גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תביעה של 8 מיליון שקל נגד וואליו קפיטל ורני צים: "מסרבים לשלם עמלה על התיווך בעסקת פסגות"

ליאור פינקלר הגיש תביעה נגד חברת וואליו קפיטל שבשליטת צים, נגד צים עצמו ונגד מנכ"ל פסגות ניירות ערך יואן קדוש, בטענה כי הם מסרבים לשלם לו עמלה בסך 2% על התיווך בעסקה ● צים וואליו קפיטל: "מדובר בטענות המשרבבות את שמותיהם של גורמים שאינם נוגעים לעניין נשוא התביעה"

רני צים / צילום: מאיר אדרי
רני צים / צילום: מאיר אדרי

בסוף חודש מאי רכש איש העסקים רני צים מאלטשולר שחם את פעילות בית ההשקעות פסגות בתחום קרנות הנאמנות וניהול התיקים בסכום של 405 מיליון שקל.

כעת, חמישה חודשים לאחר מכן, הוגשה נגד צים, נגד החברה שבבעלותו באמצעותה הוא ביצע את הרכישה, וואליו קפיטל, ונגד בכירים בחברה, בהם מנכ"ל פסגות ניירות ערך הנוכחי יואן קדוש, תביעה על סך 8.1 מיליון שקל, בטענה כי הם מסרבים לשלם את עמלת התיווך בעסקה.

התובע, ליאור פינקלר, המגדיר את עצמו בכתב התביעה כמי ש"מזה שנים רבות עוסק בתחום שוק ההון, בעל מערכת קשרים ענפה, ידע וניסיון רב בתחום הברוקראז', המסחר האלקטרוני והסחר בשוק ההון", הגיש היום (ה') תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות עו"ד אוהד שלם ויעקב כרם ממשרד שלם-כרם. בתביעה הוא טוען כי הצדדים חתמו על טרם המכירה על הסכם לפיו וואליו קפיטל תשלם לו 2% משווי העסקה, שבאותה עת עוד הייתה עסקה עתידית, כעמלת תיווך.

"בראשית שנת 2021 ביקש יניב בנדר (המכהן כדירקטור בוואליו קפיטל וואן החזקות שהוקמה לצורך העסקה ונתבע גם הוא כעת - ר.ו.) ,שהכיר היטב את קשריו הענפים ויכולותיו האישיות והמקצועיות של התובע, להפגיש בין התובע ובין רני צים, כדי לבחון קיום פעילות עסקית עתידית משותפת לתובע, לצים ולבנדר. לאחר מספר פגישות ביניהם, סוכם ביניהם כי הצדדים יקדמו הקמת בית השקעות בדגש על חיתום והנפקות או בתחום הבלוקצ'יין'", נכתב בכתב התביעה.

"צים כלל לא שמע על עסקת פסגות בטרם לפעולות התיווך של התובע"

"התובע איתר הזדמנות ופוטנציאל עסקי אצל נתבע 4 (יואן קדוש, שמונה לאחר הרכישה למנכ"ל פסגות ניירות ערך - ר.ו.), אשר החל באותה העת לגבש קבוצה לרכישת פעילות פסגות בית השקעות. התובע הציע לכל הצדדים - מר קדוש מחד, ומר צים ומר בנדר מאידך - לבצע חיבור בין הקבוצות ולהרכיב קבוצה שתגיש הצעה לרכישת פסגות בית השקעות, הכול בכפוף לתשלום עמלת תיווך.

"במקביל לגיבוש הקבוצה ותחילת הפעילות המשותפת, סוכם בין הצדדים כי עמלת התיווך לתובע תהיה בשיעור של 2% מהיקף העסקה שתתגבש (לימים - עסקת פסגות)", הוסבר בכתב התביעה, שם נטען עוד כי טרם פעולות התיווך של התובע, לא הייתה כל היכרות קודמת של צים עם קדוש. "צים כלל לא שמע על עסקת פסגות, פרטיה והדרישות להגשת הצעה רלוונטית, בטרם לפעולות התיווך של התובע", נטען.

