גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרנות הפנסיה מציגות את השנה הטובה ביותר בעשור האחרון. מה עשתה הקרן שלכם?

התשואות הגבוהות בשוק ההון תרמו רבות לתשואת הדו-ספרתיות שהשיגו קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות מתחילת 2021 ● אולם גם שינויי הרגולציה, שאפשרו לחוסכים צעירים ליהנות מהגאות בבורסות, והפעילות הענפה של התעשייה בעולם הלא סחיר, תרמו את חלקם ● ומי הגופים המוסדיים שהניבו לחוסכים תשואה של יותר מ-100% בעשור?

התקופה הטובה ביותר של קרנות הפנסיה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי
התקופה הטובה ביותר של קרנות הפנסיה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

הגאות בשוק ההון המקומי, לצד העלייה בשוקי ההון בעולם, משפיעה לא רק על המשקיעים בבורסה ועל הגופים המוסדיים הפועלים בשוק, אלא גם על הכיס של אזרחי ישראל, באמצעות קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות (למי שנהנה ממוצר החיסכון הזה). למרות שחודש ספטמבר הסתיים בירידות כמעט בכל החברות המנהלות מוצרי חיסכון לטווח ארוך, שלושת הרבעונים הראשונים של 2021 היו מצוינים עבור תעשיית החיסכון.

עד כמה טובים? קרנות הפנסיה במסלול עד גיל 50, שאליו מצטרפים רוב העובדים במשק, הציגו בחודשים ינואר עד ספטמבר את הרבעון הטוב ביותר שלהם בעשור האחרון, עם תשואה ממוצעת של 10.34%. מדובר בתשואה גבוהה ביותר מ-2% מהשנה הטובה הקרובה ביותר, 2019. גם קרנות ההשתלמות במסלול הכללי היו בדרך לשנה הטובה ביותר זה עשור, אך הירידות של חודש ספטמבר קלקלו במקצת את החגיגה, כך שממוצע שלושת הרבעונים הראשונים של השנה בקרנות שנבדקו עמד על 9.46%, 0.7% פחות מהממוצע בשנת 2019.

 

 

1. הגאות בשוק ההון

הסיבה העיקרית לתשואות המצוינות בחיסכון ארוך-הטווח היא כמובן שוקי ההון, שרשמו עליות חזקות בשנה האחרונה. כך למשל, מדד 500 S&P עלה ב-14.7% מתחילת השנה וה-CAC הצרפתי עלה ב-17.4%, אך מי שניצחה את שניהם הייתה הבורסה בתל אביב כאשר מדד ת"א 35 עלה ב-20.2% ומדד ת"א 125 עלה בשיעור של 18.6%.

מי שהרוויחה מהתשואה העודפת שהניבה הבורסה המקומית מתחילת השנה, ובפרט בחודש האחרון, הייתה קבוצת הביטוח הפניקס, שהייתה היחידה שקרן הפנסיה שלה לא רשמה תשואה שלילית.

"אצלנו אין בדרך כלל רכיב אחד שיודע להסביר את התשואות, אלא מדובר בשילוב של הרבה דברים קטנים ועבודה סיזיפית", הסביר חגי שרייבר, ראש חטיבת ההשקעות בהפניקס. "אנחנו קצת יותר מוטים היסטורית לישראל וזה דבר שהולך ומתעמעם ככל שאנחנו גדלים. במניות היינו מוטים לסקטורים היותר מחזוריים, שביציאה מהקורונה עלו יותר מאשר סקטורים אחרים".

חגי שרייבר, מנהל חטיבת ההשקעות בהפניקס / צילום: איל יצהר

גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי בחברת הגמל והפנסיה של מיטב דש, ציין כי אלוקציית ההשקעות הגיאוגרפית משפיעה מאוד על הצלחת התיק. "שוק המניות גם בישראל וגם בעולם עלה השנה בקצב דו ספרתי גבוה, בעוד המדינות המתפתחות סבלו מירידה ובראשן סין", אמר מני.

"מדי פעם אנחנו משנים אלוקציות בתיק ולא נשארים סטטיים, אלא לומדים את המאקרו ובהתאם פועלים ומגיבים. כשלדעתנו התקופה היא של ריביות אפסיות ואינפלציה מאוד נמוכה, נטה את התיק לכיוון הטכנולוגיה. אם נראה שהאינפלציה מתחילה לעלות נכלול בתיק סקטורים כמו בנקאות או תעשייה, וכמובן שיש בחירה בתוך הסקטורים השונים של המניות", ציין מני.

