גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

במה ממשלת השינוי רושמת הפסד לקודמתה והנתון הלא מחמיא של שר האוצר ליברמן

ממשלת בנט קיבלה ציונים גרועים יותר מהממשלה שהחליפה, אך גם ציוני האופוזיציה הורעו ● שר האוצר החדש עקף את ראש הממשלה היוצא בכמות הבדיקות שלו, וקיבל ציון שלילי בכולן ● וגם: למה אנחנו נותנים כל כך הרבה ציונים של "לא נכון" ו"לא נכון ברובו"?

ליברמן טעה יותר מכולם. סיכום בדיקת העובדות תשפ''א / צילום: שלומי יוסף
ליברמן טעה יותר מכולם. סיכום בדיקת העובדות תשפ''א / צילום: שלומי יוסף

שנת תשפ"א שמסתיימת כעת הייתה שנה נדירה יחסית בפוליטיקה הישראלית. הממשלה התחלפה, וראש הממשלה הקודם, יחד עם שרים בכירים רבים, הוגלו לספסלי האופוזיציה שאותה הם כבר בקושי זוכרים. מנגד, הממשלה החדשה אוישה בפוליטיקאים רבים שהפכו לשרים לראשונה בחייהם, או לאחר תקופה ארוכה בה נעדרו משולחן הממשלה.

התמורות הללו סיפקו לנו הזדמנות טובה לבחון אותם, וגם את עצמנו. האם חברי הממשלה החדשה מדייקים יותר בדבריהם בהשוואה לחברי הממשלה הקודמת? האם אנחנו המשכנו לשים דגש על בדיקות של חברי הממשלה, האחראים המרכזיים, לטוב ולרע, לנעשה כאן, והנחנו בצד את גיבורי האתמול שהפכו לח"כים מן השורה?

ציוני הקואליציה והאופוזיציה

נתחיל בעובדות היבשות, ואחריהן ההסברים והסייגים. הממשלה הקודמת בראשות נתניהו וגנץ כיהנה במהלך חלק הארי של השנה העברית החולפת. במהלך תקופה זאת ערכנו 81 בדיקות, שב-44 מתוכן (54%) הוקדשו לקואליציה. מתוך האמירות הללו, כ-60% קיבלו ציון שלילי, והשאר זכו לציון חיובי או ניטרלי.

ואיך נראים הדברים לאחר כניסתה של הממשלה החדשה? כאן המדגם הוא קטן בהרבה, אבל הממצאים מראים כי מתוך 33 בדיקות, 18 הוקדשו לקואליציה (53%). דומה למה שהיה קודם לכן. לעומת זאת, בכל הנוגע לציונים של הממשלה חל שינוי משמעותי לרעה: מתוך 18 הבדיקות 76% זכו לציון שלילי. מה אפשר ללמוד מכך? קודם כל שאם למישהו היה ספק, גם בממשלה החדשה לא יושבים צדיקים. אבל אחרי הקביעה הדי טריוויאלית הזאת, אנחנו נאלצים לעבור לשלב הסייגים.

ראשית, במקביל לתוצאות הגרועות יותר של הממשלה, חלה הרעה גם בתוצאות של האופוזיציה. אצל האופוזיציה הקודמת 57% מהאמירות קיבלו ציון שלילי, מעט פחות מהממשלה הקודמת. ואילו אצל האופוזיציה הנוכחית, הציונים השליליים גבוהים יותר מאלה של הממשלה, ועומדים על 81% מהבדיקות.

שנית, תקופת הדגימה, גם של הקואליציה החדשה וגם של האופוזיציה החדשה, היא קצרה מאוד, וכוללת כאמור 33 בדיקות. ושלישית, העובדה שהשינוי לרעה חל במקביל בשני אגפי הכנסת, עשויה להעיד על כך שהשיח כולו השתנה לאחרונה, וכולל יותר אמירות עובדתיות וחד משמעיות שאותן קל לנו יותר לנתח בכלים של המשרוקית (למשל, דיון על תקציב המדינה שלא התקיים בתקופת הממשלה הקודמת). זאת, לעומת טיעונים אמורפיים ומוערפלים יותר בתקופה הקודמת.

