול לתת מענה למשבר התקציב בארה"ב

בתוך דיוני התקציב בארצות הברית והאפשרות המסתמנת של השבתה כללית של הממשל, עלתה האפשרות שהנשיא ג'ו ביידן ינפיק מטבע במהדורה מיוחדת של טריליון דולר, ויפקיד אותו בבנק המרכזי - כדי לעקוף את הקונגרס ולממן את האוצר

נפתלי בנט בנאומו באו''ם, אתמול / צילום: Associated Press, John Minchillo

בנט: "עם כל הכבוד לקבינט המומחים - אני לא מקבל את הגישה של 'למי אכפת' לגבי כסף ופרנסה"

ראש הממשלה נפתלי בנט ממשיך בקו הביקורתי כלפי בכירי משרד הבריאות והמומחים המזהירים מפני מדיניות לא זהירה של הממשלה ● אמר בתדרוך לעיתונאים בעת הביקור בניו יורק כי "חלקם לא רואים את התמונה המלאה. כששאלתי אותם למה צריך לסגור הופעה של שלמה ארצי - הם גמגמו"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; מניות הטק רשמו ירידות

נעילה מעורבת באירופה בצל הבחירות בגרמניה ● מדד ניקיי ירד ב-0.03%, מדד שנחאי נסגר בירידות של 0.84% ומדד שנזן בירידה של 0.1% ● במהלך הסופ"ש שוק הקריפטו התייצב מעט, הביטקוין יורד כעת ב-1.26%, שער המטבע עומד על 43,056 דולר

חיסון נגד קורונה בבית חולים שערי צדק ירושלים / צילום: רפי קוץ

השאלות לגבי דעיכת השפעות החיסונים הגיעו ל־FDA, ויש סיבה לאופטימיות

בעוד שהאמריקאים שואלים לגבי דעיכת החיסון השני, אנחנו – כבר תוהים לגבי השלישי ● מה קצב דעיכת רמת הנוגדנים בגוף, האם היא נעצרת בשלב מסוים ואיך זה שרמות תאי הזיכרון דווקא ממשיכות לטפס חודשים רבים לאחר החיסון? ● חיסון רביעי? לא בטוח שנזדקק לו