גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השבוע שבמפלגות החרדיות מעדיפים לשכוח, והפליק-פלאק של ליברמן

התנגדות האופוזיציה לשלוח נציגים לוועדת האתיקה יוצרת מצב אבסורדי שראשי ועדות דנים בנושאים למרות ניגוד עניינים ● בשקט בשקט עבר השבוע במליאה חוק הדיינים, שנישל את החרדים משליטה על הוועדה ● ליברמן ושותפיו לניהול הממשלה מגלים בחודש וחצי האחרון ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

מליאת הכנסת / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
מליאת הכנסת / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בזמן שבקואליציה-אופוזיציה ממשיכים להתקוטט, להמשך שיתוק הכנסת נלווה כעת מחיר נוסף: ועדת האתיקה לא קמה ולא ניתן לייצר הסכמי ניגוד עניינים לראשי ועדות הנדרשים לכך. כדי להקים את הוועדה נדרשת הקואליציה לשלוח שני חברי כנסת מטעמה וכך גם האופוזיציה, אולם מרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, מסרב לשלוח נציגים מטעמו, בשם המאבק המתמשך על הקמת ועדות הכנסת והרוב הלא הוגן שנכסה לעצמה הקואליציה בוועדת כספים, שאינו מייצג את יחסי הכוחות בכנסת.

אלחרומי כמשל

התוצאה היא לא רק שהוועדה אינה יכולה לדון בענייני חברי הכנסת. חמור מכך: בראש ועדות אחרות שכבר הוקמו יכהנו חברי כנסת המצויים בניגוד עניינים עם נושאים בתחומי אחריותם.

השבוע שלח ח"כ אופיר סופר (הציונות הדתית) מכתב ליועצת המשפטית של הכנסת, שגית אפיק, שבו הצביע על ניגוד העניינים שבו מצוי לכאורה ח"כ סעיד אלחרומי שצפוי לעמוד בראש ועדת הפנים. זאת, ברקע דיווחו של העיתונאי קלמן ליבסקינד במעריב, שלפיו קיים אלחרומי קשרים עם שר הכלכלה לשעבר עמיר פרץ במטרה למנוע פינוי קרובי משפחתו משטח במועצה המקומית שגב שלום.

סופר דרש מהיועמ"שית לכנסת להורות לאלחרומי לחדול מכל פעילות הנוגעת לבני משפחתו, ואף לא לעסוק בנושאי ההתיישבות הבדואית בנגב, הנמצאים בתחומי אחריותו כיו"ר ועדת הפנים. עם זאת, אפיק ענתה לו בתגובה כי הנושאים אותם העלה נמצאים בתחומי אחריותה של ועדת האתיקה, וכי "לא ניתן יהיה להביא אותם בפניה לאחר שתוקם". בפועל קיים הייעוץ המשפטי של הכנסת שיחה וולונטרית חסרת תוקף חוקי עם אלחרומי, שבה התבקש שלא לעסוק בתחומי ההתיישבות הבדואית בנגב הנוגעים לבני משפחתו. אולם כדי לייצר הסכם בעל תוקף נדרש להקים את הוועדה שהאופוזיציה, כאמור, מונעת כעת את הקמתה.

באופן דומה, גם יו"ר ועדת הבריאות לעתיד, ח"כ עידית סילמן, תוכל לעסוק בנושאים בהם קיים חשש לניגוד עניינים מצדה במערכת הבריאות שבה עבדה פעם בתפקיד בכיר, כל עוד לא ינוסח עבורה הסכם ניגוד עניינים כמתבקש על ידי ועדת האתיקה. על רקע זה, בעלה, שכיהן כמנהל מחלקת מגזרים בקופת חולים מאוחדת, התפטר מתפקידו לפני כחודש.

