גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תרבות ואיזון בין עבודה למשפחה: איך להפוך את ירוחם לאטרקטיבית?

בכירי פורום Superbrands נפגשו עם ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, ודנו איתה באסטרטגיה שיווקית לעיר ● מנכ"ל ומייסד קרן פימי, ישי דוידי, מעריך: "אנחנו הולכים לתקופה מעניינת, שבה הטכנולוגיה והחדשנות תבוא לידי ביטוי בכל סוגי החברות" ● וגם: ישראלי נכנס לרשימת ההאקרים הטובים המובילים בעולם ● אירועים ומינויים

טל אוחנה, ראשת המועצה ירוחם וצורי דבוש, יו''ר קליל / צילום: מורג ביטן
טל אוחנה, ראשת המועצה ירוחם וצורי דבוש, יו''ר קליל / צילום: מורג ביטן

בניית אסטרטגיה שיווקית הכוללת מיתוג, בידול ושיפור או החלפה של סמל העיר, וקמפיין פרסומי מתמשך של לפחות 5 מיליון שקל בשנה - זו רק אחת העצות שקיבלה ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, במפגש שערכה לאחרונה עם בכירי פורום Superbrands.

בין היתר נכחו במפגש צורי דבוש יו"ר קליל, ד"ר רון וקסלר מנכ"ל ישראכרט, דניאל מלכה מנכ"ל IBM, ערן יסעור מנכ"ל Super brands, אבי שומר בעלי צומת ספרים, עופר איתני בעלי ביתילי, עומרי לוטן מנכ"ל נירלט ועינת יוזנט-רביד, מנכ"לית אלטמן. כל אלה ייעצו מתוך ניסיונם והידע שלהם כיצד כדאי לפתח את העיר הדרומית, ולהפוך אותה לאטרקטיבית יותר.

אוחנה הציגה את ירוחם ואתגריה, הציפיות והקווים המנחים לפיתוח העיר, ההשקעה בחינוך, הצורך בפיתוח מקומות בילוי ותרבות לצעירים ועוד. בפורום הייתה תמימות דעים לגבי הצורך המיידי בהשקעה במיתוג, בידול ושיווק של העיר, ובמקביל הוצעו כיוונים נוספים.

דבוש, למשל, סבור כי "יש להפוך את ירוחם לעיר הראשונה בישראל שדוגלת באיזון בין עבודה ומשפחה, ולהציג את יתרונות העיר לאוכלוסיות שבוחרות באיכות חיים. ייעוד כזה גם ימשוך אליה צעירים איכותיים שמחפשים משמעות".

לוטן הציע לאוחנה לארגן דיור להשכרה לסטודנטים שלומדים בבאר שבע, ולקרב אותם לעיר "במטרה שכאשר הם יסיימו את הלימודים, חלקם ימשיכו לגור בעיר. חשוב לפעול גם בתשתית של מסעדות, ברים ומתחם הופעות (בסגנון זאפה למשל), כדי למשוך צעירים שחשובים להם חיי הלילה ותרבות".

עצות נוספות, שגם ערי פריפריה אחרות יוכלו לקבל מהן השראה, היו בתחום החינוך - להתמקד בחינוך ייחודי כמו מונטסורי, אנטרופוסופי, דמוקרטי וחינוך יער. כמו כן, להקים שלוחות בתחום החדשנות וההשכלה הגבוהה, כמו שלוחה של מרכז פרס לשלום וחדשנות, בית ספר למקצועות ההייטק של IBM או שלוחה של האוניברסיטה העברית או אוניברסיטת תל אביב.

בתחום הדיור - הקמת שכונה חדשה שתותאם לזוגות צעירים, במקצועות ההייטק, פודטק, ביוטק ועוד. השכונה תתוכנן כך שיהיו בה מתחמים סגורים למכוניות, ושבילי אופניים מובנים ובטוחים. בתחום התיירות - מיתוג העיר כמחוברת למדבר ולאתרים ייחודיים, כמו אגם ירוחם והקרבה למכתש.

