גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפעלה מיידית של התו הירוק וחובת בדיקה שלילית לילדים: אלו המלצות קבינט המומחים לצעדים מיידיים

פרופ' נחמן אש הצהיר כי משרד הבריאות פיתח מדד חדש לפיו יקבל את ההחלטות לגבי הטלת מגבלות נוספות על המשק ● "סגר כשלעצמו, מעבר לכל נזקיו, עשוי לבלום את המשך התחלואה אבל לא להביא להיפוך משמעותי של מגמת התחלואה, אלא אם מדובר בסגר קיצוני יותר מכפי שהיה בגל השלישי"

בית קפה בתל אביב / צילום: כדיה לוי
בית קפה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

קבינט המומחים המייעץ לממשלת ישראל בסוגיית הקורונה פרסם היום המלצות חדשות, על רקע, כפי שנאמר בסיכום הדיון: "החלטת הממשלה על אסטרטגיה של ניהוג על פי תחלואה קשה, והמנעות מירבית בפגיעה בפעילות המשקית, עד לעומס כבד של תחלואה קשה בבתי החולים, הפוגע בתפקודם". היום הצהיר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש כי משרד הבריאות פיתח מדד חדש של אמדן התחלואה הקשה וקצב הגידול בתחלואה הקשה, ועל פיו יקבל את ההחלטות לגבי הטלת מגבלות נוספות על המשק. "הפורום יתן המלצותיו בהתאם למדד התחלואה הקשה. לא נתמקד בדיון הזה בהשלכות הנוספות של הדבקה נרחבת, כמו לונג קוביד והשפעות שליליות למשק בשל ריבוי בידודים".

ההמלצות של קבינט המומחים על פי הגישה הזו, הן קודם כל לפעול כאשר אפשר לראות את נקודת קריסת בתי החולים בסבירות גבוהה בעתיד הקרוב, ולא כאשר היא מתרחשת בפועל, משום שיידרש זמן להתערבויות להשפיע.

לדברי המומחים: "קיים נתק בין חומרת המצב כפי שמשתקף מהנתונים - 150 חולים קשים ליום בעוד שלושה שבועות, יותר משיא הגל השלישי - לבין האופן בו הוא נתפס בציבור ובקרב נבחרי הציבור". 150 חולים קשים ביום יאספו אם לא ישתנה דבר בצעדי הבלימה, ואם קמפיין החיסון השלישי יתגלה כלא יעיל או עדיין לא יתחיל לתת אותותיו בטווח הזמן המדובר.

בשל הערכת הקבינט כי ההחלטה על צעדי בלימה כנראה תתקבל באיחור, ממליץ הקבינט על הרחבה משמעותית של בתי החולים לטיפול בחולים קשה והמונשמים, בלי קשר לצעדי הבלימה שיינקטו מכאן והלאה.

"לגבי האפשרות למשוך את ההתערבות המינימלית עד ממש לנקודה בה עומס התחלואה הופך קריטי ואז להפעיל סגר, הפורום סבור שבין הלקחים החשובים של הגל השלישי הינה התובנה שסגר כשלעצמו, מעבר לכל נזקיו, עשוי לבלום את המשך התחלואה אבל לא להביא להיפוך משמעותי של מגמת התחלואה, אלא אם מדובר בסגר קיצוני יותר מכפי שהיה בגל השלישי, מצב לא סביר. הסגר השלישי לא הביא להיפוך במגמת התחלואה, ובלעדי החיסונים כנראה שהתחלואה הייתה ממשיכה לעלות במהלך הסגר ולאחריו".

יש לציין כי בניגוד לעמדה שהובעה במסמך האחרון של הקבינט, אז לא היה ידוע מה תהיה עוצמת הירידה בהגנה החיסונית, הרי שכעת המומחים כמעט ולא מדברים על האפשרות להגיע לבלימה והיפוך המגמה באמצעות מגבלות קלות והמשך ההתחסנות בלבד.

לגבי הסיכוי שנראה כי עליו מסתמכת הממשלה, שקמפיין החיסון השלישי ימנע את התחלואה הקשה ויאפשר לשמור על משק פתוח עם הדבקה גבוהה בקרב הצעירים אך ללא קריסת מערכת הבריאות, אומרים המומחים: "יש לתאם ציפיות. גם אם החיסון השלישי יוכח כאפקטיבי, לא סביר שימנע יותר ממחצית התחלואה הקשה פר מספר נתון של נדבקים, שכן לפחות שליש מן התחלואה הקשה מתרחש במבוגרים לא מחוסנים, משום שלא כל המחוסנים יבחרו במנה שלישית, ומשום שאפקט הבוסטר לבדו אינו מושלם". ירידה של מחצית במספר החולים קשים היא משמעותית, אך הכפלה יחידה של מספר המאומתים, תמחק את כל החיסכון הזה. היום, קצב הכפלת המאומתים הוא פעם בעשרה ימים.

