גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבנקים המרכזיים דוחפים, המסחריים מודאגים: מדוע צריך שקל דיגיטלי?

בנק ישראל התחיל בניסוי להנפקת שקל דיגיטלי, ומצטרף בכך למרבית הבנקים המרכזיים בעולם ● מה ההיגיון מאחורי המהלך, איך זה יועיל ללקוח הקצה, והאם לבנקים יש סיבה לאמץ את הרעיון?

שקל דיגיטלי / אילוסטרציה: Shutterstock
שקל דיגיטלי / אילוסטרציה: Shutterstock

בנק ישראל התחיל בניסוי להנפקת שקל דיגיטלי, ובכך הוא הצטרף למרבית הבנקים המרכזיים בעולם שעושים גם הם ניסוי במטבעות דיגיטליים. מעבר לכך ששקל דיגיטלי נשמע חדשני מאוד, למה בעצם בנקים מרכזיים עוסקים בכלל בהנפקת המטבעות הדיגיטליים, ואיך אלה יעבדו.

איך עובד מטבע דיגיטלי?

מטבע דיגיטלי למעשה הופך את ההתחייבות שמייצג השקל, או כל מטבע אחר, להתחייבות ישירה מול הבנק המרכזי. לשם הדוגמה: ערכו של השקל שקיים היום מגובה בהתחייבות של בנק ישראל, אבל בעת ביצוע פעולות במטבע והעברות כספים, הלקוח עושה אותן בכסף של הבנקים המסחריים שמולם הוא עובד. כך, בהעברת כסף מחשבון בנק אחד לשני, ההתחייבויות בתהליך הן של הבנקים המסחריים. אולם כאשר יהיה מטבע דיגיטלי, המעבר בין התחנות השונות ייעשה בלי מתווכים.

האם זה אומר שאפשר לוותר על הבנקים?
ישנם שני מודלים אפשריים לעבודה עם מטבעות דיגיטליים: בראשון - הלקוח הסופי פותח חשבון בבנק המרכזי, במקרה שלנו בנק ישראל, ועובד דרכו.

במודל השני, הבנק המרכזי מנפיק את המטבע הדיגיטלי, כאשר הפעילות של הלקוחות הסופיים נעשית מול שורה של נותני שירותים פיננסיים, למשל הבנקים ושלל גופי פינטק שיציעו שירותים פיננסיים, ויהיה ניתן לבחור לפעול דרכם ולאו דווקא דרך הבנק. מודל זה הוא המקובל בעולם, וזהו גם המודל שבחר בנק ישראל, מהסיבה הפשוטה שאינו מעוניין לעסוק במתן שירותים ללקוח הקצה.

במה שונה המודל הזה ממה שקיים היום?
למחזיק השקל הדיגיטלי לא חייב להיות חשבון בנק. הוא יכול להחזיק אותו בארנק הדיגיטלי שלו, ומכאן יש לו שתי אפשרויות: לעבוד עם חשבון מזוהה בבנק, או להעביר אותו באמצעות הקוד של המטבע - דבר זה מאפשר את הפרטיות של המחזיק בביצוע רכישות: על רשת הבלוקצ'יין כל רכישה נרשמת. אם היא מתבצעת באמצעות החשבון, הרכישה מזוהה, ובאמצעות קוד המטבע נשמרת הפרטיות. במודלים שנבחנים, העברה רק באמצעות קוד מטבע תוכל להיעשות עד סכום מסוים, ולמעלה מכך רק דרך חשבון מוכר. פרטיות תישמר רק בשימוש במזומן, במטבע דיגיטלי - כל קנייה קטנה תהיה רשומה.

האם יש כבר מדינות שהנפיקו מטבע דיגיטלי?
באיי הבהאמה הונפק מטבע דיגיטלי. הרציונל: הוריקנים רבים ופיזור גיאוגרפי של איים, מצב הדורש פתרון לביצוע תשלומים מיידיים באיים הפזורים. גם בבהאמס המטבע הדיגיטלי מתנהל בשתי רמות: באמצעות חשבון שעבר תהליך "הכר את הלקוח", או עם קוד מטבע בסכומים קטנים.