הפוליטיקאי: ליברמן בהובלה לא מחמיאה

הפוליטיקאי שהכי הרבה אמירות שלו נבדקו על ידינו במהלך השנה החולפת הוא אביגדור ליברמן. שר האוצר מוביל בפער גדול על הבאים אחריו, והתוצאות בהחלט אינן מחמיאות עבורו. שמונה אמירות של ליברמן נבדקו - שש כח"כ מהאופוזיציה ועוד שתיים כשר - וכולן קיבלו ציונים שליליים. מחצית מהאמירות זכו לציון "מטעה". ההתבטאויות עסקו בנושאים מגוונים: שתיים נגעו לחרדים, שתיים לענייני תקציב (אחד כח"כ ואחד כשר אוצר) ושתיים לקורונה.

במקום השני נמצאים שניים: אחד מתבקש, והשנייה מפתיעה. המתבקש הוא ראש הממשלה לשעבר וראש האופוזיציה כיום בנימין נתניהו. חמש אמירות של נתניהו נבדקו על ידינו במהלך השנה, וגם כאן בכל המקרים הציון היה שלילי. ארבע מהאמירות נאמרו על ידו כראש ממשלה, והאחרונה כראש אופוזיציה כשתקף את התנהלות ראש הממשלה בנט בקורונה. לנתניהו מצטרפת גם שרת התחבורה החדשה, מרב מיכאלי, שגם לה חמש אמירות שנמצאו ראויות לבדיקה. שלוש מהאמירות הן מתקופתה באופוזיציה, ושתיים מהן זכו לציון חיובי. שתי הבדיקות האחרונות הן מתקופתה כשרה, ושתיהן זכו לציון שלילי. אחת מהן נגעה ישירות לתפקידה כשרת התחבורה וזכתה לציון "לא נכון ברובו".

   

עוד כיכבו עם ארבע בדיקות כל אחד, השר לשעבר יובל שטייניץ (רק אחת מהן זכתה לציון שלילי), והשר זאב אלקין (שתי אמירות עם ציון שלילי).

המפלגה: הליכוד וכל השאר

המפלגה שהכי הרבה התבטאויות שלה נבדקו היא הליכוד. זה כמובן מתבקש על רקע העובדה שמדובר בסיעה הגדולה ביותר, בפער גדול, בשתי הכנסות האחרונות, וגם במפלגת השלטון עד לחילופי הממשלה. מתוך 47 האמירות של חברי המפלגה 30 (קצת פחות משני שלישים) קיבלו ציון שלילי, ו-5 בדיקות (כ-11%) ציון חיובי. מלבד נתניהו ושטייניץ, שכבר הזכרנו, בלטו כדוברי המפלגה גם אמיר אוחנה (שני ציונים חיוביים ואחד ניטרלי) ואלי כהן (שני ציונים ניטרליים ואחד חיובי).

 

המקום השני הוא מעט מפתיע יותר, אם מתעלמים ממי שהכתרנו כבר כח"כ הנבדק ביותר. ישראל ביתנו, עם 7 מנדטים בשתי הכנסות האחרונות, הייתה אחראית ל-12 בדיקות. אף טענה של חברי המפלגה לא קיבלה ציון חיובי, ושתיים קיבלו את ציון הביניים "חצי נכון".

ומה עם המפלגות מאגף השמאל-מרכז? באופן מפתיע יש עתיד אחראית רק ל-8 בדיקות שביצענו בשנה העברית (75% ציון שלילי). מקדימות אותה העבודה (11 בדיקות, 64% שלילי) ומרצ (9 בדיקות, 44% שלילי). ימינה, המפלגה ממנה מגיע ראש הממשלה הנוכחי, סיפקה חומר לחמש בדיקות (80% מתוכן זכו לציון שלילי).

