גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קולין פאוול, שריד אחרון לשבט הולך ונכחד: השבט המתון

גנרל קולין פאוול, שמת בשבוע שעבר, קיווה למצוא מקום בטוח במפלגה הרפובליקאית. הוא גילה שהיא כבר לא מה שהייתה ● מתינות יצאה מן האופנה בכל הדמוקרטיות

קולין פאוול עם רונלד רייגן, צילום מסוף שנות ה–80 / צילום: ויקיפדיה
קולין פאוול עם רונלד רייגן, צילום מסוף שנות ה–80 / צילום: ויקיפדיה

נסיבות מותו של גנרל קולין פאוול הסיחו את דעתנו מן הלקחים של חייו. הוא מת בשבוע שעבר בגיל 84 מסיבוכי הקורונה, אף כי חוסן פעמיים. פאוול היה הרמטכ"ל השחור הראשון, היועץ השחור הראשון לביטחון לאומי, מזכיר המדינה השחור הראשון. אילו היה מחונן בעורמה פוליטית, והיה מצטרף ב-1994 אל המפלגה הדמוקרטית, לא הרפובליקאית, אפשר שהיה נעשה הנשיא השחור הראשון.

הוא היה פחות או יותר המוהיקן הרפובליקאי האחרון. הוא היה שייך לשבט, שהמלחמות הפוליטיות של דורנו התישו ודיללו את שורותיו: השבט המתון. המפלגה הרפובליקאית כה מזוהה עכשיו עם דמגוגיה פופוליסטית, שונאת-זרים וגזענית, עד שקשה להאמין כי היא יצאה מחלציו של לינקולן, וגדלה על ברכי טדי רוזוולט; או הניבה נשיאים אלטרואיסטיים כמו הרברט הובר (שבהיותו אזרח פרטי הציל מיליונים באירופה מרעב, כולל המוני יהודים, בסוף מלחמת העולם הראשונה), ומחוננים בזהירות גלובלית כמו אייזנהאור.

זה האחרון, המצביא המהולל של מלחמת העולם השנייה, היה מקור השראתו של פאוול. שניהם, בהפרש של דור אחד, היו שייכים לאסכולה הקלאסית של מפלגה, שנטתה לייצג פסיפס מגוון של אמריקאים. ביניהם, המתונים נטו לתת את הטון (לא תמיד).

סבלנות, אמרו האנגלים

מה קרה? מדוע ערכה של מתינות פחת כל כך בבורסה הפוליטית והאלקטורלית? הוא פחת לא בארה"ב בלבד, אלא כמעט בכל הדמוקרטיות המערביות.

התקדמות הדרגתית הייתה לחם חוקה של הדמוקרטיה הבריטית, שממנה שאלנו הרבה תבניות חוקתיות ופוליטיות. נדרשו לה כמעט מאה שנה כדי להעניק זכות בחירה כללית. היא עשתה כן בצעדים מדודים, שעשרות שנים נמתחו ביניהם. ב-1831 ציבור הבוחרים כלל 11% מן הגברים. רק ב-1929 הורחבה זכות הבחירה לכול.

קשה לחשוב על מצעד אטי יותר, זהיר יותר, מחושב יותר אל מה שכולנו חושבים כיום למובן מאליו. האיטיות הייתה מסוכנת. אירופה הייתה זרועה אז במהפכנים, שרצו קיצורי-דרך. אבל הגיונה של השיטה הבריטית היה הפוך, זכר לטראומות של המהפכה הצרפתית, שניסתה לתקן את העולם בן לילה ונמצאה מדרדרת אותו אל מדינת משטרה, אל דיקטטורה צבאית ואל מלחמת עולם (לפני שהתחלנו לספור מלחמות עולם). בשיא השתוללותה של הדיקטטורה הצרפתית, ב-1794-1793, "מתינות" הייתה ראיה לבגידה במהפכה.

