גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אושרו בממשלה: תוכנית החומש ותוכנית המאבק בפשע והאלימות בחברה הערבית

תקציב התוכנית שאושרה היום מגיע ל-2.5 מיליארד שקל ● פרטי התוכנית כוללים עוד מאבק בארגוני הפשיעה באמצעות אכיפה כלכלית ופלילית משולבות ביחד עם רשות המסים, רשות ההון וגורמי אכיפה כלכליים אחרים ● בנוסף, הממשלה אישרה את תוכנית החומש לחברה הערבית

כלי נשק שהוחרמו מארגוני פשיעה מוצגים בהשקת תוכנית לאומית להתמודדות עם הפשיעה בחברה הערבית / צילום: עמוס בן גרשום, לע''מ
כלי נשק שהוחרמו מארגוני פשיעה מוצגים בהשקת תוכנית לאומית להתמודדות עם הפשיעה בחברה הערבית / צילום: עמוס בן גרשום, לע''מ

הממשלה אישרה הערב (א') את התוכנית הלאומית הרב-שנתית לטיפול בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית, שתקציבה מגיע ל-2.5 מיליארד שקל. התוכנית שהוצגה לשרים כוללת בין השאר מה שכונה חיזוק שרשרת האכיפה, ובכלל זה תיקוני חקיקה שכבר הוחל בהם. בין השאר מדובר על החרפת הענישה על אחזקת נשק ועל עבירות אלימות שונות.

פרטי התוכנית שפורסמו בגלובס כוללים עוד מאבק בארגוני הפשיעה באמצעות אכיפה כלכלית ופלילית משולבות ביחד עם רשות המסים, רשות ההון וגורמי אכיפה כלכליים אחרים. בין השאר יתוגברו תחנות המשטרה בתקנים ובאמצעים מתוחכמים, ויושם דגש על מאבק כמתכלל בארגוני הפשע ולא בעבריינות יחידים.

היבט חשוב הוא הגברת המשילות ויכולת ההתמודדות של הרשויות המקומיות אל מול עבריינות - הן בנושאים אזרחיים והן בנושאים פליליים. בין השאר יהיה מעקב צמוד אחר מכרזים של הרשויות כדי לוודא שארגוני פשע לא משתלטים עליהם, כפי שקורה כעת.

היבט נוסף של התוכנית הוא טיפול ממוקד בצעירים ערבים שלאורך זמן אינם מצויים במסגרת קבועה של תעסוקה, לימודים או הכשרה מקצועית, מענים חינוכיים, רצף שיקומי וחיזוק חוסן קהילתי. הצד הזה ישולב בתוכנית שפרסמנו לראשונה היום בגלובס לטיפול ב"חסרי המעש" עשרות אלפי צעירים מובטלים ובעלי השכלה מינימלית בחברה הערבית.

"המדינה תעשה את שלה, אבל הרחוב הערבי חייב להירתם גם הוא"

בין מטרות התוכנית הלאומית: פירוק ארגוני פשיעה; הפחתת תופעות פשיעה ואלימות בחברה הערבית והפחתת האמצעים הכלכליים העומדים לרשות ארגוני הפשיעה; העלאת תחושת הביטחון האישי של אזרחי ישראל בכלל, ושל תושבי הנגב, האזרחים והתושבים הערבים בפרט; הקטנה משמעותית של מספר כלי הנשק המוחזקים באופן בלתי חוקי בידי אזרחים בחברה הערבית; הגברת אמון הציבור הערבי במערכת אכיפת החוק; הגברת השיתוף והשותפות עם נציגים מהחברה הערבית, לרבות ראשי הרשויות המקומיות הערביות והערים המעורבות, ביישום התוכנית; העצמת החברה הערבית וחיזוק החוסן הקהילתי להתמודדות עם אלימות במרחב המקומי והוקעת תופעות אלימות ופשיעה.

התוכנית תחל למעשה רק ב-2022, אך במקביל מתחיל כעת מבצע חירום נגד האלימות והפשע בחברה הערבית, שמוביל סגן השר לביטחון הפנים, יואב סגלוביץ.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר כי התוכנית היא לא משימה רק של הממשלה אלא יעד משותף של ממשלת ישראל עם הציבור הערבי. "המדינה תעשה את שלה, אבל הרחוב הערבי חייב להירתם גם הוא. זה לא יהיה קל, אבל אנחנו חייבים להצליח", אמר.

