גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחפשים את האג'נדה: איך מגיעים לארנק של בני דור ה-Z ודור האלפא

איך לולו למון מצליחה לקנות את ליבם של בני הנוער, ומה בעצם דור ה-Z והדור האלפא מחפשים במותג? איגוד השיווק קיים השבוע כנס בנושא ● שותפות המו"פ מילניום פוד-טק תוביל את סבב הגיוס הקרוב של חברת תחליפי הביצים EGG'N'UP, וגם: קבוצת Geomatrix פותחת זרוע לטובת מיזמים מתחילים שאין בידם מימון ● אירועים ומינויים

מימין: גל גברעם, סיגלית הורן גלפרין ויניב ויצמן / צילום: לנס הפקות
מימין: גל גברעם, סיגלית הורן גלפרין ויניב ויצמן / צילום: לנס הפקות

מה האג'נדה שחשובה לבני הנוער כיום, איך מתפתחת התודעה הדיגיטלית שלהם, כיצד מפתחים מערכת יחסים נכונה בין חברות עסקיות לארגונים חברתיים, ומה התפקיד של המוזיקה כמנוע לשינוי - אלה חלק מהנושאים שעלו בכנס השיווק לצעירים ולבני נוער שערך השבוע איגוד השיווק הישראלי.

באירוע לקחו חלק מומחים בתחום, וכן משפיעניות רשת צעירות, ובהן גל גברעם. "יצאתי מהאח הגדול פמיניסטית בלי להתכוון", היא סיפרה. "ברחוב בירכו אותי מכל עבר, ואני בכלל לא ידעתי שאני כזו. אני בסך הכול ילדה בת 20 כמו כולן".

המשנה למנכ"ל האיגוד, סיגלית הורן גלפרין, הבהירה כי בני דור ה-Z ודור האלפא מצפים מחברות להשמיע את קולן - הם אינם מעוניינים ב"סתם" מפגש רכישה, אלא "במפגש עם מותג עם עמדות בנושאים חברתיים. חשוב להם שתהיה לו אג'נדה ברורה ומלאת ערכים, שיוצרת מעורבות צרכנית עד כדי הפיכתם לקהילה.

"כשחברת לולו למון מובילה את נושא היוגה כדרך חיים, היא מציגה את יתרונות היוגה, משתמשת בחלונות הראווה שלה לאירוח שיעורי יוגה ומעניקה טיפים וידע בנושא. מדובר בהרבה מעבר להלבשה או מזרון, זה קשור להתפתחות אישית ורווחה רוחנית, וזה מה שמחבר אנשים למותג והופך אותם לקהילה.

"דוגמה נוספת מהעולם היא חברת דאב, שמובילה באופן עקבי אג'נדות בנושא דימוי גוף, נשיות ויופי, שמשפיעות על התפיסה החברתית ומעניקות למותג משמעות רחבה יותר. דוגמה עדכנית ניתן למצוא בקמפיין המתמקד בהשפעה ההרסנית שיש לשימוש בפילטרים ברשתות החברתיות".

הורן גלפרין הזכירה כי לא רק הצרכנים מושפעים ממטרות וערכי המותג, אלא גם העובדים. "שניים מתוך שלושה בני דור המילניום אומרים שמטרת הארגון שלהם היא הסיבה שהם בוחרים לעבוד שם. גם בארץ יותר ויותר חברות הבינו ששיווק עם אג'נדה מועיל לשינוי האקלים החברתי, בחברה ומחוץ לה, מקדם שיח חיובי, מדבר לצרכנים, לעובדים ומביא אך תועלת לחברה ולמותג".

