גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרן ברוש והמוסדיים יוצאים כמו גדולים עם 900 מיליון שקל מההשקעה בבראק אן.וי

ימכרו את מניותיהם בחברה לידי LEG, הפועלת אף היא בשוק הנדל"ן הגרמני, בפרמיה של 40% על מחיר השוק ● הרוכשת תחזיק 31% ממניות בראק אן.וי ועשויה לרכוש את הבעלות המלאה במהלך השנה הקרובה ● השלמת העסקה כפופה לאישור הרגולטור בגרמניה

ברלין / צילום: Shutterstock
ברלין / צילום: Shutterstock

בתום שנתיים של מאבקים ויחסים טעונים עם בעלת השליטה בבראק אן.וי, הגופים המוסדיים וקרנות ההשקעה מישראל מוכרים ברווח נאה את החזקותיהם (24.1%) בחברת הנדל"ן הפועלת בגרמניה, בפרמיה של 40% על מחיר השוק ובתמורה כוללת של 253 מיליון אירו (כ-900 מיליון שקל).

הרוכשת בעסקה היא החברה הגרמנית LEG Immobilien, שמחזיקה בפורטפוליו של 165 אלף דירות להשכרה בגרמניה, ומבקשת להמשיך ולהתרחב בתחום זה. במסגרת העסקה, תרכוש LEG גם נתח של 6.8% ממניות בראק אן.וי מידיה של בעלת השליטה בחברה אדלר גרופ הגרמנית, בתמורה לסכום של 75 מיליון דולר והיא עשויה לרכוש בהמשך את יתרת מניותיה בבראק.

העסקה כולה תתבצע תמורת 328 מיליון אירו (1.17 מיליארד שקל), ומשקפת לדברי LEG הנחה של 4% על הערך הנכסי הנקי של (NAV) של בראק אן.וי בסוף ספטמבר 2021. בראק אן.וי עוסקת בתחום הנדל"ן בגרמניה מאז 2004. לחברה שלושה מגזרי פעילות: פורטפוליו מניב של כ-12 אלף דירות להשכרה, פורטפוליו מניב למסחר של כ-56 אלף מ"ר, ופעילות ייזום למגורים הכוללת תכנון, הקמה ושיווק של 2,150 יחידות דיור.

העסקה עם LEG (שתחזיק בסה"כ 31% מהמניות) משקפת לבראק אן.וי שווי של 1.06 מיליארד אירו (3.77 מיליארד שקל) כאשר טרם ההודעה נסחרה החברה לפי שווי של 766 מיליון אירו (2.73 מיליארד שקל). לבראק אן.וי הון עצמי המיוחס לבעלי המניות של 876 מיליון אירו (נכון לסוף ספטמבר 2021), כך שהעסקה משקפת בפרמיה של כ-20% ביחס להון העצמי של החברה.

במקביל למכירת מקצת ממניותיה, התחייבה אדלר להיענות עד תום ספטמבר 2022 להצעת רכש מלאה שתהיה LEG רשאית להגיש ליתרת מניות בראק אן.וי שבידי אדלר והציבור (69.1%) במחיר מינימום של 157 אירו (כ-559 שקל) למניה. הצעת הרכש תוגש רק לאחר בדיקת נאותות שתבצע LEG, ולשביעות רצונה.

מחיר הצעת הרכש משקף פרמיה של כ-58% על מחיר הסגירה מניית בראק אן.וי בבורסה בת"א, טרם פרסום ההודעה. לדברי אדלר, במקרה כזה היא תקבל מידי LEG סכום נוסף של 765 מיליון אירו תמורת יתרת החזקתה בבראק אן.וי.

יש לציין כי השלמת העסקה מותנית באישור הרגולטור הגרמני שאחראי לפיקוח על שוק הדיור להשכרה במדינה ואשר מבקש לוודא שאף שחקן לא יהפוך לחזק מדי בערים שבהן הוא פועל. אישור זה אמור להתקבל בתוך 6-8 שבועות, וזאת בשים לב לחופשות חג המולד וראש השנה האזרחי שהולכות וקרבות.

