גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

היזם שעף קרוב מדי לשמש, והפך לאיום על הממשל הסיני

היזם צ'נג ווי הצליח להפוך את האפליקציות ההסעות שהקים דידי לשולטת בשוק הסיני ואף לדחוק את אובר מחוץ למדינה ● עם זאת, הוא לקח הימור לא נכון ונקלע עם הרגולטורים הסינים לעימות חזיתי, ממנו החברה עשויה להתקשות להתאושש

מייסד דידי, צ'נג ווי / צילום: Reuters, Oriental Image
מייסד דידי, צ'נג ווי / צילום: Reuters, Oriental Image

שינוי מדיניות של המפלגה הקומוניסטית של סין, שחוששת מעליית כוחן של חברות הטכנולוגיה הפרטיות, הביאה לעימות מול ענקית ההסעות "דידי" (Didi) - ולקריסה כמעט סופית שלה.

דידי היא למעשה "אובר" הסינית - היא מספקת פלטפורמה שמקשרת בין מי שמחפש נהג לבין נהגים שמחפשים נוסעים. בסין, דידי הפכה לחברת ענק ששלטה בשלב מסוים ב-90% מהשוק, נישלה ממנו את אובר והתעצמה עד כדי כך שהמפלגה הקומוניסטית שמה עליה עין, ומשם כבר התחילה ההתרסקות.

מי שפיתח את אפליקציית ההסעות הזאת הוא צ'נג ווי, בן ה-38, היזם הצעיר ביותר שעומד היום בראש אחת ממעצמות הטכנולוגיה הגדולות בסין. בתשע השנים האחרונות, מאז שהשיק את דידי, הוא הצליח לבלום כל מתחרה שצץ מולו בשוק, ורק ברבעון הראשון של השנה האחרונה הצטרפו אל האפליקציה 160 מיליון משתמשים פעילים בסין בלבד - כמעט פי 2 מכל המשתמשים של אובר ברחבי העולם.

נהג בבייג'ינג' משתמש באפליקציית הנסיעות של דידי / צילום: Reuters, Tingshu Wang

שלטה ב-90% מהשוק הסיני

לפני שצ'נג ברא את דידי בשנת 2012, הוא היה מנהל מכירות בעליבאבא, ענקית הסחר הדיגיטלי. הוא התחיל שם כאיש מכירות מהשורה, בשכר של 200 דולר בחודש, עד שהפך למנהל האזורי הצעיר ביותר של החברה. צ'נג סיפר שדידי נולדה מתוך חוויה מדכאת באחת מנסיעות העסקים השגרתיות שלו, כשעמד בסערה, מחפש מונית במשך שעות ארוכות. הסבל שחווה גרם לו לחשוב איך אפשר לתקן את המצב הזה.

וככה נבראה דידי - צ'נג השקיע כ-15 אלף דולר מכספו, ונעזר בעוד השקעה של 110 אלף דולר ממשקיע פרטי. נתח החברה של אותו משקיע, היה שווה מיליארד דולר כשדידי הונפקה בבורסת ניו יורק ביוני 2021.

דידי צמחה למספרים המדהימים האלה בזכות פעילות מדויקת בשטח האפור של הרגולציה הסינית: ענף המוניות בסין נמצא בפיקוח ריכוזי לגמרי, ללא קשר לכוחות השוק עצמם. מוניות זמינות היו תמיד במחסור, משום שבעלי המוניות פעלו כל הזמן להגביל את כמות הרישיונות המאושרים על ידי השלטון המרכזי, בכדי לצמצם את התחרות בענף. דידי חיברה בין הנוסעים לבין בעלי מכוניות שביקשו להסיע אותם, שלא נדרשו לרישיונות יקרים באישור רגולטורי, כמו בעלי המוניות המסורתיות.

אבל הפריצה הגדולה של דידי הגיעה במחצית 2016, כשהממשלה עיצבה מחדש את חוקי ההסעה העירוניים בסין, והתירה הזמנת שירותי נסיעות דרך הרשת. אז כבר לא נדרשה יותר פעילות מתחכמת בשטח האפור, ואז גם דידי רכשה מיד את "אובר-סין", והפכה למפלצת של ממש. בתוך שנתיים היא שלטה כבר ב-90% משוק ההסעות בסין, והתרחבה גם לאוסטרליה, לברזיל ולמקסיקו.

