גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות הביטוח מאיימות "לתקוע" את החקיקה לרכב אוטונומי

החברות מתנגדות לגלגל על "הפול" את הביטוח של כלי רכב ללא נהג שמבצעים ניסויים בישראל ● וגם: מה צריכה הממשלה לעשות כדי להעלות את שיעור הרכבים החשמליים בישראל? ● השבוע בעולם הרכב

הרכב החשמלי בישראל / עיבוד: טלי בוגדנובסקי
הרכב החשמלי בישראל / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איגוד חברות הביטוח מתנגד לכוונת המחוקק "לגלגל" על "הפול" של חברות הביטוח את הכיסוי הביטוחי של כלי רכב אוטונומיים שעורכים ניסויים בישראל. כך עולה ממכתב של האיגוד לוועדת הכלכלה של הכנסת, שדנה כיום בניסוח החקיקה שתאפשר ניסויים כאלה.

על פי החקיקה, בעל היתר לביצוע ניסוי ברכב אוטונומי, שלא השיג כיסוי ביטוחי אצל מבטח ישראלי, יהיה רשאי לרכוש בשלוש השנים הראשונות פוליסת ביטוח מה"פול" לפי דרישותיה של פקודת הביטוח, עם אופציה להארכת הכיסוי בשלוש שנים נוספות.

האיגוד טוען כי ביטוח מבוסס על הערכת סיכונים ולפיכך "חברת ביטוח - לרבות הפול - אינה יכולה לבטח פעילות ניסיונית כשאין מספיק מידע לגבי הסיכון הגלום בה. כפייה על הפול להוציא פוליסת ביטוח לכיסוי הפעילות האמורה לא הופכת את התחייבות הפול להתחייבות ביטוחית שכן היא אינה מושתת על עקרונות ביטוחיים ידועים ומוכרים".

האיגוד כותב כי "חברות ביטוח הפעילות בענף הרכב יודעות לבטח רכבים תקניים ולא רכבים ניסיוניים המבצעים נסיעות ניסיוניות. יתר על כן הפעלת רכב אוטונומי אינה מתכתבת עם פקודת רכב מנועי המושתת על שימוש של אדם ברכב ועל חבות הנוהג ברכב".

האיגוד טוען, שאם המדינה רוצה בכל זאת לכסות את הפעילות הניסיונית באמצעות כלים ביטוחיים, היא יכולה לבצע ביטוח כזה באמצעות "ענבל", חברת הביטוח הממשלתית, "במקום לגלגל על כלל הציבור עלויות של פעילות מסחרית המבוצעת למטרות רווח".

איך להעמיק את החדירה של כלי רכב חשמליים לארץ?

"שיעור החדירה של כלי רכב חשמליים מאופסי פליטות וכלי רכב היברידיים נטענים מופחתי פליטות הוא כמחצית משיעור החדירה בממוצע האירופי ויש מקום לצעדים ממשלתיים לעידוד העמקת החדירה שלהם", כך אומר אמיר זלצברג, ראש אגף התחבורה במשרד להגנת הסביבה.

על פי נתונים השוואתיים של המשרד, אף שמספר כלי הרכב החשמליים שנמכרו בישראל ב-2021 שילש את עצמו בהשוואה ל-2020, המספרים עדיין נמוכים ביחס לאירופה שם צמח נתח השוק שלהם מ-3% ב-2019 עד כ-16% מסך המכירות בסוף הרבעון השלישי של 2021.

לדברי זלצברג יש מקום להגדיל את המימון והתמיכה בהקמת עמדות טעינה במרחב הציבורי ובמקביל לפשט את הבירוקרטיה להקמת עמדות טעינה במרחב הפרטי. בתחום הרכב הוא ממליץ להאריך את הוראות השעה הקובעות את שיעורי מיסי הקנייה המופחתים על רכב חשמלי ולחייב יבואני רכב לעמידה ביעדי פליטות גזי חממה.

לדבריו המשרד גם תומך במתן תמריצים לבעלי מוניות לעבור רכב חשמלי, כגון המהלך להפחית את מחיר הזכות הציבורית למונית ("מספר ירוק") עם הנעה חשמלית, שאותו מקדם כיום משרד התחבורה בהתאם להחלטת הממשלה.

לדברי זלצברג המדינה צריכה לשמור על איזון בחדירת הרכב החשמלי בשל העלויות הסביבתיות שליליות הנלוות כגון עידוד לנסועה מוגברת. אולם ישראל עדיין רחוקה מאותו "קו אדום", שמחייב לנקוט בצעדים מצמצמים.

