גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יזם הנדל"ן אורן קובי מואשם בסחיטה באיומים: "יקבור ויפרק את משפחתו"

הפרקליטות הוסיפה היום אישומים חדשים נגד קובי בעבירות סחיטה באיומים של עו"ד במסגרת פרשת המרמה בקבוצת אדמה בבעלותו ● בנוסף הואשמו היום גם עו"ד רונן שחר בגין הונאת נושים והלבנת הון, ויצחק פישר הואשם כי שימש כאיש קש בכך שנרשם כבעלים של חברה במקומו של קובי

אורן קובי. אישומים חדשים / צילום: שלומי יוסף
אורן קובי. אישומים חדשים / צילום: שלומי יוסף

יזם הנדל"ן  אורן קובי ממשיך להסתבך באישומים פליליים. לאחר שהוגשו נגדו שני כתבי אישום חמורים, בינואר ובנובמבר 2020, בגין שורת עבירות מרמה ולהבנת הון, בנוגע לפעילותו בחברת  אדמה, היום (ה') איחדה הפרקליטות את כתבי האישום לכתב אישום מאוחד הכולל 17 אישומים, בהם אישומים חדשים, והעמידה לדין שני מעורבים חדשים בפרשה - עו"ד רונן שחר (53), שייצג את קובי בהליך הפירוק של החברות שבשליטתו וניהל משא-ומתן עם המנהל המיוחד.

עו"ד שחר נאשם כי יחד עם קובי הקים מערך חברות, תוך הסוואת שליטתו של קובי והצגת מצגי שווא, תוך השגת הכנסות בהיקף של 72 מיליון שקל שהועברו לחשבונות קש. נאשם חדש נוסף בפרשה הוא יצחק פישר (71), פנסיונר, המואשם כי שימש כאיש קש, בכך שנרשם בכזב כבעלים ומנהל יחיד של חברת צ.ב.ק.א נדל"ן שהייתה בבעלות קובי. פישר מואשם בעבירות מרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

לפי האישומים החדשים, קובי סחט באיומים עו"ד ששימש נאמן על עסקאות מקרקעין בחברות שהיו בבעלותו. הוא איים על עורך הדין כי יעביר כספים של לקוחות בניגוד להרשאות. באוקטובר 2018 הגיע קובי לביתו של עוה"ד בשעת לילה מאוחרת ותקף אותו בחתיכת עץ כשהוא צורח, מקלל ומאיים על עורך הדין "שיקבור אותו ויפרק את משפחתו אם לא יעביר כספים לנאשמות 9 ו-11 (חברות שבבעלות קובי - נ.ש.)".

למחרת היום הגיע קובי למשרדו של עורך הדין, שבר מחשבים וציוד משרדי, במטרה להטיל אימה עליו, וכדי שישתף פעולה בניגוד לחובות הנאמנות. בעקבות האיומים, עורך הדין העביר 3 מיליון שקל מחשבונות הנאמנות לחשבונות בהן שלט קובי ומהם משך כספים לשימושו האישי.

בשנת 2012 הקים קובי את קבוצת "אדמה" שעסקה בסיחור אופציות בלעדיות לקניית קרקע חקלאית. לפי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין איתי פרוסט ואלעד ברק, קבוצת "אדמה" הציעה לקהל הרחב השקעה בנדל"ן חקלאי. בשל מעשי מרמה של אורן קובי בשנת 2016 קרסה קבוצת אדמה, וקובי נכנס להליכי פשיטת רגל ופירוק. לפי האישום, בין השנים 2013-2016, פעל קובי למימוש תוכנית מרמה, יחד עם אמו סימה דן ומי ששימש יד ימינו ניר ישראלי. במסגרת התוכנית ניצל את שאיפתם ואת תקוותם של אזרחים מכל שכבות האוכלוסייה להשקעת כספם בעסקת מקרקעין, נושאת פוטנציאל לרווח גדול, במטרה ליצור עבורו תזרים מזומנים גדול ככל הניתן. הכספים שימשו למימון הוצאותיו והוצאות חברת אדמה וטרה, וכן לתשלום חובותיו וסגנון חייו הראוותני ולשם צבירת נכסים אישיים.

לטענת הפרקליטות, קובי, ישראלי והחברות בבעלותו פיתו את המתלוננים להפקיד בידם כספ בהציגם במרמה את העסקאות כאפיק השקעה בעל רווחיות גבוהה. הם הציגו מצגי שווא בדבר מהות העסקה, ערך הקרקע, היתכנות גבוהה של הפשרת הקרקע ואפשרות בניית דירות מגורים והיעדר סיכון.

