גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עם הסכם חדש ביד, הום ביוגז רוצה להפוך פסולת אנושית לזהב

החברה הישראלית מפתחת ומשווקת מערכות שמאפשרות ייצור אנרגיה מתחדשת באמצעות מיחזור פסולת אורגנית ●  הום ביוגז תשף פעולה עם תאגיד המים הגלובלי Xylem במדינות עולם שלישי, ביישובים עניים ובאזורים שנפגעו מאסון ● וגם: 
אינפיניטי מדיקל משקיעה במכשור הלביש של אקהויז ● אירועים ומינויים

מערכת bio-toilet של הום ביוגז. למדינות עולם שלישי ולצרכנים עם מודעות / צילום: הום ביוגז
מערכת bio-toilet של הום ביוגז. למדינות עולם שלישי ולצרכנים עם מודעות / צילום: הום ביוגז

תאגיד המים הגלובלי Xylem, המתמחה בתחום תשתיות המים, ישתף פעולה עם החברה הישראלית הום ביוגז (HomeBiogas) על מנת לשפר את התברואה עבור קהילות חסרות גישה למערכת ביוב מסודרת - במדינות עולם שלישי, ביישובים עניים ובאזורים שנפגעו מאסון.

הום ביוגז מפתחת ומשווקת מערכות ביוגז שמאפשרות ייצור אנרגיה מתחדשת באמצעות מיחזור פסולת אורגנית, החוסכת עלויות הובלה והטמנה. המערכת של החברה מסוגלת להתחבר גם לשירותים, ולמעשה להפיק אנרגיה מפסולת גוף. בשיתוף הפעולה הנוכחי Xylem מספקת את האסלה, וביחד הן מפיקות מערכת bio-toilet שהיא קלה להתקנה, בטוחה, לא מזהמת וידידותית לסביבה. היא גם מגיעה עם כיריים מותאמות, כך שניתן לבשל בבית עם הגז הטבעי המופק ממנה. המערכת אמורה להימכר לממשלות, ארגוני סיוע, מפיצים ואנשים פרטיים שידם משגת.

"המוצר שפיתחנו מעניק פתרון מיטבי לכ-2 מיליארד איש החיים במדינות מתפתחות, אשר עדיין מתמודדים עם קשיים מהותיים בתברואה בסיסית", אומר המנכ"ל ואחד המייסדים, אושיק אפרתי. "בנוסף, הוא מתאים גם לצרכנים עם מודעות סביבתית גבוהה, הפועלים לצמצם את פליטות הפחמן, וכך לתרום למאבק החשוב של משבר האקלים".

החברה הוקמה ב-2012 על ידי אפרתי, ארז לנצר סמנכ"ל הכספים, ויאיר טלר סמנכ"ל הפיתוח העסקי והמכירות. היא הונפקה בתחילת 2021, ואת החציון הראשון של השנה היא סיימה בהפסד של 3 מיליון דולר. עם זאת, עם זאת, להערכת החברה, בהתחשב בגודל השוק הפוטנציאלי (כרבע מאוכלוסיית העולם), שיתוף הפעולה עשוי להניב לה הכנסות של עשרות ואף מאות מיליוני דולרים. כיום היא כבר פועלת ביותר מ-100 מדינות בעולם - ובהן אוסטרליה, בלגיה, ברזיל, ניגריה, הפיליפינים, אוגנדה ופרו.

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי ויוניס"ף לשנת 2017, כ-25% מאוכלוסיית העולם סובלים מרמת תברואה נמוכה הכוללת גישה לקויה לשירותים, וכ-673 מיליון איש עושים את צרכיהם במרחב הפתוח. שיתוף הפעולה בין שתי החברות עשוי לשפר את המצב הבעייתי הזה.

אינפיניטי מדיקל משקיעה במכשור הלביש של אקהויז

שותפות המו"פ אינפיניטי מדיקל, הנסחרת בבורסה, תשקיע 3.5 מיליון שקל בחברת תרניקה (Theranica) הישראלית, שפיתחה מכשור לביש לטיפול במיגרנות. סכום ההשקעה ישמש לפיתוח ושיווק פתרונות נוספים להפחתת כאב, ולייצור, שיווק והפצת פתרונות החברה במרכזים רפואיים ובתי חולים בסין.

