גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הלקח שלימדה גרמניה מפלגות קטנות שהפכו להיות לשון מאזניים

ערב הבחירות בגרמניה, כדאי להיזכר מה עוללו בוחרים שם - ובמקומות אחרים - למפלגת קטנות שרצו לטעום את נזיד העדשים ● תזכורת אפשרית לשמאל הישראלי

ניק קלג (במרכז) כסגנו של דיוויד קמרון (משמאל). היה לשון מאזניים, וגמר עם הלשון בחוץ / צילום: מתוך ויקיפדיה - באדיבות משרדו של ניק קלג
ניק קלג (במרכז) כסגנו של דיוויד קמרון (משמאל). היה לשון מאזניים, וגמר עם הלשון בחוץ / צילום: מתוך ויקיפדיה - באדיבות משרדו של ניק קלג

לשונות מאזניים הן חלק מההווי של דמוקרטיות פרלמנטריות. במידת מה הן חיוניות גם בדמוקרטיות נשיאותיות, לפחות כדי למשול באופן אפקטיבי. נשיאים בדרך כלל אינם עומדים להצבעות אמון, אם כי הם בני־הדחה.

הצורך בלשונות המאזניים גובר ביחס ישיר לדרגת הפיצול הפוליטי. ישראל, הולנד ובלגיה תמיד זקוקות ללשונות מאזניים, מפני שאחת כמעט לעולם אינה מספיקה. בישראל הפעם האחרונה שבה מפלגה הייתה יכולה להיאחז בשלטון באמצעות לשון מאזניים יחידה הייתה בין 1969 ל-1973. למערך עבודה־מפ"ם היו 60 מושבים (כולל ארבעה מרשימות המיעוטים "של מפא"י"). קשה להאמין.

לשונות המאזניים צריכות כמובן תמורה. בבריטניה, הרעיון של מהילת הקבינט בנציגים של מפלגה קטנה הוא כמעט כפירה בעיקר. זה קורה בזמן מלחמת עולם, או משבר כלכלי קוסמי, אבל בימים כתיקונם זה קרה רק פעם אחת במאה האחרונה, ב-2010, כאשר המפלגה הליברלית־דמוקרטית העניקה רוב לממשלה בשליטת השמרנים. ביום הולדתה הקואליציה החדשה הוכרזה פריטטית. ראש הממשלה החדש התחייב שכל החלטותיה יתקבלו על דעת שתי השותפות.

כך היה. אבל חמש שנים אחר כך הבוחרות, גם הבוחרים, התעללו בשותפה הקטנה. היא איבדה 49 מתוך 57 מושביה. אפילו מנהיגה, ניק קלג הסימפטי, הפסיד את מושבו (וזכה לימים בג׳וב מכניס מאוד כסגן נשיא פייסבוק).

לרדת מ-93 לאפס

לשונות מאזניים נענשות מפעם לפעם על עודף תאבונן. ב-2009, המפלגה הדמוקרטית החופשית (FDP) בגרמניה, מפלגת מרכז־ימין ליברלית, נחלה את ההישג הגדול ביותר בתולדותיה, 14.6%, עם 93 מושבים. זו מפלגה שהיתה רגילה לקבל פחות מ-10%, לפעמים הרבה פחות.

היא תבעה גם קיבלה ליטרת בשר עבה: סגן הקנצלר, שר החוץ, שר המשפטים, שר הכלכלה, שר הבריאות. ב-2013 היא נקרעה לגזרים, וירדה אל מתחת לאחוז החסימה, עם 4.8%. בפעם הראשונה בתולדות הרפובליקה הפדרלית לא היה לה אף מושב אחד.
היא הצליחה לחזור לבונדסטאג ב-2017, עם כמעט 11% מהקולות. הלקח היה ברור: להישאר באופוזיציה. והיא אמנם נשארה. הסקרים לקראת הבחירות בגרמניה בשבוע הבא מראים שהמפלגה עשויה לגדול במקצת. יתכן שהקואליציה הבאה תהיה תלויה בהשתתפותה. האם היא תיענה?

