גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השולחן העגול של ההייטקיסטים: איך להתגבר על משבר הגיוסים

השרה אורית פרקש הכהן אמרה כי פנתה לרשות המסים לצורך מציאת תמריצים לעידוד הגעת עולים חדשים ותושבי חו"ל כדי לעסוק במקצועות ההייטק בישראל • וגם: הסטארט-אפ הישראלי פלאנק חתם על הסכם שיתוף פעולה עם ענקית הביטוח היפנית סומפו (Sompo) ● אירועים ומינויים

השרה אורית פרקש הכהן, קרין מאיר מאיגוד IATI, ודרור בין מנכ”ל רשות החדשנות / צילום: גלעד ארצי
השרה אורית פרקש הכהן, קרין מאיר מאיגוד IATI, ודרור בין מנכ”ל רשות החדשנות / צילום: גלעד ארצי

המחסור בכוח אדם במקצועות ההייטק מחייב יצירת תוכנית לאומית מקיפה בנושא - זו המסקנה שעלתה משולחן עגול שיזם לאחרונה האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI).

המפגש נערך בראשות שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש-הכהן; מנהל רשות המסים, ערן יעקב; מנכ"לית ונשיאת איגוד IATI, קרין מאיר-רובינשטין; מנכ"ל רשות החדשנות, דרור בין; וכן בכירי ההייטק הישראלי, ובהם גיגי לוי, מייסד משותף של קרן NFX; אורן שגיא, מנכ"ל סיסקו ישראל; יוסי מטיאס, סגן נשיא גוגל העולמית; מיכל ברוורמן, מנכ"לית מיקרוסופט ישראל; יריב הסר, מנכל אמדוקס דליברי;  ועוד.

פרקש הכהן סיפרה כי פנתה לרשות המסים לצורך מציאת תמריצים מיסויים לעידוד הגעת עולים חדשים ותושבי חו"ל כדי לעסוק במקצועות ההייטק בישראל לתקופת זמן מוגבלת, על מנת להקל על בעיית הגיוסים. לדבריה, "משבר ההון האנושי בתעשייה הזו הוא סוגיה קריטית לכלכלת ישראל".

מאיר רובינשטין ציינה כי כדי לקדם את הנושא יש לקדם את לימודי ההייטק לא רק במוסדות ההשכלה הגבוהה, אלא גם "להכניס את לימוד המקצוע לבתי הספר, כחלק ממסגרת הלימודים. פתרונות נוספים הם שילוב אוכלוסיות מגוונות ושילוב הפריפריה לתחום, והבאת עובדים מחו"ל. מדובר במטרה לאומית שנשיג בשיתוף פעולה עם כל הסקטורים השונים בהייטק ועם הממשלה".

לדברי גיגי לוי מ-NFX, "המחסור בכוח האדם הוא סיכון אסטרטגי להייטק הישראלי. פתרון מוצלח שלו יסייע בשימור הענף ואף בהאצת הגידול. נדרשת כעת עבודה צמודה של הממשלה עם חברות ההייטק בכדי לוודא שאנחנו מעמידים פתרון פרקטי, מהיר ומהותי שיכול לסייע בטווח הקצר והבינוני, וזאת בנוסף ליוזמות לטווח הארוך, כמו קידום חינוך טכנולוגי ושילוב אוכלוסיות מגוונות".

אורן שגיא, מנכ"ל סיסקו ישראל סיכם כי "אתגר ההון האנושי בתעשייה ייפתר אך ורק בשילוב זרועות של המגזר העסקי והממשלה. הפער המרכזי כיום הוא תכנון כוח האדם - משלב מיפוי הביקושים והצרכים של התעשייה בהווה ובעתיד, דרך יצירת מסלולי הכשרה מקצועיים רלוונטיים, התאמת ההיצע באמצעות הסבות מקצועיות, שינויים בתחום האקדמי והכשרות ייעודיות".

