גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המלחמות הפנימיות בליכוד עולות מדרגה, וגם הפסימיות לגבי הפלת הממשלה

בליכוד מעריכים שהממשלה תצליח לשרוד לאורך זמן, כך שיש זמן למלחמות פנימיות: הפעם היה זה חיים כץ שקרא תגר על מנהיגותו של נתניהו ● ובנתיים, רה"מ נפתלי בנט לבד, ולמרות האידיליה שמשדרים בממשלה נדמה שכל אחד מהשרים פועל בנפרד בלי לייצר דיאלוג

בנימין נתניהו נואם בכנסת השבוע / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת
בנימין נתניהו נואם בכנסת השבוע / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

"אנא, שרים מתבקשים להגיע".
"תדאגו שהח"כים יהיו נוכחים במליאה כשרה"מ מדבר".
"תכניסו את כולם, זה נראה ריק".

רצף ההודעות הבהולות הללו שוגר ביום שני השבוע בקבוצת הנהלת הקואליציה על ידי אנשי ימינה כשהחל דיון 40 חתימות שיזמה האופוזיציה בנושא המדיני-ביטחוני. חברי הכנסת טפטפו פנימה, בזמן שחברי ימינה הפגינו נוכחות מלאה מרגע הצגת הנושא במליאה כלקח מהדיון הקודם, אז נאם בנט כמעט לבדו, בלי שאפילו חברי מפלגתו הדלה היו שם כדי לגבות אותו מול האופוזיציה.

בנט לבד. הוא לבד בדיונים במליאה. לבד בדיוני הקורונה ולבד גם בישיבות הממשלה. הניסיון לייצר תמונת מצב של עבודה הרמונית בממשלה, זז הצדה כשהאמת נחשפת: השרים וראש הממשלה לא עובדים ביחד, כל אחד חולש על ממלכתו ועליה בלבד, והדרישה הבסיסית כמו שהציג אותה אצלנו ליברמן בראיון בשבוע שעבר היא אחת - שלא יתערבו לו. להם. כאשר כל אחד מנהל את חלקת האלוהים שלו בלי לייצר דיאלוג ושומו שמיים ויכוחים - לא באמת מתקיימת ממשלה ולא מתנהלת מדינה.

נקודת האור

דרישת ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד לשדר את המסר "באנו לעבוד" בכל ישיבת סיעה של יש עתיד לא הולמת את תפקוד הממשלה בפועל. אמנם בתחילת השבוע עבר תקציב לאחר שנה וחצי בלי (ולא שלוש שנים כפי שטעו לומר לפיד ובנט). את המשימה הזו הציב שר האוצר בראש סדר העדיפויות ולכן אף הוא לא הגיע לדיוני קבינט הקורונה לעומת קודמו, למרות שאין חולק על ההשפעה הקריטית של ניהול המגפה על הכלכלה הישראלית.

נקודות האור של הקואליציה השבוע בכל זאת עברו דרך אישור התקציב בשלב הראשון בממשלה כשרוב השרים איתם שוחחתי השבוע הבהירו כי למרות המחלוקת סביב חלק מהרפורמות ובראשן החקלאות - הוא יעבור גם בכנסת בנובמבר. אנשי הלובי החקלאי שהסתובבו השבוע בכנסת הודו כי לא האמינו ששרי העבודה וכחול לבן יתנו לרפורמה לעבור כפי שהיא, ויותר מכך שהניסיון לרכך את הרפורמה מול ליברמן כמעט בלתי אפשרי.

הצלחה נוספת שנזקפה לזכות הקואליציה הייתה במינוי אנשיהם לוועדות המינויים לשופטים והדיינים שנערכה מאחורי פרגוד. שתי אלו טוענים בקואליציה מלמדות על הדבק שצפוי להחזיק את הממשלה קדימה.

