גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערך קפץ ב-60% בשנה: עסקת ענק לישראל קנדה ב"בית הנערה" בהוד השרון

את הקרקע, המיועדת להקמת יותר מ-460 דירות, רכשה ישראל קנדה לפני פחות משנה וכעת מכרה 50% ממנה והיא צופה "רווח מהותי מאוד" ● הקונה, יוסי אברהמי: "יש שוק, ואם אתמול מחיר עגבניה היה 3 שקלים והיום 6 שקלים – היא שווה 6 שקלים"

מבנה נטוש במתחם בית הנערה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי
מבנה נטוש במתחם בית הנערה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי

על רקע נסיקת מחירי הקרקעות במרכז הארץ מציגה חברת הנדל"ן ישראל קנדה הצפת ערך מהירה נוספת מהכנסת שותף לנכס שבידיה, והפעם מדובר במתחם "בית הנערה" שבהוד השרון. ישראל קנדה עדכנה על מכירת 50% מהקרקע, המיועדת להקמת יותר מ-460 דירות, לידי חברת הנדל"ן יוסי אברהמי, תמורת כ-441 מיליון שקל.

מדובר, לפי הנתונים, בעסקה המשקפת לקרקע שווי של יותר מ-880 מיליון שקל - גבוה בכ-60% מערך הקרקע בדוחותיה הכספיים האחרונים של ישראל קנדה, שעמד על כ-550 מיליון שקל - מה שלפי ישראל קנדה עשוי לייצר לה "רווח מהותי מאוד".

הערכה זו, מדגישים בישראל קנדה, היא ראשונית, ובכפוף להשלמת העסקה כמתוכנן, כך שהיא ואברהמי יהפכו לשותפים שווים בקרקע המדוברת.

ישראל קנדה זכתה במאי 2021 במכרז שפרסמה עיריית תל אביב לרכישת זכויות הבעלות במתחם "בית הנערה", הכולל שישה מגרשים בשטח כולל של כ-34 דונם, תמורת 511 מיליון שקל. המתחם נמצא בחלקה המערבי של הוד השרון, סמוך לרחוב הבנים. בפרויקט שיוקם במתחם מתוכננות להיבנות כ-464 דירות ב-24 בניינים בני 6-8 קומות. 

אברהמי מספר, כי הוא מודע היטב למחיר שהוא שילם, אולם הוא סבור שבהתחשב במצב היום - העסקה שביצע טובה: "יש שוק, ואם אתמול מחיר עגבנייה היה 3 שקלים והיום 6 שקלים - היא שווה 6 שקלים. ואם אתה לא קונה עכשיו, המחיר יגיע כבר ל-7 שקלים. זה השוק ואין מה לעשות". 


"רווח מהותי מאוד" גם מעסקאות בבית יורוקום

רק בסוף חודש אוקטובר האחרון דיווחה ישראל קנדה על "רווח מהותי מאוד" שהיא צופה משתי עסקאות להכנסת שותפים בבית יורוקום (כיום בית ישראל קנדה), קצת יותר משנתיים מאז החלה לרכוש אותו, בשלבים.

מדובר בהסכם למכירת 20% מחברה נכדה המחזיקה בנכס לידי קבוצת הביטוח והפיננסים מנורה מבטחים תמורת 55 מיליון שקל, ובמכירת 9% ממניות אותה חברה זמן קצר טרם לכן תמורת כ-30 מיליון שקל.

התמורות מאותן עסקאות משקפות לקרקע שעליה מתכננת ישראל קנדה להקים מגדל רב-קומות שווי של כ-390-450 מיליון שקל - בעוד ששווי הקרקע בדוחותיה טרם החתימה על ההסכמים (למחצית השנה הראשונה של 2021) עמד על כ-230 מיליון שקל בלבד. זאת כשעל הקרקע הייתה קיימת אז הלוואה בנקאית בסכום של כ-110 מיליון שקל נטו.

את כלל הזכויות בבית יורוקום רכשה ישראל קנדה במהלך השנים 2018-2020, תחילה מחברת יורוקום כחלק מהליכי כינוס נכסים לנכסי איש העסקים שאול אלוביץ', תמורת 66 מיליון שקל, ובהמשך מהבעלים הנוספים תמורת כ-85 מיליון שקל.