באשר לנתונים המעודדים מבריטניה המראים דעיכה גם במספר המאומתים ובימים האחרונים אף במספר החולים הקשים החדשים, למרות היעדר מגבלות ונוכחות זן דלתא, אומרים המומחים: "אין בהירות לגבי הסיבות בעטיין חל היפוך מגמה בבריטניה - בין אם עקב סגירת בתי הספר, תזמון המנה השנייה שלהם לעומת ישראל, היקף התחלואה בעבר, היקפים נרחבים של בידודים לנחשפים אן סיום אירועי ההתקהלויות סביב משחקי היורו. נקווה כי היפוך המגמה ימשך וכי תראה גם ירידה מתמשכת בחולים הקשים. נקווה כי גם בישראל נראה מגמה דומה, אבל אי אפשר להסתמך על עיתוי או עצם הופעתה כבסיס לתכנון".

אם כך המלצות קבינט המומחים הן על צעדים מיידיים, הכוללים:

הפעלה מיידית של התו הירוק ללא תלות בכמות הקהל במקום, כלל חובת בדיקה שלילית לילדים ואכיפה קשוחה יותר של התו הירוק ומסיכות בחללים סגורים: "אין תועלת בצעדים נוספים כל עוד לא נאכפים אלה שהוסכמו".

כמו כן הרחבת מנת החיסון לקבוצות סיכון צעירות יותר, עידוד התחסנות בקרב מבוגרים, פיתוח מדדים משלימים למספר החולים הקשים כדי לראות את הסף האמיתי שבו עלולה מערכת הבריאות להיכנס למצוקה, ומתווה ברור לפתיחת שנת הלימודים.

בקבינט המומחים משתתפים: פרופ' רן בליצר (יו"ר הקבינט), ד"ר שרון אלרעי פרייס, פרופ' ארנון אפק, פרופ' נדב דוידוביץ', ד"ר דרור דיקר, פרופ' סלמאן זרקא, ד"ר בעז לב, ד"ר עדי ניב-יגודה, ד"ר אודי קלינר ופרופ' גליה רהב.

עוד כתבות

ניו יורק - חנות וול מארט / צילום: תמר מצפי

וולמארט, פורד וארגו AI משתפות פעולה להשקת שירות משלוחים באמצעות רכבים אוטונומיים

ענקיות הקמעונאות והרכב מצטרפות למפעילת הנהיגה האוטונומית כדי לפתח שירות משלוחים ללא נהג ● הניסויים יתחילו בתוך כמה חודשים בשלוש ערים מרכזיות בארה"ב

דוג'קוין. העתק של העתק / צילום: Shutterstock, Jiri Hera

חיקויים לדוג'קוין? הקרב על הסימן המסחרי של המטבע שנהגה כבדיחה ושווה מיליארדים מתפרץ

המטבע הדיגיטלי שנועד להיות חסר ערך הגיח למרכז הבמה השנה בעזרתו של אלון מאסק. כעת ניטש קרב לגבי שמו

איך משפרים את חווית הלקוח? / איור: גיל ג'יבלי

בעידן הדיגיטלי, שיפור חוויית הלקוח מטריד את אנשי השיווק הרבה יותר

הקורונה האיצה את השימוש של סמנכ"לי השיווק בכלים חדשניים, כולל בינה מלאכותית, כך עולה מסקר עולמי חדש שערכה סיילספורס ● מה הכי מטריד אותם בעידן הנוכחי, באיזה ערוץ שיווקי הם מתמקדים, ולמה הם משקיעים הכי הרבה אנרגיה במידע ונתונים על הלקוחות

מירי רגב / צילום: רמי זרנגר

מכינה את הקרקע לתפקיד היו"ר? מירי רגב התפקדה להסתדרות

רגב טרם הודיעה אם בכוונתה להתמודד בבחירות להסתדרות שיתקיימו במאי 2022, אך בליכוד מעריכים כי היא מכינה את הקרקע לאפשרות הזו ללא מעורבות נתניהו ● מטעם רגב נמסר בתגובה: "ח"כ רגב ראתה לנכון להתפקד להסתדרות על-מנת לחזק ולתמוך בערכים שההסתדרות מייצגת; את דרכה הפוליטית היא תעשה אך רק בתוך הליכוד"