וולטר באג׳ט (Bagehot), בנקאי ומסאי מבריק של אמצע המאה ה-19, מתואר כפרשן המוסמך ביותר של "החוקה האנגלית", שכמובן לא נכתבה מעולם, אלא הייתה תוצאה של התפתחות הדרגתית, מתחילת המאה ה-13 ואילך. הוא מצוטט עד היום בדחילו ורחימו. הוא נחשב לאב המייסד של "המרכז" הפוליטי. הוא הטיף לשימוש זהיר וגלוי בכוח פוליטי. הוא ידע שזהירות מועדת לפורענות, כאשר ייכמרו עליה "רחמיו העדינים" של ההמון. הוא הבחין בפופוליזם הממשמש ובא.

המרכז נפל שדוד, כאשר זכות הבחירה הורחבה. הליברליזם של אמצע המאה ה-19 פינה מקום ללאומנות, ולימים לתנועות טוטליטריות; אבל גם לאופציות רדיקליות דמוקרטיות.

"קיצוניות ברדיפת החירות"

התבשיל האמריקאי הוקדח באופן אחר. הוא מלכתחילה היה עתיר סתירות, מפני שנושאי הדגל של מתינות ושל זכויות אדם לא ראו צורך מיוחד להחיל את חוכמתם הציבורית על מטעי הכותנה שלהם, ששקקו עבדים שחורים. אבל הם עיצבו תבניות התנהגות וציפיות חוקתיות, שאיפשרו את המאורעות המכוננים העתידים לבוא, משחרור העבדים ועד שיווי מלא של זכויות האזרח.

אקט השיווי התרחש ב-1964. זו הייתה שנה סמלית מאוד. היא הניבה ניצחון אלקטורלי עצום ממדים של המפלגה הדמוקרטית, שיזמה את השיווי. אבל בו בזמן, המפלגה איבדה את מדינות הדרום, שהתנגדו לשיווי. הן נעשו קרש הקפיצה של מהפכת-נגד, זו שהביאה את הימין השמרני אל הבכורה.

בשנה ההיא, המועמד הרפובליקאי לנשיאות, בארי גולדווטר, הפסיד ב-43 מ-50 המדינות. אבל עצם מועמדותו שינתה את מהלך ההיסטוריה. הוא היה ראשון הרדיקלים של הימין שהתקרב לנשיאות. הוא השמיע אז את ההכרזה, שחישמלה דור שלם של צעירים ימניים שוחרי שינוי, "קיצוניות ברדיפת החירות אינה חטא, ומתינות ברדיפת הצדק אינה מעלה". זו הייתה טיוטה לגט הכריתות, שהמפלגה הרפובליקאית עמדה להעניק למתינות.

גם השמאל הדמוקרטי ניסה להבאיש את ריחה של המתינות ("אין שום דבר באמצע הדרך חוץ מפסי הפרדה צהובים וחפרפרות מתות" היה שמו של ספר מפורסם בסוף שנות ה-90). אבל לדמוקרטים לא היו רונלד רייגן ולהבדיל דונלד טראמפ. בהעדר הצלחות רדיקליות הם נטו לחפש מועמדים לנשיאות שהתקשטו בנוצות של מתינות, כמו ביל קלינטון וג׳ו ביידן. גם ברק אובמה, על אף הרושם ההפוך, היה בעל אינסטינקטים מתונים ופרגמטיים.

קולין פאוול גילה להוותו, שבמפלגתו אין ביקוש לבשורות מתונות. המפלגה הרפובליקאית של אייזנהאור חלפה מן העולם. זו המלווה את פאוול למנוחתו האחרונה השליכה את עצמה לזרועות טראמפ במידה כזאת, שהיא עסוקה עכשיו ממש בחיסול פוליטי מלא של קומץ קטנטן של מתונים. טראמפ עצמו, בהפגנה של חוסר חן, התלונן על ההספדים היפים שהעיתונות העניקה לפאוול, אף כי הוא היה "רפובליקן בשם בלבד".

הייתכן שמתינות חדלה להציע פתרונות אפקטיביים? שהיא נעשתה מפלטם של אלה המשתמטים מטיפול שורש בבעיות קיומיות?

