גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקראת מפץ בשוק הטלוויזיה? זו הייתה ההצעה הדרמטית של סלקום לפרטנר

לגלובס נודע כי לפני כמה חודשים הציעה סלקום לפרטנר למזג את פעילות הטלוויזיה, על רקע התחזקות שירותי הסטרימינג והפסדי החברות ● המגעים לא התקדמו בזמנו, אך הם צפויים להתחדש עם חילופי הבעלות בפרטנר ● לפי הערכות, רשות התחרות תתקשה לבלום מהלך כזה, מאחר שמדובר בשחקניות קטנות יחסית

אסנת רונן, יו''ר דירקטוריון פרטנר דורון כהן, יו''ר דירקטוריון סלקום / צילום: אסנת רום, כדיה לוי
אסנת רונן, יו''ר דירקטוריון פרטנר דורון כהן, יו''ר דירקטוריון סלקום / צילום: אסנת רום, כדיה לוי

האם סלקום ופרטנר יאחדו כוחות בשוק הטלוויזיה? סלקום פנתה לפני מספר חודשים לפרטנר והציעה לה למזג את פעילות הטלוויזיה בין החברות - כך נודע לגלובס. בזמנו המגעים לא התקדמו, אך כעת, עם חילופי הבעלות הצפויים בפרטנר, המשא-ומתן צפוי להתחדש, וקיימת היתכנות גבוהה לשיתוף-פעולה בין החברות בתחום הטלוויזיה.

דירקטוריון סלקום מוטרד מפעילות הטלוויזיה ההפסדית כבר תקופה, ויש קולות הקוראים למצוא מתווה למיזוג הפעילות עם חברה קיימת, לרכש משותף של תוכן או לצמצם את פעילות הטלוויזיה למינימום כדי להקטין הפסדים. ההצעה נשלחה לפרטנר מתוך ההנחה שגם אצל המתחרה פעילות הטלוויזיה הפסדית, ושתי החברות יכולות להרוויח רק אם ישתפו פעולה ביניהן.

אבל הרקע למהלך הוא לא רק ההכנסות. שתי התפתחויות חדשות ב-2022 מאיימות על השחקניות המסורתיות: הכניסה של שחקניות בינלאומיות כמו דיסני פלוס ו-HBO Max לשוק הישראלי; וחברת הסטרימינג החדשה של קשת ו-RGE, שאמורה להיכנס לענף ברבעון השלישי של השנה.

המגמה העולמית והצרכן הישראלי בכיוונים הפוכים

הבעיה המרכזית של סלקום היא שכרגע - והדגש הוא על העת הזאת - קשה מאוד למכור חבילות אינטרנט המבוססות על סיבים אופטיים, בלי טלוויזיה. הציבור הישראלי עדיין מחפש לרכוש חבילה של שירותים בידיעה שהוא נהנה ממחיר זול יותר לעומת רכישה של כל מוצר בנפרד.

מנגד, המגמה העולמית שהולכת ומתגברת היא הפוכה - יותר ויותר צרכנים בעולם מעדיפים לצרוך תשתית אינטרנט בנפרד מהתוכן, וההערכות הן שבקרוב גם הצרכנים הישראלים יצטרפו למגמה. בנוסף, התחרות בתחום הטלוויזיה הפכה את המחירים ללא רווחיים.

בסלקום המצב יותר חמור מאשר בפרטנר, שהמודל העסקי שלה תואם את המגמה העולמית. סלקום משלמת עשרות מיליוני שקלים בשנה עבור בהוצאות תוכן, והיא כפופה להסכמי תוכן לפחות עד סוף 2022. החברה נקטה שורה של פעילויות לקיצוץ בעלויות, אבל עדיין דוחה את הקולות שקוראים לצמצם את פעילות הטלוויזיה, בטענה כי השוק הופך לשוק של ענקים בינלאומיים בלבד.

לדברי הקולות בדריקטוריון, כרגע, הציבור הישראלי עדיין מחפש חבילות מתוך הרגל, אבל השוק ישתנה בקרוב, והישראלים יצטרפו למגמה העולמית שמעדיפה לרכוש את האינטרנט ואת התוכן בנפרד. בינתיים, הטענות הללו נדחו, מתוך חשש שהשינוי עוד רחוק וסלקום תתקשה במכירת חבילות אינטרנט.

