גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כשגנרל תופס את השלטון, אין לו שום כוונה להרפות ממנו

מה פתאום, אומרים הגנרלים, זאת לא הפיכה, זה רק תיקון דרך. בהמשך הם יחזירו את השלטון לממשלה נבחרת ● זה גם מה שאמר השבוע השליט הצבאי של סודאן, וזה גם מה שאמרו לפניו גנרלים פקיסטניים, תאים ובורמים - הם לא התכוונו ברצינות

מנהיג ההפיכה בסודאן, הגנרל עבד אל־פתאח אל־בורהאן, מוקף בחייליו / צילום: Associated Press, Hussein Malla
מנהיג ההפיכה בסודאן, הגנרל עבד אל־פתאח אל־בורהאן, מוקף בחייליו / צילום: Associated Press, Hussein Malla

את ההבטחות האלה שמענו כל כך הרבה פעמים ב-60 השנה האחרונות: גנרל תופס את השלטון, מתיישב מול המיקרופון, ומבטיח שהוא עשה כן רק לטובת שלומה המתערער של המולדת, וכל זה הוא עניין זמני בלבד, והוא מתכוון לערוך בחירות בהקדם האפשרי, והוא ישמח למסור את השלטון לידי הנציגים הנבחרים; מה זה ישמח, הוא פשוט ייצא במחול, כי אין לו עניין אחר חוץ מלחזור לקסרקטין, או אפילו לפשוט את המדים, ולצאת לפנסיה.

השבוע בא תורו של הגנרל עבד אל-פתאח אל-בורהאן, שהחזיק עד יום ב' בתואר "יושב ראש המועצה הריבונית של סודאן", בנוסף על הפיקוד העליון של הכוחות המזוינים. במשך שנתיים הוא נאלץ להתחלק בשלטון עם אזרחים לא-מנומרים. כלכלן בינלאומי מוערך, ד"ר עבדאללה חמדוק, נעשה ראש הממשלה. בתו של ראש ממשלה לשעבר, שהצבא הדיח ב-1989, הייתה שרת החוץ.

ניחוחות ההפיכה של אל-בורהאן היו תלויים באוויר זה זמן מה. יועץ של ראש הממשלה המודח אמר לבי.בי.סי ימים אחדים קודם, כי הצבא נמצא בעיצומה של "הפיכה זוחלת". הזחילה הסתיימה ביום ב' לפנות בוקר. אנשיו של אל-בורהאן חטפו את ראש הממשלה מביתו. תחנת הרדיו התחילה לנגן מארשים צבאיים, סימן מסורתי שהרפובליקה הונחה על כידונים. שעות אחדות חלפו לפני שהגנרל הואיל להודיע למולדת, שהצבא חזר והציל אותה מידי עצמה, בפעם הרביעית מאז עצמאותה, ב-1954.

תוחלת החיים של ממשלות אזרחיות בסודאן נעה בין שנתיים לארבע שנים. הן התקיימו 12 מ-67 שנות העצמאות. הן לא עשו חיל, מפני שהן היו חלשות ומפולגות, מפני שסודאן היא ענקית ומסובכת (ועד לפני עשר שנים הייתה עוד יותר ענקית ועוד יותר מסובכת, לפני שהדרום הנוצרי-אנימיסטי הורשה לפרוש), ומפני שהצבא נשף בעורפם של האזרחים.

משטר פרלמנטרי או נשיאותי?

מעניין אגב שהפוליטיקאים האזרחיים בסודאן העדיפו משטרים פרלמנטריים על פני משטרים נשיאותיים. זה עניין נדיר ביותר במזרח התיכון וביבשת אפריקה, שלשניהם סודאן שייכת. היסטורית, לטוב ולרע (בדרך כלל לרע), נשיאים הצליחו להקרין יותר כוח ויותר סמכות, וגם להישאר בשלטון לאורך ימים, או בעצם לנצח.

כל אימת שהצבא בסודאן שמט את הקרקע מתחת לרגליה של ממשלה אזרחית, מפקדו תבע לעצמו את כהונת הנשיא. אחד שלט כמעט 16 שנה; שני החזיק בשלטון 30 שנה. כהונת הנשיא כשלעצמה אינה מחסנת את נושאיה מפני הפיכה אלימה, אבל עובדה שמשטרים פרלמנטריים נחלו כישלון חרוץ.

