גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות קלות בקריפטו, נעילה ירוקה בבורסות אירופה; יוניליוור צנחה 7%

דאקס עלה ב-0.3%, פוטסי הוסיף 0.9% וקאק התקדם 0.8% ● היום לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל יום מרטין לות'ר קינג ● יוניליוור צנחה לאחר שחברת הפארמה GSK דחתה את הצעתה לרכישת חטיבת הבריאות הצרכנית שלה בתמורה ל-50 מיליארד פאונד ● הכלכלה בסין התרחבה ב-8.1% בשנת 2021, לעומת צפי כלכלנים לצמיחה של 8.4%

פרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock
פרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

18:40

נעילה ירוקה באירופה. מדד דאקס עלה ב-0.3%, פוטסי הוסיף 0.9% וקאק התקדם 0.8%. יורוסטוקס 50 הכלל אירופי עלה ב-0.7%, וגם הסטוקס 600 רשם עלייה בשיעור דומה. נזכיר כי היום לא מתקיים מסחר בוול סטריט לרגל יום מרטין לות'ר קינג.

בלונדון, יוניליוור  סיימה את יום המסחר בירידה חדה של 7% לאחר שגלקסו סמית' קליין (GSK) דחתה את הצעת הרכישה שלה לחטיבת הפארמה הצרכנית שלה. GSK  לעומת זאת, התחזקה. עוד עליות נרשמו לטובת BP , גלנקור, טיילור ווימפי, קבוצת התעופה IAG  וטסקו .

בשוק הקריפטו נרשמות ירידות במטבעות הגדולים. ביטקוין יורד בכ-2% לרמת מחיר של 42.2 אלף דולר, האת'ר נחלש ב-3.5% ונסחר ב-3,233 דולר. הקרדנו לעומת זאת מתחזק ב-7% ונסחר תמורת 1.48 דולר.

17:15

העליות בבורסות האירופאיות מתחזקות במעט. דאקס עולה ב-0.3%, פוטסי ב-0.9% וקאק ב-0.8%. 

בפרנקפורט נרשמות עליות למרק, פרסניוס מדיקל, סימנס אנרג'י, SAP ודויטשה בורסה. מנגד, הנקל, דיימלר ופורשה מאבדות גובה. בלונדון חברת הפארמה GSK ממשיכה לבלוט לטובה בעוד שיוניליוור צונחת (ראו עדכון קודם), וגם טיילור ווימפי, רקיט בנקיזר, אסטרזניקה ונקסט מתחזקות.

15:50

המגמה החיובית בבורסות אירופה נמשכת.

בעוד שיוניליוור ממשיכה לאבד גובה בלונדון, חברת הנדל"ן טיילור ווימפי  עולה ב-3.2% במחזור המסחר הרביעי בגודלו במדד פוטסי 100. החברה דיווחה יציאה לתוכנית רכישה עצמית אחרי "שנה מצוינת". לפי הנתונים שפרסמה, בשנה החולפת השלימה בניית 14 אלף דירות, עלייה של 47% בהשוואה לשנה הקודמת. המחיר הממוצע לדירה עלה ב-3% ל-332 אלף פאונד.

בשוק הנפט הגולמי נרשמות ירידות קלות. הברנט משיל 0.4% ונסחר ב-85.69 דולר לחבית.

13:55

המסחר באירופה ממשיך להתקיים במגמה חיובית. דאקס עולה ב-0.4%, פוטסי בקאק בכ-0.6%, וכך גם יורוסטוקס 50.

דויטשה בנק  בולט בפרנקפורט עם עלייה של 1.2%, וגם SAP וסימנס מתחזקות בשיעור דומה. מרק עולה ב-1.7%, הנקל מאבדת 2%.

בלונדון בולטת מניית יוניליוור  שצונחת בקרוב ל-8%. חברת הפארמה גלקסו סמית' קליין  (GSK) הודיעה אתמול שדחתה הצעה של יוניליוור לרכישת חטיבת הבריאות הצרכנית שלה בתמורה ל-50 מיליארד לירה שטרלינג. GSK, מנגד, מתחזקת.

