גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השמיים אומנם נפתחו, אבל יש אתגר חדש שמטריד את אנשי התיירות

משרד הבריאות מאפשר כניסת תיירים מחלימים רק אם יש בידיהם מסמך דיגיטלי שמאשר כי החלימו מקורונה ● התוצאה: מחלימים מארה"ב, מקנדה ומאיחוד האמירויות לא רשאים להיכנס לישראל ● יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת תיירות נכנסת: "זה עניין בירוקרטי ללא כל היגיון בריאותי, שמסב לנו נזק אדיר"

נתב''ג. פחות מ-2,000 תיירים נכנסו לארץ החודש / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'
נתב''ג. פחות מ-2,000 תיירים נכנסו לארץ החודש / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

טיסה לתאילנד ב-399 דולר (אל על) או טיסה ישירה לניו יורק במחלקת עסקים ב-1,954 דולר (דלתא) - אלו רק דוגמאות בודדות לתיאור מצב התיירות והתעופה כיום, שנכנס לתרדמת חורף עמוקה.

הנסיבות כוללות שילוב של תחלואה המזנקת במדינות רבות, ובעקבותיה חשש לטוס משני טעמים עיקריים. האחד, להתברר כחיוביים בחו"ל ולהיתקע במדינה זרה, והשני, השארת בני משפחה בארץ (ילדים בעיקר) והחשש שהם יתבררו כמאומתים כשההורים לא נמצאים.

לתוך משוואת השלכות המגפה על הנוסעים, שרבים מהם מבטלים את טיסותיהם מאילוצי בידוד, מצטרפים צוותי האוויר, שגם רבים מהם שוהים בבידוד. מנכ"ל יונייטד איירליינס, סקוט קירבי, אף אמר השבוע כי 3,000 מעובדי החברה (כ-5%) נמצאו מאומתים רק לאחרונה. קירבי העריך שגל הביטולים, שכלל אלפי טיסות עד כה, יימשך - כאשר למגפה מצטרף מזג אוויר סוער, שהוביל אף הוא לביטולים רבים בארה"ב. 

מנכ"ל דלתא, אד באסטיאן, ציין כי 8,000 מתוך 75 אלף עובדים החברה התבררו מאומתים. הוא מעריך שלאור ביטולי הטיסות החברה תסיים את הרבעון הראשון בהפסדים, אבל נותן נקודת אור להתאוששות בסוף פברואר לנוכח ההערכות כי הגל ידעך.

"בדצמבר נרשם שיא ביטולי הטיסות מאז 2010", אומר מומחה התעופה והתיירות יוסי פישר. בנוסף, בארבעת הימים הראשונים של חודש ינואר בוטלו כ-20 אלף טיסות בעולם. "בנוסף לקורונה ולאומיקרון, מזג האוויר הקיצוני הוביל לסיטואציה שחברות התעופה לא זוכרות, אשר מגיעה אחרי שהן קצת התחילו להרים את הראש. המצב הזה הוביל לרמת מחירי טיסות שלא זכורה לנו כמותה מאז אירועי ה-9.11, וזאת במטרה לנסות ולהסיר חסמים בקרב הנוסעים".

לפי מספר הטסים מישראל, העומד על כ-6,000 ממריאים ביום בממוצע השבוע לעומת כ-25-30 אלף ביום בממוצע בינואר 2019 - המבצעים לא מצליחים למלא את המטוסים.

פישר מציין כי המשבר לא תקף רק לאוויר. "כ-100 אניות קרוזים ביטלו את תוכניות השיט שלהן בארה"ב, לנוכח הנחיה של ה-CDC להימנע מחופשות שיט. אומנם אין פאניקה כמו במרץ 2020, אבל יש היבט פסיכולוגי שמונע מהנוסעים לצאת לחופשה. המצב הזה תפס את החברות ברבעון החלש ביותר של השנה, ואני מניח שבקרוב ממשלות באירופה ובארה"ב שוב ייאלצו להזרים כספים כדי להציל את החברות".

