גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זמנן של קרנות הגידור: מה יתרונן במצב השווקים הנוכחי ואיך בוחרים עם מי לגדר

קרנות הגידור זכו באחרונה לפופולריות רבה בארה"ב הודות לתנודתיות החדה באינפלציה, כמו גם בענפים כמו ספנות, מלונאות ואנרגיה ● רקע, גודל ונזילות הם רק חלק מהשיקולים שיש להביא בחשבון בבחירת קרן

ספינת סחורות. כיצד משפיעה התנודתיות בענף על תיק ההשקעות? / צילום: Reuters, WILLY KURNIAWAN
ספינת סחורות. כיצד משפיעה התנודתיות בענף על תיק ההשקעות? / צילום: Reuters, WILLY KURNIAWAN

מה יקרה אם מנהל ההשקעות שלכם יזהה אינדיקציות למשבר קרוב, יחשוש שהתמחור בועתי, או יחשוד שיש נפילות מחירים מוגזמות וקיימות הרבה מציאות ששווה להתנפל עליהן? עד כמה הוא באמת יכול לעשות עם זה משהו? האמת שלא הרבה. מנהלי ההשקעות מנהלים ספינות ענק תחת כללי שיט ברורים מאוד. הם לא יכולים להסיט את הספינה גם אם הם רואים מולה קרחון ענק, ובאופן דומה, הם לא יכולים להאיץ אם הם רואים ים פתוח.

כיום, כשהתחזיות לתשואות מתמהיל הנכסים הקלאסי של 60/40 (מניות/אג"ח) הולכות ונשחקות לרמה חד-ספרתית נמוכה, מתרחשת במקביל עוד תופעה של תנודתיות חריגה כמעט בכל מקום ששמים עליו את האצבע, מה שמעלה את ההזדמנויות בהשקעות אקטיביות.

דוגמה בולטת היא התפרצות האינפלציה ב-2021. רוב מנהלי ההשקעות המוסדיים עמדו מולה חסרי אונים ובלי יכולת אמיתית לבצע הסטה חדה של הנכסים אל עבר נכסים צמודי מדד. למזלם, שוקי המניות החזקים חיפו על ההפסדים שהם רשמו באג"ח הנומינליות והסתירו את פספוס ההזדמנויות באג"ח צמודות מדד. אבל מי שהוכיח גמישות ועשה שם "ערימות" של כסף היו קרנות הגידור.

מדובר בקרנות השקעה פרטיות, אשר אינן תחת פיקוח הרגולטור ולא נסחרות בבורסה, ומהוות מעין שותפות מוגבלת שבה בדרך כלל מנהל הקרן עצמה הוא השותף הכלכלי שלה ובעל הסמכות, המקבל החלטות אסטרטגיות באשר לאופן ניהולה. המשקיעים בקרן מהווים למעשה שותפים בעלי סמכות מוגבלת בקבלת ההחלטות, הנהנים מהרווחים שמניבה הקרן. הם נקראים משקיעים כשירים (Accredited Investor), ונדרשים לעמוד בתנאים שהציבה רשות ניירות ערך.

למעשה, "משקיע כשיר" מתייחס לאדם פרטי שיש לו נכסים נזילים בשווי כולל העולה על 8.1 מיליון שקל, או היקף הכנסה השנתית בכל אחת מהשנתיים האחרונות העולה 1.2 מיליון שקל.

מוניטין של הגנה מפני אינפלציה

בנג'מין קרופורד, סגן נשיא וראש מחקר בחברת נתוני ההשקעות האלטרנטיביות BarclayHedge, אמר לסוכנות רויטרס כי המוניטין שצברו כמה ממגזרי קרנות הגידור בהגנה מפני אינפלציה, הוביל לזינוק בפופולריות שלהם, וכעת נראה ש"כולם מוצאים סיבה להכניס את ההשקעות שלהם לקרנות גידור, בין שהם חושבים שאנחנו לקראת אבדון, בין שלקראת עידן של שלווה ואושר, או שאין להם שום מושג מה צפוי, אבל הם לא רוצים להיתפס מחוץ למשחק".

