גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המועצה המפקחת על פייסבוק: הרשת החברתית לא דיווחה באופן מלא לגבי מערכת ה-Cross-Check

לאחר שפורסם ב-WSJ על מערכת שמאפשרת ל-5.8 מיליון משתמשים בעלי פרופיל גבוה לעבור על חוקי פייסבוק בלי לחטוף - כעת המועצה המפקחת על פייסבוק תוקפת את הרשת החברתית על אי דיווח באופן מלא ● המועצה מפרסמת את דוח השקיפות הראשון שלה, וקובעת: "שקיפות היא בבירור תחום בו פייסבוק חייבת להשתפר בדחיפות"

משרדי פייסבוק בדבלין / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav
משרדי פייסבוק בדבלין / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

המועצה המפקחת על פייסבוק, Oversight Board, מפרסמת את דוח השקיפות הרבעוני הראשון שלה - שנועד להציג בשקיפות את הפעילות והתובנות שלה מתקופת הפעילות המדוברת. כעת, המועצה מפרסמת דוח רבעוני שמתייחס לרבעון הרביעי של 2020, לרבעונים הראשון והשני של 2021.

מעתה, בכל רבעון יפורסם דוח על ידי המועצה, כמו כן לצד דוח שנתי עם הערכה יותר מפורטת על האופן שפייסבוק מיישמת את ההחלטות וההמלצות של המועצה. על פי הנתונים, עד כה המועצה לקחה 20 מקרים, וב-17 מתוכן התקבלה החלטה, לצד 75 המלצות שהמועצה הגישה לפייסבוק לבחינתה. עד כה, התקבלו 10 אלף תגובות מהציבור.

למעשה, המועצה אומרת שבהרבה מהמקרים שהיא דנה בהם, עלה נושא ברור: "פייסבוק לא ברורה עם המשתמשים בזירה. באופן עקבי, ראינו משתמשים ששואלים מדוע פייסבוק הסירה את התוכן שלהם". כך שלמעשה, המועצה מתייחסת למשתמשים בצורה לא הוגנת.

המועצה תוקפת את פייסבוק: "שקיפות היא בבירור תחום בו פייסבוק חייבת להשתפר בדחיפות, ואנחנו רוצים להיות חלק מהפתרון. ההמלצות שלנו דחקו שוב ושוב בפייסבוק לעקוב אחר כמה עקרונות מרכזים של שקיפות: להפוך את החוקים לנגישים בשפות המשתמשים, לספר לאנשים בצורה הכי ברורה שאפשר איך אוכפים את ההחלטות וברגע שמשתמשים יוברים על החוקים, לספר בדיוק מה הם עשו לא בסדר", כך נכתב בהודעה.

המטרה של המועצה היא לדחוף את פייסבוק להיות שקופה יותר ולכבד את ההתחייבויות שלה לזכויות אדם. עם זאת, המועצה אומרת שכל אלו "מאמץ ארוך טווח שדורש מעורבות מצד קובעי המדיניות והרגולטורים, החברה האזרחית, החוקרים והתקשורת. המועצה המפקחת על פייסבוק היא חלק ממאמץ זה".

פייסבוק לא גילתה את כל הפרטים סביב המערכת שלה Cross-Check

כחלק מתחקיר הוול סטריט ג'ורנל, תיקי פייסבוק, פורסם כי ישנה מערכת שמגנה על לפחות 5.8 מיליון משתמשים בעלי פרופיל גבוה בשנת 2020 כמו מפורסמים ופוליטיקאים. המערכת, בשם "cross check" שומרת על משתמשים מסוימים מפני פעולות אכיפה של כללי הרשת החברתית - משמע: אותם משתמשים רשאים לפרסם מה שהם רוצים, גם אם זה מפר את הכללים של פייסבוק.