 

המשימה של דניאל ספיר, המנכ"ל הנכנס של סלקום, תהיה לנסות לארגן מחדש את כל הפעילות הנייחת ובכללה פעילות הטלוויזיה. יש הטוענים בענף התקשורת כי החברות הסלולריות צריכות לחזור ולהיות חברות סלולר נטו ולהיפטר מכל יתר הפעילויות הנייחות, מתוך הנחה שהן הפסדיות וחוסמות את החברות מלקדם את עסקי הסלולר שלהן ובעיקר את הדור החמישי.

הנתונים של הרבעונים האחרונים מראים שגם בפרטנר וגם בסלקום הצמיחה במנויים הואטה מאוד, ופעילות הטלוויזיה מוטה למבצעים שרק שוחקים את המחירים.

סלקום פנתה לפרטנר בניסיון למצוא פתרון של מיזוג או רכש משותף של תוכן. בפרטנר לא שללו את האפשרות לעסקה, אבל סברו כי אם משלימים את המהלך, הוא צריך להיות יותר רחב ולכלול רכישה של פעילות הסיבים והטלוויזיה ביחד. בפרטנר הגיעו למסקנה שלרכוש את הטלוויזיה של סלקום בלבד זה לא אטרקטיבי מספיק בגלל הצורך בהחלפת ממירים ל-250 אלף לקוחות הטלוויזיה של סלקום.

הסטרימינג מארגן מחדש את שוק הטלוויזיה

נושא הרכש המשותף של תוכן כבר היה על השולחן מספר פעמים במסגרת משאים-ומתנים בין הוט ל-yes (שכל אחת בנפרד מחזיקה בנתח שוק בתחום הטלוויזיה של יותר לקוחות מסלקום ופרטנר יחד). המטרה של המגעים אז הייתה להוזיל את עלויות התוכן בעקבות שינוי מודל הצריכה שמביאות חברות הסטרימינג הבינלאומיות כמו נטפליקס, דיסני פלוס, אמזון פריים וכו'.

המגעים בין פרטנר לסלקום לא התקדמו בחודשים האחרונים, אבל על-פי ההערכות, דווקא חילופי הבעלות הצפויים בפרטנר, במסגרת הכניסה של קבוצת רודב-גבאי כבעלת השליטה, והעובדה שפרטנר הצטרפה לאחרונה כלקוחה של חברת IBC ותרכוש ממנה סיבים, עשויה להאיץ שיתוף-פעולה כזה או אחר בין החברות ואף עם שחקנים נוספים.

רשות התחרות תתקשה לבלום את המהלך

אם תבשיל, האפשרות למזג בין הפעילויות של סלקום ופרטנר תידרש לבחינה של רשות התחרות, אבל ההערכה היא שהרשות תתקשה למנוע את המהלך. פרטנר וסלקום הן מחוללות תחרות בשוק הטלוויזיה, אבל שתיהן שחקניות קטנות שביחד יש להן כ-500 אלף לקוחות, מספר דומה ללקוחות yes לבדה.

עניין נוסף שצפוי להשפיע על ההחלטה הוא המגבלות החלות על השחקניות המסורתיות בענף לא חלות על שחקניות סטרימינג בינלאומיות כמו נטפליקס (עם מעל מיליון לקוחות בישראל); והכניסה של השחקנים החדשים, בין אם הבינלאומיים ובין אם המקומיים דוגמת חברת הסטרימינג של קשת ו-RGE.

עוד כתבות

חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס

מגוגל ופייפל ועד מקדונלדס ועליבאבא: הסיפור של החברות שהצליחו לפרוץ בזמן משבר כלכלי

על רקע החששות ממשבר מתקרב, כדאי להיזכר שחברות מצליחות רבות פרצו ועלו דווקא בתקופות של משבר כלכלי, מגוגל ופייפל ועד מקדולנד ונוטלה, Airbnb ועליבאבא. מה הסוד שלהן?

ריצ'ארד קווסט / צילום: CNN

ריצ’רד קווסט יודע בדיוק למי צריך להקשיב כדי לדעת מה יקרה לכלכלה ובטוח: "בעוד שנה נהיה במיתון"

ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי הבכיר של CNN, מרגיש בכנס הפורום הכלכלי העולמי "תחושת מציאות וכובד משקל שלא ראיתי קודם" ● בראיון לגלובס הוא מספר על רוחות המלחמה המורגשות בכנס יוצא הדופן, על הסוגיות שזזו הצידה אך עוד ישובו לבמה, וגם על מצב העיתונות ותפקידה

איור: ליאת צברי

מה אפשר לעשות כשאדם אחד מתוך אלף תוקע תוכנית של 100 דונם

התארכות תהליכי התכנון בארץ מובילה לכך שקרקעות רבות הופכות להיות "מרובות בעלים" - דבר שבתורו הופך את אישור התוכניות והבנייה על הקרקע למורכב וארוך עוד יותר • למה ישנם כל-כך הרבה מקרים כאלו, והאם יש לכך פתרון

