גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הליכוד כמרקחה: נתניהו הניע קרב ירושה, והצית תרחיש חלומי אצל לפיד-בנט

הדיונים על הסדר הטיעון במשפט רה"מ לשעבר מייצרים אצל בכירי הממשלה מחשבות על עריקות של חברי ליכוד, שיאפשרו קואליציה נוחה יותר ללא רע"ם ומרצ ● ובינתיים, המאבק סביב היישובים בנגב דוחק את יו"ר רע"ם עוד קצת לפינה

נתניהו, אדלשטיין וכ''ץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת
נתניהו, אדלשטיין וכ''ץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ביום חמישי שעבר, כאשר הסדר הטיעון של נתניהו נראה מוחשי יותר מאשר בזמן כתיבת שורות אלו, נפגשו ראש הממשלה נפתלי בנט ושרת הפנים איילת שקד לפגישה פוליטית. על השולחן: מה קורה אם נתניהו אכן חותם על ההסדר ובהיעדרו נבחר יו"ר חדש לליכוד. התובנות שעלו בחדר נשמעו במקביל בחדרים אחרים בכנסת בפגישות של בכירי ליכוד - עד שנתניהו לא נשמע בקולו מכריז על הסדר טיעון ופרישה, לא עושים שום דבר שונה מהמתוכנן. אליהם הצטרף גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שהעריך בשיחות עם מקורביו, כי קרבות הליכוד ביום שאחרי נתניהו יקנו לממשלה הנוכחית לפחות עוד כמה חודשי קיום.

בין היתר נפגשו בארבע עיניים יולי אדלשטיין עם ניר ברקת, האחרון עם נשיא ביה"ד של הליכוד מיכאל קליינר, וכן אדלשטיין, ברקת וישראל כ"ץ עם יו"ר מרכז הליכוד חיים כץ. נתניהו עוד לא אמר מילה באשר להסדר הטיעון - והליכוד כמרקחה. בחזית אחת חברי ליכוד קיבלו השבוע עשרות הודעות במסגרת קרב היורשים שמתגלגל: סקרים, הודעות השמצה נגד ברקת או כ"ץ, ובחזית אחרת קרב על מיקום הבחירות. בזמן שישראל כ"ץ דוחף לבחירות במרכז הליכוד כפי שקובעת החוקה, מתחריו עלו השבוע אל חיים כץ כדי לברר על האפשרות לקיים את הבחירות בקרב המתפקדים.

עין באו"ם צופיה

בינתיים, מעל בימת האו"ם מנהל השגריר גלעד ארדן קרבות אחרים בשם מדינת ישראל אך עם עין פקוחה למתרחש במפלגתו. יריביו חוששים שיחליט להצטרף גם הוא להתמודדות על תפקיד היו"ר בשל האהדה שהוא זוכה לה, אך מדגישים: הוא לא יוכל להרכיב ממשלה בכנסת הזו מאחר שהוא לא חבר כנסת. פעילים בליכוד דוחים את התירוץ ואומרים, כי העברת חוק שבו ראש ממשלה לא מחויב להיות חבר כנסת היא עבודת חקיקה של שבוע. כלומר, לא זה מה שימנע ממנו לחזור להתמודדות "היום שאחרי נתניהו".

חיים כץ הוא איש המפתח בליכוד. כל מי שעלו אליו לרגל בשבוע האחרון קיבלו תשובה זהה: אני לא מחליט דבר עד שנתניהו לא אומר את המילה האחרונה. ועדיין כל אחד מהם יצא עם תובנה אחרת מהפגישות האלו - ישראל כ"ץ בטוח שיש לו גיבוי לבחירות במרכז, ברקת ואדלשטיין בטוחים שפניו לבחירות בקרב המתפקדים.

השבוע, בעלה של עידית סילמן יו"ר הקואליציה תרם תרומה הצהרתית לקמפיין הגיוס למען נתניהו. בליכוד טוענים כי כך מנסה שמוליק סילמן, הבעל והיועץ הפוליטי, לסדר ליו"ר הקואליציה מקום של כבוד בממשלה שאולי תקום.

