גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שער הניצחון של הפריפריה של תל אביב

מגדל המשרדים שעתיד להיבנות בכניסה למתחם האלף בראשל"צ יורכב משני מגדלים שמעליהם מבנה אופקי ● האדריכל משה צור: "חשבנו שחובתנו היא ליצור אייקון, פסל תלת-ממדי, שהוא לא סתם מגדל מעוצב" ● מדור אדריכלות

מגדל מילניה במתחם האלף, ראשון לציון / צילום: ויופוינט
מגדל מילניה במתחם האלף, ראשון לציון / צילום: ויופוינט

בימים אלה מוקם במתחם האלף, אזור התעסוקה החדש של העיר ראשון לציון, פרויקט "מגדל מילניה", שתוכנן מראש כך שיזכיר במראהו את שער הנצחון בפריז. מבחינה עיצובית מדובר במורפולוגיה פחות מוכרת בארץ, של מבנה אופקי בגובה חמש קומות, ש"שוכב" על שני מגדלים בגובה של 16 קומות. יזמי הפרויקט מאמינים שהוא יהווה אייקון לאזור התעסוקה החדש, סימן לניצחון הפריפריה שהצליחה "לגנוב" נדל"ן מניב ממע"ר תל אביב.

מתחם האלף מתפרס על פני כ-1,500 דונם וכולל זכויות לכ-1.7 מיליון מ"ר לתעסוקה ועוד כ-5,000 יחידות דיור.

 

הסביבה:

כשראיינו בשנת 2017 את מתכנן מתחם האלף, האדריכל אריה קוץ, הוא הסביר לנו את תפקידו של מתחם האלף ברמה המטרופולינית: "בראייה הכלל מטרופולינית מדובר בתחנה האחרונה של שרשרת שמתחילה בסבידור, השלום, הגנה, צומת חולון, ואז מחלף משה דיין בראשון לציון. זה קצה שדרת המטרופולין, שרשרת פנינים אורבנית".

עדי ברוק, מנכ"ל מנהלת מתחם האלף, מספר בגאווה שבארבע השנים האחרונות נמכרו במתחם האלף 800 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, מלונאות ודיור מיוחד: "אנחנו מסתכלים על אזורי התעסוקה בראשון לציון כעל מע"ר אחד, שמתחם האלף הוא המרכז שלו. זה יהיה בעשור הבא מרכז התעסוקה של מדינת ישראל. רק במתחם האלף יעבדו מדי יום 100 אלף איש".

ברוק אינו מתרגש מהטענה לעודף שטחי מסחר בגוש דן: "המגמה היא של יציאה מתל אביב. אם פעם כיוונו רק לחברת בוגרות שרצו להקים קמפוסים, היום אנחנו מכוונים גם לחברות צעירות, כי אנחנו מציעים חבילה שלמה שכוללת מקום מגורים ליד מקום העבודה".

הבניין:

מגדל מילניה הוא יוזמה של קבוצת פרשקובסקי, שרכשה את הקרקע ב-2018 תמורת 81 מיליון שקל. ב-2019 החברה נכנסה לשותפות בפרויקט עם חברת מגדל ביטוח, שתשלם לה סכום של 300 מיליון שקל. עלות הפרויקט, שפוטנציאל הבנייה בו עומד על כ-60 אלף מ"ר, מוערכת ב-700 מיליון שקל, כולל הקרקע ועבודות גמר והתאמה.

האדריכלות:

אדריכל משה צור, שמתכנן את הפרויקט, מסביר שהצורניות של המבנה קשורה למיקום שלו: "חשבנו שחובתנו ליצור אייקון, פסל תלת-ממדי שהוא לא סתם מגדל מעוצב. אנחנו בדרך כלל משתדלים שהבניינים שלנו לא יהיו ניפוח של קומה טיפוסית עם קישוט על הגג. פה יצרנו משהו לא שגרתי. אני לא אוהב לתרגם פילוסופיה בצורה מילולית, אבל זה גם שער לכל מתחם האלף".

צור מסביר שלצורה שנבחרה יש גם היגיון פונקציונלי: "משה ספדי חיבר במרינה ביי בסינגפור שני מגדלים עם פלטפורמה, כמו קיאק ענק, שיש בה למעלה גן ובריכה, כדי להתמודד עם האקלים הקשה. הפרויקט שלנו שונה לגמרי בקנה מידה ובמוטיבציה.

