גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התשובה של אינטל לאנבידיה מגיעה מישראל: משיקה שבבי גיימינג, שרתים ובינה מלאכותית

בשנים האחרונות סובלת אינטל מסביבה תחרותית הולכת וגוברת במגוון החזיתות בהן היא פעילה ● עכשיו אינטל מודיעה על מספר מוצרים חדשים שפותחו ברובם בישראל שיתחרו במוצרי אנבידיה

מהנדסי ומהנדסות אינטל ישראל שפיתחו את האלדר לייק / צילום: אוהד פאליק
מהנדסי ומהנדסות אינטל ישראל שפיתחו את האלדר לייק / צילום: אוהד פאליק

אנבידיה, חברת השבבים האמריקאית, עקפה את אינטל בשנים האחרונות בשווי השוק שלה ובתדמית החדשנית שלה בזכות המהלך האמיץ שביצעה: פיתוח שבבים לבינה מלאכותית ולחוות שרתים בהתבסס על המעבד הגרפי המפורסם שלה למשחקי מחשב.

היום (ד') מספקת אינטל תשובה לאנבידיה על ידי מספר הכרזות של מוצרים שפותחו ברובם בישראל - המרכזיות שבהן הן השקת שבבי הבינה המלאכותית הבאנה לאבס בשותפות עם שירות הענן אמזון AWS, שותפות עם גוגל בפריסת מעבדים לחוות שרתים, והשקה של מעבד גרפי חדש. מרכזי אינטל בחיפה, בפתח תקווה, בירושלים ובקיסריה נטלו חלק משמעותי בפיתוח כלל המוצרים האלה.

בשנים האחרונות סובלת אינטל מסביבה תחרותית הולכת וגוברת במגוון החזיתות שבהן היא פעילה. היא מתחרה בקוואלקום ו-ARM בתחום שבבי המובייל, ב-AMD בתחום השבבים לשרתים ולמחשבים אישיים, ובאנבידיה בתחום חוות השרתים, מחשוב הענן והבינה המלאכותית. נוסף על כך, ענקיות כמו אפל ועליבאבא מצויות בתהליך תכנון שבבים משלהן, שאמור לייתר את התלות שלהן באינטל.

לאחר מספר תקלות ייצור ותכנון שהביאו לפיגור בהשקת טכנולוגיות חדשות, מינתה אינטל לתפקיד המנכ"ל את סמנכ"ל הטכנולוגיות שלה לשעבר, פט גלסינגר, שממקד אותה בימים אלה במתן תשובה הולמת למתחרות ובהגברת כושר הייצור של החברה.

התשובה למלאנוקס: מעבד אינטל שיוטמע בחוות השרתים של גוגל

בתחום חוות השרתים, השיקה אינטל בחודש יוני האחרון שבב לניהול תשתיות התקשורת והענן בחווה, המתחרה במעבדים הגרפיים ובמעבדי התקשורת של אנבידיה, המפותחים בחלקם במלאנוקס הישראלית.

במטרה להתחרות במותג ה-GPU של אנבידיה (יחידת עיבוד גרפית), כינתה אינטל את המוצר שלה בשם IPU, כלומר יחידת עיבוד לתשתיות, שם המותאם יותר לקהל היעד הרלוונטי. זהו רכיב חדש שפותח מהיסוד ברובו בישראל ואיננו מבוסס על מעבד השרתים הותיק Xeon של אינטל.

היום, כאמור, מכריזה אינטל על כך שגוגל תטמיע את מעבדי ה-IPU בחוות השרתים שלה. אינטל וגוגל יפתחו ויתאימו את הרכיב ליישומים ולצרכי המפתחים בחוות השרתים של גוגל קלאוד, כך שהשבב יהיה זה שינהל את כל פעילות תשתיות התקשורת והענן בדאטה סנטרים של גוגל קלאוד במקום המעבדים המרכזיים (המכונים CPU), שכעת יתפנו הודות לעומסים המשמעותיים שיופחתו מהם ויוכלו לשמש למשימות עיבוד ייעודיות בלבד.