אינפיניטי מדיקל משקיעה בחברות הפועלות בתחום הביומד והרפואה הדיגיטלית, העושות שימוש בטכנולוגיה מתקדמת לניטור, איסוף וניתוח מידע לטובת בריאות הציבור. מלבד ההשקעה הכספית, היא עוזרת לחברות לקדם את פעילותן בשוק הסיני. בשנה האחרונה היא חתמה על מזכרי הבנות עם כמה חברות גדולות בסין שיש להן מרכזי הפצה בינלאומיים, בהן GuoJian Capital ו-Strait Innovation.

תרניקה הוקמה ב-2016 על ידי אלון עירוני שמכהן גם כמנכ"ל, רונן יאשק, סלבה ברבש וד"ר שמעון אקהויז, והיא פיתחה מכשור לביש המייצר גירוי חשמלי לטיפול במיגרנה אקוטית. מדובר ברצועה של חיישנים וגריינים אלקטרוניים שעונדים על הזרוע, והיא מתממשקת עם תוכנה בטלפון הנייד המזהה התקף של מיגרנה באופן אוטומטי, ומיד מפעילה את הגירוי החשמלי בזרוע - אשר לדברי החברה מפחית את עוצמת ההתקפים. החברה קיבלה את אישור ה-FDA למוצר בעקבות ניסוי שנערך ב-252 מטופלים.

ד''ר שמעון אקוהיז / צילום: איל יצהר

בשנת 2019 גייסה תרניקה 35 מיליון דולר בסבב גיוס שני, בהובלת אקהויז. עד היום גייסה החברה כ-40 מיליון דולר, לפני ההשקעה הנוספת של אינפינטי מדיקל.

לדברי אמיר גל אור, יו"ר ועדת ההשקעות באינפיניטי מדיקל, "בחרנו להשקיע ולקדם את חברת תרניקה, בין היתר, בשל הפוטנציאל העסקי הגדול שלה בסין. הביקוש שם גבוה, וכך גם ההצעות העסקיות. שיתוף הפעולה הזה הוא חלק מהאסטרטגיה שלנו המשלבת בין השקעה הונית, פיתוח עסקי וקידום אקטיבי של חברות בשווקים חדשים".

אמיר גל אור / צילום: קטרין לו

מגייסים במעלית

אחרי שילוט החוצות, הקמפיינים בטלוויזיה וגיוס הסלבריטאים, גיוסי העובדים בענף הייטק מגיעים גם למעליות. הסטארט-אפ DataRails השתלט על 242 מסכים ב-129 מעליות במגדלי משרדים שמרכזים בתוכם חברות הייטק.

העובדים שהשתמשו במעליות כדי להגיע למקום עבודתם נחשפו להצעות עבודה הקוראות להם "להצטרף לחברה צומחת, ולעשות את הדרך יחד למעלה" - יחד עם האופציות שיוכלו לקבל, בניגוד לעובדים של חברות שכבר הונפקו בנאסד"ק.

עובדי DataRails במעלית. מודעות חיפוש העובדים הופיעה ב-242 מסכים ב-129 מעליות / צילום: תמונה פרטית

לפי דאטה ריילס, אחד מתאגידי ההייטק הזרים שעובדיו נחשפו למודעות הללו רכש את כל שלטי המעליות המשמשות את עובדיו למשך שנה קדימה, כדי לחסום את הגישה לקמפיינים מסוג זה.

סקר: אשמת החיסונים

40% בלבד מהחברה הערבית חושבים שמשרד הבריאות משקיע מספיק משאבים בהסברה בנושאי קורונה וחיסונים, כך עולה מסקר שערכה קבוצת התקשורת פאנט בשיתוף חברת ipanel. 

31% טוענים שההשקעה במשאבים ובהסברה אינה מספקת, ואילו 29% לא יודעים להכריע בנושא.

מהסקר עולה גם כי 42% סבורים כי הממשלה ומשרד הבריאות אשמים בשיעור ההתחסנות הנמוך בחברה הערבית. 22% תלו את האשמה בשלטון המקומי, 17% הצביעו על התקשורת כאשמה ו-18% השיבו "אחר". יתר על כן, מהסקר עולה כי 67% סבורים שמשרד הבריאות יכול היה למנוע את התפרצות הגל הרביעי בחברה הערבית על ידי העלאת המודעות באמצעות קמפיינים ופרסומות.