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אמר כי ברור שהאלימות והפשיעה ברחוב הערבי מהוות איום על מדינת ישראל. "משפחות הפשע בחברה הערבית אוחזות בגרון של המגזר הערבי. עיקר המטלה האופרטיבית תהיה מונחת לרגלי המשרד לביטחון הפנים, אך ההחלטה הזאת רותמת את הממשלה כולה להתגייס באמצעות מנגנונים רבים שנקים למטרה החשובה הזאת".

בר-לב הוסיף כי מדובר בתוכנית חומש, אבל אם הבלימה והצמצום לא יתחילו לקרות ב-2022, הם לא יקרו גם אחר-כך.

אושרה תוכנית החומש: "פתחם של ימים חשובים בענייני החברה הערבית"

בתוך כך, הממשלה אישרה את תוכנית החומש לחברה הערבית ואת התוכניות המקבילות לחברה הדרוזית והצ'רקסית ולחברה הבדואית, בהיקף כולל של 28 מיליארד שקל - הסכום שהובטח למנסור עבאס ולרע"מ תמורת כניסתם לקואליציה. מדובר בהכפלה של תקציבי תוכניות החומש הקודמות של המגזרים הללו. לחברה הערבית יוקדשו 23 מיליון שקל מתוך התוכנית, לחברה הבדואית בדרום 3 מיליון שקל, ולדרוזים ולצ'רקסים - 2 מיליון שקל.

את התוכנית, שהחלו בהכנתה בממשלה הקודמת בעת כהונת השרה גילה גמליאל (האחראית גם לתוכנית החומש הראשונה 922), השלימה הרשות לפיתוח כלכלי-חברתי של מגזר המיעוטים במשרד לשוויון חברתי, ובראשה חסאן טואפרה, תחת השרה הנוכחית מירב כהן. במסגרתה נוספו תחומים שלא קבלו מענה בתוכנית 922, כמו לדוגמה: בריאות, רווחה וביטחון חברתי, מגזר שלישי וצעירים, חקלאות, פריסת סיבים אופטיים. כמו כן שופרו מנגנוני הבקרה, המדידה ותכנון ותקצוב; והוקמו צוותים מקצועיים ייעודיים בתחומים כגון תעסוקה, הכלה פיננסית, הייטק, רשויות מקומיות.

החלוקה למשרדים:

חינוך: 9.4 מיליארד שקל - כולל בניית אלפי כיתות, הכשרות מורים, אוריינות דיגיטלית, חיזוק לימודי שפה, הכוונה למקצועות טכנולוגיים מגיל צעיר ועוד.

תחבורה: 3 מיליארד שקל - בעיקר לשדרוג הכבישים, המדרכות והתחבורה הציבוריים ביישובים הערבים.

דיור: 2.8 מיליארד שקל - שרובם יוקדשו לפריצת חסמים בתכנון, אישור תב"ע ותשתיות דיור בערים.

תרבות וספורט: 1.05 מיליארד שקל.

תעסוקה: 1.4 מיליארד שקל - שייוחדו בעיקר להכשרות ולהפניית ערבים למקצועות איכותיים יותר.

רשויות מקומיות: 1.7 מיליארד שקל במענקי איזון מוגדלים.

הייטק: 600 מיליון - יצירת אזורית, תעשיה מתקדמת וסיוע לסטודנטים ערבים להיכנס לתעשיה.

בריאות: 650 מיליון שקל.

רווחה: 615 מיליון שקל.

צעירים: 200 מיליון שקל.

הגנת הסביבה: 550 מיליון שקל.

הנגשה דיגיטלית: 65 מיליון שקל.

ביטחון פנים: 85 מיליון שקל.

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן, מסרה לאחר אישור התוכנית: "אחרי חודשים של עבודה מסביב לשעון, אישרנו היום תוכנית היסטורית בממשלה. מדובר בתוכנית שמתרגמת את ערך השוויון למעשים, כאשר 21 משרדי ממשלה תרמו את חלקם למהלך.