פחות מ-2,000 תיירים בינואר

ומה קורה עם התיירות בישראל? לפני כשבוע נפתחה מחדש האפשרות לתיירים שעומדים בתנאי התו הירוק להגיע לארץ. לפי נתוני לשכת תיירות נכנסת, מתחילת החודש נכנסו לישראל 20 אלף זרים, מתוכם כ-1,800 תיירים.

תיירים שמוכנים להסתכן בתחלואה ולשלם את המחירים היקרים של חופשה בישראל, נדרשים לעמוד בתנאי התו הירוק - שלושה חיסונים או טווח של עד חצי שנה מקבלת המנה השנייה. בפועל, רבים אינם עומדים בתנאים הללו. מטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה השיב לשאלת גלובס כי בקרוב יוארך תוקף התו הירוק למי שקיבל שלוש מנות חיסון מעבר ל-180 ימים ממועד קבלת החיסון האחרון - לאזרחים מקומיים ולזרים כאחד.

בעיה נוספת שעליה מדווחים העוסקים בתיירות נכנסת מתייחסת למדיניות הכניסה עבור מחלימים, בדגש מארה"ב. ככל שעולה התחלואה העולמית עולה גם מספרם, ועל פי מדיניות משרד הבריאות "הכרה בתיירים שהחלימו בחו"ל ניתנת רק לזרים שיציגו תעודת החלמה הניתנת לאימות דיגיטלי במערכות משרד הבריאות. אנו פועלים להוספת מדינות נוספות".

המשמעות היא שמחלימים מארה"ב, מקנדה ומאיחוד האמירויות, למשל, שמצוידים במסמך ידני ולא דיגיטלי לאחר מחלה - לא רשאים להיכנס לישראל. בלשכת תיירות נכנסת מעריכים כי פוטנציאל המחלימים בקרב האמריקאים עומד על כ-60 מיליון איש, מספר שהולך וגדל ככל שממדי התחלואה מתרחבים. לדברי יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת תיירות נכנסת, "זה עניין בירוקרטי ללא כל היגיון בריאותי, שמסב לנו נזק אדיר. אי אפשר להתעלם ממחלימים שמגיעים מארה"ב, מקור התיירות הגדול של המדינה, בשעה שהתיירים האמריקאים רצויים ומתקבלים בשאר מדינות העולם - חוץ מישראל". פתאל מדווח על ביקוש להגיע לארץ, בעיקר בקרב צליינים. "למרות התחלואה, ישראל נחשבת כמקום מתקדם ובטוח. אנחנו מקווים ומצפים להסתערות שתגיע לקראת הקיץ".

יצוין אגב כי גם נוסעים ישראלים (כמו גם כלל הנוסעים הזרים) שבמעמד של מחלימים ולא מחוסנים לא מורשים להיכנס לארה"ב, שמאפשרת כניסה רק לאזרחים זרים שהתחסנו. הבדל גדול הוא שעבור ארה"ב, כמו גם שאר מדינות העולם (לפחות נכון לעכשיו) מחוסן מוגדר כמי שקיבל שתי מנות חיסון. 

27% תפוסה במלונות ת"א

מי שעוד מצפים להסתערות שמבוששת להגיע הם המלונאים. את 2021 סיכמו מלונות תל אביב, המונים כ-9,000 חדרים, עם תפוסה ממוצעת של 27%. גם כעת, כשהתיירים יכולים להיכנס לישראל, חדרים רבים עומדים ריקים בעוד שאחרים משמשים לשהות ארוכת טווח. על פי עודד גרופמן, מנכ"ל התאחדות המלונות בתל אביב, חלק מהמלונות כבר נסגרו.

נימה של אופטימיות מספקים נתוני הזמנות של סוכני נסיעות לטיסות שתועדו במערכות ההזמנות; בשבועיים הראשונים של ינואר הגיע היקף ההזמנות ליותר מהיקף ההזמנות של כל חודש דצמבר. ההסבר לכך עשוי להיות בשינוי מדיניות הבידוד בחזרה לישראל עבור מחוסנים.