בכירה נוספת בימינה פועלת בימים אלו בשטח המוניציפלי - שרת הפנים איילת שקד. ראשי ערים חזקים בליכוד מספרים שהם מקבלים אצלה אוזן קשבת. אם אצל אריה דרעי נאלצו לחכות שבוע לטלפון חזרה מהעוזר. כל טלפון ללשכת שקד נענה במקום. לא רק קווית, אלא גם תקציבית.

ריבוי הטוענים לכתר בליכוד מאשש את התחזית של לפיד לקרבות בליכוד. בליכוד חוששים כי בחירה של כל אחד מהם ליו"ר תוביל לפרישה של מחנה אחר באמצעות החוק שהעבירו בנט וסער, ומאפשר פרישה של ארבעה חברי כנסת מהליכוד. במצב כזה הממשלה לא תתפרק, אלא הליכוד וחלקים ממנו ייכנסו לממשלה במקום מרצ ורע"ם - זה אולי התרחיש האופטימי ביותר שמחזיקים בו בנט ולפיד.

כאמור, נתניהו עדיין בלתי ניתן להחלפה בליכוד כל עוד יישאר. אבל במו ידיו, בעצם המגעים על הסדר טיעון, יו"ר הליכוד המכהן הכין את הקרקע ואת תומכיו לרגע שבו יעזוב.

קואליציה בקמפיין

לממשלת בנט-לפיד יש רק שבעה חודשים מאחוריהם. אך ברמת ההתנהלות היומיומית הממשלה מרגישה בת שלוש שנים, צופה פני בחירות. ממשלות בתחילת דרכן נהנות מרוגע יחסית ותפקוד מלא, ואילו בממשלות בסוף דרכן מפלגות מקשיחות עמדות ומתנהלות כמו בקמפיין בכל רגע נתון. אין ויתורים, כל הצבעה היא דרמטית וגורלית ואין ניצחונות משותפים - רק מסרים לבוחר.

כך נראתה הקואליציה השבוע: ח"כ ג’ידא רינאווי זועבי הפילה את הצעת חוק הגיוס של גנץ בניגוד להסכמים. מרצ הגישה ערר נגד חוק האזרחות של השרה איילת שקד, מפלגת העבודה מגנה את ההתנהלות של מרצ, תקווה חדשה מעבירה את החוק של ח"כ אופיר סופר מהאופוזיציה לפיצויים במקרי פשיעה חקלאית, ח"כ שרן השכל מעבירה חוק למגורים בשטחי מרעה על אף התנגדות חברי רע"ם. אירועי השבוע האחרון הם רק הספתח אם ראשי המפלגות, בהיעדר ראש ממשלה דומיננטי, לא ירגיעו את המצב.

והשבוע, כך טוענים (שוב) בלשכת שרת הפנים: חוק האזרחות יהיה חייב להגיע להצבעה. בג"ץ נושף בערפה, אך שקד מסרבת להגיע להסכמות עם הקואליציה ולשנות את החוק בהתאם לסיכומיה עם מרצ. בסוף השבוע התקיימו שיחות בימינה ותקווה חדשה באשר לאפשרות להעביר את החוק שהגיש ח"כ שמחה רוטמן עם האופוזיציה בקריאה טרומית וללא תיאום מוקדם עם הקואליציה. אפשרות אחרת שהציע לפיד היא להצביע יחד עם האופוזיציה, אך לא בעד החוק של רוטמן אלא בגרסה שיביא אחד מחברי הכנסת בליכוד. הממשלה לא תיפול במצב כזה, אך חוק האזרחות יוכל לעבור שלב ולספק לשקד את ההוכחות שהיא צריכה בבג"ץ.

נדל"ן או ריבונות

השבועיים האחרונים אולי היו קשים למפלגות השמאל ורע"ם עם הנטיעות בדרום והעברת חוק האזרחות שבפתח, אך הם יכולים להתנחם בעובדה שבשבוע הקרוב צפויה להסתיים עבודת ההכנה ברשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב עם החלטת ממשלה להקמת שלושה יישובים חדשים בנגב לבדואים. מאחורי הקלעים מנסה שקד לדחוף לכך שהתושבים יידרשו לתת את הסכמתם למעבר כבר בשלב ההפקדה, כדי למנוע מצב שבו המדינה שוב מקימה יישובים אך התושבים נשארים בפזורה.