החלפת ידיים שלישית בשנים האחרונות?

השלטה בבראק אן.וי החליפה ידיים פעמיים בשנים האחרונות, וכעת עשויה לעבור פעם נוספת. בעלת השליטה הנוכחית, אדלר, נמנית עם חברות הנדל"ן המניב למגורים המובילות בגרמניה. אדלר מחזיקה כיום ב-69.8% ממניות בארק אן.וי אותן רכשה באפריל 2018 תמורת כ-2.38 מיליארד שקל (כ-550 מיליון אירו במועד התשלום).

העסקה כללה את רכישת החזקותיו (41%) של בעל השלטיה דאז, המיליארדר טדי שגיא, תמורת 1.4 מיליארד שקל וכן רכישת מניות נוספות מידי מנהלי בראק אן.וי והציבור בתמורה לסכום של של כ-980 מיליון שקל.

שגיא עצמו רכש את מניות השליטה בבראק מידי שמעון וינטרוב ורונן פלד במאי 2017 תמורת כ-1.1 מיליארד שקל, כך שבמכירה הוא רשם רווח של כ-300 מיליון שקל ותשואה של כ-27% על השקעתו בתוך שנה אחת בלבד. 

מי שעוד מכרו את מניותיהם בעסקה עם אדלר היו המנכ"לים המשותפים של בראק אן.וי לשעבר, גל טננבאום ואופיר רחמים, שניהלו קודם לכן מאבק מר מול הבעלים וינטרוב ופלד. כיום מובילים השניים את פעילותה של חברת ארגו פרופרטיז, הפועלת אף היא בשוק הנדל"ן של גרמניה, ונסחרת בשווי של כ-2 מיליארד שקל.

רווח נקי של 73 מיליון אירו 

מאז העסקה שבה רכשה אדלר את מניותיו של שגיא הידרדרה מניית בראק והציגה תשואה מתואמת שלילית של כ-8% בשלוש השנים האחרונות (טרם הדיווח על העסקה), בשעה שמדדי ת"א-נדל"ן ות"א-90 רושמים תשואות של כ-120% וכ-98%, בהתאמה. 

בהודעתה לתקשורת חושפת LEG כי את העסקה הנוכחית הובילה ויזמה קרן הגידור האקטיביסטית הישראלית ברוש, שמחזיקה על-פי הערכות בנתח של 4%-4.9% ממניות בראק אן.וי. לדברי גורמים בשוק, עמלו אנשי קרן ברוש על העסקה במשך חודשים רבים, וכאשר הצליחו לגבשה, הציעו אותה לכל הגופים המוסדיים בישראל, ששמחו כולם להיענות לה ולמכור את מניותיהם במחיר זה.

קרן ברוש, בניהולו של אמיר אפרתי, הובילה בשנתיים האחרונות מאבקים מול בראק אן.וי ובעלת השליטה בה, אדלר גרופ, סביב ההתנהלות השוטפת של החברה והממשל התאגידי שלה. את המאבק ניהלה ברוש בשיתוף שני בעלי מניות המיעוט הגדולים בבראק אן.וי, חברת הביטוח הראל ובית ההשקעות פסגות, שנמכר באחרונה לחברת אלטשולר שחם גמל ופנסיה.

כיום מחזיקה הראל ב-7.03% ממניות בראק קפיטל ואילו בית ההשקעות אלטשולר שחם מחזיק ב-6.93% ממניות החברה. יתרת המניות מוחזקות כאמור בידי קרן ברוש וגופים מוסדיים רבים, ובהם קבוצת הפניקס-אקסלנס, הכשרה ביטוח, מור, ילין-לפידות, אנליסט, אי.בי.אי איילון, מיטב דש ועוד.