אחת ההמלצות האישיות לאוחנה הייתה להקים מועצת יועצים, שבה תוכל להתייעץ עם מיטב המוחות בישראל. עם הפנים החוצה, הומלץ לה גם לצאת למלחמה על שיפור התחבורה בתוך העיר ומהעיר לבאר שבע ותל אביב.

אזור התעשייה

ישי דוידי: חדשנות עדיפה על הבורסה

"אם במאי 2020 מישהו היה אומר שבאוקטובר 2021 נדבר על אחוזי הצמיחה של 2022 זה היה נשמע דמיוני. אבל לשמחתנו, הנסיבות היום שונות. המצב בישראל היום טוב, בוודאי יחסית לעולם", כך אמר ישי דוידי, מנכ"ל ומייסד קרן פימי באירוע של אגודת ידידי מכון ויצמן למדע.

"פימי מאמינה בצמיחה של המשק הישראלי, ומתכוננת להשקיע בשנים הקרובות מיליארדי דולרים בחברות", הוסיף דוידי. "אני מעריך שאנחנו הולכים לתקופה מעניינת, שבה הטכנולוגיה והחדשנות תבוא לידי ביטוי בכל סוגי החברות".

דוידי דיבר גם על כך שכל חברה ישראלית כיום חייבת להשקיע בחדשנות, בייחוד חברות שעובדות בסביבה גלובלית, כיוון שזו הדרך להפוך מעוד חברה לחברה מצטיינת. הוא השווה בין הכוח שיש בהשקעה בחדשנות לעומת השקעה בבורסה, וציין כי אם משקיע פרטי היה משקיע ב-2009 סכום של 100 מיליון דולר במדד תל אביב 125, הרווח שלו היה היום כפול. אולם אם היה משקיע את אותו סכום בפימי, היום היו בידיו לא פחות מ-1.1 מיליארד דולר.

את האירוע, שנערך במלון הילטון תל אביב, הובילו יו"ר מועצת המנהלים של המכון שמשון הראל, מבעלי אמריקה ישראל, ומנכ"לית אגודת הידידים, יעל גורן-וגמן. האירוע נערך בחסות קרדיט סוויס.

BlueVine מקימה מרכז פיתוח בצפון

חברת המוצרים הפיננסים לעסקים קטנים BlueVine מתרחבת לגליל: תקים מרכז מחקר ופיתוח בפארק ההייטק בר-לב, הממוקם בין עכו לכרמיאל. זהו המרכז השני של החברה בישראל, המתווסף לסניף בתל אביב, ולשלושה סניפים נוספים בארה"ב. במרכז החדש, שיאוכלס כבר בחודשים הקרובים, תפעל החברה לפיתוח מוצרים פיננסיים ושירותי בנקאות נוספים לעסקים קטנים ובינוניים בארה"ב .

חברת BlueVine הוקמה ב-2013 על ידי אייל ליפשיץ, המשמש כמנכ"ל, וניר קלר המשמש כמנהל הסניף הישראלי של החברה וכמנהל טכנולוגיות ראשי. מאז הקמתה ועד היום היא העניקה אשראי בהיקף של 5.4 מיליארד דולר, ליותר מ-87 אלף לקוחות. החברה מעסיקה כיום כ-500 עובדים בישראל ובארה"ב, והחלה בימים אלה בגיוס עובדים למרכז הצפוני החדש.

לדברי קלר, "אנחנו שואפים לגיוון ההון האנושי בחברה, ולפתיחת דלתות לטאלנטים טכנולוגיים שמתגוררים גם מחוץ לגוש דן". ואולי, במילים אחרות, הוא פשוט מתכוון לכך שקשה מאוד לגייס בימינו עובדי הייטק במרכז.

מקס בלין ברשימת ההאקרים הטובים

להאקרים יש בישראל ובכל העולם דימוי שלילי, למרות שלא כל ההאקרים הם אנרכיסטים ושלעתים החיבה שלהם לטכנולוגיה מובילה לכיוונים חיוביים. מדי שנה מציג Certified Ethical Hackers, ארגון "ההאקרים הטובים", את רשימת "100 ההאקרים הטובים המובילים בעולם", והשנה הצליח להתברג ברשימה הזו הישראלי מקסים בלין מחברת דל טקנולוג'יס.

