גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבוז הסיני למערב: נא ללמוד מאיתנו איך להצליח בלי דמוקרטיה

סין מלקקת שפתיה אל מול המאבקים שבדמוקרטיה האמריקאית. היא, ותומכיה במערב, משוכנעים ביתרונות "הדגם הסיני" ● מי צריך דמוקרטיה כשיש הצלחה

חגיגות 100 שנה לשלטון המפלגה הקומוניסטית, בייג'ינג, יולי 2021 / צילום: Associated Press, Ng Han Guan
חגיגות 100 שנה לשלטון המפלגה הקומוניסטית, בייג'ינג, יולי 2021 / צילום: Associated Press, Ng Han Guan

פרשנות באתר הרשת של "שינחואה", סוכנות הידיעות הרשמית של סין, נושאת את הכותרת, "מדוע הביזיון של תקרת החוב האמריקאי מדגים את חוסר תיפקודה של המערכת הפוליטית בארה"ב?". מי שלא ראה שמחה סינית לאידה של הדמוקרטיה המערבית לא ראה שמחה מימיו.

שינחואה דיברה על הכמעט-משבר-עולמי שכמעט-נגרם מחמת חוסר ההסכמה בסנאט בוושינגטון על הגבהת תקרת החוב של הממשלה הפדרלית. שרת האוצר של ארה"ב הזהירה, כי ב-18 באוקטובר הממשלה תיקלע לחדלות-פירעון, בפעם הראשונה ב-230 שנות הרפובליקה. התוצאות יכלו להיות הרות אסון לא רק לארה"ב, אלא לעולם כולו. המשבר יושב ברגע האחרון, אבל הוא עלול לחזור ולהתלקח בדצמבר.

מבחן החירויות ומבחן התוצאות

צריך להודות שיש להרבה ארצות סיבה טובה, מוצדקת בהחלט, להתעניין בליקוייה של הדמוקרטיה האמריקאית. שני המשברים הכלכליים הגדולים ביותר של מאה השנה האחרונות (1929 ו-2008) נולדו בוול סטריט, והיו תוצאה ישירה או עקיפה של התנהלות פוליטית לקויה. אבל חוץ מאשר להציע משטר נאמנות בין-לאומי, כדי להפקיע את הטיפול בעניינים רציניים מידי אנשים בלתי רציניים, מה עוד אפשר לעשות?

התשובה הסינית היא: נא ללמוד מאיתנו איך להצליח בלי דמוקרטיה.

ההתקפות מבייג׳ינג על הדמוקרטיה המערבית בכלל, ועל הדמוקרטיה האמריקאית בפרט, הן לחם חוקה של הרטוריקה הסינית זה שנים אחדות. הן לא נועדו לתקן את אמריקה. הן נועדו להבאיש את ריחה.

המשטר אמנם מייצא את התיימרותו לבכורה אידיאולוגית. אבל הוא יוצא מגדרו להבאיש את ריחה של הדמוקרטיה המערבית מבית, בעיני המוני סינים. המשטר זוכר, כי בשנים האחרונות של המאה ה-20 סינים פיתחו הערצה לדמוקרטיה האמריקאית, וקיוו לחקות אותה. יתר על כן, הם ניסו להעמיד את שליטיהם במבחן החירויות, לא רק במבחן התוצאות; במבחן האמצעים, לא רק במבחן המטרה.

הדיקטטורה הסינית מעולם לא העמידה את עצמה לבחירות, אפילו לא באופן נומינלי. את טענתה ללגיטימיות היא מייסדת על יכולתה להניב תוצאות. שטות תהיה להקל בהן ראש.
מאות מיליוני סינים נחלצו מעוני ב-40 השנה האחרונות, וסין עברה תהליך של מודרניזציה ושל התעצמות, שלא היה עולה על הדעת כאשר זקני המשטר התחילו את הרפורמות הכלכליות, בסוף שנות ה-70.