הממשל הסיני התנגד להנפקה בניו יורק

הדהירה של צ'נג על המפלצת שהוא ברא עשויה להיתקל במהמורה קשה. זאת לאחר שהממשל הסיני מנסה לרסן את ההתפרצות של יזמות טכנולוגית פרטית שפורחת במדינה בשל החשש מפני עודף הכוח שנצבר אצלן. דידי הפכה לאחד היעדים המרכזיים של הרגולטורים הסינים, אך צ'נג החליט לאתגר את השלטון, שקרא לקבוצות הטכנולוגיה הגדולות ליישר קו עם סדרי העדיפויות של הממשלה.

ביוני האחרון,  צ'נג הנפיק ביוני האחרון את דידי למסחר בניו יורק וגייס 4.4 מיליארד דולר. זאת למרות שהיו עדויות לכך שהשלטון הסיני לא מרוצה מההחלטה. ב"בלומברג" פורסם כי הרוגולטורים הסינים היו מודאגים מאבטחת המידע בחברה וביקשו שדידי תדחה את ההנפקה. 

צ'נג ובכירים נוספים בחברה ניסו לשמור על פרופיל נמוך בעת ההנפקה, שהתקיימה בערב חגיגות 100 השנים לקיומה של המפלגה הקומוניסטית. צ'נג לא צלצל בפעמון המסחר ואפילו לא שידר את תחילת המסחר בניו יורק בחשבונות החברה ברשתות החברתיות.

אך ההנפקה לא חמקה מעיני המפלגה, וכמה ימים אחריה הגיעה התגובה הממשלתית. היה ברור שהיא תגיע, רק כדי להוכיח ששום קבוצה סינית לא יכולה לאתגר בגלוי את המפלגה הקומוניסטית. משרד הסייבר בסין החליט לחסום את דידי מכל מחנויות האפליקציה בסין, ובכך למנוע ממנה לצבור מינויים חדשים. משרד הסייבר האשים אז את דידי באיסוף ובטיפול לא חוקי בנתוני המשתמשים שלה, במיקומים שלהם עצמם, כמו גם במסלולים שמציגים מידע רגיש על מערכת התחבורה הסינית.

החסימה פגעה באופן מיידי בהערכות הצמיחה העתידיות של החברה, רק משום שהיא פינתה דרך למתחרים חדשים, שדוכאו עד עכשיו על ידי המדיניות האגרסיבית של צ'נג, לצבור משתמשים חדשים. דידי אמנם מתעקשת שגם עכשיו הפעילות השגרתית שלה נמשכת, אך מאות אפליקציות דומות שמתחרות בה צצו בחנויות הדיגיטליות ומפתות את הלקוחות החדשים בהנחות גדולות. "מיטואן", למשל, היריבה הוותיקה ביותר של דידי, העלתה מחדש את האפליקציה שלה לרשת, הציעה קופונים להנחה למשתמשים חדשים, ופטרה נהגים חדשים מעמלות במשך שבוע.

והתוצאה כבר נראית היטב על המניה: מהרגע שהרגולטורים מבייג'ינג פתחו בחקירה נגד דידי, צנחה המניה ביותר מ-40%, ומחקה 34 מיליארד דולר משווי השוק שלה.

עוד כתבות

אלי גליקמן / צילום: סיון פרג'

על רקע המשבר בספנות: צים רכשה 7 אוניות ב-320 מיליון דולר

מנכ"ל צים אלי גליקמן: "עם רכישת האניות אלו, הדרושות כל כך, ניצלנו את תזרים המזומנים החזק ויכולת התגובה המהירה שלנו במטרה לחזק ולהרחיב את הצי שאנו מפעילים ובכך להענות לביקוש הגובר של הלקוחות"

האם מיתוג של מוצר ''ירוק'' ישפר אוטומטית את מה שהצרכנים   חושבים עליו? / צילום: Shutterstock

האם אנחנו באמת אוהבים "מוצרים ירוקים" או רק מנסים לעשות רושם

חשבתם שמיתוג של מוצר "ירוק" ישפר אוטומטית את מה שהצרכנים חושבים עליו? מחקרים מוכיחים שהמציאות הרבה יותר מורכבת

הדמיית פרויקט פינוי בינוי רחב היקף בנאות אפקה / הדמיה: יח''צ

אושר פרויקט פינוי בינוי רחב היקף בנאות אפקה

קבוצת גבאי תבנה 378 יחידות דיור ו-1,000 מ"ר שטחי מסחר על שטח של 15 דונם ● 50 דירות יוקצו לטובת דיור בר השגה להשכרה ל-20 שנה

