גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדרך לאילת או כיעד לסוף שבוע: 5 סיורי קיבוצים מיוחדים בערבה

קיבוצי דרום הערבה מעניינים, מיוחדים, בנויים על מודלים סביבתיים יוצאי דופן ומציעים הרבה פעילויות

נאות סמדר. נווה מדבר אדריכלי, שמזכיר את ארמונות אלף לילה ולילה / צילום: אורלי גנוסר
נאות סמדר. נווה מדבר אדריכלי, שמזכיר את ארמונות אלף לילה ולילה / צילום: אורלי גנוסר

האקולוגי: לוטן

חברי קיבוץ לוטן בחרו לחיות על פי אג'נדה מקיימת ומתוך אחריות סביבתית, וכשעלו לקרקע ב-1983 היו הרבה פחות פתרונות בנושאי קיימות וסביבה, אז הם ניסוי, טעו ולמדו וכך נולד מרכז אקולוגי יצירתי. האקו-כיף שלהם הוא פארק אקולוגי רווי עשייה, שמתפתח כל הזמן והמבקרים מוזמנים לסיור לימודי חווייתי.

במשך כשעה וחצי נחשפנו לשפע פעילויות בתחומי מִחְזוּר, אקולוגיה וקיימות, ונפעמנו מהעושר והיצירתיות. בלב הפארק בולט מתחם פיסולי, תוצאה של מִחְזוּר צמיגים ופלסטיק, שמשמש גן שעשועים. בהיבט הגנני הכרנו מגוון שיטות גידול, למדנו איך מכינים טיט מיוחד שמשמש לחיפוי פסלים, לבני בוץ ועוד (כדאי ללכלך את הידיים!). הכרנו את מתקן הביו גז, ראינו מיכל לגידול תולעים אדומות, למדנו על כדורי זרעים וחצינו את יער המורינגה.

אקו-כיף. פארק אקולוגי בקיבוץ לוטן / צילום: אורלי גנוסר

במקום פועל בית תה ופוד טראק שמגישים ארוחות בוקר ומגוון נשנושים בריאים. יש סדנאות של כמה ימים בשורה של תחומים ואפילו אירוח בצימרים אקולוגיים (מדי יום 9:30, בשבת גם 10:30, 30 שקלים, 054-9799030)

https://kibbutzlotan.com/eco-kef-heb/

החקלאי-טכנולוגי: קטורה

את כביש הגישה לקיבוץ מלווים מאות צינורות שנראים כמו מעבדת ענק פתוחה, בגווני ירוק אדום או חום. יובל בן חי שמדריך את הסיור בקיבוץ, מספר שמחקלאות מסורתית עברו לחקלאות הייטק, והקימו חווה מתקדמת לייצור מיקרו-אצות. לא חייבים לזכור את השם אבל להמטוקוקוס פלוביאליס יש ערכים גבוהים במיוחד של נוגדי חמצון, ואחרי הבשלה וייבוש, החומר משמש לקוסמטיקה ולתוספי תזונה.

קטורה הוא קיבוץ רפורמי שוויוני ועדיין שיתופי, והוא התפרסם בזכות "מתושלח", גלעין של תמר מזן מדבר יהודה, בן אלפיים שנה שנמצא במצדה, וכנגד כל הסיכויים נבט וגדל לעץ מפואר. אחריו נבטו גם אדם, יונה חנה ויהודית, והם תקווה להחזיר לחקלאות זן נעלם.

הסיור חולף גם בכפר מנותק מרשת החשמל - שדה סולרי קרקעי עם פטנט ניקוי ייחודי, המספק חשמל לארבעה קיבוצים ולצדו הדגמה של אנרגיות סביבתיות. מתחילים ומסיימים במרכז המבקרים, שם חובה לטעום את עוגת הגבינה המפורסמת של ברברה, או לנסות את BEERצינות - בירה מבוססת תמרים.