יניב ויצמן, מנכ"ל teenk, סבור כי הצעירים הם הקטר של עולם השיווק הכללי, "הכול מתחיל בסקטור הזה, ולכן החברות משקיעות ככל יכולתן להבין מה מניע אותו". לדבריו, מאחורי המגמה של הנעת בני נוער באמצעות אג'נדה עומדים שני תהליכים. "הראשון הוא הבנת הנזקים של המהפכה הדיגיטלית, וההשלכות שלה על הילדים הדיגיטליים בני דור ה-Z והאלפא. הם נולדו לעולם המדיה החברתית, וחווים על בשרם את תחושת הניכור והפילוג שהיא מייצרת, לצד הפייק ניוז והעדר אינטראקציה אנושית.

"התהליך השני הוא צמיחתו של דור האלפא ('הדור שישנה את העולם'), שסופג בגנים עולם ערכים שיהפוך אותו לשונה מכל דור אחר שהיה כאן. תהליכים אלה משפיעים ישירות על התנהגותם של בני ובנות הנוער גם כצרכנים, ובעיקר בציפיות שיש להם מכל מי שפונה אליהם, מוכר להם משהו או מנסה להניע אותם. מותגים שלא יניעו אותם באמצעות ערך ולא יובילו אג'נדה רלוונטית, יישארו מאחור".

חוקר התודעה הדיגיטלית נעם מנלה, שדיבר בכנס, סבור כי "זה כעשור אנו נמצאים בפנדמיה של רעיונות, אשר חוצים מגדר, מעמד וגם גיל. לכן, החלוקה הגילאית פחות מקובלת על דעתי. בעיניי, אנחנו נמצאים בעידן 'מלחמת התודעות': מצד אחד ניצבים אנשי התודעה הישנה הסמכותנית, מוטי שליטה, סדר ויציבות, שלרוב ישלטו בעמדות המפתח בארגונים ובממסד. מהעבר השני ניצבים אנשי התודעה החדשה, החיים בעולם מושטח, כאוטי ומבוזר - פה נמצא לרוב את הצעירים".

לדעת מנלה, "כדי לשווק לצעירים צריך קודם להכיר ולהזדהות עם התודעה החדשה, כי הצעירים מגיבים לכל סימן של מניפולציות ולחוסר אותנטיות מצד המשווק".

אזור התעשייה

מילניום פוד-טק משקיעה בתחליפי ביצים

האם הטבעונים הצליחו לשנות את התודעה העולמית בנוגע לצריכת מוצרים מן החי? הדעות על כך חלוקות, אפילו בקרב הטבעונים עצמם, אבל נתונים מראים כי עוד יש תקווה. על פי שותפות המו"פ מילניום פוד-טק, שוק תחליפי הביצים העולמי צפוי לצמוח בשיעור שנתי ממוצע של 5% עד 2026, ולעמוד על 2.1 מיליארד דולר.

זו הסיבה שהשותפות, שמנוהלת על ידי המנכ"ל חנן שניידר והיו"ר גיא רוזן, תוביל את סבב הגיוס הקרוב של חברת תחליפי הביצים EGG'N'UP (חברה בת של סבוריט), לפי שווי של 8 מיליון דולר. מילניום פודטק תשקיע כ-2 מיליון דולר, כאשר הרשות לחדשנות תממן 40% מההשקעה, ומנגד מילניום פוד-טק תקבל אופציה לרכישת חוזרת של המניות לשלוש שנים.

המוצרים של EGG’N’UP מבוססים על סיבי צלולוז ייחודיים שפותחו בסבוריט, והם יתאימו לצרכי בישול, אפייה וטיגון. לדברי רחלי ויזמן, מנכ"לית ומייסדת שותפה של סבוריט (שבעצמה פיתחה מערכת לייצור תחליפי בשר מבוססי רכיבים צמחוניים), "אנחנו מוצאים פוטנציאל בסיסי הצלולוז, ומתכננים פיתוח של מוצרים נוספים על בסיס התכונות של סיבים אלה, במטרה לספק אפשריות בחירה רחבות וטובות יותר בשוק המזון העולמי".