"כדי להעניק הזדמנות שווה לכולם, יהודים וערבים, בחמש השנים הקרובות נוציא אל הפועל פרויקטים בהיקף של 30 מיליארד שקל: משיפור לימודי העברית ובניית כיתות לימוד, דרך סלילת כבישים ושיפור התחבורה הציבורית ועד הקמת מוסדות תרבות ואמנות.

"אני מאמינה שתוכנית זו תספק תקווה להרבה מאד אנשים שחיים בישראל ובסופו של יום גם תפחית את תופעת האלימות והפשיעה. בעיניי לא ניתן למגר אלימות רק באמצעות שוטרים ושופטים, אלא יש לייצר עבור אותם צעירים שכיום מידרדרים לפשע, אלטרנטיבה טובה יותר".

יו"ר רע"מ מנסור עבאס, האחראי כאמור להיקפה המוגדל של התוכנית, מסר: "אנו בפתחם של ימים חשובים בענייני החברה הערבית. החלטות הממשלה בנוגע לאישור תוכנית החומש הכלכלית לפיתוח החברה הערבית הן לא פחות מהחלטות היסטוריות שאמורות לשנות את פני החברה הערבית בשנים הקרובות, אחרי שנים רבות בהן סבלה מרגרסיה כלכלית וחברתית.

"אין ספק כי התוכנית הזו לא תסגור את כל הפערים שהצטברו במשך עשרות שנים, ואנחנו לא מתיימרים לטעון זאת, אבל בהחלט התוכנית אמורה לצמצם את הפערים בצורה משמעותית, ומשאירה אותנו בפני עבודה נוספת על-מנת לסגור את כלל הפערים בין החברה הערבית לחברה היהודית".

עוד כתבות

הישראלים ביצעו במהלך יום שישי עסקאות אשראי בסכום כולל של 1.125 מיליארד שקל / אילוסטרציה: Shutterstock, William Potter

באילו אפליקציות הישראלים השתמשו הכי הרבה בבלאק פריידיי?

האפליקציות המובילות בשימוש בסופ"ש האחרון היו זארה, אסוס ואמזון ● וגם: הקניות בבתי העסק צמחו ב-113 מיליון שקל, עלייה של 22.3% לעומת יום הקניות המבוקש בשנה שעברה, בעוד הקניות אונליין באתרים בארץ צמחו בכ-70 מיליון שקל

מיצג מחאה נגד מדינות המערב שבעיקר דואגות לחיסונים לעצמן, 2021 / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

כולנו מתחילים לשלם את מחיר ההזנחה של יבשת אפריקה

כאשר לאפריקה יש גירעון של 275 מיליון חיסוני קורונה, ורק 7% מ-1.3 מיליארד תושביה מחוסנים, מה הפלא שאצבע מאשימה מופנית לעבר הארצות העשירות? ● אבל לא רק חיסונים חסרים. חסרים גם שני מיליארד מזרקים ● דרום אפריקה מתלוננת שהיא נענשת על "מדע מצוין" שהקדים לגלות את אומיקרון, אף כי הוא נמצא בשלוש יבשות

יפעת משה וקרן בוקאי, יוזמות ובעלות Room Service Styling, / צילום: תמונה פרטית

"יש קושי גדול מאוד לפרוץ את תקרת הזכוכית כשאתה לא חלק מהברנז'ה המקומית ואין לך סיפור חיים מעניין"

יפעת משה (44, נשאה פלוס 3) וקרן בוקאי (47, נשאה פלוס 4) ● יוזמות ובעלות Room Service Styling, חנות אונליין לחבילות הום סטיילינג ● "אנחנו רק בתחילת הדרך, יש לנו עוד רעיונות גדולים ונוספים איך ניתן לקחת את הרעיון הזה קדימה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

חברת אמירייטס / צילום: יח''צ Emirates

בצל המצב: חברת התעופה אמירייטס דוחה את השקת הקו שלה לתל אביב

ב-6 בדצמבר אמור היה לנחות לראשונה בישראל מטוס ה-A380 של חברת התעופה הגדולה באיחוד האמירויות, לא שלנוכח התפשטות וריאנט הקורונה החדש, החברה מודיעה על דחיית הקו שלה למועד לא ידוע ● אמירייטס: "הדחייה נובעת מ השינויים האחרונים בהנחיות הכניסה לישראל"

