גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המחיר עלה: גזית גלוב תשלם 376 מיליון אירו לבעלי מניות המיעוט באטריום

העלתה ב-8.4% את מחיר הצעת הרכש לחברה הבת, המפעילה מרכזים מסחריים במזרח אירופה ● המחיר החדש משקף פרמיה של 23.9% ביחס למחיר מניית אטריום טרם הגשת ההצעה המקורית

 

חיים כצמן בקניון של אטריום בוורשה / צילום: יח''צ-76
חיים כצמן בקניון של אטריום בוורשה / צילום: יח''צ-76

קבוצת הנדל"ן המניב גזית גלוב  מתקדמת בתהליך לרכישת החזקות הציבור במניות החברה הבת, אטריום, שמפעילה מרכזים מסחריים במזרח אירופה (פולין וצ'כיה). אתמול חתמו שתי החברות על עסקה למיזוג ביניהן לפי שווי של 1.5 מיליארד אירו לאטריום, לאחר שגזית גלוב הסכימה לשפר את הצעתה לבעלי מניות המיעוט ב-8.4%.

גזית גלוב, שמחזיקה ב-75% ממניות אטריום, הגישה בתחילת אוגוסט הצעת מיזוג לדירקטוריון אטריום, שכללה רכישה של מלוא החזקות הציבור במניות החברה הבת תמורת 335 מיליון אירו (3.35 אירו למניה). בעקבות הגשת ההצעה הקימה דירקטוריון אטריום ועדה בלתי תלויה שכללה את חברי הדירקטוריון העצמאיים שלה (שאינם מטעם גזית גלוב).

בתום משא-ומתן שארך כחודשיים, נקבע כי בעלי מניות המיעוט באטריום יזכו לתמורה של 3.63 אירו עבור כל מניה שבידיהם, כאשר בסך-הכול מדובר על תמורה של 376 מיליון אירו שתשולם לבעלי המיעוט. לדברי גזית גלוב, המחיר החדש משקף פרמיה של 23.9% ביחס למחיר מניית אטריום טרם הגשת ההצעה המקורית, פרמיה של 22.3% ביחס למחיר הממוצע המשוקלל של מניית אטריום ב-30 הימים שקדמו למועד ההצעה המקורית ופרמיה של 23.9% ביחס למחיר הממוצע המשוקלל של מניית אטריום ב-90 הימים שקדמו למועד ההצעה המקורית.

על-פי הסכם, תשלם גזית גלוב לבעלי מניות אטריום סכום של 314 מיליון אירו, כאשר את היתרה בסך של 62 מיליון אירו (0.6 אירו למניה) יקבלו בעלי מניות המיעוט דרך חלוקת דיבידנד שתבצע אטריום במועד ההשלמה לכלל בעלי מניותיה. חלוקת הדיבידנד תזכה את גזית גלוב עצמה בסכום של 180 מיליון אירו, אשר יממן לה את עיקר התשלום לבעלי מניות המיעוט באטריום.

בנוסף, תחלק אטריום במועד ההשלמה לכלל בעלי מניותיה דיבידנד נוסף המשקף את החלק היחסי ב-FFO המתואם (רווח נקי תזרימי מתואם) שייווצר לה מיום חתימת ההסכם ועד מועד השלמת העסקה. השלמת העסקה צפויה להתבצע במהלך הרבעון הראשון של 2022 והיא מותנית באישור אסיפת בעלי המניות של אטריום.

בעקבות הדיווח מניית אטריום עולה בוינה

לדברי גזית גלוב, רכישת מניות אטריום שבידי הציבור נעשית בדרך של מיזוג לפי חוק החברות באי ג'רזי, בו התאגדה אטריום. עפ"י חוקי האי, מיזוג מאין זה כפוף להשגת רוב של שני-שליש באסיפת בעלי כלל המניות של אטריום, כך שלמעשה מדובר בעניין טכני מאחר שגזית גלוב מחזיקה לבדה ב-75% מאטריום.

עם זאת, במסגרת הסכם המיזוג נקבע כי השלמת המיזוג תותנה גם בקבלת אישור רוב מקרב בעלי מניות המיעוט של אטריום, שישתתפו בהצבעה. לדברי גזית גלוב, אסיפת ההצבעה תתקיים במהלך חודש דצמבר 2021.