בלין הוא מנהל מוצר בתחום אבטחת הסייבר של דל, שתפקידו להגדיר דרישות, טכנולוגיות ומטרות לצורך פיתוח המערכות הקיימות והעתידיות בעולמות אבטחת המידע. הוא נכנס לרשימה לאחר שעבר את מבחני ההסמכה של הארגון בציון גבוה ביותר.

"כדי לגבור על האקר, צריכים לחשוב ככזה", הוא מסביר. "זו אחת התובנות החשובות ביותר שקיבלתי מהסמכת ה-CEH. הידע שמקנה ההסמכה עוזר מאוד בהגנה על הלקוחות שלנו. התקפות הסייבר יכולות למחוק גם עסקים גדולים, והתפקיד שלנו הוא לזהות את הבעיה ולתת מענה מקצועי".

מקס בלין. התברג ברשימת 100 ההאקרים הטובים / צילום: תמונה פרטית

ארגון ה-CEH הוא חלק מהפעילות של המועצה הבינלאומית ליועצי מסחר אלקטרוני, הידועה גם בשם EC-Council. המועצה קמה אחרי אירועי ה-11 בספטמבר, והיא פועלת כיום ב-145 מדינות ברחבי העולם. מלבד הסמכה ל"האקרים טובים", היא מסמיכה גם חוקרי פריצות למחשבים, ואנליסטים בתחום האבטחה. על פי נתוניה, יש כיום יותר מ-11 אלף משרות פנויות בתחום ההאקרים הטובים (בהתבסס על נתונים מלינקדאין).

חדשות טובות

עמותת מחשבה טובה מציעה קורס חדש בירושלים, שבו פנסיונרים שיצאו ממעגל העבודה מלמדים את בני הגיל השלישי מיומנויות דיגיטליות. כבר כיום ישנם מתנדבים של "הסיירת הירושלמית" ו"הסיירת התל אביבית", בוגרי המחזור הקודם, שמלמדים טכנולוגיה בצורה יעילה וסבלנית את כל מי שרוצה להתחבר לעידן החדש.

עוד כתבות

התחלתם ללמוד השבוע לתואר שני? רובכם מבזבזים זמן וכסף / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוקלים לוותר על השכלה אקדמית? אתם בדרך לנכות תעסוקתית

אינטרסנטים ועתידני עולם העבודה החדש מובילים דור שלם להאמין שבהייטק כבר לא צריך השכלה ● ניהול וקריירה

מפעל סוכריות הגומי טופ גאם. השווי נחתך בכ-45% / צילום: מצגת החברה

מתחילים הכי גבוה ובסוף מתפשרים: המנגנון שמאחורי קיצוץ מחיר ההנפקות בבורסה בת"א

פעם אחר פעם "נאלצות" החברות המנפיקות לחתוך 20%, 30% ואפילו 50% מהשווי אליו כיוונו טרם ההנפקה ● עם זאת, ברוב המקרים נראה שמדובר במצב שבו כל הצדדים יוצאים מרוצים - החברה מגייסת לפי שווי סביר מבחינתה, והמשקיעים המוסדיים יוצאים כמי שלחצו אותה מטה ● ואיך כל זה קשור לדמי השכירות של רמי לוי?

גוד פארם / צילום: באדיבות הרשת

רמי לוי נכנס לתחום בדיקות ה-PCR: משיק בדיקות ב-89 שקל בסניפי גוד פארם

הבדיקות מיועדות לטסים ולמי שזקוק לבדיקה צורכי תו ירוק או סיום בידוד ● הרשת נכנסה זה מכבר לתחום בדיקות הקורונה עם בדיקות אנטיגן המוצעות בסניפיה במחיר של 49 שקל

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

אלון מאסק מתנגד להצעת ביידן שתעודד רכישת מכוניות חשמליות

מנכ"ל טסלה מתח ביקורת על הצעת חוק מרכזית של ממשל ביידן בעת ריאיון שערך במסגרת כנס ועידת המנכ"לים שמארח הוול סטריט ג'ורנל ● "בכנות, הייתי מסלק את הצעת החוק הזו כולה"