לפי נתונים של חברת האנליטיקה Preqin, בשלושת הרבעונים הראשונים של 2021 זרמו לקרנות הגידור בארה"ב 40.9 מיליארד דולר, ולפי הערכות היקף הנכסים בתעשייה ימשיך לגדול ויתקרב בשנה וחצי הקרובות ל-5 טריליון דולר! קרנות הגידור חגגו לא רק את התנודתיות החדה באינפלציה אלא בענפים רבים: בספנות, בתעשיית האנרגיה, ברכב, "מניות המם" (מניות שהפכו לפופולריות דרך קידום במדיות החברתיות), בחברות המלונאות ועוד.

דמטריס פולמיס, מנהל השקעות בקרן הגידור Paralos Asset Management, אמר לפייננשל טיימס כי שנים הם חיכו לתנודתיות בתעריפי הובלת הסחורות היבשות, וזו "הובילה לכמה מהזדמנויות המסחר הטובות ביותר שראינו מאז שהתחלנו את הקרן ב-2011". ואכן, במהלך 12 החודשים האחרונים, כל מדדי קרנות הגידור של PivotalPath (למעט מספר אסטרטגיות של מגזר המניות) הניבו אלפא עודפת בהשוואה למדד S&P 500, שבעצמו היה חזק מאוד (אלפא מבטאת את ההצלחה של מנהל השקעות להשיג תשואה עודפת על המדד, מבלי להעלות את רמת הסיכון של ההשקעה).

אם כך, היתרון שבניהול דרך קרן גידור הופך להיות כפול - הן בגלל התנודתיות הגוברת בין ענפים והן בגלל ירידת האטרקטיביות של ההשקעה הקונבנציונלית, בשל ירידת התשואות הגלומות. מכאן הערכתי כי אכן נראה בעשור הקרוב הסטה משמעותית של כספי חיסכון לניהול דרך המכשיר הזה.

הבחירה בין קרנות גידור היא כשלעצמה מורכבת וצריכה להתאים מאד למאפיינים האישיים של החוסך, ליעדיו וכד'. אבל אם יש שיקול שרלוונטי לכולם הוא ההתלבטות בין קרנות גידור גדולות לקטנות. מצד אחד, הגדולות מפורסמות יותר ובעלות היסטוריה מפוארת של הצלחות, אך מצד שני קיים גם אלמנט של חיסרון לגודל - כלומר, ככל שהן גדלות כך הן מתקשות יותר "להזיז את הספינה" ולנצל הזדמנויות.

 

ב-2021 הקטנות היכו את הגדולות

נתוני שנת 2021 הראו כי לאורך רוב השנה הקרנות הקטנות היכו משמעותית את עמיתותיהן הגדולות. לפי נתוני PivotalPath, קרנות עם נכסים בהיקף נמוך מ-250 מיליון דולר השיגו עד אוקטובר תשואה ממוצעת של כ-11.5%, בזמן שקרנות עם 250 -500 מיליון דולר השיגו 8%, וקרנות עם יותר מ-5 מיליארד דולר הניבו 6% בלבד.

חשוב להדגיש שלא מדובר בממוצעים של קרנות מנייתיות בלבד, שהיו כאמור גבוהים מאלה של ה-S&P 500, אלא בממוצעים של קרנות כלליות שכוללות בין היתר אג"ח ממשלתיות, ובחלקן הגדול אף מפעילות אסטרטגיות גידור שמטרתן להוריד תנודתיות גם במחיר של תשואה. למעשה, הערך הגדול ביותר שקרן גידור מצופה לספק למשקיע הוא כשמה "גידור", כלומר גיוון וייצוב תיק ההשקעות.

לסיכום, אנחנו נכנסים לשנים שבהן סביר שהיקפי ההשקעות דרך קרנות גידור ילכו ויגדלו, ובעולם כזה הקרנות הקטנות נהנות מיתרון כשהן טובות יותר בהסטת כספים ובניצול הזדמנויות, וזאת מבלי להשפיע משמעותית על השוק.

