גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בוול סטריט; מחיר הנפט נחתך

חברת התרופות הישראלית גלמד זינקה לאחר שקיבלה אישור FDA לניסוי בטיפול לכבד שומני ● עונת הדוחות: הרווח לפני מס של HSBC הוכפל, טאואר ו-DSPG פרסמו דוחות חיוביים ● הנפט צנח בקרוב ל-4%, הביטקוין ירד מתחת ל-40 אלף דולר

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock
מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות בעיקר לאחר יום שאופיין בתנודתיות רבה. הדאו ג'ונס ו-S&P 500 ננעלו בירידות של 0.3% ו-0.2% בהתאמה. מדד הנאסד"ק נסגר ביציבות.

הנפט נסחר בירידות של כ-3.4%. בגזרת הקריפטו נרשמו ירידות שערים קלות, הביטקוין נסחר סביב 39.2 אלף דולר.

20:55

מדדי וול סטריט נסחרים בתנודתיות רבה הערב, כאשר כעת דאו ג'ונס ו-S&P 500 ננעלו בירידות של 0.3% ו-0.2% בהתאמה. מדד הנאסד"ק עדיין מתחזק ומטפס ב-0.3%.

טסלה  ממשיכה במומנטום החיובי ומטפסת 3.8%, AMD  עולה 3.4%. חברת סקוור , שבראשה נמצא ג'ק דורסי מנכ"ל טוויטר, מזנקת 11% לאחר שדיווחה על רכישת חברת התשלומים אפטרפיי האוסטרלית (Afterpay) בעסקת מניות בשווי של כ-29 מיליארד דולר. סקוור תפרסם את תוצאותיה הרבעוניות ביום חמישי.

מנייתה של חברת התרופות הישראלית גלמד פרמצבטיקל  מזנקת מעל 20% בהמשך לדיווח של החברה על כך שקיבלה את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) להמשיך בניסוי קליני שלב 3 של הפורמלציה המשופרת של ארמקול (Aramchol) לטיפול בכבד שומני.

20:30

המסחר בוול סטריט מתקיים במגמה חיובית. מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 עולים ב-0.1%, הנאסד"ק מתחזק ב-0.4%.

באשר לישראליות בוול סטריט, עליות נאות נרשמות אצל אורמד , קלטורה , טאואר  (שפרסמה דוחות חזקים), ריסקיפייד , ת.א.ת. , סנטינל וואן , למונייד  ואופקו הלת' .

מנגד, מיטק 3 די , גלובל-אי אונליין , מאנדיי , ראדא , בריינסטורם , פריון נטוורק  וטוקספייס  רושמות ירידות.

ד"ר רון אייכל, אנליסט ראשי ב'קולמקס שוקי הון', פירסם המלצת "קנייה חזקה" לענקית המזון המהיר מקדונלד'ס . החברה דיווחה השבוע שההכנסות נטו ברבעון השני של 2021 עמדו על 2.22 מיליארד דולר, או 2.95 דולר למניה, לעומת 483.8 מיליון דולר, או 65 סנט למניה, ברבעון המקביל לפני שנה. המכירות נטו עלו ב-57% ל-5.89 מיליארד דולר, מעל הציפיות . המכירות העולמיות בחנויות זהות זינקו ב-40.5% לעומת שנה קודמת ו-6.9% לעומת 2019, לפני המגפה. לדברי ד"ר אייכל, "טכנית, המניה נמצאת בעמדת קניה חזקה לשבוע הקרוב. אינדיקטור המומנטום הוא חיובי. קו התמיכה נמצא ברמה של 148.57 דולר. קו ההתנגדות נמצא ברמה של 256.25 דולר".

19:15

מגמה מעורבת בוול סטריט. בעוד שמדד נאסד"ק עולה 0.1%, S&P 500 נסחר ללא שינוי מהותי ואילו הדאו ג'ונס נחלש ב-0.1%.

בין המניות שמרכזות עניין בניו יורק אפשר לציין את טסלה  שמתקדמת 4%, אפלייד מטריאלס  שעולה 2.5%, פולו ראלף לורן  ואנדר ארמור   עולות 3.2% כל אחת. מנגד, גלובל פיימנט  נחתכת ב-8% לאחר שפרסמה דוחות רבעוניים, על אף שהכתה את התחזיות גם ברווחים וגם בהכנסות. מודרנה  יורדת 1.7%.