חדשות טובות

חברת GMT, המספקת שירותים פיננסיים משלימים לישראלים ולעובדים זרים, הודיעה כי לא תגבה כל עמלה מזוגות חד מיניים בהליך פונדקאות שצריכים להעביר כספים לחו"ל. החברה גם מתחייבת לעשות את ההעברות בשער חליפין נמוך מהמקובל.

בן & ג'ריס ישראל והקרן לשמירת הטבע והמורשת יזמו את מבצע "ביחד מחזירים את הצבע לטבע" במטרה לסייע בשיקום הנזקים ביערות שנשרפו לאחרונה בהרי ירושלים. במהלך ספטמבר תתרום החברה לקרן 1% ממכירות הפיינטים של הגלידות שלה.

מימין: אבי זינגר מנכ''ל בן & ג'ריס ישראל, עוזי ברזילי ומתן וילנאי / צילום: מורג ביטן

לרגל החגים גייסו עובדי מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח כ-100 אלף שקל עבור שלוש עמותות: חג שמח, המסייעת למשפחות נזקקות; לא עומדות מנגד, המסייעת לשורדות זנות; ופתחון לב, המסייעת לניצולי שואה וליותר מ-160 אלף בני אדם בשנה. מיקרוסופט הכפילה את התרומה, כך שמדובר בסך כולל של 200 אלף שקל.

מצנח הזהב

חברת טכנולוגיית המסחר פיוניר (Payoneer) מינתה את קרן לוי לנשיאת החברה ואת ארנון קרפט לסמנכ"ל התפעול. לוי תמשיך להוביל את Merchant Services, מקווי העסקים החדשים של פיוניר, וכן תמשיך לנהל את הסניף הישראלי של החברה.

אסף קורנר מונה לסמנכ"ל הכספים של סופווייב מדיקל, הפועלת בתחום המכשור הרפואי לטיפולי עור לא פולשניים.

אסף קורנר / צילום: באדיבות החברה

רו"ח נוי דותן מונתה לסמנכ"לית הפיתוח העסקי של חברת הבנייה אלמוגים. היקף הפרויקטים שמנהלת החברה עומד על כ-1.6 מיליארד שקל.

עוד כתבות

עמוד פינטרסט. 400 מיליון גולשים בחודש / צילום: צילום מסך

4 סיבות לכך שפייפאל מוכנה לשלם יותר מ-40 מיליארד דולר על פינטרסט

מה לחברת תשלומי אונליין ולרשת חברתית שמתמקדת בתמונות? ● בשנתיים האחרונות האיקומרס "עובר דירה" לתוך הפלטפורמות, ופייפאל רוצה להיות שם בדיוק כמו פייסבוק וגוגל

מדפי קורנפלקס / צילום: איל יצהר

לקחי רפורמת הקורנפלקס: סדרת שינויים ביבוא תוזיל את המחירים

השבוע עברה בוועדת הכלכלה סדרת רפורמות השואפת לתקן את שגיאות העבר שנעשו ב-2016, כשהממשלה דאז ניסתה להוריד את מחיר המזון באמצעות הקלה מסוימת על היבוא ● מה במהלכים? פתיחה נרחבת ליבוא בשוק המזון, ולא רק, ושינוי נרחב במכון התקנים

בית משפט השלום ירושלים / צילום: ליאור מזרחי

הסיפור המקומם על האיש שניסה לחנוק למוות אישה וקיבל חודשיים עבודות שירות

"פגיעה פיזית מינורית" - כך סיכם בית המשפט את אשמתו של אדם שניסה לרצוח שוהה בלתי חוקית מאריתריאה עד שחשב שהרג אותה ● אילו היתה אזרחית מן השורה, הרשויות לא היו מעזות להתנהל באופן שהוביל למסקנה ש"נסיבות האירוע אינן מאפשרות הטלת עונש חמור"

נדב דואני / צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

"עד שהמדינה לא תשקיע מיליארדים באקדמיה, משם לא יבוא הפתרון לבריחת המוחות"