כך נוצר מצב אבסורדי שדווקא בכנסת שבה רמת האמון בין חברי הכנסת ובפרט בין האופוזיציה לקואליציה נמצא בשפל - יידרשו נבחרי הציבור להסתמך על "נכונות" מצדם של ראשי ועדות שלא לדון בנושאים בהם עלול לעלות חשש לניגוד עניינים וללא הסכם שיתקף את היכולת שלהם לעמוד באותו רצון טוב מצדם.

איך שגלגל מסתובב

על שולחן יו"ר ועדת הכספים, אלכס קושניר, הונח השבוע מסמך בחתימתו של שר האוצר אביגדור ליברמן בנוגע לתקנות המאריכות את תוקף הפטור ממע"מ על דלקים הניתנים לרצועת עזה. ביום שני יתקיים הדיון שבסופו, ניתן להניח, תאושר מחדש הוראת השעה הנדרשת לצורך סיוע לאוכלוסייה מחד והרגעת המצב הביטחוני מאידך - כך לפי גורמים בצה"ל שהשתתפו בדיונים קודמים בנושא בוועדה. בעבר היו אלה אנשי ישראל ביתנו שהתנגדו בתוקף לחידוש אותה הוראת שעה, וכעת הגלגל הסתובב. ליברמן הוא שחתום על ההצעה והיו"ר מטעמו בוועדת הכספים יידרש לאשר אותה.

כך, בדיון שהתקיים ב-2019 התייחס ח"כ עודד פורר לכך שהדלק עובר כרגיל וארגוני הטרור יורים על ישראל. "הדלק הזה לא קונה שקט למערכת הביטחון. זו עובדה. מבחינת החמאס המציאות ממשיכה, הם יעשו מה שהם רוצים ואנחנו נעביר להם. המחרטות של חמאס יוכלו לעבוד כעת 14 שעות ביממה כדי לייצר רקטות".

יתרה מכך, כשליברמן התפטר מתפקידו כשר ביטחון הוא טען כי בין הסיבות שהובילו אותו להחלטה היו חילוקי הדעות עם ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו בנושא העברת הדלקים ומזוודות הדולרים מקטאר לשטח הרצועה.

כך נשמע ליברמן אז: "אנחנו מעבירים בכנסת חוק קיזוז כספי טרור ומאפשרים העברת כסף מזומן לעזה.. זה לא סוד שהיו ביני לבין ראש הממשלה חילוקי דעות בחודשים האחרונים, לדוגמה בדלק הקטארי. נאלצתי לאפשר הכנסת דלק קטארי רק לאחר הודעת רה"מ. אותו דבר חאן אל אחמר".

אז יש שינוי? ובכן, לא ממש. כפי שאמר אז ליברמן "אותו דבר חאן אל אחמר", ששר החוץ יאיר לפיד דוחה את פינויו גם בימים אלו. בשורה התחתונה ליברמן ושותפיו לניהול הממשלה מגלים בחודש וחצי האחרון ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן", או גרוע מכך - הם ידעו כל העת שזו המדיניות המתבקשת ובכל זאת מתחו עליה ביקורת לצרכים פוליטיים. ברגע שהתיישבו על כיסא מקבל ההחלטות פעלו בדיוק, אבל בדיוק, אותו הדבר.

החרדים מאבדים אחיזה

בשקט בשקט עבר השבוע במליאה בקריאה שנייה ושלישית חוק הדיינים. אחרי שנפל בשל טעות טכנית, בקואליציה חוקקו אותו שוב במהירות, ובוועדה למינוי דיינים נשבר הרוב החרדי ששלט בה. הזזת החרדים אל שורות האופוזיציה הובילה לניצחון ראשון של הקואליציה מבחינת שינוי מדיניות של ממש, ולא רק בהצהרות. מי ששואף לשינוי בבתי הדין הרבניים יכול למצוא את נקודת ההתחלה בחוק שיאפשר מינוי של מספר רב יותר של דיינים מהציונות הדתית.

מעתה, בוועדה שתקום יהיו 13 חברים: שני הרבנים הראשיים לישראל ושני דיינים של בית הדין הרבני הגדול; לממשלה יהיו שלושה נציגים בוועדה, במקום שניים כיום - שר המשפטים, השר לשירותי דת ושר נוסף; שני חברי כנסת מהקואליציה ושניים מהאופוזיציה; שני עורכי דין; שתי טוענות רבניות (במקום טוענת רבנית אחת כיום), שייבחרו האחת על ידי שר המשפטים והשנייה על ידי השר לשירותי דת.

את התיקון לחוק הוביל יו"ר ועדת חוקה ח"כ גלעד קריב במהלך הדיונים בחוק בוועדה, בצעד שהביא את החרדים לאבד את הנכס הראשון שלהם מאז עברו לאופוזיציה. באופן חריג החוג קוצב פרסונלית את אורך כהונתה של הטוענת הרבנית רחל דותן בוועדה, שמונתה על ידי דרעי לשלוש שנים ותוחלף בתוך שנה על ידי השר לשירותי דת מתן כהנא.

כך נוצר מצב ששישה חברים - בהם שתי טוענות רבניות, שלושה שרים וח"כ - הם בשליטת הקואליציה, לעומת שני הרבנים ושני הדיינים שיהפכו למיעוט בוועדה. ראשי המפלגות החרדיות שטענו לסיעתא דשמיא כאשר החוק נפל לראשונה במליאה, נאלמו דום השבוע לאחר שחקיקתו הושלמה וההבנה שאחיזתם במוקדי הכוח מתרופפת.

עוד כתבות

 

6 חדרים ביבנה הירוקה: "דירה זהה נמכרה ב-8.8% פחות לפני כחודש"

הדירה, שהוסבה לחמישה חדרים, נמכרה ב-2.83 מיליון שקל. לפני כחודש נמכרה דירה דומה ב-230 אלף שקל פחות ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע האחרון

הקולוסיאום בכיכר אתרים / צילום: JTLV

כשאינטרסים עסקיים וחברתיים נפגשים: הפעילות הקהילתית של קרנות הנדל"ן

קרנות ההשקעה בנדל"ן גילו שבשנים הארוכות עד להשבחת הנכסים אפשר להשתמש בהם לתרומה לחברה ● לא מדובר בפילנתרופיה, אלא ביזמות שרווח בצידה: "הפעילות הקהילתית מייצרת השפעה חיובית על השטח"

טיסה לחלל / אילוסטרציה: Shutterstock

מהו נוהל "סיר לחץ" ומי הייתה האישה הראשונה שטסה לחלל?

מיהו המיליארד שנשר מבית הספר בגלל 16 והפך לטייס קרב ולאסטרונאוט, ואיך קוראים לארוס של בריטני ספירס? ● הטריוויה השבועית 

אהובה תורג'מן / צילום: איל יצהר

למה מנכ"לית BBB כל כך מאמינה בדיסקרטיות ואיזו אפליקציה מנהלת לה את החיים

האפליקציה שאומרת לה כמה זמן לישון, הפודקאסט שמשאיר את הנכדים שלה בריכוז גבוה והדמות הטלוויזיונית שמשמשת לה השראה ● 5 המלצות אישיות של מנכ"לית BBB אהובה תורג'מן

ראש ממשלת עיראק מוסטפא כאזמי / צילום: Associated Press, Khalid Mohammed

יוזמה פרטית בעיראק קראה להצטרף להסכמי אברהם; הממשל מתנגד

300 מנהיגים מקומיים ואנשי ציבור מעיראק וכורדיסטאן יצאו אתמול בקריאה לנורמליזציה עם ישראל ● מטעם ראש ממשלת עיראק נמסר: "העלאת נושא הנורמליזציה מנוגדת לחוקה" ● בנט: "זוהי קריאה שבאה מלמטה ולא מלמעלה, מהעם ולא מהממשלה. ישראל מושיטה לכם את ידה לשלום בחזרה"

בורסת וול סטריט בניו-יורק / צילום: אפרת פרץ הרפז

נעילה יציבה בוול סטריט; הביטקוין ממשיך לרדת

הירידות בערך הביטקוין נמשכות ועומדות על כ-5.3% ● נייקי הורידה תחזיות ואיבדה 6.26% במסחר היומי בניו יורק ● מדד ניקיי בטוקיו המריא ב-2%, המדד בהונג קונג ירד ב-1.5%; אוורגרנד הסינית מחקה 12% ● אירופה ננעלה בירידות

הבנק להסדרי סליקה בינ''ל בשווייץ. ההפקדות של הגרמנים בשוויץ זינקו ב-5 מיליארד דולר / צילום: Shutterstock

רגע לפני הבחירות בגרמניה: מולטי-מיליונרים מעבירים מיליארדים לשוויץ

הפחד ממסים על עשירים עושה את שלו: בנקאים ומנהלי השקעות בשוויץ מדווחים על "גל של גרמנים עשירים" שמעבירים את כספם למדינה בצורה שתגן עליהם ממיסוי בגרמניה ● המפלגה המובילה בסקרים היא הסוציאל-דמוקרטים, שהבטיחו להעלות את מס ההכנסה לבעלי שכר גבוה ב-4%

מייסד דידי, צ'נג ווי / צילום: Reuters, Oriental Image

היזם שעף קרוב מדי לשמש, והפך לאיום על הממשל הסיני

היזם צ'נג ווי הצליח להפוך את האפליקציות ההסעות שהקים דידי לשולטת בשוק הסיני ואף לדחוק את אובר מחוץ למדינה ● עם זאת, הוא לקח הימור לא נכון ונקלע עם הרגולטורים הסינים לעימות חזיתי, ממנו החברה עשויה להתקשות להתאושש

מפעל אינטל בפתח תקווה / צילום: אינטל

אינטל מנסה להמציא את עצמה מחדש, ולישראל יש תפקיד מרכזי

ההחמצה במובייל, הפספוס בבינה מלאכותית והאווירה העכורה: ספינת הדגל של תעשיית השבבים ירדה מגדולתה ● בדרך להחזירה למסלול מסמן המנכ"ל החדש של אינטל את ישראל כמוקד מרכזי באסטרטגיית ההתאוששות ● כדי להצליח אינטל ישראל תצטרך לרענן את התרבות הארגונית שלה ולשוב לימיה כמעסיק האטרקטיבי במשק

כשהחמלה מתחילה להגמר

כשהחמלה מתחילה להיגמר. איפה הגבול?

האם צריך להמשיך להכיל ולחמול גם במצבים של קונפליקט ומחלוקת? גם כשלתפיסתנו ה"אחר" ממש מסכן אותנו?

חיסון לקורונה בתחנת מד''א / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

עובדי מערכות החינוך והבריאות שימו לב: המדינה מעלה הילוך במלחמה במתנגדי חיסונים

לאחר שבשבוע שעבר פרסם האוצר הצעת חוק לשלילת דמי אבטלה מעובדים שפוטרו כי לא עמדו בדרישות התו הירוק, כעת הופץ להערות הציבור תזכיר חוק נוסף בנושא ● על הפרק: עובדים במערכות הבריאות, החינוך והרווחה שחייבים בתו ירוק ומסרבים לא יוכלו להתפטר ולבקש זכויות כאילו פוטרו

מכשיר אקמו / צילום: Shutterstock, Kiryl Lis

"בישראל יש יותר ציוד אקמו ממדינות כמו בריטניה": אז למה יש משבר?

מספר מכשירי האקמו הוכפל, אבל היום משתמשים בהם יותר בגלל שינוי באופן הטיפול ● האם המערכת שוב על סף קריסה? מומחי אקמו מסבירים

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הסוגיות המשפטיות בדרך לפתרון: השב"כ יצטרף למאבק בפשיעה בחברה הערבית

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הוא מהמצדדים העיקריים במהלך, ולאחרונה הוא יותר מרמז על כך בהודעה שהופצה ברשתות החברתיות ● מי שמתנגד למהלך הוא ראש השב"כ נדב ארגמן, העומד לסיים את תפקידו בקרוב וחושש שהמהלך יפגע ביכולותיו של הארגון

תנועת ''מינימום 40'',  9.8, טוויטר

"40 שקל לשעה": יוזמה חדשה קוראת להעלות את שכר המינימום, אך בטיעון שלה יש בעיה

שכר המינימום בישראל לא הועלה כבר ארבע שנים ויש מי שדורש להעלות אותו ● אבל האם זה נכון שמדינות רבות באירופה הגדילו אותו "דווקא" בגלל משבר הקורונה, ואיך זה השפיע על העלאות המחירים שם?

היתרונות של מאזן דופמין בריא יותר שווים את המאמץ / צילום: Shutterstock, GrAl

התמכרויות דיגיטליות מטביעות אותנו בדופמין

עלייה בשיעורי הדיכאון והחרדות במדינות עשירות כמו ארה"ב עשויה להיות תוצאה של התמכרות המוחות שלנו למוליך העצבי הקשור לתחושת העונג

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

למה הרכב החשמלי לא באמת ירוק ועשרות המלצות שיעזרו לכם להעביר את סוכות

המירוץ על ניהול הסוכנות היהודית תופס תאוצה, ואיתו מתגברת המתיחות בין לפיד לגנץ ● בתל אביב התאהבו ברחובות ללא רכבים, והאופי העירוני משתנה ● כמה עולה לילה במלון הכי יפה בפריז ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

שאול אלוביץ' / צילום: יוסי זמיר

אלוביץ' גובה חובות והדלת הפתוחה של ישועה - מה צופן לנו העתיד?

בשנת 2013 שאול אלוביץ' התאכזב ממהלך רגולטורי נגד בזק ואמר שהוא צריך "להתחיל לגבות חובות" כי נתניהו לא מספק את הסחורה ● שנתיים לאחר מכן כבר כתב ש"הגדול יוצא מעורו כדי לעזור" ● ישועה, שטען שכמעט ולא התערב בענייני הסיקור, מתברר מתוך החומרים כמנכ"ל מעורב מאוד

בניין הסוכנות היהודית ירושלים / צילום: בר - אל

כוח, תקציבים ובעיקר ג'ובים: הקרב על יו"ר הסוכנות היהודית מתחמם, ואיתו המתיחות בין לפיד לגנץ

לאחר שנשיא המדינה יצחק הרצוג פינה את כיסא היו"ר, המירוץ על ניהול הסוכנות היהודית תופס תאוצה ● במי תומך בנט? איך היריבות בין לפיד וגנץ קשורה לנושא? והאם אחת מ-50 היהודים המשפיעים בעולם תהיה האישה הראשונה בתפקיד?

פרויקט ההמלצות - לפתוח איתן את השנה

הסרט המדהים שקבור בנטפליקס ועגלת הקפה שאסור לפספס: אספנו עשרות המלצות שיעזרו לכם להעביר את החג

החגים, החופשות והבידודים מאפשרים להקדיש זמן למה שתמיד רוצים ולא מספיקים: ספרים, סרטים, סדרות, טיולים, פודקאסטים, תערוכות ועוד ● המלצות לשנה החדשה, פרויקט מיוחד

צעצועים סובייטים / צילום: דורית יורדן דותן

אפליקציה, ניוזלטר וגלריות שאסור להחמיץ: 4 דרכים להכניס קצת אמנות לחיים

תרבות ועיצוב במוזיאון בחולון, נשים אמניות בגלריה בירושלים ומבט מעניין על הגירה בחיפה ● ואפשר לצרוך אמנות גם בלי לצאת מהבית