בתגובה לפרסום ההסכם עלתה היום מניית אטריום ב-6.6% במסגרת המסחר בבורסת וינה, למחיר של 3.39 אירו המשקף לחברה שווי של 1.34 מיליארד אירו. אם יושלם המיזוג, תהפוך אטריום לחברה בבעלותה המלא של גזית גלוב ומניותיה יימחקו מהמסחר, אולם אגרות החוב של אטריום ימשיכו להיסחר בבורסה של לוקסמבורג.

אטריום היא חברה ציבורית העוסקת ברכישה, השבחה, פיתוח וניהול של מרכזים מסחריים במרכז ובמזרח אירופה, שמרביתם בערים ורשה ופראג. נכון לסוף חודש יוני השנה, החזיקה אטריום ב-26 נכסים מניבים בעלי שטח כולל להשכרה של כ-809 אלף מ"ר וסך המאזן שלה עומד על 3.35 מיליארד אירו.

כמו-כן, בשנתיים האחרונות נכנסה אטריום גם לתחום הדיור להשכרה, ונכון לסוף יוני השנה היו ברשותה 4,000 יחידות דיור בשלבים שונים של הקמה בערים מרכזיות בפולין, 2,000 דירות לפיתוח מעל ובסמוך לנכסים מסחריים בבעלותה, ועוד כ-2,000 דירות בעסקאות ממשיות לרכישה של נכסים קיימים או בשלבי בנייה. בעדכון למשקיעים שפרסם הבוקר בנק קמפן (KEMPEN) האירופי, נכתב כי ההצעה המשופרת של גזית גלוב מהווה "הזדמנות יציאה טובה" למשקיעי אטריום.

לדברי הנהלת גזית גלוב בראשות המנכ"ל חיים כצמן, הגדלת ההחזקה באטריום ומחיקת מניותיה מן המסחר, מהווים צעד משמעותי ביישום האסטרטגיה העסקית של החברה להפיכתה לחברה תפעולית ולהגדלת שיעור רכיב הנדל"ן הפרטי. זאת, תוך התמקדות בנכסים דומיננטיים בערים מרכזיות, כמו גם כניסה משמעותית לתחום הנדל"ן להשכרה למגורים.

גזית גלוב תפעל להחלפת חלק מקווי האשראי

לאחר השלמת עסקת המיזוג, צפוי סך הנכסים בהחזקה פרטית של גזית גלוב לגדול בכ-2.7 מיליארד אירו (כ-10.5 מיליארד שקל) ולהוות 84.5% מסך שווי הנכסים (במונחי מאזן סולו מורחב). לאחר השלמת העסקה צפוי יחס החוב נטו לסך המאזן (סולו מורחב) של גזית גלוב לעמוד על 64.3% (לעומת 61.8% בסוף יוני 2021) ויחס החוב נטו לסך המאזן המאוחד צפוי להיות 55.5% (לעומת 51.9% בסוף יוני 2021).

עוד ציינה גזית גלוב, כי לקראת השלמת המיזוג היא החלה לפעול להחלפת חלק מקווי האשראי העומדים לרשותה והמגובים בשעבוד על מניות אטריום, במימון חלופי. בנק גולדמן זאקס שימש כיועץ הפיננסי של גזית גלוב בעסקה, כאשר הוועדה הבלתי תלויה של אטריום קיבלה ייעוץ פיננסי וחוות דעת על הוגנות העסקה מהבנק השוויצרי UBS.

יש לציין, כבר לפני שנתיים ביקשה גזית גלוב לרכוש את מניות המיעוט באטריום ולהפוך אותה לחברה פרטית בבעלותה המלאה. גזית גלוב החזיקה אז ב-60% ממניות אטריום, ובתום משא-ומתן בין החברות נקבע כי היא תשלם מחיר של 3.75 אירו לכל מניית אטריום שאינה ברשותה (מחיר גבוה בכ-3.3% מאשר בהצעה הנוכחית).

החלה להתאושש ממגפת הקורונה

עם זאת, שתי קרנות השקעה שהחזיקו אז במניות אטריום התנגדו להצעה, ומשכך היא לא זכתה לרוב הדרוש באסיפת בעלי המניות של אטריום. מאז, הגדילה גזית גלוב את החזקתה באטריום ל-75% באמצעות עסקאות בבורסה ומחוצה לה, אולם ככל הידוע לפחות אחת משתי הקרנות הללו מחזיקה עדיין במניות אטריום.

