גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המתמחים ממתינים להצעה חדשה ממשרד הבריאות; ליברמן: "אני לא נלחץ ואני לא לחיץ"

הבוקר הודיע ארגון המתמחים לרפואה "מרשם" כי החליט לדחות ביממה את הגשת מכתבי ההתפטרות האישיים של למעלה מ-2,000 המתמחים והסטאז'רים ● בינתיים, בכנס השנתי של יועצי המס באילת, אמר שר האוצר ליברמן כי "כמו שעד היום אף אחד לא התפטר, אז אני מסופק אם מישהו יתפטר"

שר האוצר ליברמן / צילום: איל יצהר
שר האוצר ליברמן / צילום: איל יצהר

מחאת המתמחים נמשכת לאחר שארגון המתמחים דחה בשבוע שעבר את המתווה עליו הכריז משרד הבריאות לפיו בשנת 2022 יקוצרו התורנויות ל-10% מהמתמחים. הבוקר (א') הודיע ארגון המתמחים לרפואה "מרשם" כי החליט לדחות ביממה את הגשת מכתבי ההתפטרות האישיים של למעלה מ-2,000 המתמחים והסטאז'רים. זאת לבקשת משרד הבריאות ונוכח המשא ומתן המתנהל. הארגון ממתין לעדכון ממשרד הבריאות הערב בנוגע למתווה שונה.

מוקדם יותר בשעות הצהריים הפגינו מאות סטודנטים לרפואה בתל אביב כהזדהות עם מאבק המתמחים. הסטודנטים חסמו את צומת עזריאלי כשהם נושאים שלטים וקוראים - "ניצן הפקרת אותנו", "לא נוותר עד שנקצר", "מפקרים אותנו". ערן דותן, סטודנט לרפואה, יו"ר הנהגת הסטודנטים של ארגון מרשם אמר : "המאבק הזה הוא שלנו ובשבילנו. אנחנו לא יכולים לשבת על הגדר והבהרנו, כבר מהרגע הראשון: אם אין קיצור - אין סטודנטים".

מאבק המתמחים בנושא קיצור משך התורנויות בבתי החולים, שאורכות כיום 26 שעות נמשך זה שנים. לפני כשבועיים פרסמו שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי מתווה לפיו לראשונה בשנת 2022 יקוצרו התורנויות מ-26 ל-18 שעות בנוגע למתמחים בפריפריה למעט בתחום הכירורגיה, טיפול נמרץ והרדמה. במסגרת ההסכם נקבע גם כי מקצועות נוספים יצטרפו עד יולי 2023. ארגון המתמחים דורש להרחיב את היקף המתמחים עליהם יחול ההסכם מהשלה הראשון ולקבוע מראש את המתווה לצמצום התורנויות לכל המתמחים.


שר האוצר: "אני לא נלחץ ואני לא לחיץ. אף רופא מתמחה לא יתפטר"

בינתיים, שר האוצר דיבר הערב בכנס השנתי שעורכת לשכת יועצי המס באילת ואמר: "יש קמפיין וזה מאוד נחמד לתמוך במתמחים לרפואה ולתקוף את האוצר ואת שר האוצר. מתנצל, אני לא נלחץ ואני לא לחיץ ומבחינתי יש מתווה שהוגש למתמחים על ידי שני שרים - שרת הכלכלה ושר הבריאות, וגם אני תמכתי באותו מתווה. זה מה שיש על השולחן ולא יהיה שום דבר אחר. וכמו שעד היום אף אחד לא התפטר, אז אני מסופק אם מישהו יתפטר".

"ליבי איתם ואפשר להבין את דרישתם. מה שאני לא מוכן לקבל זאת הדרך", אמר ליברמן. "ההסדר הנוכחי מ-2010, אז נקבע משמרת 26 שעות, ממוצע חמש משמרות בחודש. אגב, זה מה שפחות או יותר מקובל גם בארצות הברית, גם שם משמרת 24-26 שעות. משכורת ממוצעת של רופא מתמחה פה היא 24 אלף שקל בחודש. רופא מתמחה שעושה בממוצע 5 תורנויות בחודש, המשכורת הממוצעת שלו היא 24 אלף שקל. אני ראיתי את אחת המובילות של המחאה שבאמת הסבירה שהיא מותשת אחרי אותה משמרת אחת, היא עושה משמרת אחת בשבוע - ומה שמתברר היה שהיא באמת מותשת כי היא רצה לקליניקה פרטית ועושה שם בוטוקסים מהבוקר עד הלילה 5 ימים בשבוע".