ישיבת הממשלה השבוע לאחר אישור התקציב / צילום: עמוס בן גרשום, לע''מ

דיוני קבינט חסרים

לקראת סוף השבוע נחשף כי לפיד, מ"מ יו"ר קבינט הקורונה, אינו נוכח בדיוני הקבינט מאז שכונס עם כינון הממשלה. את מקומו העביר לשר התיירות ממפלגתו יואל רזבוזוב בטענה כי ענייני הקורונה אינם נוגעים למשרדו - משרד החוץ. אך ללפיד בפועל אחריות ניהולית על למעלה ממחצית מהממשלה, הוא נושא בתפקיד גם בקבינט שאת דיוניו הוא מסרב לפקוד.

בממשלה הקודמת, זו שהוא בא לשנות, החליפי בני גנץ היה יושב בכל דיון, מתווכח מרה עם ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו וסיכומים היו מחולצים רק אחרי דיונים ארוכים וויכוחים חוצי גזרות. אגב, גם שר החוץ לשעבר גבי אשכנזי ישב בדיוני הקורונה למרות שלטענת לפיד למשרד החוץ לכאורה אין עניין בהם. האם העובדה שאין ויכוחים בקבינט הקורונה על מגפה שמשפיעה כלכלית-בריאותית על המדינה כולה היא לטובת האזרח בקצה? שההחלטות מתקבלות בלי שנשמעת עמדתם של כל נושאי האחריות בפני האזרחים?

אבל אם בכל זאת ניהול מגפה זה כן עניין לממשלה מתפקדת עם שר החוץ ושר האוצר, בכל זאת לשניהם יש מקומות בקבינט, יש שרים בממשלה שטוענים כי השניים מנסים פשוט לברוח מאחריות. רגע לפני שנדרש להכין שוב את המדינה לסגר, נראה שהבכירים ביותר מבקשים להותיר את בנט בחזית מקבלי ההחלטות כדי לקבל את ההחלטות הקשות ולשאת בביקורת הציבורית. לבד.

סגר על השולחן

קשה מאוד לחשוד בכך שראשי המפלגות בקואליציה לא עוקבים בדריכות אחר נתוני המגפה ולכן לא ברור למה שר הבריאות בעצמו חושש לומר את המילה סגר, והיתר מבהירים פעם אחר פעם במילותיו של בנט עצמו כי "סגר זה לא תוכנית עבודה". אך כשמספר החולים מכפיל את עצמו בכל שבוע, מספר החולים קשה עולה בהתמדה ואיתו גם מספר המתים מהמגפה - אין מנוס מהתוכנית שהוכיחה את עצמה לבלימת המגמה. לצורך השוואה, אם בתחילת יוני עמד מספר המתים על בין 0-2 ביום, בתחילת אוגוסט זינק מספרם לעשרה באחד הימים.

בימינה טענו השבוע כי "בנט היה הראשון שלקח החלטה לחסן חיסון שלישי בכל העולם". אך גם אם חיסון הייתה תוכנית העבודה של בנט הוא הגיע אליה מאוחר מדי ונתוני התחלואה עדיין לא עוברים למגמת שיפור. בממשלה הודו השבוע כי הם נמנעים מלהשית הגבלות עכשיו כי "ממילא בסוף נצטרך סגר בחגים כדי לעצור את ההדבקה". זה לא מנע משרים דוגמת השר ניצן הורוביץ או יועז הנדל לפרסם הודעה מתחמקת לעיתונות: "אנחנו לא סוגרים את המדינה בפאניקה בתקופת הקיץ.. ואם מספר החולים קשה יטפס ניאלץ להטיל מגבלות שסופן אולי גם יהיה סגר".

בממשלה לא מתרשמים מהווטו של שרת החינוך יפעת שאשא ביטון נגד חיסונים בבתי הספר ומכינים כבר תוכנית חלופית לחסן בתיכונים באמצעות הרשויות המקומיות כדי להגביר את מגמת ההתחסנות בקרב צעירים, לצד האצת החיסונים לגיל השלישי. אם יצליחו לעבור את הגל הנוכחי של הקורונה, לבלום את התפתחות המגפה ולהעביר תקציב - נותרה רק החזית הביטחונית, זו שמתפתחת בינתיים ברקע, ועשויה להפוך את תחזיות הישרדות הממשלה - קודרות יותר.