בקיבוץ חדרי אירוח במתחם מטופח והסיור לאורחים בחינם. (מדי יום 9:00-10:30, 30 שקלים לאדם 08-6356658, https://keren-kolot.co.il/ )

האמנותי: נאות סמדר 

מרכז האמנויות המרשים של קיבוץ נאות סמדר ניצב כמו היכל מפואר בלבו של גן אקולוגי, והוא אבן שואבת לחובבי אמנות. המבנה הוקם בהדרגה ובעשור האחרון, מאז נפתח הקיבוץ לתיירות, גם אפשר לבקר בו בסיור עצמאי ולקנח ביקב. המרכז הוא נווה מדבר אדריכלי שמזכיר ארמונות אלף לילה ולילה.

במרכזו מגדל צינון פסיבי המבוסס על מים ורוח. בכניסה יש גלריה מרכזית וככל שעולים פוגשים את סדנאות האמנים שעוסקים בזכוכית, קרמיקה, עץ ועוד. בקומה העליונה סרטון ומהגג תצפית מרהיבה אל המרחב.

ביקב פגשנו את שמואל שסיפר שהיין כמו כל החקלאות בקיבוץ, אורגני, כולל סוג מיוחד מוסקט שמש, עינב שכשמו הוא מבשיל בשמש ויוצר יין בטעם דבשי. הרחק מלב הקיבוץ תמצאו מתחם אירוח שמשתבח והולך, ולאחרונה נוספו לו יחידות משפחתיות כך שלאורחי הלינה הסיור ללא תשלום.

בנוסף כדאי לדעת שפונדק נאות סמדר שבצומת כביש 12, מגיש ארוחות חלביות ומציע למכירה את התוצרת האורגנית והמשובחת של הקיבוץ (הסיור עולה 30 שקלים, א'-ה': 10:00-14:30, שישי וערבי חג 09:30-12:30 שבת וחג סגור. 08-376-1006 https://neot-semadar.com/ )

הנוסטלגי: אילות 

הסיור של קיבוץ אילות לוקח את המבקרים לשנותיו הראשונות וזאת באמצעות המבנים ההיסטוריים ששימשו את חדר האוכל הראשון, המטבח המועדון והתקליטייה ואפילו המקלחת הציבורית. עד לפני עשור שימשו הצריפים לצרכים שונים, אך כיוון שנעזבו, רצו לשמר אותם ולכבד את נוכחותם, כמו גם את ותיקי הקיבוץ.

צריפי בראשית התכולים הוסבו לבית קפה לוותיקים (בלבד), לחדר תיעוד ולסדנא רב-דורית לעבודות עץ של רפי סער. כעת אפשר תוך כדי ביקור, לצלול לסיפורי הראשונים, להווי המקומי ולזיכרונות הרבים שהותירו.

רפי סער למשל עסק בחקלאות כמקצוע ובנגרות כתחביב, אך עם השנים הפך  את התחביב לעיסוק, והיום הוא מייצר ערכות של משחקים מעץ ועורך סדנאות ליצירה משותפת של הורים/סבים וילדים/נכדים. מקבלים ערכה, ומרכיבים לפי הוראות. המחיר לערכה 250 שקלים והיא מתאימה למבוגר ולילד שיוצרים ביחד (שימו לב: כדי שתיפתח סדנה כזו נדרשים לפחות חמישה משתתפים, כלומר - רוכשים של ערכות).

בחדר התיעוד יש מסך, צילומים ומגירות שמכל אחת נשלפים פריטים שמספרים סיפור המותאם לקהל. בלי קלישאות זה מאוד מרגש להכיר את האנשים שהיו אמיצים כדי להגיע לסוף המדבר ולהיאחז בקרקע.