רחלי ויזמן, מנכ''לית ומייסדת שותפה בסבוריט / צילום: אתיאל ציון

גיאומטריקס תומכת במיזמים חסרי מימון

קבוצת Geomatrix, המתמחה בפיתוח מוצרי היי אנד בתחום המכשור הרפואי, ביטחון ואבטחת המידע, פותחת זרוע מימון וחדשנות לטובת מיזמים מתחילים שאין בידם מימון. זאת לאחר שהשנה גייסה כ-15 מיליון שקל בעבור לקוחותיה.

"המטרה היא להציע לפרויקטים המובילים בחברה לא רק שירותי פיתוח, הנדסה, טכנולוגיה והכנה לייצור, אלא גם את התשתית הכלכלית המאפשרת השקה מהירה ואפקטיבית לשוק", מסביר אביב אנתבי, מנכ"ל הקבוצה.

החברה, שבין מקימיה נמנים יוצאי המרכז הטכנולוגי של יחידת 8200, השיקה בשנים האחרונות מוצרים כמו מסכת הפנים Vue Shield שפיתחה לצד המעצב הבינלאומי ג'ו דוסה, ומכשיר רפואי המקל על משתמשי קנאביס רפואי בשלב ההכנה.

אביב אנתבי, מנכ''ל קבוצת Geomatrix / צילום: glodpro76

מצנח הזהב

הילה חדד-חמלניק תכהן כמנכ"לית משרד החדשנות, בראשות השרה אורית פרקש-הכהן.

יניב גודר, מנכ"ל חברת התחבורה השיתופית ליים ישראל, יכהן גם כמנהל אזור באירופה של ליים, וכן יהיה אחראי על שוק איחוד האמירויות.

יניב גודר, מנכ''ל ליים אזור דרום אירופה / צילום: סוף כהן

אורית סגל מונתה לסמנכ"לית משאבי אנוש עולמית בחברת סלברייט, המתמחה בפתרונות בינה דיגיטלית למגזר הציבורי והפרטי.

בני מלכה מונה למנהל מכירות אזורי בחברת דל, וינהל המכירות מול ארגונים גדולים ובינונים בישראל, ביניהם גם סקטור הבנקאות והיי-טק.

יפית יהודה מונתה למנכ"לית קרן ההשקעות "הלמן-אלדובי התחדשות עירונית". הקרן גייסה עד היום כ-230 מיליון שקל, והשקיעה בכ-20 פרויקטים.

יפית יהודה, מנכ''לית קרן ההשקעות ''הלמן-אלדובי התחדשות עירונית'' / צילום: יח''צ

אמיר צוקר, 40, מונה למנהל טכנולוגיות ראשי בחברת CodeValue, המציעה פתרונות IT, דיגיטל וענן.

אמיר צוקר, CTO בחברת CodeValue / צילום: מוטי ווגמן

ד"ר מתן גוטמן מונה על ידי שר המשפטים לחבר במועצה הציבורית להגנת הפרטיות.

פאולינה קוטליאר דב, 43, מונתה למנהלת חטיבת מיצובישי בקבוצת כלמוביל.

פאולינה קוטליאר דב / צילום: גל חרמוני

מרב רותם נעמן ואנדי בלאס מצטרפים כשותפים לניהול הקרנות בקרן הון הסיכון State of Mind Ventures) SOMV).

שי אסיה מונה למנכ"ל מלון קיסר פרימייר ירושלים.

גלית כספי כהן מונתה למנכ"לית קרן אייסף, הפועלת לקידום מצוינות וצמצום פערים חברתיים בחברה הישראלית.

מטיאס אליסבסטסקי מונה לסמנכ"ל המסחרי של חברת הטרוולטק Bookaway.

שחר אורן, סמנכ"לית השיווק של EX.CO (לשעבר פלייבאז) מונתה למייסדת שותפה בחברה.