נשיא צרפת עמנואל מקרון. תגובה חריפה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

פרשת הצוללות שמסעירה את המעצמות: צרפת מאיימת על עתיד נאט"ו

למרות שראש ממשלת אוסטרליה אמר כי ממשלתו הביעה בפני צרפת הסתייגויות מעסקת הצוללות מבעוד מועד, צרפת ממשיכה את הקו הנוקשה נגד ביטול רכש הצוללות ממנה ● שר החוץ הצרפתי הודיע כי במדינתנו  "זקוקים להבהרות נוספות, הרי יש חוזים קיימים", ואף איים כי למשבר "תהיה השפעה על עתיד נאט"ו"

אתר הבנייה של חוות השרתים של אמזון באזור התעשייה הר טוב / צילום: איל יצהר

חווה בכל פינה: ענקיות הטק נכנסו למלחמה ואיתן חברות הנדל"ן - האם יש מקום לכולן?

מכרז נימבוס הממשלתי היה רק יריית הפתיחה בטרנד הנדל"ני הישראלי החדש, אליו הצטרפו צמרת חברות הנדל"ן ואפילו עומר אדם כבר התחייב להשקיע בחוות שרתים תת-קרקעית ● מי תהיה הראשונה ומי האחרונה במרוץ להשלמת חוות השרתים, והאם גוגל באמת תלויה בתושבי בני ציון כדי להשלים את השתלטותה על שוק הענן בישראל?

סוכות בירושלים. התעשייה סביב בנייתן מתחילה כבר באלול / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

אתרוגים לאחרי סוכות: איך לשווק לחברה החרדית בלי לטעות

כל אחד מחודשי השנה העבריים יכול לשמש הזדמנות מצוינת לקמפיין שיווקי ופרסומי עבור החברה החרדית, אם רק משתמשים בשפה המתאימה ● למה משתלם לקדם מוצרי חלב באוגוסט, מתי מומלץ לפרסם לימודים אקדמיים ומתי כדאי למכור מקפיאים ● מבוסס על פרק מהספר "איך למכור ארטיק לחרדים"

מעדנים + מקרר חלב + קניות + מבצעים לחגים - שופרסל דיל / צילום: תמר מצפי

"עד 3 קרטונים ללקוח": ברשתות השיווק מדווחים על מחסור בחלב

מלאי שנחטף תוך רגעים והגבלת כמות הקרטונים לקנייה: מחסור בחלב מכה ברשתות השיווק רגע לפני חג הסוכות ● על פי מועצת החלב, "עונת החגים" הנוכחית נחשבת בעייתית במיוחד וזו הסיבה למחסור

התצוגה של רוברטו קוואלי בשבוע האופנה במילאנו, 2019 / צילום: Reuters, Alessandro Garofalo

בניין יוקרה של בית האופנה קוואלי יוקם בדובאי. העלות: 545 מיליון דולר

גורד השחקים בן 70 הקומות ימוקם במרינה של דובאי. בנייתו תתחיל ב-2022, והיא אמורה להסתיים תוך ארבע שנים ● לדברי הבעלים חוסיין סאג'ואני, בית האופנה, שנתקל בשנים האחרונות בקשיים כלכליים, צפוי להתחיל לפעול בענפים נוספים

מטוס אל על בנתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

סערה באל על. על הפרק: צמצום צי המטוסים ופיטורי 1,500 עובדים נוספים

כיום מונה הצי של אל על 45 מטוסים, אולם הנהלת החברה מבקשת להקטין את צי המטוסים משמעותית ולהשאיר בו 29 מטוסים בלבד ● כ-1,500 עובדים הם שישלמו את מחיר ההתייעלות - בנוסף ל-2,000 עובדים שכבר נפרדו מהחברה

ניצן לונברג / צילום: תמונה פרטית

"תרבות הדייטינג בארץ מושפעת מדיסני, אבל עדיין מחפשת את הנורמות שלה"

ניצן לונברג, בת 32 ● דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת אדינבורו, סקוטלנד ● חוקרת את הממשק בין חילוניות לחיפוש אהבה בישראל ● פרויקט מיוחד

הבניין שגוגל צפויה לרכוש. ייפתח מחדש ב-2023 / צילום: Shutterstock, Warren Eisenberg

