גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יום בחבל מודיעין: טבע מתעורר, 40 מיני גבינות כבשים, סבונים ממרווה ופיצות משוגעות

חבל ארץ קרוב למרכז, שאוצרותיו רק ממתינים לגילוי: משקים, חצרות ובתים האוצרים חיים שלמים של אנשים מעוררי השראה ועסקים קטנים ומעוררי תיאבון: דבש, גבינות ופיצה

סבונים ונרות אורגניים אצל חווה תפוחי / צילום: אלדד מאסטרו
סבונים ונרות אורגניים אצל חווה תפוחי / צילום: אלדד מאסטרו

"יום החולין הזה הוא יום שיש בו חסד, ובחסדו שורות אליך נכתבות" (רחל שפירא)

טיול ביום חולין. דווקא עכשיו, כשמוטב להתרחק מצפיפות וכשהכבישים נינוחים יותר והטבע בחוץ מתפרץ ברוב חסדו, ראוי לו לאדם לשוטט בחבל ארץ קרוב למרכז, שאוצרותיו רק ממתינים לגילוי. זוהי הזמנה ליום ביישובי חבל מודיעין. סטייה משאון הכביש תנווט אתכם למשקים, לחצרות ולבתים האוצרים חיים שלמים של אנשים מעוררי השראה.

11:00 | על גבינות, כבשים וחסדים

תהפוכות וגלגולים רבים עבר אהרון מרקוביץ', גבן ואיש צדיק, עד שהגיע אל ההשלמה המקצועית שייחל לה. המחלבה הוותיקה שבמושב הדתי נחלים, שהקים עם רעייתו תמי לפני שנים רבות, מייצרת גבינות על טהרת חלב הכבשים. עד לפני כמה שנים שימשה החצר המטופחת בית קפה מצליח ששמו יצא למרחוק הודות לארוחות הבראנץ' הנדיבות של ימי שישי, אולם בשל ענייני מינהל כאלה ואחרים המקום נסגר.

אהרון מרקוביץ' / צילום: אורנה בן חיים
 
אך לא אדם מלא אמונה וחדור מטרה כאהרון מרקוביץ' יוותר על שליחותו. מדי יום הוא ניגש בעיניים בורקות ובחפץ כפיים למלאכת חביצת הגבינות, מתרוצץ הנה והנה בין המכלים האוגרים גבן טרי שיהפכו עוד מעט קט לריקוטה חמימה (רק ביום שלישי, כמו קוסקוס) לבין חדר הקירור. שם הוא מצפין כיכרות וחריצים מצופים פרחי מאכל, אחרים זרועים בזרעי חרדל, נוספים המנוקדים בדבלים ויש כאלה העטופים בעלי גפן.

40 מיני גבינות כבשים מייצר מרקוביץ', והוא מלטף את הכיכרות בעיניים אוהבות כמו היו נכדיו. הוא מפליג בשבחי חלב הכבשים ומספר בצניעות אודות מפעל התרומה של יוגורט הכבשים שלו, שאותו הרים לטובת חולים שסגולותיו עשויות לעזור להם. ביום חול ניתן לרכוש פלטת גבינות מתוצרת החנות, להצטייד בבקבוק יין ובעוד מעדנים הולמים לרביצה עצלה, ולתפוס שלווה באחת מפינות החצר היפה.

מחלבת מרקוביץ' - רחוב שניר 29, מושב נחלים. 03-9332797. כשר.

13:00 | תפוחי גן העדן

מגבינות צאן לרועת צאן, לפחות על פי חזותה. חווה תפוחי היא אומנית סבונים ונרות אורגניים, המתפיחה מחמצות שאור. כדי ליהנות מקשת כישוריה של תפוחי, יש להתחמש בסבלנות ובסקרנות. השער הנפתח אל חצר גן העדן הנסתר שלה במושב בית נחמיה, אף הוא מיישובי חבל מודיעין, מוביל לגינה פרועה אם כי מלבבת, המרמזת על סגידתה של תפוחי לעונות השנה ולכל מה שהקרקע מנביטה.