מה שהייתה אז אחת הארצות העניות ביותר עלי אדמות עומדת כיום בעיצומו של מרוץ לכונן הגמוניה עולמית בענף הבינה המלאכותית, מתכננת תחנה קבועה על הירח ואולי תהיה הראשונה על המאדים.

התוצאות מדברות בעדן, הלוא כן. אבל האם התוצאות האלה מותנות בשלילה מסיבית של חירויות פוליטיות ושל חופש הפרט? האמנם הקשיים הניכרים של הדמוקרטיות לגבש הסכמה קונסטרוקטיבית על דרכי פעולה הם סיבה להיפטר מן התהליך הדמוקרטי?

"הגבלות על מחשבה ביקורתית"

בשנים האחרונות קמו במערב מליצי יושר לשיטת הממשל הסינית. ב-2015, דניאל א. בל (Bell) כתב את ספרו "הדגם הסיני: מריטוקרטיה פוליטית ומגבלות הדמוקרטיה", שקיבל חסות אקדמית מאוניברסיטת פרינסטון כבדת המשקל, וחזר וצוטט מאז בידי סינים ולא-סינים.

לפרופסור בל יש ביוגרפיה אקדמית מגוונת, הכוללת תחנת ביניים באוניברסיטה העברית. עשר שנים באוניברסיטת צ'ינגחואה של בייג'ינג שכנעו את בל בעליונותה של הלא-דמוקרטיה הסינית. על חלק מן הדברים שהוא כתב בשבח השיטה הסינית אבד הכלח, כמו למשל זה שהיא מגבילה את אורך כהונותיהם של אלה העומדים בראשה. היא הסירה את ההגבלה לפני שלוש שנים, ולדיקטטור הנוכחי מזומן שלטון נצח.

טענתו העיקרית של בל היא שבסין אנשים מגיעים לשירות המדינה על יסוד מבחן מחמיר של כישוריהם. בראש המשטר מתייצבים אלה המסוגלים לקבל החלטות בזמן משבר.
"אני למדתי שנחוצות הגבלות על מחשבה ביקורתית", כתב בל, שהוא פרופסור למחשבה פוליטית. "אני אינני מחזיק עוד בדעה שהדמוקרטיה המיוסדת על נוסחת 'אדם אחד, קול אחד' היא הדרך הטובה לארגן את היחסים הפוליטיים".

את הבוז לרצונו הדמוקרטי של ההמון אפשר למצוא במעמקי הציוויליזציה המערבית, אין צורך באסמכתאות סיניות. זה היה בסיס הפוליטיקה של אפלטון: אליטה קבועה היא הצריכה להבטיח את האינטרסים של החברה.

הניצחון הסופי והתבוסה הסופית

הדמוקרטיה המערבית למדה, שכל משטר זקוק להשגחה ולביקורת בונה. לפני רבע מאה שררה הכרה בין-לאומית ביתרונותיה הנתונים של השיטה הדמוקרטית. היא הניבה הצלחות כלכליות מרשימות. היא חילצה מיליונים מקו העוני. היא הניבה הישגים מדעיים וטכנולוגיים. לא היה אפוא מנוס מלחקות את דפוסיה.

מה קרה לדמוקרטיה הזו, ומדוע היא נקלעה למשבר עמוק? זו שאלה חשובה, נפרדת, ולא נדון בה כאן. אבל ההנחה שמשבר הדמוקרטיה הוא קבוע וסופי מזכירה את הנחת שנות ה-90 שנצחון הדמוקרטיה הוא קבוע וסופי.

הנשיא ג׳ו ביידן קרא בשבוע שעבר להודות במומיה של הדמוקרטיה האמריקאית. הודאה כזאת מתיישבת עם האתוס האמריקאי של תיקון מסלול בשעת סערה. אף אחד מכשלונותיה של אמריקה לא היה סופי, גם כאשר אויביה הודיעו על סופיותו. שיטות טוטליטריות, לעומת זאת, קרסו בזו אחר זו, מפני שנעדרו מכניזם של תיקון עצמי. המאבק ההיסטורי בין הדמוקרטיה למבקשי נפשה רחוק מהכרעה, אבל הפיתוי הסמכותני מטיל צל ארוך.