מחירי הנפט נחתכים ב-4%, כאשר נפט מסוג WTI יורד לרמה של 70.8 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט ל-72.6 דולר לחבית. בגזרת הקריפטו עדיין נרשמות ירידות שערים קלות, אך הביטקוין יציב יחסית סביב 39.7 אלף דולר. האת'ריום דווקא מתחזק היום ועולה לרמה של 2,600 דולר, הדוג'קוין נסחר תמורת 20 סנט.

בורסות אירופה ננעלו בעליות שערים. מדד דאקס התחזק ב-0.1%, הפוטסי התקדם 0.7% וקאק עלה ב-1%. גם במדריד, ציריך, וינה, אמסטרדם, ליסבון ובריסל נרשמו עליות.

14:30

העליות התמתנו באירופה: העליות של הפוטסי והקאק עומדות על 0.6%, הדאקס עבר למגמה יציבה של עלייה ב-0.04%.  

חברת הביטחון הבריטית Meggitt עולה ב-55% לאחר שנרכשה על ידי חברת  Parker-Hannifin האמריקאית. 

דוחות חיוביים לחברת השבבים טאואר סמיקונדקטור ולחברת הטכנולוגיה DSPG ברבעון השני של 2021.

טאואר רשמה צמיחה של 16.8% בהכנסות ביחס לרבעון המקביל ושל 4.3% לעומת הרבעון הקודם, להכנסות של 362 מיליון דולר, גבוה מעט מתחזיות האנליסטים שציפו לכ-360 מיליון דולר.

DSPG עקפה את תחזיות האנליסטים בדוחות הרבעון השני שפרסמה היום. DSPG, שמפתחת שבבים למכשירי מדיה, רשמה הכנסות של 35.8 מיליון דולר בעוד האנליסטים ציפו ל-35 מיליון דולר, ובשורה התחתונה היא רשמה רווח נקי Non-GAAP של 12 סנט למניה, כשתחזית האנליסטים הייתה ל-8 סנט בלבד. המנייה עולה לאחר המסחר ב-3.51%. 

12:45

העליות באירופה נמשכות: הפוטסי עולה ב-1.09%, הקאק ב-0.95%, והדאקס ב-0.27%. מניית רולס רויס עולה ב-4.2%. מניית רנו עולה ב-3.2%. 

11:00

העליות באירופה נרגעות: הפוטסי נשאר חזק ועולה ב-1%, אך הקאק והדאקס התמתנו ועולים רק ב-0.9% ו-0.5% (בהתאמה). 

הונג קונג ננעלה בעליית שערים של 0.93%.

10:14

יום המסחר באירופה נפתח במגמה חיובית, כאשר דאקס, פוטסי וקאק עולים שלושתם מעל 1%. את העליות מובילות בעיקר מניות הבנקים הגדולים באירופה.

ביפן ננעל המסחר בעלייה של 1.8%, כאשר מניית מאזדה נחתכה ביותר מ-5%. המדדים בשנזן ושנחאי התחזקו ביותר מ-2%. מדד הנג סנג נהנה גם הוא מעליות שערים ומתחזק ב-1%. בנק אוף צ'יינה עולה בהונג קונג 1.1% במחזור מסחר גבוה, וגם שיאומי, פטרוצ'יינה, HSBC ועליבאבא מטפסות.

רוברט כרמלי, מנהל דסק החוץ בפעילים ניהול תיקי השקעות, התייחס לעונת הדוחות בארה"ב. נכון לסוף השבוע כ-60% מהחברות ב-S&P 500 דיווחו את תוצאותיהן לרבעון השני של השנה. לדברי כרמלי, 83.6% (אל מול ממוצע רב שנתי של 74%) היכו את שורת ההכנסות ו-87% היכו את שורת הרווח. "שיעור צמיחת הרווחיות לרבעון השני אל מול הרבעון המקביל ניצב על 98%, מול תחזיות של 68%. מגזרי הצריכה המחזורית, התעשייה והפיננסים בולטים לטובה. יחד עם זאת, למרות הרווחיות החזקה ושיעור ההפתעות החיוביות שווקי המניות מביטים קדימה בחשש מה לנוכח העלייה בתחלואה וההכרה ששיעורי הצמיחה בהמשך השנה יהיו מאופקים יותר". 