הביקור אצל תפוחי אינו מובנה, וזהו חינו. יש לה שכבות של ידע ותזזיתיות חיננית ומהפנטת העוזרים לה לדלג בקלות בין הסברים על יפעת הגינה או הצעה לייצר קומפוסט בצוותא, בין אפיית לחם שאור מופלא או הצעה להתכבד בריבה או במיץ גת ירקרק תוצרת הגינה.

אפשר גם רק לקפוץ לשיעור מזורז בפרמקולוגיה בסטודיו שבו היא מייצרת סבונים טבעיים ממרווה, לבנדר ושמנים בניחוחות משכרים, ונרות דונג צהובים, שפרחים וצמחים שזורים בשעוותם.

חווה תפוחי, בית נחמיה. סדנאות אקולוגיה, אפיית לחמים ועוד. בתיאום: 054-4711855.

15:00 | טיול תצפית מתל חדיד

חורף יפה מזמין התרעננות בחיק הטבע, תצפית נינוחה ושאיפת אוויר צח. זהו מוצר צריכה בסיסי, ויקר שבעתיים בימים שכאלה. חבל מודיעין טובל במרחב הכפרי של יער בן שמן, שבחלקים נאים ממנו מבצבצים כבר פרחים.

חמש דקות נסיעה מבית נחמיה ותגיעו לאחת מהתצפיות היפות שהחבל מזמן. ממרומו של תל חדיד נראים גושי הנדל"ן של גוש דן, ואילו בשיפוליו כרמי זיתים ומרבדי פריחה המתעוררים לאטם. מי שחפץ בהשלמת אתגר 10,000 הצעדים, מוזמן למסלול בצורת הספרה 8 החופף למקטע 20 משביל ישראל.

תל חדיד / צילום: וקיפדיה

תל חדיד - פתוח בכל ימות השנה ופרחוני בחודשי החורף והאביב.

17:00 | להטוטי פיצה לעת ערב

צינת סוף היום מבשרת על חשקים לפחמימה חמימה לצד כוס יין אדום. ביקור בעוד חצר נסתרת, הפעם במושב גינתון, תניב הפתעה קולינרית מרנינה. פיצות משוגעות, עשויות בידיה של הפיצהיולה חנית אסא, שלמדה את אומנות ההתפחה והצביטה בבצק בבית ספר לבישול בקלבריה שבאיטליה. בגלגולה הקודם עסקה אסא בהייטק. את התכנות החליפה ברידוד בקונדיטוריות ידועות בישראל, עד שהמריאה לקלבריה כדי ללמוד את אמנות הקונדיטוריה ותורת הבצקים.

חנית אסא אשת הפיצות / צילום: ניר ואן דר פילד

את תנור הפיצות כמו גם את חייה היא קבעה בבית ילדותה בגינתון, שם היא מסובבת ומלהטטת בצקים העשויים בקפדנות לפי המסורת האיטלקית, שבניגוד לישראל אינה מחבבת יצירתיות.

את הדרור ליצירתה מביעה חנית בתוספות ובשילובים שעל הבצק, שם היא יוצרת פיצות משוגעות במיוחד, כמו זו המשוחה בקרם חצילים, מעוטרת בעיגולי קרם פלפל, טחינה וצ'ימיצ'ורי. פיצת שוק ישראלית שהייתה עשויה לגרום למוריה האיטלקים לשלול ממנה את הדיפלומה. לצד המיוחדות, יש גם מרגריטה קלאסית מעולה, בירות מקומיות, גלידה תוצרת בית ויופי של אווירה.

CALABRESE - מושב גינתון. פתוח בימי ג', ד', ה', בין השעות 17-21. 054-4711855.

מקומות שפועלים רק בשישי-שבת 

העסקים בחבל מודיעין הם לרוב מיזמים קטנים, מרביתם משפחתיים. הביקור במרביתם דורשים תיאום מראש, ולא כל המקומות פתוחים בכל יום. על-מנת לאפשר לקהל רב ככל שניתן להגיע גם בימות חול וגם בסופי שבוע, נציע גם ביקור בעוד שני מקומות, הפועלים אך ורק בסופי שבוע.