בדוח השקיפות של המועצה, נקבע שפייסבוק לא הייתה כנה באופן מלא לגבי כל הפרטים מול המועצה בהקשר של המערכת המדוברת. לדעת המועצה, הצוות בפייסבוק שהוטל עליו לספק מידע למועצה לא גילה באופן מלא את המידע לגבי המערכת. "בהזדמנויות מסוימות, פייסבוק לא הצליחה לספר מידע רלוונטי, בעוד שבמקרים אחרים המידע שסופק לא היה שלם", נכתב בהודעת המועצה.

בהודעת המעצה נכתב שפייסבוק הפנתה את התיק שקשור לנשיא ארצות-הברית לשעבר, דונלד טראמפ, אך לא הזכירה בשום צורה את המערכת הזו. המועצה מציינת שבשאלות שהפנתה אליה, היא שאלה לגבי אכיפת חשבונות של מנהיגים פוליטיים - שרבים מחברי המועצה חושבים שמכוסים כחלק מהמערכת הזו. "השמטה כזו אינה מקובלת", קובעת המועצה. לפי ההודעה, פייסבוק הזכירה את המערכת רק כשנשאלה האם הדף או החשבון של טראמפ כפופים להליכי ניהול תוכן רגיל.

פייסבוק הודתה בתדרוך למועצה לאחר מכן שהיא לא הייתה צריכה לומר שהמערכת הזו חלה רק על "מספר קטן של החלטות". עוד קבעה המועצה שפייסבוק לא הייתה שקופה בקריטריונים לחשבונות שם או דפים שנבחרו ברשימה הזו.

הנקודה הזו הובילה את המועצה לתקוף את פייסבוק כי זה פוגע במוניטין של המועצה. "האמינות של המועצה המפקחת, יחסי העבודה שלנו עם פייסבוק והיכולת שלנו לשפוט בצורה נכונה תיקים - כולם תלויים ביכולת לסמוך על כך שהמידע שנמסר לנו על ידי פייסבוק מדויק, מקיף ומצייר תמונה מלאה של הנושא. אנו נמשיך לעקוב ולדווח על המידע שמונגש על ידי פייסבוק כדי להבטיח שהוא מלא ככל האפשר", נכתב. למעשה, המועצה ללא ספק מראה שהיא לא תהיה חותמת גומי לנוחיות הרששת החברתית.

כמו כן, המועצה הודיעה שהיא קיבלה פנייה מפייסבוק, בצורה של בקשה לייעוץ מדיניות, לבחון את המערכת Cross-Check שלה ולהמליץ איך לשנות אותה. פייסבוק הסכימה לשתף את המועצה במסמכים הנוגעים למערכת כפי שפורסם בוול סטריט ג'ורנל .

פייסבוק ביקשה הנחיות בין היתר: כדי להבטיח הוגנות ואובייקטיביות במערכת, תוך התחשבות בהקשר, כיצד לשלוט על המערכת ולקדם שקיפות והקריטריונים בהם הוא משתמש כדי לקבוע מי ברשימה. המועצה קיבלה את בקשת פייסבוק, וכעת המועצה תדבר עם מומחים ברחבי העולם כדי לבחון סוגיה קריטית זו. לרשת החברתית יהיו 30 יום להגיב על חוות הדעת שהמועצה תספק על המערכת.

בתוך כך, פייסבוק התחייבה לספק מידע על ההקשר הרחב שעשוי להיות רלוונטי להחלטות הוועדה. זה אמור לתת הבנה מלאה יותר של העבודה שפייסבוק כבר עשתה בנושא הזה. המועצה אמרה שהיא תכלול את מידת המחויבות של פייסבוק בדוחות שקיפות העתידיים.

מאיפה הגיעו רוב הפניות למועצה ובאילו נושאים?