בעיית הדמוקרטיה היא כמובן הרבה יותר עמוקה ורצינית משאלת הנוסחה החוקתית. זו ארץ, שכמעט מיומה הראשון עומדת בסימן מלחמות אזרחים ועימותים אלימים. המלחמות בדרום סודאן ובדרפור סיווגו את מנהיגי סודאן בקטגוריה של רוצחי המונים ושל משמידי עמים.

כמו הרוב הגדול של הארצות באפריקה ובמזרח התיכון, גבולותיה של סודאן נמתחו לטובת נוחיותם של שליטים זרים. הם לא ייצגו מציאות היסטורית או אתנית. מאנגולה וקונגו בדרום, מניגריה במערב ועד אתיופיה במזרח, שותפים לא טבעיים במדינות מלאכותיות ניסו להשתחרר אלה מאלה, או לכפות את רצונם אלה על אלה.

לסודאן נולדה "חברה אזרחית"

הגנרלים של סודאן התרגלו להניח שרק זרועם הנטויה עומדת בין סודאן להתפרקות כללית. הפוליטיקה האזרחית, גם אם הייתה מוגדרת במונחים השאולים מדמוקרטיות פרלמנטריות, הייתה מעוגנת במבנים פיאודליים, במסדרים דתיים, במנהיגים שהאיפיון "כריזמטיים" לא יספיק כדי לתאר את מעמדתם ואת אופן הנהייה אחריהם.

הממשלה החצי-אזרחית של השנתיים האחרונות הייתה שונה מן הגילגולים הקודמים במובן הזה שהיא נולדה בהתקוממות עממית אותנטית. איגודים מקצועיים וארגוני סטודנטים מילאו תפקידי מפתח. בסודאן חזינו בשנים האחרונות בצמיחתה של "חברה אזרחית", שהיא משאת הנפש של כל ארץ, שבה מתפתחת התנגדות לעריצות.

לרוע המזל, חברה אזרחית אינה מספיקה, אם העריצים מוכנים לירות בכל חזה חשוף. זה מה שקרה או קורה בהונג קונג, בבלארוס, בבורמה, בתאילנד.

שליטה צבאית גמישת-פורמט

גנרלים לומדים אלה מניסיונם של אלה. הם נפגשים בכל מיני הזדמנויות: במצעדים, בביקורים הדדיים, באקדמיות צבאיות. עקבות ניסיונם של גנרלים בארץ אחת ניכרים בארץ אחרת. היה זמן, בשנות ה-70 וה-80, שבו גנרלים לטינו-אמריקאים שיתפו פעולה מעבר לגבולות לאומיים בהריסת דמוקרטיות וברדיפת פעילי אופוזיציה.

הדמיון בין התנהגותם של גנרלים בטורקיה, בפקיסטן ובתאילנד היה אולי רק נסיבתי, אבל קשה להתעלם מחשיבות הלקחים. בשלוש הארצות הגדולות והחשובות האלה התפתח דגם של שליטה צבאית גמישת-פורמט. הצבא היה הגורם הדומיננטי גם כשלא החזיק בשלטון במישרים.

הצבא הטורקי היה במובן הזה המצליח ביותר. ההפיכות התקופתיות שלו היו קצרות יחסית ולא-אלימות יחסית. הפוליטיקאים נהגו להתקפל מפני רצונו של הצבא. במקרה קיצוני אחד, כשראש ממשלה אזרחי פופולרי לא התקפל, הצבא לא רק הפיל אותו, אלא גם תלה אותו. הרמז הובן.

ב-2016, הצבא הכין טיפול דומה לטאייפ ארדואן. אבל הפופוליסט האיסלאמיסטי התכונן מבעוד מועד. ההפיכה נכשלה גם בגלל ביש מזל וגם מפני שבניגוד להפיכות קודמות, המונים יצאו לרחובות כדי להכשיל אותה.

כמעט עשרים שנה לאחר הדוגמה הטורקית, גם הצבא הפקיסטני תלה ראש ממשלה, לאחר שהעמיד פנים כי הוא תופס את השלטון "לשלושה חודשים". הוא נשאר בשלטון 12 שנה, וירד ממנו רק לאחר שהרודן התליין נהרג בתאונת מטוס מסתורית. צלו של הצבא מרחף ללא הרף על הפוליטיקה הפקיסטנית.

הצבא בבורמה, ששינה את שמה ל"מיאנמר", מחזיק בשיא עולמי בלתי מעורער של תוחלת חיים בשלטון ושל ברוטליות. הוא שלט 54 שנה רצופות, ודיכא התנגדות באכזריות מיוחדת. הוא התיר בחירות דמוקרטיות יחסית ב-2016, הפסיד בהן, אבל הגביל את חופש הפעולה של הממשלה הנבחרת.