חדשות טובות

למען מלאכיות הדממה: מרוץ השטח של העמותה לתסמונת רט יתקיים בשבת 16.10, בהשתתפות מאות רצים וצועדים מקצועיים וחובבנים. לצד המקצים התחרותיים של 10 ק"מ, 5 ק"מ ו-2 ק"מ, יתאפשר לחובבנים ולילדים להשתתף במקצים מיוחדים - הליכה עממית של 5 ק"מ, ומקצה קטקטים של 300 מ'. המרוץ יוזנק מגינת רוזין ברמת אביב ג' וימשיך לאורך השדות החקלאיים של צפון תל אביב.

עוד כתבות

אורי קיסוס, מנכ''ל מור גמל / צילום: יח''צ

הציבור מעדיף חשיפה למניות בקופות הגמל להשקעה. ומי הקופה שהצטיינה?

מבט על העדפות הסיכון של החוסכים בקופות הגמל להשקעה מגלה כי 34% מהנכסים נמצאים במסלול המנייתי, לעומת רק 8% בקרנות ההשתלמות ● הנזילות והטבות המס  הובילו לצמיחה מהירה בהיקף הנכסים בקופות הללו לכ-30 מיליארד שקל ● ומי הקופה שהניבה את התשואה הגבוהה ביותר?

הצו לאיסור הלבנות הון יאפשר להעביר רווחים מקריפטו למערכת הבנקאית / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

בנק ישראל: נגדיר כללים שיעזרו להעביר כספי לקוחות להשקעות בקריפטו

בבנק המרכזי השיבו לפניית גלובס בעקבות המדיניות של בנק יהב, האוסרת על העברה בנקאית של כספי השקעה בקריפטו בין שני בנקים מקומיים ● ואיך הופכים את רווחי הקריפטו לכסף בישראל בלי להזדקק לחסדי הבנק

השרה מרב מיכאלי / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הקרב על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת: בדרך לעוד משבר קואליציוני?

בימינה אומרים לגלובס כי היוזמה של שרת התחבורה מסכנת את הממשלה: "מיכאלי תצטרך להחליט אם היא רוצה את הממשלה הזו" ● ראשי הערים מברכים על המהלך

דני יתום / צילום: יח''צ

איך הצליח ראש מוסד לשעבר להקים קואליציה בבולגריה

חברת האסטרטגיה CIY GLOBAL של דני יתום עזרה למפלגה הבולגרית החדשה "עושים שינוי" לקבל את מספר הקולות הגבוה ביותר במערכת הבחירות השלישית במדינה

אפרת גולדנברג, בעלת המותג ARTE / צילום: תמונה פרטית

"עם הסגרים הרבים והשהות הממושכת בבית, הציבור התחיל להשקיע בעיצוב והעסקאות באתר עלו"

אפרת גולדנברג, בת 33, נשואה פלוס 4 וגרה בתל אביב ● בעלת המותג ARTE, חנות אינטרנטית לתמונות בסגנון נורדי לבית, למשרד ולחדר ילדים ● "עזבתי את עריכת הווידאו לטובת השקעה רבה ואינטנסיבית במותג שהקמתי, במקביל לטיפול בילדים שלנו" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בעל מספרה באל סלבדור שאימצה את הקריפטו כאמצעי תשלום יומיומי, מציג את קוד הQR שדרכו משלמים לו לקוחותיו / צילום: Associated Press, Salvador Melendez

המודל של אל סלבדור: "עיר ביטקוין" דורשת שינוי שיטת המיסוי

חודשים ספורים אחרי שאל סלבדור אימצה את הביטקוין כמטבע רשמי במדינה, נשיא אל סלבדור הכריז בשבוע שעבר על הקמת "עיר ביטקוין" ● אחד הדברים המעניינים בהודעתו נגע לשיטת המיסוי בעיר הביטקוין: לא יוטל בעיר מס כמעט משום סוג - לא מס הכנסה, רווחי הון או מס רכוש, המס היחיד שיוטל הוא מע"מ