בקיבוץ יש גם חדרי אירוח משפחתיים, בימי שישי מתקיים שוק איכרים (בקיץ שוק לילה), חדר האוכל פעיל כולל אוכל מוכן בסופי שבוע. מדי פעם עושים סופי שבוע לחגים ולחופשות נושאיים שסביבם יש פעילויות. למשל אם זה סופש חקלאי, אז יהיה סיור חקלאי או פעילות תואמת. אם זה בנושא צילום יהיו סדנאות צילום וכד'.  (65 שקלים, 052-3920884)

הקולינרי: יוטבתה 

שלא כמו חבריו, בקיבוץ יוטבתה לא עורכים סיורים, אבל ליד הפונדק, תחנת חובה בדרך לאילת, פועל פארק יוטבתה, אטרקציה למשפחות המשלבת פעילות אינטראקטיבית, אתגרית ועוד. הנושא הוא החיים במדבר, ההתיישבות וכמובן הרפת.

הסיור מודרך ונמשך כשעה (א-ה' 10:00-16:00 שבת מ-11:00, 38 שקלים). בסמוך תמצאו מרכז מבקרים עם כל המידע אודות הערבה הדרומית. קבוצות קטנות (מינימום עשרה) שרוצות לסיים עם טעם מתוק, יכולות להזמין סדנת הכנת גלידה, להכיר את אנשי הגלידה, את חומרי הגלם, את אופן ההכנה ואפילו את הטעמים האהובים, כולל גלידה לקינוח (45 שקלים, 054-979-8491).

עוד כתבות

צוות מאסטרסקול

היא פתחה בית ספר מקוון להסבת עובדים להייטק. עכשיו היא מגייסת 100 מיליון דולר

ברקע ההאטה כלכלית והצינון בביקוש לעובדי הייטק, סטארט-אפ ההכשרות מאסטרסקול הודיע על גיוס ראשון של 100 מיליון דולר, שהחל בפועל בשנה שעברה אך לא דווח לציבור ● עתני לוי, אחד המייסדים ומנכ"ל משותף בחברה: "אנחנו במסע לבניית בית הספר הגדול בעולם שיכשיר אנשים ללא קשר לרקע שלהם ולנסיבות החיים שלהם"

ח''כ דוד ביטן / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

במסגרת הסדר טיעון: חצי חינם ומנהלת נכסי הנדל"ן של הרשת יודו במתן שוחד לח"כ דוד ביטן

לפי הסדר הטיעון, חצי חינם והעובדת ליהי סונק-קופרלי יודו גם ברישום כוזב במסמכי תאגיד ● סונק-קופרלי תרצה 7.5 חודשי עבודות שירות, תשלם קנס של 30 אלף שקל, ויחולטו ממנה 40 אלף שקל ● חצי חינם תשלם קנס של 150 אלף שקל

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

הפסדי האשראי צמחו, והרווח הנקי של ישראכרט נחתך ביותר מ-30%

חברת כרטיסי האשראי רשמה רווח של 50 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2022, לעומת 74 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, ירידה שהושפעה בעיקר בשל הוצאות חד-פעמיות • נקודות האור: מחזור העסקאות עלה ב-14%, והאשראי, בעיקר הצרכני, נמצא בצמיחה

מוניות בנתב”ג / אילוסטרציה: Shutterstock

בניסיון למנוע עוקץ בידי נהגים: תחנת המוניות חוזרת לנתב"ג

משרד התחבורה יפרסם מכרז להפעלת מוניות בנתב"ג, שיאפשר לרשות שדות התעופה לפקח על התחנה שתזכה ● כיום אין פיקוח על המוניות שפועלות בשדה, וישנם נהגים שמנצלים את הפירצה כדי לגבות סכומים מפורזים מתיירים

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

אפקט הטלטלה בשווקים: החברה הישראלית שהונפקה השבוע בוול סטריט וכבר איבדה 50% מערכה

חברת הטכנולוגיה אקטליס השלימה הנפקה ברשימה המשנית של הנאסד"ק לפי שווי של 70 מיליון דולר, אך בתוך ימים בודדים נחתך השווי שלה בחצי ● הכנסותיה בשנת 2021 היו דומות לשנה הקודמת, אך ההפסד זינק

