גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה בנמל אשדוד שולחים את התבואות לסוף התור

בחברת לוגיסטיקר, שמפעילה את  ממגורת התבואות שבעורף נמל אשדוד, טוענים כי במקום שהמפעל יהיה פעיל חמישה ימים בשבוע, הוא עובד רק יום אחד בממוצע ● הסיבה: העומסים הכבדים בנמל אשדוד

לוגיסטיקר ממגורות / צילום: קוסטה ממן
לוגיסטיקר ממגורות / צילום: קוסטה ממן

בימים האחרונים נתלה שלט שחור וגדול על ממגורת התבואות שבעורף נמל אשדוד, ועליו מילה אחת: מת. את השלט תלו אנשי חברת לוגיסטיקר, שמפעילים את הממגורה מאז 2018, במחאה על העצימות הנמוכה שבה היא עובדת - לטענתם, בשל כשלים בנמל אשדוד.

בימים רגילים הממגורה אמורה להיות עמוסה בתבואה מיובאת, משם היא מועמסת על משאיות בדרך למפעלים שונים, בעיקר באזור הדרום. אלא שעומס כבד של אניות שממתינות לעיתים שבועות מחוץ לנמל אשדוד, והעובדה שאניות לתבואות נמצאות בסוף התור התפעולי, הביאו למצב לא שגרתי שבו מרבית התבואה בישראל נפרקת כיום בנמל חיפה, ואז יורדת לדרום במאות משאיות לכל משלוח.

לפי נתוני איגוד יבואני התבואות, ב-2018 נפרקו בנמל אשדוד 614 אלף טון גרעינים, ב-2019 הכמות ירדה ל-407 אלף, ובשנה שעברה היא ירדה עוד ל-353 אלף. במחצית הראשונה של 2021 נפרקו בנמל אשדוד 124 אלף טון גרעינים בלבד, בעוד שבחיפה נפרקו 1.8 מיליון טון.

נתונים נוספים של לוגיסטיקר עשויים לשפוך עוד אור על המצב, שכמובן גם משפיע על העומס בכבישים. "בחודשים מאי-יוני 2021 נפרקו שתי אניות של 30 אלף טון כל אחת של פולי סויה, המיועדות למפעל סולבר באשדוד. המשמעות היא שכ-1,800 משאיות חצו את מדינת ישראל מחיפה לדרום. לכך יש להוסיף אנייה בהזמנת מפעל אסמי עוז באופקים, שפרקה בחיפה 10,000 טון. המשמעות היא עוד 300 משאיות שנעו דרומה", נמסר מלוגיסטיקר.

"בנמל אשדוד אין רציף ייעודי לפריקת תבואות, דבר המוביל להצבת פריקת התבואות בסוף התור התפעולי בפריקה בנמל. זה גורם לכך שכוח האדם המועסק בנמל אינו מתמקצע בפריקת דגן, ולכן היעילות נמוכה ויש עיכובים", אומר זאב מנצור, מנכ"ל לוגיסטיקר.

לדברי החברה, במקום שהמפעל יהיה פעיל חמישה ימים בשבוע, הם נאלצים לעבוד יום אחד בשבוע בממוצע. הכשל אף הוצג בעבר לוועדת הכלכלה בכנסת, אך המצב לא השתפר.

"המצב בנמל אשדוד בכי רע"

במכתב ששלח השבוע יו"ר ארגון יבואני התבואות, איתי רון, להנהלת נמל אשדוד הוא מציין גם את הכשלים, ודורש הקצאת משאבים גדולה יותר כדי לתקן את המצב. "כפי שידוע לכם, נמל אשדוד הוא הנמל היחידי בארץ שמסוגל לפרוק אניות צובר גדולות מסוג פנמקס בפריקה ישירה. הוא קרוב גיאוגרפית לחצי מכלל הלקוחות, כך שנתח השוק ה'סביר' של הנמל עומד על לפחות 50% מכלל היבוא לישראל.