"התלבטנו בין בניין אחד עם קומות גדולות לבין שני גושים עם קומות בינוניות, אבל לא רצינו לעשות גוש נמוך ושמן, במיוחד בנקודה אסטרטגית כזאת. בסופו של דבר עיצבנו אותו כשני גושים, עם גוש גדול למעלה. הסטנו קצת את הנפחים כך שיש גיאומטריה ייחודית שמזכירה קצת את הדולמנים ובנייה היסטורית. כתוצאה מהתנועה של הגושים הצלחנו ליצור מרפסות גג עם עצים וצמחייה".

האקלים:

צור הודף את הביקורת על כך שקיר מעטפת מזכוכית אינו מתאים לאקלים הישראלי: "בתוך הזכוכית הכפולה, הכנסנו הצללה עם שלבים אופקיים, פיתוח שלי עם חברת בליני האיטלקית. השלבים הם לא רק בצבע מסוים שאני אפיינתי, אלא גם עם צבע שיש שלו תכונות של החזר טמפרטורה, וזה מוריד את הטמפרטורה ב-10 מעלות. בתוך הזכוכית הפנימית יש חיפוי נוסף שמחזיר את הקרינה החוצה וכך נוצאת מערכת זכוכית שנראית טוב עם הגנה מקסימלית על חללי העבודה".

מספר קומות: 16 קומות לכל אחד מהמגדלים, ועוד 5 קומות למגדל האופקי
גודל השטח הבנוי: כ-60 אלף מ"ר
היזמית: קבוצת פרשקובסקי, רכשה את הקרקע ב-2018
עלות מוערכת: 700 מיליון שקל

עוד כתבות

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock

מצטרפת לחגיגה: ויזה תציע ללקוחותיה שירותי ייעוץ לשוק הקריפטו

קבוצת ויזה מנסה לצמוח מעבר לשוק כרטיסי האשראי המסורתי, בעקבות התחרות המתפתחת בשוק. עכשיו היא משיקה שירות יעוץ בעולמות הקריפטו ללקוחות העסקיים שלה

יוחנן לוי, בעלי ''יוחנן לוי, סופר סת''מ'' / צילום: תמונה פרטית

"מזל שהיו מענקים מהמדינה שהצילו אותנו. פשוט לא הייתה עבודה"

יוחנן לוי, תושב ירושלים, בן 41 ● נשוי פלוס 5 ילדים ● בעל "יוחנן לוי, סופר סת"מ" ● "השוק רווי מתחרים אבל הבעיה העיקרית היא שיש כ"כ הרבה סופרים שעובדים בשחור. זה קשוח להתחרות מולם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

הכותל המערבי / צילום: עינת לברון

לאחר הטענות שהונו את המדינה וגרפו מיליונים: "יזמי הכותל" משיבים אש

במענה לצו המניעה הזמני טוענים "יזמי הכותל" כי הגו יחד מיזם אומנותי דיגיטלי חדשני במסגרתו ביקשו ליצור ולמכור מודלים ויזואלים תלת מימדיים ביחס לכל אבן כותל ● לטענת המדינה, ניתן אישור לצילום הכותל אולם לא לעיבוד התמונה לצרכים מסחריים ● "המבקשת מנועה ומושתקת (ולו מכוח עיקרון תום הלב) מלטעון כי לא ניתן לעשות שימוש מסחרי בצילומי הכותל המערבי"

ג'ף בזוס, מייסד אמזון / צילום: Associated Press, Tony Gutierrez

אי השיוויון בין מדינות הצטמצם; המיליארדרים לא שמעו על כך

לפי דוח אי השוויון העולמי 2022, מגפת הקורונה היטיבה עם צמרת המיליארדרים העולמית, שרשמה ב-2020 את הזינוק החד ביותר המתועד בחלקה בסך העושר בעולם ● בישראל יש נקודת אור בולטת: חלקן של הנשים בהכנסות מעבודה קפץ בכ-10 נקודות האחוז בהשוואה לתחילת שנות ה־90