הנושא הנבדק ביותר: הקורונה

השנה האחרונה הייתה רצופה התרחשויות: בחירות רביעיות שהביאו בסופו של דבר למהפך שלטוני, קואליציה שכמותה לא הייתה כאן מעולם בראשות ראש ממשלה שמגיע ממפלגה בת שישה מנדטים, מבצע שומר החומות בעזה והתלקחות בערים המעורבות בישראל. אבל כל הנושאים הללו נותרו מאחור אל מול הנושא המרכזי בישראל ובעולם כולו - הקורונה. 24 התבטאויות שנבדקו עסקו באופן ישיר בנושא, ועוד ארבע נגעו בו בעקיפין, כך כרבע מהבדיקות שלנו בשנה העברית החולפת עסקו במגפה העולמית.

נושאים פופולריים נוספים היו אמירות שנגעו לנושאים כלכליים (15 בדיקות), אמירות שנוגעות לחברה הערבית (9 בדיקות), לחברה החרדית (7), לנושאי חוץ וביטחון (6) ולהתנחלויות (5). חלק מהבדיקות שנספרו קשורות לשני נושאים או יותר.

 

הציון הפופולרי: לא נכון ברובו

שני הציונים הנפוצים ביותר בפער גדול הם "לא נכון ברובו" (30 בדיקות) ו"לא נכון" (29 בדיקות). הציונים הללו הופיעו בכמחצית מבדיקות המשרוקית השנה, ואליהם צריך להוסיף גם את הציון "מטעה" (16 בדיקות). זאת הזדמנות טובה להסביר, ואולי להכניס להקשר נכון את כל הסיכום השנתי שלפניכם.

מטבע הדברים, אין באפשרותנו לבדוק כל אמירה עובדתית של פוליטיקאי. גם את האמירות שכן נכנסות לתהליך של בדיקה צריך לסנן לפי פרמטרים שונים, ואחד המרכזיים שבהם הוא רמת העניין לציבור בעובדה שנכללת באמירה. המשמעות היא שאמירות עובדתיות נכונות, אך בנאליות, או חסרות עניין לציבור מסיבה אחרת, לא יגיעו לכדי בדיקה. יתרה מכך, לאור העבודה שהבדיקות שלנו נסמכות על נתוני ממשלה רשמיים, כששר מציין נתון מסוים ולאחר בדיקה מתברר שהוא אכן התבסס על נתוני המשרד שלו, בדרך כלל לא נפרסם בדיקה בנושא, מכיוון שזהו המובן מאליו.

 

כל זה כדי לומר שצורת העבודה שלנו נותנת עדיפות בולטת לפרסום של אמירות לא נכונות, או מטעות, שבהן מטבע הדברים יש בדרך כלל עניין לציבור, ולו כדי למנוע מטעות עובדתית להשתרש בשיח. אם פרסמנו במהלך השנה החולפת 75 בדיקות כאלה (65% מהבדיקות) זה לא אומר בהכרח שרוב האמירות של הפוליטיקאים שלנו היו שגויות או מטעות. זה כן מוכיח שמצאנו לפחות 75 מקרים שבהם היה צורך ועניין ציבורי לתקן את האמירות שנשמעו בכלי התקשורת המרכזיים.

ספק האמירות הבולט: הרדיו

האמירות שאותן אנחנו בודקים נאספות באמצעות מערך של קשבים שמנטרים את תוכניות האקטואליה המרכזיות בכלי התקשורת המרכזיים. במהלך השנה החולפת 24 מהאמירות הגיעו מתוכניות שמשודרות בגל"צ (התוכנית הבולטת היא "נכון להבוקר" עם חמש אמירות), ו-17 מכאן ב' (9 מתוכן מהתוכנית "הבוקר הזה"). עוד בלטו: רשת 13 (13 אמירות) רדיו 103FM (11 אמירות) וקשת 12 (10 אמירות). 17 מהאמירות הגיעו מפרסומים של הח"כים עצמם, או של המפלגות, ברשתות החברתיות (11 מטוויטר ו-6 מפייסבוק).

