גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם בשורת ההייטק תגיע מבוגרי תגלית ומומחי אקלים?

בעיית כוח האדם בהייטק הובילה את רשות החדשנות לשני מהלכים מעניינים שייצאו לדרך בקרוב ● וגם: סודקסו משקיעה ברכבים חשמליים ● מצנח הזהב ● חדשות טובות ● אירועים ומינויים

תגלית / צילום: באדיבות תגלית
תגלית / צילום: באדיבות תגלית

בעיית כוח האדם בהייטק הובילה את רשות החדשנות לשני מהלכים מעניינים שייצאו לדרך בקרוב. הראשון, בשיתוף Experis Academy, ישלב את בוגרי תוכנית תגלית בתפקידי פיתוח בחברות הייטק ישראליות. הכשרת הבוגרים, שתחל בחודש מאי ותימשך חמישה חודשים, תוקצבה על ידי הרשות ב-2 מיליון שקל. הצפי הוא שעשרות בוגרים ישתלבו בענף במהלך השנתיים הקרובות.

Experis Academy היא חברה גלובלית לפתרונות טכנולוגיים, המובילה תוכניות להכשרת אנשי פיתוח תוכנה ואנליטיקה שמיועדות לסטודנטים מצטיינים. תגלית היא פרויקט של ממשלת ישראל ותורמים יהודים לחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות. ה"מאגר" של תגלית עומד על כחצי מיליון צעירים יהודים (בגילאי 20-40), ש-75% מהם מצפון אמריקה. "כארגון התיירות החינוכית הגדול בעולם, אנחנו מבינים שיש לנו כוח לא רק בחיזוק הקשר של ישראל ליהדות התפוצות, אלא גם בחיזוק תעשיית ההייטק", מסביר גידי מרק, מנכ"ל תגלית.

התוכנית השנייה מיועדת למהנדסים, מדענים, מנהלי מוצר ואנשי שיווק בתעשיית ההייטק, ליזמים ולג'וניורים שמחפשים את עתידם - ונועדה להקנות יכולות וידע בתחומי שמירת אקלים. התוכנית, שתחל בעוד כחודשיים ותכלול שלושה מחזורי הכשרה, תועבר על ידי מכללת אפקה להנדסה, בהובלת אבי בלאו, ראש מכון אפקה להנדסה וכלכלה מעגלית ויועץ בכיר לקיימות למספר משרדי ממשלה. בתוכנית יושקעו כ-500 אלף שקלים, כאשר 70% תממן הרשות לחדשנות, ו-30%  יגיעו מהחברות המשתתפות בפורום הקיימות והכלכלה המעגלית של לשכת מסחר ישראל אמריקה.

לפי דוח שפרסמו באחרונה רשות החדשנות וקהילת PLANETech, רק 9% מכלל הסטארט־אפים החדשים שהוקמו ב-2021 פועלים בתחום האקלים. "החיכוך הנמוך של עולם ההייטק ועולם הסביבה הביא לכך שכל שדרות הארגון - מהפיתוח ועד השיווק - לא מודעים לתחום", אומר בלאו. אחת ממטרות התוכנית היא למשוך לענף בוגרי מקצועות טכנולוגיים שמחפשים משמעות בעבודתם, וכן בעלי מקצועות הנוגעים לנושאי אקלים ויכולים להשתלב בהייטק.

נזכיר כי לפי דוח ההון האנושי של ארגון Start-Up Nation Central ורשות החדשנות, בתעשיית ההייטק הישראלית קיימות כיום כ-13 אלף משרות פתוחות. המהלכים אמנם ראויים להערכה, אך נראה כי מדובר ב"טיפה בים".