"התאוששות העולמית תהיה איטית", מסכם פישר. "ההערכות כיום הן שלמספרים של 2019 (עם 4.5 מיליארד נוסעים ברחבי העולם, מר"ח) לא נגיע לפני 2025 ואף 2026. התחזיות הקודמות זזו קדימה לנוכח התחלואה, וחוסר הוודאות הכללי. לא כל העוסקים בתחום יצליחו לשרוד את התקופה, ואנחנו רואים שחברות גדולות משתלטות על שחקנים קטנים ובינוניים". 

עוד כתבות

העליות בשוקי המניות דוחפות את השקל למעלה / צילום: Shutterstock

השקל שוב מתחזק מול הדולר: "למוסדיים חשיפה גדולה שמשפיעה על שערי המט"ח"

אחרי שצנח אתמול ב-1.6% מול השקל, הדולר נחלש הבוקר בעוד 0.4% מתחת לרמה של 3.35 שקלים ● כלכלני הבנק השוויצרי לומברד אודייר: למוסדיים המקומיים חשיפה גדולה למניות גלובליות, ולגידור חשיפות המטבע שלהם יש השפעה על שער החליפין"

פרופ' רפי מלניק הבוקר בכנס המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) באוניברסיטת רייכמן / צילום: גלעד קוולרצ'יק

פרופ' רפי מלניק: "אנחנו נכנסים לתקופת בלבול ואי ודאות קיצונית במשק"

הכלכלן הישראלי הזהיר בכנס באוניברסיטת רייכמן מפני שלושה נושאים עיקריים שיובילו להאטה משמעותית בצמיחה העולמית, מיתון קשה, גידול בעוני ו"חוסר שקט חברתי על רקע הבעיות הגיאופוליטיות שלנו"

מחירי המזון והאנרגיה באנגליה מזנקים / צילום: Shutterstock, Elena Rostunova

שיא של 40 שנה באינפלציה בבריטניה: אחד מארבעה מוותר על ארוחה ביום

מדד המחירים לצרכן בממלכה הבריטית זינק ל-9%, והבנק המרכזי האנגלי אומר כי הוא "חסר יכולת" להשפיע על הדינמיקה ● מזהיר: האינפלציה עשויה לטפס ל-10% בחודשים הקרובים ● שני שלישים מהבריטים הפסיקו לחמם את הבית, 27% הפחיתו את מספר הארוחות ביום

צוות מאסטרסקול

היא פתחה בית ספר מקוון להסבת עובדים להייטק. עכשיו היא מגייסת 100 מיליון דולר

ברקע ההאטה כלכלית והצינון בביקוש לעובדי הייטק, סטארט-אפ ההכשרות מאסטרסקול הודיע על גיוס ראשון של 100 מיליון דולר, שהחל בפועל בשנה שעברה אך לא דווח לציבור ● עתני לוי, אחד המייסדים ומנכ"ל משותף בחברה: "אנחנו במסע לבניית בית הספר הגדול בעולם שיכשיר אנשים ללא קשר לרקע שלהם ולנסיבות החיים שלהם"

מיכל וולדיגר, הציונות הדתית / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

האם עיתונאים ונציגי ציבור מודרים מדיוני ועדת סל התרופות?

ועדת סל התרופות חשופה לתקשורת, ומבקר המדינה דווקא שיבח זאת. ועדיין אפשר לשפר ● המשרוקית של גלובס 

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות קלות באירופה, החוזים על הנאסד"ק נסוגים ב-1%; הנפט מטפס

התמ"ג ביפן ירד בקצב שנתי של 1%, כשהצפי היה לצמיחה שלילית של 1.8%; מדד ניקיי טיפס ב-0.9% ● נתוני האינפלציה באיחוד האירופי יפורסמו בצהריים ● אחרי ערב חזק בוול סטריט, ירידות קלות בחוזים ● הנפט מטפס, הביטקוין מתנדנד

