גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארגון פרילנסרים חדש יוצא לדרך: האם הפעם זה יעבוד?

הארגון, שסיסמתו היא "חופשי זה (לא) לגמרי לבד", מבטיח לקדם זכויות באמצעות חקיקה (דוגמת זכויות בביטוח לאומי למקרה של מחלה, פציעה, דמי לידה וכיוצא באלה), ובאמצעות שיפור המצב מול רשויות המס ● וגם: מעבדת החדשנות של מאסטרקארד ו-Enel X בבאר שבע נחנכה ● אירועים ומינויים

עו''ד כרמית שחיבר / צילום: אור גרין
עו''ד כרמית שחיבר / צילום: אור גרין

ארגון חדש ינסה לקדם את זכויות הפרילנסרים בישראל. הארגון, שסיסמתו היא "חופשי זה (לא) לגמרי לבד", מבטיח לקדם זכויות באמצעות חקיקה (דוגמת זכויות בביטוח לאומי למקרה של מחלה, פציעה, דמי לידה וכיוצא באלה), ובאמצעות שיפור המצב מול רשויות המס, הכשרות מקצועיות, ייעוץ כלכלי ועוד.

מי שעומדת בראש ארגון הפרילנסרים היא עו"ד כרמית שחיבר (36), המעריכה כי 22% מהמועסקים בישראל עובדים כפרלינסרים בענפים שונים, בהם משפט, תקשורת ועוד. "הצעירים של היום, שאולי נהנים מאופן העבודה כפרילנסרים, הם העניים של עוד 30 שנה. אין להם הפרשות לחסכונות וזכויות לעתיד", היא אומרת.

בתקופת הקורונה גדל מעגל הפרילנסרים משמעותית, ושחיבר טוענת כי עם הצמיחה הגיעו הרעה בתנאי ההעסקה. "פרילנסר הוא שכיר בחובות - חייב נאמנות למעסיק, שפעמים רבות הוא עובד עבורו באופן בלעדי, חי מדדליין לדדליין, ולא תמיד מקבל שכר על עמלו. אל מול החובות, בזווית הזכויות הוא נמצא מרחק שנות אור מביטחון תעסוקתי, היות שיחסי העובד מעביד הם חד צדדיים. המעסיק למעשה לא חייב לו כלום, כשהוא יכול לפטר את הפרילנסר מהיום למחר".

שחיבר היא עורכת דין עצמאית בתחום הנדל"ן, ומעורבת זה עשור בפעילות למען העצמאים. "אני נושמת וחיה איגודים מקצועיים, וזיהיתי את הכשל שהוא בעיקר חקיקתי. לפני 30 שנה כמעט שלא היו פרילנסרים. זה תחום שצמח בעולמות נותני השירות החיצוניים. בארה"ב הוא מקיף 35% מהעוסקים, נתח שיגדל לפי ההערכות ל-50% ב-2040.

"פרילנסר הוא מוצר מבוקש בתחומים רבים. הנטייה היא לשלם לו יותר מלשכיר, במטרה ברורה לייצר הפרדה ביחסי עובד מעביד. מטרת הארגון היא לדאוג ולוודא שיהיה מי שידאג לפרילנסרים וישמש להם כ'אבא ואימא'".

הארגון, שפונה לכ-240 אלף פרילנסרים הפועלים כיום על פי הערכות בישראל, לא יגבה מהם דמי חבר והוא יכלכל את עצמו מחסויות. במקביל פועלת שחיבר להקמת חברה לתועלת הציבור, לטובת קידום הרעיון, כשהיא משוכנעת שבשונה ממיזמים אחרים - הפעם יצליח הארגון להוביל לשינוי.

מיכל רז-חיימוביץ'

אזור התעשייה

13 מיליון שקל למעבדת חדשנות 

מעבדת החדשנות של מאסטרקארד ו-Enel X נחנכה לאחרונה בפארק ההייטק גב-ים נגב בבאר שבע. היא הוקמה בהשקעה של 13 מיליון שקל למשך שלוש שנים, לאחר שהשתיים זכו במכרז שערכה רשות החדשנות, בשיתוף עם משרד האוצר ומערך הסייבר הלאומי.