לטענת המנחה של הפאנל, העיתונאית רינה מצליח, מנחת "פגוש את העיתונות", כי מדובר בהשמצה ולא כל הרופאים המתמחים הם כאלה, השיב ליברמן: "זו לא השמצה, זאת עובדה. אמרתי אחת המובילות של המחאה, זה בדיוק מה שהיא עושה, היא פרסמה את זה בפייסבוק שלה. סליחה. אני חושב שלהתנפל על ממשלה שקיימת 3 חודשים, חודש לפני אישור התקציב, זו פשוט דרך לא נכונה. אני חושב גם מעבר לזה, באמת יש לנו שר הבריאות שהוא בן אדם עדין, מנומס, לא כמוני - אז הוא פה גיבש את המתווה יחד עם שרת הכלכלה, מתווה מצוין. כל מה שהוא קיבל בחזרה זה כל יום איומים, כל יום אולטימטום חדש וכך הלאה".

ליברמן הוסיף כי ההתייחסות והפתרונות לבעיות של הרופאים המתמחים, כמו לשאר המגזרים במשק, יקודמו במסגרת ההסכמים הקיבוציים. "מה שאמרנו מראש לכולם - ויש לנו הרבה אתגרים עם המתמחים ועם המטפלות במעונות היום וסייעות בגני ילדים, וחיילים, ומורים - זה שקודם כל מאשרים תקציב, מסתכלים מה יש בקופה ואחר כך ממשיכים הלאה ומתחילים לטפל בנושאי שכר".

ליברמן הוסיף ואמר כי המתמחים שיצאו להפגין, ומאיימים בהתפטרות כיום, לא מייצגים את כלל הרופאים המתמחים. "אותה קבוצה שנקראת 'מרשם', במקרה הטוב הם מייצגים 10% מהמתמחים. חלק גדול מהמתמחים מדברים איתנו ישירות, ההסתדרות מדברת איתנו ישירות, וכל מה שאני יכול להמליץ להם זה שאנחנו בשנה הבאה פותחים הסכם חדש וכל העניין שלהם יטופל במסגרת הסכם קיבוצי חדש עם ההסתדרות הרפואית".

"לא הייתה ממשלה מאז 96' שקיבלה כל כך הרבה החלטות קשות ובזמן כל כך קצר"

ליברמן נשאל איך ייתכן שהממשלה עדיין לא הגישה תכנית לטיפול במחירי הנדל"ן בשעה שאלה ממשיכים לטפס מעלה ועלו בכ-10% בשנה החולפת בלבד: עליית המחירים השנתית מיולי-אוגוסט שנה שעברה ליולי-אוגוסט השנה הגיעה ל-9.2%, קצב עליית המחירים השנתי מאז תחילת השנה נע בסביבות ה-11% ואילו שלושת חודשי המדד האחרונים מבטאים כבר עלייה של כ-12%. קצב כזה של עליות לא זכור כאן מאז 2010. שר האוצר השיב: "אנחנו מתכוונים להגיש בתקופה הקרובה".

עוד הוסיף שר האוצר, כי "מבחינת השיווקים והקרקעות - עד סוף 2021 אנחנו נעבור את כל השיאים שהיו משנת 2009. אם עד היום השיא היה בשנת 2016 מבחינת השיווקים והעסקאות של הקרקעות, ב-2021 אנחנו נעבור את השיא של 2016, כשכחלון יצא עם התוכנית".

ליברמן הסכים עם האמירה שהעלתה מנחת הפאנל כי יש פה "דור שלם שלא יכול לדמיין אפילו שתהיה לו פעם דירה משלו", ואמר: "את צודקת. יש בעיות רבות שאיתן אנחנו מתמודדים יום-יום. אני מכיר מקרוב את כל הממשלות ואת כל הכנסות מאז 96' ואני יכול להגיד שמעולם לא הייתה ממשלה מאז 96' שקיבלה כל כך הרבה החלטות קשות ובזמן כל כך קצר. ורואים את זה מיד. התקבלו לפחות 3 החלטות דרמטיות: משרד האוצר עמד על כך שלא יהיו סגרים נוספים, שלא לסגור את המשק.