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

וריאנט אומיקרון: תוצאות ראשונות הגיעו, והן לא מעודדות

במחקר קטן שנערך בדגימות מ-12 נבדקים בדרום אפריקה נמצא כי מחלימים ומחוסנים מוגנים יותר מהוריאנט ● נתונים נוספים שהגיעו מגרמניה כבר מציגים תמונה לא טובה גם לגבי ההגנה באמצעות שלושה חיסונים ● ד"ר טל רוה, חוקרת במכון לרפואה משקמת באוניברסיטת סטנפורד: "קשה לאמוד את המשמעות הרפואית של התוצאות הללו. מה שברור הוא שיעילות הנוגדנים המנטרלים יורדת מול האומיקרון, וסביר שהדבר יתבטא בפחות הגנה מפני הדבקה"

בית המשפט. על עורכת הדין הוטלו הוצאות משפט בגובה של 100 אלף שקל / צילום: Shutterstock

מתנה או נאמנות: מה מעמדם של מניות שקיבלה עו"ד בחברה?

עורכת דין שניהלה קשר רומנטי עם אדם שהיה לקוח שלה, טענה כי המניות שהעביר לה ניתנו במתנה ולא בנאמנות ● על מי חלה חובת ההוכחה ומה קבע בית המשפט?

קרן ברק, ליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אין הבדל בין אכילת פרי לבין צריכתו בצורת 100% מיץ טבעי?

מה ההבדל בין לאכול תפוז ללשתות אותו? "מס הסוכר" הוא הזדמנות להסביר ● המשרוקית של גלובס

מאיר שפיגלר, מנכ''ל הביטוח הלאומי / צילום: איל יצהר

הכללים החדשים של הביטוח הלאומי: הנטל הבירוקרטי עובר למעסיקים

רפורמה חדשה מצמצמת את השימוש במסמכים בהגשת התביעות לביטוח הלאומי ופותחת מאגר דיגיטלי שייתן תמונת מצב על שוק התעסוקה והזכאים לקצבאות

הנשיא פוטין בביתו בסוצ'י ליד הים השחור בשיחת הווידאו עם ביידן ביום שלישי / צילום: Associated Press

האם איום ביידן בסנקציות כלכליות יעצור את השאיפות של פוטין בגבול האוקראיני

ביידן ניסה להניא את פוטין מלפלוש לאוקראינה בפסגת זום ● מה עובר על נשיא רוסיה? האם זה רק דיכאון גיאו־אסטרטגי חולף או שהוא באמת החליט ל"תקן את העיוות ההיסטורי של עצמאות אוקראינה", הארץ שרק אנשים "חסרי זהות" (יהודים, קראים וטאטרים) רוצים בקיומה

 

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בהובלת יוסי כהן: סופטבנק תשקיע 400 מיליון דולר בחברת הסייבר הישראלית קלארוטי

ראש המוסד לשעבר מוביל השקעה ראשונה של סופטבנק בתחום בו הוא מרגיש הכי בנוח: מיזוג בין שתי חברות המגינות על תשתיות רגישות במפעלי תעשיה ובבתי חולים שייצור את תאגיד אבטחת המתקנים הגדול בעולם ששוויו עומד על 2-2.5 מיליארד ד' ● תפקידו של יוסי כהן בסופטבנק נחשף לראשונה בגלובס

בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בבורסה בת"א; אספן גרופ זינקה ב-17%

מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ת"א 35 ירד ב-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל ● הדולר מאבד גובה ויורד לכ-3.10 שקלים ● מניית הפועלים ירדה ב-3% על רקע המכירה של שרי אריסון

ג'ף בזוס, מייסד אמזון / צילום: Associated Press, Tony Gutierrez

אי השיוויון בין מדינות הצטמצם; המיליארדרים לא שמעו על כך

לפי דוח אי השוויון העולמי 2022, מגפת הקורונה היטיבה עם צמרת המיליארדרים העולמית, שרשמה ב-2020 את הזינוק החד ביותר המתועד בחלקה בסך העושר בעולם ● בישראל יש נקודת אור בולטת: חלקן של הנשים בהכנסות מעבודה קפץ בכ-10 נקודות האחוז בהשוואה לתחילת שנות ה־90