צים רכש בסוף חודש מאי האחרון 75% מפסגות קרנות הנאמנות ופסגות ניירות ערך בתמורה ל-309 מיליון שקל באמצעות וואליו קפיטל שבבעלותו, מידי חברת הגמל והפנסיה של אלטשולר שחם, שרכשה את פסגות מידי קרן אייפקס. חודש לאחר מכן הוא השלים את רכישת 25% הנותרים בתמורה ל-96 מיליון שקל נוספים.

במסגרת העסקה, שעל חתימתה פורסם לראשונה בגלובס, רכשה וואליו קפיטל את פסגות קומפס השקעות בתמורה כוללת בסך של כ-21 מיליון שקל. וואליו קפיטל ביצעה את הרכישה יחד עם קבוצת משקיעים בהובלתה, הכוללת בין היתר את יואן קדוש, קנלוב קפיטל (בניהולו של אוליביה קוניג) ובית ההשקעות HC WAINWRIGHT ומשקיעים נוספים מחו"ל, המביאים עימם ניסיון בתחומי ההשקעות והפיננסים.

"הנתבעים מנסים לחמוק מתשלום עמלת התיווך המוסכם"

עוד נכתב בכתב התביעה כי לאחר חתימת העסקה בירך פינקלר את הנתבעים על זכייתם בעסקת פסגות ושלח להם מכתב דרישה לתשלום עמלת התיווך. "אולם הנתבעים - לאחר שזכו בעסקת פסגות והתעשרו באופן מהותי על חשבון התובע - מנסים לחמוק מתשלום עמלת התיווך המוסכם", טוען פינקלר, ומוסיף כי הדבר נעשה לדבריו בחוסר תום-לב תוך הפרה יסודית של ההסכם ושל הדין, וכי עד היום לא שולם לו ולו שקל אחד.

עו''ד אוהד שלם / צילום: תמי בן ישי

בכתב התביעה חושף פינקלר גם את אופי היחסים בין המשתתפים במהלך גיבוש הקבוצה שתתמודד על רכישת פסגות קרנות נאמנות, פסגות ניירות ערך ופסגות קומפס.

"בין שתי קבוצות המשקיעים (מר צים ומר בנדר מחד, ומר קדוש מאידך) ישנם פערי תרבויות (עסקיות) ניכרים, כך שבכל פגישה, ובכל מגע שביניהם החל מאותה פגישה ראשונית ועד לגיבושה הסופי של הקבוצה, נדרשה עבודת תיווך - מלאכת מחשבת - על-ידי התובע (אשר הלכה למעשה הצליח במקצועיות ורגישות רבה להחזיר את הצדדים למשא-ומתן, לאחר שבמספר פגישות העניינים יצאו מכלל שליטה, ונראה היה כי לא ניתן יהיה לגשר על הפערים).

עוד הוא מציין כי לאחר שהתגבשה הקבוצה, הוחלט לבצע את עסקת פסגות באמצעות וואליו קפיטל, אך עלתה שאלה כיצד ולאן יוזרם הכסף על-ידי המשקיעים בעסקה. מאוחר יותר הוקמה וואליו קפיטל וואן החזקות, כך שתהיה הפרדה בין פעילותה השוטפת של וואליו קפיטל לבין פעילות פסגות לאחר הרכישה. צים מחזיק ב-53% מוואליו קפיטל, הנסחרת סביב שווי של 395 מיליון שקל. בנדר מחזיק ב-8.56% מהחברה.

עו''ד יעקב כרם / צילום: תמי בן ישי

פינקלר טוען בנוסף כי ככל שהלכה והתקדמה ודאות הנתבעים לגבי הזכייה בעסקה, בוצעו ניסיונות של קבוצת הרוכשים לשנות את תנאי ההסכמות עמו, אך הוא דחה את כולם. לדבריו, גם לאחר שנחתמה העסקה נעשו ניסיונות נוספים לשכנעו להפחית בעמלה.