בן גוריון התעלל בהן

מפלגות כמובן אינן נולדות לאופוזיציה. יש אולי סיפוק אינטלקטואלי במתיחת ביקורת, וסיפוק מוסרי בהתנגדות להחלטות רעות, אבל הוא אינו משתווה לסיפוק שמזמן כוח.
איני מתכוון בהכרח ליתרונות החומריים של שלטון, לרכב השרד ולמחלקת העסקים. המגע עם כוח נותן תוקף לאמונות פוליטיות, מפני שהוא מעמיד אותן במבחן המציאות. בכוח כרוך גם פטרונאז׳. אנחנו נוטים לעקם את חוטמנו, אבל גם היכולת להושיב חברי מפלגה במועצות מנהלים היא חלק לא־מגונה של המציאות. אין סיבה שפטרונאז׳ יהיה מונופול של הגדולים.

השאלה היא רק איזו תמורה לדרוש ובאיזו תמורה להסתפק. בן גוריון, האב המייסד של המסורת הפוליטית הישראלית, היה רגיל בנוכחותן של לשונות המאזניים עוד מאז שהיה יו"ר הנהלת הסוכנות, 15 שנה לפני העצמאות. אבל הוא הקפיד להושיב את המאזניים על מושבים קטנים, או מגזריים, עם יוצאים מסוימים מן הכלל.

כשהוא כלל את כל הדתיים בממשלתו הראשונה, הוא העניק להם את משרד הפנים החשוב, לצד משרד הסעד והבריאות. כשהוא היה צריך להעניק משרד לסיעה דתית קטנטנה של שני מושבים, בממשלתו השלישית, הוא יצר בשבילה את משרד הדואר, שהיה עד אותו הזמן חלק ממשרד התחבורה. בשביל מה אנחנו צריכים משרד דואר נפרד? תהה מנהיג האופוזיציה, פרץ ברנשטיין מן הציונים הכלליים. מה, אנחנו ארה"ב?

בממשלה הרביעית בא תורו של ברנשטיין. אף כי הוא עמד בראש מפלגה של 23 חברי כנסת - ההישג הגדול ביותר של מפלגה שנייה כלשהי עד עליית הליכוד - הוא לא קיבל אף אחד משלושת התיקים הבכירים ביותר, בטחון, חוץ ואוצר; אפילו לא את סגנות ראש הממשלה. ברנשטיין היה לשר המסחר והתעשייה, משרד מכובד מאוד, אבל מן השורה השנייה. בן גוריון נתן לשותפת העיקרית שלו בין השאר את משרד התחבורה.

הציונים הכלליים נענשו עונש כבד על השתתפותם בממשלת בן גוריון. בבחירות הבאות הם הורדו מ-23 מושבים ל-13. הם לא יתאוששו עוד.

תחבורה ובריאות לשמאל

לאחר הבחירות הבאות, בן גוריון הזמין שתי סיעות שמאל להצטרף לממשלתו. לאחדות העבודה הוא נתן את משרד הפנים ואת משרד התחבורה; למפ"ם הוא נתן את משרד הבריאות ואת משרד הפיתוח.

הנה כי כן, פנים, סעד, דואר, תחבורה ובריאות הפכו לפיצויי נחמה למפלגות קטנות, אשר כבר הבינו שהן לעולם לא יהיו גדולות. מדוע המשרדים האלה? האם זה מפני שבן גוריון ומפא"י לא החשיבו אותם?

קצת קשה לטעון שמשרד התחבורה או משרד הבריאות "לא חשובים". אבל הם היו פיצוייהן העיקריים של מפלגות שמאל קטנות במשך 20 שנה ויותר. משה כרמל, אלוף מהולל של מלחמת העצמאות, החזיק במשרד התחבורה שמונה שנים מטעם אחדות העבודה. משרד הבריאות היה האחרון שבו החזיקה מפ"ם, שבע שנים רצופות, לפני שחדלה להתקיים.