8:20

בורסות אסיה פתחו את השבוע בעליות שערים נאות. המדדים בסין עולים כ-1.5%, מדד הונג קונג מתחזק ב-1%, מדד הניקיי מטפס כ-2%. גם המדד בסידני מטפס לקראת החלטת הריבית באוסטרליה מחר.

יצרנית הרכב מאזדה רושמת ירידה חדה של 5.7% בטוקיו הבוקר, קבוצת סופטבנק עולה 1.8%, פנסוניק וטויטה עולות 2.3%. בהונג קונג שיאומי מטפסת 1.6%, בנק אוף צ'יינה עולה 1.1%, טנסנט ומייטואן נחלשות.

HSBC מתחזקת ב-3.6% בהונג קונג וככל הנראה מניית החברה תיסחר בעליות שערים בכל הבורסות שבהן היא פעילה, לאחר שפרסמה תוצאות חזקות במחצית הראשונה של השנה. בין השאר, הרווח לפני מס קפץ כמעט הוכפל ועמד על 10.8 מיליארד דולר, מעל הערכות האנליסטים. יחד עם זאת, הכנסות הבנק ירדו ב-4% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ועמדו על 25.6 מיליארד דולר.

בין החברות הנוספות שיפרסמו דוחות היום אפשר לציין את סולאר אדג'  וטאואר  הישראליות, ובאסיה יתפרסמו דוחות קיה, יונדאי, LG, בנק הנג סנג ועוד.

החוזים העתידיים מאותתים על פתיחה ירוקה גם בוול סטריט, כאשר החוזים על שלושת המדדים המובילים עולים כ-0.5%. בשוק האג"ח האמריקאי נרשמות ירידות קלות בתשואות, וכעת התשואה על האיגרת ל-10 שנים עומדת על 1.22%.

בשוק הנפט נרשמות ירידות של 1% הן בנפט מסוג WTI והן בנפט מסוג ברנט (שיורדים למחיר של 73.2 ו-74.5 דולר לחבית בהתאמה). בגזרת הקריפטו נרשמות ירידות שערים, כאשר הביטקוין - שאתמול חצה את רף ה-42 אלף דולר - נחלש ונסחר ברמה של 39.7 אלף דולר. 

עוד כתבות

שלט רחוב וול סטריט, והכניסה לבורסת NYSE בניו יורק / צילום: עוזי בלומר

נעילה מעורבת בוול סטריט; מניית מודרנה עלתה בכ-1%

המסחר באירופה ננעל בעליות ● ירידות נרשמו באסיה ● מניית מודרנה עולה לאחר שפרסמה נתונים טובים על החיסון השלישי ● אתמול, ערב יום הכיפורים, ננעל המסחר בארה"ב בעליות

ממותה / הדמיה: Shutterstock, Dotted Yeti

הסטארט-אפ שיחזיר את הממותות לחיים על פני כדור הארץ

השבוע הוכרז בבוסטון על סטארט-אפ שאפתני, ואולי אפילו מטורף: חברת "קולוסאל" מתכוונת להשיב לחיים את הממותות של סיביר, שנכחדו כבר לפני 4,000 שנה ● הגור הראשון אמור להגיע לעולם תוך שש שנים

חיסונים של פייזר לקורונה / צילום: Shutterstock, Jeppe Gustafsson

חיסון שלישי רק לקבוצות סיכון ומבוגרים: מה עומד מאחורי המלצת המומחים ל-FDA?

על רקע העלייה החדה בתחלואה בארה"ב, ועדת מומחים חיצונית של ה-FDA המליצה על אישור זריקה שלישית של החיסון של חברת פייזר נגד קורונה עבור בני 65 ומעלה ועבור אנשים בסיכון גבוה ● ממשרד הבריאות נמסר: "ה-FDA נתן תוקף למבצע החיסון השלישי אשר החל בישראל ובעקבותיה בקנדה, אוסטריה, גרמניה, צרפת ומדינות נוספות"

מערכת ''הדק חכם'' / הדמיה: רפאל

מדע בדיוני ביישום מלא: מוצרי רפאל מככבים בתערוכה ביטחונית בלונדון

מערכת שיודעת לזהות אויב או ידיד בשדה הקרב המולבשת על משקפות היא רק אחד המוצרים של רפאל שתוכלו למצוא בתערוכה הביטחונית DSEI בלונדון, בחלקם צה"ל יתחיל להשתמש כבר בשנת 2022