עם זאת חשוב לשים לב ש"גודל" לא שווה ל"גיל" וההיסטוריה חשובה. היסטוריה לא רק של הקרן אלא גם של מנהל הקרן - מאיפה הוא הגיע, מה המומחיות וההישגים שלו, ובאופן דומה מה האסטרטגיה של הקרן ומה מידת וסוג הסיכונים שהיא מתכוונת לקחת.

שיקול אחרון שאציין בבחירת קרן הוא מידת הנזילות שלה. חשוב לוודא שהיא אכן בעלת פוטנציאל לניצול ההזדמנויות וגם בעלת יכולת לספק לנו, המשקיעים דרכה, נזילות במידת הצורך.

הכותב הוא מייסד ומנכ"ל קרני פמילי אופיס. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואין באמור משום עצה ו/או המלצה לרכישה או למכירת ני"ע או מוצר פיננסי כלשהו.

עוד כתבות

מרב מיכאלי, יו''ר מפלגת העבודה ''קלמן-ליברמן'', כאן ב', 23.05.2021 / צילום: Associated Press

האם יוזמת חופשת הלידה לאבות תוכל לרכך את "קנס האימהות"?

המהלך למתן חופשת לידה לאב שלא על חשבון האם נראה כרגע כבעייתי מבחינת ההיתכנות הפוליטית שלו, אך הוא מעלה לדיון תופעה כלכלית מעניינת המכונה "קנס אמהות" ● מדוע לידת הילד הראשון משפיעה באופן כה דרמטי על כושר ההשתכרות של נשים, איך נראית ישראל ביחס לעולם בתחום הזה, ואיפה יש "קנס נישואין"? ● המשרוקית של גלובס

מה יהיה פה ביום שאחרי המשבר שמסעיר את עולם ההייטק / צילום: Shutterstock

בהייטק התעלמו מהסימנים וטענו שאין בועה. האם החגיגה נגמרה?

החברות ינסו לשמר את העובדים בכל מצב, השכר המופרז יירגע, הביקוש למתכנתים ירד, ויהיה מי שייאלץ למכור גם בלי אקזיט נוצץ ● אחרי שנים של פריחה משוגעת שהובילה לשוויים עצומים נראה שהחיים בהייטק עומדים להשתנות ● פרויקט מיוחד

הרווארד בגלובס. על נוודות תאגידית / צילום: Shutterstock

העובדים סובלים מסטרס, המנהלים לא מצליחים לגייס טאלנטים: האם נוודות תאגידית היא הפתרון?

מונח חדש, "נוודים תאגידיים", מציע לעובדים דרך להתפתחות מקצועית ולהתנסות בחלק מיתרונות הרילוקיישן בלי לעקור את כל המשפחה ממקומה ובלי לאבד את הביטחון שבמשרה קבועה ● למנהלים הוא מאפשר פיתוח ושימור של טאלנטים בארגון בצורה חדשה ויצירתית

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

התגלה מקרה ראשון בישראל של אבעבועות הקוף. זה מה שידוע על המחלה

מקרה של אבעבועות הקוף התגלה בישראל ● איך נדבקים, איך נמנעים והאם צריך לדאוג?

ויטליק בוטרין / צילום: Reuters, Kristoffer Tripplaar/Sipa USA)

מייסד את'ריום נפגע מהירידות בקריפטו: "אני כבר לא מיליארדר"

ויטליק בוטרין צייץ בטוויטר כי אחזקותיו כבר לא שוות יותר ממיליארד דולר ● מטבע האת'ר צנח ב-59% מאז השיא שלו בנובמבר 2021

הבניין ברחוב ספיר 10 בתל אביב. בקרבת תיאטרון הבימה ודיזנגוף סנטר / צילום: איל יצהר

דייר מוגן? האם נפטרה לפני שהושלמה העברת הזכויות; הבת תובעת פיצוי כספי

דיירת מוגנת נפטרה בזמן שניהלה תביעה להעברת הזכויות שלה בדירה לצד שלישי, תמורת תשלום ● בתה תובעת מבעלי הבית את הכסף שאמורה הייתה האם לקבל ● עו"ד עומר קאופמן, המייצג את הבת: למיטב ידיעתי זו הפעם הראשונה שנתבעות זכויות כספיות של דייר מוגן

