גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כשככה מתבטאים הח"כים, מה הפלא שמתעורר חשד

בשבוע שעבר קבע כאן עמיתי מוחמד מג'אדלה כי "כשיום כיפור בפתח, לאזרחים הערבים מגיעה סליחה מהאזרחים היהודים במדינה, ולא רק בגלל השבוע האחרון" בשל החשדות שעלו לאחר בריחת האסירים ● למרות שאסור להכליל את כל החברה הערבית, הטענה החמורה הזאת לא יכולה להישאר ללא מענה

אחמד טיבי / צילום: אורון בן חקון
אחמד טיבי / צילום: אורון בן חקון

קראתי בעיון רב ובצער רב את הטור של עמיתי העיתונאי מוחמד מג'אדלה שפרסם בסוף השבוע טור בגלובס שכותרתו "בריחת האסירים הוכיחה שוב: החברה הערבית תמיד חשודה במשהו במדינת ישראל".

בהמשך הטור כותב מג'אדלה "עם תחילת החיפושים אחר הנמלטים, החברה הערבית הוצבה בתור החשודה המיידית". לאחר מכן הוסיף מג'אדלה כי "חברי המשותפת ברגע אחד גם הם הפכו ל"תומכי מחבלים" שמתנגדים להסגרת האסירים הנמלטים ופועלים לעודד בריחה מבתי הכלא". הטור הסתיים בקביעה כי "כשיום כיפור בפתח, לאזרחים הערבים מגיעה סליחה מהאזרחים היהודים במדינה, ולא רק בגלל השבוע האחרון".

טענתו החמורה של מג'אדלה לא יכולה להישאר ללא מענה. ראשית כל, אני רוצה לומר שאסור להכליל את כל החברה הערבית ולשים את כל אזרחי ישראל הערבים באותה משבצת ובאותו תיוג. הדברים אינם נכתבים מתוך רצון לרכך אנטגוניזם, שיקולים טקטיים או כמס שפתיים, אלא כי זו האמת.

כשישראל מצד אחד, ומחבלים פלסטינים מצד שני - הח"כים של חד"ש מבהירים היטב באיזה צד הם

עכשיו לגופו של עניין. מג'אדלה תמה מדוע החברה הערבית הוצבה מיד בתור החשודה המידית במהלך החיפושים אחר הנמלטים, ואף הזעזע מכך שחברי המשותפת ברגע אחד גם הם הפכו לתומכי מחבלים שמתנגדים להסגרת האסירים הנמלטים.

אולי מג'אדלה לא עבר על חשבון הטוויטר הרשמי של מפלגת חד"ש מן הרשימה המשותפת. אז בואו נראה מה נכתב שם. לאחר בריחת ששת האסירים הודיעה מפלגת חד"ש כי "המתקפות האכזריות באות כנקמה למכה שספגה היהירות של הכיבוש - של שב"ס, שב"כ ומערכת הביטחון, לאחר ששישה אסירים הצליחו לברוח מכלא שטה. צו השעה הוא הפסקת המתקפות לאלתר, ושחרור האסירים שנכלאו בגין התנגדות לכיבוש".

מחבלים עם דם על הידיים מוגדרים על ידי חד"ש פעם אחר פעם כאסירים פוליטיים שיש לשחררם לאלתר. כאשר מדינת ישראל ניצבת מצד אחד, ומחבלים פלסטינים ניצבים מצד שני - חברי הכנסת של חד"ש מבהירים היטב באיזה צד הם - בצד של הרוצחים. לא מדובר בציוץ בודד, מי שיעבור על חשבון הטוויטר של חד"ש, ימצא עוד כהנה וכהנה התבטאויות מקפיאות דם.