גלית חתן

סודקסו משקיעה ברכבים חשמליים

מחשמלים את העתיד: חברת Sodexo On Site נכנסת לתחום פתרונות הטעינה לרכבים חשמליים ופלאג אין, ומקימה מחלקה ייעודית כחלק מחטיבת האחזקה שלה. החברה תספק ייעוץ וביצוע ללקוחות פרטיים, חברות וארגונים, ובמהלך 2022 צפויה להקים כ-3,000 עמדות הטענה לרכבים חשמליים. בסודקסו מעריכים כי פוטנציאל ההכנסות מהמהלך עומד על 15 מיליון שקל לשלוש שנים.

טעינת רכבים חשמלים / צילום: יח''צ

במחלקה החדשה יעבדו כ-150 טכנאים ייעודיים, שעברו הכשרה לחשמל והנדסה. בשלב ראשון, חטיבת האחזקה של סודקסו תפעל מששה סניפים בפריסה ארצית. "אנו רואים בכניסה לעולם מערכות הטעינה לרכבים חשמליים מנוע צמיחה חשוב של החברה לשנים הקרובות", אומר מנכ"ל החברה, אודי בן שימול.

סודקסו פועלת בארץ באמצעות שתי חטיבות: חטיבת האחזקה, שמתמחה באחזקת מבנים, מערכות ואספקת שירותי מיזוג אוויר - ושמבוססת על חברת תדל, שנרכשה בשנת 2016; וחטיבת הסעדה, המתמחה בשירותי הסעדה לארגונים, מוסדות ציבור ולחברות מובילות במשק. החברה היא חלק מתאגיד Sodexo העולמי, הפועל בכ-70 מדינות ברחבי העולם ומשרת מדי יום 100 מיליון לקוחות.

מצנח הזהב

אמיר כהנא, 46, מונה למנכ"ל אבן קיסר בישראל ולחבר בהנהלה הגלובלית של החברה. בשלוש השנים האחרונות כיהן כסמנכ"ל המכירות של החברה.

אמיר כהנא / צילום: יוסי מסה

עופר פוליבודה ינהל את הפעילות של חברת הטכנולוגיה Mixpanel בישראל.

עופר פוליבודה / צילום: Mixpanel

ארז נבון מונה ליו"ר חברת הביומד די.אן.איי ביומדיקל סולושינס, ואורי אלטשולר מונה למנכ"ל. קודם לכן כיהן אלטשולר כסמנכ"ל פיתוח עסקי בישראל קנדה.

רו"ח גיורא רם, 53, מונה לסמנכ"ל בכיר ומנהל אגף הפיננסים בחברת הביטוח איילון.

רו''ח גיורא רם מונה, מנהל אגף הפיננסים באיילון / צילום: רוני ישראל

זהר לנדאו, 48, מונה למנהל מרכז הפיתוח של חברת הסייבר אקרוניס בישראל.

שירה שריד-האוסירר מונתה לסמנכ"לית שיווק באפסטרים, העוסקת באבטחת סייבר וניתוח נתונים לכלי רכב מקושרים ותחבורה חכמה.

לי דגן מונתה לסמנכ"לית ביטוח ואנליטיקס בחברת האינשורטק Sproutt. החברה הישראלית מציעה ביטוחי חיים דיגיטליים לצרכנים אמריקאים אשר שומרים על אורח חיים בריא.

לי דגן / צילום: סיון פרג'

ד"ר סמיר מאחמיד ואודליה פיטוסי מונו לוועד המנהל של בית איזי שפירא.

משה בר צבי מונה ליו"ר חברת NEWSRAEL, המפעילה לייב פיד פרו ישראלי 24/7, בשפה האנגלית ובמגוון פלטפורמות.

משה בר צבי / צילום: תמונה פרטית

דיאגו אופן, 48, מונה למנכ"ל צמח תוצרת חקלאית, מבית צמח מפעלים. בתפקידו האחרון שימש כמנהל עסקים ויו"ר כלכלי בקיבוץ דגניה א'.

שוקי חורי מונה כסמנכ"ל שירות וחלפים של קבוצת סמלת.