המשרד מבצע כיום גם עבודת מטה בכל הנוגע למיחזור הסוללות ברכב חשמלי בתום חיי השימוש שלהן אולם בינתיים אין עדיין בישראל תשתית למיחזור סוללות ליתיום לרכב ולפיכך הנהלים מתייחסים בעיקר לייצוא הסוללות בצורה בטוחה למרכזי מיחזור בחו"ל.

יצוין כי בימים אלה לוקח המשרד חלק בוועדה בין משרדית שאותה מובילה רשות המסים במטרה לבחון שיטות שונות למסות את רכב החשמלי ואת השימוש בו. בין השאר בוחנת הוועדה אפשרות "לגלגל" על יבואני הרכב עלויות סביבתיות, הנוגעות לרכב חשמלי.

UMI מחזירה לישראל את ה"אקווינוקס" וה"טראוורס" אחרי עדכון תקופתי

אחרי הפסקה לא קצרה חוזרים לישראל דגמי הפנאי של שברולט "אקווינוקס" ו"טראוורס" לאחר שעברו עדכון תקופתי וקיבלו אבזור משודרג. הקרוס-אובר אקווינוקס עבר עיצוב מחדש של החרטום והזנב בדגש על הגריל, הפגושים והפנסים.

תא הנוסעים עבר מספר שינויי עיצוב ומצויד כעת בחבילת בטיחות אקטיבית מקיפה בכל הדגמים, שכוללת בין השאר זיהוי הולכי רגל, חיישני חנייה היקפיים, מצלמה היקפית ועוד. למבחר נוספה גרסת RS ספורטיבית שכוללת בין השאר חישוקי 19 אינץ' מושחרים ועיצוב קרבי יותר של הפגושים. המחיר מתחיל בכ-173 אלף שקל ומגיע עד כ-188 אלף שקל לגרסת ה-RS.

האח הגדול טראוורס עבר שינויי עיצוב בולטים יותר והוא יוצע עם בחירה בין תצורת ישיבה ל-7 או 8 נוסעים. גם כאן ניתן למצוא חבילת בטיחות אקטיבית מתקדמת כסטנדרט ואבזור תקני עשיר יותר. המנוע, בנזין V6 בנפח 3.6 ליטר, שמייצר 310 כ"ס, נותר ללא שינוי. טווח המחירים נע בין כ-260 אלף שקל ועד 360 אלף שקל לגרסה המפוארת כפולת ההנעה.

עוד כתבות

גילעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

כל הדרך למטה: מה קרה לבית ההשקעות אלטשולר שחם?

אחרי שנים שבהן אלטשולר שחם היה מלך בתי ההשקעות בישראל, עם מגע ידי הזהב של המייסד והמנכ"ל גילעד אלטשולר - הגיע השפל, והלקוחות הבורחים כבר לקחו איתם כ-30 מיליארד שקל בפדיונות ● אז מה בעצם הוביל לנפילה והאם יש סיכוי להתאוששות מטאורית בקרוב?

יהודים בהר הבית. למצולמים אין קשר לכתבה / צילום: Associated Press, Maya Alleruzzo

על השופט שהפך תוך ימים מ"עוכר ישראל" ל"נער גבעות", ועל הידרדרות השיח הציבורי

שופט השלום ציון סהראי זכה לאחרונה למבול תגובות נזעמות, פעם מימין ופעם משמאל ● נראה שבשני המקרים איש לא טרח לקרוא ולהבין את ההחלטות עצמן ● דוגמה מובהקת לרוח הזמן שבו השיח נעשה אינפנטילי ורדוד מיום ליום, ואנשים זוכים לשיימינג על בסיס כותרות וחלקי משפטים

סניף סגור של המשביר לצרכן, נובמבר 2020 / צילום: בר - אל

מי יספוג את הנזק? קניוני עופר והמשביר ממשיכים במאבק על דמי השכירות בתקופת סגרי הקורונה

חברת אזו-ריט מקבוצת קניוני עופר תבעה בנובמבר 2021 את המשביר לצרכן בסכום של 12.7 מיליון שקל בגין אי תשלום דמי שכירות החל ממרץ 2020 על נכס בירושלים ● מאוחר יותר הוגשה מטעם המשביר לצרכן תביעה נגדית, בה נטען כי השטח המושכר קטן בכ-15% משסוכם ● לאחרונה הגישה אזו-ריט כתב הגנה לתביעה שכנגד, במסגרתו טענה שההתביעה "מופרכת"