היום יערך כנס של ארגון "סיינס אברוד", בו יציגו מדענים ישראלים בולטים מחו"ל את עבודותיהם לקהילת המדע הישראלית ● אבל עבור רוב המדענים שמעוניינים לחזור לישראל, התשובה תגיע מן התעשיה

ניסים ועופר חג'אג', חברת אופטיבוס / צילום: איל יצהר

עם רוח גבית מעליבאבא ומפייסבוק: הכירו את הישראלים שרוצים ללמד את העולם מהי תחבורה ציבורית יעילה

חברת אופטיבס הישראלית פועלת ב-500 ערים בעולם ובונה תוכניות לייעול התחבורה ●  בראיון לגלובס מספרים מנהלי החברה על ההשקעה של עליבאבא; השת"פ עם פייסבוק, אפל וגוגל ליצירת קווי אוטובוס שמניידים עובדים למשרדי החברות בעמק הסיליקון; ומדוע לדעתם בישראל מתעקשים להישאר מאחור

תא''ל במיל' גל הירש / צילום: אזולאי

הוגש כתב אישום נגד גל הירש בגין עבירות מס בעשרות מיליוני שקלים

יחד עם הירש מואשמים גם עודד שכנאי ומיכאל בנימיני, שפעלו כשותפים במתן שירות למשרד ההגנה בגיאורגיה ובמקומות אחרים במסגרת מערך חברות שבשליטתם ● כמו כן, הוגש כתב אישום נפרד נגד יניב אדם בגין עבירות מס במסגרת הסדר טיעון ● עורכי דינו של הירש: "כתב אישום רעוע"

טוויטר / צילום: Shutterstock, tanuha2001

טוויטר: האלגוריתם שלנו מגביר חשיפה לציוצים של פוליטיקאים מהימין

המחקר נעשה ב-7 מדינות: בריטניה, ארה"ב, קנדה, צרפת, גרמניה, ספרד ויפן ●  טוויטר אמרה בבלוג שלה כי לא ברור מדוע האלגוריתם הוביל לתוצאות כאלו, וייתכן שיהיה עליה לשנות אותו

השקעות ספאק / צילום: Shutterstock

למה המניה הזאת מזנקת ב-160% בוול סטריט ומה הקשר לטראמפ?

הרשת החברתית החדשה שמתכנן טראמפ תיקרא "TRUTH social" ולדברי נשיא ארה"ב לשעבר "היא תעמוד בפני העריצות של חברות הביג-טק"

מתקן מיחזורית / צילום: יח''צ

חוק הפיקדון עוד לא נכנס לתוקף, אבל העיריות כבר אוספות את המיחזוריות

חוק הפיקדון על בקבוקי משקה גדולים ייכנס לתוקף רק בעוד חודש וחצי, אבל ישנן עיריות שהחלו לפנות את כלובי הבקבוקים הגדולים כבר כעת, ובכך נותרים התושבים בלא כל פתרון ● עיריית ירושלים: "הכול תוך תיאום עם המשרד להגנת הסביבה"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; וויוורק קפצה ב-12.6% ביום המסחר הראשון

התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב עמדו בשבוע שעבר על כ-290 אלף לעומת צפי לכ-300 אלף תביעות ● הביטקוין צונח ביותר מ-5% לרמה של 62,900 דולר ● עונת הדוחות: טסלה הכתה את התחזיות, אינטל תפרסם תוצאות היום לאחר סיום המסחר

הפריצה למשרד ראש הממשלה. ספטמבר 2018 / צילום: הילה זליגמן

כבר ראינו את זה קורה: הכשרת תוספות הרמטכ”ל עלולה לגרור אפקט דומינו יקר

לפני שהשרים מאשרים את תזכיר החוק שיגדיל את הפנסיות בצה"ל, כדאי שייזכרו בפריצה של גמלאי השב"ס והמשטרה למשרד רה"מ ב־2018 ● כמו אז, גם היום יכולים פורשי זרועות הביטחון לדרוש שוויון בתנאים של גמלאי הקבע, ותוספות הרמטכ"ל יהפכו לבור תקציבי עמוק משחשבנו

קובי אורן / צילום: שלומי יוסף

יזם הנדל"ן אורן קובי מואשם בסחיטה באיומים: "יקבור ויפרק את משפחתו"