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס

כביש חוצה צפון / צילום: בר - אל

הפעם לא הצליח לה: תביעת מיליונים של שפיר הסתיימה בפיצוי סמלי

קבוצת שפיר, שמשמשת זכיינית בכמה מקטעים בצפון כביש 6, תבעה מספר פעמים את חברת חוצה ישראל בשל שינויים במהלך העבודה על הפרויקט ● הפעם היא דרשה 80 מיליון שקל, אך זכתה רק ב־650 אלף שקל ● חוצה ישראל: "פסק דין חשוב", שפיר:"הפרויקט הסתיים בהקדמה משמעותית בלוח הזמנים"

רביב צולר / צילום: נטלי כהן-קדוש

ICL פותחת מפעל חדש לתחליפי חלבון

המהלך הוא חלק מאסטרטגיית המיקוד של החברה בפיתוח מוצרי מזון בריאים יותר וסביבתיים ● וגם: יוניקורן הפינטק הישראלי ראפיד (Rapyd) רוכש את חברת הפינטק Neat ● אירועים ומינויים

רועי קליין ורואי שמיר / צילום: איל יצהר

בית ספר לקריפטו: בין הצופים לבגרויות, הנערים האלה מנהלים בנק דיגיטלי

בין הדרכה בצופים לבגרויות, רועי קליין ורואי שמיר עסוקים בתפקידם כנגידי הבנק המרכזי של גימנסיה הרצליה בתל אביב ● בימים אלה הם עובדים על הנפקת מטבע וירטואלי שישמש ליצירת כלכלת שוק אמיתית בתוך בית הספר ● אבל כל זה, הם חולמים, הוא רק פיילוט ליצירת כלכלת נוער מבוססת קריפטו שתאפשר מסחר בינלאומי בתוך מערכת החינוך, ותסייע לבני נוער בקשיים כלכליים

בורסת טוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

מגמה מעורבת באסיה; הביטקוין שב ויורד מתחת ל-50 אלף דולר

מדד המחירים לצרכן בסין רשם עלייה של 2.3% ב-12 החודשים האחרונים (עד נובמבר) לעומת צפי כלכלנים לעלייה של 2.5% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות קלות

קונים בסופרמרקט במיזורי ארה''ב. האמריקאים מודאגים מעליית מחירי המזון / צילום: Reuters, Lawrence Bryant

סקר "וול סטריט ג'ורנל": האינפלציה מתגלה כחשש המרכזי של האמריקאים

סקר חדש של ה"וול סטריט ג'ורנל" מגלה שרוב המצביעים אומרים שהאינפלציה גורמת להם ללחץ פיננסי

שקל מול דולר / צילום: Shutterstock, Lord King

סוער בשוק המט"ח: השקל חוזר להתחזק למרות התערבות בנק ישראל

שוקי המניות רשמו אמש עליות חדות לאור התפוגגות החשש מהאומיקרון, והשקל מתחזק בחדות על רקע גידורי ההשקעות של הגופים המוסדיים ● הדולר והאירו יורדים ביותר מ-1% כ"א בהמשך לעליות בשווקים ● בנובמבר בנק ישראל רכש כ-4 מיליארד דולר במטרה לאזן את התנודות בשוק

הכותל המערבי / צילום: עינת לברון

לאחר הטענות שהונו את המדינה וגרפו מיליונים: "יזמי הכותל" משיבים אש

במענה לצו המניעה הזמני טוענים "יזמי הכותל" כי הגו יחד מיזם אומנותי דיגיטלי חדשני במסגרתו ביקשו ליצור ולמכור מודלים ויזואלים תלת מימדיים ביחס לכל אבן כותל ● לטענת המדינה, ניתן אישור לצילום הכותל אולם לא לעיבוד התמונה לצרכים מסחריים ● "המבקשת מנועה ומושתקת (ולו מכוח עיקרון תום הלב) מלטעון כי לא ניתן לעשות שימוש מסחרי בצילומי הכותל המערבי"