חדשות התעשייה 

פלאנק נכנסת ליפן

הסטארט-אפ הישראלי פלאנק אומר אוהיו: החברה חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם ענקית הביטוח היפנית סומפו (Sompo), שפועלת בישראל מאז 2018 באמצעות מרכז חדשנות שהקימה בתל אביב. היקף ההסכם מוערך במיליוני דולרים.

פלאנק הוקמה ב-2016 על ידי אלעד צור (שמכהן כמנכ"ל), אמיר כהן (מנהל הטכנולוגיות הראשי) ודיוויד שפירו (מייסד-שותף). החברה, שעד כה גייסה כ-48 מיליון דולר, פיתחה פלטפורמה מבוססת בינה מלאכותית, המייעלת את תהליכי ההפקה של פוליסות ביטוח מסחרי.

הפלטפורמה מבצעת איסוף של מידע פומבי על עסקים, שממנו היא מייצרת תובנות המסייעות לחברות הביטוח להעריך בצורה מדויקת יותר את רמת הסיכון, ולהפחית עלויות. במסגרת ההסכם עם סומפו, פלאנק תאתר מידע פומבי מרשתות חברתיות ביפן, וכן תערוך עיבוד תמונה או וידיאו ורשומות של ממשלת יפן - ותעבד אותן לכדי מידע שישמש את החברה.

סומפו היא חברת הביטוח השנייה בגודלה ביפן, ויש לה יותר מ-30 מיליון מבוטחים. החברה מעריכה כי באמצעות האוטומציה שהפלטפורמה של פלאנק מאפשרת לה, היא תחסוך כ-140 מיליון דולר בשנה בהוצאות תפעוליות.

לדברי ינון דולב, מנכ"ל מעבדת החדשנות של סומפו ישראל, "באמצעות הפלטפורמה נוכל לשפר ולדייק את תהליך החיתום שאנחנו מבצעים עבור מבוטחים בשוק המסחרי, בעלויות נמוכות תוך שמירה על גמישות עסקית".

בלק אנד דקר נכנסים לישראל

חברת סיריוס אלקטרוניקה קיבלה את הזיכיון להפצה ושיווק בלעדי בישראל של מוצרי החשמל הביתיים מבית הקונצרן האמריקאי בלק אנד דקר (Black & Decker). בשלוש השנים הקרובות המוצרים ישווקו ברשת ACE, המונה 25 סניפים. בין היתר, מדובר בבלנדרים, מיקסרים, מעבדי מזון, טוסטרים, שואבי אבק ומגהצים.

חדשות טובות

1. ארגון הגיימינג המקצועני טים פיינסט (Team Finest) קיים טורניר משחקים אונליין, במטרה לעודד את קהילת הגיימינג הישראלית לתרום כסף עבור רכישת מזון למשפחות נזקקות לחגים שבהן ישנם תינוקות בני פחות משנתיים.

במהלך הטורניר, הצופים והשחקנים - רובם נערים ונערות צעירים - תרמו למעלה מ-10,000 שקל, שישמשו את עמותת "ארוחה חמה" לצורך הזנת תינוקות בתקופת החגים. הארגון עצמו תרם 5,000 שקל נוספים. "פיינסט הפך למוביל בסצנת הגיימינג וה-eSports הישראלית, ומתוקף כך האחריות עלינו כקבוצה גדלה", אומר המנכ"ל, רוביק מילקיס. "עבורנו, שימוש בכוח של קהילת הגיימינג לשם תרומה לנזקקים הוא השימוש הנבון והראוי ביותר".

רוביק מילקיס / צילום: אור גליקמן

2. מבצע ההתרמה שערכה רשת הסופרמרקטים am:pm עבור עמותת קבוצת שורשים הסתכם ב-100 אלף שקל. העמותה תומכת במשפחות מועטות יכולת ובקשישים ניצולי שואה.

מצנח הזהב

נוי קדם-מדמון תנהל את מערך התקשורת של קבוצת תנובה. עד כה כיהנה כסמנכ"לית תקשורת והסברה בדואר ישראל.