אטריום, יש לציין, סבלה ממגפת הקורונה יחד עם כל חברות הקניונים ברחבי העולם, בעקבות מדיניות הסגרים שנקטו הממשלות השונות בניסיון לבלום את התפשטות המגפה. כתוצאה מכך, צנחה מניית החברה עד למחיר שפל של כ-2 אירו בלבד בסוף אוקטובר 2020, לעומת כ-3.5 אירו בדצמבר 2019.

עם זאת, מאז התאוששה המניה ועלתה למחיר של 2.93 דולר, בטרם הוגשה הצעת המיזוג ודחפה את המניה לעליות נוספות. גם מניית גזית גלוב מציגה השנה התאוששות ממשבר הקורונה, כאשר מתחילת 2021 רשמה המניה עלייה של כ-22% למחיר המשקף לה שווי של 3.73 מיליארד שקל.

עוד כתבות

חנות איידיגיטל IDIGITAL עזריאלי תל אביב / צילום: שוקה כהן

אייפון לא בכל מחיר: איידיגיטל צפויה לחתוך את השווי בהנפקה בכ-25%

מדובר בקיצוץ של 20%-25% בשווי שמבקשת לקבל יבואנית מוצרי אפל בישראל והוא יעמוד על 750-800 מיליון שקל ● במקביל, יוקטן היקף ההנפקה שמובילה בעלת השליטה באיידיגיטל, קרן ההשקעות סקיי

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ''ל פייסבוק / צילום: Shutterstock

"מגנים על מיליוני משתמשים": בריטניה דורשת מפייסבוק לבטל את רכישת Giphy

שנה וחצי לאחר שענקית המדיה החברתית הודיעה שהיא רוכשת את השירות המייצר גיפים קבע רגולטור התחרות כי העסקה חייבת להתבטל ● יו"ר קבוצת החקירה: "ללא פעולה, זה יאפשר לפייסבוק להגדיל את כוח השוק המשמעותי שלה, באמצעות שליטה בגישה של מתחרים לגיפים של Giphy"

מנכ''ל מקורות הפורש, אלי כהן / צילום: אוראל כהן

אחרי ארבע שנים וחצי, מנכ"ל מקורות, אלי כהן מסיים תפקידו

כהן הודיע היום (ג) ליו"ר דירקטוריון החברה, יצחק אהרונוביץ', על התפטרותו ● פרישתו בפועל תתקיים בסוף פברואר 2022

אילן רביב וצבי סטפק / צילום: איל יצהר

בעקבות פסק הדין נגדו: מיטב דש רשם הפסד של חצי מיליארד שקל ברבעון

בית ההשקעות עמד במילתו והפריש מאות מילוני שקלים לכיסוי פסק הדין שחייב אותו להחזיר כספים בגין גביית דמי ניהול שלא כדין ● הרווח הנקי ברבעון השלישי של 2021, בנטרול ההפסדים הנובעים מפסק הדין הסתכם בכ-38 מיליון שקל, עלייה של 19%

ניצן צעיר הרים, מנכ''ל ווישור / צילום: ערן ירדני

דוחות ווישור: ההכנסות הרבעוניות זינקו, אך הרווח ירד ביותר מ-30%

הכנסות קבוצת הביטוח הדיגיטלית צמחו ב-26% והסתכמו ברבעון ב-30 מיליון שקל ● ווישור ביטוח השיגה תשואה על ההון בשיעור של 19.2% במונחים שנתיים ● החברה מציינת שהקיטון ברווח נובע מעלייה בהוצאות, בעיקר בגין ייעוץ הקשור להתרחבותה בחו"ל

אלפרד אקירוב / צילום: עדי כהן צדק

האם כלל ביטוח "ויתרה" על 120 מיליון שקל רק כדי לא למכור לאקירוב?

בעל מניות בכלל ביטוח בוחן הגשת תביעה בקשר לעסקה שבה מכרה את מניותיה באלרוב (12.9%) לידי ישראל קנדה ולא לבעל השליטה אקירוב, למרות שהאחרון הציע מחיר גבוה ב-33% ● אקירוב, שהתעמת עם מנהלי כלל ביטוח, פועל כיום לרכוש את השליטה בחברה ● כלל ביטוח: "החברה בדקה את תהליך המכירה ומצאה כי לא נפל פגם או דופי בהליך המכירה"