בליכוד פסימיים

בליכוד העריכו השבוע בפסימיות מה שהממשלה עוד עשויה להשלים את ימיה, מה שהותיר די זמן גם למלחמות פנימיות. הפעם היה זה חיים כץ שקרא תגר על מנהיגותו של נתניהו והביס אותו בבחירת מועמד הסיעה לבחירות לוועדה למינוי שופטים. נתניהו הודיע לחברי מפלגתו כי עליהם לתמוך בקרן ברק, כץ לא אהב את העובדה שנתניהו מחליט לבד ושלח את אורלי לוי אבקסיס להתמודד מולה, וגם ניצח.

עוד קודם לכן ביקשו מנתניהו בסיעה שלא לבחור צד בין המועמדות מטעם הסיעה. נתניהו אף זיהה את המשבר המתגבש וזימן את כץ לשיחה אצלו שלא נענה להפצרות. נתניהו יידרש לפני שהוא מסתער חזרה למאבק על ראשות הממשלה לחזור לעבוד מול חברי מפלגתו, אלו שהתעלם מהם בשיטתיות כל עוד היה ראש ממשלה ונדרש אליהם רק ברגעי משבר. הוא יכול להתנחם בעובדה שלמרות שבליכוד יש המון טוענים לכתר, ברגע האמת אף אחד מהם לא מתראיין גם היום נגדו בפנים גלויות, כלומר עדיין אין לו יריבים מוחשיים ו"גורמים" כידוע לא יכולים להתמודד בפריימריז.

עוד כתבות

משרדי אוורגרנד בשנזן, סין / צילום: Shutterstock, hxdbzxy

למה אוורגרנד הסינית קורסת דווקא עכשיו ומה הסיכוי שתפיל את השווקים בכל העולם?

אף שבתחילת כהונתו ציפו מנשיא סין לקדם כלכלה חופשית יותר ולשחרר רגולציה, בפועל הוא דווקא מטיל מגבלות הדוקות מאוד על עסקים ● אחת הנפגעות היא ענקית הנדל"ן אוורגרנד ● האם קריסה של אוורגרנד תכניס את הכלכלה העולמית לסחרור מסוכן?

המלצות האזנה

כוכב הראפ הספרדי והזמרת שדיוויד בואי סימן כהבטחה: חמישה אלבומים שכדאי לכם לשמוע

המוזיקה שתאפשר לכם להתרכז בעבודה, אלבום שלישי ללורד והופעת הג'אז משנות השבעים שתמיד כיף לחזור אליה ● המלצות מוזיקה

עובדי אופטימוב / צילום: אופטימוב

תוכנת השיווק לקמעונאות והימורים אופטימוב גייסה 75 מיליון ד'

חברת אופטימוב מפתחת תוכנה ליצירה וניתוח של קמפיינים שיווקיים ומשרתת בעיקר אתרי קניות והימורים ברחבי העולם ● במקביל להשקעה, מכרה קרן IGP הישראלית את כל החזקותיה באופטימוב בסכום מוערך של 100 מיליון דולר

שלט רשות המיסים / צילום: איל יצהר

נקיטת הליכים פליליים נגד בעלי חברות ארנק היא צעד קיצוני ומוגזם

ברשות המסים החליטו להפעיל את התותחים הכבדים במאבק נגד בעלי חברות הארנק ● אלא שכשהרשות נוקטת הליכים פליליים נגד מי שהפרו לכאורה הוראות חדשות שעדיין לא הוטמעו כראוי – חרף יכולתה לנקוט אמצעים פוגעניים הרבה פחות אך אפקטיביים בערך באותה מידה – מדובר בהפעלת כוח מופרזת

ישיבת קבינט הקורונה / צילום: קובי גדעון-לע''מ

ההבטחה שהופרה וסיבוב הפרסה: בנט מבין שבקרב מול משרד הבריאות כולם מפסידים

אחרי הספר המדובר והסיסמה "לא קורונה לא מעניין" ראש הממשלה לא יכול לאפשר לעצמו להיכשל בהתמודדות עם המגפה ● בינתיים, הוא נאחז בחיסון השלישי בניגוד לעמדת קבינט המומחים, שהתריע כי אפקט הבוסטר נבלם ● וגם: הוויתורים שימינה מוכנה לעשות בחיזור חסר הסיכוי אחרי המפלגות החרדיות

אייפון 13 / צילום: צילום מסך

קיבלנו את האייפון החדש ל-24 שעות. אלה המסקנות

אפל חשפה את האייפון החדש שלה לפני שבועיים, עם שיפורים במצלמה, חיזוק לסוללה ועם תמיכה במערך השבבים המתקדם של אפל ● האם שווה להשקיע בו, כמה הוא יעלה, ומתי יהיה אפשר לקנות אותו?