קרנות הפנסיה החדשות מנהלות נכון לסוף הרבעון השלישי נכסים בהיקף של כמעט 540 מיליארד שקל, כאשר מנורה מבטחים, קרן הפנסיה הגדולה ביותר, חולשת על כ-32% מהשוק. שוק קרנות ההשתלמות מנהל נכסים בהיקף של 304 מיליארד שקל, מהם חברת הגמל והפנסיה של אלטשולר שחם לבדה מנהלת כ-79 מיליארד שקל, כלומר כ-26%.

בהקשר זה צריך לציין כי אלטשולר שחם אמנם נמצאת במומנטום רע בחודשים האחרונים בכל הקשור לתשואות במוצרי החיסכון ארוכי הטווח, אבל התשואות העודפות שהיא צברה בשנים האחרונות ביחס למתחרים, מאפשרות לה להישאר במקום הראשון במבט על התשואה המצטברת בעשור האחרון בקרנות ההשתלמות (שינוי המסלולים בקרנות הפנסיה מקשה על מדידת התשואה המצטברת בהן לטווח ארוך).

החל מאוקטובר 2010 ועד לחודש שעבר, צברו החוסכים של אלטושלר שחם בקרנות ההשתלמות תשואה של 108%, כשלאחריה ילין לפידות עם תשואה מצטברת של 104.1% בעשור האחרון. גם אנליסט מתקרב למועדון ה-100% תשואה, ויש לשים לב גם למור, שקרן ההשתלמות שלו החלה לפעול רק בתחילת 2019, והשיגה תשואה מצטברת של 52.6% מאז.

 

2. מסלולים תלויי גיל

מעבר לגאות בשוק ההון, אחד השינויים שאפשרו לחברות המנהלות של קרנות הפנסיה להשיג תשואות גבוהות הוא המעבר למסלולים תלויי גיל שכפתה רשות שוק ההון על הגופים בתחילת 2016.

לפני הרפורמה חויבו קרנות הפנסיה לפתוח שלושה מסלולי בסיס - לחוסכים בני 50 ומטה, לחוסכים בני 50 עד 60 ולחוסכים בני 60 ומעלה, כשבנוסף יכלו החברות לפתוח מסלולים נוספים דוגמת מסלול מניות, מסלול המושקע על פי ההלכה ומסלול שריעה לחוסכים מוסלמים.

כתוצאה, בחלק מהחברות המנהלות הסיטו את המסלולים הכלליים למסלול בני 50 ומטה, ובאחרות פתחו מסלולים חדשים. כך למשל, בינואר 2016 עשו זאת באלטשולר שחם, הראל, הפניקס וכלל ביטוח, בעוד שמגדל פתחה מסלול כזה במאי 2015, עוד לפני שהרפורמה נכנסה לתוקף.

הרפורמה אפשרה לקרנות הפנסיה להגדיל את הסיכון בקרב החוסכים הצעירים, בשל פרק הזמן הארוך שנותר להם עד לפרישה, וכך לאפשר להן ליהנות מהגאות בשוק ההון. זאת בעוד שבמסלולים לחוסכים המבוגרים יותר, ההוראות הרגולטוריות הן לניהול סולידי יותר של ההשקעות, על מנת שלא לסכן את חסכונות העומדים בפני יציאה לגמלאות.

כך לדוגמה, במסלול הצעירים של הפניקס, ממוצע ההשקעה במניות, אופציות וקרנות הסל המנייתיות, עמד בחצי השנה האחרונה על 35% מהתיק של הקרן. זאת לעומת כ-19.5% במחצית השנה הראשונה שלאחר פתיחת המסלול לצעירים, וכ-13.5% במחצית השנייה של 2013. במסלול הצעירים של כלל ביטוח, חלקן של המניות, האופציות וקרנות הסל המנייתיות היה בחצי השנה האחרונה כ-43.5% בממוצע, לעומת 24.5% בתקופה המקבילה של 2013.

גיא פישר, מנהל ההשקעות הראשי במגדל / צילום: תמר מצפי

3. השקעות לא סחירות

לצד המסחר בבורסות העולם, מבצעים הגופים המוסדיים לא מעט השקעות גם באפיקים לא סחירים, דוגמת נדל"ן, תשתיות ואשראי. התשואה מהתיק הלא סחיר מתקבלת פעמים רבות בטווח הארוך ולא בטווח הקצר כמו שקורה לעיתים במניות, כך שהיא מתאימה לקרנות הפנסיה ולקרנות ההשתלמות.