כאשר ההתייחסות למחבלים הללו היא כאל אסירים פוליטיים שיש לשחררם. מפלגה בכנסת ישראל כותבת בחשבון הטוויטר הרשמי שלה כי "יש סיבות רבות להזדהות הרווחת בקרב העם הפלסטיני עם אסיריו הפוליטיים. סיבה אחת יסודית: כל העם הפלסטיני בשטחים הכבושים חי בכלא, נרדף ומעונה. במובן זה, האסירים הם מיקרוקוסמוס של העם הכבוש כולו". לאחרונה מפלגת חד"ש כתבה בחשבון הטוויטר שלה "נמשכות הפגנות סולידריות עם האסירים ברחבי הגדה; מק"י וחד"ש: לשחרר את הכלואים בגין מאבקם בכיבוש". חד"ש גם צייצה מחדש את ההודעה לפיה "לא רק בירושלים עזה והגדה. גם החברה הערבית בתוך ישראל תפגין בשלוש נקודות מחר... למען האסירים הביטחוניים והעצורים ממאי".

על העצורים ממאי עוד נדבר בהמשך, אבל בואו נחזור לאמירות של מג'אדלה לפיהן "עם תחילת החיפושים אחר הנמלטים, החברה הערבית הוצבה בתור החשודה המיידית", וכן את התמרמרותו על כי "חברי המשותפת ברגע אחד גם הם הפכו ל"תומכי מחבלים" שמתנגדים להסגרת האסירים הנמלטים ופועלים לעודד בריחה מבתי הכלא". מצד אחד מזדהים עם המחבלים ("האסירים הפוליטיים") וקוראים לשחרורם לאלתר, מצד שני מתלוננים על כך שחושדים בהם מיידית ושמתייחסים אליהם כאל תומכי מחבלים.

 נציגי בל"ד, חד"ש, תע"ל וגם רע"מ לא בחרו את עצמם לכנסת

כאן התייחסתי רק לחד"ש, המפלגה הערבית שנוטה להיות המתונה מבין המפלגות הערביות. אני לא מדבר על מפלגת בל"ד שמן המסד ועד הטפחות מזדהה אחת לאחת עם ארגוני הטרור. אני לא מדבר על ח"כ אחמד טיבי, יועצו הקרוב של רב-המרצחים יאסר ערפאת. אותו אחמד טיבי שאמר בראיון כי "חמאס הוא לא ארגון טרור. זה חלק מהנהגת העם הפלסטיני. זה פלג לגיטימי שרבים בעם הפלסטיני בוחרים בו בקלפיות". העלייה לרגל של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת למשפחות מחבלים ולמחבלים משוחררים היא בגדר סוד ידוע.

אחמד טיבי טען בראיון אחר כי תשלום משכורות למחבלים ולמשפחות השאהידים היא כמו "ביטוח לאומי". אוסאמה סעדי, חברו למפלגה של אחמד טיבי, אמר בעבר כי "אנחנו אומרים בסך הכל שיש כיבוש ושזכותו של העם הפלסטיני להתנגד לו. אני לא קובע להם איך להתנגד, אם כי אני ממליץ שיתנגדו בדרך עממית".

ישי פרידמן, עורך עיתון "שביעי" שעוקב תדיר אחרי ההתבטאויות הביא דוגמאות לרוב, חדשות גם ישנות, אשר מבססות את התמיכה של נציגי ציבור ערביים במחבלים ובארגוני הטרור. הכל על השולחן, בלי ניסיונות מתוחכמים במיוחד מצידם להסתיר את תמיכתם.

בפעם האחרונה שבדקתי, נציגי בל"ד, חד"ש, תע"ל וגם רע"מ לא בחרו את עצמם לכנסת. הציבור הוא זה שבחר בהם לכנסת, ולכן יש להעריך כי כאשר הם מתבטאים - הם מבטאים את הלך הרוח של הציבור שבחר בהם. כאשר אלה הם הנציגים של הציבור הערבי בישראל, האם כה מופרך לחשוד כאמור בסיוע לאותם אסירים פוליטיים?