משונה למצוא עכשיו את המשרדים האלה עצמם בידי מפלגת העבודה ומרצ. בעוד שנתיים ופחות איילת שקד תחזור אל משרד המשפטים; גדעון סער יהיה במשרד החוץ; אביגדור ליברמן יוסיף לנהל את כלכלת ישראל. השמאל הרעיוני יסלול כבישים וירפא מחלות. זה בהחלט כבוד ניכר, וזה מגע לגיטימי עם כוח.

מעניין מה יגידו הבוחרימות בפעם הבאה. שנספק למנהיגימות את כתובת הפייסבוק של ניק קלג?

עוד כתבות

משרדי פייסבוק בדבלין / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

המועצה המפקחת על פייסבוק: הרשת החברתית לא דיווחה באופן מלא לגבי מערכת ה-Cross-Check

לאחר שפורסם ב-WSJ על מערכת שמאפשרת ל-5.8 מיליון משתמשים בעלי פרופיל גבוה לעבור על חוקי פייסבוק בלי לחטוף - כעת המועצה המפקחת על פייסבוק תוקפת את הרשת החברתית על אי דיווח באופן מלא ● המועצה מפרסמת את דוח השקיפות הראשון שלה, וקובעת: "שקיפות היא בבירור תחום בו פייסבוק חייבת להשתפר בדחיפות"

הדמיית פרויקט פינוי בינוי רחב היקף בנאות אפקה / הדמיה: יח''צ

אושר פרויקט פינוי בינוי רחב היקף בנאות אפקה

קבוצת גבאי תבנה 378 יחידות דיור ו-1,000 מ"ר שטחי מסחר על שטח של 15 דונם ● 50 דירות יוקצו לטובת דיור בר השגה להשכרה ל-20 שנה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

היועמ"ש על החוק שמונע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה: התיקון אינו פרסונלי

"התיקון אינו פרסונלי אלא כללי, וצופה פני עתיד", אמר היום מנדלבליט ● לדבריו, "התיקון המוצע אינו יוצר יש מאין, במובן זה שהוא הולך עקב בצד אגודל בתלם החקיקה ופסיקת בית המשפט העליון"

חצי שעה של השראה. ההחלטה הגורלית שתקבע אם העסק שלך יחיה או ימות / צילום: מנחם רייס

ההחלטה הגורלית שתקבע אם העסק שלך יחיה או ימות

כל עסק צריך להבין ולהחליט מה היא הצעת הערך שלו, מהן התועלות שהוא נותן. זה תהליך מורכב, אבל כשהוא נעשה באופן מדויק - הוא מאפשר ללקוחות לבחור בעסק שלך בתוך שבריר שנייה ● חצי שעה של השראה 

אדם נוימן / צילום: Shutterstock

לא כמו פעם, אבל מיליארדר: כמה שווה אדם נוימן אחרי הנפקת WeWork

לאחר שאיבד את מעמדו כמליארדר עם גניזת התוכנית לצאת להנפקה לפני שלוש שנים, מעריכה פורבס את שווי המניות בבעלות נוימן בכ-1.6 מיליארד דולר ● WeWork צפויה להיות שווה כ-9 מיליארד דולר לאחר שמוזגה היום לספאק, בעוד שבימי השיא זכתה החברה לשווי של 47 מיליארד דולר

השרות תמר זנדברג וקארין אלהרר / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

במקום חוק אקלים: הממשלה תציג ביום א' "חבילת אקלים"

התייעלות אנרגטית, השקעות בתשתיות סולאריות ועמדות טעינה לרכבים חשמליים, קידום של אוטובוסים חשמליים ואפילו פרס על טכנולוגיות אקלים ● גלובס מביא פרטים ראשונים מחבילת האקלים שתציג הממשלה ביום א' ותכלול השקעות בגובה של כ-725 מיליון שקל בסקטור האנרגיה הנקייה

מימין: ד״ר גיא חושן, קרן מיפנו, פולי בן עמי. המטבחון של: מרפאת מחלימים - פוסט קורונה, בית החולים איכילוב / צילום: איל יצהר

"אנחנו מתמודדים עם הרבה הומור שחור - ואוכל, תמיד יש אוכל": ביקור במרפאת פוסט-קורונה באיכילוב

מקומות המסתור בבית החולים שהם בורחים אליהם להירגע, והגעגועים לימים שנחשבו לגיבורי ישראל וזכו לפינוקים: "בגל הראשון היו שולחים סושי, היום גג בונבוניירה מהסופר-פארם למטה" ● ביקור במרפאת פוסט-קורונה באיכילוב ● הברזייה

מתקן מיחזורית / צילום: יח''צ

חוק הפיקדון עוד לא נכנס לתוקף, אבל העיריות כבר אוספות את המיחזוריות

חוק הפיקדון על בקבוקי משקה גדולים ייכנס לתוקף רק בעוד חודש וחצי, אבל ישנן עיריות שהחלו לפנות את כלובי הבקבוקים הגדולים כבר כעת, ובכך נותרים התושבים בלא כל פתרון ● עיריית ירושלים: "הכול תוך תיאום עם המשרד להגנת הסביבה"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

שר הביטחון הכריז על 6 ארגונים של החזית העממית כארגוני טרור

הארגונים, שחלקם קיבלו כספים ממדינות באירופה, הם ועדת הנשים, המוסד המשפטי "אלצ'מיר", מוסד המחקר "ביסאן", ארגון "אלחק", התנועה העולמית להגנה על ילדים - סניף פלסטין (DCI-P) ו-ועדת הפעילות החקלאית (UAWC)

גוגל / צילום: Shutterstock, Asif Islam

בעקבות הלחצים: גוגל תוריד את העמלות בחנות האפליקציות

לאחר לחצים מצד מחוקקים ורגולטורים גוגל הודיעה כי תוריד את העמלות מחנות האפליקציות כדי להעניק יותר נגישות למפתחים ● לפי ההודעה לעיתונות של החברה, עמלות השירות על אפליקציות מנויים ירדו מ-30% ל-15%

לא פעם הרוכשים נשאלים אם הם באמת חושבים שהחברות שלהם תחזיק מעמד לאורך שנים / צילום: Shutterstock

מחירי הנדל"ן מטפסים? למילניאלס יש פתרון מחוץ לקופסה

כשהם שקועים בחובות מהלימודים, דוחים את זמן החתונה ורואים בכיליון עיניים כיצד מחירי הדיור עולים, טרנד חדש צץ בקרב צעירים מילניאלים שעדיין רוצים לרכוש לעצמם בית - שיתוף ברכישת דירות עם חברים או אפילו שותפים לדירה

מגדל מילניה במתחם האלף, ראשון לציון / צילום: ויופוינט

שער הניצחון של הפריפריה של תל אביב

מגדל המשרדים שעתיד להיבנות בכניסה למתחם האלף בראשל"צ יורכב משני מגדלים שמעליהם מבנה אופקי ● האדריכל משה צור: "חשבנו שחובתנו היא ליצור אייקון, פסל תלת-ממדי, שהוא לא סתם מגדל מעוצב" ● מדור אדריכלות

דב קוטלר, אדיב ברוך, מוחמד עלי אל שורפה תאני, אחמד אל זיודי, אמיר חייק, עבדולה אל מאז / צילום: סיון פרג'

בישראל ציפו למבול השקעות הדדיות באמירויות. בפועל זה רק מטפטף

יו"ר המחלקה לפיתוח כלכלי באבו דאבי אומר בראיון מיוחד כי באמירויות מייחסים חשיבות רבה לישראל, אך מבקש מהישראלים להיות סבלניים ולחשוב לטווח ארוך ● וגם: מתחת לרדאר, בין חברות בישראל ובסעודיה נחתמו עסקאות שחצו את סף מאה מיליון הדולרים

אנשי סולקולד: ירון שנהב, ד''ר צבי טמפלמן, ד''ר נועם רלבג וקריסטינה טרכטמן / צילום: יח''צ

פולקסווגן בוחרת בקירור הישראלי של סולקולד

ענקית הרכב תשלב את הפיתוח של סולקולד במכוניות שלה ● וגם: דורי מדיה מוכרת פורמטים לדובאי ● אירועים ומינויים

הפריצה למשרד ראש הממשלה. ספטמבר 2018 / צילום: הילה זליגמן

כבר ראינו את זה קורה: הכשרת תוספות הרמטכ”ל עלולה לגרור אפקט דומינו יקר

לפני שהשרים מאשרים את תזכיר החוק שיגדיל את הפנסיות בצה"ל, כדאי שייזכרו בפריצה של גמלאי השב"ס והמשטרה למשרד רה"מ ב־2018 ● כמו אז, גם היום יכולים פורשי זרועות הביטחון לדרוש שוויון בתנאים של גמלאי הקבע, ותוספות הרמטכ"ל יהפכו לבור תקציבי עמוק משחשבנו

ניסים ועופר חג'אג', חברת אופטיבוס / צילום: איל יצהר

עם רוח גבית מעליבאבא ומפייסבוק: הכירו את הישראלים שרוצים ללמד את העולם מהי תחבורה ציבורית יעילה

חברת אופטיבס הישראלית פועלת ב-500 ערים בעולם ובונה תוכניות לייעול התחבורה ●  בראיון לגלובס מספרים מנהלי החברה על ההשקעה של עליבאבא; השת"פ עם פייסבוק, אפל וגוגל ליצירת קווי אוטובוס שמניידים עובדים למשרדי החברות בעמק הסיליקון; ומדוע לדעתם בישראל מתעקשים להישאר מאחור

מדפי קורנפלקס / צילום: איל יצהר

לקחי רפורמת הקורנפלקס: סדרת שינויים ביבוא תוזיל את המחירים

השבוע עברה בוועדת הכלכלה סדרת רפורמות השואפת לתקן את שגיאות העבר שנעשו ב-2016, כשהממשלה דאז ניסתה להוריד את מחיר המזון באמצעות הקלה מסוימת על היבוא ● מה במהלכים? פתיחה נרחבת ליבוא בשוק המזון, ולא רק, ושינוי נרחב במכון התקנים

נבות בר - קרן ריט למיזמי תשתיות / צילום: איל יצהר

קרן קיסטון קיבלה מסגרת אשראי של 500 מיליון שקל מהראל

מסגרת האשראי נושאת ריבית שנתית שווה לריבית בנק ישראל בתוספת מרווח בשיעור של 2.5%-3% לשנה ובשלב הראשון מיועדת לפירעון הלוואות בנקאיות בהיקף של 140 מיליון שקל

אזרחיות באשדוד, פברואר 2021 / צילום: Reuters, AMIR COHEN

אישור היסטורי של ועדת הכספים: גיל הפרישה לנשים צפוי לעלות ל-65

במסגרת הצעת החוק, יועלה גיל הפרישה לנשים מגיל 62 לגיל 65, על פני 11 שנים ונקבעו הטבות שונות ● סך העלות של הרחבת המענק תעלה לממשלה 260 מיליון שקל

תיירים בחוף ים בת''א / צילום: עינת לברון

מ-1 בנובמבר תותר כניסת תיירים לישראל; מי זכאי ובאילו תנאים?

המתווה לפתיחת ישראל לתיירים, שגובש ע"י רה"מ ומשרדי הבריאות והתיירות, יעלה לאישור הממשלה ו"יעודכן בהתאם להתפתחויות ולגילוי וריאנטים חדשים" ● ומה הבשורה לקבוצות המאורגנות?