יו"ר רע"ם הודיע לחברי הממשלה כי ביכולתו לשכנע את התושבים לעבור פנימה ליישובים שיוקמו, אך השרים לא יכולים להסתפק בהבטחה שלו. אם החלטת הממשלה הזו לא תקבע הפעם את הסכמת התושבים לעבור ליישובים שיוקמו, זו תהיה בכייה לדורות. לא הסדרה אלא כניעה. בנגב כבר עומדות שכונות ריקות שבנתה המדינה כדי להסדיר את התיישבות הבדואים בנגב, ובלי שהיא הפעילה את סמכותה להעביר את התושבים אליה. לא מחסור בנדל"ן היא הבעיה של תושבי האזור, אלא מחסור בריבונות. 

עוד כתבות

FIFA / אילוסטרציה: Shutterstock

הפסד של 150 מיליון דולר בשנה: משחק הגיימינג האייקוני עוזב את פיפ"א

חודשים של דיונים הסתיימו ללא הסכם ו-EA Sports תמשיך לשווק את המשחק הפופולרי ללא פיפ"א ● התאחדות הכדורגל העולמית תפסיד 20% מהמחזור השנתי, בעוד שחברת הגיימינג תוותר על המונדיאל בפלטפורמת המשחק ● ברקע, עולם הגיימינג מתרחב וגופי הספורט גוזרים קופון

מרב מיכאלי, יו''ר מפלגת העבודה ''קלמן-ליברמן'', כאן ב', 23.05.2021 / צילום: Associated Press

האם יוזמת חופשת הלידה לאבות תוכל לרכך את "קנס האימהות"?

המהלך למתן חופשת לידה לאב שלא על חשבון האם נראה כרגע כבעייתי מבחינת ההיתכנות הפוליטית שלו, אך הוא מעלה לדיון תופעה כלכלית מעניינת המכונה "קנס אמהות" ● מדוע לידת הילד הראשון משפיעה באופן כה דרמטי על כושר ההשתכרות של נשים, איך נראית ישראל ביחס לעולם בתחום הזה, ואיפה יש "קנס נישואין"? ● המשרוקית של גלובס

חברי המשלחת האמריקאית והצוות הישראלי, פברואר. ישראל תידרש לשתף מידע על נוסעים / צילום: דוברות משרד הפנים

הדרך אל האושר: האם ישראל תזכה לפטור המיוחל מוויזה לארה"ב?

המשימה: השגת פטור מוויזה לארה"ב לישראלים ● המכשול: ארבע דרישות סף אמריקאיות שישראל עדיין לא עומדת בהן ● היתרון: חלון הזדמנויות נדיר שמפגיש בכירים שמחויבים לנושא בשני הממשלים ● הדרייב: ממשלה לא יציבה שעלולה להתמוטט בכל רגע ● מאחורי הקלעים של המהלך - שאחרי כמעט 20 שנה של ניסיונות יש לו סיכוי לראשונה להצליח

מימין: נטלי ברטלר, איילת זוסמן, דריה אטמנוב / צילום: איל יצהר

"ברגע שאת יורדת מהפודיום - מתחילים מחדש": יום עם נבחרת ישראל בהתעמלות אמנותית

המתעמלת שאין לה זמן לאינסטגרם, המאמנת שמתפקדת כהורה והפיזיותרפיסטית שמטפלת בפציעות ● ביקור באוהל האימונים של נבחרת ישראל בהתעמלות אמנותית ● הברזייה

סוחרים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow

אשליית האינפלציה: השד יצא מהבקבוק ואף אחד לא זיהה. לאן תוביל המפלה בשווקים?

שנים הזהירו כולם שמדיניות התמריצים של הבנקים המרכזיים וריביות השפל יביאו עימם עלייה חדה בסביבת האינפלציה, ואולם משלא הגיעה מיהרו כולם להספיד אותה וראו בה תופעה מהעבר הרחוק. עכשיו היא חזרה ובגדול ● הבנקים המרכזיים איבדו זמן יקר, ועתה הם מתאמצים לשדר לשוק נחישות ● ואיך זה קשור לישראל?