ירידה בהכנסות בהשוואה לאשתקד

מהדוחות הכספיים של בראק אן.וי עולה כי בתשעת החודשים הראשונים של 2021 רשמה החברה הכנסות נטו מהשכרה וניהול נכסים של 37 מיליון אירו, המשקפות ירידה של 1.5% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. כמו כן, רשמה החברה בתשעת החודשים הראשונים רווח של 1 מיליון אירו ממכירת דירות, לעומת 13.5 מיליון אירו בתקופה המקבילה. הרווח נקי לבעלי לבעלי המניות של החברה הסתכם בתשעת החודשים הראשונים של השנה ב-73 מיליון אירו, ושיקף ירידה של כ-5% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

עוד כתבות

המשקיעים רשמו שיא חדש - הן של משכנתאות שנלקחו, והן של מספר לווים / צילום: Shutterstock, Pormezz

רוכשי הדירות בשוק החופשי והמשקיעים הביאו לשיא המשכנתה של חודש דצמבר

12.2 מיליארד שקל נלקחו בדצמבר כמשכנתאות, גידול של 3% מהשיא החודשי הקודם, שנקבע בחודש אוגוסט בשנה שעברה ● כמות המשכנתאות שנלקחו בשוק החופשי על-ידי מי שאינם משקיעים הגיעה לשיא של 9.3 מיליארד שקל ● העובדה שכך קרה מחזקת את ההערכה כי מי שמלבה את שוק הדירות אינו רק המשקיעים, אלא רוכשי דירות שחוששים מעליות מחירים נוספות

נמל חיפה / צילום: Shutterstock

בגיבוי המדינה: היצואנים הישראלים ביטחו אשראי בהיקף של 2.8 מיליארד דולר

אשרא, החברה הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ רשמה בשנת 2021 זינוק של יותר מ-50% בהיקף העסקאות לעומת שנת 2020 • מרבית האישורים העקרוניים ניתנו עבור עסקאות ייצוא לאמריקה הלטינית, אפריקה ואסיה, בעיקר בתחומי תשתיות של בריאות, מים, חינוך וביטחון

ראש הממשלה נפתלי בנט. נמנע בהצבעה / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ברוב מוחלט: הממשלה אישרה הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות

בנט נמנע, שקד התנגדה ואלקין בסופו של דבר תמך: הממשלה אישרה היום את הקמת ועדת החקירה הממלכתית לרכש הצוללות ● "אני מאוד חוששת שוועדה כזו יכולה להפר את האיזון בין הדרג המדיני לדרג הצבאי", אמרה שקד ● הנדל התייחס במהלך הדיון להתפרעויות בעת מבצע "שומר החומות" וטען: "אם משתמשים בכלי של ועדת חקירה, אז צריך להשתמש בכלי הזה גם בנושא חוסר המשילות"

וול סטריט. הסנטימנט בבורסות השתנה דרמטית בחודשים האחרונים / צילום: Shutterstock

חברות האינשורטק רצו להמציא מחדש את ענף הביטוח. למה זה לא קורה?

חברות האינשורטק הבטיחו לחדש את ענף הביטוח המיושן עם בינה מלאכותית וחיישנים לאיסוף מידע. האם קריסת מניות הביטוח הדיגיטלי בוול סטריט מסמנת את התפוצצות הבועה? ● וגם: מה חושבים מדעני נתונים על שאלות אתיות שנוגעות לעבודתם? ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

רזי ברקאי / צילום: גל חרמוני

בתום 27 שנים: רזי ברקאי פורש מהגשת "מה בוער" בגלי צה"ל

בגלי צה"ל מדגישים כי ייעשה מאמץ משותף שברקאי ימשיך לשדר בתחנה בפורמט אחר ● ברקאי: "הגעתי למיצוי. תודתי הגדולה למאזינים ולצוותים המסורים שהיו שותפיי לדרך לאורך שנים"

חנן מלצר - שופט עליון / צילום: שלומי יוסף

כפל התפקידים של השופט בדימוס חנן מלצר: במועצת העיתונות שוקלים לנסות ולהדיחו - "זלזול וניגוד עניינים"