עוד כתבות

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock

הכירו את התיכוניסטים שהקימו בנק מרכזי ומשלמים בקריפטו

תלמידים ומורים בבית הספר הגימנסיה הרצליה בתל אביב החליטו באחרונה על הקמתו של "בנק מרכזי" בבית הספר ● תכלית הבנק היא להנפיק מטבע דיגיטלי בעבור התלמידים שעמו יוכלו להשתמש באמצעות ארנק דיגיטלי ● המטרה היא להוסיף ידע והתנסות עבור התלמידים בפיננסים, וגם לעודד יזמות ● האזינו

הראל ויזל, בעלים של פוקס / צילום: דימה טליאנסקי

לאחר זינוק של 1,000% במניה: בעלי השליטה בפוקס מכרו מניות ברבע מיליארד שקל

אברהם פוקס והאחים ויזל מכרו 3.5% ממניות אימפריית האופנה, ונותרו עם החזקות  בשווי של יותר מ-3 מיליארד שקל ● המהלך צפוי לסייע לפוקס להיכנס למדד הדגל ת"א-35

הנסיך צ'ארלס,  רה''מ של ברבדוס, מיה מוטלי, והארכיבאית, אינגריד תומפסון, בארכיון האי, שלישי / צילום: Reuters

חילופי המשמרות בים הקריבי: המלכה יורדת, המפלגה הקומוניסטית הסינית עולה

רגע רב סמליות אירע השבוע במדינת-המיקרו ברבדוס, שמזכיר לנו מאיפה באנו ולאן אנחנו הולכים ● קשר בן 400 שנה עם בריטניה מסתיים, והדלת כבר פתוחה לרווחה בפני סין שהיקף הפעילות הכלכלית שלה במדינות זעירות בים הקריבי, או בדרום האוקיאנוס השקט, הוא חסר תקדים

יפית גרינברג / צילום: איליה מלינקוב

אשת העסקים שידעה לזהות הזדמנויות, ולקחת אותן בשתי ידיים

הפרסומאית ואשת העסקים יפית גרינברג הלכה לעולמה בגיל 70, והותירה אחריה אימפריה עסקית רבת זרועות ● המעבר מעולם הפרינט לעולם הטלוויזיה, הקמת קבוצת תקשורת ורכישת שליש ממשרד הפרסום ענבר-מרחב G, המהפך שביצעה ברשת הספרים סטימצקי וההשקעה האחרונה ברשת גולף

מתחם בדיקות קורונה לנכנסים נתב''ג / צילום: איל יצהר

הערכות: הנזק לענף התיירות עומד על לפחות 100 מיליון דולר

עצירת התיירות הנכנסת פחות מחודש לאחר שחודשה, וההחלטה על חובת הבידוד לכלל הנוחתים בארץ, מובילה את ראשי הענף לדבר על "פגיעה אנושה" ארוכת טווח ● שר התיירות, יואל רזבוזוב: "אנו פועלים למציאת פתרונות ופיצויים"

רפי עמית, מנכ''ל קמטק / צילום: רענן טל

"תעשיית הסמיקונדקטור גדלה ב-2021 הרבה מעבר למה שהייתה רגילה, וברור שעל זה אנחנו רוכבים"

רפי עמית, מנכ"ל קמטק, המייצרת מערכות בדיקה לתעשיית המוליכים למחצה, צופה המשך של הצמיחה המהירה גם ב-2022, אך מודה כי "לא כל שנה עושים צמיחה של עשרות אחוזים" ● הוא מצביע על דיסקאונט שבו נסחרת להערכתו בעלת השליטה פריורטק ("ההחזקה שלה באקסס לא נספרת") ומכריז כי "הכיוון היום הוא כמה שיותר "made in China"