הפרקליטות הוסיפה היום אישומים חדשים נגד קובי, בסחיטה באיומים של עו"ד במסגרת פרשת המרמה בקבוצת אדמה בבעלותו ● בנוסף הואשמו היום גם עו"ד רונן שחר בגין הונאת נושים והלבנת הון, ויצחק פישר המואשם כי שימש כאיש קש בכך שנרשם כבעלים של חברה במקומו של קובי

מגדל מילניה במתחם האלף, ראשון לציון / צילום: ויופוינט

שער הניצחון של הפריפריה של תל אביב

מגדל המשרדים שעתיד להיבנות בכניסה למתחם האלף בראשל"צ יורכב משני מגדלים שמעליהם מבנה אופקי ● האדריכל משה צור: "חשבנו שחובתנו היא ליצור אייקון, פסל תלת-ממדי, שהוא לא סתם מגדל מעוצב" ● מדור אדריכלות

דביר בנדק בקמפיין של מזרחי טפחות / צילום: צילום מסך

בזכות ההתמדה, גם קמפיינים קצרים מצליחים לכבוש את הברייק

בנק מזרחי טפחות ופריגת מצליחים להתברג בראש הטבלה גם בלי הפקה גדולה מדי, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● לעומתם, הפרסומת המושקעת במיוחד של אמדוקס מתקשה להיחרת בזיכרון

אדם נוימן / צילום: Shutterstock

לא כמו פעם, אבל מיליארדר: כמה שווה אדם נוימן אחרי הנפקת WeWork

לאחר שאיבד את מעמדו כמליארדר עם גניזת התוכנית לצאת להנפקה לפני שלוש שנים, מעריכה פורבס את שווי המניות בבעלות נוימן בכ-1.6 מיליארד דולר ● WeWork צפויה להיות שווה כ-9 מיליארד דולר לאחר שמוזגה היום לספאק, בעוד שבימי השיא זכתה החברה לשווי של 47 מיליארד דולר

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הפתרון שימנע קריסת בניינים רעועים כבר קיים בחוק

חוק חיזוק המבנים מ-2008 מסמיך את שר האוצר לקבוע תמריצים כספיים לעידוד חיזוק של מבנים ללא כדאיות כלכלית ● הגיע הזמן ששר האוצר ישתמש בסמכות הזו

הדמיית פרויקט פינוי בינוי רחב היקף בנאות אפקה / הדמיה: יח''צ

אושר פרויקט פינוי בינוי רחב היקף בנאות אפקה

קבוצת גבאי תבנה 378 יחידות דיור ו-1,000 מ"ר שטחי מסחר על שטח של 15 דונם ● 50 דירות יוקצו לטובת דיור בר השגה להשכרה ל-20 שנה

יו''ר האופוזיציה, בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

מלחמת המעמדות בליכוד: נתניהו מתבצר בכיסא, ובינתיים המתיחות בין חברי המפלגה גדלה

מסיבת יום ההולדת שחגגו השבוע לנתניהו בליכוד לא הסתירה את מלחמת המעמדות במפלגה בין השרים לשעבר לבין הח"כים "הפשוטים" ● איילת שקד לא ממהרת לשלוח את מנהיג הליכוד הביתה, וליברמן נהנה מהוואקום החרדי בממשלה ומתחיל להוציא לפועל את הגזרות שלו

פקקים באיילון / צילום: Shutterstock

ועדת הכספים אישרה: מס גודש בגוש דן החל מ-2025

ועדת הכספים אישרה לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק שקובעת כי נסיעה ברכב פרטי במטרופולין דן תחויב בתשלום ● מטרת החוק היא להוריד את העומס התחבורתי, אך גם להכניס כסף לקופה הציבורית שיממנו פרויקטים תחבורתיים ובהם את המטרו

לירה טורקית / צילום: תמר מצפי

הבנק המרכזי בטורקיה הפתיע עם הורדת ריבית חדה; הלירה הטורקית צונחת

על אף התחזיות העגומות והאצת האינפלציה בטורקיה פי ארבעה מהיעד, הבנק המרכזי הוריד את הריבית בפעם השנייה ברציפות ● הלירה נסוגה ביותר מ-2% לשער של 9.48 לירות לדולר אמריקאי