התו הירוק באיטליה / צילום: Reuters, יארה נרדי

איטליה: עובדים חייבים לשאת "תו ירוק", ולא - יפסיקו לקבל משכורת

איטליה מנסה להמריץ את החיסונים במדינה ע"י חיוב כל העובדים - במגזר הציבורי והפרטי - בנשיאת "תו ירוק" עד אמצע אוקטובר ● באיטליה מעריכים שכ-74% מהאוכלוסיה מחוסנים באופן מלא כנגד הקורונה

מד''א מחסן את תושבי קרני שומרון - חיסון קורונה / צילום: דוברות מד''א

הוועדה המייעצת ל-FDA החליטה שלא להמליץ על מנת חיסון שלישית לקורונה

צוות המומחים הביע תסכול מכך שפייזר סיפקה מעט מידע על בטיחות המינונים הנוספים ● משרד הבריאות הודיע היום כי יותר מ-3 מיליון ישראלים התחסנו במנה השלישית

גנב הספרים / צילום: Shutterstock

מי גונב כתבי יד לפני פרסומם? התחקיר שמטלטל את עולם הספרות

זאת נשמעת כמו עלילה מושלמת למותחן פשע: עבריין מסתורי מחליף זהויות וכתובות מייל כדי לגנוב כתבי יד מהוצאות לאור, ממו"לים ומהסופרים הגדולים בעולם במשך שנים מבלי שיש לאיש קצה חוט ● אבל זה סיפור אמיתי לגמרי ● שני עיתונאים יצאו למסע בעקבות השד של עולם הספרות: "חשבנו שזאת חקירה שאנשים שמכרו אינספור ספרי ריגול יהיו יכולים לפתור בעצמם" | מיטב הסיפורים מהעולם

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר: חברת התשלומים פאגאיה תמוזג לספאק

חברת הפינטק חתמה על הסכם מיזוג עם ספאק לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר ● במסגרת העסקה צפויים בעלי המניות הקיימים בחברה לשמור על כ-94% ממנה בבעלותם

פליט מותש שוכב על החוף לאחר ששחה קילומטרים למובלעת הספרדית סאוטה בגבול מרוקו וספרד, מאי / צילום: Associated Press, Javier Fergo

האנטישמיות, הפליטים ומשבר האקלים: גם באיחוד האירופי נדרשים לחשבון נפש

בעוד שהאיחוד האירופי הוא סיפור הצלחה מובהק של סולידריות, אינטרסים משותפים וערבות הדדית, הוא מחזיק באמתחתו גם רשימת "חטאים" שכוללת טיפול לקוי בבעיית הפליטים, 15 שנות הבטחות שווא לטיפול בסוגיית האקלים, הכישלון המהדהד להתמודד עם בעיית האנטישמיות הגוברת ועוד ● לקראת יום כיפור אספנו כמה סיבות לחשבון הנפש שמדינות האיחוד חייבות לעשות

רונאל פישר / צילום: יונתן בלום

הסאגה שלא נגמרת כבר 6.5 שנים, והיד עוד נטויה: מה קורה במשפטו של רונאל פישר?

בדיקת גלובס מעלה כי ההליך בתיק פישר, שנמשך שנים רבות וסבל מליקויים ועיכובים, ממשיך להתנהל באיטיות - בין היתר בשל עיכוב בהחלטות מצד השופט משה סובל, לצד עיכוב שנבע מהחלפת ייצוג הנאשמים בתחילת 2021

וינה בכריסמס / צילום: גילי מצא

חכו ל"אחרי החגים": מחירי הטיסות והחופשות צפויים לצנוח

המחירים של טיסות לאירופה אחרי החגים נמוכים משמעותית מאלה שעכשיו, גם עד כדי חצי מחיר

מתחם הבניינים במהלך ההריסה. עמדו נטושים במשך שנים וניזוקו / צילום: מתוך יוטיוב

סין מציגה: כך הורסים 15 בניינים ב-45 שניות בלבד

שכונה שלמה בעיר קונמינג בסין נהרסה בשבוע שעבר באמצעות חומרי נפץ ● הבניינים בני פחות מעשר שנים אולם מעולם לא הושלמו

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

"התחרות האמיתית שלנו היא הבנקים": דורי נאוי מסכם תקופה סוערת ומספר על הקרע המשפחתי