סידני גוטסמן, מנכ''ל ה-FinSec Innovation Lab  ומנכ''לי חברות הסטארטאפ שנבחרו / צילום: אושר בן שטרית

עד כה התקבלו לתוכנית המעבדה (FinSec Innovation Lab) חמישה סטארט-אפים מתחומי הסייבר, הפינטק והאינשורטק: Imvision המסייע לצוותי אבטחה בארגונים, Rescana שמתרכז בדרך שבה מנהלי סיכונים ואבטחה מחברים סיכוני סייבר ליעדים עסקיים, Mirovia Security שפיתח אייג'נט לדפדפן לחסימת התקפות פישינג, Connected Insurance שמפתח פלטפורמת ביטוח ייעודית לרבות לנושא הסייבר, ו-Kenbi, שהמודל שלו מאפשר לאשר עסקאות אינטרנטיות שעד כה היו מסורבות.

הסטארט-אפים מקבלים מימון של כחצי מיליון שקל לתקופה של חצי שנה, במהלכה הם צפויים לפתח מוצר ולהגיע לבשלות הטכנולוגית שהוגדרה במסגרת התוכנית.

המעבדה משתרעת על פני 480 מ"ר, והיא תאפשר לסטארט-אפים לבצע סימולציות של תהליכים פיננסיים מורכבים ובדיקות מוצרי סייבר, וכן לפתח מוצרים חדשים בתמיכה מקצועית של מנטורים ישראלים ובינלאומיים. כחלק מהפרויקט הייחודי ושיתוף הפעולה עם מערך הסייבר ועם משרד האוצר, ניתן יהיה לקשר אותם גם עם רגולטורים וגורמים רלוונטיים אחרים בעולמות הסייבר והפינטק.

מאז פרסום הקול הקורא להגיש מועמדות בפברואר השנה, נרשמו לתוכנית יותר מ-100 סטארט-אפים. כאמור נבחרו חמישה, ובעוד כששה חודשים קבוצה נוספת של חברות תיכנס לתוכנית. "המטרה המרכזית של המעבדה היא לבסס מערכות יחסים ושיתופי פעולה אסטרטגיים בין הסטארט-אפים וארגונים בינלאומיים. בדרך הזו, אנחנו יכולים לאפשר חדשנות אמיתית תוך יצירת ערך עבור קהילות מרכזיות בישראל וברחבי העולם", אומר סידני גוטסמן, מנכ"ל ה-FinSec Innovation Lab.

מצנח הזהב

דקלה עדי-פרץ, 49, נבחרה למתכננת מחוז צפון במינהל התכנון. בתפקידה האחרון שימשה כסגנית מתכנן המחוז לפרויקטים לאומיים ומרחביים בלשכת התכנון מחוז צפון.

צחי חבושה מונה לסמנכ"ל הכספים של דלק קידוחים, ורונן אדוארד יכהן לסמנכ"ל פרויקט לוויתן. יוסי גבורה, המשנה למנכ"ל, פורש מתפקידו לאחר 14 שנה.

ליאב פלד מונה למשנה למנכ"ל חברת דנשר, המייבאת ומשווקת בין היתר את מוצרי אנרג'ייזר, סופט טאץ', טוסו ופופ סטאר.

ליאב פלד / צילום: סיון פרג'

אילן בן חקון מונה למנכ"ל מלון דן תל אביב ומלון LINK בתל אביב. בן חקון חוזר לרשת מלונות דן לאחר עשור, שבמהלכו ניהל את מלונות לאונרדו פלאזה ירושלים, הרודס הרצליה והרודס תל אביב.

קרן לודומירסקי זית / צילום: יח''צ

מלכית חיון וקרן לודומירסקי-זית מונו לסמנכ"ליות פיתוח עסקי בסלברייט, המתמחה בפתרונות Digital Intelligence.

מלכית חיון / צילום: יח''צ

רנת טויבין מונתה לסמנכ"לית משאבי אנוש ביד2. קודם לכן כיהנה כמנהלת משאבי אנוש של חטיבת המכירות והפיתוח של חברת יוניליוור העולמית.

כנרת מילר מונתה לדירקטורית ומנהלת פיתוח עסקי במעבדת החדשנות של NTT בישראל. תאגיד NTT הוא מהספקים הבולטים בעולם של פתרונות טכנולוגיים ועסקיים.