יאיר זילברשטיין, יו''ר עמידר,. מועמד לתפקיד יו''ר רשות החשמל / צילום: ענבל מרמרי

המועמדים הצפויים לתפקיד יו"ר רשות החשמל: מנכ"ל תחנות כוח פרטיות ויו"ר עמידר

אחרי כמעט שנתיים בלי יו"ר, מסתמן כי ועדת האיתור תמליץ על יאיר זילברשטיין ואמיר שביט ● שניהם נחשבים אנשי מקצוע ראויים, אבל דווקא ניסיונו הרב של שביט בעסקי האנרגיה יגביל אותו בהסכם ניגוד עניינים נרחב ● משרד האנרגיה: "לכל מינוי ממשלתי נערך הסדר למניעת ניגוד עניינים, וכך ייעשה, אם יהיה בכך צורך, גם במקרה זה"

ליברמן: ''מהלך שיחסוך לפנסיונרים מאות ואף אלפי שקלים בשנה'' / צילום: Shutterstock, lisa-skvo

על חשבון הבנקים: ברירת המחדל בחיסכון לכל ילד בדרך לקופות הגמל

ועדת הכספים של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שנועדה למנוע פגיעה במשפחות מהשכבות החלשות שאינן מודעות לפערים בין חיסכון בבנקים בתשואה קבועה אך נמוכה, לבין תשואות שיכול להשיג שוק ההון ● איגוד הבנקים: "זה נעשה בעיתוי הכי גרוע שיש"

זהבית כהן, מנהלת קרן AMI / צילום: רמי זרנגר

הקרן של זהבית כהן מכרה את רוב החזקותיה בגלובל-אי טרם הצניחה במניה

שוויה של חברת הטכנולוגיה הישראלית צנח בכ-70% מהשיא, והשבוע היא פרסמה דוחות והפחיתה תחזיות ● קרן AMI שמובילה זהבית כהן השקיעה 20 מיליון דולר בגלובל-אי טרם הנפקתה בוול סטריט, ונותרה עם פחות מ-2% מהמניות ועם רווח המוערך בכ-700 מיליון דולר

המטבע לונה של חברת טרה / צילום: Shutterstock

מטבעות שקורסים ותנודות חדות בשערים: בשוק הקריפטו מסכמים שבוע סוער

עולם המטבעות הדיגיטליים חווה ימים דרמטיים, עם קריסה של הבלוק טרה והמטבעות הצמודים שלו, וגם של טרה לונה ● אחת השאלות שעולות בעקבות האירועים האלו היא האם הקוד באמת יכול להחליף את קבלת ההחלטות האנושית

תומר וינגרטן. מנכ''ל ומייסד סנטינל וואן / צילום: סנטינל וואן

שיאן תגמולים חדש בסקטור הטכנולוגיה בישראל: מנכ"ל סנטינל וואן

התגמול השנתי של תומר וינגרטן בחברת הסייבר עמד על 95 מיליון דולר, רובו ככולו הוני, וחלקו מבוסס ביצועים

פריקת סחורה. אילו מוצרים נותרו מחוץ לרפורמת היבוא? / צילום: Shutterstock

קונדומים בפנים, חיתולים לא: אילו מוצרים נותרו מחוץ לרפורמת היבוא

בחודש הבא יכנס לתוקף השלב הראשון של הרפורמה ● המהלך צפוי להקל על היבואנים ולהוזיל מוצרים לצרכנים, אך עדיין נעדרת ממנו רשימה ארוכה ותמוהה של מוצרים

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

עדיין עם הערת עסק חי: עלייה חדה בהכנסות אל על, ההפסד צומצם

אל על פרסמה את דוחות הרבעון הראשון של 2022, שבמהלכו צמחו ההכנסות ב-142% לעומת הרבעון המקביל ב-2021, וההפסד התקופתי קטן ב-40% ● התנופה במכירות נמשכת גם ברבעון הנוכחי: המכירות בחודש מאי גדולות מאלה שנרשמו בשנת 2019