אניית משא בנמל חיפה / צילום: Shutterstock

הפקק בנמלים מתחיל להשתחרר, אבל אנחנו נמשיך לשלם עליו עוד הרבה זמן

התורים המתארכים שנוצרו בתקופת הקורונה בכניסה לנמלי ישראל גרמו להפסדי עתק ליבואנים והיצואנים ● בדוח של משרד האוצר נקבע כי העלויות הכבדות שסופגים בענף מתגלגלות לצרכנים ● למרות שלאחרונה נראית הקלה בעומס, נראה שהוא ימשיך להיות מורגש ביוקר המחייה

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי / צילום: Associated Press

כלכלת הודו נפגעת עקב הישארות הצרכנים בבתים

התמ"ג עלה ב-8.4% ברבעון האחרון אבל כלכלנים אומרים שביטחון הצרכנים קרוב לשפל של כל הזמנים

תל אביב / צילום: Shutterstock

העיר היקרה בעולם? הדרך של תל אביב לתואר החדש והמפוקפק

העיר העברית הראשונה עקפה את פריז, ניו יורק וסינגפור בדרך לצמרת הערים היקרות ביותר בעולם, לפי מדד האקונומיסט ● מצד אחד הדירוג משקף בעיקר את יוקר המחיה של מי שפוגשים את השקל החזק מבחוץ, אבל מצד שני גם כשבוחנים מדדים נוספים מגלים שהישראלים משלמים יותר

נשיא טורקיה ארדואן ונשיא רוסיה פוטין באיסטנבול בטקס ההשקה של הצינור ''טורקסטרים'' שמוביל גז רוסי לאירופה, ינואר 2020 / צילום: Reuters, SPUTNIK

משבר הלירה הטורקית חושף את תלות המדינה באנרגיה מיובאת

טורקיה עומדת בפני מו"מ חדש עם רוסיה על אספקת גז טבעי עם פקיעת החוזים הנוכחיים במהלך דצמבר ● המדינה שמייבאת 93% מהנפט ו-99% מהגז שהיא צורכת, נמצאת במצב פגיע במיוחד ● בשילוב עם צניחת ערך הלירה הטורקית, העלייה בשיעור מחיר הנפט הגיעה למעט יותר מ-140% השנה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: רפי קוץ

התנאים לסבסוד מעונות היום: למה יהודים נדרשים ליותר שעות עבודה מערבים?

מדיניות שר האוצר ליברמן, שנועדה לתת סיוע כספי למשפחות שבהן שני בני הזוג ממצים את כושר ההשתכרות - חלה על יהודים בלבד ● בתשובה לשאלת גלובס מדוע מתקיימת אפליה בין שני המגזרים, אמר שר האוצר כי מדובר בירושה שקיבל מממשלות קודמות

רונן לוזון - מייסד ומנכ''ל מייסייז MYSIZE / צילום: איל יצהר

לפי המידה: חברת טכנולוגיית האופנה MySize גייסה 12 מיליון דולר

בשוק האופנה, שבו היקף המכירות המקוונות בארה"ב לבדה מוערך בכ-100 מיליארד דולר לשנת 2021, יש לכך משמעות כלכלית עצומה להתאמת המידות ברכישת אונליין ● וגם: כנס מרכזי ראשון מסוגו, העוסק בשיפור וחשמול התחבורה הציבורית בישראל ● אירועים ומינויים

אנטנה סלולרית / צילום: Shutterstock

ארבע החברות הסלולריות במהלך רחב לשת"פ בהקמת אתרים סלולריים

החברות מבקשות אישור להקים במשותף אתרים סלולריים באופן פסיבי כדי להאיץ את פריסת הדור החמישי ולחסוך בהוצאות ● על פי ההערכות, ברשות התחרות ובמשרד התקשורת לא צפויה התנגדות למהלך, אלא להפך