גיא פישר, מנהל ההשקעות הראשי של מגדל, שיעזוב את תפקידו בקרוב, ציין כי השוק הסחיר אומנם הציג תשואות טובות, אבל התשואות הגבוהות היו יותר בצד הלא סחיר. "קרנות הפריווט אקוויטי שלנו עשו 35% תשואה בשנה האחרונה. גם בעולם החוב היו לנו קרנות שהשקענו בהן ועשו תשואות של 15% ואף יותר. אלו תשואות גבוהות מאוד במיוחד בתקופה שהריבית עולה. בנוסף, היו הרבה מאוד שיערוכים, גם אצל גופים אחרים, של חברות מוטות טכנולוגיה שהציגו רווחים מאוד משמעותיים".

מני הוסיף כי "מי שהגיע לקורונה עם תיק גדול בעולם הלא סחיר, למשל קרנות השקעה למיניהן וקרנות תשתיות, מצא הזדמנויות להשקיע בתקופה הזו. גם בנדל"ן, גם אשראי, כל אלו פעלו מצוין וימשיכו לעבוד טוב עבור העמיתים, בעיקר בעולם של ריביות אפסיות. באג"ח הממשלתיות אין תשואה והאג"ח הקונצרניות בשפל היסטורי, אפילו מתחת לרמתן לפני הקורונה, וזה הביא אותנו להגדיל את החשיפה לתיק הלא סחיר, המהווה אלטרנטיבה הרבה יותר טובה מהאג"ח הסחירות".

גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי במיטב דש / צילום: יח''צ

ואכן, מבחינת החלק הלא סחיר בתיק ההשקעות, במיטב דש עומד חלק זה על יותר מ-43% במהלך השנה האחרונה. זאת בעוד ב-2016 החלק הלא סחיר היווה כ-42% מתיק ההשקעות ואילו הממוצע השנתי ב-2013 היה פחות מ-37% מהתיק.

באלטשולר שחם, הידוע כבית השקעות המעדיף את שוק ההון הסחיר, עשו שינוי הפוך. בעוד בשנה האחרונה עמד ממוצע התיק הלא סחיר על כ-34% מתוך כל התיק, ב-2013 הוא היווה יותר מ-37% מהתיק, וזה התבטא בתשואות, כשההשקעה במניות הטכנולוגיה בסין פגעה בתשואות בית ההשקעות.

שרייבר ציין מצדו כי הפניקס עשתה השנה שורה של מהלכים מהותיים של מימוש נכסים, שסייעו בהשגת התשואות. "אנחנו משלימים את ההשקעה בתחנת הכוח והשלמנו את מכירת השליטה ברשת הדיור המוגן עד 120. חתמנו על המכירה של החלק של הפניקס ב'מול הים' וזה ממתין רק לאישור הרשות. עם זאת, בשורה התחתונה, גם בעולמות הלא סחירים צריך לדעת לממש ולדעת למכור בזמן, מה שבדרך כלל המוסדיים לא עשו", הסביר מנהל חטיבת ההשקעות של הפניקס.

עוד כתבות

פאנלים סולאריים / צילום: איל יצהר

שיכון ובינוי תקים בדימונה את תחנת הכוח הסולארית הגדולה בישראל

החברה זכתה במכרז ה-PPP שקיימה המדינה להקמת תחנת כוח סולארית בתוספת אגירת אנרגיה על שטח של 3,000 דונם ● החברה זכתה במכרז במחיר של 8.58 אגורות לקוט"ש

אמיר לוי / צילום: ליאור מזרחי

אמיר לוי עוזב את IBC ומצטרף כשותף ומנכ"ל קרנות ספרה

אחרי שנתיים וחצי במיזם הסיביםף החליט לוי לפרוש ולעבור לשוק קרנות הגידור ● הוא צפוי להוביל את הפיתוח העסקי בספרה ויהיה שותף בהקמת קרנות השקעה פרטיות

שטרות כסף - דולרים / צילום: תמר מצפי

נסיגת הגלובליזציה מתווספת לסיכוני האינפלציה בארה"ב

מכסים ותעריפים, מדיניות 'לרכוש אמריקאי' והפחתת כמות המהגרים הנכנסת לארה"ב עשויים להוסיף ללחצי המחירים

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הנדל בדיון על חוק הדואר: 20% הפרטה של דואר ישראל לא תיתן כלום

"שנה אחרי שנה החברה הזו לא מגיעה לאיתנות פיננסית וכל כמה שנים אנחנו נדרשים להזרים יותר כסף", אמר הנדל ● מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין: חייבים לאזן את חובת הפריסה האוניברסלית של החברה לבין הפיקוח עליה ולאפשר לה להיכנס לשירותים חדשים