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ''לית HOT / צילום: איל יצהר

עלייה קלה בהכנסות הרבעוניות של הוט הודות לשיפור במגזר העסקי

ההכנסות הרבעוניות של הוט גדלו ל-1.03 מיליארד שקל, על אף שחיקה בהכנסות במגזר הטלוויזיה והאינטרנט ● הפעילות הסלולרית צמחה במעט, וגם מכירות ציוד הקצה, אך ליבת הפעילות בשוק הקווי נותרה יציבה

ספקיות הטלוויזיה מגבירות תחרות / צילום: Shutterstock

פרטנר והוט חותכות מחירים, דיסני מגיעה: המפץ בטלוויזיה יצא לדרך, ואף אחד לא יודע איך הוא יסתיים

רגע לפני כניסת ערוץ הטלוויזיה של דיסני ומיזם FREE TV מבית קשת, הוט ופרטנר מורידות מחירים ומציעות חבילות טלוויזיה בעשרות שקלים בודדים ● האם זו תהיה מהפכת הסלולר החדשה, ואיך זה ישפיע על הרווחיות של החברות

הנפקת חברת פיוניר / צילום: Nasdaq, Inc

פיוניר משיקה מוצר חדש לחנויות עצמאיות ונכנסת לשוק של סטרייפ וראפיד

אחרי שהתמחתה במשך שנים בהעברת תשלומים לסוחרים בפלטפורמות מסחר מקוון, פיוניר משיקה פתרון סליקה לבעלי חנויות מקוונות עצמאיות באסיה ● האם יש לה סיכוי בתחום שנשלט ע"י אחד הסטארט-אפים בעלי השווי הגבוה בעולם?

ג'ף בזוס / צילום: Shutterstock, lev radin

הבית הלבן הודף את הביקורת של בזוס על ביידן והאינפלציה

מייסד אמזון האשים את חבילת הסיוע של הדמוקרטים בעליות המחירים

בשבת התקיימו הפגנות רבות נגד הפסיקה הצפויה ברחבי ארה''ב, בתמונה מדובר בהפגנה בלוס אנג'לס / צילום: Associated Press, Noah Berger

השלכות של מניעת הפלות בארה"ב: חיי עוני, צניחה בתמ"ג וירידה בהשתתפות נשים בכוח העבודה

ארה"ב ממשיכה לסעור סביב הביטול הצפוי של פסק דין "רו נגד וויד", שהתיר לבצע הפלות לפני כ-50 שנה ● איך ההחלטה צפויה להשפיע כלכלית על המשק האמריקאי בכלל ועל הנשים בפרט, ומה חושב על כך הציבור - מחקרים מהתקופה האחרונה משרטטים את תמונת העתיד של אמריקה ● "להגבלת הגישה להפלות יהיו השלכות מאוד מזיקות לכלכלה", אומרת שרת האוצר ג'נט ילן

שטרות דולרים / צילום: עינת לברון

הדולר צנח ב-1.6%: "בנק ישראל עשוי לפעול באגרסיביות לבלימת האינפלציה"

שערו היציג של הדולר נקבע על 3.36 שקלים, האירו נסוג 0.7% לשער של 3.53 שקלים ● הכלכלן יוסי פריימן: "הציפייה לעלייה בריבית בארץ מחזקת את המטבע הישראלי" ● יונתן כץ, לידר שוקי הון: "גוברים הסיכויים להעלאת ריבית מתונה. בנק ישראל לא ירצה לחזק את מגמת הייסוף בשקל של הימים האחרונים"

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: רפי קוץ

ליברמן: "מבין נתוני המשק, אותי מטרידה הירידה בהייטק"

"מבין כל הנתונים של המשק, מה שאותי מטריד זו הירידה ביצוא ההייטק הישראלי אחרי הירידות בוול סטריט", אמר שר האוצר אביגדור ליברמן ● על רקע המשך עליות מחירי הדיור, אמר: "אנחנו כן יכולים להשפיע על מחירי הקרקע, ופה יהיה המאמץ העיקרי"