מחירי הנדל''ן יצאו משליטה? / צילום: Shutterstock

אלף השקלים שעשויים לבלום את העלייה המטאורית במחירי הנדל"ן

במקום שהציבור יסמן תקרה למחירי הנדל"ן, הוא מאותת לשוק שאין סכום שהוא לא ישלם בשביל לקנות בית ● העלאת הריבית צפויה לייקר החזר משכנתה ממוצעת בכאלף שקל בשנה וכדי שהיא תצנן את מדד מחירי הדיור, הרוכשים צריכים להחליט שאלה אלף שקל יותר מדי

ב.מ.וו I4 M50 / צילום: יח''צ

הניסיון של ב.מ.וו לחדור לטריטוריה של טסלה

ה-I4 החשמלי הוא הניסיון האגרסיבי ביותר של ב.מ.וו לפלוש לטריטוריית טסלה ● העיצוב יוקרתי ואיכותי והביצועים מסחררים ● הבונוס: המצפון הסביבתי שקט

הונג קונג / צילום: Associated Press, Kin Cheung

"אקסודוס מוחלט": למה עשרות אלפים בורחים מהונג קונג?

הונג קונג איבדה 93 אלף תושבים ב-2020 ועוד 23 אלף ב-2021. לפי הערכות מוקדמות, השנה הרבה יותר אנשים יעזבו את העיר ● רבים עוברים לסינגפור, ולא מעט אחרים מבקשים תושבות בקנדה ובבריטניה ● "בשנתיים האחרונות אנשים חששו לעזוב, אבל בששת החודשים האחרונים היה אקסודוס מוחלט", אמרה תושבת העיר

מצעד הגאווה יתקיים ביום שישי ה- 10 ביוני, והוא האירוע המרכזי והמסכם של אירועי הגאווה בעיר המתקיימים בימים אלה / צילום: Shutterstock, ColorMaker

שבועיים למצעד הגאווה בתל אביב: האם עשרות אלפי תיירים בדרך?

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התיירות בעיר, ציפי ברנד, מעריכה כי תל אביב תתמלא בכ-15 אלף תיירים שיגיעו ממדינות שונות: "תל אביב היא אחת הערים הראשונות שחוזרת לקיים את מצעד הגאווה, אחרי שנתיים של סגרים ושמיים סגורים"

הנרי קיסינג'ר בפורום הכלכלי בדאבוס לפני כעשור / צילום: Reuters, Stefan Wermuth

קיסינג'ר נגד סורוס על רוסיה ואוקראינה

שני האנשים בשנות ה-90 לחייהם מציעים חזונות סותרים על הסדר העולמי בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

מה עובר על בית ההשקעות אלטשולר שחם והצעירים החרדים שהפכו לנשק הסודי של השב"כ

יגיע רגע שבו לא נצליח להבין איך זה ששילמו פה פעם כאלה מחירים על משרדים או על דירה ממוצעת ● למה כולם התחילו לשכוח דברים? ● התוכנית שמגייסת חרדים לגופים החשאיים ביותר ועוד ארבעה סיפורים בולטים מהשבת

פרופ' מיכאל סלע / צילום: איל יצהר

פרידה מהאיש שאחראי לתרופה הישראלית הנמכרת בכל הזמנים

ממציא תרופת הקופקסון פרופ' מיכאל סלע הלך לעולמו בגיל 98 ● היחסים הקרובים בין סלע לבין מנכ"ל טבע דאז אלי הורביץ ז"ל אפשרו את פיתוח הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה ● בראיון לגלובס בעבר סיפר: "פניתי לחבר שלי אלי הורביץ ז"ל ואמרתי לו: 'אני בא לאכול ארוחת ערב קטנה אצלך עם אשתי, ותכין מקרן שקופיות, כי אני רוצה להראות לך משהו'. אלי אמר: 'אני לוקח את זה'"

הדפסת דולרים / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

ריקוד הטנגו המסוכן של הריבית והחוב הגדל באמריקה

בתחילת החודש הודיע הפדרל ריזרב על העלאת הריבית וצמצום המאזן שלו ● השווקים בכלל והנאסד"ק במיוחד הגיבו הפעם בקריסה ● כיצד תשפיע העלאת הריבית על השווקים הפיננסיים ותיקי החיסכון והפנסיה, והאם לפד יש אופציות אחרות ● מבט מקרוב על הריבית במשק האמריקאי