כאשר מועמדיו חזרו והובסו חמש שנים אחר כך, הצבא התחיל "הפיכה זוחלת", כמו בסודאן, שהסתיימה בדיכוי מוחלט של החירויות הפוליטיות. כמו בסודאן, הגנרלים הבורמיים מבטיחים בחירות חדשות "בעוד שנתיים". הסיכוי שהן יהיו דמוקרטיות הוא מבוטל.

"כאן זה לא טורקיה"

הדרך היחידה להפסיק את מעגל הקסמים של הפיכות צבאיות ארוכות וממשלות אזרחיות קצרות ימים היא לסלק את הצבא מן הפוליטיקה אחת ולתמיד. היו מעט מאוד מקרים של הסתלקות מרצון. הצבא יוצא בדרך כלל מפני שהובאש ריחו, אם באמצעות תבוסה צבאית (יוון לטורקיה, ב-1974; ארגנטינה לבריטניה, ב-1982); או התבגרות פוליטית (צ'ילה, גאנה); או כישלון פוליטי וכלכלי (אינדונזיה, 1998).

טאייפ ארדואן כנראה פיתח את הנוסחה המוצלחת ביותר: הוא החניף לצבא, הרדים אותו, ואחר כך התחיל להצר את צעדיו. זה עבד, עד שכמעט חדל לעבוד, ואחר כך חזר ועבד בהצטיינות יתרה. ארדואן ניסה להנחיל את לקחי ניסיונו לאחים המוסלמים במצרים. הם לעגו לו, "כאן לא טורקיה", ושילמו את המחיר.

האופוזיציה האזרחית בסודאן, ממש כמו אחיותיה בבורמה, בתאילנד ובפקיסטן, הייתה שמחה לקבל איזו עצה. היא לא הייתה רוצה להמתין 30 שנה עד ההזדמנות הבאה.

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/yoavkarny-globes
ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

האם זה מהלך טוב או רע? תלוי את מי שואלים / צילום: Shutterstock, August_0802

המדינה נותנת להייטקיסטים סוכרייה. מה חושבים על זה המומחים?

התוכנית לתת הקלות מס להייטקיסטים הישראלים במטרה לעודד אותם לשוב ארצה מעוררת מחלוקת בקרב מומחי המס ● מצד אחד - המהלך יאפשר לחברות הישראליות לצמוח ולגדול, ומצד שני הוא עשוי להיות פתח לאי-שיוויון ● ומה עם הסכומים שההייטקיסטים השבים יצטרכו לשלם לביטוח לאומי?

אלפרד אקירוב / צילום: תמר מצפי

אקירוב הולך על השליטה בכלל ביטוח: אלרוב תגיש בקשת היתר עד יום ראשון

דירקטוריון חברת הנדל"ן הצביע פה אחד בעד לצאת למהלך לרכישת השליטה בחברת הביטוח ● כיום מחזיקה אלרוב ב-15% ממניות כלל ולשם הגדלת החזקותיה ל-30% כפי שרוצה אקירוב, עליה לקבל אישור מהממונה על שוק ההון

חיסון לקורונה, האם יתאים לווריאנט החדש? / צילום: Reuters, EYEPRESS/Thikamporn Tamtiang

דיור מוגן במקום אג"ח: ההשקעות האלטרנטיביות שנסקו לצד הקורונה

התפשטות הנגיף והתנודות הרבות בשווקים הביאו משקיעים לחפש תיק נכסים שיניב תשואה גם במצב של משבר ● רפואה פרטית, דיור מוגן וכל הקשור בתשתיות: ההשקעות האלטרנטיביות יישארו לוהטות גם ב-2022?