אפליקציית ynet / צילום: Shutterstock, Maor_Winetrob

ynet לא נוהג לפרסם, אבל עכשיו גוף התקשורת יוצא לקמפיין טלוויזיה

הטיפול בפרסום הופקד בידי משרד הפרסום מנצ', שיהיה אחראי על כלל הפעילות הפרסומית של המותג ynet ומותג הפרימיום שלו ynet+ ● המשרד הגה קמפיין שהמסר העיקרי שלו הוא אחד הנושאים הנפיצים בכל מה שנוגע לתקשורת וחדשות: המלחמה בפייק ניוז והצורך בדיווח אמת ● סיסמת הקמפיין שנבחרה היא "קודם כל אמת"

מאקוטו אוצ'ידה, מנכ''ל ניסאן / צילום: Associated Press, Eugene Hoshiko

17.6 מיליארד דולר תוך חמש שנים: ניסאן פונה לשוק הרכב החשמלי

ניסאן הולכת בעקבות יצרניות רכב גדולות אחרות ומצטרפת אל שוק הרכב החשמלי, על רקע המגמה העולמית לקראת צמצום פליטות הגזים המזהמים בתעשיית הרכב ● לפי הודעת החברה, היא מתכננת להציג 23 דגמים חדשים עד שנת 2030 - 15 מהם חשמליים לחלוטין

יפית גרינברג / צילום: איליה מלינקוב

הפרסומאית ואשת העסקים יפית גרינברג נפטרה בגיל 70

בזיכרון הציבור חקוקה גרינברג תחת הכינוי "ג. יפית", בשל מסעות הפרסום שהובילה במשך שנים, בהם המליצה על מוצרי צריכה שונים ● עם השנים התרחבו עסקיה מעבר לתקשורת וכללו גם השקעות נדל"ן, וב-2014 רכשה עם קבוצת משקיעים את רשת סטימצקי

אלון מאסק / צילום: Shutterstock, Naresh111

"סיכון לחדלות פירעון": אלון מאסק מודאג מייצור מנועי הרפטור של SpaceX

בהודעת אימייל ששלח לכלל עובדי SpaceX, תיאר אלון מאסק, מייסד ומנכ"ל החברה מצב חמור בפיתוח המנוע הרקטי "רפטור" ● לפי הפרסום ב-CNBC, מאסק כתב כי "משבר הייצור של רפטור הוא חמור הרבה יותר ממה שנראה לפני כמה שבועות" ● לדבריו, "צריכים את כל הידיים על הסיפון כדי להתאושש ממה שהוא, למען האמת, אסון"

רחוב אוקספורד, בלונדון / צילום: Shutterstock, Willy Barton

בריטניה נגד ה"אומי": "בוסטר" לכל האוכלוסייה אחרי 3 חודשים בלבד

בעקבות ההתפשטות של וריאנט "אומיקרון" של נגיף הקורונה, הממשלה בבריטניה אימצה מחדש כמה הגבלות שייכנסו לתוקף היום ● ההחלטה המשמעותית ביותר היא אישור חלוקת מנות "בוסטר" שלישיות של החיסון נגד קורונה לכל האוכלוסייה מעל גיל 18 כבר בשבועות הקרובים ● בנוסף, החל מהיום יש בבריטניה חובת לבישת מסכה בתחבורה הציבורית ובחללים סגורים, שעד כה הייתה המלצה בלבד

בנין חברת ביטוח שירביט, נתניה / צילום: תמר מצפי

שירביט נקנסה ב-10 מיליון שקל לאחר הפריצה לשרתיה והדלפת המידע

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון הטילה עיצום כספי בסך 10.7 מיליון שקל על חברת הביטוח שירביט, בגין הפרות משמעותיות של הוראות הממונה בתחום ניהול סיכוני הסייבר ● לפני כשבועיים ההאקרים פרסמו אלפי מסמכים של החברה ● נמצא כי שירביט לא הקצתה משאבים נאותים לתחום הגנת הסייבר

צילום: Associated Press, David McD Crichlow

ברבדוס נפרדה אתמול מהמלכה אליזבת והפכה לרפובליקה עצמאית

אחרי יותר משלוש מאות שנה תחת שלטון הכתר הבריטי – הפכה אתמול ברבדוס, מדינת האי העשירה ביותר בקריביים, לרפובליקה עצמאית