חנות איידיגיטל IDIGITAL עזריאלי תל אביב / צילום: שוקה כהן

רשת איידיגיטל הותקפה על ידי האקר: חלק מפעילות החברה שובשה

רשת החנויות המשווקת את מוצרי אפל בישראל חוותה מתקפת סייבר ● לקוחות שפנו לשירות הטלפוני בשבוע החולף קיבלו תשובה כי לא ניתן לבדוק את סטטוס הזמנתם בשל השבתת מערכות, אך נציגי השירות לא מסרו להם כי מדובר בתוצאה של מתקפת סייבר ● איידיגיטל: "לא הייתה כל עצירת פעילות"

תחנת הרכבת בנתב''ג

בלי רכבות ואוטובוסים: שינויים במערך התחבורה בנתב"ג

בגלל הגבלות הקורונה שייכנסו לתוקפן הלילה, הוחלט על שינויים בנוהלי התחבורה הציבורית ובהסדרי התחבורה בנתב"ג: היציאה מהשדה תתאפשר באמצעות רכב פרטי, איסוף ע"י קרובים או באמצעות מוניות מיוחדות ● הנוחתים לא יורשו להשתמש באוטובוס או ברכבת, משום שיידרשו לבידוד

דובי שנידמן, מנכ''ל ריטיילורס / צילום: נמרוד גליקמן

ריטיילורס הכפילה את ערכה מההנפקה; לאומי והמנכ"ל מממשים

בימים האחרונים חדלה לאומי פרטנרס מלהיות בעלת עניין בריטיילורס, אחרי שמכרה מחוץ לבורסה נתח של כ-3% מהון החברה תמורת כ-120 מיליון שקל ● מנכ"ל ריטיילורס, דובי שנידמן, מכר כ-1% ממניות החברה תמורת כ-45 מיליון שקל, בתנאים דומים למכירה של לאומי פרטנרס

נתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

נוחתים ממדינות אדומות יפונו למלוניות החל מ-18:00

ועדת החוקה אישרה היום כי 50 מדינות באפריקה יוכרזו כאדומות ● ישראלים ששבו ממדינות אלו ייכנסו למלוניות עד לקבלת תשובה שלילית בבדיקת PCR

בריטניה לקראת חג המולד, 2021 / צילום: Associated Press, Alberto Pezzali

בלי קוניאק, שמפניה ויין: בריטניה מתמודדת עם מחסור חריג באלכוהול לקראת חג המולד

במהלך השנה פגע המשבר בשרשרת האספקה בבריטניה עד כדי סגירת תחנות הדלק ● עכשיו המשבר מאיים על מלאי האלכוהול והיין לקראת החגים

תחנת דלק / צילום: תמר מצפי

החל מיום שלישי בחצות: מחיר הדלק יורד ב-24 אגורות

המחיר לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן יעמוד על 6.38 שקלים בשירות עצמי

משאית בהודו מובילה את החיסונים של אסטרהזניקה / צילום: Reuters, DANISH SIDDIQUI

"הבנו שאף פעם לא נחיה בעולם ללא מגפה, אלא רק בהפוגה, וכולם צריכים להיות מוכנים"

אחרי חיסון שהפך לאחד הנפוצים בעולם השלישי, פיתחה אסטרהזניקה נוגדן למניעת קורונה המבסס אותה כשחקנית משמעותיות בתחום המחלות הזיהומיות ● המנהל הרפואי של החברה מסביר למי המוצר מיועד, מדוע תמחור החיסון משתנה ואיך הוא מתכוון להפוך צוות שהוקם בזמן חירום לחטיבה שנערכת למגפות עתידיות

כידן דהרי וירון אדיב, בעלי חברת הנדל''ן המניב תנופורט / צילום: יונתן בלום

תנופורט סוגרת רבעון עם קפיצה ברווח ל-6.2 מיליון שקל

ה- FFO ברבעון השלישי הסתכם בכ-6.1 מיליון שקל, עלייה של 18% לעומת הרבעון המקביל

מוטי לוין, מנכ''ל קבוצת חיפה / צילום: יח''צ

קבוצת חיפה תקים פרויקט אנרגיה סולארית במפעלה שבמישור רותם

קבוצת חיפה (חיפה כימיקלים לשעבר) חתמה על מזכר הבנות יחד עם משק אנרגיה לפרויקט סולארי (PV) בהספק של 45 מגהוואט, שיכלול גם מתקן לאגירת אנרגיה