גוגל תרכוש בניין משרדים בניו יורק תמורת 2.1 מיליארד דולר

מדובר בעסקה הגדולה ביותר בתחום המשרדים בארה"ב מאז שהחלה המגפה ● בוול סטריט ג'ורנל מדווחים כי גוגל כבר שוכרת את הבניין, והיא צפויה לרכוש אותו ברבעון הראשון של 2022 ● שטח הבניין הוא יותר מ-120 אלף מ"ר

מכשיר Portal Go של פייסבוק / צילום: פייסבוק

מצלמה של 12 מגה פיקסל ותמיכה בספוטיפיי: פייסבוק חשפה מוצרים חדשים לשיחות וידיאו

פייסבוק השיקה הערב את הדור השלישי של מכשירי הווידיאו שלה ● המכשירים, שנקראים "Portal", מתחרים באקו של אמזון ובנסט של גוגל ● החברה גם השיקה שירות חדש לעסקים, שיאפשר להם להפיץ את המוצרים שלה לעובדים שלהם

מטבעות דיגיטליים / צילום: Shutterstock

ארה"ב תפעיל סנקציות במאבק נגד דרישות הכופר בקריפטו

ממשל ביידן רוצה לסכל את התשתית הפיננסית הדיגיטלית המאפשרות קיום של מתקפות כופר, שרובן מגיעות מרוסיה

כמעט שנתיים לאחר נסיון ההנפקה: WeWork תמוזג לספאק באוקטובר

חברת החללים המשותפים הודיעה רשמית כי תמוזג לספאק בבורסת ניו יורק סביב 21 באוקטובר ● WeWork תכננה להנפיק ב-2019, אך חזרה בה לאחר ביקורת על הערכת יתר

שרת הפנים איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

"אני מתנגדת לפיקוח על שכר דירה. בניגוד לאירופה, פה יש תרבות של קנייה. ככה זה"

שרת הפנים איילת שקד מודה כי אין טעם לדבר על ירידת מחירים אלא על ייצוב, ומצהירה כי תקים שבעה יישובים חדשים בנגב ובגולן ותשחרר סמכויות לרשויות ולוועדות מקומיות ● האם היא תצליח בריסון שוק הנדל"ן, במקום שקודמיה נכשלו?

ההחלטה של פורד להפסיק את הייצור הפתיעה את המומחים המקומיים / צילום: Associated Press, David Zalubowski

פורד מפסיקה את הייצור שלה בהודו עם הפסדים של 2 מיליארד דולר

שוק הרכב ההודי אינו מבטיח כפי שנדמה: ענקית הרכב פורד מסיימת את היצור שם עם הפסדים תפעוליים של שני מיליארד דולר בתוך 10 שנים ● תורה של פורד מגיע אחרי ג'נרל מוטורס, שעשתה צעד דומה ב-2017 ● המומחים מסבירים: "חברות הרכב האמריקאיות לא מבינות את הנפש ההודית"

אחמד טיבי / צילום: אורון בן חקון

כשככה מתבטאים הח"כים, מה הפלא שמתעורר חשד

בשבוע שעבר קבע כאן עמיתי מוחמד מג'אדלה כי "כשיום כיפור בפתח, לאזרחים הערבים מגיעה סליחה מהאזרחים היהודים במדינה, ולא רק בגלל השבוע האחרון" בשל החשדות שעלו לאחר בריחת האסירים ● למרות שאסור להכליל את כל החברה הערבית, הטענה החמורה הזאת לא יכולה להישאר ללא מענה

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר

"החללית של ההייטק לא יכולה להמריא ולהסתכל למטה על ה־85% שנותרים מאחור"

התקציב יעבור, רפורמת הייבוא לא תפגע בתעשייה כחול־לבן, ומודל החל"ת יצר "תת־תרבות הרסנית" של עבודה בשחור ● שרת הכלכלה אורנה ברביבאי מסבירה איך תשחרר את הכלכלה הישראלית מהחסמים שחונקים אותה, ומדוע היא בעד תוספות הרמטכ"ל לפורשי מערכת הביטחון

שליח וולט / צילום: Shutterstock, Karolis Kavolelis

קריסה ועוד קריסה: וולט לא מצליחה להפוך את המשבר להזדמנות

לא לעולם חוסן: התפיסה של וולט לפיה משברים תדמיתיים חייבים להיענות בשקט מוחלט עד יעבור זעם היא תפיסה ארכאית שלא מתאימה לעידן החדש ● על החברה לפעול בשקיפות, ולקחת אחריות במקרים שבהם זה הדבר הנכון לעשות