12:00

מדד המניות המרכזיים באירופה עולים כעת ב-0.4%-0.8%. החוזים על הנפט נסחרים במגמה מעורבת והזהב עולה קלות.

סטפן מונייה, מנהל ההשקעות הראשי של הבנק השוויצרי לומברד אודייר, מציין כי  "בתחילת 2022 חלה האצה בתהליך נורמליזציה של הריבית, ואג"ח של שווקים מפותחים הציגו עלייה בתשואות. במקביל, המשקיעים בשווקי המניות שינו כיוון ועברו למיקוד במניות ערך, במיוחד בתחום האנרגיה והפיננסים, בזמן שמניות הטכנולוגיה סבלו מביקוש נמוך יותר".

"סנטימנט השוק כרגע תומך בפורטפוליו בעד-סיכון, ואנו בלומברד אודייר אופטימיים בנוגע לסביבה האינפלציונית ומאמינים כי עדיין יש מקום לרווחי חברות לצמוח וכך להניע את מדדי המניות מעלה. אנו נמצאים במשקל נמוך באג"ח אמריקאיות, ותומכים באשראי אסייתי ובחוב ריבוני הנקוב ברנמינבי. החשיפה שלנו לזהב נשארת מתחת לממוצע, כיוון שאנו מצפים שהמתכת היקרה תהיה תחת לחצי מחירים עקב עליית הריביות הריאליות. בשלב הנוכחי אין ספק כי השווקים מתמקדים בצעדים הניציים הצפויים של הבנקים המרכזיים על רקע הפעילות הכלכלית החזקה והאינפלציה הגבוהה. ללא מפת דרכים סדורה ליציאה ממשבר הקורונה, ישנו סיכון גבוה לטעות במדיניות המוניטרית או הפיסקלית, מה שיוביל לתנודתיות רבה בשווקים".

10:15

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח תוך עליות קלות במדדי המניות. במסחר בחוזים עתידיים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות קלות.

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מציין בסקירתו השבועית כי תשואת האג"ח ל-10 שנים בארה"ב עלתה שבוע רביעי ברציפות. סנטימנט המשקיעים ביחס לאג"ח הממשלתיות, כפי שבא לידי ביטוי בסקר של JP Morgan הנו אחד השליליים ביותר בעשור. "להערכתנו, כל עוד השווקים וה-FED ממשיכים לדבוק בתחזית לפיו עליית ריבית לכ-2% בשנתיים תספיק כדי להוריד אינפלציה נוכחית קרוב לתחום היעד, הסיכון לשוק האג"ח יישאר גבוה".

"כמובן שבמציאות יכול להתממש כל תרחיש, גם זה שה-FED והשוק מגלמים. אולם, הניסיון מלמד אותנו שבשישים השנים האחרונות כל פעם שמדד המחירים PCE Core, שעלה בשנה האחרונה ב-4.7% (הקצב צפוי לעלות לכ-5% אחרי שיתפרסם מדד דצמבר), עלה מעל 3%, נדרש להביא ריבית ה-FED מעל גובה האינפלציה כדי להחזיר אינפלציה מתחת ל-3%. בשורה תחתונה: בנסיבות הקיימות השוק צריך לגלם ריבית ה- FED גבוהה משמעותית ברמה של לפחות 3% כדי שיחס סיכון/סיכון בשוק האג"ח יהפוך לאטרקטיבי יותר. אנו ממשיכים להמליץ על מח"מ קצר בתיק".

לגבי המניות הוא מציין כי "האפיק המנייתי ימשיך להיות תנודתי כל עוד שוק האג"ח מתאים את עצמו לתרחיש יותר סביר של עליית ריבית. אולם, אנו מעריכים שבסופו של דבר הוא ישיג השנה ביצועים חיוביים בהשפעת הצמיחה הגבוהה וגידול ברווחיות החברות. שורה תחתונה: אנו ממליצים על חשיפה בינונית-גבוהה לאפיק המנייתי". 

08:00

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה מעורבת, לאחר שבסין פורסם כי הכלכלה התרחבה ב-8.1% בשנת 2021. זאת לעומת צפי כלכלנים לצמיחה של 8.4% בסין אשתקד.