פרופ' הדרה בר-מור מונתה לדיקנית ביה"ס למשפטים במכללה האקדמית נתניה.

איתמר שרוני, 38, מונה למשנה למנכ"ל ההסתדרות הלאומית. בשנים האחרונות כיהן כראש מערך הגיוס והתאגדויות העובדים של הארגון. לצד היו"ר, יואב שמחי, פעל להקמת מערך הגיוס של הארגון ויחד הובילו לצמיחה של עשרות אלפי חברים חדשים.

חדשות טובות

תחליפי בשר למשפחות באי ביטחון תזונתי. הסטארט-אפ וונדרס של זוגלובק, הפועל בתחום תחליפי הבשר, תרם מוצרים בהיקף של 600 אלף שקל לארגון "לתת", התומך במשפחות שחיות באי ביטחון תזונתי.

חבילות לחנוכה. חברת הביטוח AIG, בשיתוף עם עמותת "מעגל נשים", חילקה לכבוד החנוכה עשרות חבילות שי למשפחות קשות יום, מקלטים לנשים הסובלות מאלימות ומעונות לנערות בסיכון בפתח תקווה, העיר שבה נמצא מטה החברה.

עוד כתבות

בוב סטרנפלס / צילום: MCKINSEY & CO

מנהל חברת הייעוץ מקינזי רוצה לשנות את האופן שבו החברה פועלת

בוב סטרנפלס, השותף המנהל החדש של חברת הייעוץ, מדבר על קבלת החלטות מהירה יותר, חשיבה מחדש על הערכות עובדים ומניעת שערוריות עתידיות

השוק במנצ'סטר, בריטניה. האינפלציה מזנקת לגבהים חדשים / צילום: Associated Press, Jon Super

האינפלציה שוברת שיאים בעולם: עד מתי השקל החזק יגן על ישראל?

מדד המחירים לצרכן של בריטניה לחודש דצמבר שבר שיא של 30 שנה, ולונדון לא לבד ● מברלין ועד וושינגטון, האינפלציה במדינות המערב מזנקת לגבהים חדשים ודוחקת את הבנקים המרכזיים להכרעה בשאלת הריבית: בלימת ההתייקרויות עבור משקי הבית עלולה לעלות בהאטת הצמיחה

נמל אשדוד / צילום: Shutterstock

למרות העומס, בהסתדרות מתבצרים: "עמדת המדינה מאיימת על הנמלים"

ההסתדרות הכריזה בתחילת השבוע על סכסוך עבודה בנמלי אשדוד וחיפה בעקבות הכוונה לאפשר לנמל המפרץ לפרוק גם אוניות מטען כללי בניגוד להתחייבויות ● משרדי האוצר והתחבורה טענו כי לא הייתה התחייבות שכזו, והיום אמר בתגובה יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות כי עמדת המדינה "נחזית כשליפה גחמתית ולא אחראית מהמותן"

ניצן צעיר הרים, מנכ''ל ווישור / צילום: ערן ירדני

על רקע קשיים בענף: ווישור חתמה על הסכמי ביטוח משנה עם מיוניק רי

חברת הביטוח הדיגיטלית המתמחה בביטוחי רכב ודירה חתמה על הסכמים לשנתיים ולשלוש עם מבטחת המשנה הגרמנית ● סירוב של מבטחי משנה לבטח פעילות בארץ כבר הביא לסיום שיווק פוליסות סיעוד פרטיות

יהודה עמיחי 16, תל אביב. עלייה של 240 אלף שקל בחצי שנה / צילום: שלומי יוסף

מחיר שתי דירות באזור שדה דב קפץ במיליון שקל בתוך חודשים. הסיבה: מכרזי קרקעות של המדינה

מכרזי הקרקעות בשדה דב בתל אביב ובשכונת נווה גן ברמת השרון תרמו לעלייה חריגה במחירי הדירות במתחמים סמוכים, כך עולה מבדיקת גלובס בסיוע yad2 ומשרד השמאים קמיל טרשנסקי רפאל ● המתווכת מירי אופק: "המכרזים השפיעו על מחירי הדירות בנווה גן, שעלו ב-10% ו-15%"