טרייפל משמש / צילום: Shutterstock

שבועות טבעוני: מתכון שגם אוכלי גבינות יעמדו בתור כדי לקבל פרוסה ממנו

זה שאתם נמנעים ממוצרי חלב לא אומר שאתם לא יכולים ליהנות מקינוח לשבועות: 
טרייפל טבעוני עם ליים ומשמשים. תרשמו מתכון

התחדשות עירונית ברחוב מכבי 8 רעננה / הדמיה: תמיר חטיבה

פרויקט התמ"א ברעננה שנתקע ואז קם לתחייה

בפרויקט ברחוב מכבי ברעננה הוחלפו ארבעה קבלנים, ועכשיו רואים את הסוף ● כל דירה תקבל תוספת של 23 מ"ר

גילעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

כל הדרך למטה: מה קרה לבית ההשקעות אלטשולר שחם?

אחרי שנים שבהן אלטשולר שחם היה מלך בתי ההשקעות בישראל, עם מגע ידי הזהב של המייסד והמנכ"ל גילעד אלטשולר - הגיע השפל, והלקוחות הבורחים כבר לקחו איתם כ-30 מיליארד שקל בפדיונות ● אז מה בעצם הוביל לנפילה והאם יש סיכוי להתאוששות מטאורית בקרוב?

פרופ' יו מונטגומרי / צילום: תמונה פרטית

החוקר שגילה על הר הפומורי מה אנחנו צריכים כדי לשרוד בטיפול נמרץ

פרופ' יו מונטגומרי, רופא וחוקר של הישרדות בתנאי קיצון, יצא לבדוק מה גורם לאנשים מסוימים לשרוד ולאחרים למות, ומה אפשר ללמוד מזה על טיפול בחולים במחלות קשות ● אבל בכובעו כפעיל נלהב למען משבר האקלים, הוא בכלל לא בטוח שלתובנות שלו תהיה הרבה תועלת: "אם לא נעשה משהו עכשיו, לאף אחד לא יהיה סיכוי. הכול תלוי ביחידים ובעסקים"

וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה ירוקה בוול סטריט: הנאסד"ק קפץ ביותר מ-3%

על רקע דוח המראה כי קצב עליית האינפלציה בארה"ב מאט, הממדים המרכזיים בוול סטריט רשמו עליות שערים ● גם המסחר באירופה ננעל בעליות ● הביטקוין והאת'ריום ממשיכים לרדת

לישון עד מאוחר כשעובדים מהבית עלול לפגוע בביצועים בעבודה / צילום: Shutterstock, Stock-Asso

לישון עד מאוחר כשאתם עובדים מהבית עושה יותר נזק מתועלת – הנה הסיבות

מומחי שינה אומרים ששמירה על שעות קבועות ועקביות יכולה לעזור לשפר ביצועים בעבודה ולחזק קשרים ומערכות יחסים

הסוד השמור של עולם היהלומים / צילום: Reuters, Uli Deck

האם היהלומים שלכם באמת טבעיים? הסוד של התעשייה נחשף

סרט דוקומנטרי חדש של במאי שרק רצה לספר סיפור מעניין חשף כמעט באקראי את מה שניסתה להחביא תעשיית היהלומים העולמית במשך שנים: לתוך משלוחי היהלומים הטבעיים מסתננים יהלומים סינתטיים שנמכרים במחיר מלא ● האם זה יצליח לערער את הענף

ימית אפריאט / צילום: איל יצהר

יועצת המשכנתאות שלא מפחדת מהעלאות הריבית ודבקה במסלול הפריים

ימית אפריאט מייעצת ללקוחותיה להיזהר דווקא מהאינפלציה העולה וממסלולי הריבית המשתנה, ומגלה כי האיסור לקחת מימון על חשבון דירה קיימת, גלגל את המשקיעים לשוק החוץ-בנקאי

יאיר לפיד, יש עתיד / צילום: כדיה לוי

כשלפיד התנגד לגיוס חרדים ונתניהו לבנייה בירושלים

הכנסת סערה השבוע סביב החלטת האופוזיציה להתנגד לחוק "ממדים ללימודים", אבל איך נראו הדברים בעבר הלא רחוק כשהמצב היה הפוך? ● חזרנו לכנסת ה-20 וגילינו שהיא אמנם הייתה פחות מקוטבת, אך גם בה האופוזיציה לא היססה להתנגד לחוקים "ראויים" ● וגם: מה גרם לראש האופוזיציה נתניהו להצביע נגד בנייה במזרח ירושלים?