גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקרן של זהבית כהן מכרה את רוב החזקותיה בגלובל-אי טרם הצניחה במניה

שוויה של חברת הטכנולוגיה הישראלית צנח בכ-70% מהשיא, והשבוע היא פרסמה דוחות והפחיתה תחזיות ● קרן AMI שמובילה זהבית כהן השקיעה 20 מיליון דולר בגלובל-אי טרם הנפקתה בוול סטריט, ונותרה עם פחות מ-2% מהמניות ועם רווח המוערך בכ-700 מיליון דולר

זהבית כהן, מנהלת קרן AMI / צילום: רמי זרנגר
זהבית כהן, מנהלת קרן AMI / צילום: רמי זרנגר

מניית חברת הטכנולוגיה הישראלית גלובל-אי  צנחה בפתיחת המסחר ביום ג' השבוע בשיעור חד, לאחר שהחברה הפחיתה את תחזית ההכנסות השנתית שלה. את הערב סיימה לבסוף בזינוק של כ-17%, לאחר שהאנליסטים של נידהאם וריימונד ג'יימס המשיכו בהמלצת קנייה למניה וסיפקו תקווה למשקיעים. המניה עדיין רחוקה ביותר מ-70% מהשיא שלה.

גלובל-אי, שמספקת פתרונות טכנולוגיה למסחר מקוון חוצה-גבולות, הונפקה לראשונה בנאסד"ק לפני שנה, במאי 2021, לפי מחיר של 25 דולר למניה, ששיקף לחברה שווי של 3.6 מיליארד דולר; בשיא, בתחילת ספטמבר, נסק מחיר המניה ל-81.7 דולר, מחיר המשקף שווי חברה של למעלה מ-11 מיליארד דולר.

במשך תקופה ארוכה נחשבה גלובל-אי לאחת מהנפקות הטכנולוגיה הישראליות הטובות יותר של 2021, אך לאחרונה גם היא, כמו כל שאר החברות שהגיעו לשוק הציבורי בשנה שעברה, ירדה אל מתחת למחיר ההנפקה. בתחילת המסחר אתמול התרסקה המניה עד ל-15 דולר, אך כאמור המלצות האנליסטים הרגיעו את המשקיעים והיא זינקה ל-22.5 דולר, כך ששוויה מסתכם ב-3.7 מיליארד דולר. במילים אחרות, המניה עלתה ב-227% תוך פחות מארבעה חודשים, ומאז איבדה 72% משוויה.

 

בין המפסידים "על הנייר" מהנפילה החדה במניה ניתן לציין בעיקר את שלושת מייסדי החברה: המנכ"ל אמיר שלכט, מנהל התפעול שחר תמרי ומנהל השיווק ניר דבי, שנכון למועד הדיווח האחרון בחודש מרץ, החזיקו כל אחד ב-3.7%-3.8% מהון המניות.
שווי המניות שבידי השלושה עומד כעת על כ-100 מיליון דולר לכל אחד, לעומת שווי כ480 מיליון דולר לכל אחד בשיא.

עם זאת, יש לזכור שהשלושה ניצלו את העליות במניה בקיץ שעבר לממש חלק מההחזקות שלהם בהנפקה משנית, שבוצעה לפי מחיר של 64 דולר למניית גלובל-אי: שלכט ותמרי מכרו אז מניות תמורת 33.9 מיליון דולר כל אחד, ודבי מכר מניות תמורת 35.3 מיליון דולר.

השקעה לא אופיינית לקרנות כמו AMI

עוד גוף שמכר מניות בהנפקה המשנית היה קרן ההשקעות AMI מקבוצת קרנות אייפקס, בהובלת זהבית כהן. הקרן, שמתמקדת חברות בינוניות בגודלן בישראל נכנסה להשקעה בגלובל-אי עוד לפני ההנפקה בוול סטריט, כשהשקיעה בחברה סכום של 20 מיליון דולר בלבד - השקעה לא אופיינית לקרנות פרייבט אקוויטי מסוגה, התואמת יותר קרנות הון סיכון דווקא.

בדיעבד זו הייתה כנראה "השקעת חייה" של הקרן, שהניבה לה רווחים חסרי תקדים בתעשייה. לאחר הנפקת גלובל-אי עמד שווי החזקותיה של AMI (קרוב ל-11% מהמניות) על 346 מיליון דולר. בספטמבר שעבר, שווי ההחזקה הגיע כבר ליותר ממיליארד דולר - פי 50 על ההשקעה.