שישי בבוקר במכוורת ספקטור - שי ספקטור הוא דבוראי ותיק, המייצר למעלה מ-40 סוגי דבש זני מכוורות נודדות שאותן הוא מפזר בכל הארץ, החל מדבש מעץ אשל עז טעם, דרך דבש מפרחי עצי המנגו והליצ'י שעל שפת הכנרת ועד לדבש פרחי הבצל שצפון רמת הגולן. את מיני הדבש, כמו גם את חלות הדבש מפרחי זעתר ואפילו מפרחי כותנה, ניתן לרכוש אך ורק בחנות היפה שבכפר רות.

מכוורת ספקטור - ימי שישי, כפר רות.

שבת בבוקר ביקב נטוף - מאיר עקל וזאב צינמון נפגשו כששרו בחבורת זמר אי שם בשנות ה-90. בין החזרות, נהגו הזמרים העליזים לשבת בצוותא על כוסית משקה קטנה שצחצחה את מיתרי קולם. כוסית גררה שיר, ושיר גרר כוסית, וכך בסוף שנות ה-90 הפכו השניים אורווה ישנה ליקב. כרם ענבי מאכל הפך לכרם ענבי יין וחברותא אמיצה הפכה לשותפות עליזה. ואיך אפשר שלא, שוחקים השניים, כשכל היום שלנו מוקדש ללגימות.

מאז ועד היום מייצרים השניים סדרה קטנה של יינות זניים אדומים וכמה בלנדים, שאותם אפשר ללגום בשבתות במתחם אירוח נדיב וחביב לצד גבינות ופת לחם טעימה. בשבתות יפות יושבים בחוץ וצופים אל כרם הזיתים או יושבים בחצר האחורית המוצלת, ואילו בימי סגריר מתכנסים בחלל המזמין והחמים עם חברים טובים שהם משפחה, ולא צריך עוד מאום.

יקב נטוף - כפר טרומן. פתוח רק בשבת. יש להזמין מקום מראש. 054-6701061.

עוד כתבות

הנרי קיסינג'ר בפורום הכלכלי בדאבוס לפני כעשור / צילום: Reuters, Stefan Wermuth

קיסינג'ר נגד סורוס על רוסיה ואוקראינה

שני האנשים בשנות ה-90 לחייהם מציעים חזונות סותרים על הסדר העולמי בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

עדן בן זקן / צילום: צילום מסך מיו טיוב

הלהיט שכבש את יוטיוב למרות כל הביקורות

איזו סדרה ישראלית מסעירה את נטפליקס, מה זה מדד המדינה הטובה, איזה אירוע ספורט העסיק את הגולשים במיוחד ולמה כולם הפסיקו לדאוג מהקורונה ● על מה כולם דיברו השבוע

הדפסת דולרים / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

ריקוד הטנגו המסוכן של הריבית והחוב הגדל באמריקה

בתחילת החודש הודיע הפדרל ריזרב על העלאת הריבית וצמצום המאזן שלו ● השווקים בכלל והנאסד"ק במיוחד הגיבו הפעם בקריסה ● כיצד תשפיע העלאת הריבית על השווקים הפיננסיים ותיקי החיסכון והפנסיה והאם לפד יש אופציות אחרות ● מבט מקרוב על הריבית במשק האמריקאי

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, orhan akkurt

על שם מי נקרא מדד הדאו ג'ונס, שחוגג השבוע את יום הולדתו ה-124? הטריוויה השבועית

למה נקראת מחלת אבעבועות הקוף בשם זה, אם המחלה מועברת בכלל דרך מכרסמים, ומהו "יום המגבת"? ● הטריוויה השבועית 

יהודים בהר הבית. למצולמים אין קשר לכתבה / צילום: Associated Press, Maya Alleruzzo

על השופט שהפך תוך ימים מ"עוכר ישראל" ל"נער גבעות", ועל הידרדרות השיח הציבורי

שופט השלום ציון סהראי זכה לאחרונה למבול תגובות נזעמות, פעם מימין ופעם משמאל ● נראה שבשני המקרים איש לא טרח לקרוא ולהבין את ההחלטות עצמן ● דוגמה מובהקת לרוח הזמן שבו השיח נעשה אינפנטילי ורדוד מיום ליום, ואנשים זוכים לשיימינג על בסיס כותרות וחלקי משפטים

וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה ירוקה בוול סטריט: הנאסד"ק קפץ ביותר מ-3%

על רקע דוח המראה כי קצב עליית האינפלציה בארה"ב מאט, הממדים המרכזיים בוול סטריט רשמו עליות שערים ● גם המסחר באירופה ננעל בעליות ● הביטקוין והאת'ריום ממשיכים לרדת

הסוד השמור של עולם היהלומים / צילום: Reuters, Uli Deck

האם היהלומים שלכם באמת טבעיים? הסוד של התעשייה נחשף

סרט דוקומנטרי חדש של במאי שרק רצה לספר סיפור מעניין חשף כמעט באקראי את מה שניסתה להחביא תעשיית היהלומים העולמית במשך שנים: לתוך משלוחי היהלומים הטבעיים מסתננים יהלומים סינתטיים שנמכרים במחיר מלא ● האם זה יצליח לערער את הענף

למה כולם התחילו לשכוח דברים? / צילום: Shutterstock

גם אתם התחלתם לשכוח דברים? אתם לא לבד

שמות של חברים וקולגות, מילים שאנחנו אמורים לשלוף בקלות ואפילו פעולות שגרתיות: אם גם אתם שוכחים פתאום דברים פשוטים זה לא כי הזדקנתם ● מחקרים מראים שיותר ויותר אנשים חווים לאחרונה רגעים קצרים וזמניים של שכחנות ● איך כל זה קשור לגירויים מהסמארטפון, מהי תרומתה של הקורונה ומה בכל זאת אפשר לעשות כדי לחדד את הזיכרון?

רה''מ בנט בפגישה עם נשיא מצרים א־סיסי,  מרץ 2022 / צילום: Associated Press

בחקלאות, בגז ובמים: ישראל ומצרים מהדקות את שיתופי הפעולה ושולחות מסר לפלסטינים ולירדנים

אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, תאשר ביום ראשון הממשלה תוכנית דו-שנתית להרחבת היחסים הכלכליים עם מצרים ● בין הסיבות: הקנאה של השכנה מדרום במדינות המפרץ שנהנות מהסכמי אברהם, והרצון שלה לאוזן קשבת בוושינגטון ● וגם: האם הביקורת על העברת הכספים הממשלתית לחברה הערבית מוצדקת?

פינוי בינוי בתל אביב / צילום: ינאי אלפסי

המחוזי חיזק: התמורה בפינוי-בינוי נמדדת לפי התוספת במ"ר ולא לפי השווי הכספי

בעלת דירה בקומת קרקע התנגדה לפרויקט תמ"א בבניין משום שקיבלה דירה בקומה השנייה • המפקחת על המקרקעין קיבלה את טענתה אולם המחוזי הפך את ההחלטה

 

דירת 3 חדרים באבן גבירול בת"א לא שופצה מאז שנות ה-50. היא זכתה ללא מעט מתעניינים

שטח הדירה ברחוב אבן גבירול בתל אביב הוא 100 מ"ר ובה שלושה חדרים ● היא נמכרה עבור 4.65 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

שבט לוי בעבודת המשכן / צילום: הדפס מאוסף פיליפ מדהרסט של איורי התנ''ך, wikimedia.org

מעטים אבל יעילים: שבט לוי יכול לשמש לנו מודל למנגנון פקידותי ובסיס לכלכלה אחראית

מה הקשר בין פרשת במדבר למשל האיש השמן והרזה וליעילות המגזר הציבורי? ● פרשת השבוע במבט כלכלי, מדור חדש

תצפית מהר אורה על מנזר גורנינסקי בעין כרם / צילום: פנינה עין מור

לאכול עוגת אגסים מושלמת בנקודת התצפית היפה ביותר בירושלים

כיפות הבצלים של עין כרם, עוגת האגסים של אוגוסטה ויקטוריה, מגדל ימק"א ותצפית שקיעה על החומות. לקראת יום ירושלים בחרנו את ארבע נקודות התצפית היפות ביותר בעיר ובכל אחת מהן משהו טעים לאכול

גילעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

כל הדרך למטה: מה קרה לבית ההשקעות אלטשולר שחם?