שופט העליון בדימוס חנן מלצר צפוי להתמנות ליו"ר מגדל אחזקות במקביל לתפקידו כנשיא מועצת העיתונות, שאליו נכנס רק לפני חודשים אחדים ● מלצר הודיע לחברי המועצה על התוכניות בדיעבד, וחלק מחבריה שוקלים הצבעת אי-אמון: "בכפל תפקידים זה גלום ניגוד עניינים פוטנציאלי" ● בשבוע שעבר פורסם בגלובס כי רק לפני חצי שנה פרסם מלצר פסק דין בתחום הביטוח הנוגע גם לחברת מגדל, ובו טען כי הרגולטורים בביטוח עשויים להיות חשופים לניגודי עניינים בשל תופעת "הדלת המסתובבת"

מתוך מליאת הכנסת לקראת השבעת הממשלה / צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

בהמשך לעסקת הטיעון: אריה דרעי הגיש את מכתב ההתפטרות מהכנסת

במסגרת עסקת הטיעון נקבע כי יו"ר ש"ס יודה בעבירות המס המיוחסות לו ויתפטר מהכנסת ללא הטלת קלון ● דרעי אומנם יעזוב את הכנסת אך לא את המערכת הפוליטית, והוא צפוי להמשיך להנהיג את מפלגת ש"ס שלא כחבר כנסת

סוניה נסטסה / צילום: שלומי יוסף

הפודקאסט שמלמד אותה על עצמה והתערוכה שכל עובד שלה חייב לראות: ההמלצות של מנכ"לית נספרסו

איזה ספר לימד אותה להסתכל לתוך הארגון, מה יוצר בעיניה תחושת שייכת למקום העבודה ועם מי היא בוחרת להתחבר לטבע ● 5 ההמלצות של סוניה נסטסה, מנכ"לית נספרסו

ולדימיר פוטין. האירופאים מקבלים תזכורת לתלות האנרגטית שלהם ברוסיה / צילום: Associated Press, Ivan Sekretarev

ותודה לגז הרוסי: החורף שבו האנרגיה חזרה למרכז הבמה באירופה

מחירי האנרגיה מזנקים באירופה בעוד היבשת מתמודדת עם החורף וטמפרטורות מתחת לאפס ● הזינוק מורגש היטב וכולל אינפלציה, ששוברת שיאים בחלק ממדינות אירופה, עד כדי התערבות וסבסוד של האזרחים על ידי הממשלות ● ובעוד שרוחות המלחמה של פוטין נושבות בגבול האוקראיני, האירופאים מקבלים תזכורת לתלות האנרגטית ברוסיה, שאחראית לשליש מצריכת הגז הטבעי באיחוד

לירן אבישר בן חורין - מנכ''לית משרד התקשורת / צילום: רפי קוץ

משרד התקשורת שוקל להקצות לחברות הסלולר רצועות תדרים מפתיעות


במסגרת מכרז התדרים הצפוי השנה, המיועד להקצאת תדרים ב-26 גיגה הרץ, עשוי המשרד להקצות תדרים שהחזירה גולן טלקום ותדרים נוספים שנמצאים בשימוש פלאפון

הפסקת קפה. פְּלֵיידֵייט / איור: הילה נועם

דבר הכרישה שקיצרה את חופשת הלידה ליומיים

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ●  השיר השבועי: פְּלֵיידֵייט

חברות ביומד רבות עומדות בפני אבני דרך שיכולות לבנות או לשבור אותן / צילום: Shutterstock

מה קרה לביומד הישראלי ב-2021, ומה צפוי בחודשים הקרובים?

שנת 2021 התחילה בזינוקים אך בסופו של דבר לא הייתה טובה לחברות הביוטק בנאסד"ק, וגם החברות הישראליות מבין אלה רובן ככולן נפגעו ● משקיעי התחום נכנסים כעת בחשש ל-2022, ומחכים להחלטות הרות גורל בנושא תמחור תרופות ● במקביל חברות רבות עומדות בפני אבני דרך שיכולות לבנות או לשבור אותן