הסכם זה בין השתיים הופך את גוגל להיות הראשונה להשתמש בשבב החדש שפיתחה אינטל. הרכיב יספק ללקוחות גוגל קלאוד יכולת שליטה וויסות של פעילות המעבד, בין השאר עבור יישומים עתירי תקשורת.

יש לציין כי אינטל איננה ספקית בלעדית של גוגל, וזו חופשייה להמשיך ולעבוד עם שבבי אנבידיה. בנוסף, אין קשר בין פעילות זו לפעילות המנוהלת על ידי אורי פרנק, לשעבר בכיר אינטל שעבר לגוגל בכדי לנהל את היבטי פיתוח השבבים לתחום השרתים הוירטואליים. מלבד גוגל, תמשיך אינטל לעבוד עם ענקיות ענן כגון מיקרוסופט ואמזון בתחום חוות השרתים.

את רכיב התקשורת לחוות השרתים פיתחה קבוצת התקשורת של אינטל לחוות שרתים, המונה 450 עובדים בישראל ועוד כמה מאות בעולם.

אחרי המתנה ארוכה הבאנה לאבס הישראלית מוציאה את השבב לשוק 

אנבידיה הפכה גם לשליטה הבלתי מעורערת בתחום שבבי הבינה המלאכותית בזכות היותה חלוצת התחום, וכן בזכות שפת הפיתוח הפתוחה Cuda המאפשרת למפתחי יישומים רבים לרתום את עוצמת הבינה המלאכותית שלה למגוון יישומים כגון עיבוד שפה טבעית, ניתוח ראייה, זיהוי פנים, זיהוי איומי סייבר, מכונה לומדת ועוד.

היום, לראשונה עושה אינטל את צעדיה הראשונים בשוק בזכות הרכישה של הבאנה לאבס הישראלית שמכריזה על שיתוף פעולה עם שירות הענן אמזון AWS ועל הוצאת השבב לשוק.

החל מהיום, אמזון תמכור שירות "אימון מכונה" בענן ליישומי בינה מלאכותית עם השבב של הבאנה לאבס המכונה גאודי. מדובר בהישג עבור אינטל, שמשיגה לראשונה דריסת רגל בשירות הענן של אמזון, שעד כה שיווק יישומי בינה מלאכותית על בסיס המעבד של אנבידיה. באינטל טוענים כי מעבדי גאודי מציעים שיפור של עד 40% ביחס ביצועים מול עלות לעומת השבבים של אנבידיה.

מאחר וכיבוש נתח שוק בתחום הבינה המלאכותית תלוי במפתחי היישומים ובשפת הפיתוח שבה הם משתמשים, השיקו באינטל את סביבת הפיתוח הפתוחה OneAPI המתחרה ב- Cuda של אנבידיה. באינטל מבטיחים גישה באמצעות הסביבה הזו למגוון יישומים אשר מלבד בינה מלאכותית ישמשו גם בתחומי המחשוב אישי, העיבוד גרפי, תקשורת דור חמישי ניהול חוות שרתים ומחשוב ענן.

התשובה ל-GPU של אנבידיה: מעבד הגיימינג i9

אינטל מוציאה היום סוף סוף לשוק את המעבד המרכזי הבא שלה, אותו היא מגדירה כ"פרויקט החשוב והשאפתני שלה בעשור האחרון" - מעבד ה"אלדר לייק" (Alder Lake), שהוא למעשה הדור השנים עשר של סדרת המעבדים הקלאסיים שלה, ה-Core, המצויים בליבתם של מיליארדי מחשבים אישיים, ניידים ונייחים. סדרת המעבדים פותחה במשך שלוש שנים בישראל ובכמה מרכזים בארה"ב, בין השאר בהובלת רן ברנסון, סגן נשיא בקבוצת הפיתוח של השבבים לתחום המחשוב האישי.

בין התוצרים של סדרת אלדר לייק, נמצא שבב הגיימינג החדש Core i9-12900K, אשר לטענת אינטל, גובר על המתחרה של AMD, שבב ה- 5950X, הודות לביצועים חזקים שיאפשרו למשתמשים להריץ משחקי מחשב בכ-20% מהר יותר מעבד הדגל הקודם של אינטל, הרוקט לייק.