גוגל פיי / צילום: Shutterstock

החל ממחר: גוגל פיי מתחיל לפעול בישראל

כפי שפורסם לראשונה בגלובס, אחרי מספר דחיות השיקו בענקית הטכנולוגיה את הארנק הדיגיטלי ענקית הטכנולוגיה החליטה להתאים את האפליקציה לישראל וציבור משתמשי האנדרואיד יוכל להזין לתוכה את כל כרטיסי האשראי שברשותו

נתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

התאחדות משרדי הנסיעות בפנייה דחופה לממשלה: בטלו את ההגבלות לנוסעים בטרם יוגש בג"ץ

בפנייה דחופה שהעבירו עוה״ד אסף פריאל ויובל בשן ממשרד תדמור לוי ושות׳ בשם ההתאחדות נטען כי ההחלטות להטיל חובת בידוד על כלל המחוסנים ולסגור את שערי המדינה לתיירים "לוקות בשרירותיות ובחוסר סבירות קיצוני" ● "צעדים אלה פוגעים פגיעה קשה ובלתי מידתית נוספת במשרדי הנסיעות ובכל העסקים שפרנסתם קשורה או תלויה בתיירות הנכנסת והיוצאת", נכתב

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

למה חוקרת הקורונה אופטימית לגבי הגנת החיסון מווריאנט האומיקרון?

ד"ר אינה ריקרדו-לאקס, וירולוגית וחוקרת מחלות זיהומיות באוניברסיטת רוקפלר בניו יורק, חושבת כי חשיפות חוזרות מגינות מפני קורונה גם כשהיא משתנה באופן מהותי ● לשיטתה, "גם אם כל מוטציה מרעה את מצבנו, אנחנו לא יודעים איך יעבדו כולם ביחד"

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

חלופת שקד: הכנסת תדון היום במתווה תמ"א 38 החדש

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה שתמ"א 38 תסתיים בתחילת אוקטובר 2022, והמתווה שקודם על ידי שרת הפנים איילת שקד הוא גרסה מתוקנת של התוכנית הישנה

אנשי סקרינובייט / צילום: סקרינובייט

סקרינובייט נרכשת על ידי אינטל בכ-100 מיליון דולר

זהו אקזיט המהווה לסקרינובייט הישראלית, חברה שפיתחה טכנולוגיה לשידור מהמחשב האישי לטלפון, שווי של פי 10 על הסכום שגייסה, כ-10 מיליון דולר מאינטל קפיטל ● גודל העסקה, המצומצם באופן יחסי לתנאי השוק, מסגיר את מצבה של סקרינובייט - מדובר על חברה בת יותר מעשור, ולפי לינקדאין היא מעסיקה 41 עובדים בלבד, ירידה של 16% ביחס למצבת העובדים שלה לפני שנה

נסיעת מבחן של הרכבת הקלה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

הרכבת הקלה והמטרו אמורים להושיע אותנו מהפקקים. כמה זמן זה עוד ייקח?

הרכבת הקלה בגוש דן והמטרו הם כבר לא רק בגדר חזון, אלא פרויקטים שאמורים לצאת לדרך בעוד שנים ספורות ולחולל מהפכה בתחומי התחבורה והדיור בישראל ● אבל בינתיים האור שבקצה המנהרה מתעכב, וישנן גם לא מעט שאלות לגביו: האם הרכבות יפעלו בשבת, איך ישראל תעמוד במימון המטרו ומה אפשר לעשות בינתיים? ● האזינו

מתחליפי בשר ועד סו-שף רובוטי: הטרנדים החמים של הפודטק לשנת 2022

השילוב בין חיבה מופגנת למזון, היכולות הטכנולוגיות של "אומת סטארט-אפ" ומורשת חקלאית מפוארת הפכו את ישראל למעצמת פוד-טק ושחקנית משמעותית בשוק הגלובלי ● לקראת תחילת 2022, להלן מספר טרנדים שיבלטו מאוד בשנה הקרובה

בועז סטמבלר / צילום: לפ''מ

משרד רה"מ החל באיתור מנכ"ל ללשכת הפרסום הממשלתית

משרד ראש הממשלה הקים ועדה לאיתור מנכ"ל במקומו של בעז סטמבלר שהודיע על עזיבתו לפני מספר שבועות ● הוועדה תמנה שלושה חברים, ובראשה יעמוד ככל הנראה מנכ"ל משרד רה"מ או גורם מטעמו ● עד לפני שלוש שנים הייתה לפ"מ כפופה למשרד הספורט והתרבות, אך ב- 2018 הועברה לסמכות משרד רה"מ