מקרב המדינות המפותחות, העיניים נשואות כעת אל אולימפיאדת החורף בבייג'ין, סין, שבמהלה ייערכו ניסויים שונים במערכות תשלומים וביואן הדיגיטלי.

נוסף על מזומן, לא במקום

למה בעצם צריך את זה?
"התועלות שבנקים מרכזיים בעולם רואים בהנפקת מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי, שונות ממדינה למדינה, והעיצוב והמאפיינים של מטבע דיגיטלי כזה, יגזרו ממטרת ההנפקה", מציינת עו"ד אסתי הדר, שותפה במחלקת בנקאות ומימון בהרצוג פוקס נאמן. "הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS - Bank for International Settlements) ביחד עם שבעה בנקים מרכזיים מובילים (ארה"ב, גוש האירו, יפן, אנגליה, קנדה, שוודיה ושוויץ) פרסמו בספטמבר 2021 מספר דוחות שמציגים חלק ממצאי העבודות שהם מבצעים לבחינת הנושא, ובמסגרתם הוצגו מספר מוטיבציות להנפקת מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי, בהן, שימור גישה בטוחה של הציבור לכספי הבנק המרכזי בכלכלה הדיגיטלית וכלי לשימור היציבות הפיננסית במציאות המשתנה. בדוח שפרסם בנק ישראל במאי 2021, הוא הבהיר, שבדומה למדינות אחרות בעולם, ככל שיונפק שקל דיגיטלי הוא יהיה בנוסף למזומן ולא יחליף אותו.

בדוח זה הציג בנק ישראל 6 מוטיבציות עיקריות להנפקת שקל דיגיטלי. הראשונה, יצירת אלטרנטיבה יעילה, מתקדמת ובטוחה לאמצעי התשלום הקיימים והחדשים בעידן הדיגיטלי. התועלת השניה, יצירת תשתית תשלומים שתתמוך באימוץ חדשנות והתאמת מערך התשלומים לצרכים של הכלכלה הדיגיטלית, התועלת השלישית, הבטחת היתירות של מערך התשלומים ותפקודו התקין בעת חירום או תקלה, התועלת הרביעית, יצירת תשתית יעילה וזולה לתשלומים חוצי גבולות. התועלת החמישית, מתן אפשרות לציבור לעשות שימוש באמצעי תשלום דיגיטלי תוך שמירה על רמה מסויימת של פרטיות, והתועלת האחרונה היא תמיכה במדיניות הממשלה לצמצום השימוש במזומן ולמאבק ב'כלכלה השחורה'".

איך תעבוד העברת הכספים הבינלאומית?
"זהו אחד הנושאים העיקריים שנבחנים במסגרת פרוייקטים משותפים ל- BIS  ומספר מדינות ברחבי העולם, וביניהן סין. נבחנות אופציות שונות ליישום אולם עדיין לא גובש מודל או תהליך", מציינת הדר.

מה החשש של הבנקים המרכזיים בעולם?
הבנקים חוששים ממטבעות "סטייבל קוין" ובעיקר ממטבעות של גופי ענק כמו פייסבוק. גופים כאלו, שעבורם אנחנו לא הלקוח, אלא המוצר, ויש להם הרבה מאוד מידע עלינו, יכולים ליצור מערכת תשלומים מקצה לקצה - עם השפעה רוחבית על הכלכלה.

 

מה מדאיג את המערכת הבנקאית?
החשש העיקרי הוא שלא יהיו הפקדות של השקל הדיגיטלי בבנקים, אלא הוא יישמר בארנק או יועבר לגופים אחרים שנותנים שירותים פיננסיים. הפיקדונות, הם המקור של הבנקים למתן אשראי, ובלעדיהם עלולה להיווצר מצוקת אשראי.

2. הפקדת קריפטו

לאומי והפועלים: "הביאו אישור מעו"ד או רו"ח"

לקראת כניסתו לתוקף בישראל של צו איסור הלבנת הון, שני הבנקים הגדולים מגבשים עמדה מסודרת כיצד לאפשר קבלת כספים שמקורם ברווחי קריפטו. כאשר, בנוסף לכל דרישות הצו לגבי מקור הכספים ונתיב הכסף שבו עברו, אימצו הבנקים הגדולים פרקטיקה שבה נדרש אישור עו"ד או רו"ח מטעם המשקיע, כדי להפקיד את הכספים בבנק.