נוי קדם-מדמון / צילום: רמי זרנגר

שרגא כץ מונה למנכ"ל חברת EV-Edge, המפעילה רשת טעינה לרכבים חשמליים, מקבוצת יוניון מוטורס. הוא יחליף בתפקיד את רונן יבלון, שמונה למנכ"ל Geely ישראל.

שרגא כץ / צילום: ליאת קוטנר ואדי שטרן

ארז טרופן, 42, מונה לסמנכ"ל השיווק והמכירות בחברת המזרח, יבואנית רכבי היוקרה יגואר ולנד רובר.

מאיה רפפורט מונתה למנכ"לית הסטארט-אפ FINQ - מרקטפלייס המשלב בינה מלאכותית לצורך השוואה, מיון, ורכישה של מוצרים פיננסיים.

ליאת קדיש מונתה לסמנכ"ל וראש תחום מימון תאגידי בחברת מידרוג.

ישראל חיון מונה למהנדס העיר אילת. קודם לכן כיהן כאדריכל העיר ומנהל אגף תכנון במינהל ההנדסה בעירייה.

ישראל חיון / צילום: עיריית אילת

עו"ד מנחם מושקוביץ, יו"ר ועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין, מונה ליו"ר זק"א. הוא יבצע את התפקיד בהתנדבות.

עוד כתבות

מימין: כרסיטאן לינדר, אנלנה ברבוק ורוברט האבק. האם יצליחו ליישב את המחלוקות ולהקים קואליציה? / צילום: Reuters, ANNEGRET HILSE

מי יהיה שר האוצר הבא של הכלכלה הגדולה באירופה?

הדרך לקואליציה חדשה בגרמניה שתורכב ממפלגות עם כיוונים אידאולוגיים שונים עוברת בבחירת שר האוצר שינווט את דרכה הכלכלית של המדינה השנים הקרובות ● האם זה יהיה רוברט האבק ממפלגת הירוקים, כריסטיאן לינדנר ממפלגת הדמוקרטים-חופשיים או שכדי לפתור את הפלונטר יצמח מועמד נוסף?

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; אינטל צנחה ב-11%, סנאפ בכ-26%

מניית DWAC זינקה בעוד 107% במחזור גבוה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות קלות ● הביטקוין המשיך לאבד גובה וירד לכ-60,800 דולר ● מניית ביונד מיט צנחה לאחר שהחברה הורידה את תחזית ההכנסות שלה

כאשר אנו מזכירים לעצמנו את האחריות שיש לנו ואת ההשלכות שיש לקלות דעת בשיפוט, אנו הופכים לביקורתיים יותר / צילום: Shutterstock

הטריק הפשוט שינטרל את השפעת הרושם הראשוני

כשאנשים נדרשים לנמק את הבחירות שלהם, הם נעשים זהירים יותר ● ניהול וקריירה

רועי אלבז, מנכ''ל פנגו / צילום: עופר חג'יוב

היסטוריה בדרך לעבודה ואוכל צמחוני (למרות שהוא לא): ההמלצות של מנכ"ל פנגו

איך הוא בוחר את העובדים שלו, מה הקשר שלו להיסטוריה, לאיזו מסעדה הוא מגיע בעקבות "משחקי השף" ומה עוזר לו לפתור בעיות בארגון ● 5 ההמלצות של מנכ"ל פנגו רועי אלבז

קני רוזנברג / צילום: יוסי זמיר

"ההתייעלות תהיה כואבת, אבל אל על תהיה חברה רווחית"

לפני כשנה, כשהיא שקועה בחובות עתק ותחת שמיים סגורים, רכש איש העסקים האמריקאי קני רוזנברג את השליטה באל על, כי "רציתי להפוך את ישראל למקום טוב יותר" ● אלא שהענף כאן רחוק מהתאוששות, והחברה ניצבת בפני תכנית התייעלות משמעותית ● הוא עדיין אופטימי: "אני לא מתחרט לשנייה. אל על תהיה רווחית" ● ראיון ראשון ובלעדי