קו החוף של תל אביב. רילוקיישן לתל אביב מעולם לא היה יקר יותר, אבל כנראה שהוא עדיין משתלם / צילום: Shutterstock, Aleksandar Todorovic

תל אביב היא העיר היקרה בעולם - והשקל החזק הוא רק תירוץ לכך

העיר העברית הראשונה הפכה, כך על פי האקונומיסט, לעיר היקרה בעולם ● ת"א זכתה בתואר אף שהמחקר לא מייחס משקל למחירי הדירות ומתמקד בעלויות השוטפות ● חוזקו של השקל היה אמור דווקא להוזיל מחירי מוצרים מיובאים, אבל היבואנים מצאו תירוץ מצוין להעלות מחירים

רונן לוזון - מייסד ומנכ''ל מייסייז MYSIZE / צילום: איל יצהר

לפי המידה: חברת טכנולוגיית האופנה MySize גייסה 12 מיליון דולר

בשוק האופנה, שבו היקף המכירות המקוונות בארה"ב לבדה מוערך בכ-100 מיליארד דולר לשנת 2021, יש לכך משמעות כלכלית עצומה להתאמת המידות ברכישת אונליין ● וגם: כנס מרכזי ראשון מסוגו, העוסק בשיפור וחשמול התחבורה הציבורית בישראל ● אירועים ומינויים

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

המרינות החדשות יחזרו לשולחן? הכדור בידיים של מרב מיכאלי

הקמת מרינות חדשות עבור 3,500 יאכטות פרטיות תפגע בציבור, סביבתית, חברתית ובריאותית ● כבר היום, נדחקים תושבי ישראל ב-1.6 ס"מ חוף לתושב לעומת 30 ס"מ בקום המדינה ● השרה האחראית על התוכנית, מרב מיכאלי, מבינה היטב את חסרונותיה, אך ירון שוורץ, מנהל אגף הנדסה ותפעול נמלים ברספ"ן, נציגה של מיכאלי, הצביע דווקא בעדה ● בינתיים, נאלצים ארגוני הסביבה והמשרד להגנת הסביבה להוביל את המאבק בלעדיה

אפרת גולדנברג, בעלת המותג ARTE / צילום: תמונה פרטית

"עם הסגרים הרבים והשהות הממושכת בבית, הציבור התחיל להשקיע בעיצוב והעסקאות באתר עלו"

אפרת גולדנברג, בת 33, נשואה פלוס 4 וגרה בתל אביב ● בעלת המותג ARTE, חנות אינטרנטית לתמונות בסגנון נורדי לבית, למשרד ולחדר ילדים ● "עזבתי את עריכת הווידאו לטובת השקעה רבה ואינטנסיבית במותג שהקמתי, במקביל לטיפול בילדים שלנו" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אילוסטרציה - בורסה ת''א - שור / צילום: שלומי יוסף

נעילה חזקה בבורסה: ת"א-35 ות"א-125 זינקו בכ-1.4%

ת"א-90 קפץ ב-1.2%, ת"א-בנקים עלה ב-1.5% ות"א נפט וגז זינק ב-2.6%● LEG Immobilien הגרמנית רוכשת 30.9% ממניות בראק אן וי לפי שווי של 3.77 מיליארד שקל ● מחירי הנפט עולים לאחר ירידה חדה אמש ● איידיגיטל בדרך לבורסה בשווי מקוצץ ● ולמה פאוול הפיל את וול סטריט?

השרה מרב מיכאלי / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הקרב על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת: בדרך לעוד משבר קואליציוני?