משמעות פסה''ד במישור המעשי היא כי בעסקת תמורות יש לקבוע את שווי העסקה לפי שווי שוק / צילום: Shutterstock, Pormezz

מיסוי עסקת תמורות: איך קובעים את שווי העסקה

ביהמ”ש המחוזי נדרש להחליט לפי מה מחשבים את שווי העסקה בעסקת תמורות: בהתאם לשווי הקרקע ביום העסקה, או לפי התמורות הצפויות ממכירת הדירות

 

טלטלה בשווקים

זה היה מחזה נדיר של ניתוק והגזמה. ואז הגיעה הקריסה - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

החברה היחידה ששרדה את המפלה ● וורן באפט יוצא למסע רכישות ● והשריף של משבר 2008 מזהיר מפני תרחיש האימה ● מיטב הכתבות מהשבוע האחרון על הטלטלה בשווקים 

לנובו yoga i9 / צילום: יח''צ

המחשב הנייד החדש הזה יקר, אבל העיצוב מדהים והתמורה שווה

ה-Yoga 9i החדש של לנובו בא עם עיצוב יוקרתי ומרענן, סאונד חזק, וחיי סוללה טובים ● עם זאת, המחשב מושך את תשומת לב הצרכן באמצעות רעשים לא מוסברים

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

קריסת הקריפטו חושפת עד כמה ההבטחה הליברטריאנית שלו חלולה

ללא אפשרות להחליף את הדולר, קריפטו הפך לסתם עוד נכס שאין לו את ההגנות שיש לנכסים מסורתיים אחרים בשוק

מחאה נגד המצב הכלכלי בלבנון / צילום: Associated Press, Hussein Malla

חיזבאללה הפסיד בבחירות והוכה פוליטית אבל ממשיך לשדר עסקים כרגיל

חיזבאללה איבד את הרוב שהיה לו בפרלמנט הלבנוני ● למרות המכה הפוליטית שספג ארגון הטרור, כוחותיו הצבאיים עדיין חזקים, ואנשיו ניסו להראות זאת בשורה של הפגנות ואירועים אלימים לאחר הבחירות שנערכו בלבנון בתחילת השבוע ● בהיבט הכלכלי, ייתכן וממשלה חדשה תיפעל להגעה לפשרה עם ישראל בסוגיית מחלוקת הגבול הימי, אשר מונעת בינתיים פיתוח שדות גז במים הכלכליים של לבנון בים התיכון

קמפיין הגיוס החדש של התעשייה האווירית ברמת החייל / צילום: יוסי כהן

מותר בהחלט לבקר את התעשייה האווירית, אבל מותר גם להעריך את הניסיונות לגייס אליה עובדים מוכשרים

בעולם שעדיין סובל מעודף ביקוש, אין שום פסול מכך שחברה ממשלתית מנפנפת גם באידיאלים ובציונות. הציניקנים יגחכו, אבל ימשיכו לישון בלילה רגועים בזכות המערכות שתפתח להם עלמה מהתעשייה האווירית ● כוכבי השבוע

עדיאל שמרון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רמ"י לשעבר עובר לשוק הפרטי: "בתוכניות דיור אסור להוריד את הרגל מהגז"

עדיאל שמרון, שהיה מנהל רשות מקרקעי ישראל, מונה לאחרונה לנהל את הזרוע לדיור להשכרה המשותפת לחברת הנדל"ן עץ השקד ולקבוצת הראל ● בראיון לגלובס הוא אומר: "השינויים התכופים מקשים גם על זרועות הממשלה וגם על החברות בשוק"