בחודש מאי מדינת ישראל עברה אירוע מכונן ומטלטל. ברחבי הארץ, החל מעכו בצפון ועד רתמים בדרום, המוני אזרחים ערבים ביצעו עבירות חמורות על רקע מבצע "שומר החומות", חלק מהקורבנות שילם על כך בחייו ואילו אחרים ניצלו בנס "והסתפקו" בפציעות חמורות בגוף ובנפש וכמובן גם בכיסם. בהליך זריז, הוגשו עשרות כתבי אישום נגד מספר תלת ספרתי של פורעי חוק ששולהבו על ידי נציגי הרשימה הערבית המשותפת ואנשי ציבור ערבים ובעידוד הדוק של החמאס. רבים מהעבריינים לא נתפסו, לא נעצרו ולא זוהו עד היום. השר לביטחון פנים הודה כי השב"כ ומשטרת ישראל הופתעו מעוצמת האנרכיה והמתקפות הלאומניות.

מול מעשים כה חמורים ובגידה בסולידריות האזרחית הכי בסיסית, הייתי מצפה מחברי הכנסת הערבים ונציגי הציבור הערבים להתנצל על מה שהתחולל בשנה החולפת. אם הם לא רוצים להתנצל - לכל הפחות שישתקו, ולא ידרשו מהקורבן שיבקש מהם סליחה. במקום זאת, הם פועלים במרץ על מנת לשחרר את העצורים שחוללו את המהומות.

עוד כתבות

אביר קארה, הוביל את הרפורמה / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

למרות ביקורת מימין ומשמאל: רשות הרגולציה עברה את ועדת החוקה

ועדת החוקה אישרה את הרפורמה שתוביל להקמת גוף רגולציה מרכזי שיפקח על הרגולציה החדשה והקיימת בישראל

יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

הדמוקרטים מוציאים את החופשה בתשלום מהצעת החוק בגובה 1.75 טריליון דולר

הבית הלבן מארח סנאטורים רבי-השפעה, בזמן שהדיונים נמשכים על הצעת החוק בנושא בריאות, חינוך ושינוי האקלים

נועם שצ'לקה, מנכ''ל אינרום תעשיות בנייה / צילום: קרן מזור

אינרום רוכשת את פעילות ה-SP ממצרפלס ב-150 מיליון שקל

פעילות ה-SP כוללת ייצור, מכירה ושיווק של מערכות צנרת אינסטלציה ביתית ולמבנים שונים ● מכירותיה של מצרפלס במחצית הראשונה של השנים 2021 ו-2020 הסתכמו ב-47.7 מיליון שקל וב-36.2 מיליון שקל בהתאמה ומגלמות צמיחה של 32% משנה לשנה

קטרים וקרונות חשמליים של רכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

רכבת ישראל: פתיחת הקו החשמלי מאשקלון עד הרצליה נדחית

מזה תקופה ארוכה שקווי רכבת רבים מושבתים בשעות שונות ובסופי שבוע לאור העבודות לחישמול הרכבת ● כעת מודיעים בהנהלת הרכבת באופן רשמי כי תידחה פתיחת הקו קשת השרון-אשקלון, שנקבעה לעוד שבועיים ● הסיבה: סכסוך על תנאי עבודה בין ההנהלה לעובדים

חמורים. ההנחיות נשארו רלוונטיות למאה שעברה / צילום: Shutterstock, babeaudufraing

זו לא בדיחה: בישראל 2021 עסקים עדיין יכולים לקבל הטבות מס על חמור, סוס ובאר

עסקים יכולים לקבל היום פחת על בלאי של חמור, באר עם מסנן חול ומכונות טוויה - אבל אין פחת ייחודי למכשירים שכולנו משתמשים בהם, כמו סמארטפונים או טאבלטים ● השר במשרד האוצר חמד עמאר אמר בדיון שנערך בנושא כי "לא יכול להיות שעדיין במדינת ישראל מדברים על פחת של סוס"

אתר בניה רחוב הרב קוק 19 ת''א / צילום: שלומי יוסף

פורסם החוק לביטול היטלי עובדים זרים: במגזר העסקי מבטיחים הוזלות בנדל"ן, מסעדות ואירוח