מחירי הנדל''ן יצאו משליטה? / צילום: Shutterstock

אלף השקלים שעשויים לבלום את העלייה המטאורית במחירי הנדל"ן

במקום שהציבור יסמן תקרה למחירי הנדל"ן, הוא מאותת לשוק שאין סכום שהוא לא ישלם בשביל לקנות בית ● העלאת הריבית צפויה לייקר החזר משכנתה ממוצעת בכאלף שקל בשנה וכדי שהיא תצנן את מדד מחירי הדיור, הרוכשים צריכים להחליט שאלה אלף שקל יותר מדי

רה''מ בנט בפגישה עם נשיא מצרים א־סיסי,  מרץ 2022 / צילום: Associated Press

בחקלאות, בגז ובמים: ישראל ומצרים מהדקות את שיתופי הפעולה ושולחות מסר לפלסטינים ולירדנים

אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, תאשר ביום ראשון הממשלה תוכנית דו-שנתית להרחבת היחסים הכלכליים עם מצרים ● בין הסיבות: הקנאה של השכנה מדרום במדינות המפרץ שנהנות מהסכמי אברהם, והרצון שלה לאוזן קשבת בוושינגטון ● וגם: האם הביקורת על העברת הכספים הממשלתית לחברה הערבית מוצדקת?

פרויקט פינוי-בינוי בירושלים / צילום: יובל פן

מס רכישה גם על היטל ההשבחה? מכביד על מיזמי הפינוי-בינוי

רשות המסים נוהגת להטיל מס רכישה על היטל ההשבחה בעסקאות פינוי-בינוי, אולם עיון בלשון החוק מעלה סימני שאלה לגבי עמדה זו

ממלכת החלבה בשוק מחנה יהודה. מימין: אורי ממן, דביר מועלם ושמעון ששון. / צילום: איל יצהר

דוכן החלבה שנוסד במרוקו ועבר לשוק מחנה יהודה: ביקור במוסד ירושלמי

הם מתחילים לעבוד רק בתשע, חייבים לדעת אנגלית כדי להסתדר עם התיירים
ולא מפסיקים לאכול ● ביקור בממלכת החלבה בשוק מחנה יהודה ● הברזייה

מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד בעת החתימה על ההסכם הקואליציוני / צילום: נוואף נבארי

"ממשלת שינוי" או "עושים טובה לערבים שהם בכלל בקואליציה"?

הגיע הזמן להודות באמת: חברי הכנסת היהודים לא עושים דבר כדי להתאים את דרכם לצרכי המיעוט הערבי בקואליציה, בעוד שהאחרונים נאלצים להתגמש ולהשתנות כדי שהיהודים יקבלו אותם ● ממשלת שינוי? יותר נכון ממשלת האדנותיות של היהודים

עדן בן זקן / צילום: צילום מסך מיו טיוב

הלהיט שכבש את יוטיוב למרות כל הביקורות

איזו סדרה ישראלית מסעירה את נטפליקס, מה זה מדד המדינה הטובה, איזה אירוע ספורט העסיק את הגולשים במיוחד ולמה כולם הפסיקו לדאוג מהקורונה ● על מה כולם דיברו השבוע

ב.מ.וו I4 M50 / צילום: יח''צ

הניסיון של ב.מ.וו לחדור לטריטוריה של טסלה

ה-I4 החשמלי הוא הניסיון האגרסיבי ביותר של ב.מ.וו לפלוש לטריטוריית טסלה ● העיצוב יוקרתי ואיכותי והביצועים מסחררים ● הבונוס: המצפון הסביבתי שקט

משרדי יאנדקס במוסקבה / צילום: Shutterstock, evgris

שירות הביטחון הרוסי "יושב" על יאנדקס - אז מדוע בממשלה מתעקשים להעביר אותה לישראל?

בזמן שבו שירות הביטחון הרוסי מהדק את הפיקוח על יאנדקס, שירות המוניות שלה מוחרם על ידי המדינות הבלטיות ושירות המשלוחים נסוג מבריטניה וצרפת, פועלת ממשלת ישראל לחבק את הקשר עם "הגוגל הרוסי" ● בינתיים, בקשת שר האוצר ליברמן ושרת החדשנות אורית פרקש-הכהן לכנס דיון בדבר העברת המטה של החברה הרוסית לישראל זוכה להתנגדות בספסלי האופוזיציה

מטוס של חברת ישראייר / צילום: תמר מצפי

ישראייר מסכמת רבעון עם רווח נקי של 1.8 מיליון דולר

הרווח הגולמי של ישראייר ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-4.7 מיליון דולר - פי שלושה מהרווח הגולמי ברבעון המקביל ב-2019, טרום הקורונה ● רואי החשבון של ישראייר העריכו כי החברה מסוגלת לעמוד בכל התחייבויותיה בעתיד הנראה לעין ● מההנהלה נמסר: "ישראייר לא עצרה מלכת לכל אורך משבר הקורונה"

הונג קונג / צילום: Associated Press, Kin Cheung

"אקסודוס מוחלט": למה עשרות אלפים בורחים מהונג קונג?