מוצרי חלב / צילום: גלובס

באוצר מאמינים: פתיחת היבוא של מוצרי חלב תוביל להוזלה של 25% ביחס למחיר המפוקח

הצו עליו הודיעו משרדי האוצר והחקלאות כולל ביטול מלא של מכסים על יוגורטים, מעדני חלב וגבינות המכילות עד 5% שומן ● עוד הודיעו על הגדלת מכסות יבוא של גבינות קשות "באופן שצפוי להוזיל את המחירים של מוצרי חלב לצרכן הישראלי" ● ליברמן: "פתיחת שוק החלב לתחרות היא צעד ראשון בסל פתרונות לטיפול ביוקר המחיה"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

ניו יורק כבר לא חוששת מאומיקרון: נעילה חזקה בהובלת חברות התיירות

המדדים בארה"ב רשמו עליות יפות ביום המסחר הראשון של השבוע, דאו התקדם ב-1.9% ● נעילה ירוקה גם באירופה: IAG, ריינאייר ולופטהנזה זינקו ● התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים נסקה לכ-1.43% ● הביטקוין נסחר ביציבות סביב 49 אלף דולר

מיכה קאופמן, מנכ''ל פייבר / צילום: באדיבות Fiverr

ארבע הנפקות ואקזיט: מה קרה לסטארט-אפים המבטיחים של גלובס בשנים הקודמות ומי יזכו השנה

מאנדיי ופייבר, היום מחברות הטכנולוגיה הגדולות בישראל, היו חברות צעירות עם עשרות עובדים כשנבחרו לראש רשימת הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס ● לעומתן סטארט-אפים אחרים שנבחרו, כמו סטורדוט, גט ופאלס נתקלו בקשיים ועיכובים בדרך להגשמת ההבטחה

לירן אבישר בן חורין ויועז הנדל / צילום: רפי קוץ, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

האדמו”רים הגיעו למשרד התקשורת, נשות הצוות נדרשו לצאת מהחדר

הרבנים ביקשו לקיים פגישה עם השר בנוגע לרפורמה שהוא מוביל בניוד קווי טלפון כשרים ● עוד לפני שהפגישה החלה, ביקשו האדמו"רים שהנשים במשרד, בהן מנכ"לית המשרד, לא יקחו בה חלק ● בלשכת השר הכחישו וטענו: "ביקשו שלא תוגש שתיה ע"י נשים"

לעבוד בהייטק / צילום: Shutterstock, dotshock

רוצים להשתלב בהייטק? 3 דרכים לעשות את זה

איך כדאי לנסות להיכנס לתעשיית ההייטק הנחשקת, בה השכר גבוה יותר מפי שניים מהשכר הממוצע במשק, וגם התנאים הנלווים נחשבים לאטרקטיביים במיוחד? ● איך תחביבים כמו סדרות וספורט יכולים להשפיע, ואיך תשפרו את האנגלית שלכם?

בצלאל סמוטריץ’, הציונות הדתית / צילום: צחק קלמן

כמעט כל עצורי "שומר החומות" הם מהמעמד הגבוה בחברה הערבית?

מאילו בתים הגיעו העצורים ב"שומר החומות"? השאלה מעניינת, הממצאים דלים ● המשרוקית של גלובס

אירית יניב / צילום: איל יצהר

אלמדה ונצ'רס חתמה על שיתוף פעולה עם חברת המסחור של כללית

שיתוף הפעולה יאפשר לאלמדה, המשקיעה בבריאות דיגיטלית ומכשור רפואי, להיעזר במידע שנצבר בכללית בדרך לפיתוח המוצרים שלה, להתייעץ עם המומחים שלה וכן לבחון את המוצרים כפיילוטים וניסויים קליניים בכללית

''תאי הגזע הזמינים לנו כעת יאפשרו לנו לדייק אף יותר את המודלים שלנו על מגוון אדיר של גנטיקות שונות” / צילום: Shutterstock

מרכז תאי הגזע הגדול בעולם ישתף פעולה עם סטארט-אפ ישראלי

חברת הסטארט-אפ הישראלית קיוריס, הודיעה על שת"פ בלעדי עם ה-NYSCF שיספק לקיוריס תאי גזע שיאפשרו רבגוניות גנטית בתהליך חיזוי הצלחת תרופות ● וגם: ארגון איחוד הצלה מתחשמל, תחבורה ציבורית בהתאמה אישית, וחדשות טובות ● אירועים ומינויים