הצעת החוק אמורה לחסוך 15%-20% מעלות העסקת עובדים זרים ● המהלך אמור להשפיע בעיקר על ענפי הנדל"ן, האירוח והמסעדות, שבהם יש שיעור גבוה של עובדים זרים, שכן כיום ההיטלים שמשלמים המעסיקים מגולגלים אל המחירים הסופיים שמשלמים הצרכנים

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

המפקח על הבנקים: "הסדרה בנושאי ניהול סיכוני אקלים - עד הרבעון השלישי של 2022"

לדברי יאיר אבידן, הבנקים בישראל בתהליכי מינוי גורמים שייטפלו בראייה כוללת של סיכוני ה- ESG ● "חובות הגילוי יהיו ברורים"

יאיוי קוסאמה / צילום: באדיבות גלריה אוטה לאמנות, ויקטוריה מירו ודייויד זווירנר

יזמיות ויסוצקי 6 יעניקו חסות של חצי מיליון שקל ליאיוי קוסאמה

יזמיות פרויקט מגורי היוקרה תעניק חסות לתערוכה המדוברת של האמנית היפנית במוזיאון תל אביב ● וגם: תחזית השקל של פרופ' אקשטיין ● אירועים ומינויים

הפגנה בורשה פולין למען האיחוד האירופי / צילום: Shutterstock, Zuttmann Benoelken

פולין תשלם לאיחוד האירופי קנס של מיליון אירו ליום עד להסדרת מערכת המשפט

בית הדין העליון של אירופה הטיל קנס יומי על פולין בגלל הרפורמות שעשתה בבתי הדין שלה

לוחות סולאריים של חברת סולאראדג' / צילום: יח''צ

השמש זורחת על סולאראדג': הפכה (שוב) לישראלית בעלת השווי הגבוה ביותר בוול סטריט

סולאראדג' זינקה כ-9% בעקבות פרסום דוחות חיוביים של המתחרה Enphase, לשווי של כ-18 מיליארד דולר, ועקפה בכך את נייס ● טבע איבדה כחצי מיליארד דולר בשווי, וכבר אינה בין עשר הישראליות הגדולות ביותר

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

עליות בוול סטריט; ולנס הישראלית מזנקת ב-7%, נובוקיור צוללת

הצמיחה האיטית ביותר מאז תחילת המגפה: התמ"ג בארה"ב עלה ב-2% בלבד ברבעון האחרון ● הבנק המרכזי של גוש האירו, ECB, הותיר את גובה הריבית ללא שינוי ● נעילה מעורבת בבורסות אירופה ● לאחר סיום המסחר יתפרסמו תוצאות ענקיות הטק אמזון ואפל ● צ'ק פוינט פרסמה דוחות והציגה ירידה ברווח

הזמר במסכה / צילום: יח''צ – ערן לוי

החזון של אבי ניר, האקסל של אבי בן טל: כך השלימו קשת ורשת את המהפך בדרך לרווחיות

אחרי שנים של הפסדים, קשת סיימה את 2020 עם רווח שמגיע ל-100 מיליון שקל לפני מס, וגם אצל המתחרה רשת התחילו לראות רווחים - כך עולה מנתונים שהגיעו לגלובס ● ההבדלים בגישות הניהול הובילו לכך שהראשונה הפכה לתמנון תוכן מרובה הכנסות - בעוד השנייה נותרה עם ערוץ טלוויזיה בלבד, לפחות בינתיים

חיסון לקורונה / צילום: Associated Press, Darko Vojinovic

האם כדאי לחסן ילדים נגד קורונה ולמה המומחים התלבטו? שאלות ותשובות

מינהל המזון והתרופות האמריקאי צפוי לאשר בקרוב את החיסון נגד קורונה לילדים ● מדוע הוועדה שייעצה ל-FDA התלבטה בעניין, מה צריך לדעת לגבי תופעות הלוואי, והאם החיסון לילדים מסמן - סוף-סוף - את סיומה של המגפה? הצוללת עושה סדר ● האזינו