"נמל אשדוד פרק בחצי הראשון של השנה כ-10% בלבד מכלל מטעני התבואות שיובאו לישראל. יתר המטענים נפרקו בנמלי הצפון ושונעו במשאיות דרומה.

"המצב בנמל אשדוד בכי רע, אניות ממתינות זמן ארוך לכניסה והפריקה איטית. כל האניות שפרקו באשדוד השנה שהו למעלה מ- 15 ימים (גם אנייה עם מטען שיכול היה להיפרק ביום אחד), כשהשיא היה 43.3 ימי שהייה של האנייה Baetta olendorf".

מנמל אשדוד נמסר בתגובה: "דירקטוריון חברת נמל אשדוד אישר קליטת 100 עובדים זמניים לשישה חודשים, לצורך הפחתת היקפי העומסים בנמל. לאחר מו"מ ארוך עם הסתדרות העובדים, הנמל הצליח להגיע להישג חסר תקדים לגיוס 50 עובדים זמניים, ופעל במהירות שיא לגיוסם והכשרתם - עובדים אלו החלו כבר את עבודתם בפועל. חברת נמל אשדוד ממתינה לתשובת ההסתדרות לקליטת 50 עובדים זמניים נוספים שיסייעו לצמצם את התור התפעולי.

"נמל אשדוד מתמודד כמו נמלים רבים אחרים בארץ ובעולם עם ביקושי שיא, הנובעים משיבושים חסרי תקדים בעולם הספנות הימית. הנמל נערך לכך במסגרת אילוציו כגורם עסקי המתחרה בנמלים נוספים בישראל המשרתים את ענף התבואות, ובהם מספנות ישראל, נמל חיפה ודגון".

עוד כתבות

מירי רגב / צילום: רמי זרנגר

מכינה את הקרקע לתפקיד היו"ר? מירי רגב התפקדה להסתדרות

רגב טרם הודיעה אם בכוונתה להתמודד בבחירות להסתדרות שיתקיימו במאי 2022, אך בליכוד מעריכים כי היא מכינה את הקרקע לאפשרות הזו ללא מעורבות נתניהו ● מטעם רגב נמסר בתגובה: "ח"כ רגב ראתה לנכון להתפקד להסתדרות על-מנת לחזק ולתמוך בערכים שההסתדרות מייצגת; את דרכה הפוליטית היא תעשה אך רק בתוך הליכוד"

ביג אילת / צילום: ביג מרכזי קניות

ביג במו"מ לרכישת קניון במונטנגרו ב-95 מיליון אירו

ביג דיווחה שהחברה הבת CEE-BIG B.V מנהלת משא-ומתן מתקדם לרכישת הבעלות המלאה על קניון פעיל במדינת מונטנגרו ● הקניון מניב NOI (הכנסה נטו מפעילות) של כ-7.6 מיליון אירו בשנה

פרויקט בזל של בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV / צילום: 3dvision

במקום בניין מד"א המיתולוגי בבזל: פנטהאוז ב-47.5 מיליון שקל

חברות בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV2, בעלות מבנה המגורים במתחם מד"א בזל בת"א, מכרו בפרויקט דירת פנטהאוז של 381 מ"ר עם גג של 149 מ"ר, באחת העסקאות היקרות ביותר שבוצעו במרכז העיר ● הרוכש הוא ישראלי, אך לא ידועה עדיין זהותו

בנין גב ים הרצליה / צילום: איל יצהר

לקראת עסקה בין בעלי המניות הגדולים בגב-ים? נכסים ובניין ואהרון פרנקל יפעלו להשיג הסכמות

נדחתה בחודשיים אסיפה לבחירת דירקטורים בחברת הנדל"ן, כדי לאפשר הידברות בין צמד בעלי המניות הגדולים בחברה ● נכסים ובניין מבקשת לרכוש את החזקותיו של פרנקל

עודף הייצור יביא למחיקות מלאי פג תוקף ברבעונים הקרובים / צילום: כפיר זיו

חברות הקנאביס מסכמות מחצית: איך מתמודדים עם עודף בכושר ייצור עולמי?