קובי חייב לנושיו 244 מיליון שקל

קובי גם מואשם כי בעת שהיה תחת חקירה פלילית, ובהליכי פשיטת רגל בו הוטלו צווי כינוס במסגרתו נתבע על ידי נושיו בסכום של כ-244 מיליון שקל, הקים בחשאי מערך חברות שתחום עיסוקן זהה לזה של קבוצת אדמה, תוך הסוואת שליטתו בחברות.

בשנת 2016 הוטל צו כינוס נכסים והפרקליטות טוענת כי באמצעות מערך החברות שהקים יחד עם עו"ד שחר, נהנה קובי מהכנסות של כ- 72 מיליון שקל, אותם העביר אל "חשבונות קש" במטרה להסתיר את נכסיו מנושיו, מביהמ"ש ומהרשויות. ניהול מערך החברות והכספים לווה באלימות קשה, וסחיטה באיומים של עדת המדינה, "אשת קש" בחמש חברות שהקים. קובי מואשם כי סחט אותה באיומים, תקף אותה ואיים להפיץ סרטון אינטימי שלה. הכול כדי לגרום לה להמשיך לשתף עימו פעולה.

לפי האישום, החל משנת 2017, העביר קובי ממערך החברות נכסים בגובה של כ- 19 מיליון שקל לשימושו האישי בין היתר לטובת רכבי יוקרה מסוג Ferrari, Land Rover ו-Mercedes Benz, ותשלומי שכ"ט עו"ד.

באפריל 2018 אישר ביהמ"ש הסכם נושים המבוסס על הצהרות שקר באשר למצבת נכסיו ומקורות הכנסתו. הסדר הנושים קבע כי עליו לשלם לקופת הנושים 16 מיליון שקל תוך 7 שנים או 50% מסך החובות שיאושרו ע"י הנאמן - מחילת החוב מוערכת בכ-33 מיליון שקל. לפי האישום, נשיא בית המשפט המחוזי אישר לקובי הסכם נושים, על בסיס מצגי שווא שעו"ד שחר ביצע עמו.

עורכי הדין גלעד באום ושרון יונוביץ, המייצגים את עו"ד רונן שחר, מסרו בתגובה לכתב האישום: "שני האישומים הרלוונטיים למרשנו נמצאים בשולי השוליים של 17 האישומים הכלולים בכתב האישום ואנו בטוחים כי גם לגביהם בית המשפט יווכח כי לא נפל כל פסול במעשיו של מרשנו, אשר ייצג לקוח ופעל במסגרת תפקידו כעורך דין בהליך חדלות פירעון סבוך ומורכב".

עו"ד יעקב שקלאר ,המייצג את יצחק פישר, מסר בתגובה לכתב האישום: "מרשי אדם נקי כפיים, ירא שמים, מבוגר וחולני רצה לעשות עסק חוקי. הוא פתח חברת נדל"ן. כאשר הבין שהשתלט על חברת הנדל"ו שלו אדם בלתי מהימן, שמלכתחילה סבר שינהל את החברה ביושר ובאמינות, ביקש באמצעות עורך דינו לסגור את החברה. הקשר שלו לכתה"א אינו פורמלי בלבד והוא יזוכה".

מטעמו של אורן קובי לא נמסרה תגובה.

*** חזקת החפות: ההליך המשפטי נגד אורן קובי, רונן שחר ויצחק פישר נמצא בראשיתו, הם לא הורשעו, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

גוד פארם / צילום: באדיבות הרשת

רמי לוי נכנס לתחום בדיקות ה-PCR: משיק בדיקות ב-89 שקל בסניפי גוד פארם

הבדיקות מיועדות לטסים ולמי שזקוק לבדיקה צורכי תו ירוק או סיום בידוד ● הרשת נכנסה זה מכבר לתחום בדיקות הקורונה עם בדיקות אנטיגן המוצעות בסניפיה במחיר של 49 שקל

רועי קליין ורואי שמיר / צילום: איל יצהר

בית ספר לקריפטו: בין הצופים לבגרויות, הנערים האלה מנהלים בנק דיגיטלי

בין הדרכה בצופים לבגרויות, רועי קליין ורואי שמיר עסוקים בתפקידם כנגידי הבנק המרכזי של גימנסיה הרצליה בתל אביב ● בימים אלה הם עובדים על הנפקת מטבע וירטואלי שישמש ליצירת כלכלת שוק אמיתית בתוך בית הספר ● אבל כל זה, הם חולמים, הוא רק פיילוט ליצירת כלכלת נוער מבוססת קריפטו שתאפשר מסחר בינלאומי בתוך מערכת החינוך, ותסייע לבני נוער בקשיים כלכליים