מוואליו קפיטל ומהנתבעים נמסר בתגובה: "מדובר בטענות המשרבבות את שמותיהם של גורמים שאינם נוגעים לעניין נשוא התביעה. אנו מאחלים לתובע הצלחה בהמשך דרכו".

עוד כתבות

שדה דב / צילום: איל יצהר

שיכון ובינוי זכתה במכרז לבניית 324 יח"ד להשכרה ארוכת טווח בשדה דב

העלות הממוצעת של קרקע ליח"ד עומדת על 2.5 מיליון שקל, סכום נמוך ממכירת קרקע בשוק החופשי ● מנהל רשות מקרקעי ישראל: "השיווק במסלול זה מאפשר פתרונות מוזלים יותר לזוגות צעירים ולחסרי דיור באזורי הביקוש ובכל הארץ"

מנכ''ל קבוצת דיסקונט, אורי לוין / צילום: יח''צ

שוק הנפקות האג"ח: הבנקים חזרו לגייס בגדול בנובמבר, וגם אקירוב מצטייד במזומנים

בשבוע שעבר השלים דיסקונט את הנפקת האג"ח הגדולה ביותר בבורסה בת"א, בהיקף 4.6 מיליארד שקל ● גורם בנקאי: "הבנקים הגדילו הכרית ההונית כך שביכולתם לתת יותר הלוואות, אך מנגד הם זקוקים גם לנזילות"

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

המועמדות הופתעו: משרד החינוך פרסם קול קורא לתפקיד שמאויש כבר מאז ספטמבר

באתר משרד החינוך פורסם במהלך השבוע שעבר "קול קורא" לתפקיד: "פרויקטור בכיר" מעונות היום והמשפחתונים, אך ממידע שהגיע לידי גלובס עולה שבתפקיד הזה ממש מכהנת כבר מספר חודשים נועה צור ברוש ● בעוד במשרד החינוך מכחישים את הקשר בין המינוי של צור ברוש לתפקיד לבין הפרסום, מי שביקשו להגיש קורות חיים לתפקיד סיפרו כי גורמים במשרד טענו ש"המשרה כבר תפוסה"

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

בולטת לטובה: ה-OECD מעלה את תחזית הצמיחה של ישראל ומשדר פסימיות לגבי יתר המדינות

לפי הדוח של ה- OECD, תוצר המשק צפוי לצמוח ב-6.3% ב-2021 לעומת תחזית קודמת של 5% ● "מסע החיסונים המתקדם, שוק העבודה המתאושש בהדרגה ואי-הוודאות שדועכת יתמכו בביקוש המקומי", כתבו כלכלני ה-OECD

עובדים בהייטק

השכר הממוצע עומד על 11,667 שקל ברוטו בחודש. ומה קרה למשכורות בהייטק?

מדובר בעלייה של 2.9% בהשוואה לספטמבר 2020 ובירידה קלה לעומת אוגוסט האחרון ● הקפיצה הגדולה בשכר התרחשה בענף ההייטק: 8% בשנה

מתוך מערכון ''ארץ נהדרת''  על ההייטק / צילום: צילום מסך

"מערבולת של שופוני": לא כולם בהייטק אוהבים את הטרנד החדש בענף

"פוגעים בתדמית העובדים", "לא אמיצים מספיק בשביל הדורות הצעירים", "תחרות למי יש יותר גדול" - אלה כמה מהביקורות ששמענו ממומחים למיתוג מעסיק בחברות הייטק על שטף הפרסומות והקמפיינים לגיוס מועמדים ● אם זה לא אפקטיבי, אז מה כן? ● ניהול וקריירה