עודף כושר ייצור, חברות שפורצות קדימה ורכישות פוטנציאלית הם רק חלק מהשינויים שעוברות חברות הקנאביס הישראליות ● שירי עדן, מנכ"לית נישות ויועצת לקרן הנאמנות סלע קנאביס: "חברות שביצעו הנפקה משנות את מעמדן"

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבינוי והשיכון זאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הסעיף המפתיע בתוכנית הדיור החדשה של הממשלה

האם ממשלת ישראל מתכוונת להפוך את אתר מפ"י (האגף למיפוי ישראל) למתחרה לאתרי madlan ו-yad2? כך ניתן להבין מפרסום מדיניות הממשלה, לפיו האגף ישכלל את פרסום המידע שלו בתחום שוק שכירות הדירות

הרכב האוטונומי של אפל בנסיעת מבחן בעמק הסיליקון / צילום: Shutterstock, Sundry Photography

שבע שנים אחרי שיצאה לדרך, המכונית האוטונומית של אפל עדיין תקועה

פיתוח המכונית האוטונומית של אפל - פרויקט "טיטאן" - דורך במקום, שבע שנים מהקמתו ● מנהלים בכירים שעורקים, ניסויים לא מוצלחים ושאפתנות יתר משאירים את ענקית הטכנולוגיה הרחק מאחור במרוץ אל עבר הרכב האוטונומי

המערכות של מצרפלס מיועדות בעיקר לתחום האינסטלציה הביתית / אילוסטרציה: Shutterstock

אינרום במו"מ לרכישת פעילות צנרת האינסטלציה של מצרפלס ב-150 מיליון שקל

לאחר השלמת העסקה ימשיך קיבוץ מצר להחזיק ב-100% ממניות מצרפלס, שתיוותר עם פעילות של פתרונות השקיה לחקלאות

שר המשפטים גדעון סער / צילום: תמר מצפי

ועדת שרים לחקיקה אישרה את הרחבת סמכויות בתי המשפט הכלכליים

כעת, סמכויות בתי המשפט הכלכליים יכללו גם עבירות הלבנת הון ומסים ● את הרפורמה יזם שר המשפטים לשעבר אבי ניסנקורן ● שר המשפטים גדעון סער: "מדובר בצעד משמעותי במלחמה בארגוני הפשיעה, בהון השחור ובעבירות הכלכליות"

קובי מימון / איור: גיל ג'יבלי

"לא פועלים לטובת החברה": בעלי מניות מיעוט בפוליגון נגד ילדיו של הטייקון קובי מימון

דורשים החלפת כל חברי הדירקטוריון של חברת הנדל"ן ובהם בעלי השליטה אורי וניר מימון ● פוליגון: "שיקולים זרים שאינם עולים עם טובתה של החברה או של יתר בעלי מניותיה"

מטה גוגל במאונטיין ויו, קליפורניה / צילום: Shutterstock, achinthamb

איך תושבי בני ציון מאיימים על גוגל ולמה הייטקיסטים ישראלים נודדים לטקסס?

מה מניע את ההייטקיסטים הישראלים לעזוב את עמק הסיליקון ולעבור דווקא לאוסטין, טקסס ● וגם החוקרת שגילויה אפשרו את חיסוני הקורונה של פייזר ומודרנה מדברת ● סיכום השבוע שהיה בהייטק

לשכת תעסוקה ת''א / צילום: שירות תעסוקה

המגזר העסקי לליברמן: לפתוח במבצע נרחב של הכשרות מקצועיות

נשיאות המגזר העסקי פנתה הערב לשר האוצר אביגדור ליברמן והתריעה: "תופעה מדאיגה: למרות שמספר המשרות הפנויות עומד על כ-135 אלף משרות (זהו שיא של כל הזמנים) לאחר פתיחת המשק, רמת האבטלה יורדת בקצב איטי"

נכס של סקייליין בארה''ב / צילום: מצגת החברה

עסקת ענק לסקייליין: מוכרת את רוב נכסיה בקנדה בכ-530 מיליון שקל

החברה הבת של מישורים צופה רווח של 25-35 מיליון דולר קנדי (63-87 מיליון שקל) מהמכירה ● על העסקה: "מעניקה נזילות משמעותית שתאפשר לסקייליין לממש את האסטרטגיה המוצהרת שלה - לעצב מחדש את מיקוד השקעות ופעילות החברה מאתרי נופש וקרקעות - לבתי מלון"

קרנות הנאמנות השתקמו מנזקי הקורונה? / צילום: Shutterstock, Elle Aon

מעבר מהיר בין הבנקים יוצא לדרך: מתי זה משתלם ואיך זה יעבוד?