דרוש מומחה
בבנק הפועלים מבקשים חתימת "מומחה לענייני קריפטו" על נוסח מובנה שהבנק מספק, כאשר בגדר מומחה נכללים עו"ד, רו"ח וגופים המתמחים ברגולציה על מטבעות פיננסיים. בפתח הטופס מצהיר המומחה על מומחיותו ועל כך שהוא בקיא בהוראות החוק, ולאחר מכן נותן אישור כי מקור הכספים הוא במכירת נכסים וירטואליים שנמכרו ונרכשו מאותה כתובת אל הלקוח, וכי בכתובת הארנק אין העברות ממקורות אחרים חוץ מהלקוח, או אם היו העברות נוספות הן בוצעו מול גופים מפוקחים, וכי הקנייה והמכירה התבצעו באמצעות גוף שנמצא תחת פיקוח בישראל או במדינה זרה, שרשות הלבנת ההון קבעה כי היא עומדת בסטנדרטים מקובלים.

לעקוב אחרי נתיב הכסף
בבנק לאומי אין טופס מובנה לחתימת מומחה, אלא נדרש אישור מרו"ח שיאשר את הדברים הבאים: "אישור שהמטבעות נרכשו ומומשו מאותו ארנק אלקטרוני, אישור שלא היו בכתובת הארנק תנועות נוספות, ואם כן, פירוט התנועות לרבות סכומים, תאריכים ומול מי בוצעו התנועות, ואישור שהעסקה הוצהרה או תוצהר והיא תקינה בהיבטי מיסוי".

דרישות האישורים ממומחה הקריפטו ומהרו"ח, מצטרפות לשורה ארוכה של בדיקות ומסמכים שמבקש הבנק כדי לעקוב אחרי נתיב הכסף.

עוד כתבות

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס

אדם מוסרי בסנאט / צילום: Reuters, ELIZABETH FRANTZ

האם אינסטגרם שומרת על צעירים? מנהל הרשת החברתית העיד מול הסנאט

מנהל אינסטגרם, אדם מוסרי, התייצב אמש מול הסנאט כדי להעיד על מה שנטען כלפי הרשת החברתית אותה הוא מנהל: ההשפעות השליליות הקשות שיש על צעירים, ובעיקר צעירות ● מוסרי ניהל את המערכה כמו שצריך, וכמעט הצליח לשכנע אנשים שאין פה שום האשמות רלוונטיות

צריך לדעת גם איך להיפרד / צילום: Shutterstock

לפטר 900 עובדים בזום? מנהלים מבינים שהם צריכים לדעת גם איך להיפרד

הפיטורים של מאות עובדי Better.com האמריקאית בישיבת זום היו צעד חריג בעידן שבו מנהלים מבינים שכדאי להם לתת הרגשה טובה גם לעובד שלא הצליח בתפקידו ● מחשש לשיימינג ברשתות ועד הזדמנות לקבל פידבק על הארגון - כל הסיבות לגמור את זה יפה ● ניהול וקריירה

שלט לא לעשן / צילום: Shutterstock

מדינה ללא עישון: ניו זילנד תוציא את הסיגריות מחוץ לחוק עבור ילידי 2008 ואילך

ניו זילנד מתכננת הצעת חוק שתאסור על דור העתיד – כל מי שנולד אחרי שנת 2008 – לעשן סיגריות ● כך היא מתכננת ליצור "דור ללא עישון", כחלק ממאמץ רחב יותר להתמודד עם נזקי העישון, הפוגעים בעיקר בקהילה הילידית במדינה