בטוקיו מטפס מדד הניקיי בכ-0.8% ומנגד בהונג קונג נסוג ההאנג סנג בכ-0.8%. בשנחאי עולה מדד המניות בכ-0.6%. 

במסחר בחוזים עתידיים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות קלות.

היום לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל "יום מרטין לותר קינג". בהמשך השבוע יפרסמו דוחות, בין השאר, בנק אוף אמריקה וגולדמן זאקס (בשלישי), פרוקטר אנד גמבל, יונייטד הלת', ASML, מורגן סטנלי ואינטל ברביעי, נטפליקס ואמריקן איירליינס בחמישי.

מחירי החוזים על הנפט רושמים כעת עליות קלות. חוזה למרץ על חבית נפט מסוג ברנט נסחר סביב 86.2 דולר. זאת לאחר עליות חדות ביום שישי.

בשוק הקריפטו נרשמות ירידות, והביטקוין נסחר סביב 42,600 דולר. האת'ריום יורד ביותר מ-2% ונסחר סביב 3,250 דולר.

עוד כתבות

קריסת חומת ברלין השפיעה באופן שונה על מדינות הגוש הקומוניסטי / צילום: Reuters, Stringer Germany

החוקר שמזהיר מנהיגים: שינויים פוליטיים מדרדרים את בריאות הציבור

מקריסת הגוש הקומוניסטי ועד המשבר הפיננסי של 2008 - פרופ' מרטין מקי, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת לונדון, מסביר בראיון לגלובס את הקשר בין תהליכי שינוי פוליטיים וחברתיים במדינות לתוחלת החיים ולתחלואה ● ויש לו גם מסקנות איך אפשר להתגבר על זה

קמפיין הגיוס החדש של התעשייה האווירית ברמת החייל / צילום: יוסי כהן

מותר בהחלט לבקר את התעשייה האווירית, אבל מותר גם להעריך את הניסיונות לגייס אליה עובדים מוכשרים

בעולם שעדיין סובל מעודף ביקוש, אין שום פסול מכך שחברה ממשלתית מנפנפת גם באידיאלים ובציונות. הציניקנים יגחכו, אבל ימשיכו לישון בלילה רגועים בזכות המערכות שתפתח להם עלמה מהתעשייה האווירית ● כוכבי השבוע

סדנת בירה בקרמזינה / צילום: אמנון זיו

דברים שלא ציפיתם למצוא בחצרות של מושבים קטנים בחוף אשקלון

גלריה לעיצוב הבית שתורים משתרכים בפתחה, מסעדה איטלקית כמו בחבל אברוצו, סטודיו של אמנית בינלאומית ומבשלת בירה בחצר

מדורת ל''ג בעומר / צילום: Shutterstock, Lerner Vadim

למי קרא מנחם בגין "בר כוכבא" ואיזו תנועת נוער נוסדה בל"ג בעומר?

איזו חברה השיקה לאחרונה משקה בטעם של פיקסל, ובאיזה ספר מופיע חתול בשם פיקסל? ● הטריוויה השבועית

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Associated Press, Alex Brandon

התחמושת של הפדרל ריזרב מצומצמת הפעם

הפד מבקש לצנן את פעילותה של הכלכלה האמריקאית על מנת למתן את האינפלציה, כך שבואה של ההאטה אמור על פניו לעודד את מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי ● היו"ר ג'רום פאוול חושש, ובצדק, מהמשך עלייתה של האינפלציה בארה"ב, ופועל להידוק התנאים הפיננסים שאפשרו למחירי הנכסים להרקיע שחקים. אלא שזה קורה מאוחר מדי

חברי המשלחת האוקראינית לאחר הזכייה באירווזיון / צילום: Associated Press, Luca Bruno

איך הגיעה אוקראינה למקום הראשון בטורינו?