עוד נתונים שהמועצה שיחררה, "למעלה מחצי מיליון פניות הגישו משתמשים עד סוף יוני 2021". לפי המועצה, 524 אלף פניות הופנו אל המועצה בשלושת הרבעונים. "שני שליש מהפניות שרצו לשחזר תוכן, קשורות בשיח שנאה או בריונות". לפי המועצה, יותר משליש מהמקרים, כ-36 אחוזים, התייחסו לתוכן של שיח שנאה. שליש נוסף (31%) עסק בבריונות והטרדות, 13% עסק באלימות והסתה, 9% בעירום ופעילות מינית ו-6% על אנשים וארגונים מסוכנים.

על פי נתוני המועצה, כמעט מחצית מהפניות הגיעו מארצות-הברית ומקנדה. בנוסף, 4% מהפניות הגיעו מהמזרח התיכון וצפון אפריקה, 2% הגיעו ממרכז ודרום אסיה ו-2% הגיעו מאפריקה שמדרום לסהרה. עם זאת, המועצה מחדדת שזה לא מייצג לדעתה את רמת בעיות התוכן בפייסבוק וברחבי העולם. "אם כבר, יש לנו סיבה להאמין שמשתמשים באסיה, באפריקה ובמזרח התיכון חווים יותר, לא פחות, בעיות בפייסבוק מאשר בחלקים בעולם עם יותר פניות", נכתב בהודעת המועצה.

המועצה אומרת שהיא תרחיב את היקף הפעילה שלה במקומות האלו כדי על מנת להבטיח שהפיקוח שלה יגיע לכל המקומות. לצד זאת, המועצה מבקשת ממשתמשים וארגוני חברה באזורים האלו לשים לב ולערער כשיש בעיות.

פייסבוק משתפת לגמרי פעולה? לא לגמרי

מתוך 156 שאלות ששאלה המועצה את פייסבוק, הרשת החברתית ענתה על 130 שאלות, על 12 שאלות ענתה בצורה חלקית וסירה לענות על 14 שאלות. המועצה אומרת שהיא נותנת בדוחות שלה דוגמאות לשאלות שפייסבוק לא עונה עליהן, והסיבות לכך. "לדוגמה, בכמה מקרים, פייסבוק סירבה לענות על שאלות להתנהגות קודמת של משתמש בטענה שזה לא רלוונטי לקביעת המועצה", נכתב.

עוד כתבות

חיסון לקורונה של חברת פייזר / צילום: Associated Press, Steven Senne

בפייזר מעריכים: חיסון הבוסטר עמיד גם בפני זן האומיקרון

נתוני האומיקון של פייזר מעודדים: שלוש מנות מגינות מאומיקרון פחות מאשר מדלתא, אך עדיין ברמה סבירה; ההגנה של שתי מנות - נמוכה משמעותית גם כשהחיסון חדש ● פייזר מציינת כי ייתכן ושתי מנות חיסון עדיין נותנות הגנה נגד מחלה קשה ● החברה מסרה כי היא ממשיכה לפתח מוצר ספציפי נגד אומיקרון, שיגיע לשוק עד חודש מרץ - אם יסתבר שהוא דרוש

פרויקט למגורים של אזורים ברמת גן / הדמיה: 3DVISION

מי שיאנית מחירי הדירות ובאיזו חברה תמצאו דירה במיליון שקל בלבד: מה מסתתר בדוחות של יזמיות הנדל"ן

הדוחות הכספיים של חברות הבנייה למגורים מלמדים כי הללו מכרו השנה מאות דירות יותר מבשנה שעברה, ובמחירים גבוהים יותר, שעמדו בממוצע על יותר מ-2 מיליון שקל ● שיאנית המכירות - אזורים; שיאנית המחירים - אפריקה מגורים; והרווחית ביותר - פרשקובסקי ● ומי מוכרת דירות תמורת כמיליון ש'

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

צפי לפתיחה מעורבת לאחר עליות בוול סטריט אמש ● מגמה מעורבת באסיה ● פריון מעלה תחזיות ומפרסמת תשקיף לגיוס של כ-100 מיליון דולר ● גלובס עושה סדר לקראת פתיחת המסחר