רפורמת ניוד חשבונות הבנק תצא השבוע לדרך. המתנגדים טוענים שהיא לא תגדיל את אחוז המעבר בין הבנקים השונים, אבל כך או כך - היא תיתן ללקוחות כוח מיקוח ● אז איך זה יקרה בפועל? גלובס עושה סדר

מה אפשר לקנות ב־1.6 מיליון שקל באזור הצפון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-1.6 מיליון שקל באזור הצפון

בית בהרחבה של קיבוץ אשדות יעקב, בית ביישוב הקהילתי גבעת אבני ובתים פרטיים בקריית שמונה ובצפת

אלעד טנא / צילום: איל יצהר

אחרי 6 שנים ללא איוש: זה ראש מערך ההסברה הלאומי החדש

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע על מינויו של סמנכ"ל וראש חטיבת הדיגיטל בתאגיד השידור הציבורי אלעד טנא לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי ● כניסתו של טנא לתפקיד מגיעה על רקע עזיבתו של יועצו של בנט משה קלוגהפט שעוזב לטובת ניהול קמפיינים בחו"ל

רותם אזולאי, יועץ משכנתאות / צילום: ליז אביטן

"משבר הקורונה רק הוביל לעלייה במספר רוכשי הדירות ומי שמבקשים משכנתה באזור שדרות"

רותם אזולאי, בעל רותם משכנתאות, תושב שדרות ● "באזור שלנו מגיעים עם הון עצמי נמוך יותר ואז לוקחים משכנתה גדולה יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אייל הנדלר, מנכל חברת כנען נדלן / צילום: איל יצהר

"המחירים במכרזי הקרקעות מטורפים. יזמים עוד ייתקעו עם דירות"

אייל הנדלר, יו"ר קבוצת כנען המתמחה בהתחדשות עירונית, חושב שהמשבר בענף הנדל"ן הוא תוצאה של הזנחה ממשלתית ארוכת טווח, ושעד שלא יתייחסו למצב כמשבר לאומי, לא יימצא לו פתרון • "השאירו את הענף לשוק החופשי שהוא מצומצם, ואת המנגנון של משרדי השיכון והפנים בידי עסקנים"

מהנזק שגורמת אינסטגרם לנערים ועד להנחות הסלב: תחקיר ענק חושף את הסודות האפלים של פייסבוק

תחקיר מהדהד של וול סטריט ג'ורנל מציג איך מכופפת הרשת החברתית את הכללים עבור משתמשים בעלי פרופיל גבוה, כיצד הסתירה מידע שקושר בין פגיעה נפשית בצעירים להתמכרות לאינסטגרם ואיך משמשת הפלטפורמה בידיעתה לסחר בבני אדם ולהזמנות של רצח ● סגן נשיא בפייסבוק: "מבינים את האחריות של תפעול פלטפורמה גלובלית. המאמרים הכילו טענות שגויות"

קיבוץ גבע / צילום: שלומי יוסף

רצו (טורבינות) רוח, קצרו סופה: תביעת ענק נגד קיבוץ גבע

חברות האנרגיה המתחדשת EDF ו-Blue Sky Energy הגישו תביעת פיצויים בסך 52 מיליון שקל בגין שינוי בעמדת חברים באגודה השיתופית של קיבוץ גבע, כך שפרויקט להקמת טורבינות רוח בשטחי הקיבוץ יסוכל ● התביעה הוגשה לאחר שהליך גישור שהתקיים בפני השופטת בדימוס הילה גרסטל נכשל