הפריצה למשרד ראש הממשלה. ספטמבר 2018 / צילום: הילה זליגמן

כבר ראינו את זה קורה: הכשרת תוספות הרמטכ”ל עלולה לגרור אפקט דומינו יקר

לפני שהשרים מאשרים את תזכיר החוק שיגדיל את הפנסיות בצה"ל, כדאי שייזכרו בפריצה של גמלאי השב"ס והמשטרה למשרד רה"מ ב־2018 ● כמו אז, גם היום יכולים פורשי זרועות הביטחון לדרוש שוויון בתנאים של גמלאי הקבע, ותוספות הרמטכ"ל יהפכו לבור תקציבי עמוק משחשבנו

חצי שעה של השראה. ההחלטה הגורלית שתקבע אם העסק שלך יחיה או ימות / צילום: מנחם רייס

ההחלטה הגורלית שתקבע אם העסק שלך יחיה או ימות

כל עסק צריך להבין ולהחליט מה היא הצעת הערך שלו, מהן התועלות שהוא נותן. זה תהליך מורכב, אבל כשהוא נעשה באופן מדויק - הוא מאפשר ללקוחות לבחור בעסק שלך בתוך שבריר שנייה ● חצי שעה של השראה 

גוגל / צילום: Shutterstock, Asif Islam

בעקבות הלחצים: גוגל תוריד את העמלות בחנות האפליקציות

לאחר לחצים מצד מחוקקים ורגולטורים גוגל הודיעה כי תוריד את העמלות מחנות האפליקציות כדי להעניק יותר נגישות למפתחים ● לפי ההודעה לעיתונות של החברה, עמלות השירות על אפליקציות מנויים ירדו מ-30% ל-15%

מימין: כרסיטאן לינדר, אנלנה ברבוק ורוברט האבק. האם יצליחו ליישב את המחלוקות ולהקים קואליציה? / צילום: Reuters, ANNEGRET HILSE

מי יהיה שר האוצר הבא של הכלכלה הגדולה באירופה?

הדרך לקואליציה חדשה בגרמניה שתורכב ממפלגות עם כיוונים אידאולוגיים שונים עוברת בבחירת שר האוצר שינווט את דרכה הכלכלית של המדינה השנים הקרובות ● האם זה יהיה רוברט האבק ממפלגת הירוקים, כריסטיאן לינדנר ממפלגת הדמוקרטים-חופשיים או שכדי לפתור את הפלונטר יצמח מועמד נוסף?

השקעות ספאק / צילום: Shutterstock

למה המניה הזאת מזנקת ב-160% בוול סטריט ומה הקשר לטראמפ?

הרשת החברתית החדשה שמתכנן טראמפ תיקרא "TRUTH social" ולדברי נשיא ארה"ב לשעבר "היא תעמוד בפני העריצות של חברות הביג-טק"

דרור בין, מנכ''ל רשות החדשנות / צילום: רד תקשורת

האם העולם באמת רואה את ישראל כ'מדינת קלינטק'?

לפי דוח החדשנות בתחום האקלים לשנת 2021 של רשות החדשנות וקהילת PLANETech כ-10% מחברות ההיי-טק שהוקמו בארץ בשנה האחרונה מפתחות טכנולוגיות בתחום האקלים, אך מרבית הקרנות הגדולות בעולם בתחום האקלים אינן משקיעות בישראל ● בסך הכל, 637 חברות סטארט-אפ וחברות בצמיחה זוהו כחברות המפתחות טכנולוגיות אקלים בישראל

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

שר הביטחון הכריז על 6 ארגונים של החזית העממית כארגוני טרור

הארגונים, שחלקם קיבלו כספים ממדינות באירופה, הם ועדת הנשים, המוסד המשפטי "אלצ'מיר", מוסד המחקר "ביסאן", ארגון "אלחק", התנועה העולמית להגנה על ילדים - סניף פלסטין (DCI-P) ו-ועדת הפעילות החקלאית (UAWC)

משרדי פייסבוק בדבלין / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

המועצה המפקחת על פייסבוק: הרשת החברתית לא דיווחה באופן מלא לגבי מערכת ה-Cross-Check

לאחר שפורסם ב-WSJ על מערכת שמאפשרת ל-5.8 מיליון משתמשים בעלי פרופיל גבוה לעבור על חוקי פייסבוק בלי לחטוף - כעת המועצה המפקחת על פייסבוק תוקפת את הרשת החברתית על אי דיווח באופן מלא ● המועצה מפרסמת את דוח השקיפות הראשון שלה, וקובעת: "שקיפות היא בבירור תחום בו פייסבוק חייבת להשתפר בדחיפות"

דב קוטלר, אדיב ברוך, מוחמד עלי אל שורפה תאני, אחמד אל זיודי, אמיר חייק, עבדולה אל מאז / צילום: סיון פרג'