עדיאל שמרון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רמ"י לשעבר עובר לשוק הפרטי: "בתוכניות דיור אסור להוריד את הרגל מהגז"

עדיאל שמרון, שהיה מנהל רשות מקרקעי ישראל, מונה לאחרונה לנהל את הזרוע לדיור להשכרה המשותפת לחברת הנדל"ן עץ השקד ולקבוצת הראל ● בראיון לגלובס הוא אומר: "השינויים התכופים מקשים גם על זרועות הממשלה וגם על החברות בשוק"

מימין: שי מור יוסף וגיא בסר / צילום: איל יצהר

היזמים שהביאו את מארון 5: "זיהינו כשל בשוק ההופעות הבינלאומיות"

אחרי שכבשו את פארק הירקון בשבוע שעבר, צמד היזמים גיא בסר ושי מור-יוסף כבר מסתכלים קדימה ● עכשיו הם מתכננים סיבובי הופעות משותפים עם סעודיה והאמירויות, יצוא של אמנים ישראלים לחו"ל ואפילו הנפקה בתל אביב ● עם הגב של ענקית הבידור האמריקאית לייב ניישן, שום דבר לא נראה להם כמו פנטזיה ● רק אל תזכירו להם את הפלופ ההוא בהופעה של ריהאנה

אתר בנייה. יתרת התשלום על הדירות שועבדה לבנק / צילום: שלומי יוסף

האם ניתן לקזז פיצוי על איחור במסירה מיתרת תמורת הדירה, ומה מעמדו של הבנק המלווה בהחלטה

רוכשים ביקשו לקזז את הכסף שחייב להם היזם בגין פיצוי על איחור, מהתשלום האחרון על הדירה ● הבנק המלווה התנגד ● מה קבע ביהמ"ש

שגרירות ארה''ב בתל אביב. תורים ארוכים לראיונות לוויזה / צילום: Shutterstock

אתם מחכים חצי שנה לויזה לארה"ב, ויש מי שעושה מזה כסף

350 שקל עבור תור לעוד שלושה חודשים ו-2,000 שקל לעוד שבוע: כמה הישראלים מוכנים לשלם כדי שמישהו יסייע להם להשיג תור לראיון בשגרירות ולקבל את הוויזה הנחשקת לארה"ב

מה יהיה פה ביום שאחרי המשבר שמסעיר את עולם ההייטק / צילום: Shutterstock

בהייטק התעלמו מהסימנים וטענו שאין בועה. האם החגיגה נגמרה?

החברות ינסו לשמר את העובדים בכל מצב, השכר המופרז יירגע, הביקוש למתכנתים ירד, ויהיה מי שייאלץ למכור גם בלי אקזיט נוצץ ● אחרי שנים של פריחה משוגעת שהובילה לשוויים עצומים נראה שהחיים בהייטק עומדים להשתנות ● פרויקט מיוחד

קריסת חומת ברלין השפיעה באופן שונה על מדינות הגוש הקומוניסטי / צילום: Reuters, Stringer Germany

החוקר שמזהיר מנהיגים: שינויים פוליטיים מדרדרים את בריאות הציבור

מקריסת הגוש הקומוניסטי ועד המשבר הפיננסי של 2008 - פרופ' מרטין מקי, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת לונדון, מסביר בראיון לגלובס את הקשר בין תהליכי שינוי פוליטיים וחברתיים במדינות לתוחלת החיים ולתחלואה ● ויש לו גם מסקנות איך אפשר להתגבר על זה

נועם טויסטר / צילום: איל יצהר

היזם שמוכר כרטיסי אוטובוס בקצה העולם: "אנחנו נהיה בוקינג.קום של התחבורה"

כשנועם טויסטר בילה בירח דבש בפיליפינים וחיפש להגיע לאי יפה במיוחד - התברר לו שכדי להזמין כרטיס אוטובוס הוא צריך לנסוע במונית שעתיים לכל כיוון ● את התסכול הוא הפך לסטארט-אפ Bookaway - פלטפורמה המנגישה תחבורה ציבורית בכל קצוות תבל: "גיליתי עולם מטורף - שוק של 150 מיליארד דולר שרובו נמכר בתחנות האוטובוסים, רכבות, מעבורות והסעות פרטיות"