המטבע לונה של חברת טרה / צילום: Shutterstock

מטבעות שקורסים ותנודות חדות בשערים: בשוק הקריפטו מסכמים שבוע סוער

עולם המטבעות הדיגיטליים חווה ימים דרמטיים, עם קריסה של הבלוק טרה והמטבעות הצמודים שלו, וגם של טרה לונה ● אחת השאלות שעולות בעקבות האירועים האלו היא האם הקוד באמת יכול להחליף את קבלת ההחלטות האנושית

זהבית כהן, מנהלת קרן AMI / צילום: רמי זרנגר

הקרן של זהבית כהן מכרה את רוב החזקותיה בגלובל-אי טרם הצניחה במניה

שוויה של חברת הטכנולוגיה הישראלית צנח בכ-70% מהשיא, והשבוע היא פרסמה דוחות והפחיתה תחזיות ● קרן AMI שמובילה זהבית כהן השקיעה 20 מיליון דולר בגלובל-אי טרם הנפקתה בוול סטריט, ונותרה עם פחות מ-2% מהמניות ועם רווח המוערך בכ-700 מיליון דולר

הנפקת חברת פיוניר / צילום: Nasdaq, Inc

פיוניר משיקה מוצר חדש לחנויות עצמאיות ונכנסת לשוק של סטרייפ וראפיד

אחרי שהתמחתה במשך שנים בהעברת תשלומים לסוחרים בפלטפורמות מסחר מקוון, פיוניר משיקה פתרון סליקה לבעלי חנויות מקוונות עצמאיות באסיה ● האם יש לה סיכוי בתחום שנשלט ע"י אחד הסטארט-אפים בעלי השווי הגבוה בעולם?

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

יום של עליות בניו יורק; נאסד"ק קפץ 2.5%, גלובל-אי סיימה בזינוק 18%

מדד דאו ג'ונס עלה 1.3%, ומדד S&P 500 התחזק 2% ● פרמאונט גלובל זינקה 15%, ומניית סיטיגרופ קפצה 8% לאחר שנחשפו החזקות נרחבות של וורן באפט ● מדד דאקס עלה 1.6%, פוטסי 100 התחזק 0.8%, וקאק 40 התקדם 1.3%

אדי ברונשטיין, הבעלים של סנטר קאר / צילום: תמונה פרטית

בעל סוכנות רכבי יד שנייה שמנסה להתחרות בשחקנים הגדולים בתחום: "המדינה לא מבינה שבסופו של דבר המחיר הסופי משורשר לצרכן"

אדי ברונשטיין, בן 52 מאזור, נשוי+3 ● הבעלים של סנטר קאר ● "המדינה מצד אחד נותנת ומצד שני לוקחת. מצד אחד משרדי התחבורה והכלכלה מעודדים את הענף, ומצד שני רשות המסים מערימה קשיים ונוקטת קו ניצי בקשר לתחום" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

ג'רום פאוול, נגיד הפד האמריקאי / צילום: Reuters

פאוול: הפדרל ריזרב נחרץ במאבק להורדת האינפלציה בארה"ב

ג'רום פאוול, נגיד הבנק המרכזי האמריקאי, מביע ביטחון ביכולת לרסן את עליית המחירים בלי לגרום למיתון - אבל מצביע גם על האתגרים

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות קלות באירופה, החוזים על הנאסד"ק נסוגים ב-1%; הנפט מטפס

התמ"ג ביפן ירד בקצב שנתי של 1%, כשהצפי היה לצמיחה שלילית של 1.8%; מדד ניקיי טיפס ב-0.9% ● נתוני האינפלציה באיחוד האירופי יפורסמו בצהריים ● אחרי ערב חזק בוול סטריט, ירידות קלות בחוזים ● הנפט מטפס, הביטקוין מתנדנד