"מי שאגב שואל האם יש איזשהו קשר בין סגר לתחלואה, שיסתכל מה קורה היום בניו זילנד ובאוסטרליה - אלה מדינות שהטילו סגר הכי חמור שאפשר, בעיר כמו סידני היו 4 חודשים סגר ומה שהתברר בסוף זה שאין שום זיקה בין הדברים. לכן ההחלטה שלנו לחיות עם הקורונה הייתה החלטה מאוד מאוד לא פשוטה, הרבה אנשים, הרבה קמפיינים. שתי החלטות נוספות שקיבלנו, כבר בחודש הראשון לבטל את החל"ת והבוסטר. ביטול החל"ת עזר לכלכלה לצמוח. לאט, לאט. 840 מיליון שקל זה חסכון מיידי. וזאת הייתה החלטה לא פשוטה. והדבר השלישי, ההחלטה שהממשלה הזאת קיבלה, לפני האישור של FDA , ללכת לחיסון השלישי. שלוש החלטות מאוד דרמטיות, מאוד קשות, לפעמים בניגוד לדעתם של חלק גדל מן המומחים וחלק גדול מאנשי התקשורת שמשום מה תפסו עמדה הפוכה. ולכן כשקיבלנו את שלושת ההחלטות האלו, אנחנו רואים היום תוצאות".

עוד כתבות

כידן דהרי וירון אדיב, בעלי חברת הנדל''ן המניב תנופורט / צילום: יונתן בלום

תנופורט סוגרת רבעון עם קפיצה ברווח ל-6.2 מיליון שקל

ה- FFO ברבעון השלישי הסתכם בכ-6.1 מיליון שקל, עלייה של 18% לעומת הרבעון המקביל

בריטניה לקראת חג המולד, 2021 / צילום: Associated Press, Alberto Pezzali

בלי קוניאק, שמפניה ויין: בריטניה מתמודדת עם מחסור חריג באלכוהול לקראת חג המולד

במהלך השנה פגע המשבר בשרשרת האספקה בבריטניה עד כדי סגירת תחנות הדלק ● עכשיו המשבר מאיים על מלאי האלכוהול והיין לקראת החגים

שונית האלמוגים באילת. ''ערכי טבע וסביבה כמו נוף, אוויר נקי, מים נקיים, מגוון ביולוגי - הם 'מוצרים' בעלי ערך רב אך ללא מחיר בשוק'' / צילום: Shutterstock, yeshaya dinerstein

כמה מוכנים הישראלים לשלם כדי לא לקיים את הסכם שינוע הנפט של קצא"א?

בדיקה שהתבצעה באוניברסיטת רייכמן ותוצג מחר בפני ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, מטילה ספק בטענות משרד האוצר וקצא"א בנוגע לתועלת הכלכלית שתצמח לאזרחי ישראל כתוצאה מקיום הסכם שינוע הנפט ● לפי הבדיקה, הציבור מוכן לשלם סכום חד פעמי של כ-1.7 מיליארד שקלים כדי לשמור על מפרץ אילת מפני זיהום נפט

תחנת הרכבת בנתב''ג

בלי רכבות ואוטובוסים: שינויים במערך התחבורה בנתב"ג

בגלל הגבלות הקורונה שייכנסו לתוקפן הלילה, הוחלט על שינויים בנוהלי התחבורה הציבורית ובהסדרי התחבורה בנתב"ג: היציאה מהשדה תתאפשר באמצעות רכב פרטי, איסוף ע"י קרובים או באמצעות מוניות מיוחדות ● הנוחתים לא יורשו להשתמש באוטובוס או ברכבת, משום שיידרשו לבידוד

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

הירידות בבורסה התמתנו בנעילה; אנלייבקס זינקה ב-11%, תפרון ב-10.6%

מדד ת"א 35 ננעל בירידה של 1.5% ומדד ת"א 90 נסוג בכ-1.9% לאחר שבבוקר צנחו המדדים בכ-3% ● מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל

יפעת משה וקרן בוקאי, יוזמות ובעלות Room Service Styling, / צילום: תמונה פרטית

"יש קושי גדול מאוד לפרוץ את תקרת הזכוכית כשאתה לא חלק מהברנז'ה המקומית ואין לך סיפור חיים מעניין"