יפית גרינברג / צילום: איליה מלינקוב

אשת העסקים שידעה לזהות הזדמנויות, ולקחת אותן בשתי ידיים

הפרסומאית ואשת העסקים יפית גרינברג הלכה לעולמה בגיל 70, והותירה אחריה אימפריה עסקית רבת זרועות ● המעבר מעולם הפרינט לעולם הטלוויזיה, הקמת קבוצת תקשורת ורכישת שליש ממשרד הפרסום ענבר-מרחב G, המהפך שביצעה ברשת הספרים סטימצקי וההשקעה האחרונה ברשת גולף

ניר חפץ בבית המשפט / צילום: רפי קוץ

חפץ בחקירה הנגדית: "אמצעי חקירה דרקוניים"

"לא דמיינתי שאמצעים כאלה יכולים להינקט, ובוודאי בלי שום פרופורציה", אמר היום עד המדינה ניר חפץ במהלך עדותו בבית המשפט ● בדיון, שעסק בתקופת המעצר והחקירות של חפץ, סיפר עד המדינה כי הופעל עליו הלחץ לחתום על אישור לערוך חיפוש בטלפון שלו ● לדבריו, הועברו "מסרים חד משמעיים של איומים שאם לא אחתום על הטופס, התנאים שלי יורעו"

נשיא טורקיה ארדואן ונשיא רוסיה פוטין באיסטנבול בטקס ההשקה של הצינור ''טורקסטרים'' שמוביל גז רוסי לאירופה, ינואר 2020 / צילום: Reuters, SPUTNIK

משבר הלירה הטורקית חושף את תלות המדינה באנרגיה מיובאת

טורקיה עומדת בפני מו"מ חדש עם רוסיה על אספקת גז טבעי עם פקיעת החוזים הנוכחיים במהלך דצמבר ● המדינה שמייבאת 93% מהנפט ו-99% מהגז שהיא צורכת, נמצאת במצב פגיע במיוחד ● בשילוב עם צניחת ערך הלירה הטורקית, העלייה בשיעור מחיר הנפט הגיעה למעט יותר מ-140% השנה

נועם וימן, מנכ''ל דיפלומט / צילום: קרן בן ציון גפני

למרות התייקרות ההובלה הימית: דיפלומט לא תעלה מחירים

חברת ההפצה של מוצרי פרוקטר אנד גמבל, סטארקיסט, קלוגס ועוד מסכמת את הרבעון השלישי עם ירידה בהכנסות ועלייה בשיעור הרווח הגולמי ● לאחרונה זומנו בכירי דיפלומט, יחד עם בכירי שטראוס ובכירים ברשתות המובילות, לחקירה ברשות התחרות בחשד להסדר כובל

צביקה נטר - מנכ''ל ומייסד שותף אינוביד / צילום: איל יצהר

אינוביד תתחיל להיסחר מחר בבורסת ניו יורק לאחר השלמת המיזוג ל-SPAC

לאחרונה הודיעה החברה על הגדלת היקף הגיוס ממשקיעי ה-PIPE ל-200 מיליון דולר, אך בסופו של דבר גיוס פוטנציאלי של מעל 450 מיליון דולר הסתכם ב-251 מיליון דולר לאחר שרוב גדול ממשקיעי ה-SPAC העדיף לפדות את הכסף ולא להשתתף בעסקה

מוטי בן משה / צילום: יריב כץ - ידיעות אחרונות

מוטי בן משה מתכוון להגיש הצעת רכש לגלובל פאוור - לא בטוח שיהיה מי שימכור

ההצעה הצפויה היא חלק ממאבק שמנהל בן משה על השליטה בתחנת הכוח IPM בבאר טוביה, מול קרן התשתיות קיסטון ● לקיסטון ולאהוד בן ש"ך, בעלי המניות הגדולים האחרים בגלובל פאוור המחזיקה בתחנת הכוח, הסכם בקשר עם מניותיהם בחברה

בניין בורסת ת''א / צילום: איל יצהר

נעילה אדומה בתל אביב; דלק נפלה, גלובל פאוור טסה 64%

מדד ת"א 35 ירד ב-0.8%, מדד ת"א 90 איבד 0.9% ומדד ת"א 125 נסוג 0.8%  ● מחיר הנפט שוב בירידה: מדד נפט וגז איבד 2.3%, דלק ירדה 5% ● הדולר התחזק בכ-0.2% לשער של 3.16 שקלים ● הישורת האחרונה של עונת הדוחות בת"א: פתאל, דיפלומט ונאוויטס פירסמו תוצאות