פרויקט בית יורוקום צפוי לכלול מגדל בן 55 קומות שייועדו בעיקר למשרדים, וכן למסחר ומוסדות ציבור, בהיקף בנוי של כ-63 אלף מ"ר. ישראל קנדה צופה ממנו דמי שכירות שנתיים של יותר מ-90 מיליון שקל (בהשכרת מלוא השטחים בו) ותזרים מזומנים שוטף (FFO) של קרוב ל-60 מיליון שקל בשנה.

יוסי אברהמי / צילום: איל יצהר


רכישות בהיקף של 6.5 מיליארד שקל

ישראל קנדה, שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר, פועלת בתחום הנדל"ן היזמי, ומקימה פרויקטים, יוזמת ומנהלת קבוצות רכישה, וכן פועלת בתחום הנדל"ן המניב והמלונאות. עיקר פעילותה מתרכז בישראל.

החברה הייתה אחת מהחברות הפעילות בשנה החולפת בשוק הנדל"ן המקומי, וממצגת שפרסמה בימים האחרונים לסיכום שנת 2021 עולה, כי סך הרכישות שביצעה בשנה שעברה עמד על סכום עתק של כ-6.5 מיליארד שקל, בעסקאות שבוצעו בעיקר בתל אביב ובסביבתה, וכללו גם את רכישת מתחם "בית הנערה".

מול זאת היא מציגה בסיכום שנתי 475 חוזים למכירת דירות בהיקף תמורה מצרפי של כ-1.9 מיליארד שקל.

מניית החברה, כמו מרבית יתר מניות חברות הנדל"ן בבורסה, ובראשן סקטור המגורים, נהנית מהעדנה בענף, ואחרי שהגיבה בחיוב לעסקה מציגה שנה אחורה קפיצה של כ-120%, המשלימה לה זינוק אדיר של כ-480% מרמת השפל בחודש מרץ 2020 - שיא משבר הקורונה.

כך, היא נסחרת כיום סביב שווי שיא ומשקפת לישראל קנדה שווי שוק של כ-5.5 מיליארד שקל, ושווי של כ-2.2 מיליארד שקל להחזקות בעלי השליטה - המנכ"ל רוזן והיו"ר טוכמאייר, בחלוקה דומה (ישירות ובאמצעות חברות).

עוד כתבות

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

באלקטרה לא מרגישים האטה: "אם כבר אנו רואים שקצב הפעילות רק גדל"

התייקרות התשומות ועליית הריבית לא השפיעה על אלקטרה: "בתחום הבנייה למגורים, נכון לנקודת הזאת לקראת סוף חודש מאי, אנחנו לא רואים עדיין שינוי או פגיעה בפעילות", אמר המנכ"ל איתמר דויטשר

ריצ'ארד קווסט / צילום: CNN

ריצ’רד קווסט יודע בדיוק למי צריך להקשיב כדי לדעת מה יקרה לכלכלה ובטוח: "בעוד שנה נהיה במיתון"

ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי הבכיר של CNN, מרגיש בכנס הפורום הכלכלי העולמי "תחושת מציאות וכובד משקל שלא ראיתי קודם" ● בראיון לגלובס הוא מספר על רוחות המלחמה המורגשות בכנס יוצא הדופן, על הסוגיות שזזו הצידה אך עוד ישובו לבמה, וגם על מצב העיתונות ותפקידה

מבנה שירות המיון הארצי של דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דירקטוריון דואר ישראל יתכנס בשבוע הבא לאישור תוכנית ההבראה

לגלובס נודע כי ביום חמישי נערכה פגישה בין ראשי הדואר, משרד התקשורת, אגף התקציבים ורשות החברות על מנת לסיים את המחלוקת סביב תוכנית ההבראה של החברה ● לפי תוכנית ההבראה המעודכנת, הפיטורים צומצמו ל-1,100 עובדים, שעלותם 1.1 מיליון שקל לעובד ● המדינה תגדיל את מימון הביניים ותקבל תמורה מ-42 נכסים שיימכרו

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, orhan akkurt

על שם מי נקרא מדד הדאו ג'ונס, שחוגג השבוע את יום הולדתו ה-124? הטריוויה השבועית

למה נקראת מחלת אבעבועות הקוף בשם זה, אם המחלה מועברת בכלל דרך מכרסמים, ומהו "יום המגבת"? ● הטריוויה השבועית 

 

דירת 3 חדרים באבן גבירול בת"א לא שופצה מאז שנות ה-50. היא זכתה ללא מעט מתעניינים

שטח הדירה ברחוב אבן גבירול בתל אביב הוא 100 מ"ר ובה שלושה חדרים ● היא נמכרה עבור 4.65 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