הונג קונג איבדה 93 אלף תושבים ב-2020, ועוד 23 אלף ב-2021. לפי הערכות מוקדמות, השנה הרבה יותר אנשים יעזבו את העיר ● רבים עוברים לסינגפור, ולא מעט אחרים מבקשים תושבות בקנדה ובבריטניה ● "בשנתיים האחרונות אנשים חששו לעזוב, אבל בששת החודשים האחרונים היה אקסודוס מוחלט", אמרה תושבת העיר

טלטלה בשווקים

משבר כזה אנחנו לא זוכרים - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

ההתרסקות של שוק המטבעות הדיגיטליים ● ארבעת החטאים שהובילו למשבר בהייטק הישראלי ● איך תיזכר 2022 בהיסטוריה הכלכלית? ● מיטב הכתבות מהשבוע האחרון על הטלטלה בשווקים

המגרש למכירה בשכונת נווה גן / צילום: משרד דסה נייר

בין קריית שאול לתל ברוך צפון: עיריית רמת השרון מוכרת קרקע במחיר מינימום של כ־39 מיליון שקל

העירייה פרסמה מכרז עבור שטח של כדונם וחצי שבו היא מחזיקה עם בעלים פרטיים, מדרום לתוכנית "רצועת הנופש מערב" ● על המגרש ניתן לבנות בניין בן 12 קומות ו־23 יח"ד ● מועד אחרון להגשת הצעות: בעוד כחודש

פינוי בינוי בתל אביב / צילום: ינאי אלפסי

המחוזי חיזק: התמורה בפינוי-בינוי נמדדת לפי התוספת במ"ר ולא לפי השווי הכספי

בעלת דירה בקומת קרקע התנגדה לפרויקט תמ"א בבניין משום שקיבלה דירה בקומה השנייה • המפקחת על המקרקעין קיבלה את טענתה אולם המחוזי הפך את ההחלטה

למה כולם התחילו לשכוח דברים? / צילום: Shutterstock

גם אתם התחלתם לשכוח דברים? אתם לא לבד

שמות של חברים וקולגות, מילים שאנחנו אמורים לשלוף בקלות ואפילו פעולות שגרתיות: אם גם אתם שוכחים פתאום דברים פשוטים זה לא כי הזדקנתם ● מחקרים מראים שיותר ויותר אנשים חווים לאחרונה רגעים קצרים וזמניים של שכחנות ● איך כל זה קשור לגירויים מהסמארטפון, מהי תרומתה של הקורונה ומה בכל זאת אפשר לעשות כדי לחדד את הזיכרון?

הלגונה בדובאי. יחידות הדיור הבינוניות עד מפוארות הן המבוקשות ביותר על ידי משקיעים / צילום: Shutterstock

איפה אפשר למצוא דירה ב-400 אלף שקל? חפשו בשוק הנדל"ן הלוהט של האמירויות

דוח של ברקשייר האתוויי קובע כי ב־2021, שוק הנדל"ן באיחוד האמיריות רשם את קצב הצמיחה הגבוה ביותר באזור המזרח התיכון, אפריקה ואירופה ● מה קובעים דיני המסים במדינה, מה צריכים לקחת בחשבון המשקיעים הזרים וממה הם צריכים להיזהר?

מיטל גוטמן, מקינזי אירופה / צילום: רונן גולדמן

מקינזי מגייסים את הקהילה הלהט"בית

בפירמת הייעוץ מקינזי מקיימים אירוע גיוס כישרונות ונטוורקינג לסטודנטים וצעירים מהקהילה הלהט"בית בלבד. בחברה מסבירים כי המהלך נולד נוכח ייצוג החסר הלהט"בי בעולם העסקים ● וגם: ארגון March of Life מקיים את "מצעד העמים" בשביל ישראל, בתאריכים 26-28 במאי ● אירועים ומינויים

שבט לוי בעבודת המשכן / צילום: הדפס מאוסף פיליפ מדהרסט של איורי התנ''ך, wikimedia.org

מעטים אבל יעילים: שבט לוי יכול לשמש לנו מודל למנגנון פקידותי ובסיס לכלכלה אחראית

מה הקשר בין פרשת במדבר למשל האיש השמן והרזה וליעילות המגזר הציבורי? ● פרשת השבוע במבט כלכלי, מדור חדש