הרכב החשמלי בישראל / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חברות הביטוח מאיימות "לתקוע" את החקיקה לרכב אוטונומי

החברות מתנגדות לגלגל על "הפול" את הביטוח של כלי רכב ללא נהג שמבצעים ניסויים בישראל ● וגם: מה צריכה הממשלה לעשות כדי להעלות את שיעור הרכבים החשמליים בישראל? ● השבוע בעולם הרכב

חברות הביטוח עדיין חוגגים על ביטוחי המנהלים הוותיקים / אילוסטרציה: Shutterstock

ותודה להייטקיסטים: בחברות הביטוח עדיין נהנים מרווחי ביטוח המנהלים הישן

חברות הביטוח גובות מהמבוטחים 15% מהרווחים בפוליסות החיסכון ששווקו עד 2004, אשר הניבו אשתקד תשואה ממוצעת של 15.3% • בסך הכול, הן הרוויחו מהמוצר בשנה שעברה כ-3 מיליארד שקל ● וגם: מדוע עובדי הייטק בוחרים דווקא בביטוחי המנהלים

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

העליות בניו יורק מתחזקות: נאסד"ק ממריא בקרוב ל-2%, סולאראדג' מטפסת

מגמה מעורבת באירופה ● מספר תביעות האבטלה הראשוניות בארה"ב זינק ב-55 אלף ● הבנק המרכזי של סין הודיע על הורדת הריבית על הלוואות לשנה ב-0.1% ועל הפחתת ריבית על הלוואות ל-5 שנים ב-5 נקודות בסיס ● יציבות בשוק הקריפטו, מחיר הנפט בנסיגה

לירן אבישר בן-חורין. מנכ''לית משרד התקשורת / צילום: רפי קוץ

משרד התקשורת לרשויות בפריפריה: שתפו פעולה עם מכרזי פריסת סיבים

לקראת פרסום המכרזים לפריסת סיבים באזורים שבהם בזק לא תפרוס, מבקש המשרד מראשי הרשויות שיתוף פעולה במידע וסיוע בהקצאת חדרי תקשורת ● עד כה ישנם 10 חברות שמתכוונות להתמודד

הרצל מתיתיהו, בעלי ''סלסה'' חנות צעצועים ומכשירי כתיבה / צילום: תמונה פרטית

"אנחנו אולי לא חיוניים למשק אבל בהחלט חיוניים לשכונה וצריכים לקבל גיבוי ממשלתי וציבורי לזה"

הרצל מתיתיהו, בן 57 מרמת גן ● נשוי + 3 ● בעלי "סלסה", חנות צעצועים ומכשירי כתיבה ● "התחלתי כ'טמבוריה', והצרכים של תושבי השכונה הובילו אותי לשנות את האופי של החנות" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

צ׳אמאט פאליאפיטיה / צילום: Reuters, Brendan McDermid

עסקים או חסדים? המיליארדר שמודה שזכויות אדם בסין לא מעניינות אותו

המיליארדר צ'אמאט פאליאפיטיה ש"הקסים את וול סטריט", מכריז שהתעניינות במר גורלו של מיעוט מוסלמי נרדף בסין היא "לוקסוס": "לאף אחד לא אכפת מה קורה לאויגורים" ● הוא הבעלים של קבוצת אן.בי.איי בסן פרנסיסקו, שמיהרה להתנער מדעותיו, אך בעמק הסיליקון מפחדים מידה הארוכה והנקמנית של סין

יוסי לוי, מנכ''ל משותף במור השקעות / צילום: יח''צ

מור מציף ערך: ינפיק את חברת הגמל הצומחת שלו לפי שווי של 600 מיליון שקל

לצד ההנפקה יושלם גיוס הון של 53 מיליון שקל למור גמל מקבוצת משקיעים בראשות  אייל לפידות וקרן ספרה ● פעילות הגמל, המנהלת כ-30 מיליארד שקל, עדיין רושמת הפסדים, אך מתומחרת בשווי של כשני שלישים מזה של מור השקעות כולו