אנחנו עומדים סביב השנה המאה להולדת שתי המגמות הטוטליטריות הרצחניות ביותר של המאה ה-20, הקומוניזם הסובייטי והפשיזם האיטלקי. כמובן, לא כל רדיקליּוּת צריכה להיות טוטליטרית. ראינו רפורמות נועזות במרוצת השנים שלא הרסו את הדמוקרטיה. אבל הפיתוי הטוטליטרי אינו מניח לנו. 

עוד כתבות

נסיקה של עשרות אחוזים במחירי המתכת בעולם / צילום: Shutterstock

מכות בברזל החם: הכירו את החברות הישראליות שמנצלות את הזינוק במחירי המתכות

נסיקה של עשרות אחוזים במחירי המתכות בעולם, על רקע עודפי הביקוש שנוצרו בעקבות משבר הקורונה, עושה טוב לחברות מקומיות הפועלות בתחום ● מניית סקופ הבורסאית זינקה 130% מתחילת השנה, ואילו החברות איסכור ופקר פלדות וגלוון מקדמות הנפקה על בסיס שיפור דרמטי בתוצאותיהן

אמיר לוי / צילום: ליאור מזרחי

אמיר לוי עוזב את IBC ומצטרף כשותף ומנכ"ל קרנות ספרה

אחרי שנתיים וחצי במיזם הסיביםף החליט לוי לפרוש ולעבור לשוק קרנות הגידור ● הוא צפוי להוביל את הפיתוח העסקי בספרה ויהיה שותף בהקמת קרנות השקעה פרטיות

מתחליפי בשר ועד סו-שף רובוטי: הטרנדים החמים של הפודטק לשנת 2022

השילוב בין חיבה מופגנת למזון, היכולות הטכנולוגיות של "אומת סטארט-אפ" ומורשת חקלאית מפוארת הפכו את ישראל למעצמת פוד-טק ושחקנית משמעותית בשוק הגלובלי ● לקראת תחילת 2022, להלן מספר טרנדים שיבלטו מאוד בשנה הקרובה

שטרות כסף - דולרים / צילום: תמר מצפי

נסיגת הגלובליזציה מתווספת לסיכוני האינפלציה בארה"ב

מכסים ותעריפים, מדיניות 'לרכוש אמריקאי' והפחתת כמות המהגרים הנכנסת לארה"ב עשויים להוסיף ללחצי המחירים

נתב''ג / צילום: יוסי זמיר

בדרך להקלות? פורסם מתווה שיקל בדרישות הבידוד לחוזרים מחו"ל

המתווה עוד לא אושר, אך מסתמן כי הוא יאומץ עם סיום המגבלות הנוכחיות התקפות עד ל-12.12 ● נושא מתווה הכנסת התיירים לא נידון כלל ולפי שעה נזכיר כי נאסרה כניסת זרים לישראל למעט באישור מיוחד ● המתווה מקל על כניסת מחוסנים לארץ ומחזיר את החשיבות לסיווגי מדינות

הביטקוין בעקבות השווקים

מגמה חדשה בשווקים? הביטקוין הולך בעקבות מדדי המניות

הביטקוין ירד החודש ב-20% אחרי צניחות חדות בסוף השבוע בשוק הקריפטו כולו ● גם מדדי המניות בעולם נצבעו אדום לאחרונה עם התפשטות זן האומיקרון ● האם יש קשר בין התנודות, או שמדובר בצירוף מקרים חריג?