באותו חודש מימשה הקרן מניות תמורת 129 מיליון דולר במסגרת הצעת מכר שלאחריה נותרה עם 7.9% ממניות גלובל-אי. עם זאת, בדוח המורחב שפורסם בחודש מרץ האחרון, הקרן כבר לא הופיעה כבעלת עניין, כלומר היא מחזיקה כיום פחות מ-5% מהון המניות של גלובל-אי. ככל הידוע מדובר על החזקה נוכחית של פחות מ-2% מהמניות.

המשמעות היא ש-AMI מכרה את רוב המניות שהיו לה בגלובל-אי בתקופה שבין ספטמבר למרץ, תקופה שבה המניה נסחרה מעל מחיר ההנפקה ובממוצע בכ-52 דולר - משמעותית מעל מחיר המניה כעת. כך שנראה ש-AMI מכרה בזמן את רוב ההחזקה שלה במניית הטכנולוגיה שהתרסקה השבוע והיא מסכמת את ההשקעה בגלובל-אי עם רווח של קרוב ל-700 מיליון דולר.

קרן AMI גייסה ב-2015 כחצי מיליארד דולר מגופים מוסדיים מישראל ומהעולם. לפי נתוני הרבעון השלישי של 2021 שהציגה הקרן, היא השקיעה בסך-הכול 361 מיליון דולר עד אז, וחילקה למשקיעים דיבידנדים וסכומים ממימושי החזקות בסכום של 372 מיליון דולר. באותה עת הציגה הקרן למשקיעים רווחים מצטברים של יותר ממיליארד דולר על השקעותיה.

אחרי שבמשך כמה שנים מאז הקמתה לא הצליחה AMI לספק למשקיעים הצלחות משמעותיות, היא רשמה בשנים האחרונות שלושה אקזיטים מרשימים, אשר כללו נוסף על גלובל-אי גם את הנפקת רשת המוצרים המוזלים לבית מקס סטוק בבורסה בת"א ואת מכירת קבוצת אתרי האינטרנט זאפ לידי חברת פורמולה מערכות.

מייסדי גלובל-אי. מימין: אמיר שלכט, שחר תמרי וניר דבי / צילום: רותם ברק

בעלי מניות שנותרו להחזיק בגלובל-אי

מלבד קרן AMI, בעלי מניות בולטים שנותרו להחזיק במניות גלובל-אי הם Red Dot Capital עם החזקה של 9.5% מהמניות, דויטשה פוסט עם החזקה של 13.8%, Cross Ship עם 14%, Shopify עם 9.3% ופידליטי עם 5.6%.

בימים ובשבועות האחרונים, על רקע העצבנות הגדולה בשווקים, חברות שמפספסות תחזיות או מפחיתות תחזיות לעתיד "נענשות" מיידית ובאופן חד על-ידי המשקיעים, עם ירידות חדות בשיעור דו-ספרתי במחירי המניות. כך היה בשבוע שעבר עם חברות הטכנולוגיה הישראליות קורנית דיגיטל, פייבר, אאוטבריין ואיירון סורס.

במקרה של גלובל-אי, הנפילה במסגרת המסחר המוקדם אתמול (שנבלמה כשבתי השקעות הביעו תקווה במניה) הגיעה לאחר הפחתת תחזית הכנסות שנתית: החברה מצפה להכנסות של 383-403 מיליון דולר, לעומת תחזית קודמת של 411-421 מיליון דולר, כלומר הפחתה של 5.5%. התחזית המעודכנת עדיין משקפת צמיחה מכובדת של 60% ביחס להכנסות ב-2021.

תחזית ה-GMV, היקף העסקאות שיבוצעו באמצעות הפלטפורמה שמספקת החברה, הופחתה בשיעור דומה ל-2.28-2.4 מיליארד דולר, וזאת בהשוואה ל-1.45 מיליארד דולר ב-2021. למרות הפחתת התחזית בשורת ההכנסות, אין שינוי בתחזית ה-EBITDA השנתי (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) והוא יסתכם ב-38-42 מיליון דולר, לעומת 32.4 מיליון דולר ב-2021.

הנפקת Global E בנאסד''ק / צילום: ספייס קאט

בינתיים ברבעון הראשון של השנה, ה-GMV צמח ב-71% ל-455 מיליון דולר, וההכנסות גדלו ב-65% ל-76.3 מיליון דולר, גבוה מתחזיות השוק. 37% מההכנסות הגיעו מבריטניה, 37% מארה"ב ו-25% מהאיחוד האירופי.

ההפסד הנקי לפי כללי החשבונאות המקובלים (GAAP) זינק מ-1.7 מיליון דולר ברבעון המקביל ל-53.6 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2022, על רקע עלייה גדולה בהוצאות התפעוליות. גלובל-אי רשמה תזרים שלילי מפעילות בסך 6.9 מיליון דולר ובסיום הרבעון היו לה מזומנים והשקעות לטווח קצר וארוך בהיקף של מעל 277 מיליון דולר, לאחר שרכשה לאחרונה את חברת Flow תמורת עד חצי מיליארד דולר.

"החוזק של המודל העסקי שלנו, כמו גם פוטנציאל השוק הענק שאנו רואים, משתקפים בתוצאות הרבעוניות החזקות שדיווחנו היום", אמר שלכט. הוא הוסיף שהביצועים העסקיים טובים בכל הפרמטרים והזכיר השקות עסקיות חדשות של החברה, בהן עם אדידס שבחרה בגלובל-אי לתמוך בתוכנית הגלובלית שלה לפנות ישירות לצרכן.

"למרות רוחות נגדיות מאקרו-כלכליות וגיאופוליטיות בטווח הקצר, אנחנו נרגשים מההזדמנויות שלפנינו ומאמינים שאנחנו נמצאים בעמדה טובה להמשיך בצמיחה מהירה גם בעתיד", הוסיף שלכט.

עוד כתבות

אורנה בכר, מייסדת ''אורנה בכר–מומחי מס'' / צילום: תמונה פרטית

"אתגר יומיומי": הקימה משרד לייעוץ מס, ומתמודדת עם הרשויות, הבנקים, בתי המשפט והמחסור בכוח אדם

אורנה בכר מבני ברק ● בזוגיות פלוס 3 ● מייסדת "אורנה בכר-מומחי מס" ● "לא פחדתי לקפוץ למים, סמכתי על עצמי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

סניף קרפור. מלחמה על בריכים מול שופרסל? / צילום: Shutterstock, PaulSat

פרישה נוספת בשופרסל: מנהל מרחב עוזב וצפוי להשתלב בהנהלת יינות ביתן-קרפור

יעקב סודרי, מנהל מחוז צפון בשופרסל, עוזב את תפקידו ולפי הערכות צפוי להשתלב בהנהלה של יינות ביתן-קרפור ● ענקית הקמעונאות הצרפתית אמורה להתחיל את פעילותה בארץ עד סוף השנה ונערכת לתחרות מול המתחרה הגדולה - שופרסל

משרדי EY, טורונטו / צילום: Shutterstock

ההונאה שמסעירה את ענף רואי החשבון: האם פרשת EY תשפיע על השוק הישראלי

פרשת ”התרמית במבחנים“, במסגרתה נחשף כי חלק מרואי החשבון בפירמת EY האמריקאית רימו במבחני אתיקה, ערערה את היציבות בשוק כולו ● לצד האמון שנפגע, מומחים סבורים כי המקרה יוביל לדיון בחובת השתלמות בישראל, ואף לבחינת הריכוזיות של הפירמות הגדולות

ד''ר רוז'ה איגנטובה / צילום: By OneCoin Coporation, wikimedia

מלכת הקריפטו ברשימת המבוקשים של ה-FBI

רוז'ה איגנטובה, שלפי החשד הפעילה תרמית פירמידה בינלאומית באמצעות מטבע הקריפטו OneCoin, לא נתפסה עדיין

רחבת בטון המגיעה עד לקו המים / צילום: אלי ורבורג, המשרד להגנת הסביבה

בטון בקו הים: עיריית אילת מבצעת עבודות שמסכנות את הסביבה

בעיריית אילת מבצעים בימים אלו עבודות פיתוח ותשתית בקו החוף, במסגרתן הוקמה רחבת בטון בקו המים ● העירייה התעלמה מהסתייגויות המשרד להגנת הסביבה, המתריע על סיכונים סביבתיים, צמצום רצועת החוף ונזק ארוך טווח ● מתן לוינסון, מתכנן מחוז דרום במשרד: "לא פרקטיקה מקובלת"

דידי טאיהוטו ממשפחת הביטקוין / צילום: Reuters

משפחת הביטקוין הפסידה השנה מיליון דולר ובכל זאת לא נוטשת את המטבע

מאז שמטבע הקריפטו הפופולרי ביותר בעולם הגיע לשיא, "משפחת הביטקוין" הפסידה יותר ממיליון דולר ● אב המשפחה, דידי טאיהוטו, מאמין שהביטקוין ימשיך לרדת, אבל בכל זאת רוכש אותו: "כשכל העולם משתגע וכשכולם חושבים שהביטקוין יתרסק, אני עושה 'זום אאוט' ורוכש את המטבע"

בנק ישראל סיים את הניסוי הראשון בשקל הדיגיטלי / אילוסטרציה: Shutterstock, Aleksandra Sova

ניסוי השקל הדיגיטלי שמוביל בנק ישראל: כך הוא יעבוד

הדרך לשקל הדיגיטלי עוד ארוכה, אבל הניסוי הראשון שהסתיים בשבוע שעבר מתווה את הכיוון לעתיד • בבנק ישראל מאמינים שגוף מרכזי צריך לקבל החלטות עבור הלקוח, מתלבטים מי יכתוב חוזים שיתבצעו במטבעות דיגיטליים, ומתכננים לאפשר אנונימיות בחלק מהעסקאות

שר החקלאות עודד פורר ושר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: רפי קוץ

הכנסת צפויה לבטל היום את הרפורמה בחקלאות

במהלך השנה האחרונה, ניסו לקדם בממשלה רפורמה בחקלאות שאמורה להמיר את התמיכה העקיפה בחקלאות ● כעת, עם נפילת הממשלה והליכה לבחירות הכנסת צפויה לבטל את הצווים שאיפשרו עד כה את קיום הרפורמה

הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock

הבורסה פועלת לנער את המדדים, בשוק חוששים מפגיעה בהנפקות ובבעלי שליטה

במסגרת רפורמה שמתכננת הבורסה צפויות עשרות חברות לצאת מהמדדים -שההשתייכות אליהם תיקבע גם על פי פרמטרים של סחירות ונזילות ● יניב פגוט, מנהל מחלקת המסחר בבורסה: "באופן חד-משמעי לא מדובר בשינוי בכללי המשחק; המרוויחים הגדולים מהרפורמה הזו יהיו המשקיעים והציבור הרחב"

חילוץ בשיטפון באזור חיפה, נובמבר 2020 / צילום: חילוץ והצלה

בשל התנגדות האוצר: הממשלה לא אישרה הקמת מרכז חישובים אקלימי לאומי

הממשלה הסירה מסדר היום החלטה להקמת מרכז חישובים אקלימי לאומי, שיאפשר קבלת החלטות מבוססת נתונים באשר להתמודדות עם נזקי משבר האקלים ● באוצר טוענים כי הממשלה לא נמצאו מקורות תקציביים לכך ● בשל היעדר יכולות חישוב, בניגוד לקיים בעולם, הערכות האקלימיות של ישראל מתבססות על מודלים מלפני עשור, שמתייחסים לתוואי שטח גדול מאוד, ואינם מדויקים

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

נעילה ירוקה בבורסה בת"א; מדד תשתיות האנרגיה זינק בקרוב ל-5%

מדד ת"א 35 טיפס ב-1.4%, מדד ת"א 90 קופץ ב-2.5% ● אנלייט חתמה על הסכם לרכישה ופיתוח משותף של פורטפוליו פרויקטים לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בקרואטיה בהספק מצרפי של כ-525 מגוואט ● עליות חדות נרשמו בשוק האג"ח

ראובן אלקס, שותף ומנכ''ל רשת ישראל קנדה מלונות / צילום: יח''צ

מנורה מבטחים נכנסת לתחום המלונאות: משקיעה 88 מיליון שקל וחוברת לישראל קנדה

מנורה מבטחים חוברת כשותפה לישראל קנדה מלונאות ● תשלם 88 מליון שקל עבור 15% ממניות החברה עם אופציה לרכישה של 4.5% נוספים עד 2025 ● העסקה משקפת לישראל קנדה מלונאות שווי של 590 מליון שקל

בשלב מסוים הירידות בשוקי המניות ובאגרות חוב הביאו את הקופות לתשואה שלילית עמוקה של כ-4% / צילום: Shutterstock, Monster Ztudio

המחצית השחורה של הגמל והפנסיה: איזה מסלול נחתך ב-15%?

על פי התחזית של בית ההשקעות מיטב חודש יוני הסתיים עם תשואות שליליות של 6% במסלולים המנייתיים ושל 2.4% במסלולים הכלליים • מסלולי הצעירים בקרנות הפנסיה איבדו יותר מ-6% מתחילת השנה

מכוניות טסלה ביציאה מהמפעל / צילום: Shutterstock, Sundry Photography

ריקול לעשרות אלפי רכבי טסלה בשל תקלה במערכת החירום האוטומטית

סוכנות התנועה הגרמנית תבצע ריקול ל-59 אלף דגמי Y ו-3 בשל תקלה ● במקביל, טסלה פירסמה נתונים מאכזבים של מסירות הרכב ברבעון השני: קיטון של כ-18% בהשוואה לרבעון הקודם ● ברקע: סגירת המפעל של טסלה בשנגחאי באפריל-מאי לצד המשך השיבושים בשרשראות האספקה

יו''ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Petros Karadjias

לשווקים הייתה מחצית ראשונה איומה - אבל המצב בהמשך 2022 עלול עוד להחמיר

ששת החודשים הראשונים של השנה זימנו למשקיעים שלל הפתעות - החל מגאות אינפלציוניות ועד להתמוטטות הקריפטו ● כעת נראה שזעזועים נוספים צפויים במחצית הנוכחית - והשווקים עדיין אינם מוכנים לכך

אתר בנייה / צילום: אייל פישר

הצמדת חוזי השכירות למדד תגן על דירוג חברות הנדל"ן המניב?

ביום שני יפרסם בנק ישראל את החלטתו לגבי הריבית במשק, לאחר שתי העלאות חדות ומהירות ● העלאות הריבית פוגעות בשווי נכסי חברות הנדל"ן המניב, אך ההצמדה למדד המחירים לצרכן צפויה לעזור להן, ובחברת מידרוג מעריכים דירוגן לא ישתנה

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

לאן נעלם הכסף של יונט ואיך קשורה לזה משפחה מנצרת

עשרות מיליוני השקלים שהלוותה חברת האשראי החוץ-בנקאי, ושספק אם תצליח לגבות, הועמדו ככל הידוע למשפחת זועבי, שבין היתר מקיימת עימה שותפות עסקית בנצרת ● שלמה אייזיק, אחד מבעלי השליטה ביונט, הודיע לחברה כי הוא חוזר בו מהסכם שלפיו יעמיד לה "רשת ביטחון", עקב הפרתו על ידי החברה ● יונט דוחה את טענותיו

תחנת דלק פז / צילום: תמר מצפי

זוהר לוי קיבל את אישור המדינה להגדיל החזקותיו בפז ל-10%

חברת הנדל"ן סאמיט של לוי דיווחה על החזקה של 8.6% במניות ואופציות של חברת הדלקים והקמעונות ● אישור המדינה נדרש בשל שליטתה של פז בבית הזיקוק באשדוד

הרכב בית המשפט העליון עדיין עם השופט הליברל סטיבן ברייר (יושב שני מימין), שפרש בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Erin Schaff

הדמוקרטיה שנתקעה: ממשלת ארה"ב בחסדי הרוב הימני בבית המשפט העליון

בית המשפט מסיים את מושבו השנתי בסדרה של פסיקות דרמטיות, כולל עיקור סמכויותיה של הרשות להגנת הסביבה ● הוא מקדם לא רק את סדר היום השמרני בענייני חברה, אלא גם בענייני כלכלה. זה בית המשפט האידיאלי של הימין, מהפלות מלאכותיות, דרך בעלות על נשק וגמור בהתנגדות לפיקוח ממשלתי

נגיד בנק ישראל, הפרופ' אמיר ירון / צילום: גלעד קולרציק

דילמת יום שני של הנגיד: האם הריבית תעלה היום?

החשש ממיתון ריסן את ציפיות האינפלציה, שעדיין חורגת מהיעד • חוסר ודאות פוליטי ותחזיות קודרות לכלכלה העולמית לא תומכים בהעלאת ריבית, שתאט עוד את המשק • מנגד, העלאות ריבית בעולם, שוק העבודה ההדוק ושיפור בצריכה הפרטית תומכים בהעלאה חדה גם בישראל