שאול שוחט שופט + שלי יחימוביץ / צילום: רפי קוץ

השופט שאול שוחט מונה כמינוי זמני לבית המשפט העליון

שר המשפטים גדעון סער מינה את סגן נשיא בית המשפט המחוזי ת"א לתקופה של שישה חודשים כשופט בעליון ● הוועדה לבחירת שופטים לא הצליחה להגיע להסכמות לגבי ארבעת המינויים הדרושים והיא לא כונסה

רונן לוזון - מייסד ומנכ''ל מייסייז MYSIZE / צילום: איל יצהר

לפי המידה: חברת טכנולוגיית האופנה MySize גייסה 12 מיליון דולר

בשוק האופנה, שבו היקף המכירות המקוונות בארה"ב לבדה מוערך בכ-100 מיליארד דולר לשנת 2021, יש לכך משמעות כלכלית עצומה להתאמת המידות ברכישת אונליין ● וגם: כנס מרכזי ראשון מסוגו, העוסק בשיפור וחשמול התחבורה הציבורית בישראל ● אירועים ומינויים

אילוסטרציה - בורסה ת''א - שור / צילום: שלומי יוסף

נעילה חזקה בבורסה: ת"א-35 ות"א-125 זינקו בכ-1.4%

ת"א-90 קפץ ב-1.2%, ת"א-בנקים עלה ב-1.5% ות"א נפט וגז זינק ב-2.6%● LEG Immobilien הגרמנית רוכשת 30.9% ממניות בראק אן וי לפי שווי של 3.77 מיליארד שקל ● מחירי הנפט עולים לאחר ירידה חדה אמש ● איידיגיטל בדרך לבורסה בשווי מקוצץ ● ולמה פאוול הפיל את וול סטריט?

טינדר / צילום: Shutterstock, Thaspol Sangsee

מפעילת אפליקציית טינדר הגיעה לפשרה בתביעה על שווי החברה

מפעילת טינדר תשלם 441 מיליון דולר למייסדיה ומנהליה לשעבר של האפליקציה

סניף של דואר ישראל / צילום: Shutterstock

בין השרים ליברמן והנדל: האם המדינה תפריט 100% מהדואר

מה האפשרויות שעל הפרק לשינוי כיוון בהפרטת דואר ישראל, שיצאה לדרך, איזה קשיים הן מעוררות וכיצד יגיבו המשקיעים שנמצאים בתהליך? ● התמיכה בהנפקת 40% מהחברה נובעת מתסכול ופשרה

ברלין / צילום: Shutterstock

קרן ברוש והמוסדיים יוצאים כמו גדולים עם 900 מיליון שקל מההשקעה בבראק אן.וי

ימכרו את מניותיהם בחברה לידי LEG, הפועלת אף היא בשוק הנדל"ן הגרמני, בפרמיה של 40% על מחיר השוק ● הרוכשת תחזיק 31% ממניות בראק אן.וי ועשויה לרכוש את הבעלות המלאה במהלך השנה הקרובה ● השלמת העסקה כפופה לאישור הרגולטור בגרמניה

אבי וייס / צילום: איל יצהר

מהדורות החדשות יתקצרו? בקשת מנסים לצמצם את הגזרה

בניסיון לא להסתכן במצב שבו הרשות השנייה מחליטה להורות על קיצור מהדורות החדשות המרכזיות של הערוצים המסחריים בחצי שעה, פנתה קשת 12 במכתב לכל אחד מחברי המועצה: "התחלנו בהליך חשיבה יסודי ביחס לשדרוג נוסף של מהדורת החדשות המרכזית"

קו החוף של תל אביב. רילוקיישן לתל אביב מעולם לא היה יקר יותר, אבל כנראה שהוא עדיין משתלם / צילום: Shutterstock, Aleksandar Todorovic