יו''ר ועדת הכספים, ח''כ אלכס קושניר / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

חוץ ממיץ ענבים: מס הסוכר צפוי להישאר בנוסח המקורי

יו"ר ועדת כספים אלכס קושניר אמר לגלובס כי אינו מתכוון לשנות את נוסחת המיסוי על משקאות הדיאט וכי החריג היחיד הוא בנוגע למיץ ענבים, שנמצא בבחינת רשות המסים ● על משקאות שמכילים יותר מ-5 גרם סוכר ל-100 מ"ל יוטל מס של שקל אחד לליטר, על משקה ממותק שכמות הסוכר בו נמוכה מ-5 גרם יוטל מס בסכום של 0.7 שקל לליטר

שאול אלוביץ' ועורך דינו, ז'ק חן, בדיון במשפט נתניהו. יוני השנה / צילום: איל יצהר

"הוצאות משפט לא סבירות": חברות הביטוח של בזק דוחות את שאול אלוביץ’

הנאשם ובעל השליטה לשעבר בקבוצת בזק תבע את חברות הביטוח במטרה שיממנו את ייצוגו המשפטי בתיק "וואלה-בזק" על סך 14 מיליון שקל ● בכתב ההגנה שהגיע לידי גלובס טענו החברות שלאלוביץ’ לא מגיע שקל: "אין כיסוי להפרת חובת אמונים בחוסר תום לב"

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

למה חוקרת הקורונה אופטימית לגבי הגנת החיסון מווריאנט האומיקרון?

ד"ר אינה ריקרדו-לאקס, וירולוגית וחוקרת מחלות זיהומיות באוניברסיטת רוקפלר בניו יורק, חושבת כי חשיפות חוזרות מגינות מפני קורונה גם כשהיא משתנה באופן מהותי ● לשיטתה, "גם אם כל מוטציה מרעה את מצבנו, אנחנו לא יודעים איך יעבדו כולם ביחד"

מוצרי חלב / צילום: גלובס

באוצר מאמינים: פתיחת היבוא של מוצרי חלב תוביל להוזלה של 25% ביחס למחיר המפוקח

הצו עליו הודיעו משרדי האוצר והחקלאות כולל ביטול מלא של מכסים על יוגורטים, מעדני חלב וגבינות המכילות עד 5% שומן ● עוד הודיעו על הגדלת מכסות יבוא של גבינות קשות "באופן שצפוי להוזיל את המחירים של מוצרי חלב לצרכן הישראלי" ● ליברמן: "פתיחת שוק החלב לתחרות היא צעד ראשון בסל פתרונות לטיפול ביוקר המחיה"

פרויקט תמ''א 38 בקריות / צילום: פאול אורלייב

אם אין תכנון מתחמי, יש לאשר תמ"א גם על מגרשים בודדים

ועדת הערר במחוז תל אביב קבעה כי אין סיבה למנוע התחדשות נקודתית באופן גורף, כל אימת שלא הוצגה חלופה ראויה לתכנון מתחמי

תוצאות טובות בניסוי לטיפול בסרטן הדם / צילום: Shutterstock, sdecoret

תוצאות מסקרנות לאדיסט ביו בניסוי קליני מקפיצות את המניה ב-41%

לא תמיד האלף-בית היווני מפחיד: אדיסט ביו, שהוקמה בישראל על בסיס טכנולוגיה ישראלית ופועלת היום מארה"ב, הודיעה על תוצאות ביניים טובות בניסוי קליני בטיפול "גמא דלתא" בסרטן הדם ● שניים מתוך שישה חולים הגיעו לרמיסיה מלאה, ואחד לתוצאה שהחוקרים הגדירו כ"כמעט מלאה"

אנשי סקרינובייט / צילום: סקרינובייט

סקרינובייט נרכשת על ידי אינטל בכ-100 מיליון דולר

זהו אקזיט המהווה לסקרינובייט הישראלית, חברה שפיתחה טכנולוגיה לשידור מהמחשב האישי לטלפון, שווי של פי 10 על הסכום שגייסה, כ-10 מיליון דולר מאינטל קפיטל ● גודל העסקה, המצומצם באופן יחסי לתנאי השוק, מסגיר את מצבה של סקרינובייט - מדובר על חברה בת יותר מעשור, ולפי לינקדאין היא מעסיקה 41 עובדים בלבד, ירידה של 16% ביחס למצבת העובדים שלה לפני שנה

בניין HSBC במנהטן / צילום: Shutterstock, Roman Tiraspolsky

נכסים ובניין מוכרת את מגדל HSBC: מי המתווכים שיגזרו עמלה של 45 מיליון שקל?

