גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משש תישאר רק אחת? ברשויות המקומיות לא מוותרים כל כך מהר על חלום המרינות החדשות

מינהל התכנון פסל את התוכנית שקידם משרד התחבורה להקמת שש מרינות חדשות ואישר הקמה של אחת בלבד, בנהריה ● עיקר הנימוקים לפסילה היו סביבתיים וחברתיים ועתה הדיון יעבור למועצה הארצית ולאחר מכן לממשלה ● בעיריות שבנו על מינוף כלכלי אומרים: "מדובר בהחלטה פוליטית"

המרינה בתל אביב / צילום: איל יצהר
המרינה בתל אביב / צילום: איל יצהר

באפריל 2016 החליטה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה על הכנת תוכנית מתאר ארצית למרינות, שתנחה את כל המדיניות של ענף זה למשך העשורים הבאים. ביום שלישי החליטה הוולנת"ע (ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים במועצה הארצית לתכנון ולבנייה) להמליץ למועצה הארצית על הקמת מרינה אחת חדשה בלבד בנהריה ולבסס את תכנון המרינות על עיבוי המערך הקיים.

המועצה הארצית כתבה באפריל 2016, כי "לאחר שהוצגו בפניה הרקע והנחיצות לעריכת התוכנית, מורה על הכנת תוכנית מתאר ארצית למעגנות לחופי הים התיכון בתוקף סמכותה... מטרת התוכנית היא להתוות מדיניות עדכנית למיקומים המיועדים לפיתוח מעגנות לחופי הים התיכון של ישראל, על מנת לתת מענה לצורכי השייט, החינוך והספורט הימי בשנים הבאות, תוך התחשבות בשיקולים כלכליים, עירוניים, פיזיים, אקולוגיים ואחרים".

ואכן, רשות הספנות והנמלים (רספ"ן) במשרד התחבורה קידמה את התוכנית באמצעות המתכננת עדנה לרמן. במסגרת התוכנית התבקשה הוועדה לאשר הקמת שש מרינות חדשות בנהריה, בחיפה (בת גלים), בנתניה, בחדרה, בתל אביב (שדה דב) ובבת ים, וכמו כן להרחיב שש מעגנות קיימות בעכו, בחיפה (שביט), בהרצליה, ביפו, באשקלון ובאשדוד, ולהשמיש את המתקנים הקיימים בנמל תל אביב וברידינג.

הוולנת"ע הנחיתה השבוע מכה קשה על רשות הספנות והנמלים, שעה שהחליטה, כי רק המרינה המוצעת בנהריה תוקם, בעוד שייתר המרינות יישארו עמוק במגירה. התוספות הנדרשות במעגנות לכלי השיט יבואו בצורה של עיבוי מרינות קיימות באשדוד, אשקלון, הרצליה, עכו ושביט (המעגנה שנמצאת במפרץ חיפה).

עוד המליצה כאמור הוולנת"ע לאשר השמשה של נמל ת"א ורדינג למרינות. "הוועדה שוכנעה כי הרחבה, התייעלות ושימוש במבנים קיימים תגדיל את קיבולת המעגנות ותאפשר בשטחן הגדלת שימושי פנאי, נופש וחינוך ימי, ללא השפעות סביבתיות ניכרות", נכתב בהחלטתה.

הפסילה היא לא סוף פסוק

עיקר הנימוקים לפסילת המרינות החדשות היו סביבתיים וחברתיים. "לאחר ששמעה את כל אלה הוועדה סבורה כי לנוכח החשש לפגיעה בסביבה החופית, וניסיון העבר שמעיד על גריעת החולות מהחופים והשפעת גריעת החולות על קצב ההתדרדרות של המצוק וצמצום רצועת החוף הפנויה לשימוש הציבור, המהווה מרחב ציבורי פתוח ללא עלות לבילוי, פנאי וספורט, ככלל, אין מקום לקדם מעגנות חדשות.