עו"ד דנה טירנגל-ליפקה מצטרפת למשרד יוסי לוי ושות' ותכהן כראש מחלקת תחרות והגבלים עסקיים.

רוברט כרמלי מונה למנהל השקעות ראשי בארבע עונות ניהול עושר מקבוצת IBI.

 

חדשות טובות

חברת "פסטה ריקו" תרמה כ-100 אלף שקלים לאגודה הישראלית לכפרי ילדים SOS, לטובת הקמת מרכז חירום חדש לילדים ובני נוער בסיכון.

לדברי מנכ"לית העמותה, נלי גבע, "הקורונה לא היטיבה את מצב הילדים בסיכון. היעדר בתי ספר ומורים מנעו את האפשרות לזהות מקרי פגיעה, ולדווח עליהם. כעת נחשפים המקרים הקשים שחוו הילדים, ובחלק מהמקרים קיים צורך להוציאם מהבית באופן מיידי. כדי לתת להם מענה, אנחנו מקימים מרכז חירום".

עמותת כפרי ילדים SOS מטפלת זה 40 שנה בילדים בסיכון באמצעות מגוון תוכניות, ובהן כפרי ילדים, דירות צעירים ועוד. העמותה יצאה בקמפיין מימון המונים לטובת גיוס כספים להקמת מרכז החירום והפעלתו.

עוד כתבות

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי?

דירות עם 4 חדרים בשלומי, בעכו או בכרמיאל או דירת 5 חדרים בנהריה

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

קרן ההון סיכון המפורסמת מזהירה ממשבר ארוך, אבל תחום אחד עדיין פורח

קרן סקויה, שנחשבת לאחת הגדולות והנחשבות בעמק הסיליקון, המליצה ליזמים שלה להתכונן למשבר ממושך ● ועדיין הסטארט-אפים בעולמות הקריפטו ממשיכים לגייס מימון גבוה בשווי חלומי, כמו זה שקיבלה השבוע חברת הקריפטוגרפיה הישראלית סטארקוור ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

ימית אפריאט / צילום: איל יצהר

יועצת המשכנתאות שלא מפחדת מהעלאות הריבית ודבקה במסלול הפריים

ימית אפריאט מייעצת ללקוחותיה להיזהר דווקא מהאינפלציה העולה וממסלולי הריבית המשתנה, ומגלה כי האיסור לקחת מימון על חשבון דירה קיימת, גלגל את המשקיעים לשוק החוץ-בנקאי

הדפסת דולרים / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

ריקוד הטנגו המסוכן של הריבית והחוב הגדל באמריקה

בתחילת החודש הודיע הפדרל ריזרב על העלאת הריבית וצמצום המאזן שלו ● השווקים בכלל והנאסד"ק במיוחד הגיבו הפעם בקריסה ● כיצד תשפיע העלאת הריבית על השווקים הפיננסיים ותיקי החיסכון והפנסיה, והאם לפד יש אופציות אחרות ● מבט מקרוב על הריבית במשק האמריקאי

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

מגמה חיובית בת"א; פלסאון מזנקת אחרי הדוחות, ברנמילר צונחת

מדד ת"א 35 מטפס ב-1.9%, מדד ת"א 90 קופץ ב-3% ● עונת הדוחות בת"א מתקרבת לסיומה: ויקטורי, פוקס ומגדלי הים התיכון פרסמו תוצאות ● המדדים בוול סטריט נסקו ב-6% בשבוע שעבר וקטעו רצף הפסדים שנמשך מאז מרץ

פרופ' מיכאל סלע / צילום: איל יצהר

פרידה מהאיש שאחראי לתרופה הישראלית הנמכרת בכל הזמנים

ממציא תרופת הקופקסון פרופ' מיכאל סלע הלך לעולמו בגיל 98 ● היחסים הקרובים בין סלע לבין מנכ"ל טבע דאז אלי הורביץ ז"ל אפשרו את פיתוח הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה ● בראיון לגלובס בעבר סיפר: "פניתי לחבר שלי אלי הורביץ ז"ל ואמרתי לו: 'אני בא לאכול ארוחת ערב קטנה אצלך עם אשתי, ותכין מקרן שקופיות, כי אני רוצה להראות לך משהו'. אלי אמר: 'אני לוקח את זה'"