בנק ישראל בירושלים / צילום: אורית דיל

במחאה על הקיצוץ בתקציב: עובדי בנק ישראל סגרו את החשמל בבניין

עובדי בנק ישראל מוחים נגד ההנהלה ומאשימים אותה בחוסר שקיפות ● העובדים הורידו במחאה את התאורה כדי להביע "תמיכה" בחיסכון בתקציב

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

וריאנט אומיקרון: תוצאות ראשונות הגיעו, והן לא מעודדות

במחקר קטן שנערך בדגימות מ-12 נבדקים בדרום אפריקה נמצא כי מחלימים ומחוסנים מוגנים יותר מהוריאנט ● נתונים נוספים שהגיעו מגרמניה כבר מציגים תמונה לא טובה גם לגבי ההגנה באמצעות שלושה חיסונים ● ד"ר טל רוה, חוקרת במכון לרפואה משקמת באוניברסיטת סטנפורד: "קשה לאמוד את המשמעות הרפואית של התוצאות הללו. מה שברור הוא שיעילות הנוגדנים המנטרלים יורדת מול האומיקרון, וסביר שהדבר יתבטא בפחות הגנה מפני הדבקה"

עודד הר אבן ורעות אלפיה, שותפים מנהלים בסאליבן תל אביב / צילום: רן בירן

"היה ברור שהחגיגה צריכה להסתיים": מנהלי פירמת עורכי הדין סאליבן מדברים על ההאטה בהנפקות

פירמת עוה"ד סאליבן תל אביב, שמנוהלת על ידי עו"ד עודד הר אבן ועו"ד רעות אלפיה, מייצגת חברות ישראליות שנסחרות בוול סטריט ● לחברות הם מציעים לא לבזבז זמן במחשבות על לונדון או אוסטרליה, וגם לא להיות "גרידיים" מדי: "השוק מוכיח שחברות שהיו מספיק חכמות לגייס בזמן - רגועות היום"

כביש חוצה צפון / צילום: בר - אל

הפעם לא הצליח לה: תביעת מיליונים של שפיר הסתיימה בפיצוי סמלי

קבוצת שפיר, שמשמשת זכיינית בכמה מקטעים בצפון כביש 6, תבעה מספר פעמים את חברת חוצה ישראל בשל שינויים במהלך העבודה על הפרויקט ● הפעם היא דרשה 80 מיליון שקל, אך זכתה רק ב־650 אלף שקל ● חוצה ישראל: "פסק דין חשוב", שפיר:"הפרויקט הסתיים בהקדמה משמעותית בלוח הזמנים"

חיסון לקורונה של חברת פייזר / צילום: Associated Press, Steven Senne

בפייזר מעריכים: חיסון הבוסטר עמיד גם בפני זן האומיקרון

נתוני האומיקון של פייזר מעודדים: שלוש מנות מגינות מאומיקרון פחות מאשר מדלתא, אך עדיין ברמה סבירה; ההגנה של שתי מנות - נמוכה משמעותית גם כשהחיסון חדש ● פייזר מציינת כי ייתכן ושתי מנות חיסון עדיין נותנות הגנה נגד מחלה קשה ● החברה מסרה כי היא ממשיכה לפתח מוצר ספציפי נגד אומיקרון, שיגיע לשוק עד חודש מרץ - אם יסתבר שהוא דרוש

אנגלה מרקל. ''נראה איפה אמצא את עצמי'' / צילום: Associated Press, Markus Schreiber, Pool

ממשלה חדשה בגרמניה: מרקל ירדה מהבמה ו"תחשוב מה לעשות"

אולף שולץ נבחר הבוקר לתפקיד הקנצלר החדש של גרמניה, במקום אנגלה מרקל, שפינתה את מקומה אחרי 16 שנים וכשבועיים בתפקיד ● "אני בטח אנסה לקרוא קצת בספר, העיניים ייעצמו, אני אקח תנומה קטנה", אמרה מרקל בחיוך כשנשאלה מה תעשה אחרי הפרישה, "ואז נראה איפה אמצא את עצמי"

בורסת טוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

מגמה מעורבת באסיה; הביטקוין שב ויורד מתחת ל-50 אלף דולר

מדד המחירים לצרכן בסין רשם עלייה של 2.3% ב-12 החודשים האחרונים (עד נובמבר) לעומת צפי כלכלנים לעלייה של 2.5% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות קלות