"לעמדת הוועדה, אין מקום להעדיף הקמת מעגנות המשרתות אוכלוסייה מצומצמת יחסית על פני שימוש ציבורי נרחב. הוועדה רואה לנגד עיניה את ההשלכות החברתיות והחשיבות של השמירה על חופים זמינים, פתוחים ונטולי שימושים מגבילי גישה, אשר יאפשרו לכל אדם באשר הוא ליהנות מהמשאב החופי באופן בלתי אמצעי לחלוטין. הוועדה רואה לנגד עיניה את הכפלת האוכלוסייה ב-30 השנים הקרובות והצורך הציבורי המובהק שילך ויגבר במשאב החופי, כפנוי וזמין לנחלת הכלל".

בשונה מייתר המרינות שנפסלו, ההחלטה להמליץ על הקמת מעגנה בנהריה נבעה לדברי הוולנת"ע מחשש מופחת לגריעת חולות מחופי הסביבה.

ההחלטה על ביטול הקמת המרינות נומקה על ידי מנכ"לית מנהל התכנון דלית זילבר, יו"ר הולנת"ע, בכך ש"חוף הים הינו 'נחלת הכלל' ומשאב מוגבל, וככזה צריך לשרת את כלל הציבור במדינת ישראל, ולא כמגרש חניה ליאכטות".

דלית זילבר, מנכ''לית מינהל התכנון / צילום: ניב קנטור

החלטת הוולנת"ע היא אך שלב אחד בקידום התוכנית. השלב הבא הוא דיון של המועצה הארצית לתכנון ובנייה ולאחריו דיון בממשלה. בוולנת"ע יש ייצוג רב ל"ירוקים", ואין ייצוג לראשי הרשויות. ההערכה היא שיופעל עתה לחץ נגדי על ידי השלטון המקומי וגם מצידה של שרת הפנים, איילת שקד, שאינה רואה את כל הדברים עין בעין עם זילבר.

אכזבה בעיריות: "למה יזמו בכלל?" 

לתל אביב יש כבר מרינה אחת, אך עבור הערים חיפה, בת ים, נתניה וחדרה מדובר במהלומה כואבת, שכן הקמת מרינה נתפסה על ידי כולן כמנוף לפיתוח אורבני וכלכלי משמעותי. מבחינת כולן, ההחלטה על ביטול הקמת המרינות היא לא לגיטימית, ובכוונתן להילחם בה.

אדריכל ארז טל, מהנדס העיר נתניה, אמר כי "ההחלטה לגרוע חמש מרינות היא לא תכנונית, אלא של אג'נדה. רצינו מרינה באורך 700 מ'. כלומר, 5% מתוך סך אורך החוף של העיר. השיח של לקחת כל ס"מ הוא דמגוגיה. שיח שנוצר באופן מגמתי. מישהו מוכר לוקשים והציבור קונה אותם, כי הם נורא ירוקים, מגניבים".

לדברי אלי יריב, מ"מ ראש העיר בת ים, מדובר בהחלטה פוליטית, שנועדה לנגח את שרת התחבורה הקודמת: "משרד התחבורה מקדם את התוכנית הזאת במשך ארבע שנים. הוא שפך על התוכנית הזאת מיליוני שקלים. אלפי שעות עבודה. ואותו משרד בא ומבטל אותה. בשביל מה הם יזמו את זה בכלל? הזוי".

שרת הפנים איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

צביקה גנדלמן, ראש העיר חדרה העלה טענות דומות: "יושבים מיטב המוחות, מיטב אנשי המקצוע, ואת כל התוכנית זורקים לפח. זה מעורר סימני שאלה. הנושא העיקרי שעליו דיברו המתנגדים היה הפגיעה בסביבה החופית. שלוש עבודות בלתי תלויות שנעשו גילו שלא יהיה שינוי משמעותי בקו החוף אם תוקם מרינה בחדרה".

נחשון צוק, מ"מ וסגן ראש העיר חיפה ומחזיק תיק הים בעירייה, מאוכזב גם הוא, אך מעיד שיש לעירייה תוכנית גיבוי: "חזינו שיש סיכוי שזה לא יעבור נערכנו להרחבת מוקדי השיט הקיימים. חיפה הולכת להינזק כי לא תהיה פה מרינה אחת גדולה. ברור שעדיף שהכל היה מתרכז במקום אחד".