בישראל ציפו למבול השקעות הדדיות באמירויות. בפועל זה רק מטפטף

יו"ר המחלקה לפיתוח כלכלי באבו דאבי אומר בראיון מיוחד כי באמירויות מייחסים חשיבות רבה לישראל, אך מבקש מהישראלים להיות סבלניים ולחשוב לטווח ארוך ● וגם: מתחת לרדאר, בין חברות בישראל ובסעודיה נחתמו עסקאות שחצו את סף מאה מיליון הדולרים

תא''ל במיל' גל הירש / צילום: אזולאי

הוגש כתב אישום נגד גל הירש בגין עבירות מס בעשרות מיליוני שקלים

יחד עם הירש מואשמים גם עודד שכנאי ומיכאל בנימיני, שפעלו כשותפים במתן שירות למשרד ההגנה בגיאורגיה ובמקומות אחרים במסגרת מערך חברות שבשליטתם ● כמו כן, הוגש כתב אישום נפרד נגד יניב אדם בגין עבירות מס במסגרת הסדר טיעון ● עורכי דינו של הירש: "כתב אישום רעוע"

הגיע הזמן להכיר את אוכלוסיית ''הקרנפים הלבנים'' האפריקאית / צילום: Shutterstock, JONATHAN PLEDGER

"קרנפים לבנים" במקום חדי קרן: תחום הטכנולוגיה וההשקעות באפריקה צומח בקצב אדיר

השוק באפריקה מציג כיום את אחת מהזדמנויות ההשקעה המבטיחות והגדולות ביותר בעולם

אזרחיות באשדוד, פברואר 2021 / צילום: Reuters, AMIR COHEN

אישור היסטורי של ועדת הכספים: גיל הפרישה לנשים צפוי לעלות ל-65

במסגרת הצעת החוק, יועלה גיל הפרישה לנשים מגיל 62 לגיל 65, על פני 11 שנים ונקבעו הטבות שונות ● סך העלות של הרחבת המענק תעלה לממשלה 260 מיליון שקל

דביר בנדק בקמפיין של מזרחי טפחות / צילום: צילום מסך

בזכות ההתמדה, גם קמפיינים קצרים מצליחים לכבוש את הברייק

בנק מזרחי טפחות ופריגת מצליחים להתברג בראש הטבלה גם בלי הפקה גדולה מדי, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● לעומתם, הפרסומת המושקעת במיוחד של אמדוקס מתקשה להיחרת בזיכרון

מימין: ד״ר גיא חושן, קרן מיפנו, פולי בן עמי. המטבחון של: מרפאת מחלימים - פוסט קורונה, בית החולים איכילוב / צילום: איל יצהר

"אנחנו מתמודדים עם הרבה הומור שחור - ואוכל, תמיד יש אוכל": ביקור במרפאת פוסט-קורונה באיכילוב

מקומות המסתור בבית החולים שהם בורחים אליהם להירגע, והגעגועים לימים שנחשבו לגיבורי ישראל וזכו לפינוקים: "בגל הראשון היו שולחים סושי, היום גג בונבוניירה מהסופר-פארם למטה" ● ביקור במרפאת פוסט-קורונה באיכילוב ● הברזייה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הפתרון שימנע קריסת בניינים רעועים כבר קיים בחוק

חוק חיזוק המבנים מ-2008 מסמיך את שר האוצר לקבוע תמריצים כספיים לעידוד חיזוק של מבנים ללא כדאיות כלכלית ● הגיע הזמן ששר האוצר ישתמש בסמכות הזו

השנה האחרונה של אלדד פרי / צילום: איל יצהר, מד''א, בר-אל

לימוד תורה וניסיונות חילוץ: איך נראו חייו של אלדד פרי מהקריסה המהדהדת ועד שנרצח

מאז שהחברה שלו התרסקה במהירות, אלדד פרי היה עסוק בשני דברים: לימוד תורה ונסיונות שיקום. מקורבים מספרים מצד אחד על אדם חכם ונדיב שהחליט לנטוש את אורח החיים הראוותני, ומצד שני על פנטזיונר חסר תקנה שיצר כאוס מוחלט בקבוצת החברות: "כספים נכנסו ונבלעו תוך זמן קצר"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

היועמ"ש על החוק שמונע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה: התיקון אינו פרסונלי

"התיקון אינו פרסונלי אלא כללי, וצופה פני עתיד", אמר היום מנדלבליט ● לדבריו, "התיקון המוצע אינו יוצר יש מאין, במובן זה שהוא הולך עקב בצד אגודל בתלם החקיקה ופסיקת בית המשפט העליון"