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

עליות קלות בבורסה; לייבפרסון מטפסת ב-3.8%, טבע ב-1.5%

מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.2% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.1% ● מגמה מעורבת באסיה ● פריון מעלה תחזיות ומפרסמת תשקיף לגיוס של כ-100 מיליון דולר ● השקל נסחר ביציבות מול הדולר

הניסוי הגדול לשינוי מודל השכר של עובדי המדינה יוצא לדרך / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לקראת מהפכה בשכר עובדי המדינה: רק המצטיינים יזכו לבונוסים

כ-3,000 עובדים משתתפים בפיילוט חדש שמוביל משרד האוצר הבוחן 3 מודלים לשינוי שיטת התמריצים הנוכחית ● באוצר מקווים לחסוך מאות מיליוני שקלים שניתנים כיום כתוספות שכר, המבוססות על מדדים רופפים ולא משקפים באמת את ביצועי העובדים ● כך זה יעבוד

הכותל המערבי / צילום: עינת לברון

לאחר הטענות שהונו את המדינה וגרפו מיליונים: "יזמי הכותל" משיבים אש

במענה לצו המניעה הזמני טוענים "יזמי הכותל" כי הגו יחד מיזם אומנותי דיגיטלי חדשני במסגרתו ביקשו ליצור ולמכור מודלים ויזואלים תלת מימדיים ביחס לכל אבן כותל ● לטענת המדינה, ניתן אישור לצילום הכותל אולם לא לעיבוד התמונה לצרכים מסחריים ● "המבקשת מנועה ומושתקת (ולו מכוח עיקרון תום הלב) מלטעון כי לא ניתן לעשות שימוש מסחרי בצילומי הכותל המערבי"

שמואל מועלם / צילום: תמר מצפי

"חוסר ניקיון כפיים": ביקורת חריפה של בג"ץ על מנכ"ל קופ"ח מאוחדת לשעבר

שמואל מועלם, מנכ"ל מאוחדת לשעבר, דרש הטבות פרישה מפליגות, בניגוד לעמדת הממונה על השכר באוצר ● מועלם הגיש תביעה לביה"ד האזורי לעבודה, אך תביעתו נדחתה. גם הערעור לביה"ד הארצי נדחה ● הוא לא אמר נואש והגיש עתירה לבג"ץ, משך אותה, ואחרי שנתיים הגיש אותה שוב ● לאור זאת כתב השופט אלכס שטיין כי מלבד השיהוי, יש לדחות את העתירה גם מטעם חוסר ניקיון כפיים של מועלם וכן שימוש לרעה בהליכי משפט

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

וריאנט אומיקרון: תוצאות ראשונות הגיעו, והן לא מעודדות

במחקר קטן שנערך בדגימות מ-12 נבדקים בדרום אפריקה נמצא כי מחלימים ומחוסנים מוגנים יותר מהוריאנט ● נתונים נוספים שהגיעו מגרמניה כבר מציגים תמונה לא טובה גם לגבי ההגנה באמצעות שלושה חיסונים ● ד"ר טל רוה, חוקרת במכון לרפואה משקמת באוניברסיטת סטנפורד: "קשה לאמוד את המשמעות הרפואית של התוצאות הללו. מה שברור הוא שיעילות הנוגדנים המנטרלים יורדת מול האומיקרון, וסביר שהדבר יתבטא בפחות הגנה מפני הדבקה"

ביל גייטס / צילום: Shutterstock

למרות האומיקרון: ביל גייטס (שוב) מנבא שהקורונה תדעך במהלך השנה הבאה

התחזית של ביל גייטס לשנת 2022: השלב האקוטי של מגפת הקורונה יגיע לסיומו ● למרות כל האתגרים, ולמרות שהשנה הנוכחית נראתה פחות טוב משקיווה – גייטס עדיין אופטימי

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock

מצטרפת לחגיגה: ויזה תציע ללקוחותיה שירותי ייעוץ לשוק הקריפטו

קבוצת ויזה מנסה לצמוח מעבר לשוק כרטיסי האשראי המסורתי, בעקבות התחרות המתפתחת בשוק. עכשיו היא משיקה שירות יעוץ בעולמות הקריפטו ללקוחות העסקיים שלה

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד

בית המשפט. על עורכת הדין הוטלו הוצאות משפט בגובה של 100 אלף שקל / צילום: Shutterstock

מתנה או נאמנות: מה מעמדם של מניות שקיבלה עו"ד בחברה?

עורכת דין שניהלה קשר רומנטי עם אדם שהיה לקוח שלה, טענה כי המניות שהעביר לה ניתנו במתנה ולא בנאמנות ● על מי חלה חובת ההוכחה ומה קבע בית המשפט?