רועי קליין ורואי שמיר / צילום: איל יצהר

בית ספר לקריפטו: בין הצופים לבגרויות, הנערים האלה מנהלים בנק דיגיטלי

בין הדרכה בצופים לבגרויות, רועי קליין ורואי שמיר עסוקים בתפקידם כנגידי הבנק המרכזי של גימנסיה הרצליה בתל אביב ● בימים אלה הם עובדים על הנפקת מטבע וירטואלי שישמש ליצירת כלכלת שוק אמיתית בתוך בית הספר ● אבל כל זה, הם חולמים, הוא רק פיילוט ליצירת כלכלת נוער מבוססת קריפטו שתאפשר מסחר בינלאומי בתוך מערכת החינוך, ותסייע לבני נוער בקשיים כלכליים

חגיגות פתיחת שנה באוסטרליה / צילום: Associated Press, Mark Baker

מקופות הגמל להשקעה ועד להחזרים מרשות המסים: עצות שימושיות לסוף השנה

סוף השנה הפיננסית הוא הזדמנות לנקות שולחן ולהתכונן לשנה הבאה ● למה צריך לשים לב ואיזה הזדמנויות עומדות בפנינו ● ארבע עצות שיעזרו לכם לסגור את 2021 בצורה טובה יותר

משרדי דויטשה בנק בניו יורק / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

חשד בארה"ב שדויטשה בנק הפר התחייבות לחלוק דיווחים על אי-סדרים

דויטשה בנק חתם בינואר על הסכם פשרה עם משרד המשפטים האמריקאי שכלל התחייבות לדווח על כל חשד לאי-סדרים בתמורה לזניחת חקירה בנושא חשדות לשוחד ● כעת מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל" כי הרשויות בודקות אם הבנק "לא דיווח כיאות" על תלונה פנימית שהוגשה בנוגע להשקעות של חברה באחזקתו

התחלתם ללמוד השבוע לתואר שני? רובכם מבזבזים זמן וכסף / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוקלים לוותר על השכלה אקדמית? אתם בדרך לנכות תעסוקתית

אינטרסנטים ועתידני עולם העבודה החדש מובילים דור שלם להאמין שבהייטק כבר לא צריך השכלה ● ניהול וקריירה

רן קוניק, ראש עיריין גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

רן קוניק: "מתקרבים להסכם עם ת"א להעברת הבעלות על גבעת קוזלובסקי לגבעתיים"

לפי ראש עיריית גבעתיים, שתי הערים צפויות לחתום על הסכם שלפיו גבעתיים תקבל 15 דונם מגבעת קוזלובסקי, שבבעלות ת"א ● "אנחנו מאוד זקוקים לקרקע הזאת כי עד שלא נבנה שם מאגר מים, לא נוכל לאשר אלפי יחידות דיור בתוכניות הפינוי בינוי שלנו"

דב קוטלר, מנכ''ל בנק הפועלים / צילום: איל יצהר

בנק הפועלים גייס ממוסדיים 4.9 מיליארד שקל בהנפקת אג"ח

הגיוס זכה לביקושי שיא שעמדו על למעלה מ-7 מיליארד שקל ● בכוונת הבנק להשלים היום את ההנפקה באמצעות מכרז לציבור

קרן ברק, ליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אין הבדל בין אכילת פרי לבין צריכתו בצורת 100% מיץ טבעי?

מה ההבדל בין לאכול תפוז ללשתות אותו? "מס הסוכר" הוא הזדמנות להסביר ● המשרוקית של גלובס

יוחנן לוי, בעלי ''יוחנן לוי, סופר סת''מ'' / צילום: תמונה פרטית

"מזל שהיו מענקים מהמדינה שהצילו אותנו. פשוט לא הייתה עבודה"

יוחנן לוי, תושב ירושלים, בן 41 ● נשוי פלוס 5 ילדים ● בעל "יוחנן לוי, סופר סת"מ" ● "השוק רווי מתחרים אבל הבעיה העיקרית היא שיש כ"כ הרבה סופרים שעובדים בשחור. זה קשוח להתחרות מולם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

הנשיא פוטין בביתו בסוצ'י ליד הים השחור בשיחת הווידאו עם ביידן ביום שלישי / צילום: Associated Press