עוד כתבות

מוטי בן משה / צילום: יריב כץ - ידיעות אחרונות

מוטי בן משה מתכוון להגיש הצעת רכש לגלובל פאוור - לא בטוח שיהיה מי שימכור

ההצעה הצפויה היא חלק ממאבק שמנהל בן משה על השליטה בתחנת הכוח IPM בבאר טוביה, מול קרן התשתיות קיסטון ● לקיסטון ולאהוד בן ש"ך, בעלי המניות הגדולים האחרים בגלובל פאוור המחזיקה בתחנת הכוח, הסכם בקשר עם מניותיהם בחברה

שר הבריאות, ניצן הורוביץ / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הממשלה אישרה במשאל טלפוני את טיוטת החוק שיאפשר שימוש באיכוני שב"כ למעקב אחרי חולים באומיקרון

בהצבעה על החוק, בדומה לדיון שנערך בממשלה ביום ראשון, התנגדו השרים אלי אבידר, אורנה ברביבאי, יפעת שאשא ביטון וגדעון סער ● טיוטת החוק קיבלה אמנם את אישור הממשלה, אך המבחן הקשה עוד מחכה לה במליאת הכנסת ● אתמול הודיעו ראשי האופוזיציה כי יתמכו בחוק אם הקואליציה תחיל משמעת קואליציונית על חבריה

במהלך הפרק, נתקלים בני המשפחה בשלט בכיכר טיאננמן בבייג'ינג שכתוב עליו: ''באתר זה, ב-1989, לא קרה כלום'' / צילום: Shutterstock, 360b

הפרק החסר של "הסימפסונים" בהונג קונג מעלה חששות להתגברות הצנזורה

פרק המתייחס לטבח בכיכר טיאננמן הותר מחוץ לרשימת הפרקים בסדרה הזמינים לצפייה במסגרת שירות הסטרימינג דיסני+ שהחל לפעול בהונג קונג לאחרונה

אפליקציית ynet / צילום: Shutterstock, Maor_Winetrob

ynet לא נוהג לפרסם, אבל עכשיו גוף התקשורת יוצא לקמפיין טלוויזיה

הטיפול בפרסום הופקד בידי משרד הפרסום מנצ', שיהיה אחראי על כלל הפעילות הפרסומית של המותג ynet ומותג הפרימיום שלו ynet+ ● המשרד הגה קמפיין שהמסר העיקרי שלו הוא אחד הנושאים הנפיצים בכל מה שנוגע לתקשורת וחדשות: המלחמה בפייק ניוז והצורך בדיווח אמת ● סיסמת הקמפיין שנבחרה היא "קודם כל אמת"

קמפיין הבחירות של מפלגת הירוקים / צילום: Shutterstock, Petra Weishaar

לידיעת בעלי הדירות בברלין: כהונה נוספת לקואליציית השמאל בעיר

ההסכם הקואליציוני בין שלוש המפלגות בברלין מחדש למעשה את הקואליציה ששלטה בעיר עד כה גם לחמש השנים הקרובות ● הקואליציה החדשה הבטיחה לבנות כ-20 אלף דירות לדיור בר-השגה בשנה בברלין, שבה יש מצוקת דיור משמעותית במיוחד

בניין בורסת ת''א / צילום: איל יצהר

נעילה אדומה בתל אביב; דלק נפלה, גלובל פאוור טסה 64%

מדד ת"א 35 ירד ב-0.8%, מדד ת"א 90 איבד 0.9% ומדד ת"א 125 נסוג 0.8%  ● מחיר הנפט שוב בירידה: מדד נפט וגז איבד 2.3%, דלק ירדה 5% ● הדולר התחזק בכ-0.2% לשער של 3.16 שקלים ● הישורת האחרונה של עונת הדוחות בת"א: פתאל, דיפלומט ונאוויטס פירסמו תוצאות

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

המס על כלים חד-פעמיים אושר ע"י ועדת הכספים. אלה השינויים בו

ועדת הכספים אישרה את המיסוי על כלים חד-פעמיים מפלסטיק במטרה להכפיל את המחיר הסופי לצרכן ● בצו הסופי ביצעה הוועדה שני שינויים עיקריים - האחד נוגע לכוסות נייר שימוסו באופן מופחת מזה שקבע הצו הראשוני, והשני נוגע לכלים המיועדים לשימוש רב פעמי