יפעת משה (44, נשאה פלוס 3) וקרן בוקאי (47, נשאה פלוס 4) ● יוזמות ובעלות Room Service Styling, חנות אונליין לחבילות הום סטיילינג ● "אנחנו רק בתחילת הדרך, יש לנו עוד רעיונות גדולים ונוספים איך ניתן לקחת את הרעיון הזה קדימה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

הירידות בשווקים יימשכו? "אין מה להשוות בין המצב היום למצב במרץ 2020"

אייל גורן, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות: השווקים בשלים לתיקון טבעי וטריגר הוריאנט "אומירוקון" הוא הזדמנות להוציא קצת אוויר ולנער את הכסף ה"טיפש" שנכנס לאחרונה בתחושה שהשוק תמיד עולה ● רונן מנחם ממזרחי טפחות: "אם יתברר כי הווריאנט החדש אינו כה מדבק ומסוכן, הירידות והפחד של היום יהוו שוב את ההזדמנויות של המחר"

מטוסי שילוח של  FedEx / צילום: Shutterstock, Philip Lange

מרוץ שליחים: חברות שינוע המטענים חוגגות את הפקקים בענף

משבר הקורונה הנחית מהלומה על ההיצע בתחום שינוע המטענים והסחורות ברחבי העולם - אבל הביקוש אינו מראה שום סימן להאטה ● הפער העצום הזה מאפשר לחברות החולשות על ענף השינוע - ובראשן FedEx - להעלות מחירים, לשפר את התוצאות הכספיות ולהפוך ליעד אטרקטיבי להשקעה

משאית בהודו מובילה את החיסונים של אסטרהזניקה / צילום: Reuters, DANISH SIDDIQUI

"הבנו שאף פעם לא נחיה בעולם ללא מגפה, אלא רק בהפוגה, וכולם צריכים להיות מוכנים"

אחרי חיסון שהפך לאחד הנפוצים בעולם השלישי, פיתחה אסטרהזניקה נוגדן למניעת קורונה המבסס אותה כשחקנית משמעותיות בתחום המחלות הזיהומיות ● המנהל הרפואי של החברה מסביר למי המוצר מיועד, מדוע תמחור החיסון משתנה ואיך הוא מתכוון להפוך צוות שהוקם בזמן חירום לחטיבה שנערכת למגפות עתידיות

חיסון לקורונה / צילום: רפי קוץ

הידבקות בקורונה או חיסון: מה מביא לחסינות גבוהה יותר?

גוברות העדויות לכך שהידבקות מספקת הגנה לא פחותה משל חיסונים, מה שגורם לחלק מהמומחים להציע על גישה מדורגת יותר להכרח להתחסן ● דבר אחד בטוח: החיסונים הרבה יותר בטוחים ומהווים אסטרטגיה אמינה יותר להשגת חסינות, בהתחשב בסיכונים של מחלה קשה או מוות בגלל הידבקות

ג'ריס ג'ורג ג'השאן (אבו נאסר) במטע הזיתים / צילום: ענת חרמוני

בעלי מפעל שמן זית בן 150 שנה: "אני רק רוצה שממשיכיי לא יקלקלו את השם המשפחתי"

ג'ריס ג'ורג (אבו נאסר), הבעלים של ג'השאן, עוד זוכר איך כשהיה ילד התגנב בלילות לבית הבד המשפחתי - אבל התשוקה לייצור שמן זית כמעט ולא עברה לילדיו שלו, חוץ מבעונת המסיק ● היום הוא כבר מביט מלמעלה על העסק המתפתח: "רק רוצה לדעת שממשיכיי לא יקלקלו את השם המשפחתי"

דניאל בראל, מייסד-שותף ומנכ''ל REE / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל REE לא מתרגש מנפילת המניה: "אנחנו פה לטווח ארוך, נהיה השחקן אולי הכי גדול בשוק הרכב"

מאז שהתמזגה לספאק השנה איבדה מניית האוטוטק REE כ-60% ● למרות זאת, טוען המנכ"ל דניאל בראל, כי הפיכתה לחברה ציבורית הייתה מהלך נכון: "אנחנו כמו אינטל לעולם הרכב. לא תראו רכב של REE, אבל תהיה טויוטה powered by REE. זה הרעיון"