משרד התחבורה: "החוף הוא משאב לאומי"

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי, תומכת בשימור חופי ישראל והמרחב הימי. כמו השטחים הפתוחים גם החוף שלנו, שהוא משאב לאומי לטובת הציבור, חייב לקבל הגנה ומינימום פגיעה. כל מרינה שתבנה, תוקם לאחר תכנון מוקפד והצגת הנחיצות הלאומית שלה, ורק אם לא תפגע בחופים הפתוחים לכלל הציבור. ההחלטה שנתקבלה בוועדה היא כי יש לבחון את הרחבת המעגנות הקיימות בחופי ישראל ובמקביל לבדוק התכנות להקמת מעגנה חדשה אחת בלבד, תוך התייחסות להיבט הסביבתי".

עוד כתבות

וול סטריט. הטקטיקה ללכת נגד המגמה הוכיחה את עצמה לפחות 10 פעמים מאז וכולל משבר 2008 / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

תזמון השוק ופעולה של פחד רגעי: הטעויות שקשה לתקן בתיק ההשקעות

האם נכון "לשבת בחוץ עד יעבור זעם" בתקופה של ירידות שערים חדות, ובאיזה מטבע צריך להתנהל תיק השקעות של אזרח אמריקאי שמתגורר בישראל? ● אלה חלק מהשאלות שהוצגו בחודש שעבר בבחינת רשות ני"ע למבקשים להשיג רישיון ניהול תיקים ● כתבה שנייה מתוך שתיים

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

ישראל מדורגת במקום השביעי בדירוג המדינות היקרות בעולם לשנת 2022 / צילום: Shutterstock

רשימת המדינות היקרות בעולם ל-2022: ישראל קפצה למקום השביעי

לפי אתר נמבאו (Numbeo) המתבסס על חוכמת ההמונים, ישראל מדורגת מעל מדינות כמו סינגפור, דנמרק, הונג קונג ויפן, לאחר שקפצה מהמקום התשיעי אשתקד ● רפורמת היבוא, שצפויה לצאת לדרך ביוני השנה, צפויה לחסוך על פי האוצר 8 מיליארד שקל בשנה

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

מבקר צופה באמנות מטאוורס בהונג קונג. מותגים יוכלו להשתלב בתוך חוויות משחקיות / צילום: Reuters, Tyrone Siu

בריף לעתיד: איך ייראה שוק הפרסום בעידן הווירטואלי החדש

לא רק במטאוורס עצמו אלא גם בפרסום שיתקיים בתוכו, פייסבוק מנסה להקדים את כולם ורשמה פטנט על מכרזי חסות למוצרים בעולם הווירטואלי - כך עולה מתחקיר שפורסם לאחרונה ● היא כנראה לא לבד: לא מעט מותגים וחברות עובדים על הגרסה שלהם, ובכל הכוח

 

ירידות בשווקים / צילום: Shutterstock, charnsitr

ירידות חדות באסיה; הביטקוין מתייצב, הנפט בעלייה קלה

מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2% ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

סוחרים מודאגים לאור הירידות בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

וול סטריט שינתה כיוון עשר דקות לפני סיום המסחר וננעלה בעליות

מוקדם יותר היום הירידות בוול סטריט החריפו עד לנפילות של 4.5% במדדים הראשיים ● ירידות חדות באירופה: קאק התרסק ב-4%, דאקס נפל ב-3.7% ופוטסי איבד 2.5% ● המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות להודעת הפד ביום רביעי ולדוחות הכספיים שיתפרסמו בימים הקרובים

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס השופטת מרים נאור / צילום: ענבל מרמרי

זכויות אדם, דת ומדינה והגנה על שלטון החוק: המורשת של השופטת מרים נאור

נשיאת העליון בדימוס עמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון במירון ונפטרה במפתיע ● נאור הותירה אחריה שלל פסיקות: מהרשעת דרעי, דרך פתיחת עסקים בת"א בשבת ועד גיוס תלמידי ישיבות ● הנשיא ספד: "תיזכר כאחת מענקיות המשפט הישראלי"