אחרי שנים שבהן אלטשולר שחם היה מלך בתי ההשקעות בישראל, עם מגע ידי הזהב של המייסד והמנכ"ל גילעד אלטשולר - הגיע השפל, והלקוחות הבורחים כבר לקחו איתם כ-30 מיליארד שקל בפדיונות ● אז מה בעצם הוביל לנפילה והאם יש סיכוי להתאוששות מטאורית בקרוב?

אזרח מקומי צופה על אזור העסקים של ריאד / צילום: Shutterstock

עשרות אנשי עסקים טסו לאחרונה לסעודיה עם דרכון ישראלי

חשיפת גלובס: עשרות אנשי עסקים הגיעו לסעודיה עם דרכון ישראלי לאחר שזו ביטלה את האיסור על נחיתת ישראלים בשטחה ● המטרה: לנצל את התחממות היחסים בין המדינות לטובת חתימה על הסכמים כלכליים בין הצדדים

לפי הנטען במחקר, טאבולה הישראלית אספה פרטים ללא אישור מפורש מהמשתמשים / צילום: Shutterstock, Kite_rin

מחקר חדש: רשתות פרסום אוספות מידע על המשתמשים גם ללא אישורם

מחקר אקדמי מצא שמספר רשתות פרסום, ביניהן טאבולה הישראלית, יאנדקס ופייסבוק, אספו מידע מתוך טפסים למילוי הפרטים האישיים של המשתמשים, גם אם הליך הרישום לא הושלם ● טאבולה: "למרות שלא נמצאו נתונים התומכים בכך, תיקנו אפשרויות של איסוף מיילים"

מחירי הנדל''ן יצאו משליטה? / צילום: Shutterstock

אלף השקלים שעשויים לבלום את העלייה המטאורית במחירי הנדל"ן

במקום שהציבור יסמן תקרה למחירי הנדל"ן, הוא מאותת לשוק שאין סכום שהוא לא ישלם בשביל לקנות בית ● העלאת הריבית צפויה לייקר החזר משכנתה ממוצעת בכאלף שקל בשנה וכדי שהיא תצנן את מדד מחירי הדיור, הרוכשים צריכים להחליט שאלה אלף שקל יותר מדי

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

באלקטרה לא מרגישים האטה: "אם כבר אנו רואים שקצב הפעילות רק גדל"

התייקרות התשומות ועליית הריבית לא השפיעה על אלקטרה: "בתחום הבנייה למגורים, נכון לנקודת הזאת לקראת סוף חודש מאי, אנחנו לא רואים עדיין שינוי או פגיעה בפעילות", אמר המנכ"ל איתמר דויטשר

הרב ד''ר משה קהן / צילום: איל יצהר

הם התגייסו לשב"כ בלי שאף אחד בקהילה ידע על כך, והפכו לנשק הסודי שלו

הם למדו תורה 12 שעות ביום, ללא בגרות או לימודי ליב"ה, במסלול הישיר להיות רבנים או ראשי ישיבות ● אלא שאז החליטו לשנות כיוון - והתגייסו למוסד ולשב"כ בלי שאף אחד בקהילה ידע על כך ● במסגרת תוכנית ייעודית ראשונה מסוגה כ-80 חרדים כבר התברגו בלב גופי הביטחון החשאיים ביותר בישראל

יאיר לפיד, יש עתיד / צילום: כדיה לוי

האופוזיציה והפוזיציה: כשלפיד התנגד לגיוס חרדים ונתניהו לבנייה בירושלים

הכנסת סערה השבוע סביב החלטת האופוזיציה להתנגד לחוק "ממדים ללימודים", אבל איך נראו הדברים בעבר הלא רחוק כשהמצב היה הפוך? ● חזרנו לכנסת ה-20 וגילינו שהיא אמנם הייתה פחות מקוטבת, אך גם בה האופוזיציה לא היססה להתנגד לחוקים "ראויים" ● וגם: מה גרם לראש האופוזיציה נתניהו להצביע נגד בנייה במזרח ירושלים?