אלדד קובלנץ / צילום: יונתן בלום

קובלנץ הוחלף: טל פרייפלד מונתה לממלאת מקום מנכ"ל תאגיד השידור "כאן"

לאחר שתביעתו של קובלנץ להוציא צו מניעה נגד פיטוריו נדחתה, הודיע יו"ר מועצת התאגיד גיל עומר על מינוי פרייפלד ● "יחד עם ההצלחות המקצועיות, על השידור הציבורי להוות דוגמה ומופת אף בתחום יחסי וסביבת העבודה", כתב היו"ר לעובדי התאגיד

איור: ליאת צברי

מה אפשר לעשות כשאדם אחד מתוך אלף תוקע תוכנית של 100 דונם

התארכות תהליכי התכנון בארץ מובילה לכך שקרקעות רבות הופכות להיות "מרובות בעלים" - דבר שבתורו הופך את אישור התוכניות והבנייה על הקרקע למורכב וארוך עוד יותר • למה ישנם כל-כך הרבה מקרים כאלו, והאם יש לכך פתרון

המערכת של חברת סייברוואן / צילום: איציק בירן

למה להן וול סטריט עכשיו? החברות הישראליות שבוחרות להנפיק בניו יורק למרות הסערה בשווקים

בזמן שמספר ההנפקות של ישראליות גדולות בוול סטריט הולך ומתכווץ, חברות קטנות יותר לא חוששות ואף מעדיפות להיסחר בנאסד"ק ● עו"ד עפר בן יהודה: "אין כרגע הנפקות בתל אביב בסקטור הטכנולוגיה. זה יכול להשתנות, אבל כרגע אין. פתאום האופציה של להיסחר בשוק הכי גדול בעולם, גם אם בשוויים נמוכים, נראית מתאימה"

לפי הנטען במחקר, טאבולה הישראלית אספה פרטים ללא אישור מפורש מהמשתמשים / צילום: Shutterstock, Kite_rin

מחקר חדש: רשתות פרסום אוספות מידע על המשתמשים גם ללא אישורם

מחקר אקדמי מצא שמספר רשתות פרסום, ביניהן טאבולה הישראלית, יאנדקס ופייסבוק, אספו מידע מתוך טפסים למילוי הפרטים האישיים של המשתמשים, גם אם הליך הרישום לא הושלם ● טאבולה: "למרות שלא נמצאו נתונים התומכים בכך, תיקנו אפשרויות של איסוף מיילים"

 

דירת 3 חדרים באבן גבירול בת"א לא שופצה מאז שנות ה-50. היא זכתה ללא מעט מתעניינים

שטח הדירה ברחוב אבן גבירול בתל אביב הוא 100 מ"ר ובה שלושה חדרים ● היא נמכרה עבור 4.65 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

מחקר אחד בשבוע. הקשר בין דחיינות לחשיבה יצירתית / צילום: Shutterstock

בשורות טובות לדחיינים הכרוניים: מחקר מצא גם צד חיובי לתופעה

חומר למחשבה לפעם הבאה שאתם מלקים את עצמכם על המשימה שדחיתם לרגע האחרון: דחיינות זה לא בהכרח רע ● לדחיינות מתונה יש אפילו יתרונות מפתיעים