המפלה של I am והזכייה המרגשת של אוקראינה, הזוגות החדשים שיעסיקו אותנו בחודשים הקרובים, הדרמה החמה של נטפליקס וקנדריק לאמאר באלבום חדש ● על מה כולם דיברו השבוע

סוחרים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow

אשליית האינפלציה: השד יצא מהבקבוק ואף אחד לא זיהה. לאן תוביל המפלה בשווקים?

שנים הזהירו כולם שמדיניות התמריצים של הבנקים המרכזיים וריביות השפל יביאו עימם עלייה חדה בסביבת האינפלציה, ואולם משלא הגיעה מיהרו כולם להספיד אותה וראו בה תופעה מהעבר הרחוק. עכשיו היא חזרה ובגדול ● הבנקים המרכזיים איבדו זמן יקר, ועתה הם מתאמצים לשדר לשוק נחישות ● ואיך זה קשור לישראל?

קובה בורגול צמחוני במסעדת תבל / צילום: גל שון

איך מארגנים יום כיף בגליל לחבורה של צמחונים-טבעונים?

מחפשים הפתעה ליום הולדת? טיול מיוחד לחובבי טבע צמחונים? ספא שווה? מקום מיוחד להצעת נישואים? יש את מי לשאול!

FIFA / אילוסטרציה: Shutterstock

הפסד של 150 מיליון דולר בשנה: משחק הגיימינג האייקוני עוזב את פיפ"א

חודשים של דיונים הסתיימו ללא הסכם ו-EA Sports תמשיך לשווק את המשחק הפופולרי ללא פיפ"א ● התאחדות הכדורגל העולמית תפסיד 20% מהמחזור השנתי, בעוד שחברת הגיימינג תוותר על המונדיאל בפלטפורמת המשחק ● ברקע, עולם הגיימינג מתרחב וגופי הספורט גוזרים קופון

רני צים / צילום: רמי זרנגר

רני צים נפרד מאופיס דיפו: נמכרת ל-UMI לפי שווי של 80 מיליון שקל

יבואנית הרכב תעביר לידי צים כ-35 מיליון שקל, שכן רשת הציוד המשרדי נושאת חוב של 45 מיליון שקל ● על פי הערכות, צים השקיע כ-30 מיליון שקל ברכישת אופיס דיפו ב-2014

מה יהיה פה ביום שאחרי המשבר שמסעיר את עולם ההייטק / צילום: Shutterstock

בהייטק התעלמו מהסימנים וטענו שאין בועה. האם החגיגה נגמרה?

החברות ינסו לשמר את העובדים בכל מצב, השכר המופרז יירגע, הביקוש למתכנתים ירד, ויהיה מי שייאלץ למכור גם בלי אקזיט נוצץ ● אחרי שנים של פריחה משוגעת שהובילה לשוויים עצומים נראה שהחיים בהייטק עומדים להשתנות ● פרויקט מיוחד

החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר / צילום: Shutterstock

קבוצת הלחץ שמייצגת 5% מהאוכלוסייה ומספסרת בזכויות על קרקעות ענק במדינה

בזמן שהסתכלנו על בלימת רפורמת הפירות והירקות, החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר ● מגזר המושבים והקיבוצים מצליח פעם אחר פעם למנוע מהמדינה זכויות לבנייה עתידית בשטחי ענק וזוכה לרווחי עתק על חשבון משבר הנדל"ן

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

התגלה מקרה ראשון בישראל של אבעבועות הקוף. זה מה שידוע על המחלה

מקרה של אבעבועות הקוף התגלה בישראל ● איך נדבקים, איך נמנעים והאם צריך לדאוג?

מרב מיכאלי, יו''ר מפלגת העבודה ''קלמן-ליברמן'', כאן ב', 23.05.2021 / צילום: Associated Press

האם יוזמת חופשת הלידה לאבות תוכל לרכך את "קנס האימהות"?