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

ספקיות התוכן למגזר החרדי עתרו לבג"ץ נגד משרד התקשורת

ספקיות קווי המידע "ימות המשיח" ו"קרויז תקשורת" טוענות כי נפלו פגמים בהחלטה על הפחתת תעריפי קישורי הגומלין מהם הן מתפרנסות, ודורשות לעכב את ההליך

מוטי לוין, מנכ''ל קבוצת חיפה / צילום: יח''צ

קבוצת חיפה תקים פרויקט אנרגיה סולארית במפעלה שבמישור רותם

קבוצת חיפה (חיפה כימיקלים לשעבר) חתמה על מזכר הבנות יחד עם משק אנרגיה לפרויקט סולארי (PV) בהספק של 45 מגהוואט, שיכלול גם מתקן לאגירת אנרגיה

אליקה מרחבי / צילום: יוסי צבקר , יח''צ

משרד הפרסום זרמון זכה בתקציב אוניברסיטת בן גוריון בהיקף 3 מיליון שקל

התקציב טופל בשנים האחרונות בגיתם BBDO ● הפרסום לאוניברסיטת בן גוריון יתרכז בבניית המיתוג מחדש שיבליט את היתרונות של אוניברסיטה בכלל ושל בן גוריון בפרט על פני אלטרנטיבות ההכשרות הרבות שצצות בעולם החדש

חנות איידיגיטל IDIGITAL עזריאלי תל אביב / צילום: שוקה כהן

רשת איידיגיטל הותקפה על ידי האקר: חלק מפעילות החברה שובשה

רשת החנויות המשווקת את מוצרי אפל בישראל חוותה מתקפת סייבר ● לקוחות שפנו לשירות הטלפוני בשבוע החולף קיבלו תשובה כי לא ניתן לבדוק את סטטוס הזמנתם בשל השבתת מערכות, אך נציגי השירות לא מסרו להם כי מדובר בתוצאה של מתקפת סייבר ● איידיגיטל: "לא הייתה כל עצירת פעילות"

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

הממשלה אישרה את מינוי עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית

ועדת המינויים התנגדה למינוי של פרץ, אלא שגנץ החליט בכל זאת לקדם את מינויו ● לפני הישיבה נשלחה לשרים חוות-דעתו של היועץ המשפטי לממשלה המגבה את גנץ וכן חוות-דעת דומה של היועצת המשפטית במשרד הביטחון ● שתי חוות-הדעת הללו מצטרפות לחוות-דעת חלופית שהגיש פרץ, בה נכתב: "למיטב הבנתנו נפלו שגגות בהמלצות הוועדה"

רחפן של איירובוטיקס / צילום: יוני בן חיים

שיתוף פעולה חדש של איירובוטיקס יפעל למיגור מחלת המלריה באפריקה

חברת הרחפנים הישראלית חתמה על הסכם מחייב עם חברת "זזאפ מלריה", שמפתחת תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לטיפול במקווי מים עומדים ● המערכת של איירובוטיקס תספק מידע גיאוגרפי אווירי במדינת סאו טומה ופרינסיפה שבאפריקה

הראל ויזל - בעלים של פוקס / צילום: דימה טליאנסקי

תשואה של 1,000% בחמש שנים: גוברת הדומיננטיות של הראל ויזל בענף באופנה

קבוצת פוקס שבשליטת הראל ויזל סיכמה את תשעת החודשים הראשונים של השנה עם רווח נקי של יותר מ-200 מיליון שקל - גבוה בהרבה משל המתחרות הגדולות בבורסה ● מתחילת השנה זינקה המניה ביותר מ-70%

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הצעת החוק שתחסוך 700 מיליון שקל למעסיקי עובדים זרים אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה ותעבור לאישור הכנסת

אובדן ההכנסות הצפוי של המדינה מביטול ההיטלים על העסקת עובדים זרים נאמד בכ-700 מיליון שקל בשנה ● עם זאת, המהלך עשוי להקל במעט את יוקר המחייה בישראל ● לפי החוק הקיים, מעסיק של עובד זר חייב לשלם למדינה היטל בשיעור של 15-20 אחוזים בהתאם לענף שבו מועסק העובד