קו החוף של תל אביב. רילוקיישן לתל אביב מעולם לא היה יקר יותר, אבל כנראה שהוא עדיין משתלם / צילום: Shutterstock, Aleksandar Todorovic

תל אביב היא העיר היקרה בעולם - והשקל החזק הוא רק תירוץ לכך

העיר העברית הראשונה הפכה, כך על פי האקונומיסט, לעיר היקרה בעולם ● ת"א זכתה בתואר אף שהמחקר לא מייחס משקל למחירי הדירות ומתמקד בעלויות השוטפות ● חוזקו של השקל היה אמור דווקא להוזיל מחירי מוצרים מיובאים, אבל היבואנים מצאו תירוץ מצוין להעלות מחירים

גאולה הדראי, סטייליסטית טיפולית לנערות ונשים / צילום: Meira Gurai Raz

"בקורונה הבנתי שכדי שהעסק ימשיך לעבוד, צריך להסתגל לשינויים ומהר ולכן העברתי סדנאות ברשתות החברתיות"

גאולה הדראי בת 51 + שלושה בנים ● סטייליסטית טיפולית לנערות ונשים ● "הרבה נשים, חכמות, יפות ומוכשרות, זונחות לא פעם את הטיפוח האישי בגלל מחסור בזמן או בתקציב" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מוטי ששון - ראש עירית חולון / צילום: איל יצהר

הקרב על תוואי המטרו בפארק החולות בחולון מגיע לבג"ץ

עיריית חולון עתרה לבג"ץ נגד הוועדה לתשתיות לאומיות וחברת נת"ע בטענה כי תוואי קו המטרו שיעבור באזור יפגע בערכי טבע נדירים ● בעירייה מזכירים שמוסדות התכנון הם אלה שבשנים האחרונות הגנו שוב ושוב על הייחודיות של המקום וטוענים שתוכנית חלופית שהציעו נדחתה במהרה

המרינה בתל אביב / צילום: איל יצהר

משש תישאר רק אחת? ברשויות המקומיות לא מוותרים כל כך מהר על חלום המרינות החדשות

מינהל התכנון פסל את התוכנית שקידם משרד התחבורה להקמת שש מרינות חדשות ואישר הקמה של אחת בלבד, בנהריה ● עיקר הנימוקים לפסילה היו סביבתיים וחברתיים ועתה הדיון יעבור למועצה הארצית ולאחר מכן לממשלה ● בעיריות שבנו על מינוף כלכלי אומרים: "מדובר בהחלטה פוליטית"

רונן לוזון - מייסד ומנכ''ל מייסייז MYSIZE / צילום: איל יצהר

לפי המידה: חברת טכנולוגיית האופנה MySize גייסה 12 מיליון דולר

בשוק האופנה, שבו היקף המכירות המקוונות בארה"ב לבדה מוערך בכ-100 מיליארד דולר לשנת 2021, יש לכך משמעות כלכלית עצומה להתאמת המידות ברכישת אונליין ● וגם: כנס מרכזי ראשון מסוגו, העוסק בשיפור וחשמול התחבורה הציבורית בישראל ● אירועים ומינויים

הרובוטית החברתית המפורסמת בעולם, סופיה / צילום: Associated Press, Vincent Yu

בסופר, במסעדה ובשדה התעופה: הרובוטים מהסרטים כבר כאן

הרובוטים משתלטים על העולם, וזו לא סצנה מסרט מדע בדיוני ● הקורונה האיצה את יציאתם מהמפעלים, והפיכתם לחלק מהנוף היומיומי - במרכזים רפואיים, שדות תעופה, תחנות רכבת, קניונים וסופרמרקטים ● אולי כך הם יצליחו להתגבר על הדימוי המרושע שיצרו להם בני האדם

פייסבוק על סמארטפון / צילום: Shutterstock

פייסבוק תחייב משתמשים בעלי סיכון גבוה להפעיל אימות דו שלבי - אחרת תחסם להם הגישה

מהלך הזה הוא חלק מ-Facebook Protect, תוכנית האבטחה של מטא, שנוע דה להגן על חשבונות של אנשים בעלי פרופיל בעייתי יותר - כמו פעילי זכויות אדם, אנשי ממשל ועיתונאים

דובאי / צילום: Shutterstock

השיגו את ההפך? הסכמים בין ישראל לאמירויות בלמו עסקאות יהלומים במיליוני דולרים

עד להסכמי אברהם בשנה שעברה יהלומנים ישראלים סחרו עם האמירויות בעקיפין דרך מדינות שונות ● בענף ציפו שנרמול היחסים יביא לגידול במסחר, אלא שאז בנק ישראל הזהיר את הבנקים מפני עסקאות עם דובאי ● התוצאה: מגבלות שמעכבות העברות כספים בין המדינות