אברהם קוזניצקי / צילום: תמר מצפי

מת אברהם קוזניצקי, מייסד חברת הבנייה מנרב

קוזניצקי הקים את חברת מנרב כשהיה בן 30, לאחר עשור שבו עבד כמורה וכמנהל בית ספר ● במרץ השנה מכר קוזניצקי את החברה לפי שווי של 750 מיליון שקל, לקבוצת משקיעים בראשות אסנס פרטנרס ובהשתתפות כלל, מגדל ולאומי פרטנרס

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

אלון מאסק מתנגד להצעת ביידן שתעודד רכישת מכוניות חשמליות

מנכ"ל טסלה מתח ביקורת על הצעת חוק מרכזית של ממשל ביידן בעת ריאיון שערך במסגרת כנס ועידת המנכ"לים שמארח הוול סטריט ג'ורנל ● "בכנות, הייתי מסלק את הצעת החוק הזו כולה"

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

מה עומד מאחורי התביעה הלא השגרתית של טורנדו נגד רותם סלע

בדיסקונט החליטו לקפוץ לליגה של הגדולים, והחתימו את סלע כפרזנטורית בבלעדיות ● לגלובס נודע כי צילומי הקמפיין מתוכננים בקרוב. בטורנדו לא מבקשים לעצור אותם, אך דורשים ביטול בלעדיות או פיצוי ● מה עומד מאחורי התביעה, ואיך זה ישפיע על תוכניות דיסקונט?

כביש חוצה צפון / צילום: בר - אל

הפעם לא הצליח לה: תביעת מיליונים של שפיר הסתיימה בפיצוי סמלי

קבוצת שפיר, שמשמשת זכיינית בכמה מקטעים בצפון כביש 6, תבעה מספר פעמים את חברת חוצה ישראל בשל שינויים במהלך העבודה על הפרויקט ● הפעם היא דרשה 80 מיליון שקל, אך זכתה רק ב־650 אלף שקל ● חוצה ישראל: "פסק דין חשוב", שפיר:"הפרויקט הסתיים בהקדמה משמעותית בלוח הזמנים"

רותם סלע / צילום: אמיר מאירי

בגלל המעבר לדיסקונט: טורנדו תובעת את רותם סלע

החל משנת 2016 משמשת סלע כפרזנטורית של מוצרי טורנדו ● כפי שנחשף לראשונה בגלובס, סלע קיבלה הצעה מפתה במיוחד מבנק דיסקונט, לפיה תקבל כ-2.5 מיליון שקל לשנה ותחתום על סעיף בלעדיות ● לטענת סלע, ניסיונות טורנדו לסכל את החוזה עשויים לגרום לה לנזקים של עשרות מיליוני שקלים

אנגלה מרקל. ''נראה איפה אמצא את עצמי'' / צילום: Associated Press, Markus Schreiber, Pool

ממשלה חדשה בגרמניה: מרקל ירדה מהבמה ו"תחשוב מה לעשות"

אולף שולץ נבחר הבוקר לתפקיד הקנצלר החדש של גרמניה, במקום אנגלה מרקל, שפינתה את מקומה אחרי 16 שנים וכשבועיים בתפקיד ● "אני בטח אנסה לקרוא קצת בספר, העיניים ייעצמו, אני אקח תנומה קטנה", אמרה מרקל בחיוך כשנשאלה מה תעשה אחרי הפרישה, "ואז נראה איפה אמצא את עצמי"

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס

חן עמית, מנכ''ל טיפלתי / צילום: תמונה פרטית

"טיפלתי" נכנסת לצמרת חברות הפינטק הפרטיות בעולם עם שווי 8.3 מיליארד דולר

חברת טיפלתי, המפתחת פתרונות בתחום אוטומציה של תשלומים, גייסה 270 מיליון דולר לפי שווי גבוה פי ארבעה מלפני שנה ● גיוס זה הופך את טיפלתי לחברת הטכנולוגיה בעלת השווי השלישי בגובהו בישראל ולחברת הפינטק הפרטית ה-14 בשוויה בעולם

יוחנן לוי, בעלי ''יוחנן לוי, סופר סת''מ'' / צילום: תמונה פרטית

"מזל שהיו מענקים מהמדינה שהצילו אותנו. פשוט לא הייתה עבודה"

יוחנן לוי, תושב ירושלים, בן 41 ● נשוי פלוס 5 ילדים ● בעל "יוחנן לוי, סופר סת"מ" ● "השוק רווי מתחרים אבל הבעיה העיקרית היא שיש כ"כ הרבה סופרים שעובדים בשחור. זה קשוח להתחרות מולם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז