גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנהלי קרנות נאמנות ממליצים: איך להתנהל בימים שהבורסות נופלות

הפדיונות בקרנות, הגבוהים ביותר מאז מרץ 2020, עדיין רחוקים מהסכומים שנפדו באותם ימים של פרוץ משבר הקורונה ● בכיר בתעשיית הקרנות: "בתקופות כאלה המשקיעים לא צריכים לתזמן את השוק, אלא לבחור בקרנות מנוהלות"

רפי ניב, מנכ''ל מיטב תכלית קרנות נאמנות / צילום: איל יצהר
רפי ניב, מנכ''ל מיטב תכלית קרנות נאמנות / צילום: איל יצהר

הירידות החדות בבבורסה בתל אביב בימים הראשונים של השבוע תודלקו בפדיונות כבדים בקרנות הנאמנות, המוצר הנזיל בשוק ההון, ולכן גם זה החשוף ביותר לתנודתיות של השווקים. בשוק מעריכים כי יותר ממיליארד שקל נפדו ביום שני מקרנות הנאמנות, וגם ביום שלישי נרשמו פדיונות ערים שצפויים להסתכם בסך של כ-500 מיליון שקל.

נציין כי יום שלישי מייצג באופן אמיתי יותר את המצב בתעשיית קרנות הנאמנות, כיוון שימי שני אינם ימי מסחר רגילים בתעשיית הקרנות, ובמיוחד באלה עם חשיפה לחו"ל. זאת כיוון שבמקרים של נפילות במסחר בשוקי חו"ל, הפועלים בסוף השבוע, הללו מתורגמות לפדיונות בקרנות בארץ רק ביום שני. 

"השווקים נרגעו קצת ואנשים שנלחצו ומכרו ביום שני את הקרנות המשקיעות בשוק בארה"ב (שפתח את יום שני בירידות של כמעט 5% אך סיים אותו עם עליות קלות) מרגישים שהם יצאו קצת טמבלים", אומר בכיר בעולם קרנות הנאמנות.

ואולם, למרות שמדובר בפדיונות חריגים, הפדיון היומי הגבוה ביותר מאז מרץ 2020 עם פרוץ הקורונה, הם עדיין רחוקים מהסכום המצטבר שנפדה באותם ימים, אז איבדה התעשייה כ-45 מיליארד שקל בחודש אחד.

הפדיונות מגיעים אחרי שנה יוצאת דופן בתעשייה

בנוסף, פדיונות הימים האחרונים מגיעים אחרי שנה יוצאת דופן בתעשייה, שבמסגרתה זינק היקף הנכסים שהיא מנהלת בכ-70 מיליארד שקל, לאחר שגייסה אשתקד 28 מיליארד שקל ונהנתה מעליית ערך של 40 מיליארד שקל בשל הגאות בשווקים.

רפי ניב, מנכ"ל מיטב תכלית קרנות נאמנות, מסביר כי עד סוף השבוע שעבר בתעשיית הקרנות נמשכה מגמת הגיוסים. "התעשייה גייסה מתחילת החודש 4 מיליארד שקל, כאשר רוב הגיוסים היה בעיקר בקרנות הסל, שגייסו 1.8 מיליארד שקל, ואילו הקרנות המחקות (שעוקבות אחרי מדד מסוים) גייסו 1.2 מיליארד שקל והקרנות האקטיביות (בניהול של מנהל השקעות שבוחר מניות ספציפיות) גייסו גם הן 1.2 מיליארד שקל.

"ואולם אז, בימים חמישי-שישי, היו ירידות מאוד חדות בחו"ל וביום ראשון השוק כבר קיבל פדיונות של כ-100 מיליון שקל, וביום שני כבר נפדו כמיליארד שקל מהקרנות. זאת לצד פעילות דלה מאוד בקרנות הסל המועדפות על ידי המוסדיים, כך שלא היה גורם שימתן את הפדיונות", אומר ניב.

"הציבור התבגר בשנה האחרונה"

עיקר הפדיונות בקרנות מגיע ממשקיעים פרטיים, משקיעי ריטייל. "בקרנות המסורתיות והמחקות הציבור הוא הפודה, חד-משמעית. אבל אני כן מזהה התבגרות בשנה האחרונה של הציבור, ורואים שבאירועים חריגים הנטייה לפדות יותר נמוכה מאשר בעבר. גם לפני חודש וחצי, כשהאומיקרון פרץ, ראינו תגובה יותר מאופקת", אומר ניב.

"זו טעות לנסות לתזמן את השוק, והבעיה העיקרית היא לא במי שמשקיע במוצרים מנייתיים, כי אלו משקיעים שמבינים שהיו ויהיו סטיות תקן ותנודתיות, אלא בכספים שמושקעים בקרנות סולידיות יותר, בעיקר קרנות מעורבות עם עד 30% מניות. הרבה אנשים שרוכשים את הקרנות האלה מסתכלים על ביצועים בשנה או בשנתיים האחרונות, שם מי שמדורגים ראשונים כשהשוק עולה הם גם אלו שלקחו הכי הרבה סיכון. לכן, כשהמגמה מתהפכת רואים את הפערים לכיוון השני", מסביר גורם בעולם הקרנות.

בשוק מסבירים כי מדובר בפדיונות רוחביים, ולא מאחד מסוגי הקרנות באופן מיוחד. "סביר להניח שאלו אנשים שעדיין לא הספיקו להרוויח מהעליות וכבר משכו את הכסף, או משקיעים קצת יותר מתוחכמים, שהשקיעו את כל הכסף שלהם וחיכו לנקודת תפנית, ועתה משכו חלק ממנו כדי שאם הירידות יימשכו יהיה להם כסף לנצל הזדמנויות קנייה, כי משקיעים אחרים מוכרים עכשיו סחורה ללא הכרה", מציין הגורם.

הוא מעלה נקודה נוספת: "מערך ייעוץ ההשקעות בסניפי הבנקים הצטמצם כל כך בשנים האחרונות, שאין מי שימנע מהציבור לפדות את ההשקעות שלו. אם פעם יועץ היה משרת 200 לקוחות, היום הוא משרת 600, וכך המרכיב הפסיכולוגי הוא שקובע את ההתנהלות הכלכלית".

ניב מצדו מזהה כי לראשונה זה שנה וחצי נרשמו ביקושים בקרנות הכספיות. "השקעה בקרנות עם תשואה אפסית, למרות שהן יותר בטוחות, משדרת סוג של בהלה, לאחר שבמשך שנתיים נרשמו שם רק פדיונות", הוא אומר.

מה התחזית שלך לעתיד הקרוב והאם יש המלצה באילו קרנות להשקיע בימים כאלו?

ניב: "לא חכם להתנבא. השנתיים האחרונות לימדו אותנו שיעור בצניעות. רמת האי-ודאות גדולה בשווקים אבל הדברים יכולים להשתנות אם יהיה הסכם באוקראינה (לאור המתיחות בין רוסיה לארה"ב ואירופה) והתמתנות האינפלציה שיכולה למתן את העלאת הריבית על ידי הפד, והשוק יכול לחזור למגמת עליות ולגידול ברווחיות החברות גם ב-2022. אולם עד שהשוק יתייצב נמשיך לראות תנודות בחודשים הקרובים.

"הבנקים הם עדיין אפיק מעניין ויש גם הרבה חברות בתחום הטכנולוגיה שירדו בשיעורים מאוד משמעותיים, גם בעשרות אחוזים, ואלה חברות צומחות שמחיר הכניסה שלהן היום יותר טוב מאשר בחודשים האחרונים. באג"ח הקונצרניות יותר כדאי יהיה להשקיע באג"ח עם הדירוגים היותר גבוהים, כי שם נפתח המרווח".

גורם בכיר בתעשיית קרנות הנאמנות אומר מצדו כי דווקא עכשיו אין סיבה להשקיע בקרנות עם פחות חשיפה למניות. "זו תקופה שמשקיעי ריטייל לא צריכים לתזמן את השוק, אלא לבחור בקרנות מנוהלות ולהאמין במנהלי השקעות שעוקבים כל היום אחרי המניות ונעזרים במחלקות מחקר. אם אתה כמשקיע כן אוהב את שוק ההון, תחפש מדדים או מניות שנפלו בגלל בעיות של נזילות".

סוג הקרנות שנהנה בימים של אי-ודאות מיתרון מובנה הוא שוק קרנות הסל. בניגוד לקרנות המחקות, שהמסחר בהן מתבצע על פי שער הסגירה, בקרנות הסל המסחר מתבצע לאורך כל היום, בהתאם לשער ברגע העסקה. "החודשים האלו הם הטובים ביותר לקרנות הסל", אומר אותו גורם.

"כשאתה סוחר בקרן סל יש לך ודאות כמעט מלאה לגבי מחיר העסקה", מוסיף ניב. "לעומתו, מי שמוכר קרן מחקה ביום של פדיונות גדולים פודה אותה במחירים נמוכים יחסית, והוא תלוי יותר במה שאחרים עושים ופחות במה שהוא עושה".

תובנות מהפדיונות בקרנות הנאמנות

● עיקר הפדיונות - ע"י משקיעים מהציבור בקרנות עם שיעור מניות של עד 30%
● למרות פדיונות של 1.5 מיליארד שקל ביומיים, הציבור מאופק יותר מבעבר
● לא לנסות לתזמן את העליות בשוק המניות - ההשקעה דורשת אורך רוח
● בימים של תנודתיות, לקרנות הסל יתרון בולט על פני קרנות מחקות
● צמצום יועצי ההשקעות בבנקים - משמעו פחות אנשי מקצוע שימנעו מהציבור לפדות כספים בעת נפילות

עוד כתבות

סנאפ / צילום: Shutterstock

סנאפ פרסמה אזהרה חריגה, צנחה ב-43% והרעידה את התעשייה כולה

חברת המדיה החברתית הזהירה כי היא צפויה לפספס דרמטית את תחזית הרווח וההכנסות ● ההודעה יצרה תגובת שרשרת שהפילה את המניה ביותר מ-40% ופגעה גם ביתר החברות שנהנות מפרסום ברשת כמו פייסבוק וגוגל שירדו בחדות

חנן פרידמן, מנכ''ל לאומי / צילום: אורן דאי

לאומי מציג רווח של 1.6 מיליארד שקל וחותך את הדיבידנד בחצי

הבנק הציג גידול של יותר מ-20% בתיק האשראי לעומת הרבעון המקביל אשתקד ורשם רווח של כמעט 200 מיליון שקל בגין מיזוג הפעילות בארה"ב לוואלי נשיונל • מנגד, הירידות בשוקי ההון והשפעת נגזרים והפרשי שער כמעט ואיפסו את ההכנסות שאינן מריבית • יחלק דיבידנד בשיעור נמוך מהמדיניות בסך של 322 מיליון שקל

עובדי המגזר הציבורי / צילום: Shutterstock

נשארנו עם הבינוניים: מודל השכר הציבורי כשל

למה בעצם שבוגר תואר באדריכלות, בתכנון ערים או בהנדסה אזרחית יבוא לעבוד במחלקת הנדסה ותכנון של עירייה כלשהי אם הוא יכול להשתכר לפחות פי 2 בעולם הגדול? ● הפתרון - חריש עמוק במודל השכר והתגמול - ידוע ומוכר לכולם. אבל בשביל זה צריך ממשלה חזקה ונחושה

התושבים הלא-יהודיים בנגב מקבלים יותר מ-11% מסך קצבאות הבטחת ההכנסה ששולמו לכלל תושבי המדינה / צילום: Shutterstock, leospek

דוח פנימי של הביטוח הלאומי: 62% מהבקשות לקצבה בחברה הבדואית אינן מוצדקות

על פי נתוני הביטוח הלאומי, מרבית הבקשות לקצבאות שמגישים תושבי הנגב מהחברה הבדואית לא מוצדקות - ואינן משולמות ● על פי דוח מבקר המדינה, ההכנסה החודשית מתשלומי קצבאות בקרב תושבי הנגב הבדואים עומדת על 544 מיליון שקל בשנה, פי 2.3 מהממוצע הכלל ארצי

אורי יוגב / צילום: יונתן בלום

לאחר שעתר: אורי יוגב יוכל לעיין בבקשה לשיתוף הפעולה בין חברות הסלולר

בקשת חברות הסלולר לשיתוף פעולה בהקמת אתרים לרשות התחרות, הובילה לעתירה של חברת תיבר מקבוצת אלומה בראשות אורי יוגב, שביקשה לראות את הבקשה אך סורבה ● לאחר שעתרה, הסכימו החברות כפשרה לחשוף חלק מהמסמכים

קלפי אלקטרונית בבחירות להסתדרות / צילום: תמונה פרטית

הבחירות להסתדרות בעיצומן: המירוץ בין בר-דוד לעיני יוכרע הלילה

בהסתדרות חברים 601 אלף בעלי זכות הצבעה ונכון לשעה 14:00 הצביעו כ-162 אלף מתוכם, שמשקפים אחוז הצבעה של כ-27% ● בארגון מקווים לפרסם את התוצאות הסופיות עוד הלילה ● זוהי הפעם הראשונה שהבחירות בהסתדרות נערכות באופן ממוחשב ולא במעטפות עם פתקים

פרופ' רוג'ר קרונברג, פרופ' מייקל לויט / צילום: שחר לבני, PA Eric Risberg

מיזוג החברות שהביא לשיתוף פעולה של 2 זוכי פרס נובל

NeoTX הישראלית רוכשת את InterX האמריקאית, המבוססת על מחקרי הנובליסט מייקל לויט ● בשתיהן מעורב חתן פרס נובל רוג'ר קורנברג

מתוך האירוע של קרן אמיתי / צילום: amiti

עצות ליזם המבולבל: "האתגר הגדול הוא מבול אינסופי של עצות סותרות לחלוטין"

קרן ההון סיכון אמיתי ונצ'רס החליטו לערוך אירוע מיטאפ בתל אביב כדי לעזור לקהילת היזמים עם רכבת ההרים הרגשית והאתגרים שסטארט-אפיסטים רבים עוברים ● וגם: הסטארט-אפ Elevation ועמותת "עתידנא" משיקים תוכנית הכשרות חינמית לשילוב צעירים מהחברה הערבית בהייטק ● אירועים ומינויים

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה באדום כהה: ת"א 35 ירד 2.2%, ת"א 90 נחתך 3.2%

מדד נדל"ן ירד 3.5% ומדד רשתות איבד 3.4% ● מדד הבנקים השיל 1.8% ומדד פיננסים ירד 2% ● דוחות: לאומי, בזק, קבוצת דלק, מזרחי טפחות ואלביט מערכות פרסמו תוצאות ● הדולר נחלש ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.34 שקלים

לשכת התעסוקה בחולון / צילום: איל יצהר

דוח התעסוקה לשנת 2021: התאוששות חדה לצד הגדלת פערים

בחודש פברואר 2021 הגיע מספר דורשי העבודה בישראל ל-867 אלף, ועם פתיחת הסגרים חלה ירידה עקבית ורצופה במספרם ● בדצמבר 2021 עמד מספר דורשי העבודה הרשומים עד ל-177.8 אלף נשים וגברים ● מגמת השיפור והחזרה החדה לשגרה תקפה לאוכלוסייה הכללית, אולם בפילוח לפי חברות ואוכלוסיות וענפים - התמונה מתונה יותר

סוחר בוול סטריט עוקב בחשש אחר הנתונים / צילום: Associated Press, David L. Nemec/New York Stock Exchange

השוק עדיין מחפש תחתית, בזמן שמכירת החיסול של המניות נמשכת

נתונים מהשוק האמריקאי ממשיכים לרמוז כי עד כה מכירות המניות השנה לא גרמו שינוי בהתנהגות המשקיעים, כפי שקרה במקרים קודמים ● עם זאת, האנליסטים מתקשים לחזות מתי תסתיים קדחת המכירות: "הדברים ימשיכו להיות גרועים יותר לפני שישתפרו"

נשיאת הבנק האירופי המרכזי, כריסטין לגארד / צילום: Shutterstock

הבנק המרכזי של אירופה עומד לסיים את מדיניות הריבית השלילית

הבנק המרכזי של אירופה נוקט צעדים דומים לפדרל ריזרב לסיום מדיניות הכסף הקל, במקביל לעליית האינפלציה ברחבי העולם

המרכז לדרכונים זמניים, סמוך לקניון איילון בבני ברק / צילום: שלומי יוסף

700 אלף איש מחכים לדרכון. האם הצעדים הללו ישחררו את הפקק?

אחרי חודשים בהם אי אפשר היה להשיג תור לחידוש דרכון, רשות האוכלוסין תגברה צוותים ופתחה לשכה חדשה להנפקת דרכונים זמניים בעלות של 400 שקלים ● בכנסת זועמים על תגובה מאוחרת לכאוס ידוע מראש, אך מנכ"ל הרשות משוכנע: "ירגישו את ההקלה בימים הקרובים"

פרויקט פינוי בינוי בקרית חיים. ההתחדשות העירונית תקועה / צילום: בר - אל

מסתמן: משרד המשפטים ורשות ההתחדשות לקראת פשרה על רווח יזמי

המחלוקת בנוגע לרווח היזמי המינימלי בפרויקטים והתמורה המומלצת לדיירים בין הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לבין משרד המשפטים תזכה כנראה לפתרון ביניים ● שיעורי הרווח ייבחנו אחת לשנה – ולשמאי הפרויקטים יינתן שיקול דעת בעדכון הרווח

ערן דוידי, מנכ''ל משרד המשפטים / צילום: דוברות משרד המשפטים

דוח חדש קובע: ישראל מובילה בפיקוח על מטבעות וירטואליים

כוח המשימה הבינלאומי למאבק בהלבנת הון ומימון טרור, ה-FATF, פרסם דוח חדש בו  נבחן פעילויות ישראל במשטר איסור הלבנת ההון ומימון הטרור ● ישראל עלתה גבוה בתחומי טכנולוגיות חדשות בדגש על מטבעות וירטואליים, ובתחומי שיתוף פעולה בין גופי האכיפה בישראל

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

באוצר מתכננים להיפטר ממס הבלו ולהילחם ביבואנים הבלעדיים. חבל שזה כנראה לא יקרה

טיוטת חוק ההסדרים כוללת 30 רפורמות לקראת תקציב 2023 שיוצגו לאישור הממשלה על פי התכנון בחודש הבא ● אלא שרבות מהן מתבססות על תוכניות שנתקלו בקשיים בשנים קודמות, ולא ברור מה הסיכויים שיעברו דווקא הפעם לאור המצב הפוליטי השברירי

המדינה תבחן מחדש את שכר המתמחים בעריכת דין במגזר הציבורי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

המאבק על שכר המתמחים בעריכת דין מגיע גם למגזר הציבורי

בעוד שמשרדי עורכי הדין מעלים את השכר, המגזר הציבורי מתקשה להתחרות בתנאים במגזר הפרטי • מנכ"ל משרד המשפטים פנה כעת לאוצר כדי לבחון את עדכון שכר המתמחים במשרדי הממשלה

חשיפת פערי שכר / צילום: Shutterstock

בכל הנוגע לפערים מגדריים, ישראל נמצאת הרבה מאחורי אירופה

ישראל נמצאת בצמרת פערי השכר המגדריים של ה־OECD, שנייה רק לקוריאה הדרומית, עם 22.5% לטובת הגברים – יותר מפי שניים מאשר באיחוד האירופי ● רוב מדינות אירופה כבר אימצו חוקים בעשור האחרון ● בפרלמנט האירופי דנים כעת ביעד שאפתני: כל חברה עם פער העולה על 2.5%, תידרש להציג "תוכנית להשוואת השכר"

ברק רוזן ואסף טוכמאייר / צילום: איל יצהר

רוזן וטוכמאייר מקפיאים את רכישת נורסטאר בשל "המצב בשווקים"

המהלך שתכננו ברק רוזן ואסי טוכמאייר נבלם לנוכח המפולות בשוקי העולם והשינויים הדרמטיים בסביבת הריבית ● גם ההצעה הנכללת במתווה עסקת ההשתלטות, לפירעון החוב של נורסטאר בהיקף כ-800 מיליון שקל, מתייקרת לנוכח פתיחת המרווחים בשוק החוב

בנק מזרחי טפחות / צילום: איל יצהר

כפי שנחשף בגלובס: מזרחי טפחות עוצר את חלוקת הדיבידנד

למרות שבמזרחי טפחות רשמו רווח שיא ברבעון הראשון, החליטו בבנק שלא לחלק דיבידנד בגין רווחי הרבעון הראשון - בהתאם להערכות שפורסמו בגלובס בתחילת השבוע ● הבנק רשם צמיחה של 14% בתיק המשכנתאות ותשואה להון מרשימה