השופט בדימוס חנן מלצר / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

בעקבות מינוי חנן מלצר ליו"ר מגדל: הצעת חוק לחובת צינון על שופטים

ח"כ שמחה רוטמן הגיש הצעת חוק המטילה לראשונה חובת צינון על שופטים ● ההצעה הוגשה לאחר הפרסום בגלובס אודות התנהלות השופט בדימוס חנן מלצר, אשר דן בעניינה של חברת מגדל לפני חצי שנה, וכעת ממונה לתפקיד יו"ר החברה

צמח המנקאי / צילום: Shutterstock, ONGUSHI

הינומן, המגדלת את צמח המנקאי, קורסת עם חובות של 170 מיליון שקל

החברה פנתה לבית המשפט בבקשה לצו פתיחת הליכים נגדה ולמינוי נאמן זמני ● לעמדתה, יש סיכוי לאתר משקיע או רוכש ולשקם את החברה ואת פעילותה

ססמאות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

משתמשים תמיד באותה הסיסמה? כדאי לכם להכיר את הכלי הזה

ברחבי האינטרנט אורבות סכנות גדולות ואתגרים לא פשוטים, וחשוב לדעת איך שומרים על המידע בטוח ● בשביל כך, צריך לוודא שהסיסמאות אינן חוזרות על עצמן ואינן קלות לפיענוח ● איך עושים את זה? הכירו את מנהל הסיסמאות, על סוגיו השונים ● הטיפ היומי

ביהמ''ש העליון / צילום: Shutterstock

בג"ץ: הזכות לחשמל היא חוקתית, לא ניתן לנתק חייבים

בית המשפט העליון קבע כי הזכות לחשמל היא זכות חוקתית הקשורה קשר הדוק לזכות לחיים ולבריאות ● חייב את רשות החשמל לתקן את אמות-המידה לניתוקי חשמל בקרב חייבים ולגבות את החוב באמצעים מתונים יותר שאינם כרוכים בניתוק החשמל

''האניגמה''.  ניתן לתארך את היהלום לטווח שבין 3.8 מיליון ל-2.6 מיליון שנה והוא מכיל עקבות של חנקן, מימן וכן אוסבורניט - מינרל שנמצא על גבי מטאוריטים / צילום: Associated Press, Kamran Jebreili

לא מהעולם הזה: יהלום שחור במשקל 555.55 קרט שהגיע מהחלל החיצון עומד למכירה

6.8 מיליון דולר: זה המחיר ההתחלתי של "האניגמה" - יהלום שחור שהגיע מהחלל החיצון ושוקל 555.55 קרט, שצפוי לעמוד למכירה פומבית החל מחודש פברואר בסותבי'ס לונדון; אפשר גם לשלם בקריפטו ● לפי סותבי'ס דובאי, יהלום שחור כזה, מלוטש באופן טבעי ובמשקל כזה, הוא מאורע נדיר באופן קיצוני

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

נעילה ירוקה בת"א: קבלת פנים חמה לבית בכפר, בית ההשקעות מור זינק

לאחר שנסחרו ביציבות יחסית, מרבית המדדים בבורסה סיימו את היום בעליות ● רשת הדיור המוגן בית בכפר זינקה ב-15% ביומה הראשון ● מדדי הביומד והנפט איבדו גובה, מדד הבנקים ננעל ללא שינוי ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.5 מיליארד שקל

סך הביקוש השנה אמור להגיע ל-99.7 מיליון חביות ביום, כ-200 אלף יותר חביות ביום מהרמה של 2019 / אילוסטרציה: Shutterstock, OH_HO

סוכנות האנרגיה הבינלאומית: הביקוש לנפט ב-2022 יעבור את הרמה שהייתה לפני הקורונה

בסוכנות שמושבה בפריז אומרים שסך הביקוש השנה עשוי להגיע ל-99.7 מיליון חביות ביום

מטרת החוק היא למנוע פגיעה בבעלי חיים / צילום: Shutterstock

הצעת חוק מבקשת להעניק לראשונה מעמד משפטי לבעלי חיים

לשכת עורכי הדין מקדמת הצעת חוק שתעניק מעמד משפטי לבעלי חיים כיצור בעל תחושות ורגשות ● התיקון נועד להבטיח כי היחס לבעלי החיים יהיה הולם את מעמדם הביולוגי, ברוח מגמת החקיקה העולמית, גם ללא הגעה לסף ההתאכזרות הפיזית הקבוע היום בחוק צער בעלי חיים