גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט ננעלה בירידות חדות: הנאסד"ק צלל ב-4.7%, הדאו ג'ונס ביום הגרוע ביותר מאז 2020

מדדי המניות המרכזיים בניו יורק ירדו ב-3.5%-4.7% ● טרגט צונחת ב-26% לאחר שפרסמה דוחות מאכזבים ומושכת למטה את כל סקטור הקמעונאות ● באירופה ננעל המסחר בירידות של עד 1.3% במדדי המניות המובילים

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock
בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 


23:00

וול סטריט נסגרה בירידות חדות: הדאו ג'ונס נפל ב-3.56%, ה-S&P 500 ב-3.95%, והנאסד"ק ב-4.73%. עבור הדאו ג'ונס וה-S&P מדובר בנפילות הכי חדות מאז 2020. 

22:35

בנוסף לטרגט  שנפלה לאחר הדוחות שלה, גם וולמארט  הקמעונאית נופלת ב-7% וגם חנות כלי העבודה הום דיפו יורדת ב-5.95%. חברות כמו בסט ביי , קוסטקו , דולר ג'נרל  ואטסי  נופלות ב-12% עד 10%. בנוסף, מניית קוקה קולה  יורדת ב-6.7%, נייקי  ב-6%, ווולט דיסני  ב-4%. 

בקרב מניות הטכנולוגיה, Airbnb נופלת ב-7.5%,  אמזון   ב-7%, אפל  ב-5.8%, מיקרוסופט  ב-4.6% ואינטל  ב-4.7%. מניית באזפיד מתקנת ירידות, לאחר שספגה אתמול מפלה לאור דוחות חלשים, ועולה ב-14%. 

21:40

הירידות ממשיכות: הנאסד"ק נופל ב-4.6%, ה-S&P ב-3.8%, והדאו ג'ונס ב-3.4%.

מדד ה-S&P החליט להוציא את טסלה מהחברות שנמצאות במדד לאחר טענות על גזענות ומכיוון שאין לחברה תכנון כיצד להפחית פליטות פחמן, בין השאר. המניה נופלת ב-7.5%.

מניה ישראלית שבולטת היום בעלייה בניגוד למגמה היא אלטק. החברה המספקת פתרונות לתחום המעגלים המודפסים פרסמה דוחות בהם הציגה צמיחה בהכנסות וברווח.

20:30

הירידות מעמיקות ומגיעות ל-4%: הנאסד"ק נופל ב-4.04%, בעוד הדאו גונס נופל בכ-3%, וה-S&P ב-3.3%. 

20:00

נמשכות הירידות החדות בוול סטריט. מדדי המניות המרכזיים בניו יורק נסוגים ב-2.5%-3.3%.

לאחר שחברת וויקס פרסמה אתמול דוחות כותבים באופנהיימר כי וויקס הציגה "חולשה בהכנסות והאטה בצמיחה, לצד הפתעה חיובית בהזמנות חדשות. החברה הורידה את תחזיותיה לשנת 2022, על רקע המשך האטה בקצב הצמיחה לשיעור דו-ספרתי נמוך, נוכח השפעה שלילית של גורמי מאקרו. החברה ממשיכה להציג תזרים מזומנים שלילי, אך צופה שיפור בתזרים במחצית השנייה של 2022, הכפלתו לכ-10% מההכנסות ב-2023 והשגת שיעור FCF גבוה של 20% עד 2025. אנו מציינים כי מניית WIX נסחרת בחסר לקבוצת חברות SaaS, ומאמינים כי הצלחת הנהלת החברה בשיפור תזרים המזומנים, במקביל להאצה בקצב הצמיחה העתידי, תוביל לעלייה במניית WIX. אנו משמרים את המלצת Outperform תוך הורדת מחיר היעד מ-110 ל-90 דולר, בהתאם לירידת המכפילים". 

18:50

התחזקות נוספת במגמה השלילית בניו יורק. מדדי המניות המרכזיים נסוגים כעת  ב-2.2%-3%.

ירידות חדות רושמות טסלה , אפל , אנבידיה, מיקרוסופט ו-AMD. וול מארט  ממשיכה לאבד גובה וצונחת בעוד 6.6%. 

בקרב המניות הישראליות רושמות ירידות חדות פייבר , סאפיינס, סנטינל וואן, וויקס , צים, אופקו ואיי.סי.אל.

באירופה ננעל המסחר בירידות של עד 1.3% במדדי המניות המובילים.

18:15

מדדי המניות המרכזיים בניו יורק נסוגים כעת ב-2.4%-2%. טרגט צונחת ב-25% לאחר שפרסמה דוחות מאכזבים.

עוד בולטות בירידות חדות מניות רשתות הקמעונאות קוסטקו , דולר טרי, דולר ג'נרל , גאפ , מייסיס ובסט ביי.

הביטקוין יורד ב-3.3% לרמה של 29,100 דולר.

17:20

מדדי המניות המרכזיים בניו יורק נסוגים כעת ב-1.4%-1.6%. התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים יורדת קלות ל-2.95%. 

באירופה רושמים המדדים המובילים ירידות של עד 0.8%.

בקרב המניות הישראליות נרשמות עליות בולטות באורמת, אאוטבריין וסולאראדג' . מנגד, צים, אופקו  ואיי.סי.אל רושמות ירידות חדות.

16:33

ירידות בפתיחת המסחר בוול סטריט. מדדי המניות המרכזיים בניו יורק נסוגים ב-1%-1.5%.

טרגט  צונחת בכ-24% לאחר שפרסמה דוחות מאכזבים. גם צים  יורדת לאחר שפרסמה דוחות. הרווח הנקי של החברה זינק ב-190% והסתכם ב-1.7 מיליארד דולר, כאשר שיעור הרווחיות התפעולית מהגבוהים בענף. ההכנסות ברבעון צמחו ב-113% בהשוואה לרבעון המקביל והגיעו ל-3.7 מיליארד דולר, גבוה מתחזיות השוק ל-3.47 מיליארד דולר. 

14:55

Else Nutrition הישראלית, שפיתחה תרכובת מזון ייחודית לתינוקות ללא חלב פרה או סויה, הודיעה על העלאת התחזית שלה לרבעון השני על רקע המשבר בארה"ב, והיא צופה שהכנסותיה ברבעון השני יהיו בטווח של 2-2.2 מיליון דולר, סכום שמהווה צמיחה של 25%-38% ביחס לרבעון הראשון, כאשר גם מוצריה החדשים - אומגה לפעוטות ודגנים - תומכים בתחזית. החברה נסחרת בבורסה הקנדית לפי שווי שוק של 130 מיליון דולר קנדי שהם כ-340 מיליון שקל (בעבר כבר נסחרה בשווי גבוה יותר).

חמוטל יצחק, מנכ"לית ומייסדת החברה, אמרה: "אנחנו חווים גל של צמיחה שנובע ממשבר המחסור בתמ"ל. צרכנים וקמעונאים רבים מכירים ביכולת שלנו להביא פתרונות ייחודיים למשפחות במצב בעייתי זה. אנו רואים האצה של המכירות באמצעות אמזון וערוצים נוספים, ולמרות שההכנסות ממכירות דרך אמזון צמחו ב-40% ברבעון הראשון, המכירות היומיות שלנו שם הוכפלו בימים האחרונים".

החברה פרסמה השבוע את דוחות הרבעון הראשון שבו הציגה צמיחה של 26% בהכנסות ל-1.6 מיליון דולר, וציינה כי מוצריה נמכרים ב-1,300 ערוצי מכירה שונים.

14:35

הירידות בחוזים העתידיים מתחזקות, החוזים על הנאסד"ק נחתכים ב-1%, על S&P500 ב-0.7% ועל דאו ג'ונס ב-0.5%. גם באירופה מדדי המניות עברו לירידות של עד 0.2%.

ענקית הקמעונאות טארגט  צונחת ב-22% במסחר המוקדם לאחר שדיווחה על רווחים רבעוניים נמוכים בהרבה ממה שהעריכו האנליסטים בוול סטריט, וייחסה זאת לעלויות הגבוהות יותר של דלק ומשכורות. החברה דיווחה על רווח מתואם של 2.19 דולר למניה לעומת צפי של 3.07 דולר. ההכנסות עלו על התחזיות והסתכמו ב-25.17 מיליארד דולר.

13:30

המסחר בשוקי אירופה ממשיך להתנהל במגמה יציבה ורגועה יחסית, כאשר התנודות במדדים הגדולים מתונות. דאקס עולה ב-0.2%, קאק ופוטסי בפחות מ-0.1%.

בוול סטריט החוזים עדיין נסחרים בירידות קלות של 0.1% עד 0.4% בעוד שתשואות האג"ח יציבות. בזירת המסחר המוקדם בולטות מניות אלסקה אייר  והניו יורק טיימס  שמטפסות ב-3%, ומנגד ביונד מיט  יורדת בשיעור דומה.

בשוק הסחורות נרשמות עליות, ונפט גולמי מסוג ברנט מטפס ב-1% ל-113 דולר לחבית. הזהב מתקדם ב-0.3% לרמה של 1,819 דולר לאונקיה.

11:25

מדדי המניות באירופה עברו לירידות קלות. דאקס ופוטסי יורדים ב-0.1% וקאק הצרפתי נחלש ב-0.3% וכך גם יורוסטוקס 50 הכלל אירופי. לעומת זאת, בליסבון, בריסל, וינה, שטוקהולם ומדריד המדדים מטפסים.

מדד הנג סנג בהונג קונג ננעל בעלייה של 0.1% לאחר מסחר תנודתי בשעות היום האחרונות. מניות הטכנולוגיה צמצמו את הירידות החדות, ושיאומי השילה 0.5%, עליבאבא ירדה ב-0.6% ומייטואן נחלשה ב-1%.

10:15

המסחר בבורסות אירופה נפתח ביציבות, כאשר מדדי המניות המרכזיים נסחרים בעליות קלות מאוד של 0.1%-0.2% או ללא שינוי מהותי.

במסחר על החוזים בוול סטריט עדיין נרשמות ירידות של 0.2% עד 0.4%. לצד זאת, תשואת האג"ח ל-10 שנים עומדת על 2.97% ואילו תשואת האג"ח לשנתיים נחלשת ב-2 נקודות ויורדת ל-2.67%.

באסיה מדד הנג סנג מחק את העלייה שרשם ושוב עבר לירידה קלה של 0.1%. בשנגחאי ושנזן ירדו המדדים ב-0.2%.

09:05

האינפלציה בממלכה הבריטית גואה לשיא של 40 שנה: מדד המחירים לצרכן זינק באפריל ב-2.5% (נמוך בעשירית האחוז מהתחזית) כך שקצב האינפלציה השנתי טיפס ל-9% (גם נמוך במעט מהצפי). בחודש מרץ עמד שיעור האינפלציה על 7% כך שמדובר בעלייה חדה. מדד הליבה, ללא מחירי אנרגיה ומזון, הגיע לקצב שנתי של 6.2% בהתאם להערכות.

המסחר בטוקיו ננעל במגמה חיובית, ומדד ניקיי טיפס ב-0.9%. בהונג קונג נמחקו הירידות וכעת ההנג סנג מטפס ב-0.4%, וגם המדדים הסיניים מתחזקים. 

החוזים בארה"ב נסחרים בירידות קלות של עד 0.2%.

07:50

מגמה מעורבת בבורסות אסיה הבוקר. מדד ניקיי  בטוקיו עולה ב-0.6% אחרי נתוני צמיחה שעלו על התחזית (אם כי עדיין מדובר בירידה של 0.2% בתמ"ג הרבעוני, שמביאה לצמיחה שלילית של 1% בקצב שנתי. הערכות הכלכלנים היו שהכלכלה היפנית תתכווץ בקצב שנתי של 1.8%). גם באוסטרליה וטייוואן המדדים עולים, אך בהונג קונג וסין נרשמות ירידות. הנג סנג  משיל 0.7%, שנגחאי  0.4%.

בטוקיו בולטת יצרנית הרכב ניסאן שמטפסת ביותר מ-3%, וגם מיצובישי, מאזדה והונדה עולות. תאגיד סופטבנק נסחר ביציבות, ענקית הנפט אינפקס נחלשת. בהונג קונג חברות הטכנולוגיה שבלטו אתמול מאבדות גובה הבוקר, בהן עליבאבא, שיאומי, מייטואן וטנסנט עם ירידות של 1%-2.5%.

בבריטניה יפורסמו הבוקר נתוני אינפלציה. על פי התחזית מדד המחירים לצרכן זינק באפריל ב-2.6% כך שקצב האינפלציה השנתי טיפס ל-9.1%. בחודש מרץ עמד שיעור האינפלציה על 7%. ב-12:00 (שעון ישראל) יפורסמו נתוני האינפלציה של האיחוד האירופי כולו. כלכלנים מעריכים שהמדד עלה באפריל ב-0.6% ובקצב שנתי של 7.5% (אותו שיעור עלייה שנמדד במרץ).

יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול נשא דברים אמש ואמר כי לא יהסס להמשיך בהעלאות הריבית עד שהאינפלציה תרד. בראיון בשידור חי בכנס של הוול סטריט ג'ורנל אמר פאוול כי "נמשיך עד שנרגיש שאנחנו במקום שבו ניתן לומר שהתנאים הפיננסיים הם במקום הולם, נראה שהאינפלציה יורדת. נלך עד לנקודה הזאת. לא יהיה כל היסוס בנוגע לזה".
עוד הוסיף כי "יש לנו את הכלים ואת הנחישות להוריד את האינפלציה בחזרה. הכלכלה חזקה. אנחנו חושבים שהיא ממוצבת היטב כדי לעמוד במדיניות מוניטרית פחות מאפשרת".

דבריו סיפקו אופטימיות למשקיעים ויום המסחר בוול סטריט ננעל בעליות חדות. מדד נאסד"ק  קפץ 2.5%, מדד דאו ג'ונס  עלה 1.3%, ומדד S&P 500  התחזק 2%. גם תשואות האג"ח ארוכות הטווח טיפסו אמש, התשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ל-2.96%. הבוקר היא יציבה סביב רמה זו בעוד שהחוזים נסחרים בירידות קלות. 

בשוק הסחורות נרשמות עליות קלות במחירי הנפט בעוד שהזהב נחלש מעט.
נפט מסוג ברנט, מדד הייחוס העולמי, נסחר ברמה של 112.3 דולר לחבית ונפט אמריקאי מסוג WTI עלה ל-110.5 דולר לחבית. בשוק הקריפטו נסחר הביטקוין סביב 30 אלף דולר, ונע בין ירידה לעלייה קלה.

עוד כתבות

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

מימין: דקל פרסי, ד''ר שירה ברזיס, חיים זילברשץ, גיא וולטש, ד''ר גיא נבון, נפתלי גיא, גיא ימין, עו''ד רז טפר, סא''ל מיל. זיוה שבתאי / צילום: נוי דקל

בוגרי מערך המבצעים המיוחדים של צה"ל משיקים מועדון יזמות ועסקים

מועדון היזמות והעסקים של בוגרי מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), מהיחידות המסווגות ביותר בצה"ל, הושק. בין החברים בו: מייסדי חברות הייטק, מנכ"לים ומשקיעים בקרנות הון סיכון ● וגם: עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עשוי לחזור בקרוב לתפקיד ציבורי ● אירועים ומינויים

אימון של חיילי נאט''ו במקדוניה, בחודש שעבר / צילום: Associated Press, Boris Grdanoski

השינוי הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה: נאט"ו תציב 300 אלף חיילים להגנת מזרח אירופה

בכך יכפיל הארגון את מספר חייליו במזרח אירופה ובמדינות הבלטיות פי 7.5 ממספרם כיום ● זאת בתגובה לפלישה הרוסית לאוקראינה ולהתגברות האיומים כלפי המדינות הבלטיות ופולין

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר שהפד עשוי לשנות מסלול

המשקיע ומנהל קרנות הגידור האמריקאי, מייקל בורי, שידוע בתור נביא המשבר של 2008, מעריך כי שינויים בביקושי קצה במגזר הקמעונאי עשויים להוביל לכך שהפדרל ריזרב ישנה את מדיניות העלאות הריבית שלו

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

שיא שלא היה כמותו: חברי הכנסת דאגו לעצמם להגדלה נוספת של מימון המפלגות

המימון צפוי לגדול בבחירות הקרובות בכ־20%, שהם כ־30־35 מיליון שקל לכל המפלגות יחד ● כל מפלגה מתוקצבת הדרגתית לפי המדד, ובהתאם לתוצאות הבחירות

תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים / צילום: Shutterstock

"המודל" של קרנות הריט: תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים

חברות הניהול של שבע קרנות נדל"ן ותשתיות הנסחרות בבורסה בת"א חילקו ביניהן אשתקד סכום של יותר מ-170 מיליון שקל - עלייה חדה של קרוב ל-25% לעומת 2020 ● הכירו את היזמים שמנווטים את קרנות ההשקעה וגוזרים קופון גדול על כל עסקה

גיליין מקסוול / צילום: Reuters, PA Images

גיליין מקסוול נשפטה ל-20 שנות מאסר על סחר בקטינות

מקסוול, בת 60, הורשעה בדצמבר על כך שגייסה וסחרה 4 נערות עבור אפשטיין, שהיה אז בן זוגה ● השופטת, בעת שהכריזה על העונש, קראה לפשעיה של מקסוול "אכזריים"

צילום מסך מתוך OpenSea. רכש יצירות רגע לפני העלאתן לאתר

ה-NFT מגיע לבתי המשפט: כתב האישום - מסחר על בסיס מידע פנים

מנהל בפלטפורמת ה-NFT הגדולה OpenSea הואשם כי רכש יצירות רגע לפני שהעלה אותן לאתר, ומכר אותן ברווח ● הודעת משרד המשפטים האמריקאי כי האישום "נועד להכחיד את מסחר הפנים - בבורסה ובבלוקצ'יין", מעלה שאלות בסיסיות על העירוב בין התחומים

דורון ארזי, מנכ''ל סרגון / צילום: ליאורה כץ

לקראת מאבק שליטה: "האסטרטגיה הנוכחית של סרגון הורסת את הערך לבעלי המניות"

אוויאט נטוורקס מציעה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית לפי שווי של 235 מיליון דולר - פרמיה של 34% על מחיר השוק ● "ניסינו לדבר עם הנהלת סרגון על עסקה שאנו בטוחים שתביא ערך משמעותי לבעלי המניות של שתי החברות, אך זכינו רק לעיכובים ודחיות מצידם"

פרויקט פינוי בינוי ברמת גן / צילום: רמי חכם

המהפכה של פינוי בינוי: בקרוב תדעו כמה היזם שלכם מרוויח

המשנה ליועמ"שית הנחתה להפוך את תקן 21 - "בדיקה שמאית כלכלית לתוכנית פינוי־בינוי" לאחד ממסמכיה הרשמיים של כל תוכנית בעת הפקדתה, ושלל נתונים פיננסיים יהיו גלויים לציבור

מיכל אדם, מנהלת האנשים בחברת פיוניר / צילום: איל יצהר

מנהלת האנשים ששמה גבול לדרישות השכר: "לא סביר שידרשו העלאה של 80%"

מיכל אדם, מנהלת האנשים בחברת הפינטק Payoneer, כמעט עשתה הסבה לניהול בית ספר, אבל המנהלת שלה שכנעה אותה להישאר לעוד תפקיד אחד ● מאז היא בחברה שעובדיה פזורים ב-28 מדינות ● בשיחה עמה, היא מדברת על גיוס בזום, חיבור עובדים מיבשות שונות ועל דרישות השכר המופרזות שנתקלה בהן, גם של מגייסות

יצחק אברג'יל, בעת קבלת גזר הדין / צילום: ניצן שפיר

יצחק אברג'יל נדון לשלושה מאסרי עולם ו-30 שנה: "פעילותו העבריינית של הארגון שינתה את פני הפשיעה בארץ"

יצחק אברג'יל הורשע בין השאר בניהול ארגון פשיעה ורצח, ושבע שנים לאחר שהוגש כתב האישום, נגזר הבוקר עונשו: 3 מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר מהם 15 בחופף ליתר המאסר ● השופטת גיליה רביד: "גזר הדין היום הוא אקורד הסיום של תיק עצום ומורכב"

דיסני פלוס. המשא ומתן על הסליקה יכול לקחת עד שנה / צילום: Shutterstock, DANIEL CONSTANTE

דיסני פלוס ו-yes הודיעו שהן מוותרות על הסכם הבלעדיות

בעקבות ההודעה הודיעה רשות התחרות כי היא מפסיקה את הבדיקה בעניין ● הסכם הבלעדיות לא חייב את דיסני פלוס לשווק את שירותיה רק דרך yes, אלא העניק ל-yes את הזכות לסלוק אותה בבלעדיות לתקופה של 3 שנים

משרדי הוט. בעיגול: מנכ''לית הוט, טל גרנות-גולדשטיין / צילום: מץ 76, יח''צ אוהד רומנו

הצטרפתם לסיבים של הוט? הסעיף הנסתר שיאפשר לאסוף עליכם מידע

לקוחות שהצטרפו לסיבים האופטיים של הוט התבקשו לחתום על טופס המאשר את עבודת הטכנאי, אלא שבתוכו הוטמע סעיף מעורפל המאפשר לחברה לעשות שימוש בנתוני הלקוחות • מהוט נמסר: "נוקטים את כל האמצעים הנדרשים להגנת המידע, הכל בהתאם לחוק"

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את השינוי במדד תשומות הבנייה. כך זה ייראה

אחרי ארבעה דיונים הושגו הסכמות סביב תיקון חוק המכר, שכוללות אימוץ של ההצמדה לרכיב הבנייה במדד רק לאחר תקופת מעבר, ושיפור מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירה לטובת הקבלנים • סעיף שכר הטרחה וסוגיית הרטרואקטיביות הושארו בחוץ • ההערכות: החקיקה תושלם מחר

מוצרי חלב / צילום: גלובס

מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%

לפי ההסכמות בין משרדי החקלאות והאוצר ונציגי ענף החלב, מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%. לפי ההסכם, מחיר זה לא ישתנה במשך כשנה לפחות ● עוד הוסכם כי על גבינות קשות, כמו מוצרלה, חלומי וגורגונזלה יבוטל המכס באופן מיידי

אחוז החסימה בבחירות לפרלמנט

הוויכוח על אחוז החסימה: מה המצב במדינות העולם?

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: בהולנד אחוז החסימה כמעט ולא קיים, בטורקיה הוא עומד על 7%. הדיון על אחוז החסימה מתעורר לחיים

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

הטבות המס נתקעו: אלפי דירות תמ"א 38 עלולות להתעכב

ההטבות שניתנו במסגרת חוק ההסדרים פקעו כבר לפני חצי שנה, אך בממשלה לא טרחו לחדש אותן עד היום ● בכיר באוצר: "דחו את הנושא, וכעת לא ברור מה יהיה איתו"

עימותים בכנסת. לא יותר מרעש וצלצולים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

פארסת המטרו היא רק סימפטום. הבעיה האמיתית היא הפוליטיקאים

נפילת חוק המטרו היא רק דוגמה הממחישה את גודל הכישלון של השיטה הפרלמנטרית בישראל ● במקום למשול, הפוליטיקאים - כל הפוליטיקאים, מעדיפים לצאת בהכרזות חסרות תכלית ולגלגל את הצרות שלהם ל"קורבן הבא"

יהלי רוטנברג, החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: רפי קוץ

המהפכה השקטה של החשב הכללי באוצר: רכש ממשלתי במיליארדי שקלים יזכה לפטור ממכרז

גלובס חושף מהלך מקיף וחסר תקדים במסגרתו יורחב משמעותית מסלול פטור ממכרז בהתקשרויות ממשלתיות ● כך לדוגמה: התקשרויות עד 100 אלף שקל לא יהיו חייבות במכרז ומשרדי הממשלה לא יזדקקו לאישור בסכומים של עד 4 מיליון שקל ● החשב הכללי הודה שהצעד "לא ירד לו בגרון" ובכל זאת החליט באופן לא שגרתי לוותר על חלק מסמכויותיו