חגיגות 100 שנה לשלטון המפלגה הקומוניסטית, בייג'ינג, יולי 2021 / צילום: Associated Press, Ng Han Guan

הבוז הסיני למערב: נא ללמוד מאיתנו איך להצליח בלי דמוקרטיה

סין מלקקת שפתיה אל מול המאבקים שבדמוקרטיה האמריקאית. היא, ותומכיה במערב, משוכנעים ביתרונות "הדגם הסיני" ● מי צריך דמוקרטיה כשיש הצלחה

חצי שעה של השראה. ההחלטה הגורלית שתקבע אם העסק שלך יחיה או ימות / צילום: מנחם רייס

ההחלטה הגורלית שתקבע אם העסק שלך יחיה או ימות

כל עסק צריך להבין ולהחליט מה היא הצעת הערך שלו, מהן התועלות שהוא נותן. זה תהליך מורכב, אבל כשהוא נעשה באופן מדויק - הוא מאפשר ללקוחות לבחור בעסק שלך בתוך שבריר שנייה ● חצי שעה של השראה 

שטרות כסף / צילום: אייל פישר

דיל־ברייקר: בקרן ההשקעות הפרטית הזו העובדים מקבלים קנס על שימוש במילה "דיל"

בחברה "פרטנרס גרופ", שימוש במילה יכול לעלות 1,000 דולר על כל הפרה ● "אל תגלגלו עיניים אם אני תופס אתכם על חם"

אלי גליקמן / צילום: סיון פרג'

על רקע המשבר בספנות: צים רכשה 7 אוניות ב-320 מיליון דולר

מנכ"ל צים אלי גליקמן: "עם רכישת האניות אלו, הדרושות כל כך, ניצלנו את תזרים המזומנים החזק ויכולת התגובה המהירה שלנו במטרה לחזק ולהרחיב את הצי שאנו מפעילים ובכך להענות לביקוש הגובר של הלקוחות"

חברת הביגוד הסינית Shein / צילום: Shutterstock

איך SHEIN הפכה ליצרנית הביגוד הסינית שקונות אמריקאיות בגיל העשרה אוהבות

החברה ממנפת את תעשיית הטקסטיל החזקה במדינה שלה על-מנת לייצר בגדים במחירים זולים המושכים קונות וקונים צעירים

הגיע הזמן להכיר את אוכלוסיית ''הקרנפים הלבנים'' האפריקאית / צילום: Shutterstock, JONATHAN PLEDGER

"קרנפים לבנים" במקום חדי קרן: תחום הטכנולוגיה וההשקעות באפריקה צומח בקצב אדיר

השוק באפריקה מציג כיום את אחת מהזדמנויות ההשקעה המבטיחות והגדולות ביותר בעולם

מנת דג המשלבת טעמים מזרח–אסיאתים ומזרח–תיכוניים / צילום: איתן וכסמן

עונת מאכלי הים נפתחת: ברוכים הבאים, ותודה על הדגים

עם הבונוסים של הסתיו נמנים גם המאכלים השווים מן הים ● 5 המלצות למסעדות דגים ופירות ים מצטיינות, ועוד 3 למקומות שכיף להצטייד בהם כדי להכין כאלה בבית

המגפה החמישית של מצרים / וויליאם טרנר' 1800 / צילום: וויליאם טרנר' 1800

קטסטרופה על קוצה של מעלה: המחיר הקטלני של הפוליטיזציה של המדע

התפרצות הר געש באיסלנד במאה ה־6 הביאה להחשכת העולם ● מכאן ועד מגפת דבר, שהתפשטה ברחבי אירופה ואגן הים התיכון, הדרך הייתה קצרה מאוד ● משבר האקלים הנוכחי שהמדענים מזהירים מפניו הוא אחד האתגרים הגדולים העומדים בפני אמריקה והעולם - מדוע אם כך הפוליטיקאים לא מתגייסים להתמודד איתו?