אינטל, שהייתה נתונה במשך שנים ל"חוק מור", החוק הפיזיקלי שקרוי על שם אחד ממייסדיה ואשר גזר גידול בצפיפות המעגלים החשמליים כל שנתיים והגיע ככל הנראה לקיצו בשנים האחרונות, מציגה עתה ארכיטקטורת מעבד שונה. החל ממעד האלדר לייק, שבבי הליבה של אינטל יכללו שני סוגים של ליבות המצויים במפלסים שונים על גבי השבב, כל ליבה שכזו תהיה אחראית על היבט אחר בחיי השבב, כגון ביצועי הספק נמוכים יותר, והתמודדות עם מספר משימות רבות יותר בו זמנית.

כמה אנליסטים בתחום הטכנולוגיה קבעו כי השבב החדש של אינטל גובר על שבבי אפל M1 המבוססים על ארכיטקטורת ARM המתחרה. הפער בביצועים אמנם קטן, אך העיתוי שלו חשוב, היות ואפל השיקה רק לפני מספר שבועות מחשבי מקבוק נטולי שבבי אינטל. בבדיקה שנערכה על ידי אתר חדשות החומרה Wccftech, קיבל המעבד הגרפי החדש של אינטל את הציון הגבוה ביותר, לאחריו שבב ה M1 של אפל, ואילו השבב של AMD דורג הרחק מאחוריהם.

עוד כתבות

לעבוד בהייטק / צילום: Shutterstock, dotshock

רוצים להשתלב בהייטק? 3 דרכים לעשות את זה

איך כדאי לנסות להיכנס לתעשיית ההייטק הנחשקת, בה השכר גבוה יותר מפי שניים מהשכר הממוצע במשק, וגם התנאים הנלווים נחשבים לאטרקטיביים במיוחד? ● איך תחביבים כמו סדרות וספורט יכולים להשפיע, ואיך תשפרו את האנגלית שלכם?

אנשי סקרינובייט / צילום: סקרינובייט

סקרינובייט נרכשת על ידי אינטל בכ-100 מיליון דולר

זהו אקזיט המהווה לסקרינובייט הישראלית, חברה שפיתחה טכנולוגיה לשידור מהמחשב האישי לטלפון, שווי של פי 10 על הסכום שגייסה, כ-10 מיליון דולר מאינטל קפיטל ● גודל העסקה, המצומצם באופן יחסי לתנאי השוק, מסגיר את מצבה של סקרינובייט - מדובר על חברה בת יותר מעשור, ולפי לינקדאין היא מעסיקה 41 עובדים בלבד, ירידה של 16% ביחס למצבת העובדים שלה לפני שנה

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

90 מיליון שקל עבור 3% מהמניות: התוכנית של אבי גבאי למימון חלקו בעסקת פרטנר

מנכ"ל סלקום לשעבר יוציא 20 מיליון שקל מהונו העצמי, ויקבל הלוואה מגופים מוסדיים להשלמת 70 המיליון הנוספים ● צפוי להתמנות ליו"ר דירקטוריון החברה

יו''ר ועדת הכספים, ח''כ אלכס קושניר / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

חוץ ממיץ ענבים: מס הסוכר צפוי להישאר בנוסח המקורי

יו"ר ועדת כספים אלכס קושניר אמר לגלובס כי אינו מתכוון לשנות את נוסחת המיסוי על משקאות הדיאט וכי החריג היחיד הוא בנוגע למיץ ענבים, שנמצא בבחינת רשות המסים ● על משקאות שמכילים יותר מ-5 גרם סוכר ל-100 מ"ל יוטל מס של שקל אחד לליטר, על משקה ממותק שכמות הסוכר בו נמוכה מ-5 גרם יוטל מס בסכום של 0.7 שקל לליטר

לירן אבישר בן חורין ויועז הנדל / צילום: רפי קוץ, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

האדמו”רים הגיעו למשרד התקשורת, נשות הצוות נדרשו לצאת מהחדר

הרבנים ביקשו לקיים פגישה עם השר בנוגע לרפורמה שהוא מוביל בניוד קווי טלפון כשרים ● עוד לפני שהפגישה החלה, ביקשו האדמו"רים שהנשים במשרד, בהן מנכ"לית המשרד, לא יקחו בה חלק ● בלשכת השר הכחישו וטענו: "ביקשו שלא תוגש שתיה ע"י נשים"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