יעקב אדרי - ראש עיר אור עקיבא - בית משפט הארכת מעצר / צילום: שלומי יוסף

שוחד במאות אלפי שקלים: ראש עיריית אור עקיבא יועמד לדין בכפוף לשימוע

יעקב אדרי יואשם בכפוף לשימוע בעבירות שביצע לכאורה במסגרת תפקידו - לקיחת שוחד של מאות אלפי שקלים בשש פרשות שונות, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי עובד ציבור, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט, עבירות אלימות ועבירות מס ● סנגוריו: "תיק השוחד ייסגר בשימוע"

חיילים אוקראינים בגבול עם רוסיה / צילום: Associated Press, Andriy Dubchak

משרד החוץ הבריטי: רוסיה מכוונת להחלפת ממשלת אוקראינה

ההאשמות באות במקביל לאזהרות על כך שרוסיה עלולה לפלוש לאוקראינה עם כוח המונה כ־100 אלף חיילים רוסים הפרושים סמוך לגבול בין המדינות

ההסתערות על הקפיטול בינואר שעבר. נאמני טראמפ  מנסים לפרוץ מחסום משטרתי / צילום: Associated Press, John Minchillo

האם ארה"ב נמצאת על סף מלחמת אזרחים?

ישנם כמה תרחישים לא בלתי סבירים לפריצה של מלחמת אזרחים בארה"ב סביב בחירות 2024 ● 160 שנה חלפו מאז הקודמת, והפצעים העמוקים שהיא פערה טרם הגלידו

הדילמה המוסרית / צילום: Shutterstock

פיתוח תוכנות מעקב וכלי נשק: ישראל הפכה למעצמה של מדעני נתונים, ואתם יכולים לשכוח מאתיקה

ישראל הפכה בשנים האחרונות לאימפריה של מדעני נתונים, שנחשפים יום יום לדילמות מוסריות קשות: מקידום פייק ניוז ברשת ועד פיתוח תוכנות מעקב וכלי נשק אוטונומיים ● מחקר סוציולוגי חדש מנסה להתחקות אחר צו מצפונם - ומגלה מדוע לא תראו פה מחאות המוניות כמו בעמק הסיליקון, ולמה אפשר לשכוח מקוד אתי

גבעת הקפיטול בוושינגטון. מאמצים למצוא את המכנה המשותף שיביא להעברת חבילת החוקים / צילום: Shutterstock, Brad Booysen

ארה"ב: הדמוקרטים מתחילים לנסח מחדש את הצעת החוק "לבנות מחדש טוב יותר"

סדר העדיפויות בסבב השיחות החדש כולל הפחתה של פליטות פחמן, הרחבת הטבת המס על ילדים והורדת עלויות הבריאות

חיים כצמן / צילום: איל יצהר

S&P מעלות הפחיתה את דירוג החוב של גזית גלוב ל-A פלוס

חברת הדירוג מעריכה כי לאחר השלמת רכישת מניות המיעוט באטריום צפויה עלייה ברמת המינופים של גזית גלוב ושל בעלת השליטה נורסטאר, אשר אינה תואמת את הדירוגים הקודמים

מסכים אדומים בבורסה / צילום: Shutterstock

לאן הולכים השווקים? אלו התחזיות של שלושה כלכלנים בכירים

מדדי תל אביב הצליחו לחמוק עד כה ממרבית הירידות הדרמטיות שנרשמו בשוווקים הגלובליים, ובניגוד למדדי וול סטריט הם אפילו התחזקו מעט מאז שהחלה השנה ● מההסלמה מול רוסיה דרך התפוצצות בועת מניות הצמיחה ועד להעלאת הריבית הצפויה בארה"ב: מה צפוי לשווקים בקרוב?

אוזניות שקופות במארז שקוף - ה-Ear 1 של Nothing / צילום: Shutterstock, Mr.Mikla

לא רעות, אבל גם לא קרובות לפסגה: בדקנו את האוזניות החדשות של מייסד וואן פלוס

למותג החדש קוראים "Nothing", ומי שמוביל את המיזם הזה הוא מייסד וואן פלוס שעזב את החברה ● האוזניות, Ear 1, מביאות יותר גימיק מאשר בשורת סאונד. ובכל זאת, הן שוות את המחיר ● בדיקת גלובס