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

23 מיליארד דולר התאדו: חברות ההייטק הישראליות משלמות את מחיר המפולת בוול סטריט

"בציר 2021" - כ-20 חברות טכנולוגיה ישראליות שהגיעו אשתקד לוול סטריט - מעלה תמונה עגומה ● את עיקר ההפסדים למשקיעים הסבו חברות שמוזגו ל-SPAC, שבפחות משנה מחקו כ-18 מיליארד דולר, אך גם אותן אלה שהונפקו בדרך המסורתית לא חמקו מהירידות

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

ארדואן תקף, ראש הלמ"ס הטורקי התפטר

הנשיא רג'פ טאייפ ארדואן ואנשיו זועמים על הלשכה הטורקית לסטטיסטיקה ככלל ועל העומד בראשה, סאיט ארדאל דינצ'ר, בפרט ● ארדואן טען כי שיעור האינפלציה הרשמי - 36.1% - גבוה מדי ולא משקף את המציאות ● בסופו של דבר, בגלל כל ההתרחשויות והביקורות גם מצד התקשורת הטורקית - דינצ'ר הגיש ביום חמישי את התפטרותו

משה ארבל, ש''ס ינון מגל ובן כספית, 103FM, 8.7.21 / צילום: איל יצהר

האם האזנות סתר לנבחר ציבור דורשת אישור של שופט עליון?

האם החוק מגן במיוחד על נבחרי ציבור מפני האזנות הסתר? ברוב המקרים כן ● המשרוקית של גלובס

 

 

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

התנודתיות הגבוהה צפויה להימשך היום, לאחר מהפך בוול סטריט אמש ● ירידות באסיה ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5% ● הדואליות יתמכו בשוק בפתיחת המסחר ● גלובס עושה סדר לקראת פתיחת המסחר בבורסה

עו''ד חיים ויסמונסקי, העומד בראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות: אין סמכות בחוק לחדור לטלפון מרחוק ולשאוב נתונים

בוועדה לביטחון הפנים בכנסת דנו היום בטענות לשימוש של המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO ● במהלך הדיון, עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות, התייחס לראשונה לפרסומים: "אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית" ● במקביל השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים בכל הנוגע להאזנות סתר

מריו דראגי / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

היום יחלו הבחירות לנשיאות איטליה: דראגי מוביל, ברלוסקוני פרש מהמרוץ

מוסד הנשיא באיטליה הוא בעל עמדה מכרעת בעניינים פוליטיים, משום שביכולתו למנות ראשי ממשלה, להכריז על ממשלת מומחים חיצונית או להקדים את הבחירות הכלליות ● קידומו של דראגי לתפקיד הנשיא עשוי להיות ברכה ליציבות ארוכת-הטווח באיטליה, אך במחיר של חוסר יציבות בחודשים הקרובים

מסכים אדומים בבורסה / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בת"א: המדדים המובילים איבדו כ-4%

ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-3.7% ות"א 90 צנח ב-4% ● ת"א ביומד התרסק ב-5.6% ומדד הבנקים איבד 4.1% ● ירידות חדות בבורסות אירופה וארה"ב ● הדולר והאירו התחזקו מול השקל

ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

מה הסיכוי שהפד ישנה את מדיניותו ואיך תשפיע פלישה של רוסיה לאוקראינה

האינפלציה דוחקת במקבלי ההחלטות בבנק האמריקאי להעלות את הריבית, אך עולה שאלה אם הטלטלה בשווקים תשפיע על הנחישות של הפד לסגת מהמדיניות המוניטרית האולטרה מרחיבה ● רוחות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה עשויות לספק למקבלי ההחלטות סולם לרדת מהעץ

התחרות בשוק המשכנתאות חשובה במיוחד נוכח הביקוש למשכנתאות בחודשים האחרונים / צילום: Shutterstock

הממשלה מבטיחה להוזיל את המשכנתה בעזרת גופים חוץ בנקאיים

הצעת חוק ממשלתית אמורה לשנות את התנאים לפיהם חברות אשראי חוץ בנקאיות יוכלו לגייס חוב ● במידה וההצעה תעבור, הריביות שהציבור משלם על משכנתאות צפויות לרדת ● כעת נותר לבדוק, האם הוזלת המשכנתאות תתדלק אפילו יותר את השוק שהגיע לביקושי שיא

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של הארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"