ערן דוידי, מנכ''ל משרד המשפטים / צילום: דוברות משרד המשפטים

כפי שנחשף בגלובס: סמכויות האפוטרופוס הכללי וכונס הנכסים הרשמי יפוצלו

מנכ"ל משרד המשפטים ערן דוידי החליט להוציא את שתי המשרות לוועדות איתור ● לאחר תלונות על כך שנציבות שירות המדינה קבעה קריטריונים נוקשים מדי לתפקיד,  פועלים במשרד המשפטים לתיקון תנאי הסף ● מדובר בניסיון לייעל ולמקצע את עבודת היחידות, שאינן משיקות בתחומי העיסוק שלהן

שרת הפנים איילת שקד / צילום: יוסי זמיר

חלופת שקד לתמ”א 38 תיגנז? שרת הפנים לא מצליחה לגייס רוב בכנסת

ביום שני הכניסה שרת הפנים את החוק לסדר היום של המליאה, אך נאלצה למשוך אותו ברגע האחרון לאחר שלא הצליחה לגייס רוב שיעביר אותו בקריאה שנייה ושלישית ● מאחר שחלופת שקד נדרשת לרוב רגיל במליאה, שרת הפנים צריכה לגייס רק עוד אדם אחד משורות האופוזיציה, אולם הניסיונות לגייס את אותו תומך בודד לא צלחו השבוע

יזמי חברת המשלוחים AVO / צילום: סטפן קלפקו

בקרנות הגדולות התעלמו מסימני האזהרה. עכשיו החברה הזו בדרך להפוך לסמל הבועה שהתפוצצה

סטארט-אפ המשלוחים הישראלי אבו פיטר השבוע עוד עשרות מעובדיו והודיע על סגירת פעילותו בישראל ● עד לפני כמה חודשים המשקיעים בשוק פחות התרגשו מהיעילות הנמוכה של החברות, אך כעת כשהמשבר הכלכלי מעמיק, המשקיעים הולכים על בטוח, והחגיגה של אבו נגמרה

יאיר זילברשטיין, יו''ר עמידר,. מועמד לתפקיד יו''ר רשות החשמל / צילום: ענבל מרמרי

המועמדים הצפויים לתפקיד יו"ר רשות החשמל: מנכ"ל תחנות כוח פרטיות ויו"ר עמידר

אחרי כמעט שנתיים בלי יו"ר, מסתמן כי ועדת האיתור תמליץ על יאיר זילברשטיין ואמיר שביט ● שניהם נחשבים אנשי מקצוע ראויים, אבל דווקא ניסיונו הרב של שביט בעסקי האנרגיה יגביל אותו בהסכם ניגוד עניינים נרחב ● משרד האנרגיה: "לכל מינוי ממשלתי נערך הסדר למניעת ניגוד עניינים, וכך ייעשה, אם יהיה בכך צורך, גם במקרה זה"

הכנסות תעשיית הקלטות המוזיקה בארה''ב והתפלגות באחוזים לפי פורמט

הסטרימינג הכפיל את הכנסות תעשיית ההקלטות בארה"ב בתוך 7 שנים

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: כך אפליקציות הסטרימינג השתלטו על הכנסות תעשיית הקלטות המוזיקה האמריקאית

ג'ף בזוס / צילום: Shutterstock, lev radin

הבית הלבן הודף את הביקורת של בזוס על ביידן והאינפלציה

מייסד אמזון האשים את חבילת הסיוע של הדמוקרטים בעליות המחירים

צוות peak / צילום: זיו טולדנו

הג'וב החדש של יזהר שי, שר המדע לשעבר: יו"ר Peak

החברה מאפשרת לציבור להשקיע בסטארט-אפים ישראלים לצד קרנות הון סיכון ● וגם: 
הווידוי של משה כחלון ● אירועים ומינויים

האסלה שאוליב דיאגנוסטיקס פיתחה / צילום: Olive Diagnostics

"המצאנו מתמטיקה חדשה": האסלה שתעקוב אחרי הבריאות שלנו

חברת אוליב דיאגנוסטיקס פיתחה מכשיר לניטור מצב השתן, שיתריע על מחלות עוד לפני שהתפתחו ● החברה מייעדת את המוצר לניטור הבריאות של הגיל השלישי