ניו יורק כבר לא חוששת מאומיקרון: נעילה חזקה בהובלת חברות התיירות

המדדים בארה"ב רשמו עליות יפות ביום המסחר הראשון של השבוע, דאו התקדם ב-1.9% ● נעילה ירוקה גם באירופה: IAG, ריינאייר ולופטהנזה זינקו ● התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים נסקה לכ-1.43% ● הביטקוין נסחר ביציבות סביב 49 אלף דולר

אנשים מחכים בתור כדי להתחסן בווינה, אוסטריה / צילום: Associated Press, Vadim Ghirda

בגלל החשש מהאומיקרון: תושבי אירופה מתנפלים על זריקות הבוסטר

נכון לעכשיו רוב מדינות אירופה אינן דורשות מנת בוסטר מבחינה חוקית כדי להמשיך ולהיחשב כמחוסנים, אך התושבים במדינות שבהן הדבר אפשרי ויש בהן תחלואה גבוהה "מצביעים ברגליים" והולכים לקבל את הזריקות השלישיות

אלפרד אקירוב / צילום: איל יצהר

על סף השתלטות על כלל ביטוח: מי מוטרד מהכניסה של אקירוב, ולמה?

איש הנדל"ן הגיש בקשה לקבלת היתר שליטה בחברת הביטוח והכדור נמצא בידיו של הממונה על שוק ההון ● גם אם מבחינה חוקית אין על פניו מניעה לקבל את ההיתר, ההתנהלות הכוחנית של אקירוב במקרים קודמים והאינטרסים העסקיים שלו יוצרים סיבות לחשש ● וגם: מה אפשר ללמוד ממקרים קודמים שבהם השתלטו בעלי הון על חברות ביטוח

אירית יניב / צילום: איל יצהר

אלמדה ונצ'רס חתמה על שיתוף פעולה עם חברת המסחור של כללית

שיתוף הפעולה יאפשר לאלמדה, המשקיעה בבריאות דיגיטלית ומכשור רפואי, להיעזר במידע שנצבר בכללית בדרך לפיתוח המוצרים שלה, להתייעץ עם המומחים שלה וכן לבחון את המוצרים כפיילוטים וניסויים קליניים בכללית

נסיעת מבחן של הרכבת הקלה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

הרכבת הקלה והמטרו אמורים להושיע אותנו מהפקקים. כמה זמן זה עוד ייקח?

הרכבת הקלה בגוש דן והמטרו הם כבר לא רק בגדר חזון, אלא פרויקטים שאמורים לצאת לדרך בעוד שנים ספורות ולחולל מהפכה בתחומי התחבורה והדיור בישראל ● אבל בינתיים האור שבקצה המנהרה מתעכב, וישנן גם לא מעט שאלות לגביו: האם הרכבות יפעלו בשבת, איך ישראל תעמוד במימון המטרו ומה אפשר לעשות בינתיים? ● האזינו

בועז סטמבלר / צילום: לפ''מ

משרד רה"מ החל באיתור מנכ"ל ללשכת הפרסום הממשלתית

משרד ראש הממשלה הקים ועדה לאיתור מנכ"ל במקומו של בעז סטמבלר שהודיע על עזיבתו לפני מספר שבועות ● הוועדה תמנה שלושה חברים, ובראשה יעמוד ככל הנראה מנכ"ל משרד רה"מ או גורם מטעמו ● עד לפני שלוש שנים הייתה לפ"מ כפופה למשרד הספורט והתרבות, אך ב- 2018 הועברה לסמכות משרד רה"מ

שר הביטחון בני גנץ / צילום: רונן טופלברג

בעקבות פרשת NSO: משרד הבטחון מהדק את הסכמי ייצוא הסייבר

על מנת למנוע אי הבנות או שימוש לא נאות בתחום האפור, ההסכמים החדשים של משרד הביטחון מפרטים בדיוק רב את גבולות השימוש במערכות סייבר מודעיני התקפי ● לראשונה בהסכמי ייצוא הסייבר, מונה משרד הביטחון סנקציה, לפיה אם יופרו התנאים, יוכל המשרד לבטל את ההסכם ולסגור את השימוש במערכת הטכנולוגית