מקלב אורי ח''כ / צילום: איל יצהר

ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק השקיפות בעסקאות נדל"ן

החוק, שיזם ח"כ אורי מקלב, מחייב את היזמים להעביר לידי רוכשי הדירות לא רק את תוכניות הדירה, אלא גם את תוכניות קווי החשמל והאינסטלציה ● כיום הדבר אינו כלול בחוק, והוא לעתים גורר בעיות לרוכשי דירות

הדמית מתחם אילת בלוד / הדמיה: מוריה אדריכלים - סטודיו מא ו-גלור תכנון ואדריכלות בע''מ

אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית בשכונת גבעת הזיתים בלוד

שכונת גבעת הזיתים ממוקמת במרכז העיר לוד ● שטח התוכנית הוא 49 דונם ● כיום מצויות במתחם, 209 יח"ד ב-16 מבני "H" ו"רכבת" של 4 קומות שיפונו, ובמקומם ייבנו 911 יח"ד בבניינים בני 8-27 קומות

חיסונים לקורונה. בשם השאיפה ליעילות ולהגינות יש צורך שסרבני חיסונים ישלמו דמי ביטוח בריאות יותר גבוהים / צילום: Shutterstock, Jeppe Gustafsson

מניות חברות חיסוני הקורונה זינקו, בעוד שהשווקים נפלו

גילוי המוטציה החדשה של הקורונה "מחזיר לשולחן" את החשש מהשלכות הקורונה, אחרי שבשבועות האחרונים הדיון בשווקים עסק באינפלציה הגוברת ובסוגיית גובה הריבית

רחפן של איירובוטיקס / צילום: יוני בן חיים

שיתוף פעולה חדש של איירובוטיקס יפעל למיגור מחלת המלריה באפריקה

חברת הרחפנים הישראלית חתמה על הסכם מחייב עם חברת "זזאפ מלריה", שמפתחת תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לטיפול במקווי מים עומדים ● המערכת של איירובוטיקס תספק מידע גיאוגרפי אווירי במדינת סאו טומה ופרינסיפה שבאפריקה

חיסון לקורונה / צילום: רפי קוץ

הידבקות בקורונה או חיסון: מה מביא לחסינות גבוהה יותר?

גוברות העדויות לכך שהידבקות מספקת הגנה לא פחותה משל חיסונים, מה שגורם לחלק מהמומחים להציע על גישה מדורגת יותר להכרח להתחסן ● דבר אחד בטוח: החיסונים הרבה יותר בטוחים ומהווים אסטרטגיה אמינה יותר להשגת חסינות, בהתחשב בסיכונים של מחלה קשה או מוות בגלל הידבקות

שונית האלמוגים באילת. ''ערכי טבע וסביבה כמו נוף, אוויר נקי, מים נקיים, מגוון ביולוגי - הם 'מוצרים' בעלי ערך רב אך ללא מחיר בשוק'' / צילום: Shutterstock, yeshaya dinerstein

כמה מוכנים הישראלים לשלם כדי לא לקיים את הסכם שינוע הנפט של קצא"א?

בדיקה שהתבצעה באוניברסיטת רייכמן ותוצג מחר בפני ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, מטילה ספק בטענות משרד האוצר וקצא"א בנוגע לתועלת הכלכלית שתצמח לאזרחי ישראל כתוצאה מקיום הסכם שינוע הנפט ● לפי הבדיקה, הציבור מוכן לשלם סכום חד פעמי של כ-1.7 מיליארד שקלים כדי לשמור על מפרץ אילת מפני זיהום נפט

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

ספקיות התוכן למגזר החרדי עתרו לבג"ץ נגד משרד התקשורת

ספקיות קווי המידע "ימות המשיח" ו"קרויז תקשורת" טוענות כי נפלו פגמים בהחלטה על הפחתת תעריפי קישורי הגומלין מהם הן מתפרנסות, ודורשות לעכב את ההליך