בניין ישן ברמת גן נהרס במסגרת פינוי בינוי / צילום: טלי בוגדנובסקי

מהסרבנים ועד למסים: המהפכה בפינוי-בינוי מעבר לפינה, ובשוק מצפים לגל פרויקטים

הורדת סף היטל ההשבחה, ביטול הקלות, זירוז היתרי בנייה והורדת שיעור ההסכמה לפינוי-בינוי ● מה משמעותם של התיקונים המוצעים בחוק התכנון והבנייה במטרה לקדם את הליכי מימוש ההתחדשות העירונית? ● גלובס עושה סדר

אבי ניסנקורן / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

לא רק התאחדות המלונות: ניסנקורן נבחר ליו"ר תאגיד המחזור אל"ה

ניסנקורן, שנבחר לנשיא התאחדות המלונות במקום אמיר חייק, יחליף אותו גם כיו"ר תאגיד המחזור ● כעת הוא יתמודד לא רק עם אתגרי המלונאים, אלא גם עם אתגרי יצרני ויבואני המשקאות, ביניהם חוק הפיקדון שייכנס לתוקף בחודש דצמבר

בניין בפרדס חנה-כרכור. הטבות מיוחדות במס שבח במכירת דירות מגורים / צילום: איל יצהר

לידיעת רשות המסים: פרצת מס במימוש זכויות במקרקעין

למי שמוכר דירת מגורים יש הטבות מס שאינה ניתנת למי שמוכר מגרש לבנייה ● לרשות המסים יש הזדמנות לתקן את העיוות

שטרות אירו / צילום: תמר מצפי

השקל בשיא כל הזמנים מול סל המטבעות; האירו צנח לשפל של 20 שנה

השער הנומינלי אפקטיבי (לשעבר סל המטבעות), המהווה אינדיקטור מהותי לקבלת החלטות בשוק המט"ח, רושם שפל היסטורי, ברקע לעלייה בהיצע המט"ח ● מי צפוי ליהנות מהמהלך?

סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

תגידו ביי למדבקות המחיר בסופר: מדוע הרשות להגנת הצרכן שינתה גישה?

הרשות להגנת הצרכן המליצה להחליף את מדבקות המחירים בסופרמרקטים בצגים אלקרטוניים ושרת הכלכלה צפויה לקדם את הנושא לקראת חקיקה ● במשך שנים הרשות התנגדה לשינוי זה, אך מחקר שביצעה לאחרונה שכנעה אותה בתועלת המהלך

מנכ''ל אפל טים קוק מציג את האייפד החדש / צילום: צילום מסך

אפל צפויה לשבור שיאים, רווחי אמזון כנראה יאכזבו: לקראת דוחות ענקיות הטק

אנליסטים מעריכים שאפל תדווח הערב על זינוק של כמעט 70% ברווחים ושל 30% במכירות ● מנגד, התחזיות של אמזון צופות קיפאון בשורת ההכנסות וירידה ברווח הן בהשוואה לאשתקד והן בהשוואה לרבעון הקודם ● מה העיב על שתי החברות במהלך הרבעון ואיך היו ביצועי המניות בוול סטריט?

מימין: ניצן צעיר הרים, יוחנן דנינו ואמיל וינשל / צילום: רמי זרנגר

על רקע העברת השליטה לווישור: יו"ר איילון ביטוח מוקי אברמוביץ התפטר

אברמוביץ הסביר את החלטתו ברצון לאפשר לרוכשים הצפויים לבחור חברי דירקטוריון מטעמם ● חברת הביטוח הדיגיטלי שהקימו אמיל וינשל וניצן צעיר-הרים רוכשת את השליטה בחברת הביטוח הוותיקה תמורת יותר מ-470 מיליון שקל, מתוכם 180 מיליון שקל היא מוכרת לאיש העסקים צבי ברק