חיסונים של פייזר לקורונה / צילום: Shutterstock, Jeppe Gustafsson

פייזר הגישה ל-FDA את מלוא המידע על הניסוי בחיסון ילדים בני 5 עד 11

החברה צפויה להגיש בקשה לאישור החיסון בשבועות הקרובים, ועל פי הערכות ה-FDA צפוי לאשר אותו בעוד כשלושה חודשים

חיסון לקורונה בתחנת מד''א / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

סנקציות כלכליות הן הפתרון לטרלול החיסונים

עלינו להבהיר למתנגדי החיסונים כי הם לא יהיו זכאים למימון ציבורי במקרה שיזדקקו לאשפוז ● זכותם לבחור לא להתחסן ולבחור לשלם עבור ביטוח בריאות פרטי - יש חיסונים, הם עובדים, ואת המסים שכולנו משלמים רצוי להקצות לטובת מוצרים ושירותים ציבוריים שאינם כוללים טיפול רפואי במתנגדי החיסון

אבראהים ראיסי, נשיא איראן / צילום: Reuters, Majid Asgaripour/WANA

יו"ר ועדת החוץ של איחוד האמירויות: "איראן לא באחריותה של ישראל בלבד"

ד"ר עלי ראשיד אל נועיימי, יו"ר הוועדה להגנה, פנים ויחסי חוץ במועצה הפדרלית הלאומית של האיחוד, מזהיר בראיון לגלובס מפני חזרה להסכם הגרעין ומאשים כי הקהילה הבינלאומית שלא נאבקת במשטר הרצחני באיראן אלא מאפשרת לו להתקיים ולשמור על יציבותו ● "הסכם הגרעין נתן להם אור ירוק"

פודקאסט / צילום: Shutterstock

הכירו את היוסיין בולט של הפודקאסטים העסקיים

לג'ון לי דומאס נמאס לשמוע אנשי עסקים מדברים למשך שעתיים על נושאים שמדי פעם לא רלוונטים ליזמים צעירים, אז הוא עשה פודקאסט משלו: מקיף, קצר, ולעניין ● ביקורת פודקאסטים

דירה להשכרה / איור: ליאב צברי

ההחלטה שלא השתנתה כבר כמעט 30 שנה: האם נכון להעניק פטור ממס על שכר דירה?

העלייה מברית המועצות הובילה את המדינה להעניק פטור ממס לבעלי דירות להשכרה ● אבל מאז עברו 30 שנה, ההצדקה כבר אינה קיימת, והמדינה ממשיכה לאבד הכנסה פוטנציאלית של מיליארדי שקלים בשנה ● מה אומרים המומחים, והאם הלחץ של רשות המסים יצליח יותר בחוק ההסדרים הבא

גלישה בסאפ / צילום: Shutterstock

לעשות שפגט ב־30 יום ולייעל את הריצה: מה יעשה את הספורט שלנו כיף ומאתגר יותר?

איזו אפליקציה תלמד אתכם לעשות שפגט, איזה סאפ יתאים לכם יותר ולמה, ואיך תהפכו את הריצה להרבה יותר יעילה ומהנה ● המלצות ספורטיביות במיוחד

המלצות ספרות / צילום: Tom Hermans / unsplash

עיון, פרוזה וגם שירה: ספרים שאנשי מערכת גלובס אוהבים וממליצים

ספר על האנשים שבשוליים, סיפורים מקו החזית של חקר המוח, כלת פרס נובל לספרות שכתבה ספר מתח וגם 3 ספרי שירה ששווה לשים אליהם לב