האם איום ביידן בסנקציות כלכליות יעצור את השאיפות של פוטין בגבול האוקראיני

ביידן ניסה להניא את פוטין מלפלוש לאוקראינה בפסגת זום ● מה עובר על נשיא רוסיה? האם זה רק דיכאון גיאו־אסטרטגי חולף או שהוא באמת החליט ל"תקן את העיוות ההיסטורי של עצמאות אוקראינה", הארץ שרק אנשים "חסרי זהות" (יהודים, קראים וטאטרים) רוצים בקיומה

 

חצי בצלאל. לפי ההסדר, הוא יחזיק שליש מהמניות של אקספון / צילום: רמי זרנגר

עסקת הרכישה של אקספון על הכוונת: רשות התחרות דורשת הבהרות

הסעיפים הבעייתיים: העברת נכסים בין מרתון לסלקום בעקבות חוב ישן שיש למרתון כלפי סלקום ובעקבות הסעיף שמאפשר לכלירמרק לחייב את סלקום לקנות את החברה בעוד 3 שנים תמורת 130 מיליון שקל

בית המשפט. על עורכת הדין הוטלו הוצאות משפט בגובה של 100 אלף שקל / צילום: Shutterstock

מתנה או נאמנות: מה מעמדם של מניות שקיבלה עו"ד בחברה?

עורכת דין שניהלה קשר רומנטי עם אדם שהיה לקוח שלה, טענה כי המניות שהעביר לה ניתנו במתנה ולא בנאמנות ● על מי חלה חובת ההוכחה ומה קבע בית המשפט?

בית המשפט המחוזי בתל אביב / צילום: Shutterstock, Vered Barequet

כמעט שנה אחרי: מה עלה בגורל הרפורמה שנועדה לחסל את הסחבת המשפטית?

עידן חדש של ניהול קצר ויעיל של תיקים אזרחיים אמור היה להיפתח עם כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי בשנה שעברה ● אלא שמבדיקה עם שישה עורכי דין בכירים עולה כי חלק ניכר מהסעיפים לא מיושמים או גרוע מכך, מסרבלים את ההליך המשפטי

אראל מרגלית, מייסד ויו''ר JVP ואניקליפ / צילום: שחר עזרן

שותף לשעבר ב-JVP תובע את אראל מרגלית. הקרן: הטענה משוללת יסוד

גלן שוובר, שהיה שותף בקרן ארבע של JVP, טוען כי מרגלית העביר את המניות המועדפות שהחזיקה הקרן באחת מחברות הפורטפוליו המובילות ליישות עסקיות בשליטתו במחיר נמוך משמעותית מהשווי האמיתי שלהן ● מ- JVP נמסר בתגובה כי "מדובר בתביעה משוללת כל יסוד משפטי ועסקי, מנוגדת לדין, של עובד לשעבר של JVP שעזב את הקרן בשנת 2006, לפני למעלה מ-15 שנים, ובניגוד לדין"

חיסון לקורונה של חברת פייזר / צילום: Associated Press, Steven Senne

בפייזר מעריכים: חיסון הבוסטר עמיד גם בפני זן האומיקרון

נתוני האומיקון של פייזר מעודדים: שלוש מנות מגינות מאומיקרון פחות מאשר מדלתא, אך עדיין ברמה סבירה; ההגנה של שתי מנות - נמוכה משמעותית גם כשהחיסון חדש ● פייזר מציינת כי ייתכן ושתי מנות חיסון עדיין נותנות הגנה נגד מחלה קשה ● החברה מסרה כי היא ממשיכה לפתח מוצר ספציפי נגד אומיקרון, שיגיע לשוק עד חודש מרץ - אם יסתבר שהוא דרוש

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד

סמנכלית ביטוח ישיר מרב קליפר פרץ / צילום: איל יצהר

לא רק הפרידה משני כהן: סמנכ"לית השיווק של ביטוח ישיר בראיון

למרות הגידול ברכישות האונליין של ישראלים, עולם הביטוח עדיין נמצא מאחור, אומרת מרב קליפר-פרץ, סמנכ"לית השיווק של ביטוח ישיר ● מה הוביל לפרידה מהפרזנטורית שני כהן, ואיזה תובנות הפיקה בעזרת יחידת הדאטה ● הזווית של סמנכ"לי השיווק בחברות הבולטות במשק