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

וריאנט אומיקרון: תוצאות ראשונות הגיעו, והן לא מעודדות

במחקר קטן שנערך בדגימות מ-12 נבדקים בדרום אפריקה נמצא כי מחלימים ומחוסנים מוגנים יותר מהוריאנט ● נתונים נוספים שהגיעו מגרמניה כבר מציגים תמונה לא טובה גם לגבי ההגנה באמצעות שלושה חיסונים ● ד"ר טל רוה, חוקרת במכון לרפואה משקמת באוניברסיטת סטנפורד: "קשה לאמוד את המשמעות הרפואית של התוצאות הללו. מה שברור הוא שיעילות הנוגדנים המנטרלים יורדת מול האומיקרון, וסביר שהדבר יתבטא בפחות הגנה מפני הדבקה"

לטווח הארוך - עדיף ביטקוין  או את’ריום? / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

השקעה לטווח ארוך: האם האת'ריום מעניין יותר מהביטקוין?

היחס בין את'ריום לביטקוין נמצא ברמתו הגבוהה זה שלוש וחצי שנים - כלומר, האת'ריום מתחזק יותר מהביטקוין ● בבחירה בין השניים, צריך לקחת בחשבון שמדובר בשני מטבעות עם מטרות שונות לחלוטין

הסטייק המתורבת של מיטק / צילום: שלומי ארביב

רקמות שריר ושומן הישר מהמדפסת: מיטק הדפיסה בהצלחה סטייק מתורבת

אבן דרך לחברת הפודטק הישראלית מיטק, שמדווחת על הצלחה בהדפסת תלת ממד של סטייק מתורבת במשקל 104 גרם - הגדול ביותר שיוצר עד כה להערכתה ● מניית החברה בנאסד"ק התחזקה ביותר מ-4% בתגובה

חן עמית, מנכ''ל טיפלתי / צילום: תמונה פרטית

"טיפלתי" נכנסת לצמרת חברות הפינטק הפרטיות בעולם עם שווי 8.3 מיליארד דולר

חברת טיפלתי, המפתחת פתרונות בתחום אוטומציה של תשלומים, גייסה 270 מיליון דולר לפי שווי גבוה פי ארבעה מלפני שנה ● גיוס זה הופך את טיפלתי לחברת הטכנולוגיה בעלת השווי השלישי בגובהו בישראל ולחברת הפינטק הפרטית ה-14 בשוויה בעולם

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בהובלת יוסי כהן: סופטבנק תשקיע 400 מיליון דולר בחברת הסייבר הישראלית קלארוטי

ראש המוסד לשעבר מוביל השקעה ראשונה של סופטבנק בתחום בו הוא מרגיש הכי בנוח: מיזוג בין שתי חברות המגינות על תשתיות רגישות במפעלי תעשיה ובבתי חולים שייצור את תאגיד אבטחת המתקנים הגדול בעולם ששוויו עומד על 2-2.5 מיליארד ד' ● תפקידו של יוסי כהן בסופטבנק נחשף לראשונה בגלובס

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

סנטינל וואן עקפה את התחזיות לרבעון; למה המניה צוללת?

חברת אבטחת הסייבר הציגה הכנסות גבוהות והפסד נקי מצומצם ביחס לתחזיות, והציגה תחזית שנתית גבוהה מתחזיות האנליסטים ● סיבה אפשרית לחולשת המניה: השבוע תסתיים תקופת החסימה על בעלי המניות לאחר ההנפקה

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב. ''האינפלציה הייתה יותר מתמידה וגבוהה משציפינו'' / צילום: Associated Press, Susan Walsh