דורי נאוי, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ-בנקאי אחים נאוי, מסכם שנה וחצי סוערות, שכללו מאבק מול אחיו ושותפו לשעבר, מסביר למה רצה לעבור בלב משבר הקורונה למיאמי, מדבר על תרומת החברה לפריחת הענף ומספר מדוע אינו חושש מהתלות באשראי לענף הנדל"ן

שר החוץ של האמירויות עבדאללה בין זאייד ושר החוץ יאיר לפיד / צילום: שלומי אמסלם-לע''מ

היבואנים חוגגים, בתעשיות הביטחוניות קצת פחות: שנה להסכמי אברהם, ואלה הם המרוויחים הגדולים

היקף הסחר עם איחוד האמירויות זינק ליותר מחצי מיליארד דולר, אבל הנתח הגדול יותר הולך לצד האמירתי ● בבחריין היקף הסחר הוא כמעט אפסי, וגם הייצוא הביטחוני שסומן כפוטנציאל גדול לא הביא את המשולש רפאל־תע"א־אלביט לחתום על שום עסקה משמעותית

כלא גלבוע / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich

למי שייכות הזכויות על תוכניות אדריכליות

התוכניות של כלא גלבוע פורסמו באתר האינטרנט של משרד האדריכלים פורה-יעקובי-קרני, שתכנן את המבנה ואז הוסרו ● שב"ס: "ההיבטים המשפטיים של פרסום זה נבחנים בימים אלה”

ראיון עבודה. סוג הניסיון עושה חלק גדול מההבדל / צילום: Shutterstock, tsyhun

שבע טעויות שעשיתי בדרך היזמית שלי - ולמה טעויות חדשות הן הדבר הכי טוב שאפשר לאחל לי לשנה החדשה

חשבתי שמספיק רק רעיון מגניב, סיפקתי ללקוחות את מה שהם רוצים בלי להבין לעומק מה הם צריכים, ולא חשבתי שצריך להבין בניהול תזרים ● השנה אני מאחלת לעצמי - ולכולם - לעשות טעויות חדשות לגמרי. רק ככה יודעים שמתקדמים

בנייה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי

כך הפכו מחירי הדיור לנושא הכמעט יחידי שבו הפוליטיקאים מעדיפים לדבר פחות ולעשות יותר

שלושה חודשים אחרי הקמת ממשלת בנט-לפיד, נדמה שלמרות שורה של צעדים עדיין אין בשורה אמיתית בתחום הנדל"ן ● איך, בניגוד מוחלט לממשלות עבר, הפכו מחירי הדיור לנושא שבו הפוליטיקאים מעדיפים קודם כל להנמיך ציפיות, לדבר פחות ולעשות יותר? ראשי סיעות מהקואליציה ושני השרים האמונים על התחום מסבירים

עומר אדם בפרסומת לבזק / צילום: ליאור נורדמן

בריחת העובדים מענף הפרסום וניצחון וולט על המסעדנים: 10 הפספוסים הגדולים של השנה בתחומי המדיה, השיווק והפרסום

הם היו יכולים להצליח, אבל המציאות הסתדרה אחרת: המותג שנסגר כשכולם חגגו, הרשתות שלא הרוויחו מהנהירה לאונליין, המסעדנים שאיחרו את הרכבת, ההזדמנויות שרשת 13 החמיצה ועוד 6 דברים ש(לא) התרחשו השנה

חיסון שלישי לקורונה בתל אביב / צילום: Reuters, אמיר כהן

ההסכם שיאפשר למחוסנים ישראלים גישה לתו הירוק באיחוד האירופי

ישראל והאיחוד האירופי הגיעו להסכמה על הכרה הדדית בתעודות המתחסן ● תשתית טכנולוגית תעביר את המידע על המחוסנים ותוודא שאכן התעודות שהם נושאים תקפות

חוף הים בראשון לציון. חניוני ענק עד הים / צילום: Shutterstock

השכפול, הזלזול, ההזנחה: כל חטאי התכנון של ישראל

אין צל, אין תכנון שמתאים לקנה מידה אנושי, אין חן לבניינים וכולם נראים אותו דבר ● גלובס פנה לאנשי התכנון העירוני הבכירים בארץ בבקשה שיצביעו על הכשלים, ויציעו פתרונות