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הנדל בדיון על חוק הדואר: 20% הפרטה של דואר ישראל לא תיתן כלום

"שנה אחרי שנה החברה הזו לא מגיעה לאיתנות פיננסית וכל כמה שנים אנחנו נדרשים להזרים יותר כסף", אמר הנדל ● מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין: חייבים לאזן את חובת הפריסה האוניברסלית של החברה לבין הפיקוח עליה ולאפשר לה להיכנס לשירותים חדשים

פרויקט תמ''א 38 בקריות / צילום: פאול אורלייב

אם אין תכנון מתחמי, יש לאשר תמ"א גם על מגרשים בודדים

ועדת הערר במחוז תל אביב קבעה כי אין סיבה למנוע התחדשות נקודתית באופן גורף, כל אימת שלא הוצגה חלופה ראויה לתכנון מתחמי

נוטינגהאם, אנגליה / צילום: Shutterstock, trabantos

החקירה, הנדל"ן באנגליה ופושט הרגל: מאחורי המעצר של דוד אפל

רשות המסים עצרה אתמול את איש העסקים דוד אפל, מומחה המס עו"ד שמעון כהן ואת דוד אשד ורעייתו מזל אשד בחשד להעלמת הכנסות בהיקף עשרות מיליוני שקלים ועבירות נוספות ● מהחקירה, שהפכה אתמול לגלויה, עולה הקשר בין ארבעתם

אולף שולץ (שני משמאל) יחד עם השרים מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

שוויון מגדרי בממשלת גרמניה: שולץ הבטיח וקיים מספר שווה של שרים ושרות

שמונה שרות ושמונה שרים יכהנו בממשלה החדשה שתושבע ביום רביעי, אז צפוי אולף שולץ להתמנות לקנצלר בהצבעה שתתקיים בפרלמנט ● לראשונה בגרמניה תכהן שרה במשרד החוץ ובמשרד הפנים

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

למה חוקרת הקורונה אופטימית לגבי הגנת החיסון מווריאנט האומיקרון?

ד"ר אינה ריקרדו-לאקס, וירולוגית וחוקרת מחלות זיהומיות באוניברסיטת רוקפלר בניו יורק, חושבת כי חשיפות חוזרות מגינות מפני קורונה גם כשהיא משתנה באופן מהותי ● לשיטתה, "גם אם כל מוטציה מרעה את מצבנו, אנחנו לא יודעים איך יעבדו כולם ביחד"

אינסטגרם / צילום: Shutterstock, Wachiwit

למה אינסטגרם קוראת למשתמשים לפתוח חשבון נוסף?

הודעה בתוך האפליקציה קוראת למשתמשים 'לנסות חשבון חדש' ● האם התחלה חדשה יכולה לשמור על משתמשים שאיבדו את ההתלהבות שלהם מהפלטפורמה?

''תאי הגזע הזמינים לנו כעת יאפשרו לנו לדייק אף יותר את המודלים שלנו על מגוון אדיר של גנטיקות שונות” / צילום: Shutterstock

מרכז תאי הגזע הגדול בעולם ישתף פעולה עם סטארט-אפ ישראלי

חברת הסטארט-אפ הישראלית קיוריס, הודיעה על שת"פ בלעדי עם ה-NYSCF שיספק לקיוריס תאי גזע שיאפשרו רבגוניות גנטית בתהליך חיזוי הצלחת תרופות ● וגם: ארגון איחוד הצלה מתחשמל, תחבורה ציבורית בהתאמה אישית, וחדשות טובות ● אירועים ומינויים

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

חלופת שקד: הכנסת תדון היום במתווה תמ"א 38 החדש

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה שתמ"א 38 תסתיים בתחילת אוקטובר 2022, והמתווה שקודם על ידי שרת הפנים איילת שקד הוא גרסה מתוקנת של התוכנית הישנה