קונים בסופרמרקט במיזורי ארה''ב. האמריקאים מודאגים מעליית מחירי המזון / צילום: Reuters, Lawrence Bryant

סקר "וול סטריט ג'ורנל": האינפלציה מתגלה כחשש המרכזי של האמריקאים

סקר חדש של ה"וול סטריט ג'ורנל" מגלה שרוב המצביעים אומרים שהאינפלציה גורמת להם ללחץ פיננסי

ביל גייטס / צילום: Shutterstock

למרות האומיקרון: ביל גייטס (שוב) מנבא שהקורונה תדעך במהלך השנה הבאה

התחזית של ביל גייטס לשנת 2022: השלב האקוטי של מגפת הקורונה יגיע לסיומו ● למרות כל האתגרים, ולמרות שהשנה הנוכחית נראתה פחות טוב משקיווה – גייטס עדיין אופטימי

רותם סלע / צילום: אמיר מאירי

בגלל המעבר לדיסקונט: טורנדו תובעת את רותם סלע

החל משנת 2016 משמשת סלע כפרזנטורית של מוצרי טורנדו ● כפי שנחשף לראשונה בגלובס, סלע קיבלה הצעה מפתה במיוחד מבנק דיסקונט, לפיה תקבל כ-2.5 מיליון שקל לשנה ותחתום על סעיף בלעדיות ● לטענת סלע, ניסיונות טורנדו לסכל את החוזה עשויים לגרום לה לנזקים של עשרות מיליוני שקלים

שקל מול דולר / צילום: Shutterstock, Lord King

סוער בשוק המט"ח: השקל חוזר להתחזק למרות התערבות בנק ישראל

שוקי המניות רשמו אמש עליות חדות לאור התפוגגות החשש מהאומיקרון, והשקל מתחזק בחדות על רקע גידורי ההשקעות של הגופים המוסדיים ● הדולר והאירו יורדים ביותר מ-1% כ"א בהמשך לעליות בשווקים ● בנובמבר בנק ישראל רכש כ-4 מיליארד דולר במטרה לאזן את התנודות בשוק

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

מה עומד מאחורי התביעה הלא השגרתית של טורנדו נגד רותם סלע

בדיסקונט החליטו לקפוץ לליגה של הגדולים, והחתימו את סלע כפרזנטורית בבלעדיות ● לגלובס נודע כי צילומי הקמפיין מתוכננים בקרוב. בטורנדו לא מבקשים לעצור אותם, אך דורשים ביטול בלעדיות או פיצוי ● מה עומד מאחורי התביעה, ואיך זה ישפיע על תוכניות דיסקונט?

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הגירעון ממשיך לרדת: עמד על 4.6% בנובמבר

מדובר בירידה של כמעט אחוז לעומת אוקטובר, שאז הגירעון עמד על 5.5% מהתוצר ● באוקטובר 2020 הגירעון היה גבוה כמעט פי שלושה

התחלתם ללמוד השבוע לתואר שני? רובכם מבזבזים זמן וכסף / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוקלים לוותר על השכלה אקדמית? אתם בדרך לנכות תעסוקתית

אינטרסנטים ועתידני עולם העבודה החדש מובילים דור שלם להאמין שבהייטק כבר לא צריך השכלה ● ניהול וקריירה

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

אלון מאסק מתנגד להצעת ביידן שתעודד רכישת מכוניות חשמליות

מנכ"ל טסלה מתח ביקורת על הצעת חוק מרכזית של ממשל ביידן בעת ריאיון שערך במסגרת כנס ועידת המנכ"לים שמארח הוול סטריט ג'ורנל ● "בכנות, הייתי מסלק את הצעת החוק הזו כולה"

רביב צולר / צילום: נטלי כהן-קדוש

ICL פותחת מפעל חדש לתחליפי חלבון

המהלך הוא חלק מאסטרטגיית המיקוד של החברה בפיתוח מוצרי מזון בריאים יותר וסביבתיים ● וגם: יוניקורן הפינטק הישראלי ראפיד (Rapyd) רוכש את חברת הפינטק Neat ● אירועים ומינויים