מסכים אדומים בוול סטריט / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

נעילה מעורבת בוול סטריט לאחר שמדד S&P 500 היה בשוק דובי במהלך המסחר

מדד S&P הגיע לשוק דובי במהלך המסחר לאחר שצלל במעל 20% מתחת לשיא שקבע בינואר ● נעילה חיובית בבורסות אירופה, לאחר יום של עליות חדות ● הביטקוין יורד ונסחר מתחת ל-29 אלף דולר ● בורסות אסיה ננעלו היום בעליות שערים חדות, הנג סנג טיפס ביותר מ-3%

FIFA / אילוסטרציה: Shutterstock

הפסד של 150 מיליון דולר בשנה: משחק הגיימינג האייקוני עוזב את פיפ"א

חודשים של דיונים הסתיימו ללא הסכם ו-EA Sports תמשיך לשווק את המשחק הפופולרי ללא פיפ"א ● התאחדות הכדורגל העולמית תפסיד 20% מהמחזור השנתי, בעוד שחברת הגיימינג תוותר על המונדיאל בפלטפורמת המשחק ● ברקע, עולם הגיימינג מתרחב וגופי הספורט גוזרים קופון

מייסדי מאסטרסקול. מימין: מיכאל שורפ, עותני לוי, ערן קליקסמן ורועי ציקורל

קווים לדמותו של משבר 2022 והחברה שגייסה 100 מיליון דולר להסבת עובדים להייטק

מיטב המומחים משרטטים את תמונת המשבר המתהווה בענף ההייטק ● מה באמת הביא להתמוטטות חברת משלוחי המכולת אבו ● וויקס הפכה סמל של חברות טכנולוגיה שגייסו עובדים בקצב מסחרר, אולי מעבר לצרכיה ● וקמפיין גיוס העובדים של התעשייה האווירית מעורר סערה ציבורית ● השבוע שהיה ההייטק והמדע של גלובס

ריטייל–טק / אילוסטרציה: Shutterstock

האתגר הקמעונאי: לייצר חוויה דיגיטלית בחנויות הפיזיות

בישראל פועלים יותר מ-150 סטארט-אפים של ריטייל-טק, שמנסים לתת מענה לבעיות שמטרידות קמעונאים בעידן הפוסט-קורונה ● מהדוח השנתי של דלויט ו-UST עולה כי היקף ההשקעה במיזמים הללו עמד ב-2021 על כ-2.4 מיליארד דולר, זינוק של 180% לעומת 2020, והתחזית היא שהמגמה תימשך למרות הסערות בשווקים ● הבעיה: חלק מהיזמים מעדיפים לפעול קודם כל בחו”ל

סיני / צילום: Shutterstock

לצאת לחו"ל ולא בטיסה: מה צריך לדעת לפני שנוסעים לסיני או לעקבה

ישראלים רבים מחליטים בחודשים האחרונים לא להתרחק ולצאת לנופש בשתי המדינות הסמוכות לנו ● כמה עולה אגרה, מהם נהלי הקורונה ומה אסור לשכוח להסדיר לפני הביקור ● גלובס עושה סדר

גינוי רוסיה בעצרת האו''ם / צילום: Associated Press, Seth Wenig

הסנטימנטים והאינטרסים: את מי בכלל מעניינת אוקראינה

המערב מגלה כמה מעט מעניינת אוקראינה את העולם הלא-אירופי ● במלחה"ע השנייה, 2.5 מיליון לא-אירופים לחמו נגד היטלר ● מעטים מאוד יילחמו עכשיו נגד פוטין

חברי המשלחת האמריקאית והצוות הישראלי, פברואר. ישראל תידרש לשתף מידע על נוסעים / צילום: דוברות משרד הפנים

הדרך אל האושר: האם ישראל תזכה לפטור המיוחל מוויזה לארה"ב?

המשימה: השגת פטור מוויזה לארה"ב לישראלים ● המכשול: ארבע דרישות סף אמריקאיות שישראל עדיין לא עומדת בהן ● היתרון: חלון הזדמנויות נדיר שמפגיש בכירים שמחויבים לנושא בשני הממשלים ● הדרייב: ממשלה לא יציבה שעלולה להתמוטט בכל רגע ● מאחורי הקלעים של המהלך - שאחרי כמעט 20 שנה של ניסיונות יש לו סיכוי לראשונה להצליח