תל אביב היא העיר היקרה בעולם - והשקל החזק הוא רק תירוץ לכך

העיר העברית הראשונה הפכה, כך על פי האקונומיסט, לעיר היקרה בעולם ● ת"א זכתה בתואר אף שהמחקר לא מייחס משקל למחירי הדירות ומתמקד בעלויות השוטפות ● חוזקו של השקל היה אמור דווקא להוזיל מחירי מוצרים מיובאים, אבל היבואנים מצאו תירוץ מצוין להעלות מחירים

תל אביב / צילום: Shutterstock

העיר היקרה בעולם? הדרך של תל אביב לתואר החדש והמפוקפק

העיר העברית הראשונה עקפה את פריז, ניו יורק וסינגפור בדרך לצמרת הערים היקרות ביותר בעולם, לפי מדד האקונומיסט ● מצד אחד הדירוג משקף בעיקר את יוקר המחיה של מי שפוגשים את השקל החזק מבחוץ, אבל מצד שני גם כשבוחנים מדדים נוספים מגלים שהישראלים משלמים יותר

המלון מנואל אנטוניו של סלינה בקוסטה ריקה / צילום: סלינה

לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר: רשת האירוח של יוצאי מטכ"ל ושלדג בדרך לוול סטריט

רשת האירוח והנופש סלינה, שהוקמה בשנת 2015 על ידי רפי מוסרי ודניאל רודסבסקי ומפעילה עשרות אתרי אירוח ברחבי העולם, וגם בישראל, תמוזג לספאק לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר ● בין המשקיעים: אדם נוימן וגיגי לוי ● רק לאחרונה חתמה סלינה על הסכם עם האחים חג'ג' על הסכם שיתוף פעולה

דובאי / צילום: Shutterstock

השיגו את ההפך? הסכמים בין ישראל לאמירויות בלמו עסקאות יהלומים במיליוני דולרים

עד להסכמי אברהם בשנה שעברה יהלומנים ישראלים סחרו עם האמירויות בעקיפין דרך מדינות שונות ● בענף ציפו שנרמול היחסים יביא לגידול במסחר, אלא שאז בנק ישראל הזהיר את הבנקים מפני עסקאות עם דובאי ● התוצאה: מגבלות שמעכבות העברות כספים בין המדינות

האם זה מהלך טוב או רע? תלוי את מי שואלים / צילום: Shutterstock, August_0802

המדינה נותנת להייטקיסטים סוכרייה. מה חושבים על זה המומחים?

התוכנית לתת הקלות מס להייטקיסטים הישראלים במטרה לעודד אותם לשוב ארצה מעוררת מחלוקת בקרב מומחי המס ● מצד אחד - המהלך יאפשר לחברות הישראליות לצמוח ולגדול, ומצד שני הוא עשוי להיות פתח לאי-שיוויון ● ומה עם הסכומים שההייטקיסטים השבים יצטרכו לשלם לביטוח לאומי?

חיסון לקורונה, האם יתאים לווריאנט החדש? / צילום: Reuters, EYEPRESS/Thikamporn Tamtiang

דיור מוגן במקום אג"ח: ההשקעות האלטרנטיביות שנסקו לצד הקורונה

התפשטות הנגיף והתנודות הרבות בשווקים הביאו משקיעים לחפש תיק נכסים שיניב תשואה גם במצב של משבר ● רפואה פרטית, דיור מוגן וכל הקשור בתשתיות: ההשקעות האלטרנטיביות יישארו לוהטות גם ב-2022?

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: עמוס בן גרשום - לע''מ

הישיבה שגרמה לשרים להתגעגע ללפיד, והמוקש שמחכה מעבר לפינה

בנט הוביל גם את הטיפול בגל הנוכחי כמעט לבד - אלא שהפעם, קבלת ההחלטות ללא התייעצות השאירה את ראש הממשלה חשוף לביקורת כמעט מכל החזיתות ● וגם, החזית הנפיצה בתקווה חדשה שחשפה ההצבעה על איכוני השב"כ