הדפסת דולרים / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

ריקוד הטנגו המסוכן של הריבית והחוב הגדל באמריקה

בתחילת החודש הודיע הפדרל ריזרב על העלאת הריבית וצמצום המאזן שלו ● השווקים בכלל והנאסד"ק במיוחד הגיבו הפעם בקריסה ● כיצד תשפיע העלאת הריבית על השווקים הפיננסיים ותיקי החיסכון והפנסיה והאם לפד יש אופציות אחרות ● מבט מקרוב על הריבית במשק האמריקאי

פייטון גנדרון. ביצע טבח בשכונה שחורה בהשראת תיאוריית הקונספירציה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

המזימה נגד הגזע הלבן: אמריקה מתקרבת אל איזור הדמדומים

תיאוריית קונספירציה בת מאה חוזרת ומתפשטת בימין האמריקאי ● המזימה: להחליף לבנים בשחורים. היא מזינה לא רק רוצחי–המונים, גם חלקים של המערכת הפוליטית

טרייפל פירות טריים / צילום: עידית בן עוליאל

שובו של הטרייפל: איפה אפשר לקנות את הקינוח הכי יפה באינסטגרם?

טרייפל הוא קינוח ותיק שעושה קאמבק בחסות האינסטגרם, בעיקר בגלל היופי, אבל גם בזכות הטעם וקלות ההכנה ● ולמי שמעדיפים טרייפל שמישהו אחר הכין - המלצות ממיטב הפטיסריות

מודעת הדרושים של זרמון / צילום: צילום מסך

גם אני פה: המחאה הנשית נגד האפליה בשפה הפרסומית תופסת תאוצה

מודעת גיוס עובדים של משרד זרמון, שפנתה לגברים בלבד, עוררה סערה בענף הפרסום - והציתה את הדיון על הנטייה להשתמש בקמפיינים בלשון זכר בלבד ● בשיחה עם גלובס מציעות המנהלות הבכירות בענף גישה חלופית, ותולות תקווה בדור הצעיר שיחולל את השינוי

יאיר לפיד, יש עתיד / צילום: כדיה לוי

האופוזיציה והפוזיציה: כשלפיד התנגד לגיוס חרדים ונתניהו לבנייה בירושלים

הכנסת סערה השבוע סביב החלטת האופוזיציה להתנגד לחוק "ממדים ללימודים", אבל איך נראו הדברים בעבר הלא רחוק כשהמצב היה הפוך? ● חזרנו לכנסת ה-20 וגילינו שהיא אמנם הייתה פחות מקוטבת, אך גם בה האופוזיציה לא היססה להתנגד לחוקים "ראויים" ● וגם: מה גרם לראש האופוזיציה נתניהו להצביע נגד בנייה במזרח ירושלים?

הלגונה בדובאי. יחידות הדיור הבינוניות עד מפוארות הן המבוקשות ביותר על ידי משקיעים / צילום: Shutterstock

איפה אפשר למצוא דירה ב-400 אלף שקל? חפשו בשוק הנדל"ן הלוהט של האמירויות

דוח של ברקשייר האתוויי קובע כי ב־2021, שוק הנדל"ן באיחוד האמיריות רשם את קצב הצמיחה הגבוה ביותר באזור המזרח התיכון, אפריקה ואירופה ● מה קובעים דיני המסים במדינה, מה צריכים לקחת בחשבון המשקיעים הזרים וממה הם צריכים להיזהר?

פרויקט פינוי-בינוי בירושלים / צילום: יובל פן

מס רכישה גם על היטל ההשבחה? מכביד על מיזמי הפינוי-בינוי

רשות המסים נוהגת להטיל מס רכישה על היטל ההשבחה בעסקאות פינוי-בינוי, אולם עיון בלשון החוק מעלה סימני שאלה לגבי עמדה זו

וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה ירוקה בוול סטריט: הנאסד"ק קפץ ביותר מ-3%

על רקע דוח המראה כי קצב עליית האינפלציה בארה"ב מאט, הממדים המרכזיים בוול סטריט רשמו עליות שערים ● גם המסחר באירופה ננעל בעליות ● הביטקוין והאת'ריום ממשיכים לרדת

סאלי גליצנשטיין, מנכ''לית חברת התשתיות החיפאית יפה נוף / צילום: איל יצהר

בכירה לשעבר בנתיבי ישראל: "הבנתי שכל מה שעשינו היה לדחוף את הפקקים מהבין-עירוני לערים"