המלצות אפליקציות / עיצוב: גלובס

לשחק אותה מבינים ביין ולעצב כמו גרפיקאי: האפליקציות שישדרגו את חייכם

ניהול משימות, אלטרנטיבה לוואטסאפ וגם אניני טעם שיעזרו לכם לבחור יין לחגים ● המלצות על אפליקציות שיהפכו את החיים שלכם לקצת יותר קלים

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: עמוס בן גרשום - לע''מ

"שתי מגפות מסכנות את העתיד": ראש הממשלה בנט נאם בעצרת השנתית של האו״ם

ביומה האחרון של העצרת הכללית של האו"ם נאם נפתלי בנט לראשונה מאז נבחר לראשות הממשלה ● נאומו של ראש הממשלה בנט נמשך כ-20 דקות ועסק בין היתר במשבר הקורונה ובגרעין האיראני: ״תוכנית הגרעין של איראן הגיעה לקו פרשת המים, וכך גם הסבלנות שלנו״

המלצות ספרי ניהול

את הבלתי אפשרי נעשה היום ואת הקשה נשאיר למחר: המלצות לספרי ניהול, התפתחות וצמיחה

איך לגדול ולהתפתח כמו ילדים, איך להנדס ולנצל לטובה את האוטומט שמנהל אותנו ומה אפשר ללמוד מיחידות עילית לניהול עסקי ולחיים בכלל

שלט בחירות של מפלגת AfD / צילום: Associated Press, Martin Meissner

חברה בדיונית הצליחה להפיל בפח את הימין בגרמניה במהלך הבחירות

"המרכז ליופי פוליטי" הקים חברה בדיונית שהציעה למפלגת הימין הקיצונית "אלטרנטיבה לגרמניה" לחלק פליירים לקראת הבחירות במחיר נמוך ● עשרות סניפים של המפלגה נעתרו, והפליירים נזרקו ● קולקטיב האומנים הסתבך בעבר כשהציב חבית גדולה עם אפר של קורבנות שואה מול הרייכסטאג

יותר ויותר חברות הופכות לחדי קרן ומציפות את עמק הסיליקון הישראלי במזומנים / צילום: Associated Press, Wade Payne

הדיון על מתעשרי ההייטק הישראלי הגיע ל"וול סטריט ג׳ורנל"

אולף שולץ העניק בעבר ראיון בלעדי לגלובס. זה מה שהוא חושב על ישראל ● מה קצב דעיכת רמת הנוגדנים בחיסון לקורונה בגוף והאם היא נעצרת בשלב מסוים ● איך איבדו רוכשי מכוניות פרטיות את כוח המיקוח? ● רשת מלונות הלואו קוסט החדשה שמגיעה לת"א ועוד ארבעה סיפורים מהחג

ריאן ברסלו / צילום: באדיבות Bolt

החברה שלו כבר שווה 4 מיליארד דולר, ויש לו בשורה לעובדים: "עוברים ל-4 ימי עבודה בשבוע"

ריאן ברסלו, מנכ"ל ומייסד של חברת הפינטק בולט, מצייץ את השיעור החשוב ביותר שלמד לאורך הקריירה שלו: הדרך הנכונה לטפס לפסגה היא להשקיע בעובדים ● ברשימה של חמישה עקרונות מנחים, ברסלו מציע מהפכה אמיתית בשבוע עבודה של ארבעה ימים ● מה הסיכויים ששבוע העבודה בישראל יקוצר?

פטרול אמריקאי בקאבול, אפגניסטן ב־2019 / צילום: Associated Press, Hoshang Hashimi

אחרי 20 שנה ו-15 טריליון דולר: מה אמריקה השיגה במלחמותיה?

בסוף החודש עזבו אחרוני החיילים האמריקאים את אפגניסטן ומלחמת "עשרים השנים" בטרור הגיעה לסיומה, באופן רשמי לפחות ● זו הזדמנות טובה לשאלות וסיכומים: מה קנו לארה"ב הטריליונים שהושקעו בצבא ובביטחון מאז תחילת המאה ה-21, ואיך ולמה תקציב הביטחון האמריקאי מתנפח בזמן שהאימפריה לא יכולה להרשות לעצמה את ההוצאה?