המהלך למתן חופשת לידה לאב שלא על חשבון האם נראה כרגע כבעייתי מבחינת ההיתכנות הפוליטית שלו, אך הוא מעלה לדיון תופעה כלכלית מעניינת המכונה "קנס אמהות" ● מדוע לידת הילד הראשון משפיעה באופן כה דרמטי על כושר ההשתכרות של נשים, איך נראית ישראל ביחס לעולם בתחום הזה, ואיפה יש "קנס נישואין"? ● המשרוקית של גלובס

נועם טויסטר / צילום: איל יצהר

היזם שמוכר כרטיסי אוטובוס בקצה העולם: "אנחנו נהיה בוקינג.קום של התחבורה"

כשנועם טויסטר בילה בירח דבש בפיליפינים וחיפש להגיע לאי יפה במיוחד - התברר לו שכדי להזמין כרטיס אוטובוס הוא צריך לנסוע במונית שעתיים לכל כיוון ● את התסכול הוא הפך לסטארט-אפ Bookaway - פלטפורמה המנגישה תחבורה ציבורית בכל קצוות תבל: "גיליתי עולם מטורף - שוק של 150 מיליארד דולר שרובו נמכר בתחנות האוטובוסים, רכבות, מעבורות והסעות פרטיות"

מחאה נגד המצב הכלכלי בלבנון / צילום: Associated Press, Hussein Malla

חיזבאללה הפסיד בבחירות והוכה פוליטית אבל ממשיך לשדר עסקים כרגיל

חיזבאללה איבד את הרוב שהיה לו בפרלמנט הלבנוני ● למרות המכה הפוליטית שספג ארגון הטרור, כוחותיו הצבאיים עדיין חזקים, ואנשיו ניסו להראות זאת בשורה של הפגנות ואירועים אלימים לאחר הבחירות שנערכו בלבנון בתחילת השבוע ● בהיבט הכלכלי, ייתכן וממשלה חדשה תיפעל להגעה לפשרה עם ישראל בסוגיית מחלוקת הגבול הימי, אשר מונעת בינתיים פיתוח שדות גז במים הכלכליים של לבנון בים התיכון

אתר בנייה. יתרת התשלום על הדירות שועבדה לבנק / צילום: שלומי יוסף

האם ניתן לקזז פיצוי על איחור במסירה מיתרת תמורת הדירה, ומה מעמדו של הבנק המלווה בהחלטה

רוכשים ביקשו לקזז את הכסף שחייב להם היזם בגין פיצוי על איחור, מהתשלום האחרון על הדירה ● הבנק המלווה התנגד ● מה קבע ביהמ"ש

עדיאל שמרון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רמ"י לשעבר עובר לשוק הפרטי: "בתוכניות דיור אסור להוריד את הרגל מהגז"

עדיאל שמרון, שהיה מנהל רשות מקרקעי ישראל, מונה לאחרונה לנהל את הזרוע לדיור להשכרה המשותפת לחברת הנדל"ן עץ השקד ולקבוצת הראל ● בראיון לגלובס הוא אומר: "השינויים התכופים מקשים גם על זרועות הממשלה וגם על החברות בשוק"

הרווארד בגלובס. על נוודות תאגידית / צילום: Shutterstock

העובדים סובלים מסטרס, המנהלים לא מצליחים לגייס טאלנטים: האם נוודות תאגידית היא הפתרון?

מונח חדש, "נוודים תאגידיים", מציע לעובדים דרך להתפתחות מקצועית ולהתנסות בחלק מיתרונות הרילוקיישן בלי לעקור את כל המשפחה ממקומה ובלי לאבד את הביטחון שבמשרה קבועה ● למנהלים הוא מאפשר פיתוח ושימור של טאלנטים בארגון בצורה חדשה ויצירתית

הבניין ברחוב ספיר 10 בתל אביב. בקרבת תיאטרון הבימה ודיזנגוף סנטר / צילום: איל יצהר

דייר מוגן? האם נפטרה לפני שהושלמה העברת הזכויות; הבת תובעת פיצוי כספי

דיירת מוגנת נפטרה בזמן שניהלה תביעה להעברת הזכויות שלה בדירה לצד שלישי, תמורת תשלום ● בתה תובעת מבעלי הבית את הכסף שאמורה הייתה האם לקבל ● עו"ד עומר קאופמן, המייצג את הבת: למיטב ידיעתי זו הפעם הראשונה שנתבעות זכויות כספיות של דייר מוגן