פרופ' יו מונטגומרי / צילום: תמונה פרטית

החוקר שגילה על הר הפומורי מה אנחנו צריכים כדי לשרוד בטיפול נמרץ

פרופ' יו מונטגומרי, רופא וחוקר של הישרדות בתנאי קיצון, יצא לבדוק מה גורם לאנשים מסוימים לשרוד ולאחרים למות, ומה אפשר ללמוד מזה על טיפול בחולים במחלות קשות ● אבל בכובעו כפעיל נלהב למען משבר האקלים, הוא בכלל לא בטוח שלתובנות שלו תהיה הרבה תועלת: "אם לא נעשה משהו עכשיו, לאף אחד לא יהיה סיכוי. הכול תלוי ביחידים ובעסקים"

חורשת הסרג'נטים ליד נתניה. שרידים מיערות השרון / צילום: נורית מוזס

מסלול טיול לשבת: חמש דקות מהבית ואתם בחיק הטבע

כדי ליהנות מחיק הטבע, לא חייבים לנסוע רחוק. יותר ויותר ערים מבינות שכדאי לשמר ולהנגיש פינות של שפיות ויופי

אילון מאסק, מנכ''ל טסלה / צילום: Reuters, Steve Nesius

אילון מאסק טוען: ביל גייטס הימר במיליארדים נגד טסלה

"מכיוון שלגייטס עדיין יש פוזיציית שורט של מיליארדי דולרים מול טסלה בזמן שהוא טוען שהוא פועל בתחום ההתחממות הגלובלית, אני מניח שגם לי יש כמה בעיות אמון איתו", כתב מנכ"ל טסלה אילון מאסק בטוויטר

ב.מ.וו I4 M50 / צילום: יח''צ

הניסיון של ב.מ.וו לחדור לטריטוריה של טסלה

ה-I4 החשמלי הוא הניסיון האגרסיבי ביותר של ב.מ.וו לפלוש לטריטוריית טסלה ● העיצוב יוקרתי ואיכותי והביצועים מסחררים ● הבונוס: המצפון הסביבתי שקט

החברות הישראליות הציבוריות הגדולות בעולם

הטלטלה בשווקים: מהפך ברשימת 10 החברות הישראליות הגדולות

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: השינוי האחרון ברשימת 10 הישראליות הציבוריות הגדולות

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר

אושרה התוכנית לחיזוק הקשרים עם מצרים. המטרה: הכפלת היקף הסחר

הממשלה אישרה תוכנית לחיזוק הקשרים הכלכליים עם מצרים ● בתוכנית נכלל שיתופי פעולה במחקרים ופיתוחים, יבוא מזון ודגים, הגדלת היצע הטיסות והתיירות, הגדלת ייצוא ידע וטכנולוגיה ועוד הרבה

יאיר לפיד, יש עתיד / צילום: כדיה לוי

כשלפיד התנגד לגיוס חרדים ונתניהו לבנייה בירושלים

הכנסת סערה השבוע סביב החלטת האופוזיציה להתנגד לחוק "ממדים ללימודים", אבל איך נראו הדברים בעבר הלא רחוק כשהמצב היה הפוך? ● חזרנו לכנסת ה-20 וגילינו שהיא אמנם הייתה פחות מקוטבת, אך גם בה האופוזיציה לא היססה להתנגד לחוקים "ראויים" ● וגם: מה גרם לראש האופוזיציה נתניהו להצביע נגד בנייה במזרח ירושלים?

ישראל טויטו, אוה מדז'יבוז, דורית ענבר / צילום: אריק סולטן, איליה מלינקוב, טוני דימאיו

מי יחליף את קובלנץ כמנכ"ל התאגיד? רשימת המועמדים העדכנית

לאחר שבית המשפט לא קיבל את צו המניעה ולאחר שמונתה ממלאת מקום, נפתח באופן רשמי המירוץ לאחד התפקידים הכי נחשקים בתעשיית התוכן בישראל - מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי ● בין השמות הבולטים: אוה מדז'יבוז', ישראל טויטו, רינת קליין ודורית ענבר ●בשלב זה לא ברור אם יונה ויזנטל וגולן יוכפז יצטרפו גם הם