מדדי אג'יו לחודש נובמבר: האופטימיות מתפוגגת והשוק מקשיב לסיכונים

העדפת מדדי מניות בישראל על מדדים בחו"ל יצרה פער תשואה של כ-3.5% בנובמבר ● אינפלציה של 6% לא תאפשר לנגיד האמריקאי לעמוד מנגד עם הרחבה מוניטרית וריבית כה נמוכה ● כל ההסברים קורסים והשווקים מגיבים בעצבנות ● חוסר הוודאות לשלוש השנים הקרובות גדל

קונים בסופרמרקט במיזורי ארה''ב. האמריקאים מודאגים מעליית מחירי המזון / צילום: Reuters, Lawrence Bryant

סקר "וול סטריט ג'ורנל": האינפלציה מתגלה כחשש המרכזי של האמריקאים

סקר חדש של ה"וול סטריט ג'ורנל" מגלה שרוב המצביעים אומרים שהאינפלציה גורמת להם ללחץ פיננסי

חצי בצלאל. לפי ההסדר, הוא יחזיק שליש מהמניות של אקספון / צילום: רמי זרנגר

עסקת הרכישה של אקספון על הכוונת: רשות התחרות דורשת הבהרות

הסעיפים הבעייתיים: העברת נכסים בין מרתון לסלקום בעקבות חוב ישן שיש למרתון כלפי סלקום ובעקבות הסעיף שמאפשר לכלירמרק לחייב את סלקום לקנות את החברה בעוד 3 שנים תמורת 130 מיליון שקל

בורסת טוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

מגמה מעורבת באסיה; הביטקוין שב ויורד מתחת ל-50 אלף דולר

מדד המחירים לצרכן בסין רשם עלייה של 2.3% ב-12 החודשים האחרונים (עד נובמבר) לעומת צפי כלכלנים לעלייה של 2.5% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות קלות

רביב צולר / צילום: נטלי כהן-קדוש

ICL פותחת מפעל חדש לתחליפי חלבון

המהלך הוא חלק מאסטרטגיית המיקוד של החברה בפיתוח מוצרי מזון בריאים יותר וסביבתיים ● וגם: יוניקורן הפינטק הישראלי ראפיד (Rapyd) רוכש את חברת הפינטק Neat ● אירועים ומינויים

הניסוי הגדול לשינוי מודל השכר של עובדי המדינה יוצא לדרך / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לקראת מהפכה בשכר עובדי המדינה: רק המצטיינים יזכו לבונוסים

כ-3,000 עובדים משתתפים בפיילוט חדש שמוביל משרד האוצר הבוחן 3 מודלים לשינוי שיטת התמריצים הנוכחית ● באוצר מקווים לחסוך מאות מיליוני שקלים שניתנים כיום כתוספות שכר, המבוססות על מדדים רופפים ולא משקפים באמת את ביצועי העובדים ● כך זה יעבוד

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד

התחלתם ללמוד השבוע לתואר שני? רובכם מבזבזים זמן וכסף / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוקלים לוותר על השכלה אקדמית? אתם בדרך לנכות תעסוקתית

אינטרסנטים ועתידני עולם העבודה החדש מובילים דור שלם להאמין שבהייטק כבר לא צריך השכלה ● ניהול וקריירה

רוני צארום, בעל השליטה באספן גרופ / צילום: יונתן בלום

טדי שגיא מהמר על נדל"ן באירופה: מקדם עסקה בהיקף של עד 610 מיליון שקל עם אספן

במסגרת העסקה צפוי שגיא לרכוש מניות בחברת הנדל"ן המניב של רוני צארום, ובמקביל להשקיע בחברה הבת שלה הפועלת בהולנד, לפי שווי של מיליארד שקל ● בהמשך יפעלו הצדדים להנפקתה של החברה הבת בבורסה באירופה

בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בבורסה בת"א; אספן גרופ זינקה ב-17%

מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ת"א 35 ירד ב-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל ● הדולר מאבד גובה ויורד לכ-3.10 שקלים ● מניית הפועלים ירדה ב-3% על רקע המכירה של שרי אריסון

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס