גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"המצאנו מתמטיקה חדשה": האסלה שתעקוב אחרי הבריאות שלנו

חברת אוליב דיאגנוסטיקס פיתחה מכשיר לניטור מצב השתן, שיתריע על מחלות עוד לפני שהתפתחו ● החברה מייעדת את המוצר לניטור הבריאות של הגיל השלישי

האסלה שאוליב דיאגנוסטיקס פיתחה / צילום: Olive Diagnostics
האסלה שאוליב דיאגנוסטיקס פיתחה / צילום: Olive Diagnostics

"פיפי צהוב זה לא טוב, פיפי שקוף - אתה אלוף!", כך היו המדריכים בצופים מלמדים אותנו בניסיון למנוע התייבשות שלנו. אבל צבע הוא רק אחד הסימנים ששתן יכול לתת למחלות. מה אם האסלה הייתה יודעת לנטר את השתן שלנו באופן אוטומטי, אפילו עוד לפני שהיינו יודעים שיש בעיה?

הרעיון הזה אינו חדש, אבל מורכב לפתח פתרון שיהיה ישים גם מבחינה רפואית וגם מבחינה עסקית. אחת החברות שפועלת לפרוץ את המחסומים הללו היא אוליב דיאגנוסטיקס, שהוקמה על ידי גיא גולדמן וקורי כץ, ומנוהלת על ידי גולדמן.

אמא הייתה הטריגר

גולדמן גדל בישראל ובארה"ב, שימש בתפקידי ניהול בשתי המדינות, וכן באנגליה שבה ניהל חברה בתחום התחבורה הציבורית. בעודו מפתח את הקריירה הבינלאומית שלו, התגלה אצל אמו סרטן השחלות. "היא עשתה ניתוחים ועשתה טיפולים כימותרפיים, וכל יום התקשרתי לבדוק מה שלומה. האחים שלי אמרו 'איזה יופי שאכפת לך אבל אתה מנג'ס. או שתחזור או שתפסיק להתקשר', ואז לראשונה הבנתי כמה נחוץ מכשיר לניטור מרחוק".

הוא חשב שזה יהיה קל. "ב-2017, הנושא של Quantified Self, המדידה העצמית התמידית, היה בשיא הכותרות, אבל כשרציתי ליישם זאת לגבי אמא שלי, ראיתי שאין באמת 'עצמי' מנוטר. רק דופק וצעדים. הבנתי שהבעיה היא לא רק שלי. ילדים רבים גרים רחוק מהוריהם ולא יודעים מה שלומם".

גולדמן חיפש מוצר שפועל באופן רציף ופסיבי לחלוטין מבחינת המשתמש. "אם אמא שלי היא הדוגמה, אז היא לא תשתין לכוס כי אני רוצה לדעת מה שלומה. ואני ידעתי שרק שתן יכול להיות מדד פסיבי. שתן הוא רגולטור - הגוף מפריש דרכו כל מה שיש ממנו יותר מדי. אז אפשר ללמוד ממנו המון".

גולדמן החל לבדוק איך מודדים את השתן באופן פסיבי והבין שזה חייב להיות באמצעות אופטיקה, כלומר, ספקטרוסקופיה, שיטה מוכרת לניתוח הרכב של חומר באמצעות התקפתו באנרגיית אור, ובדיקת הספקטרום שנבלע לעומת הספקטרום שמוחזר. "לדוגמה, הכנסנו למולקולה 100 יחידות אנרגיה ב-1,000 אורך גל ויוצא לך חזרה 70? אז את יודעת שזה מים", הוא מסביר בפשטות.

"המצאנו מתמטיקה חדשה"

ספקטרומטרים הם מכשירים גדולים ויקרים היום. ואת החומר שרוצים לבדוק צריך להכניס לתוך המכשיר, שבו מתקיים תהליך של הפחתת רעש, "ואנחנו רוצים את זה על האסלה, שיש בה אינסוף רעש סביבתי. היו מדענים שאמרו לי, 'אי אפשר לעשות ספקטרוסקופיה במקום פתוח', אבל הם לא הצליחו להראות לי בנוסחאות מדוע אי אפשר. אז ניסינו לעשות זאת ולהוריד את הרעש באמצעות אלגוריתמיקה של עיבוד אותות ושיטות נוספות להפחתת רעש. והצלחנו. המצאנו מתמטיקה חדשה. היינו צריכים להמציא פונקציות חדשות שלא קיימות. אין ספר על ספקטרוסקופיה במקום פתוח".

חברה בשם קונסיומר פיזיקס טענה שהיא יכולה לעשות זאת למזון.

"הייתי משוכנע בהתחלה שאנחנו קונים מכשיר שלהם ומסבים אותו לצרכים שלנו. אבל המכשיר הזה צריך מגע, צריך להיות חצי מילימטר ממה שבודקים. עכשיו יש להם מוצר שמחייב הכנסה של הדגימה לתוך מסגרת שאין בה אור, ולדעתי זה דווקא עובד".

כעת היה צורך להחליט מה לנטר. "הציעו לי מיליון רעיונות. רעלת היריון וסוכרת היריון, ניטור סמים ואלכוהול, סמים בספורט, סם אונס בפאב. כל אחד מהם הוא שוק ענק. אבל אני הגדרתי את השוק שלי - ניטור הגיל השלישי, כדי לפנות לשוק אחד: מוסדות לגיל השלישי ומאושפזי בית. גישה כזו מאפשרת למכור את כל היכולות שלנו למקום אחד".

לדבריו, המערכת יודעת לנטר מדדים כמו כדוריות דם אדומות, חלבונים, קטונים וקריאטינין לצד ניטור צבע השתן, הלחץ והצפיפות. החברה תיקפה באופן ראשוני את היכולות של המוצר, בניסוי שנערך בבית החולים הדסה באמצעות חברת הניסויים הקליניים TechnoSTAT. בניסוי, הצליח המכשיר לזהות חלבונים ב-900 דגימות שתן, ברגישות של 98.7% (רק 1.3% מהחולים פוספסו), ובסגוליות של 100% (אף אדם בריא לא זוהה בטעות כחולה). לדברי החברה, זהו דיוק רב יותר מהמקלות לבדיקת חלבונים בשתן שבהם משתמשת מערכת הבריאות היום.

כמו כן, נבחנה בניסויים הללו היכולת של המערכת לזהות סוגים מסוימים של סרטן, למשל בבלוטת הערמונית, בשחלות ובכליות, כשל לבבי, התייבשות, אבנים בכליות, דלקת בדרכי השתן ובעיות רפואיות נוספות. 

החברה תתחיל בקרוב בתהליך אישור המוצר מול FDA. לא כל בדיקה רפואית בארה"ב חייבת אישור FDA, אולם לרוב דרוש אישור כזה כדי להפוך את המוצר למקובל על הקהילה הרפואית וכדי להשיג שיפוי ביטוחי. בינתיים, בהולנד כבר מותקנת המערכת בבתי אבות, וגם במכבי, שהיא אחת המשקיעות, נערך פיילוט עבור מאושפזי בית.

גולדמן מאמין ביכולת של המוצר לחסוך משאבים למערכת הרפואית. למשל, הוא אומר, אצל גברים המכשיר מזהה אבנים בכליות כמה שבועות לפני שמתחילים הכאבים, וניתן לטפל בשלב הזה בבעיה בקלות, ללא כאב, בלי צורך בתורים דחופים לרופא, וללא אשפוז. כמובן שזיהוי מוקדם של סרטן נותן תועלות דומות ובמכפלות מבחינת ערך, אבל התיקוף שתצטרך מערכת כזו לעבור הוא הרבה יותר משמעותי.

עד היום גייסה החברה 4 מיליון דולר בשלבי קדם-סיד וסיד ממכבי שירותי בריאות, קליבלנד קליניק, Venturing מהולנד ורשות החדשנות. החברה מגייסת כעת סבב נוסף, גדול יותר.

בשם אוליב, אומר גולדמן, הוא בחר בתקווה שיום אחד המוצר יצליח כל כך שהוא יהיה חלק מההסברה הישראלית. "לכן בחרנו שם ישראלי, מזרח תיכוני, וחוץ מזה הצבע של שמן זית דומה לשתן".

"אמא שלי בסופו של דבר נפטרה מהתייבשות", הוא מודה. "היא ישנה 22 שעות ביום ולא ידענו שזה לא בסדר".

עוד כתבות

ראובן אלקס, שותף ומנכ''ל רשת ישראל קנדה מלונות / צילום: יח''צ

מנורה מבטחים נכנסת לתחום המלונאות: משקיעה 88 מיליון שקל וחוברת לישראל קנדה

מנורה מבטחים חוברת כשותפה לישראל קנדה מלונאות ● תשלם 88 מליון שקל עבור 15% ממניות החברה עם אופציה לרכישה של 4.5% נוספים עד 2025 ● העסקה משקפת לישראל קנדה מלונאות שווי של 590 מליון שקל

תורים בנמל התעופה הית'רו. עשרות ביטולים מידי יום / צילום: Associated Press

המחירים קופצים, 1,000 טיסות בוטלו בסופ"ש: התחזית הקודרת לענף התעופה

בסוף השבוע האחרון בוטלו כ-1,000 טיסות רק בארה"ב ובנמל התעופה הלונדוני הית'רו, התרחשה תקלה במערכת התדלוק אשר הובילה לעיכובים בהמראות של מאות טיסות ● חופשות הקיץ רק מתחילות, אך הביקוש הרב מול השביתות והמחסור בכוח אדם מובילים את ענף התעופה עמוק יותר לתוך משבר חדש

נגיד בנק ישראל, הפרופ' אמיר ירון / צילום: גלעד קולרציק

דילמת יום שני של הנגיד: האם הריבית תעלה היום?

החשש ממיתון ריסן את ציפיות האינפלציה, שעדיין חורגת מהיעד • חוסר ודאות פוליטי ותחזיות קודרות לכלכלה העולמית לא תומכים בהעלאת ריבית, שתאט עוד את המשק • מנגד, העלאות ריבית בעולם, שוק העבודה ההדוק ושיפור בצריכה הפרטית תומכים בהעלאה חדה גם בישראל

ח''כ גלעד קריב (העבודה), יו''ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, בכנס / צילום: איל יצהר

קריב: כל תוכניות הדיור היו תעמולה. המדינה רוצה רק להשיא הכנסות

"אי העברת חוק המטרו היה אחד הרגעים הקשים של הכנסת היוצאת", אמר ח"כ הרב גלעד קריב, יו"ר ועדת החוקה, כנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות ● לדבריו, "זה חוק שנהנה מתמיכה רחבה, ומשיקולים מאוד צרים של ח"כים ספציפיים, לא ניתן היה לקדם אותו" ● דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון: "מטרופולין תל אביב יתמוטט אם לא יהיה מטרו"

עומס בתחנת דלק טרם עליית המחירים / צילום: כדיה לוי

הוצאות הדלק בישראל שברו שיא של כל הזמנים, שוב

ההוצאות על דלק שוברות שיאים: בין ה-29 ל-30 ביוני הן הגיעו ל-175 מיליון שקל ● מדובר בשבירת שיא שנייה ברצף, לאחר שגם ביומיים האחרונים של חודש מאי נרשם שיא של צריכת דלק: 156 מיליון שקל

אתר בנייה / צילום: אייל פישר

הצמדת חוזי השכירות למדד תגן על דירוג חברות הנדל"ן המניב?

ביום שני יפרסם בנק ישראל את החלטתו לגבי הריבית במשק, לאחר שתי העלאות חדות ומהירות ● העלאות הריבית פוגעות בשווי נכסי חברות הנדל"ן המניב, אך ההצמדה למדד המחירים לצרכן צפויה לעזור להן, ובחברת מידרוג מעריכים דירוגן לא ישתנה

תחנת דלק פז / צילום: תמר מצפי

זוהר לוי קיבל את אישור המדינה להגדיל החזקותיו בפז ל-10%

חברת הנדל"ן סאמיט של לוי דיווחה על החזקה של 8.6% במניות ואופציות של חברת הדלקים והקמעונות ● אישור המדינה נדרש בשל שליטתה של פז בבית הזיקוק באשדוד

דידי טאיהוטו ממשפחת הביטקוין / צילום: Reuters

משפחת הביטקוין הפסידה השנה מיליון דולר ובכל זאת לא נוטשת את המטבע

מאז שמטבע הקריפטו הפופולרי ביותר בעולם הגיע לשיא, "משפחת הביטקוין" הפסידה יותר ממיליון דולר ● אב המשפחה, דידי טאיהוטו, מאמין שהביטקוין ימשיך לרדת, אבל בכל זאת רוכש אותו: "כשכל העולם משתגע וכשכולם חושבים שהביטקוין יתרסק, אני עושה 'זום אאוט' ורוכש את המטבע"

ד''ר רוז'ה איגנטובה / צילום: By OneCoin Coporation, wikimedia

מלכת הקריפטו ברשימת המבוקשים של ה-FBI

רוז'ה איגנטובה, שלפי החשד הפעילה תרמית פירמידה בינלאומית באמצעות מטבע הקריפטו OneCoin, לא נתפסה עדיין

אורנה בכר, מייסדת ''אורנה בכר–מומחי מס'' / צילום: תמונה פרטית

"אתגר יומיומי": הקימה משרד לייעוץ מס, ומתמודדת עם הרשויות, הבנקים, בתי המשפט והמחסור בכוח אדם

אורנה בכר מבני ברק ● בזוגיות פלוס 3 ● מייסדת "אורנה בכר-מומחי מס" ● "לא פחדתי לקפוץ למים, סמכתי על עצמי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

נשיא אוזבקיסטן, שבקט מיראזייב / צילום: Associated Press, Alexei Druzhinin

אוזבקיסטן: תושבי מחוז "חובשי הכובעים השחורים" יצאו לרחובות וקיפלו את הנשיא

כלכלת החבל האוטונומי "קרקלפקסטן" זינקה בעשרות אחוזים בשנים האחרונות ● ניסיונות נשיא אוזבקיסטן להשתלט עליה באמצעות שינוי החוקה לא צלחו לאחר שאלפים מחו בסוף השבוע

נגיד בנק ישראל אמיר ירון / צילום: איל יצהר

לקראת העלאת ריבית נוספת במשק: מה צופים הכלכלנים?

בנק ישראל צפוי להעלות את הריבית במשק על רקע האינפלציה החורגת מהיעד ● מצד אחד העלאת מחירי החלב, החשמל והדלק, וגם הפיחות בשקל – אלו מתדלקים את האינפלציה ● מצד שני, האבטלה בשפל, השכר מטפס, מחירי הסחורות ירדו מהשיא וציפיות האינפלציה מעוגנות בתחום היעד 

בנין  מלם תים פתח תקוה / צילום: בר - אל

מלם תים משתלטת על סינריון מערכות באמצעות הלוואה של 48 מיליון שקל

חברת המחשוב תרכוש 50.1% מהון המניות של סינריון, המציעה פתרונות בתחום ניהול משאבי אנוש ומערכות נוכחות, ותוכל לרכוש את יתרת המניות עד סוף מאי 2023

ינקי קוינט, מנהל רשות מקרקעי ישראל / צילום: איל יצהר

ינקי קוינט: "היום לגור בנתיבות זה כמו לגור בברוקלין ולבוא למנהטן ברכבת ב-55 דקות"

מנהל רשות מקרקעי ישראל ינקי קוינט אמר בכנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות: "המדינה מוגבלת ביכולת הפתרון שלה – מרכז הארץ ברובו תפוס. יש לנו תוכניות גדולות כמו סירקין, תע"ש, כפר סבא, וגם זה ייגמר" ● יו"ר מטה התכנון הלאומי, שלומי הייזלר: "אוהבים לכתוש את רמ"י כל הזמן, הם השעיר לעזאזל. אבל בלי גוף כמו רמ"י שמביא קרקעות ענקיות, זה לא יעבוד"

סניף קרפור. מלחמה על בריכים מול שופרסל? / צילום: Shutterstock, PaulSat

פרישה נוספת בשופרסל: מנהל מרחב עוזב וצפוי להשתלב בהנהלת יינות ביתן-קרפור

יעקב סודרי, מנהל מחוז צפון בשופרסל, עוזב את תפקידו ולפי הערכות צפוי להשתלב בהנהלה של יינות ביתן-קרפור ● ענקית הקמעונאות הצרפתית אמורה להתחיל את פעילותה בארץ עד סוף השנה ונערכת לתחרות מול המתחרה הגדולה - שופרסל

מתקני חניה מכניים ורובוטיים של פרקומט / צילום: אתר החברה

כמה עולה חניה ליזם? החברה שרתמה את המצוקה בת"א להנפקה לפי שווי של כ-40 מיליון שקל

פרקומט, שעוסקת בתכנון ובהרכבה של מתקני חניה מכניים ורובוטיים, הבטיחה גיוס של 23 מיליון שקל בהנפקה ראשונית בבורסה ● החברה מעריכה את גודל השוק בחצי מיליארד שקל - כאשר עלות כל חניה ליזמים עומדת על עשרות אלפי שקלים

פרופ' חיים זנדברג, הפקולטה למשפטים, המכללה למינהל / צילום: איל יצהר

פרופ' חיים זנדברג: "קנה המידה לדירות התמורה בפרויקטים של פינוי בינוי מקפח וסותר את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו"

בכנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות אמר פרופסור חיים זנדברג, מהפקולטה למשפטים במכללה למינהל, שכשנקבע תקן 21 הוא לא התחשב בחלשים אלא הגן על החזקים ● זנדברג מסביר שבגלל התקן הרשויות המקומיות פועלות לפי תמורות לבעלי הדירות של דירה חדשה תמורת דירה ישנה, וזה פוגע בקניין הפרטי ובאינטרס הציבורי

שר החקלאות עודד פורר ושר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: רפי קוץ

הכנסת צפויה לבטל היום את הרפורמה בחקלאות

במהלך השנה האחרונה, ניסו לקדם בממשלה רפורמה בחקלאות שאמורה להמיר את התמיכה העקיפה בחקלאות ● כעת, עם נפילת הממשלה והליכה לבחירות הכנסת צפויה לבטל את הצווים שאיפשרו עד כה את קיום הרפורמה

חלפן כספים ברחובות איסטנבול. הקצב השנתי של האינפלציה בטורקיה נושק ל-80% / צילום: Associated Press, Francisco Seco

הקצב השנתי של האינפלציה בטורקיה הגיע לשיא שלא נראה מ-1998

האינפלציה בטורקיה מוסיפה לגדול והגיעה בחודש יוני האחרון לקצב שנתי של 78.62% - הגבוה ביותר מאז ינואר 1998 ● רק ביוני מדד המחירים לצרכן הטורקי עלה ב־4.95%

מנכ''ל גולדמן זאקס דיויד סולומון / צילום: Associated Press, ASSOCIATED PRESS

עם הצטמצמות עסקאות המיזוג והרכישה, בנקי השקעות מתכוננים לתקופה רזה

שווקים חלשים ותחזית כלכלית לא וודאית מקטינים את כמות העסקאות ואת מספר ההנפקות בבורסה