הבניין המסוכן ייהרס, העירייה תממן שכירות לחצי שנה / צילום: עיריית ראשון לציון

רמת אליהו, ראשון לציון: הבניין המסוכן ייהרס, העירייה תממן שכירות לחצי שנה

הבניין ברחוב אנילביץ' 30 ייהרס בגלל סדקים שנפערו בו ● ראש מינהלת ההתחדשות העירונית של השכונה, דודו מנצור: "אנחנו מחפשים עכשיו מודל שיכסה את השכירות לדיירים לשאר התקופה, עד שייבנה להם בניין חדש"

לברון ג'יימס (מימין) וסטפן קרי, השבוע / צילום: Reuters, Kiyoshi Mio

חדשנות, רווחים ובלי חובות: ה-NBA דילגה מעל הקורונה ומביטה לעבר זינוק בהכנסות

הליגה מיהרה להחזיר קהל למגרשים, ובזכות הצמדת שכר השחקנים להכנסות רק שתי קבוצות סיימו את העונה הקודמת בהפסד ● השמרנות נשארה מאחור וה־NBA מקבלת בשמחה כל אפיק הכנסה, ועכשיו הבעלים והשחקנים מחכים לגשם של כסף מהסכם זכויות השידור החדש

ניסים ועופר חג'אג', חברת אופטיבוס / צילום: איל יצהר

עם רוח גבית מעליבאבא ומפייסבוק: הכירו את הישראלים שרוצים ללמד את העולם מהי תחבורה ציבורית יעילה

חברת אופטיבס הישראלית פועלת ב-500 ערים בעולם ובונה תוכניות לייעול התחבורה ●  בראיון לגלובס מספרים מנהלי החברה על ההשקעה של עליבאבא; השת"פ עם פייסבוק, אפל וגוגל ליצירת קווי אוטובוס שמניידים עובדים למשרדי החברות בעמק הסיליקון; ומדוע לדעתם בישראל מתעקשים להישאר מאחור

חברת המוניות הלונדונית ''אדיסון לי'' / צילום: Shutterstock, Dani Berszt

חברת מוניות בלונדון מגייסת עובדים: 5,000 פאונד בחודש לנהג

הכלכלה הבריטית מתאוששת אחרי הקורונה, והחברות עושות מעל ומעבר כדי להחזיר את העובדים ● חברת המוניות המובילה בלונדון "אדיסון לי" מפתה בשכר פתיחה של 5,000 לירות שטרלינג – יותר מ-20 אלף שקל בחודש

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הפתרון שימנע קריסת בניינים רעועים כבר קיים בחוק

חוק חיזוק המבנים מ-2008 מסמיך את שר האוצר לקבוע תמריצים כספיים לעידוד חיזוק של מבנים ללא כדאיות כלכלית ● הגיע הזמן ששר האוצר ישתמש בסמכות הזו

פרופ’ ג’ורג’ צ’רץ’ / צילום: Associated Press, Mary Altaffer

פילים בקוטב הצפוני וחיסון תוצרת בית: החוקר שלא מפחד לעצב מחדש את העולם בעזרת עריכה גנטית

פרופ' ג'ורג' צ'רץ', שעומד מאחורי המיזם להשיב לחיים בסיביר ממותות שנכחדו, משוכנע שהמצאותיו יכולות לפתור את הבעיות הגדולות של האנושות ● בראיון לגלובס הוא מספר על חיסון לקורונה שהוא וצוות המעבדה שלו פיתחו וניסו על עצמם, ומסביר מדוע לא צריך לחשוש יותר מדי מגנים מהונדסים ● מסוכן? "אני צופה בסרטי אפוקליפסה כדי להתכונן לכל התרחישים"

הפסקת קפה. הפתעה! / איור: הילה נועם

מהיתרונות הסמויים של העבודה בבית

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ● השיר השבועי: הַפְתָּעָה!