ברלין / צילום: Shutterstock

קרן ברוש והמוסדיים יוצאים כמו גדולים עם 900 מיליון שקל מההשקעה בבראק אן.וי

ימכרו את מניותיהם בחברה לידי LEG, הפועלת אף היא בשוק הנדל"ן הגרמני, בפרמיה של 40% על מחיר השוק ● הרוכשת תחזיק 31% ממניות בראק אן.וי ועשויה לרכוש את הבעלות המלאה במהלך השנה הקרובה ● השלמת העסקה כפופה לאישור הרגולטור בגרמניה

עו''ד אמיר איבצן, אחד מעורכי הדין שניהלו את התביעה הייצוגית מהגדולות שנוהלו בישראל / צילום: יח''צ

עורכי הדין האלו הובילו תביעה חסרת תקדים נגד מיטב דש. עכשיו הם דורשים נתח שמן

עורכי הדין שזכו בתובענה בסכום של 400 מיליון שקל, טוענים ששכר הטרחה שמגיע להם גבוה במיוחד ומגיע לעשרות מיליונים • מנגד, במיטב דש טוענים שהסכום צריך להיות נמוך בהרבה ולא יותר מ-13.85 מיליון שקל: "הסכום המבוקש על ידי התובעים שקול לזכייה בפיס"

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

המועמדות הופתעו: משרד החינוך פרסם קול קורא לתפקיד שמאויש כבר מאז ספטמבר

באתר משרד החינוך פורסם במהלך השבוע שעבר "קול קורא" לתפקיד: "פרויקטור בכיר" מעונות היום והמשפחתונים, אך ממידע שהגיע לידי גלובס עולה שבתפקיד הזה ממש מכהנת כבר מספר חודשים נועה צור ברוש ● בעוד במשרד החינוך מכחישים את הקשר בין המינוי של צור ברוש לתפקיד לבין הפרסום, מי שביקשו להגיש קורות חיים לתפקיד סיפרו כי גורמים במשרד טענו ש"המשרה כבר תפוסה"

תל אביב / צילום: Shutterstock, Aleksandar Todorovic

יותר מניו יורק ופריז: הדירוג שקובע - תל אביב היא העיר היקרה בעולם

תל אביב הגיעה למקום הראשון במדד של האקונומיסט, אחרי שבשנה שעברה דורגה במקום החמישי ● בין הסיבות ל"זכייה": התחזקות השקל ומבצע החיסונים המצליח בארץ

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

משרד התקשורת לא מאמין שהחברות הסלולריות ישקיעו בחדשנות

המשרד פרסם קול קורא לציבור במטרה לגבש מדיניות שתאפשר לשחקני סלולר חדשים וקטנים להיכנס לשוק

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

המרינות החדשות יחזרו לשולחן? הכדור בידיים של מרב מיכאלי

הקמת מרינות חדשות עבור 3,500 יאכטות פרטיות תפגע בציבור, סביבתית, חברתית ובריאותית ● כבר היום, נדחקים תושבי ישראל ב-1.6 ס"מ חוף לתושב לעומת 30 ס"מ בקום המדינה ● השרה האחראית על התוכנית, מרב מיכאלי, מבינה היטב את חסרונותיה, אך ירון שוורץ, מנהל אגף הנדסה ותפעול נמלים ברספ"ן, נציגה של מיכאלי, הצביע דווקא בעדה ● בינתיים, נאלצים ארגוני הסביבה והמשרד להגנת הסביבה להוביל את המאבק בלעדיה

אנטנה סלולרית / צילום: Shutterstock

מקורות מאיימת לפרק מאות אתרים סלולריים בעקבות מחלוקת כספית

חברת המים דורשת לייקר את דמי השכירות שמשלמות חברות הסלולר עבור הצבת אנטנות סלולר באתרים של מקורות, ואילו החברות מבקשות להפחיתם ● חברות הסלולר מאיימת שיפנו למשטרה אם מקורות תפרק את האתרים