מייסדי פיירבלוקס, מימין: פבל ברנגולץ, מיכאל שאולוב ועידן עפרת / צילום: יוליה נר

פי 11 בתוך חודשים: סטארט-אפ הקריפטו הישראלי מגייס לפי שווי 8 מיליארד דולר

פיירלבלוקס, סטארט-אפ לאבטחת קריפטו, מגייס לפי הדיווחים 400 מיליון דולר בהשתתפות קרן סקויה בזינוק גבוה בשווי ● השווי של חברות בעולמות הקריפטו והבלוקצ'יין קופץ כשיותר קרנות הון סיכון נכנסות להשקעה בתחומים אלו ועוד גופים פיננסים זקוקים לתשתית לניהול מטבעות דיגיטליים

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ננעל בירידות; קבוצת דלק נחלשה ב-6.7%

מדד ת"א-35 ירד ב-1%, ת"א-125 נחלש ב-1.2% ות"א 90 נסוג ב-1.6% ● טבע   איבדה 2.5% ובזן ירדה ב-1.6% ● מסכים אדומים בבורסות אירופה ● יציבות בשוקי המטבעות, העליות של הנפט התמתנו

מתוך מערכון ''ארץ נהדרת''  על ההייטק / צילום: צילום מסך

"מערבולת של שופוני": לא כולם בהייטק אוהבים את הטרנד החדש בענף

"פוגעים בתדמית העובדים", "לא אמיצים מספיק בשביל הדורות הצעירים", "תחרות למי יש יותר גדול" - אלה כמה מהביקורות ששמענו ממומחים למיתוג מעסיק בחברות הייטק על שטף הפרסומות והקמפיינים לגיוס מועמדים ● אם זה לא אפקטיבי, אז מה כן? ● ניהול וקריירה

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

הברקס של ברקת: עצר את מינוי הדירקטורים של שלמה אליהו

הממונה על שוק ההון הודיע לבעל השליטה במגדל כי אינו מתנגד למינוי שני דירקטורים חדשים, אך רק אם יכהנו במקביל לחיים רמון ועוזי מוסקוביץ עד יוני הבא, או יכנסו לתפקיד רק במועד הזה • הסיבה: התחלופה הגבוהה בדירקטוריון בתקופת כניסתו של מנכ"ל חדש ולשם הבטחת הניהול התקין

שוק חג המולד בדורטמונד שבגרמניה, אתמול. הכניסה הותרה רק למחוסנים ולמחלימים / צילום: Associated Press, Martin Meissner

גרמניה: סגר על הבלתי-מחוסנים, מועדונים וברים ייסגרו

הגבלות חמורות במיוחד יוטלו על מי שלא התחסנו: ייאסר עליהם להיכנס לחנויות (מלבד סופרמרקטים, בתי מרקחת ותחנות דלק), תיאסר עליהם הכניסה למסעדות, לאירועי תרבות, לקולנוע ולתיאטרון, ללא התחשבות בשיעור התחלואה האזורי ● ההחלטות התקבלו בישיבת חירום של מרקל, יחד עם ראשי מדינות המחוז בגרמניה והקנצלר הנכנס אולף שולץ, הצפוי להתחיל בכהונה בשבוע הבא

חיים סבן / צילום: אמיר מאירי

חיים סבן מתנגד לעסקה למכירת פרטנר לקבוצת רודב-גבאי

סבן טוען כי הנאמן למניות עו"ד אהוד סול, יכול היה להשיג תמורה גבוהה יותר מ-300 מיליון דולר

חניון כיכר אתרים / צילום: איל יצהר

הדוח חשף: נצבא היא הגורם הדומיננטי בחניון כיכר אתרים; מעוניינת לקדם זכויות בנייה חדשות

החברה רכשה מחצית מהבעלות על החניון, והתחייבה להעניק לאיש העסקים ספי צביאלי הלוואה גדולה כשיוחל בקידום תוכניות חדשות בכיכר

קופ''ח מאוחדת / צילום: תמר מצפי

באומן, גיתם, מנצ' ו-lead מתמודדים על תקציב קופת החולים מאוחדת

המשרדים עלו לשלב השני במכרז על תקציב הפרסום, שהיקפו עומד על כ-10 מיליון שקל בשנה ● בימים הקרובים צפוי להתקיים הליך הניקוד המקצועי

שאול שוחט שופט + שלי יחימוביץ / צילום: רפי קוץ

השופט שאול שוחט מונה כמינוי זמני לבית המשפט העליון

שר המשפטים גדעון סער מינה את סגן נשיא בית המשפט המחוזי ת"א לתקופה של שישה חודשים כשופט בעליון ● הוועדה לבחירת שופטים לא הצליחה להגיע להסכמות לגבי ארבעת המינויים הדרושים והיא לא כונסה