בימינה אומרים לגלובס כי היוזמה של שרת התחבורה מסכנת את הממשלה: "מיכאלי תצטרך להחליט אם היא רוצה את הממשלה הזו" ● ראשי הערים מברכים על המהלך

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

המועמדות הופתעו: משרד החינוך פרסם קול קורא לתפקיד שמאויש כבר מאז ספטמבר

באתר משרד החינוך פורסם במהלך השבוע שעבר "קול קורא" לתפקיד: "פרויקטור בכיר" מעונות היום והמשפחתונים, אך ממידע שהגיע לידי גלובס עולה שבתפקיד הזה ממש מכהנת כבר מספר חודשים נועה צור ברוש ● בעוד במשרד החינוך מכחישים את הקשר בין המינוי של צור ברוש לתפקיד לבין הפרסום, מי שביקשו להגיש קורות חיים לתפקיד סיפרו כי גורמים במשרד טענו ש"המשרה כבר תפוסה"

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) / צילום: Shutterstock

פאנל מומחי ה-FDA המליץ לאשר את התרופה הראשונה בעולם לקורונה

תחת הסתייגויות, פאנל המומחים המייעץ אישר את התרופה לקורונה של מרק, למרות שאלות לגבי יעילות התרופה ובטיחותה ● התרופה אושרה ברוב של 13 תומכים לעומת עשרה מתנגדים ● התרופה עדיין זקוקה לאישור סופי מה-FDA ומהמרכז לבקרת מחלות ומניעתן

אנטנה סלולרית / צילום: Shutterstock

ארבע החברות הסלולריות במהלך רחב לשת"פ בהקמת אתרים סלולריים

החברות מבקשות אישור להקים במשותף אתרים סלולריים באופן פסיבי כדי להאיץ את פריסת הדור החמישי ולחסוך בהוצאות ● על פי ההערכות, ברשות התחרות ובמשרד התקשורת לא צפויה התנגדות למהלך, אלא להפך

בורסת נאסד''ק , ניו יורק / צילום: יח''צ

נאסד"ק תעביר את השווקים שלה לענן של אמזון

הבורסה אמרה שמעבר מדורג לשירותי הענן של אמזון יתחיל ב־2022 עם שוק האופציות של החברה

הצו לאיסור הלבנות הון יאפשר להעביר רווחים מקריפטו למערכת הבנקאית / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

בנק ישראל: נגדיר כללים שיעזרו להעביר כספי לקוחות להשקעות בקריפטו

בבנק המרכזי השיבו לפניית גלובס בעקבות המדיניות של בנק יהב, האוסרת על העברה בנקאית של כספי השקעה בקריפטו בין שני בנקים מקומיים ● ואיך הופכים את רווחי הקריפטו לכסף בישראל בלי להזדקק לחסדי הבנק

פח מיחזור / צילום: איל יצהר

מהיום חוק הפיקדון חל גם על בקבוקים גדולים: איך זה יעבוד והחורים בהיערכות

מעתה, יוכלו הצרכנים להחזיר אל המרכולים בקבוקים גדולים עליהם שולמו דמי פיקדון, ולקבלם בחזרה ● אלא שאף שחלפה שנה שלמה מאז אישרה הכנסת את הרחבת החוק, יצרני מכלי המשקה עליהם חלה האחריות, אינם ערוכים ליישומו ● רק 33% מהבקבוקים נאספו ב-2019 דרך המחזוריות הרבות הפזורות בערים

אלון רווה / צילום: דוברות בזק

11 מיליון סיבות לעזוב את שיכון ובינוי: חבילת השכר שהעבירה את אלון רווה לאוגווינד

מדיווח של חברת אגירת האנרגיה עולה כי רווה, המנכ"ל הנכנס, שעזב לאחרונה במפתיע את קבוצת שיכון ובינוי, צפוי לקבל אופציות בשווי של 11 מיליון שקל, מענק חתימה שמן ובונוס נאה במקרה של הנפקה בחו"ל ● עלות השכר השנתית שלו תעמוד על 6 מיליון שקל

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

חולה ראשון בווריאנט האומיקרון בארה"ב הפיל את וול סטריט; הנאסד"ק נפל ב-1.8%

יום המסחר באירופה הסתיים בעליות: מדד דאקס התחזק ב-2.5%, בפריז קאק 40 הוסיף 2.4%. בלונדון פוטסי 100 טיפס 1.5% ● נעילה ירוקה בבורסות אסיה ● הנפט הגולמי מתחזק יותר מ-3%