ניצן צעיר הרים, מנכ''ל ווישור / צילום: ערן ירדני

דוחות ווישור: ההכנסות הרבעוניות זינקו, אך הרווח ירד ביותר מ-30%

הכנסות קבוצת הביטוח הדיגיטלית צמחו ב-26% והסתכמו ברבעון ב-30 מיליון שקל ● ווישור ביטוח השיגה תשואה על ההון בשיעור של 19.2% במונחים שנתיים ● החברה מציינת שהקיטון ברווח נובע מעלייה בהוצאות, בעיקר בגין ייעוץ הקשור להתרחבותה בחו"ל

נועם וימן, מנכ''ל דיפלומט / צילום: קרן בן ציון גפני

למרות התייקרות ההובלה הימית: דיפלומט לא תעלה מחירים

חברת ההפצה של מוצרי פרוקטר אנד גמבל, סטארקיסט, קלוגס ועוד מסכמת את הרבעון השלישי עם ירידה בהכנסות ועלייה בשיעור הרווח הגולמי ● לאחרונה זומנו בכירי דיפלומט, יחד עם בכירי שטראוס ובכירים ברשתות המובילות, לחקירה ברשות התחרות בחשד להסדר כובל

אלון מאסק / צילום: Shutterstock, Naresh111

"סיכון לחדלות פירעון": אלון מאסק מודאג מייצור מנועי הרפטור של SpaceX

בהודעת אימייל ששלח לכלל עובדי SpaceX, תיאר אלון מאסק, מייסד ומנכ"ל החברה מצב חמור בפיתוח המנוע הרקטי "רפטור" ● לפי הפרסום ב-CNBC, מאסק כתב כי "משבר הייצור של רפטור הוא חמור הרבה יותר ממה שנראה לפני כמה שבועות" ● לדבריו, "צריכים את כל הידיים על הסיפון כדי להתאושש ממה שהוא, למען האמת, אסון"

רחוב אוקספורד, בלונדון / צילום: Shutterstock, Willy Barton

בריטניה נגד ה"אומי": "בוסטר" לכל האוכלוסייה אחרי 3 חודשים בלבד

בעקבות ההתפשטות של וריאנט "אומיקרון" של נגיף הקורונה, הממשלה בבריטניה אימצה מחדש כמה הגבלות שייכנסו לתוקף היום ● ההחלטה המשמעותית ביותר היא אישור חלוקת מנות "בוסטר" שלישיות של החיסון נגד קורונה לכל האוכלוסייה מעל גיל 18 כבר בשבועות הקרובים ● בנוסף, החל מהיום יש בבריטניה חובת לבישת מסכה בתחבורה הציבורית ובחללים סגורים, שעד כה הייתה המלצה בלבד

אייל שנער / צילום: פאנדבוקס

פאנדבוקס מנסה להיחלץ ממשבר הקורונה עם גיוס לפי שווי של מיליארד דולר

חלק מענפי הפינטק חוו צמיחה אדירה בקורונה אבל תחום האשראי לעסקים - שפאנדבוקס הישראלית פועלת בו - ספג מכה קשה, כאשר לקוחות התקשו לעמוד בהחזרי הלוואות בזמן המגפה ● כעת מנסה פאנדבוקס לסמן כי יצאה מהמשבר מחוזקת עם גיוס 100 מיליון דולר בעלייה מתונה יחסית בשווי בהשוואה לגיוס הקודם

בנין חברת ביטוח שירביט, נתניה / צילום: תמר מצפי

שירביט נקנסה ב-10 מיליון שקל לאחר הפריצה לשרתיה והדלפת המידע

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון הטילה עיצום כספי בסך 10.7 מיליון שקל על חברת הביטוח שירביט, בגין הפרות משמעותיות של הוראות הממונה בתחום ניהול סיכוני הסייבר ● לפני כשבועיים ההאקרים פרסמו אלפי מסמכים של החברה ● נמצא כי שירביט לא הקצתה משאבים נאותים לתחום הגנת הסייבר

שלומי טחן, המנכ''ל החדש של רשת מלונות דן / צילום: תמונה פרטית

מנכ"ל חדש לרשת מלונות דן: שלומי טחן יחליף את רונן ניסנבאום

טחן, שייכנס לתפקידו בתחילת פברואר, שימש בתפקידיו הקודמים כמנכ"ל רשת מלונות בראון, מנכ"ל ונציג הבעלים במלון ריץ קרלטון הרצליה, סמנכ"ל התפעול ברשת ישרוטל, מנכ"ל מלון רויאל ביץ' אילת ומנכ"ל מלונות אלרוב בירושלים

מכוניות חשמליות בתחנת טעינה / צילום: Shutterstock

הזינוק של כלי הרכב החשמליים: עלייה של כ-700% במסירות בארץ

מתחילת השנה נמסרו בישראל כ-9,600 מכוניות חשמליות, עלייה של כמעט 700% לעומת התקופה המקבילה ● החודש ינחתו בארץ עוד כ-900 רכבי טסלה, שפריקתם באשדוד נדחתה באוקטובר

הטיימס סקוור, ביום שבו קוינבייס הונפקה בנאסד''ק / צילום: Associated Press, Richard Drew

בורסת הקריפטו הגדולה בארה"ב מקימה מרכז מחקר ופיתוח בפתח תקווה

קוינבייס, שנסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 69 מיליארד דולר, הודיעה על רכישת הסטארט-אפ הישראלי אנבאונד סקיוריטי העוסק בתחום של אבטחת קריפטו ● הרכישה תשמש כבסיס למרכז מחקר ופיתוח מקומי שאותו מתכוונת קוינבייס להגדיל משמעותית בשנים הבאות

יפית גרינברג / צילום: איליה מלינקוב

הפרסומאית ואשת העסקים יפית גרינברג נפטרה בגיל 70

בזיכרון הציבור חקוקה גרינברג תחת הכינוי "ג. יפית", בשל מסעות הפרסום שהובילה במשך שנים, בהם המליצה על מוצרי צריכה שונים ● עם השנים התרחבו עסקיה מעבר לתקשורת וכללו גם השקעות נדל"ן, וב-2014 רכשה עם קבוצת משקיעים את רשת סטימצקי

ניר חפץ בבית המשפט / צילום: רפי קוץ

חפץ בחקירה הנגדית: "אמצעי חקירה דרקוניים"

"לא דמיינתי שאמצעים כאלה יכולים להינקט, ובוודאי בלי שום פרופורציה", אמר היום עד המדינה ניר חפץ במהלך עדותו בבית המשפט ● בדיון, שעסק בתקופת המעצר והחקירות של חפץ, סיפר עד המדינה כי הופעל עליו הלחץ לחתום על אישור לערוך חיפוש בטלפון שלו ● לדבריו, הועברו "מסרים חד משמעיים של איומים שאם לא אחתום על הטופס, התנאים שלי יורעו"

אולף שולץ, הקנצלר המיועד / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

גרמניה בדרך לחובת חיסונים כללית ו"מתקפת בוסטרים" לפני חג המולד

על רקע מספר מקרי הקורונה המזנק בגרמניה הוחלט להחריף משמעותית את ההגבלות ואת הצעדים נגד התפשטות המגיפה ●  הקנצלר המיועד שולץ אמר בראיון ל"בילד" לאחר הישיבה כי הוא מעריך כי חוק שיחייב את כל האזרחים להתחסן צריך לחול החל מפברואר או מרץ "לכל המאוחר"

נמל המפרץ / צילום: חברת MSC

נדחתה עתירת הקבלנים שטענה כי חברות מסין משתלטות על התשתיות

במסגרת העתירה נטען כי המדינה מעודדת, או לחלופין אינה מונעת, את "השתלטות" החברות הסיניות על ביצוע פרויקטי התשתית המרכזים והגדולים במדינה ●  עו"ד אילן בומבך, בא כוחן של החברות הסיניות: "זה פסק דין שיש לו השלכות מדיניות וכלכליות משמעותיות. זו גם בשורה לציבור בישראל שייהנה ממחירים נמוכים ותחרותיים"