הבניין בניו יורק, שנרכש במחיר ששיקף את המשבר הפיננסי העולמי, נמכר כעת לחברת השקעות אמריקאית, בעסקה שתניב לנכסים ובניין תזרים של 1.1 מיליארד שקל ● מימוש נוסף לחברה בת"א - מוכרת את "בית נכסים" לאזורים ודלק נכסים תמורת 390 מיליון שקל ● האחים ג'קי ומארק שימל יזכו לעמלה שמנה על תיווך העסקה

ח''כ אלכס קושניר / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בעקבות מאמר בגלובס: דיון בוועדת כספים בנושא חובת דיווח של חברות ציבוריות על הטרדות מיניות

יו"ר ועדת הכספים ביקש מהרשות לניירות ערך להבהיר את עמדתה בנוגע לחובת הדיווח על הטרדות מיניות לאחר שדווח שאין בכוונתם לפעול כדי להחיל חובה שכזו ● במאמר שפורסם בגלובס, על ידי איתמר חושן, נשאל "כנראה שחוק ני"ע אינו קובע כי הטרדות מיניות הן 'פרט' רלוונטי לגילוי, אבל אם כבר קיבלתם הזדמנות לעשות שינוי - מדוע לא להרים את הכפפה?"

שר הביטחון בני גנץ / צילום: רונן טופלברג

בעקבות פרשת NSO: משרד הבטחון מהדק את הסכמי ייצוא הסייבר

על מנת למנוע אי הבנות או שימוש לא נאות בתחום האפור, ההסכמים החדשים של משרד הביטחון מפרטים בדיוק רב את גבולות השימוש במערכות סייבר מודעיני התקפי ● לראשונה בהסכמי ייצוא הסייבר, מונה משרד הביטחון סנקציה, לפיה אם יופרו התנאים, יוכל המשרד לבטל את ההסכם ולסגור את השימוש במערכת הטכנולוגית

אירית יניב / צילום: איל יצהר

אלמדה ונצ'רס חתמה על שיתוף פעולה עם חברת המסחור של כללית

שיתוף הפעולה יאפשר לאלמדה, המשקיעה בבריאות דיגיטלית ומכשור רפואי, להיעזר במידע שנצבר בכללית בדרך לפיתוח המוצרים שלה, להתייעץ עם המומחים שלה וכן לבחון את המוצרים כפיילוטים וניסויים קליניים בכללית

נוטינגהאם, אנגליה / צילום: Shutterstock, trabantos

החקירה, הנדל"ן באנגליה ופושט הרגל: מאחורי המעצר של דוד אפל

רשות המסים עצרה אתמול את איש העסקים דוד אפל, מומחה המס עו"ד שמעון כהן ואת דוד אשד ורעייתו מזל אשד בחשד להעלמת הכנסות בהיקף עשרות מיליוני שקלים ועבירות נוספות ● מהחקירה, שהפכה אתמול לגלויה, עולה הקשר בין ארבעתם

אנשים מחכים בתור כדי להתחסן בווינה, אוסטריה / צילום: Associated Press, Vadim Ghirda

בגלל החשש מהאומיקרון: תושבי אירופה מתנפלים על זריקות הבוסטר

נכון לעכשיו רוב מדינות אירופה אינן דורשות מנת בוסטר מבחינה חוקית כדי להמשיך ולהיחשב כמחוסנים, אך התושבים במדינות שבהן הדבר אפשרי ויש בהן תחלואה גבוהה "מצביעים ברגליים" והולכים לקבל את הזריקות השלישיות

איתמר בן מאיר / צילום: יונתן בלום

מנכ"ל נתיבי איילון ינהל את פעילות הכבישים של שיכון ובינוי

איתמר בן מאיר ינהל את זרוע הכבישים שמשותפת לשיכון ובינוי, קרן קיסטון וחברות הביטוח הראל וכלל ושכוללת את דרך ארץ מנהרות הכרמל ועוד