סאלי גליצנשטיין, מנכ"לית חברת התשתיות יפה נוף ולשעבר האחראית על תוכנית החומש בנתיבי ישראל, מספרת על המיעוט הנשי בענף: "יש פחות אפשרויות קידום ונשים גם מבקשות פחות כסף. אני קיבלתי הרבה מבטים קשים בחיי של 'איך את מעזה לבקש שכר כזה?', אבל חשבתי שמגיע לי. ואם מסרבים - צריך לבקש עוד פעם, או לקום וללכת"

 

הונג קונג / צילום: Associated Press, Kin Cheung

"אקסודוס מוחלט": למה עשרות אלפים בורחים מהונג קונג?

הונג קונג איבדה 93 אלף תושבים ב-2020, ועוד 23 אלף ב-2021. לפי הערכות מוקדמות, השנה הרבה יותר אנשים יעזבו את העיר ● רבים עוברים לסינגפור, ולא מעט אחרים מבקשים תושבות בקנדה ובבריטניה ● "בשנתיים האחרונות אנשים חששו לעזוב, אבל בששת החודשים האחרונים היה אקסודוס מוחלט", אמרה תושבת העיר

מחירי הנדל''ן יצאו משליטה? / צילום: Shutterstock

אלף השקלים שעשויים לבלום את העלייה המטאורית במחירי הנדל"ן

במקום שהציבור יסמן תקרה למחירי הנדל"ן, הוא מאותת לשוק שאין סכום שהוא לא ישלם בשביל לקנות בית ● העלאת הריבית צפויה לייקר החזר משכנתה ממוצעת בכאלף שקל בשנה וכדי שהיא תצנן את מדד מחירי הדיור, הרוכשים צריכים להחליט שאלה אלף שקל יותר מדי

רה''מ בנט בפגישה עם נשיא מצרים א־סיסי,  מרץ 2022 / צילום: Associated Press

בחקלאות, בגז ובמים: ישראל ומצרים מהדקות את שיתופי הפעולה ושולחות מסר לפלסטינים ולירדנים

אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, תאשר ביום ראשון הממשלה תוכנית דו-שנתית להרחבת היחסים הכלכליים עם מצרים ● בין הסיבות: הקנאה של השכנה מדרום במדינות המפרץ שנהנות מהסכמי אברהם, והרצון שלה לאוזן קשבת בוושינגטון ● וגם: האם הביקורת על העברת הכספים הממשלתית לחברה הערבית מוצדקת?

ממלכת החלבה בשוק מחנה יהודה. מימין: אורי ממן, דביר מועלם ושמעון ששון. / צילום: איל יצהר

דוכן החלבה שנוסד במרוקו ועבר לשוק מחנה יהודה: ביקור במוסד ירושלמי

הם מתחילים לעבוד רק בתשע, חייבים לדעת אנגלית כדי להסתדר עם התיירים
ולא מפסיקים לאכול ● ביקור בממלכת החלבה בשוק מחנה יהודה ● הברזייה

הרב ד''ר משה קהן / צילום: איל יצהר

הם התגייסו לשב"כ בלי שאף אחד בקהילה ידע על כך, והפכו לנשק הסודי שלו

הם למדו תורה 12 שעות ביום, ללא בגרות או לימודי ליב"ה, במסלול הישיר להיות רבנים או ראשי ישיבות ● אלא שאז החליטו לשנות כיוון - והתגייסו למוסד ולשב"כ בלי שאף אחד בקהילה ידע על כך ● במסגרת תוכנית ייעודית ראשונה מסוגה כ-80 חרדים כבר התברגו בלב גופי הביטחון החשאיים ביותר בישראל

מחירי השכירות בעליה חדה / איור: גלובס

"לחצנו יד, סיכמנו על מחיר, וכמה שעות אחר כך הוא כבר זינק": כך נראית מצוקת שוכרי הדירות בישראל

קרן ודני חיפשו לשכור דירת 4 חדרים ברמת השרון, גילו שהמחיר זינק בתוך חודשים ספורים, והרימו ידיים; שחר משלם על דירה שכורה בהוד השרון 1,000 שקל יותר מהדיירים הקודמים ול' מעידה: "אנחנו העניים החדשים" ● מחירי השכירות זינקו בערים רבות בישראל בעשרות אחוזים בתוך שנה בלבד. למה זה קרה ומהן ההשלכות? ● האזינו