 

דירה חדשה ודירה משופצת באותו בניין בבת ים נמכרו בתוך שלושה ימים. אלו ההבדלים במחיר

שתי הדירות הן בשטח 90 מ"ר, ובהן ארבעה חדרים ● הדירה בקומה השלישית, בלי מעלית נמכרה ב-1.9 מיליון שקל, והדירה בקומה מתחתיה, שעברה שיפוץ, נמכרה בכ-200 אלף שקל יותר ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

פורד ברונקו / צילום: יח''צ

פורד מציגה חיית שטח חדשה, רק אל תצפו לחיסכון בדלק

במבט ראשון, הפורד ברונקו החדש מזכיר צעצוע שתפח לממדי ענק ● מאחורי החזות הקשוחה מסתתר רכב מתוחכם שמתאים גם למי שאין ניסיון בנהיגה בשטח

משמעות פסה''ד במישור המעשי היא כי בעסקת תמורות יש לקבוע את שווי העסקה לפי שווי שוק / צילום: Shutterstock, Pormezz

מיסוי עסקת תמורות: איך קובעים את שווי העסקה

ביהמ”ש המחוזי נדרש להחליט לפי מה מחשבים את שווי העסקה בעסקת תמורות: בהתאם לשווי הקרקע ביום העסקה, או לפי התמורות הצפויות ממכירת הדירות

 

זאב הולצמן - קרן גיזה / צילום: תמר מצפי

זאב הולצמן, קרן גיזה: "המשבר בהייטק יהיה ארוך וקשה ממה שחושבים"

פחות משנה אחרי אחד הקיצים הכי טובים עבור ענף ההייטק הישראלי, חברות הטכנולוגיה הישראליות נאלצות להתמודד עם משבר ● זאב הולצמן, מייסד ושותף בכיר בקרן ההון־סיכון גיזה, מעריך: "המשבר הנוכחי נראה גרוע, אך עוד לפני שנראה שינוי הוא יהיה גרוע יותר. עד עכשיו ראינו ירידות של 25% בהיקף הפעילות של חברות, וזה יימשך"

מדורת ל''ג בעומר / צילום: Shutterstock, Lerner Vadim

למי קרא מנחם בגין "בר כוכבא" ואיזו תנועת נוער נוסדה בל"ג בעומר?

איזו חברה השיקה לאחרונה משקה בטעם של פיקסל, ובאיזה ספר מופיע חתול בשם פיקסל? ● הטריוויה השבועית

מייסדי מאסטרסקול. מימין: מיכאל שורפ, עותני לוי, ערן קליקסמן ורועי ציקורל

קווים לדמותו של משבר 2022 והחברה שגייסה 100 מיליון דולר להסבת עובדים להייטק

מיטב המומחים משרטטים את תמונת המשבר המתהווה בענף ההייטק ● מה באמת הביא להתמוטטות חברת משלוחי המכולת אבו ● וויקס הפכה סמל של חברות טכנולוגיה שגייסו עובדים בקצב מסחרר, אולי מעבר לצרכיה ● וקמפיין גיוס העובדים של התעשייה האווירית מעורר סערה ציבורית ● השבוע שהיה ההייטק והמדע של גלובס

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

איך תיראה ההאטה בהייטק וכל מה שצריך לדעת על אבעבועות הקוף

האם ישראל תזכה לפטור מוויזה לארה"ב? ● איך משפיעות האינפלציה באיראן והפסקות החשמל בלבנון על ישראל ● טיפים שכדאי להכיר לפני שנוסעים לסיני ועקבה ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

פרויקט יבניאלי גבעתיים / הדמיה: אלכס קנטור

התחדשות עירונית בגבעתיים: "לכל מקום אפשר להגיע ברגל בלי להזיז את האוטו והתחבורה הציבורית לא רעה"

שלושה בנייני רכבת ברחוב יבניאלי בגבעתיים ייהרסו ובמקומם 21 דירות תהיינה 51 דירות ● על פי נתוני רשות המסים, דירת 6 חדרים בקומה החמישית בבניין, בשטח 197 מ"ר, נמכרה ביולי אשתקד תמורת 6.1 מיליון שקל